r büIte Gemengd Nieuws, lende sprekers, waarna de vergadering gesloten werd met gezang en dank gebed. Na afloop had een diner plaats, waaraan o.m. aanzat minister Heems- kerk. Gemeentebelastingen. Bij Koninklijke Boodschap van 18 Februari 1909 werd aan de Staten- Generaal aangeboden, een ontwerp van wet tot wijziging der regelen ten aanzien der plaatselijke belas tingen. Naar aanleiding daarvan be sloot de gemeenteraad van Zaandam een raadscommmissie te benoemen, om te onderzoeken in hoeverre dit wetsontwerp de gemeente Zaandam ten goede zal komen, of met haar belangen in strijd is. Deze commissie 28 October 1909 benoemd, is thans met haar arbeid gereed gekomen en heeft haar tamelijk lijvig rapport bij den gemeenteraad ingediend. De conclusie, waartoe dit rapport komt is deze dat het wetsontwerp niet be antwoordt aan de verwachtingen en voor de gemeente Zaandam eer na- deelig dan voordeelig zal blijken te zijn. De commissie adviseert derhalve een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal en heeft bereids een concept daarvoor inge diend. Dit concept-adres begint met het uitspreken van leedwezen omdat het wetsontwerp niet omvat een lang gehoopte en dringend noodig ge vorderde regeling, waardoor in de toekomst gelegenheid wordt geboden het hoofd te bieden aan den steeds stijgenden financieelen nood der ge meenten. Dan volgen eenige beden kingen tegen het wetsontwerp, welke kort samengevat aldus luiden Verhooging der opcenten op de grondbelasting zal drukken op hen, waarop men ze niet wil laten druk ken. Van weinig beteekenis wordt geacht de bevoegdheid om de belas ting te heffen van de toeneming der waarde van de eigendommen. Een be lasting voor alle bedrijven zal hen treffen, die ontlast behooren te wor den en een belasting der grootbedrij ven alleen, zal de vestiging van nieu we tegenhouden. De voorgenomen splitsing van het inkomen zal niet bevorderlijk zijn aan de stabiliteit en veel administratieve werkzaamheden eischen. Het voorschrift, om de bedrijfs- forensen voor 3'4 van den aanslag van het inkomen, verworven uit beroep, bedrijf of betrekking, te laten bijdragen, ontmoet ernstige beden kingen en geen instemming vindt een belasting naar den uiterlijken staat, omdat zij de gefortuneerden, die weinig of geen uiterlijken staat voeren, gemakkelijk in staat stelt, zich van deze belasting te onttrekken. Resumeerende, komt de commissie dus tot de conclusie, dat de Raad niet kan onderschrijven de door de regeering gekoesterde verwachting, dat deze herziening van het plaatse lijk belastingstelsel een hoogst wel kome verluchting der gemeentefi- nanciën kan aanbrengen. Daarentegen vindt zij in het wetsontwerp gereede aanleiding, om den gemeenteraad voor te stellen, bij de Tweede Kamer te vragen eene onbillijkheid weg te nemen, door redelijke rijksbijdragen vast te stellen in de kosten van politie, armwezen en verpleging van krankzinnigen en voor de jaarwedden van burgemeester, secretaris en se cretarie-personeel. Lichting nationale militie 1911. Het „St. bi." no. 301 bevat een Kon. besluit van den llden October, be trekkelijk de lichting der nationale mi litie van het jaar 1911. Deze lichting bedraagt 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefe ning in te lijven manschappen worden 400 man bestemd voor den dienst ter zee, met dien verstande, dat, in dien overeenkomstig art. 99, 2o. van de Militiewet 1912 aan het aandeel van eenige gemeente een of meer van deze 400 man ontbreken, die ter vervulling van de plaatsen dier ont- brekenden op te roepen houders van de aan de beurt liggende hoogere nummers niet voor den dienst ter zee zullen worden aangewezen. Vlissingen, 1 November. Woensdag 9 November zal in de schouwburgzaal van den heer Buning weder een voorstelling worden ge geven door het Nederlandsch operetten ensemble onder directie van Alphonso Janmart Jr. Opgevoerd zal dan wor den de populaire Weener-operette „Een wals-illusie* („Ein Walzer- traum"), gecomponeerd door den wals-koning Otto Strauss. Voor deze voorstelling wordt met geen lijsten gecirculeerd en zijn plaatsen te bekomen vanaf Zaterdag 5 November. Door het stormweer moest heden nacht de loodsdienst op de Schelde gestaakt worden. De Harwichboot „Brussel" kon hedenmorgen geen loods bekomen en is opgevaren naar Ter Neuzen, en nam daar een loods aan boord. Gedurende de maand October wer den aan het centraal telefoonbureau alhier 21408 aansluitingen tot stand gebrachl. Aan het postkantoor te Vlissingen werd gedurende de maand October in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 34731.925 en terugbetaald f 26013.48. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 10350. De kapitein M. F. Goldenberg zal gedurende het a.s. wintertijdperk op treden als hoofd van de kaderschool alhier tot opleiding voor den rang van sergeant. De sergeant van Thiel vm het algemeen depot van discipline wordt op 4 Nov. a.s. overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers te 's Graven- hage en op genoemden datum ver vangen door den sergeant van Gijs van het 4e reg. inf te Delft. Met ingang van 16 October is de titel van commies-titulair der poste rijen en telegrafie toegekend aan den klerk le klasse J. M. van Linschoten. Door het blazen van de dagmail boot, ging hedenmorgen het paard van den melkboer B. in de Piet Heinstraat op hol. Het dier werd in de Dijkstraat gegrepen, zonder on gelukken te hebben veroorzaakt. Men schrijft ons uit Middelburg De heer J. Cleuver alhier, sinds meer dan een kwart eeuw directeur der zangvereeniging tot „Oefening en Uitspanning", is pas van een vrij ern stige ziekte hersteld. Toen hij Maan dagavond de eerste repetitie van de zangvereeniging leidde, werd hem door de leden eene aangename ver rassing in den vorm eener bloemen hulde bereid. De heer Cleuver dankte voor deze huideen zinspelend op „Das Licht" van Lorenz, dat in studie genomen werd, sprak hij de hoop uit, dat het licht nog lang over de vereeniging moge schijnen. Maandagmiddag werden door de politie ta Middelburg J, en L. v E., respectievelijk te half drie en te half vier wegens dronkenschap in arrest gesteldterwijl 's avonds ver baal wegens eenzelfde overtreding tegen den derden broer C. v. E. werd opgemaakt. Toen beide eerstgenoemden tegelijk werden losgelaten, uitte L. zijn vreugde, dat zijn broeder's portetnon- naie nog goed gevuld was en samen trokken zij er weer op uit om ook deze laatste f 6,40 aan Bacchus te offeren, 's Avonds trokken zij gearmd naar huis, ook toen niet geheel vrij van drankinvloed. Met ingang van 1 November zijn verplaatst de bureel-ambtenaren der posterijen en telegrafie W. Sutherland van de inspectie te Middelburg naar die te Maastricht en C. H. Smits van de inspectie te Maastricht naar Mid delburg. KERK EN SCHÓOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Hedei de heer A. G. En kelaar, cand. te Utrecht, die voor Arnemuiden (toezegging) heeft be dankt. Ds. Zillinger Molenaar is Zon dag niet als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht be vestigd. Ds. Keller, die hem in de Groote Kerk bevestigen zou, hield een heftige rede tegen het modernisme en stelde de bekende vragen uit het oude formulier. Ds. Molenaar ver klaarde toen, dat hij daarop niet bevestigend kon antwoorden, maar bereid was een belijdenis af te leg gen als in het Reglement voor het proponentsexamen vermeld. Ds. Kei ler zei daarop, dat hij dan niet met de bevestiging kon doorgaan en sloot de godsdienstoefening met dankgebed. De kerk was geheel vol. Lang voor de dienst begon was er geen plaats meer te krijgen. De intree van ds. Molenaar, die 's avonds zou plaats hebben, kou cch'er niet doorgaan. Omtrent de niet-bevestiging kan „de Ned." nog mededeelen, dat, hoe wel" een en ander te voorzien was en de bizondere kerkeraad nog jl. Vrijdag vergaderde, deze, die overwegend geestverwanten van ds. Keiler bevat, het niet noodig oordeelde een alge- meene kerkeraadsvergadering zoo noodig tegen Zondagmiddag 1 uur uit te schrijven. Was dit wel geschied, dan had in die vergadering van Zondagmiddag door medewerking der diakenen, die meer vrijgeviger zijn, de intree nog 's avonds kunnen geschieden. Nu moet dit wachten tot de beslissing van den algemeenen kerkeraad, die gisterenavond zou vergaderen, doch welke vergadering wegens önvoltalligheid niet kon door gaan. Ger. Kerken. Ds. K. Veen te Oost burg, die het beroep naar Melis- kerke heeft aangenomen, hoopt op Zondag 20 November te Oostburg zijn afscheid te prediken. Ds. G. H. Toebes, predikant bij de Ger. gemeente te St. Laurens, hoopt den 15 November zijn 25jarige evangeliebediening te herdenken. Voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek zijn gisteren te Venlo geslaagd de heeren C. C. Hoornick, P. L. K. Leys, P. Bom en M. G. van den Ende, allen te Goes, A. de Jonge te 's Heer Arerrds- kerke en J. van Urk te Aardenburg. De Bond van Ned. onderwijzers zal zijn 35e algemeene vergadering houden te Utrecht op 29 en 30 De cember. Gedurende October 1910 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 887 schepen, metende 1,024,529 netto reg. ton, waarvan 7 zeilschepen, met. 6132 netto reg. ton en 13 zeelichters, met. 8459 netto reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 839 schepen, met. 983,252 netto reg. ton. Bovendien legden 23 inkomende en 55 uitgaande schepen aan den Hoek van Holl nd aan. In October 1909 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 832 sche pen, met. 949,032 netto reg. ton, waarvan 4 zeilschepen, met. 1501 netto reg. ton, en 14 zeelichters met. 9148 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 781 schepen inet. 906,151 nètto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg 1910 8300 schepen en 9,462,687 netto reg. ton, 1909 7629 schepen en 8,501,833 netto reg. ton Rotterdam 1910 7809 schepen en 9,045,478 netto reg. ton, 1909 7149 schepen 8,100303 netto reg. ton. Te Beverwijk is een zg. proef- stemming gehouden in zake drank- verkobp. De uitslag was, dat er van de 3157 uitgereikte stembiljetten 3053 werden uitgebracht. Van on waarde waren er 31, blanco 315, zoodat het aantal geldige stemmen 2707 bedroeg. Er waren 61 voor on- beperkten drankverkoop, 331 wilden handhaving van den huidigen toe stand, 866 verklaarden zich voor vermindering, terwijl 1449 of ruim 53 pCt, de drinkgelegenheden geheel wilden laten verdwijnen. Aan het piaatsbureau van de H. IJ. S. M. te Delft werd sedert geruimen tijd geld vermist, steeds op Woensdag. Men verdacht een werkvrouw, die steeds het gebouw op Woensdag komt schoonmaken en jl. Woensdag merkte men het geld en het geldbakje. Tegelijk waar schuwde men een paar rechercheurs. Toen de werkvrouw in het lokaal kwam, ging de commies van dienst even weg en toen hij terugkwam, bleek, dat er uit het geldbakje f 7.50 verdwenen waren. Direct werd de vrouw ondervraagd, doch zij ont kende. Toen zij gevisiteerd werd, kwamen de vermiste geldstukken voor den dag. De vrouw is gearresteerd. Zondagavond 23'October had te Roon aan den Rijsdijk een aan randing plaats van een meisje van ongeveer 20 jaar, dat uit de kerk huiswaarts keerde. Op den stillen, donkeren dijk werd zij plotseling aangegrepen en benedendijks ge sleurd dóór haar aanrander, ook iemand uit Roon. Het meisje was door den schrik zoodanig van streek, dat zij eerst Dinsdag een eenigszins geregeld verhaal van het gebeurde kon geven. De door haar herkende dader is, na Zaterdag door den rechter van instructie te Rotterdam te zijn gehoord, in het huis van bewaring aldaar opgesloten. Een 5jarig meisje te Veenendaal wist, terwijl de moeder eenige oogen- blikken afwezig was, een tafelmes te bemachtigen. Al spelende kwam de arme kleine te rollen met het gevolg, dat het mes diep in het hoofd drong. Hoewel spoedig geneeskundige hulp kon worden verleend is de toestand van het kind ernstig. —Te Medem- blik is een bekend drinker door over matig drankgebruik gestikt. Men vond een nog half gevulde jeneverflesch in zijn nabijheid. Een 3jarig knaap je te IJselmuiden is in een trekvaart gevallen en verdronken. Een twee tal werklieden vielen van den toren der nieuwe kerk te Meers. Een lei dekker bleef op de plaats dood, de an dere bekwam lichte kneuzingen. Van een Zaterdagavond binnengeko men IJmuider stoomtrawler is de schipper bij het onklaar raken van het. net, over boord geraakt en ver dronken. Het lijk werd met het net opgehaald en te IJmuiden aange bracht. Te Harderwijk is een vis- scher uit den mast van zijn botter gevallen, terwijl hij bezig was daaraan een vleugel te bevestigen. De man werd bewusteleos opgenomense dert is het bewustzijn nog niet te ruggekeerd. Toen een kellner van den restauratiewaggon van een D- trein, Zaterdagavond bij het binnen komen in het Centraal station te Am sterdam wilde uitstappen voor dat de trein tot stilstand was gekomen, kwain hij te vallen en geraakte met zijn linkerbeen tusschen het perron en de treeplank, waardoor dat been op twee plaatsen brak. Na voorloo- pig op het perron te zijn verbon den, werd hij naar een der zieken huizen vervoerd en daar opgenomen. De correspondent te Batavia van het „Hbl." seint, dat te Makas sar een Nederlander werd aange bracht, beschuldigd van een vijf tig-jarige inlandsche vrouw drie da gen aan een boom vastgebonden te hebben gehouden en daarna te heb ben gedood. Het ontbreken van initialen bij den ook geseinden naam en van nadere aanwijzingen omtrent den persoon van den beschuldigde, noop ten het blad diens naam achterwege te laten. Betreffende den moord op de 86jarige vrouw te 's Gravenhage, de dader van welken laaghartigen moord achter slot en grendel zit, wordt nog nader het volgende gemeld De aangehoudene J. ontkende eerst iets met het gebeurde in bet hofje te maken te hebben. Hij beweerde het geld, dat in zijn bezit was, te hebben ontvangen wegens het plegen van min-eerbare handelingen. Later ech ter, aan het commissariaat van politie in 't nauw gebracht door den subst.- officier van justitie en een hoofd inspecteur, erkende hij het geld te hebben gekregen van den zich in het huis van bewaring bevindenden an deren verdachte G. Hij vertelde, dat tusscnen hem en G. en diens vrouw het plan was beraamd om in den bewusten Zaterdagavond 22 October hunne mede-bewoonsters van het hofje, de oude weduwe Genegten, te bestelen. Volgens verdere verklaringen van den aangehoudene, was de vrouw van G. in de woning van de weduwe binnengegaan, had G. voor de deur dier woning op den uitkijk gestaan en had hij, J., zelf, gedurende dien tijd aan den ingang van het hofje gestaan, om daar van G. het ge- stolene in ontvangst te nemen en buiten het hofje in veiligheid te brengen, om later onder de komplot- genooten te worden verdeeld. Inderdaad was G„ zooa s de aan gehoudene zeide, eenigen tijd nadat hij voor het hofje op post had ge staan, bij hem gekomen met geld en sieraden, dat door de vrouw van G. uit het huisje van de weduwe Ge negten was gestolen. Van den moord beweerde J. echter niets af te weten. Alleen was, volgens zijn zeggen, tusschen hun drieën een plan tot berooving opgemaakt. De justitie uit Breda stelt een ernstig onderzoek in naar een mis handeling, die onder Baarle-Nassau zou hebben plaats gehad. De rijks politie verklaart, dat eenige Belgische jagers, op stroopen betiapt, op haar hebben willen schieten, zoodat zij krachtig moest optreden de jagers beweren, dat zij geheel onverdiend werden geboeid en meegesleept. Ze hebben in het geheel niet op de politie geschoten. De jaarlijksche verkoop van in treinen en stations der Hollandsche Spoor .gevonden voorwerpen bracht o.m. 2000 parapluis, 600 wandelslok- ken, tal van boeken, kleedingstukken, tasschen, handcamera's, diamanten, gouden en zilveren voorwerpen on der den hamer. Zondagnacht ruim 12 uur be merkte een hoofdagent van politie te Rotterdam dat er gevochten werd in een café aan den Hang. Toen hij wilde binnengaan, stoven twee man nen de straat op en maakten aan stalten om de vechtpartij voort te zetten. De agent belette dit, waarop beiden weder in het café gingen en daar opnieuw den strijd aanknoopten. Toen de agent hierna eveneens binnenkwam, sloeg de caféhouder de deur dicht, nam voor den uitgang plaats en belette aldus den agent naar buiten te gaan. Eenige mannen mishandelden toen op laffe wijze den agent. Deze wist eindelijk op straat te komen, waar hij later een zijner aanvallers, een 24jarigen tim merman uit Gouda, arresteerde. Toen hij hem wilde overbrengen, verzette zich hiertegen een 22jarig persoon die daarop eveneens in bewaring gesteld werd. Naar aanleiding van het opstootje heeft de politie proces-verbaal opge maakt tegen den caféhouder wegens vrijheidsberooving en tegen de andere personen respectievelijk wegens mis handeling en verzetpieging. Brand op de Brussel- sche tentoonstelling. Weer heeft een brand gewoed op de wereldtentoonstellingZaterdagavond is het restaurant „Kosmos" een prooi der vlammen geworden. Het was halftien, toen eenige voorbijgangers in de Avenue des Nations op de tentoonstelling rook zagen komen uit het dak van het restaurant. Tegelijk zag men door de ruiten daarbinnen de vlammen spelen. Er werd alarm gemaakt aan den brandweerpost op den hoek der avenue en binnen 2 minuten was de groote spuit ter plaatse. Het restaurant „Kosmos" staat tegenover Cinema Palace en was een groot gebouw van hout, met een gevel van 12 meter breedte en 2 verdiepingen. Een orkest en een gezelschap Beiersche zangeressen deed zich daar een groot deel van den dag hooren en de eigenaar van het restaurant was een Hollander, Sarlet genaamd. Tijdens den brand van 14 Augustus werd het ernstig bedreigd, evenals de paviljoens die er om heen liggen, maar door een verandering in de windrichting bleef het toen behouden. Zaterdag nu is het gebouw tot den grond afgebrand en de brand deed een groot aantal kijkers naar de Avenue des Nations stroomen. In 3 a 4 minuten waren de spuiten van de tentoonstelling ter plaatse, evenals de spuit van de Engelsche afdeeling. Vervolgens kwamen de automo bielspuit van Brussel en de spuit van Ixelles. Vlugger had het al niet gekund. Drie spuiten werden in werking gesteld en gelijktijdig be sproeiden zij het brandende restau rant. De stralen werden hoog opge spoten en een stroom van water daalde neer op het brandende ge bouw, waarvan de vonken door de Avenue des Nations spatten. De hitte was zoo fel dat de spuitgasten hun gezicht nat moesten maken om het brandende gebouw te kunnen naderen. De groote spuit der tentoonstelling, de automobieispuit van Brussel en de spuit der Engelsche afdeeling tastten het vuur aan, en dank zij dit snelle en krachtige ingrijpen, bleef de brand bepaald tot het restaurant, maar dit was in drie kwartier tijds verwoest. Van het meubilair kon niets gered worden dan eenige stoe len, die bij den ingang stonden en door de brandweer naar buiten geworpen werden. Weldra moesten de spuitgasten zich er toe bepalen de belendende paviljoens te beschermen. Een daarvan, waarin een neger fotograaf gevestigd was, is ernstig beschadigd. Om kwart over tienen stond er van het restaurant Kosmos niets meer dan het verwrongen en verbogen ijzeren geraamte. Zoodra de btand bekend was te Brussel telefoneerde men naar de kazerne der genie en een honderdtal soldaten rukten uit met schoppen, bijlen en houweelen, maar toen zij ter plaatse kwamen was het gevaar voor uit breiding van den brand al geweken. Bij het uitbreken van den brand was het restaurant juist gesloten. De brand schijnt in het binnenste gedeelte ontstaan te zijn. De oorzaak is on bekend. De quaestie, hoe een einde kan worden gemaakt aan dc wandaden der apachen, houdt de Parijsche politieautoriteiten voortdurend bezig. Op uitnoodiging van den heer Lé- pine, prefect van politie, heeft nu de heer Honnarat, chef van de eerste divisie aan de prefectuur, een plan daarvoor opgemaakt dat aan het oor deel van den minister zal worden onderworpen. Het dragen van wapenen is, zooals men weet, in Frankrijk verboden. Wie tegen dit verbod zondigt, krijgt 16 francs boete, subs, gevangenis straf. Een veroordeeling tot gevan genisstraf maakt echter niet den min sten indruk op de apachen, zij wor den dus zoogoed als niet getroffen door de genoemde bepaling. Nu wil de Honnarat, dat aan fatsoenlijke lie den, die er om verzoeken, onder zekere omstadigheden kan worden toegestaan een wapen bij zich h ander, die in het den wapenen zou vonden, onmiddell van bewaring zal Op deze wijze zinde publiek nic staan tegenover h peupel, voor wie slechts een doode voor het gespuis, c Parijs thans onvt misschien tweemaal alvorens zich wape In Petersburg de cholera dagelij zijn nu ook enk' vallen van pest gei het bericht juist is, ontstaan door on! zinnigheid. Doktor! hadden aan colt (waar postgevallen zocht om ingewam pestlijders met het gen te doen. Nit groote gevaar en t ment werden de ii den in een simpele kwam een docter kist afhalen en I aapje. Maar ondc van het rijtuig, raapte haar op en het politiebureau, natuurlijk een b hebben: het ding de inhoud nauw! Een medicus, die klaarde dat die i overblijfselen vai lichaam. Toen de de kist had laten bemerkt had en a de kist had afg» menigeen de besr raakt. Niemand v zonderd en in ee ziekte zich verspr politie beval, op Stolypin, het geva De Engelsche ciën, deelde in Temple gehouden gende cijfers mede nalen rijkdom en lijks sterven in Er wassenen.door wi den hunner erf: 300,000,000 pond en-dertig millioei. 420,000 overlijder deel dat zijn goed als niets. He zesde deel der s zijn dus 70;000 deze 3600 millio. van de helft ko nen. Achttienhon< wordt dus jaarlij erfd door 2000 i millioen per hoe is, zooals men b FRANKRIJK. M Kamer van Zater volgende gemeld. Briand de overwi Verschillende woord over de Briand zegt: He belet mijn geda spreken. Wanne, doen, zouden all begrepen hebber heb dan gezegd ernstige oogenb regeering genoo toevlucht te nen maatregelen", m bijgevoegd, dat g de wet heeft Briand zei tot meerderheid, da vertrouwen eiscl dochtig vertrouw vertrouwen eers gji mij gesteld d'tigen, die ik mtusschen heeft de aandacht op anders wilde da 'h kom tot u, i hersteld is, zon bloeds vergoten buiten de wet I "u vraag ik u r trouwen. Indien val wilt brenger eerlijk en open Frankrijk tree fngen, welke 1 !n de oogen de je voren te voo 'K mij tot u, die oamer vormt het Parleme volledig en tw: Pjndat zij dan i r'jjden aan mo r°ept, dat i L"air is. Welnu "taar doet dit c

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2