De Erfenis. Dinsdag 8 November No. 257 48e Jaargang, 1910. Gemeentebestuur. Feuilleton* BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grc-ote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEK 10. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de artt. 6 en 7 der Hin derwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van de firma F. WIBAUT ZOON aldaar, om vergunning tot de oprichting van eene bewaarplaats van benzine en petroleum in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie D no. 864, plaat selijk gemerkt Peperdijk no. 1 dat dit verzoek met de bijlagen gedurende veertien dagen, te beginnen met Maandag den 31 October 1910 op de gemeente-secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 14 November 1910 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep ge rechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter gemeente secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, 31 Oct. 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Tegen de 46.000.000. In de r.-k. kiesvereeniging „Recht voor Allen", te Nijmegen, is Vrijdag avond, na een lezing over het kust- verdedigingsontwerp, door den heer M. J. H. van Poll, met zeer groote meerderheid van stemmen en na lang debat, een motie van dr. Banning aangenomen, waarin er in hoofdzaak bij de regeering op aangedrongen wordt de f46,000.000 niet uit te ge ven, tenzij hooge noodzakelijkheid daartoe dringt. Besloten werd deze motie aan alle r.-k. kiesvereenigingen te doen geworden. De voorzitter van „Recht voor Allen", jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, Nijmeegsch af gevaardigde der Tweede Kamer, die zich tegen de motie verklaard had, nam daarop zijn ontslag als voor zitter der kiesvereeniging. In de volksvergaderingen die gis teren op 8 plaatsen in ons land wer den gehouden, is blijkens mededee- ling in „Het Volk" de volgende mo tie, door het partijbestuur der S. D. A. P. ontworpen, voorgesteld O— 4.) Tracy gevoelde een levendig ver engen, om dit zonderling drama verder na te gaan, en onbesloten, of itij opnieuw een blik in de kamer Mu wagen of niet, stond hij daar, toen de deur werd geopend en het meisje er uit stortte. Zij liet de deur °P een kier staan en snelde dwars over de straat heen naar den apothe- kerswinkel. Zij haalt een dokter voor den ver boorden man, sprak Tracy bij zich !elven, en zoo scheen het ook te Vezenwant nauwelijks waren er een paar minuten verloopen, toen zij, vergezeld van den apotheker en zijn bediende, terugkeerde. Alle drie gin- 5en het huis binnen, en de jonge s°idaat volgde hen, zonder over het |?Paste ot ongepaste van zulk een binnendringen na te denken. Het „De vergadering enz.gehoord de inleidingen over het voorstel tot in stelling van een „fonds tot verbete ring der kustverdediging", volgens, hetwelk een som van 40 millioen gulden, met de rente komend op ruim 46 millioen, besteed zal worden aan militaire werken, terwijl de re geering zelfs weigert de gronden te publiceeren waarom zij meent dat deze werken noodzakelijk zijn overwegende dat deze buitenge wone versterking der Nederlandsche kust den sterken schijn heefi te ge schieden onder pressie van eene bui- tenlandsclie mogendheid en als een provocatie beschouwd k.in worden door een andere mogendheid die met de eerste in sterke economische concurrentie leeft, uit welke belan- gen-tegenstelling oorlogsgevaar kan ontstaan, waarin dan Nederland, in dien het tegen éen der beide partijen oorlogswerken opgericht, veel kans loopt medegesleept te worden, zoodat deze kustverdedigingswerken geen gevaar voor 's lands onafhankelijkheid bezweren, doch veeleer dreigen dit gevaar uit te lokken gezien het feit dat de financieele toestand des lands van dien aard is, dat de staatsbegrooting de laatste jaren groote tekorten aanwijst en de regeering reeds belastingvoorstellen heeft doen aannemen en nieuwe aan gekondigd, die vooral op de groote massa nieuwe lasten zullen leggen, welk geld, door het militarisme ver slonden, weer niet besteed kan wor den ter voorziening in dringende be hoefte aan sociafe hervormingen proiesteert tegen militaristische uitspattingen als in deze plannen ter kustversterking zijn vervat, dringt bij de volksvertegenwoordiging krachtig aan op verwerping er van, en spreekt haar ernstigen wil uit, met de ge organiseerde arbeidersklasse van andere landen den oorlog onmogelijk te maken door vorming der interna tionale macht ter bestrijding van het maatschappelijk stelsel, dat door zijn economische tegenstellingen steeds weer oorlogsgevaar kweekt. De ver gadering verzoekt ten slotte de sociaal-democratische Kamerfractie, van deze gevoelens in de volksver tegenwoordiging de tolk te willen zijn". De nieuwe vlootvoogd in Dan Helder. De schout-bij-nacnt F. C. E. L. Koster, chef van den marinestaf aan het departement van marine te 's Gravenhage, is belast met de tij delijke waarneming der directie te Den Helder, in ae plaats van den vice-admiraal Van den Bosch, die ontslag heeft aangevraagd. Naar het „Hbl." verneemt, zal schout-bij-nacht Koster definitief be noemd worden tot directeur en com meisje, 't welk met snelle schreden vooruitging, bracht hen ter rechterzijde van de deur in de kamer, dezelfde kamer waarin Tracy nog slechts eenige minuten vroeger over het ven ster had gekeken. Het gevoel, waar mede hij thans binnen trad, vormde een snijdend contrast met de gewaar wordingen en droomerijen, waaraan hij zich te voren had overgegeven, en het bood een treffend voorbeeld aan van een waarheid, die wij overal op onzen levensweg kunnen opmerken, namelijkdaf hetgeen waarnaar wij het vurigst wenschten, als het einde lijk bereikt wordt, zeer verschillend is van hetgeen wij ons daarvan hebben voorgesteld. En wij mogen ons nog gelukkig achten, indien ons dan niets erger bejegent. Hoe dik werf had Tracy bij zich zelf gezegd, dat hij zich gelukkig zou achten, indien hij die kamer maar eens mocht betreden 1 Zoo lang hij buiten dat vertrek was gesloten, was het voor hem zijn hoogste goed, eens daar te mogen zijn want hij kon niet verder zien en zag ook niet verder en dacht ook niet verder, 't Was hem, of al wal hij wensel.U, van zelf moest fihonnsments-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden mandant van de marine te Den Helder. De heer Koster werd Sep tember 1875 benoemd tot adelborst le kl., 1 Dec. '77 tot luitenant ter zee 2e kl., 16 Dec. '87 luitenant ter zee le kl., 1 Mei '99 kapitein-luitenant en 21 Febr. 1904 tot kapitein ter zee. Zijn benoeming tot vlagofficier volgde 1 November 1906. En thans kan spoedig in denzelfden rang de be noeming van schout-bij-nacht Koster in de belangrijkste marine-directie verwacht worden. Aangezien de chef van den marine staf vlagofficier of een hoofdofficier kan zijn, zal de benoeming van schout-bij-nacht Koster geen promotie in het korps tengevolge hebben. De sous-chef van den marinestaf, kapi tein-luitenant ter zee W. J. J. Umb- grove, zal tot chef van den marinestaf worden benoemd. Uit het korps zal vervolgens een der officieren aan het departement van marine verbonden worden. Het „Hbl." plaatst twee geheel van elkander afwijkende lezingen omtrent de gebeurtenissen die aanleiding zouden hebben gegeven tot de ont slagaanvrage van admiraal Van den Bosch. Van een verslaggever uit 's Gravenhage ontvangt het blad een verhaal, volgens hetwelk de minister van marine voor de zaak, die aan leiding tot de ontslagaanvrage gaf, nooit iets aangaande moeilijkheden of bezwaren, voortvloeiende uit de werkzaamheid van ds. Warners, zou hebben vernomen. Van „geheel an dere zijde" meldt men aan het blad, dat de inmenging van ds. Warners in den inwendigen dienst der marine de aanleiding is geweest voor een scherpe correspondentie tusschen admiraal en minister. Wat hiervan zij, het „Hbl." acht een nadere verklaring noodzakelijk. Om een futiele reden zegt een vlag officier zijn schoone loopbaan niet vaarwel. „Wij hebben thans recht te weten welk principieel conflict tus schen minister en admiraal, het weg gaan van den admiraal heeft ten gevolge gehad. Want die principes gaan het Nederlandsche volk terdege Het kort verslag. Men schrijft aan de „N. Arnh. Ct." Wat velen met ons hebben voorzien is uitgekomen. Aan het kort verslag der zittingen van de Tweede Kamer bestaat geen behoefte. De geldelijke opbrengst toont dit duidelijk aan. Terwijl de uitgaven voor 1910 op f40,000 worden geraamd, was de opbrengst over 1909 slechts f 5003.40. 't is te hopen dat de regeering of de Volksvertegenwoordiging of beiden het noodige zullen verrichten om dezen schadepost niet te laten voort duren. volgen, als hij siechts daar was. Thans was hij daar, maar onder ge heel andere omstandigheden, dan hij zich ooit had durven voorstellen. Wat is hier te doen vroeg de apotheker, die Adams heelte, terwijl hij het lichaam naderde, dat nog op den grond lag. Ik hoop dat het slechts eene on macht moge wezen, riep het meisje, terwijl zij het licht van de tafel nam en het zoodanig hield gericht dat de apotheker in staat was eenig on derzoek te doen. Ik houd hem voor dood, hernam de apotheker, terwijl hij zijn vinger aan de pols bracht. Maak zijn hals doek los, Robert, en hef zijn hoofd in de hoogte. Toen de bediende dit had gedaan en zich geen teeken van leven ver toonde, zocht de heer Adams naar zijn lancet en maakte toebereidselen om den patient een ader te laten. Maar hij had het lancet in den zak van een anderen rok gelaten en ter wijl Robert werd uitgezonden om het te halen, trad Tracy meer in het licht, en nam de plaats van den be diende ir, aan het hoofd van het lijk. Burgerlijke Pensioenwet. Onderscheidene leden der Eerste Kamer hadden zich blijkens het voorloopig verslag niet ingenomen betoond met de voorgestelde wijziging van eenige artikelen der burgerlijke pensioenwet, omdat volgens hen de behandeling van de pensioensaan- vragen bij twee departementen meer waarborg biedt voor richtige toepas sing van de betrokken wetsbepalingen dan die bij het departement van financiën alleen. In zijn memorie van antwoord zegt de minister van financiën echter, da- die behandeling door de departe menten uitsluitend bestaat in het toetsen aar» de wet van hei door den pensioenraad omtrent de pensioens- aanvrage uitgebracht advies en een dubbele controle door twee depar tementen acht de minister volkomen overbodig. Voorts zegt de minister zijnerzijds bezwaar te hebben tegen de in het voorloopig verslag aanbevolen rege ling, waarbij de pensioenraad zal zijn bekleed met administratieve rechts macht. Ontslagen mag de minister zicli achten van de verplichting zijn gevoelen te motiveeren, waar hij slechts zou kunnen treden in een herhaling van hetgeen reeds in de Tweede Kamer door hem en ook door den heer Loeff tegen vervorming van den raad van ar'viseerend college tot beslissend college is aangevoerd. Kiezerskweek De Tweede Kamer heeft jl. Don derdag een reeks van naturalisa tie-ontwerpen aangenomen. Gelijk gewoonlijk geschiedde dit zonder schriftelijke of mondelinge gedachten- wisseling. Toch waren et ditmaai ontwerpen bij, die we! eenige aan dacht hadden verdiend. Onder de aanstaande Nederlanders, die ais „F. B. Vercruysse en 23 anderen" werden aangediend, bevonden zich 19 inwoners van het stedeke Aar denburg en daaronder een dozijn „veldarbeiders". Wanneer men zich nu herinnert, dal voor elke natura lisatie aan 's Rijks kas honderd gulden moet worden betaald en dat daaraan nog verdere kosten zijn verbonden, kan men, schrijft „L. en V.", eenige verbazing niet onder drukken, dat er te Aardenburg zooveel ingezetenen en speciaal zooveel veld arbeiders zijn, die zich zulke offers kunnen en willen getroosien om het Nederlanderschap deelachtig te wor den. En het biad meent dan ook gerechtigd te zijn de vraag te doen, die hier boven staat. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is de divisie, bestaande uit Hr. Ms. pantserschepen Toen daarop de jonkman terugkeerde, zeide hem de apotheker dat men hier zijn hulp wel kon ontberen en dat hij liever op den winkel moest gaan passen. Op die manier was Tracy's aanwezigheid ais het ware gewettigd, en alle verlegenheid was nu van hem geweken. Ook scheen niemand door zijne tegenwoordigheid gehinderd of er over verwonderd te zijn. De apotheker wist niet beter dan dat hij een recht had om daar te wezen. De apothekersbediende, die zich de vragen herinnerde, welke Tracy met betrekking tot het meisje aan hem had gericht, besloot daaruit, dat zij sinds dien tijd eene kennis making met elkaar hadden aange knoopt. Het meisje zelve was naar allen schijn te zeer in het treurig voorval verdiept, om hare aandacht op iets anders te vestigen. En wat den man zeiven betreft, deze was nauwelijks bewust van hetgeen er voorviel.. Bleek als een doode en met alle teekenen van zware ziekte en ge- brekkelijkheid, zat hij eenigszins voorover gebogen, in een ouden arm stoel en hield de oogen gericht op „De Ruyter", „Hertog Hendrik" en „Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, 29 October 1910 van Adelaide vertrokken. Nederl. Grediet-, Spaar-, en Voorschotbank. Er is, naar de „H. Ct." verneemt, thans definitief tot de oprichting van een Nederlandsche Crediet-, Spaar en Voorschotbank voor ambtenaren en beambten, besloten. éan de concept-statuten ontleenen we 't volgende. Het hoofdkantoor van de Bank zal te 's Gravenhage zijn gevestigd, in andere gemeenten kunnen bijkantoren worden opgericht. Het doel der ven nootschap is aan ambtenaren en be ambten in Nederland tegen billijke voorwaarden geiden uit te leenen onder persoonlijke of zakelijke zeker heid verder gelden in spaarkas te nemen tegen vergoeding van rente, en schuldbrieven uit te geven in stukken aan toonder van f 1000, f 500, f 100 en f 50. De vennootschap zal worden aan gegaan voor 50 jaren. Het kapitaal zal f 100.000 bedragen, verdeeld in aandeelen van f 50, of veelvouden daarvan. Het wordt verdeeld in 5 gelijke seriën, waarvan de eerste bij het verlijden der akte zal zijn ge plaatst. Het bestuur zal bestaan uit één of twee directeuren, onder toezicht van een raad van minstens zeven com- missaren, die uit hun midden een raad van toezicht van minstens drie personen zullen benoemen. De be noeming van den directeur geschiedt door de algemeene vergadering. De winstverdeeling is aldus ont worpen dat in de eerste plaats aan aandeelhouders 4 pCt. worde uitge keerd. Van hetgeen dan overblijft komt nog 35 pCt. aan aandeelhou ders. Jaarwedde gemeente-ambtenaren. De gemeenteraad te Groningen heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering de volgende regeling vastgesteld De jaarlijksche bezoldiging be draagt voor den commies-redacteur ten minste f 2000 en ten hoogste f 2400; den adjunct-commies-redac teur ten minste f 1500 an ten hoogste f 2000; de commiezen ten minste f 1650, met dien verstande, dat deze jaarwedde kan worden vermeerderd tot ten hoogste f 1950 of wel tot ten hoogste f 2200, ingeval voor de aï- deelmg der secretarie, waaraan de ambtenaar verbonden is, door Burg. en Weth. dit laatstgenoemde maximum noodlg wordt geachtde adjunct- commtezen der eerste kl. ten minste f 1250 en ten hoogste f 1550; de den grond, waar het lijk lag. Doch in 's mans oogen iag geen bewust zijn, en het was duidelijk dat hij niet zag, waarop hij scheen te turen. Een lijk, waaruit zoo even de onsterfe lijke ziei is ontvloden, maakt op ieder een zonderlingen, pijnlijken indruk. Tracy daarentegen steide veel meer belang id de geheimniseen van den levende dan van den doode, en in zijne ziel verhieven zien even wonderlijke vragen met betrekking tot den man, die in den armstoel zat, als tot het lijk, dat zich voor hem op den grond uitstrekte. Wie was die vreemdeling en hoe kwam het,dat hij hier op den vloer van dit ar moedig huis lag uitgestrekt En waar was de brieventasch en waar waren da banknoten Op de tafel niet en in de kamer ook niet, althans in zooverre hij kon waarnemen. Zij moesten ongetwijfeld achter gehou den zijn, en hij vroeg zichzelven af, of zij ook deelachtig daaraan kon zijn, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1