De Erfenis. Donderdag 3 November Feuilleton. No, 259 48e Jaargang. 1910. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, Van Week tot Week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1 —4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige ooorioaarden Een geheele week lang zijn de bladen vol geweest over de gebeur tenissen in de Fransche Kamer, die pas weer bijeengekomen is. De in terpellaties over de beruchte spoor wegstaking leverden dit resultaat op, dat ongeveer alle partijen den mi nister-president Briand bijgevallen zijn, behalve de uiterste linkerzijde, maar die heeft dan ook zulk een ontzettend geweld gemaakt, dat het lang heugen zal. De regeering verdedigde re door baar ingenomen houding en genomen maatregelen met de naar onze mee ning juiste bewering, dat men niet te doen had met eene beweging voor vakbelangendat men zich niet ge plaatst zag tegenover eene eigenlijk gezegde staking, maar tegenover eene beweging, die dood en ondergang van het land beoogde, eene beweging waarvan de arbeiders de ware be doeling niet kenden en waarvan zij de werktuigen waren. De regeering had de bewijzen in handen, dat de geheele zaak een anarchistisch ka rakter, het karakter van een opstand had. De spoorwegbeambten konden in October lotsverbetering krijgen, maar zekere elementen wilden onge regeldheden. In de ernstige omstan digheden waarin het land naar den burgeroorlog werd gedreven, zou iedere regeering, zoo meende de minister-president, gedaan hebben wat de tegenwoordige heeft gedaan. Een oogenblik verpraatte de minister zich door de uitdrukking, dat men desnoods ook voor onwettige maat regelen niet zou zijn teruggedeinsd maar later vond hij gelegenheid, om eene nadere en verzoenende verkla ring van deze woorden te geven' en daarop sprak de Kamer met groote meerderheid haar vertrouwen in de regeering uitde storm is alweer gaan liggen. Het mislukken van de Turksche leening wordt als een politieke ne derlaag voor Frankrijk beschouwd. Men wilde het onderste uit de kan hebben en nu gaat Duitschland waar schijnlijk een leening aan en verkrijgt daardoor invloed in het land van den Sultan. Denkelijk zal de Engelsche regeering aan den bekenden bankier Cassel nu zijn vrijheid van handelen hergeven en zal deze zich in ver binding stellen met de Duitsche banken. Daardoor verzekert Engeland zich ook zijn deel in den invloed op Turkijemaar voor Duitschland is de zaak van veel grooter beteekenis. Voor Duitschland beteekent zij het 6.) ik zal u een drankje zenden, ant woordde de apotheker, terwijl nij "aar de deur gingmaar verzuim v°oral niet, om van het voorgevallene bennis te geven aan de nabestaanden; tot moet nog hedennacht gebeuren. 't is voor u te laat om nog uit te §aan, sprak Tracy, die nu bijna voor de eerste maal sinds hij in dat huis was, den mond opende, zou ik die boodschap niet voor u kunnen doen Ja. als gij zoo goed wildet zijn, joudt gij mij Zeer verplichten. Want zou thans mijn vader gëen oogen blik durven alléén Haten. Hef huis is ®de Weststraat, nommer 4. De dood is een geweldige gelijk- mhker en buitengewone voorvallen Verbannen de gewone vormen der samenleving. Tracy's aanbod werd eVen trouwhartig aangenomen als bezit van de Douane-rechten in Con- stantinopel, van Constantinope! zelf, mef het geheele gevolg van industri- eele ondernemingen, scheepsleve- ringen, concessies voor openbare werken enz., die de Turksche re geering aan Franschen had willen opdragen. Ver.ézelos, de Orieksche premier, gaat niet weg, maar de Koning heeft op zijn advies de nationale vergade ring ontbonden. Deze vergadering, dat wil zeggen de volksvertegen woordiging in dubbelen getale bij eengeroepen, om eenige artikelen der grondwet te herzien, is dus als een gewone Kamer naar huis gezonden maar het is zeer de vraag of de Koning daartoe het recht heeft. Wat de buiteniandsche politiek van Venézelos betreft, daaromtrent heeft hij zeer geruststellende verklaringen afgelegd. Daar Griekenland behoefte heeft aan een langdurige periode van vrede voor het herstel van zijn binnen- landsche aangelegenheden, wenscht de minister vriendschappelijke be trekkingen te handhaven met alle Balkan-Staten, ook met Turkije. Hij is voornemens alle groote centra van het land te bezoeken, om zijn pro gramma van hervormingen uiteen te zetten. Van verzet tegen de ontbinding der nationale vergadering vernemen wij nog niet veelmaar dit beteekent niet, dat er geen verzet bestaat. In de provinciën hebben de oude par tijen nog vele aanhangers. De Thes- salische grondeigenaren zijn tegen standers van Venézebs en ook de jongere officieren van leger en vloot zijn hem vijandig gezind. Men is dan ook te Athene volstrekt niet zonder zorg. Men zegt wef eens, dat er in de Vereenigde Staten eigenlijk maar één man isRoosevelt. Dat is natuurlijk maar bij wijze van spreken, maar toch is het zeer opmerkelijk, dat hij bij de verkiezing voor het gouver neurschap van den staat New-York, de geheele verkiezings-catnpagne be- heerscht. Alle leuzen schijnen wel in vergetelheid te zijn geraakt tegen over deze: „Voor of tegen Roose velt". New-Yorksche bladen smeeken hun lezers om het land toch te red den van het Rooseveltsche despotis me. Deze groote man houdt tusschen- beide acht redevoeringen op éen dag Waar hij ook komt, liggen de straten vol vlugschriften, waarin de gewezen president met ongekende felheid wordt bestreden, 'tls echt Ameri- kaansch gekkenwerk. Er is door de democratische verkiezings-coinité's beslag gelegd op 325 bioscope-thea ters en honderd café-chantants in gevraagd. Hij vroeg nog of hij haar in iets anders kon helpen, maar zij antwoordde hemNeen, ik dank u, hedenavond niet meer. Daarop nam hij afscheid en begaf zich op weg naar de Weststraat. De jonkman bevond zich in een gemoedstoestand, die moeilijk te beschrijven zou zijn Hij was opgeruimd en ter neerge drukt, gelukkig en bedroefd. Thans had hij niet alleen zijn doel bereikt, nu hij kennis had gemaakt met Mary Lanemaar hij had ook haar persoon en al haar doen en laten van nabij gezien, en dif had zijne bewondering versterkt en zijn hart goed gedaan. Intusschen was het er mee gelegen, gelijk hij den bakkersjongen had kunnen antwoorden hij had dat naar binnen gluren duur betaald. Hij had iets gezien waarvoor hij wel eene wereld had gegeven, indien hij het niet had gezien. En terwijl hij vurig verlangde om zijne kennismaking met het meisje voort te zetten en haar tot zijne vrouw te maken, beefde hij terug van ontzetting, op de gedachte dat hij dan wel een dief en moor denaar tot schoonvader kon krijgen Onder zulke gewaaiwordingen en verschillende plaatsen van den Staat New-York, om ze te gebruiken in den veldtocht tegen de politiek van Roosevelt. Deze verhevene plaatsen van ontspanning worden dagelijks bezocht door 325,000 personen, meest vrouwen, die over het algemeen een groote vereering voorRoosevelt koeste ren en die men nu bekeeren wil, zoodat zij hunne echtgenooten over halen om niet te stemmen op den candidaat van Roosevelt. Het is in derdaad kostelijk Wij behooren niet tol hen die veel waarde hechten aan de onderlinge bezoeken van souvereinen, maar in het bezoek van den Duitschen Keizer aan het Belgische hof, was toch wel iets merkwaardigs; namelijk dat het vertrek van Z. M. (onder een slag regen) van vrij wat grooter beteeke nis was dan zijn komst. Toen had men gefloten, maar bij het vertrek moesten buitengewone veiligheids maatregelen worden genomen, daar een dreigbrief ontvangen was, waarbij een gevaarlijk anarchist berichtte dat hij den Keizer in de lucht zou doen vliegen. Dientengevolge vertrok Z. M. langs straten waarin alle vensters op hoog bevel gesloten moesten blijven, hetgeen nu juist geen opwekkend gezicht moet geweest zijn. Ook langs de spoorbaan waren buitengewone maatregelen getroffen. Op ons heeft de zaak een zonder lingen indruk gemaakt. Een man van de daad zou, dunkt ons, geen brief geschreven hebben, maar het feit eenvoudig hebben volbr cht. Heeft men den grooten man eens een ang stig oogenblik willen doen beleven Het heeft er allen schijn van maar een feitelijk gevolg is er toch niet van te verwachten. De nieuwe Portugeesche republiek is weer eens door een der staten van de wereld erkend, maar 't is slechtsNicaragua 't Schijnt overigens in Portugal rustig toe te gaan, althans, de Staats courant bevatte een besluit, waarbij de vrijheid van drukpers wordt her steld dat zal wel een goeden in druk maken. Verder heeft de regeering besloten tot schorsing van het besluit op de heffing van surtaxes (extra rechten) op de producten van Staten, die ten opzichte van Portugeesche producten Portugal niet behandelen op den voet der meest begunstigde natie, en zulks tot den tijd, dat de constitueerenöe vergadering te dezer zake een be sluit zal hebben genomen. bedenkingen bereikie hij de West straat en trok aan de schel van nom mer 4. Het was reeds over elven, maar hij had nauwelijks den knop der schei aangeraakt, toen hij voet stappen in den gang vernam, waarop terstond de deur werd geopend. De persoon, die hem te gemoet trad, had geen licht, en er was ook geen licht in den gang, zoodat T racy niet kon onderscheiden met wien hij sprak, toen hij vroeg: is dit het huis van den heer Ephraim Aldridge Ja, wat is er van je dienst? ant woordde de stem van een man, die nu achteruit trad, en eene beweging maakte, alsof hij de deur wilde sluiten. Men heeft mij verzocht, antwoordde de jonge soldaat, hier heen te gaan en te zeggen, dat de heer Aldridge... hier viel het hem in dat zijne bood schap op den neef, dien hij als den eenigen bloedverwant van den man had hooren noemen, waarschijnlijk een diepen indruk zou maken, en dat hij mogelijk reeds met den neef zeiven sprak. Derhalve hield hij zijne woorden in, en Voegde er na eene kleine pauze bijde heer Aldridge België en de Nederl. kustversterking De Brusseische „Indépendance" pu bliceert een artikel aangaande het voornemen der Nederlandsche regee ring om de Schelde te versterken vanaf Vlissingen. Deze maatregel zou volgens dit ar tikel niet ten behoeve van de Neder landen zelf worden genomen, doch de schrijver vermoedt dat het plan van Duitschland is geïnspireerd. Hij merkt op dat de kwestie België in de eerste plaats moet interesseeren, daar de nieuwe versterkingen eventueel een der mogendheden, betrokken bij de onafhankelijkheid van België, bv. En geland, zou beletten Antwerpen te hulp te komen, ingeval dit land aangevallen zou zijn door een vastelandsmogend- heid. Het artikel besluit met de Ne derlandsche regeering uitleg te vragen over het werkelijk doel, met deze ver sterkingen beoogd. De Belgische journalist Roland De- marès behandelt in de „Temps" de quaestie van de verdediging van Vlis singen, zooals die geregeld wordt in het ontwerp van de kustverdediging, dat thans in de Nederlandsche Twee de Kamer in behandeling is. Hij zegt, dat dit ontwerp geenszins in het belang van de feitelijke verde diging van Nederland is, zoodat men zich moet afvragen, of het niet het gevolg is van den brief, die, naar het heette, door keizer Wilhelm aan de Koningin geschreven zou zijn. Wel is ontkend, dat zulk een brief ontvangen zou zijn, het is echter volstrekt niet zeker, dat Duitschland niet heeft ge tracht of nog tracht pressie uit te oefenen op de regeering in Den Haag, met het oog op zijn militaire belangen. De daarop volgende nauwkeurige analysie moet bewijzen, dat er wer kelijk reden tot ongerustheid is. Vlis singen is van volstrekt geen belang voor de consolidatie van het verde digingsstelsel van Nederland. De gronden aangevoerd voor de noodza kelijkheid om eventueel een landing van Franschen of Engelschen te be letten, houden geen steek. Het is waarschijnlijker, dat de eigenlijke be doeling ;s om in het geval van een conflict tusschen Engeland en Duitsch land, de Engelschen te beletten zoo snel mogelijk hulp te bieden aan Ant werpen en België, welks onzijdigheid bedreigd zou worden. Deze veronderstelling wordt nog bevestigd door de toebereidselen van Duitschland langs de Belgisch-Neder- landsche grens. Verklaarbaar is dus, dat het onlwerp in België ongerust heid heeft gewekt. Al mag men nu niet zeggen, dat het ontwerp door Duitschland is geïnspireerd, toegege ven moet worden, dat alleen Duitsch- is ziek. Ziekherhaalde de persoon, die de deur in de hand hield en haar thans verder opende. Waar is hij? En hoe staat het met hem Is hij zeer ziek Is het eene ernstige ziekte. De koude toon, waarop die vragen werden gedaan, bevrijdde Tracy van de vrees, dat hij hier een diepen schok zou teweeg brengen, en der halve zei hij maar ronduit: Ik vrees dat hij dood is. Dood riep de ander en rukte de deur wijd open. Heb de goedheid, en treedt binnen. Dood 1 hoe is dat mogelijk! Hij was hedenavond nog zeer wet. Waar is hij I en zoo spre kende, sloot hij de huisdeur en voerde den jongen soldaat naar een klein spreekkamertje, waar eene lamp met een scherm er over op eene tafel stond, die ten halve met eenige grootboeken was bedekt. Hij is bij den heer Lane in de Thomasstraat, antwoordde Tracy. Maar zijt ge er wel zeker van dat hij dood is vroeg de heer, die nie mand anders was dan de heer Jonas Aldridge zelf. Hoe stierf hij en wie zegt, dat hij dood is land belang zou kunnen hebben bij een snelle uitvoering. Internationale Fantasieën. Het een of ander in Nederlandsche uniform gekleed, en hoffelijk aangelegd jongmensch dat op de Brusseische tentoonsteiiing aanwezig was tijdens het bezoek van den Duitschen keizer, heeft door zijn optreden bij die gelegenheid aan de „Figaro" 'n nieuw bewijs geleverd voor de sympathie van ons Hof voor Duitschland. Men oordeele. Volgens een telegram van den Brusselschen correspondent van de „Figaro", van „het eenig incident.dat te midden der feesten nog aan de politiek deed denken", dat, hetwelk zich voordeed bij het vluchtig bezoek van den keizer aan de tentoonstelling, toen bij den ingang van de Duitsche afdeeling een kranig vaandrig der Nederlandsche huzaren, de borst bedekt met vergulde brandebourgs, den keizer opwachtte, om hem het saluut te brengen van de Nederlandsche vlag. Dit „bijzonder eerbewijs", dat „overigens door weinigen werd opgemerkt" gaf den correspondent een bevestiging van „de verontrustende germanophile neigingen van het Nederlandsche Hof." Het „Hbl." teekent er bij aan, dat hier te lande van een eerbewijs als hier bedoeld, namens ons land aan keizer Wilhelm gebracht bij gelegenheid van diens bezoek aan de Brusseische tentoonstelling, niets bekend is. Een vaandrig der huzaren, met vergulde tressen op de borst, bestaat overigens in ons land niet, waar slechts de uniform van de officie ren der rijdende artillerie in groot tenue met vergulde tressen is versierd. Met het „Hbl." vermoeden wij, dat men hier te doen heeft met een gewoon militair saluut van een der Nederlandsche soldaten aan den vorstelijken bezoeker. Daarin een uiting van Duitschgezindheid te zien, is werkelijk al te dwaas. Octrooirecht voor uitvindingen. De regeering heeft het afdelings verslag der Eerste Kamer over het betrekkelijk wetsontwerp beantwoord. Zij sluit zich daarbij ten volle aan bij den lof, aan den stuiter der memorie van toelichting gebracht en tot de commissie voor de handels politiek, aan wier arbeid het in zoo hooge mate te danken is, dat dit on derwerp, waarbij tal van moeilijke vragen op antwoord wachtten, „zoo helder en zoo duidelijk aan de be slissing van den wetgever kon wc.- den onderworpen." Tegenover de onmiskenbare voor deden van een wettelijke regeling Ik weet het niet hoe hij stierf, ant woordde Tracy. De apotheker scheen van meening te zijn, dat hij een ge brek had aan het hart. Maar dat hij dood is, is zekér. Toen het gesprek dit punt had be reikt, scheen Jonas, die tot dusverre geen sporen van droefheid had ge toond, maar echter nieuwsgierig en verbaasd was, eene gedachte in te vallen. Mijn oom Ephraim dood riep hij. Neen, neen, ik kan het niet gelooven. Het is onmogelijk het kan niet wezen Mijn dierbare oom Mijn eenige vriendDoodOn mogelijk Oij moet stellig een verkeerden voor hebben 't Zou het beste zijn, als gij heen gingt om dat zelf te onderzoeken, hernam Tracy, die weinig behoefte ontwaarde, om het zielsgevoel van dien man te sympathiseeren. Ik was er maar toevallig bij, en ik weet niet meer dan wat de apotheker zei de. Met deze woorden keerde hij zich naar de deur. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1