De Erfenis. BLOQKER's! CACAO I Zaterdag 29 October Feuilleton. DAALDERS 1910. No. 255 48e Jaargang, VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND, Twseda Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Staatsbgerooting waren vele leden van oordeel, dat het na de uitvoerige ten vorige jare gevoerde gedach- tenwisselingen onnoodig was thans wederom te spreken over de positie en het karakter van het Kabinet en dat men zich ditmaal bij deze alge- meene beschouwingen kon bepalen tot bespreking van hetgeen het mi nisterie ten aanzien van verschillende belangrijke onderwerpen van staats beleid had gedaan of nagelaten. Dat gevoelen werd door anderen niet gedeeld. Door eenige leden werd de mee ning uitgesproken, dat het Kabinet zijn ontstaan dankt aan een partij- groepeering, die zich zelf overleefd heeft, en dat voor die partijgroepee- ring geen aanleiding meer bestaat, nu de onderwijsquaestie is opgelost. Naar het inzien dezer leden zou sa menwerking tusschen hen die gelijke doeleinden nastreven, een betere grondslag voor partijvorming uitma ken. Wordt eene coalitie op den grondslag der Christelijke beginselen gehandhaafd, dan kan dit, naar men meende, enkel leiden tot toenemende verdeeldheid in het land en tot be lemmering van het nationale leven. De Rootnsch Katholieke staatspartij oefent, naar men meende, een over- heerschenden invloed op den gang van zaken uit, zonder dat dit de hechtheid der coalitie schijnt te schaden. in dit verband werd het teekenend genoemd, dat bij de jongste dienstre geling der spoorwegen een aantal treinen op Zondag vervielen, maar de Zondagdienst in de provinciën Noord- Brabant en Limburg vrijwel onveran derd bleef. Er zijn intusschen ver schillende aangelegenheden, waarom trent tusschen de groepen der rech terzijde verschil van gevoelen be staat. Dat in de coalitie de wettelijke regeling van de Zondagsrust en van de vaccine geheel op den achtergrond geraken, meenden deze leden ook te moeten toeschrijven aan den overwe genden invloed dezer groep. Voorts werd aangevoerd, dat de gevolgen der bestaande partijgroepee- ring zich ook doen gevoelen in de wijze, waarop het Kabinet bij het doen van benoemingen te werk gaat. Tegenover deze beschouwingen werd door andere leden aangevoerd, dat de bestaande partijgroepeering geenszins als verouderd is te be schouwen en dat de onderwijsquaestie niet is opgelost. Voorts werd betoogd, dat vorming van partijen doorveree- niging van hen, die een gelijk doel —O— 2.) Het was eene armoedige straat' "aar alle waarschijnlijkheid slechts be woond door arme lieden, voorname- lijk kleinhandelaars, want bijna ieder tais was een winkel, gelijk men aan de lichten en koopwaar aan de vensters kon zien. Alleen het huis waar de onbekende schoonheid woon de, maakte eene uitzondering. Het waren allen geringe gebouwtjes, slechts van twee verdiepingen hoog, en juist dat huis was donker van den gevel tot de stoep, een zwakke licht streep uitgezonderd, die door een der 'wee onderste ramen heen schemerde, en naar alle waarschijnlijkheid veroor zaakt werd door een voeg of spleet 'n het venster, die van binnen sloot. Toen Tracy voorbij en heen en Weer ging om te zien of hij ook een «tere gelegenheid kon vinden, be - =»53f= ftbonnements-Aduerfsntiën op zeer uoordeelige uooriuaarden KOFFIE isduurder geworden, doch kost nog steeds fl.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. nastreven, niet zou leiden tot krach tige en blijvende organisatie. De groe peering zou telkens wisselen, naar mate de doeleinden veranderen en dus eindelooze verwarring ontstaan. Goede politiek dient,naar men meende, niet van het afgaan op een doel, maar van een beginsel uit te gaan, en waar de bestaande partijgroepee ring verband houdt met het beslaan de verschil van levensopvattingen kon men die niet als verouderd be schouwen. Nedsrlandscbe bond van gemeente ambtenaren. Het bestuur van tien Nederlandschen Bond van gemeenteambtenaren heeft besloten, aan Gedeputeerde Staten der provinciën te verzoeken, om, zoo ver bij de regeling der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ont vangers en ambtenaren van den bur gerlijken stand indertijd mede of uit sluitend tot grondslag is genomen het zielental der gemeente, die jaar wedden nader te toetsen aan de uitkomsten van de jongste volkstel ling en dienovereenkomstig zoo noo- dig te verhoogen, afgescheiden van de vraag, ,in hoever overigens jaar- wedde-verbetering gewenscht is te achten. Op voorstel van het bestuurslid den heer Van Oppen, burgemeester van Maastricht, heeft het bestuur al gemeen de wensc'nelijkheid uitge sproken van een betere regeiing der bezoldiging van de burgemeesters van groote gemeenten, zoodat ook niet gefortuneerden benoemd kunnen worden. De afdeeling Groningen heeft in de noordelijke provinciën gegevens verzameld betreffende de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter secre tarie. Hei bondsbestuur heeft besloten, ten behoeve van een algemeene adres- en propagatidabeweging en ten einde zoo mogelijk te komen tot speurde hij, dat hij wel over het venster heen zou kunnen zien, 't geen echter maar aan weinigen, die bijna zes voet waren, gelijk hij, vergund kon zijn. Toen hij nu even had om gezien, teneinde zeker te zijn dat niemand hem bespiedde, waagde hij het, een biik naar binnen te werpen, en werkelijk zag hij daar het voor werp zijner belangstelling aan een tafel zitten, en tegenover haar een man, die oud genoeg was om haar vader te kunnen zijn. Deze las, maar zij hield zich opledig met naaiwerk. De glanzende lokken van haar don kerbruin haar waren achteloos achter hare kleine ooren gestreken en lieten geheel haar jeugdig en liefderijk ge laat zien, dat naar het venster was gekeerd. De trekken van den man kon hij niet onderscheiden, maar zijn hoofd was kaal en zijn lichaam mager, en Tracy meende uit zijne houding te kunnen bespeuren, dat hij ziek was. Somwijlen blikte zij op en zag naar den man, doch wanneer zij dat deed, was het altoos met een uit drukking van angst en ernst, waaruit scheen te blijken, dat hare woorden niet veel aangenaams mededeelden. een meer systematische en afdoende regeling van deze jaarwedden en tot een behoorlijke vermeerdering van het aantal .ambtenaren ter se- crerarie, over het geheele land der gelijke inlichtingen te verzamelen. In afwachting van de oprichting van een eigen rust- en vacantieoord, is besloten te trachten voor het jaar 1911 met enkele pensionhouders een regeling te treffen omtrent geredu ceerde prijzen voor bondsleden. De bond za! niet deelnemen aan de actie van het uit verschillende ambtenaarsvereenigingen gevormde pensioen-comité, ten einde niet, door zoover te gaan in zijne eischen als bedoeld comité wenscht, eigen po sitie te verzwakken. Evenmin zal de bond ingaan op het verzoek van den heer J. E. Schol ten om deel te nemen aan de op richting van een Nederlandsche cre- diet-, spaar- en voorschotbank voor ambtenaren en beambten. Benoemd is een commissie voor de voorbereiding van een centraal- bureau tot verbetering en vereenvou diging van de gemeente-administra tie. Daarin zijn benoemd de heeren D. Kooiman, secretaris vanMaarssen en Maarsseveen; H. A. Aalfs, burge meester van Vries; F. Adriaanse, secretaris van Roermond, enj. N. Elenbaas, burgemeester van Krab- bendijke. In verband met de a. s. inwerking treding van de gemeenteborgtochten- wet zal aan alle gemeenteraden in overweging worden gedreven a. na te gaan lo. of wegens daling van de inkomsten, bedocid bij art. 112 der gemeentewet, kan worden over gegaan tot verlaging van het bedrag der zekerheidstelling van den ge meente-ontvanger. 2o. of kan worden voorgeschreven het doen van stortingen en dienten gevolge het bedrag der zekerheid kan worden verminderdb. bij het openvallen der betrekking van ont vanger het bedrag der zekerheid niet hooger te stellen dan door de wet voldoende wordt geacht. J. G. van Niftrik. f Na een korte ongesteldheid is op 77- jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de oud-stadsingenieur de heer j. G. van Niftrik, die voor tal van groote werken in binnen- en buitenland de plannen ontwierp. De heer Van Niftrik is in 1862 benoemd tot ingenieur te Amsterdam en is in deze functie 29 jaar werkzaam geweest. Kamerverkiezing in Rotterdam V. In de ledenvergadering der S. D. A. P., afd. Rotterdam, werd met algemeene stemmen besloten bij de herstemming voor de Tweede Kamer De kamer was verlicht door eene enkele vetkaars, en a! wat er was, kenteekende armoede en ontbering, terwijl de vlijtige vingers van het jonge meisje den verborgen toe schouwer genoegzaam bewezen, dat zij voor haar brood arbeidde. intusschen waren alle deze ont dekkingen niet de vrucht van eene enkele beschouwing. Tracy durfde slechts nu en dan, ais er niemand voorbij kwam, een blik over het venster wagen en dikwerf moest hij weer aftrekkei?, als hij weer op de stoep stond. En toch booJ het too- neel, dat zich daar binnen voor zijne blikken aanbood, zoo weinig afwis seling aan, dat het nauwelijks eene vergoeding scheen voor zijne vol harding. De personen bleven zitten gelijk zij zaten; het eenige nieuwe, dat zij aanbood, was, dat Tracy nu en dan iets opving van de trekken van den ouden man die in een zie- kelijken, lijdenden toestand scheen te verkeeren, terwijl hij opmerkte dat het jonge meisje bijzonder op den ouden man geleek. Dit alles intusschen, hoe hoog men het ook mocht aanrekenen, bleef op 3 November a.s. den kiezers, die op 24 October hun stem uitbrachten op den sociaal-democraat Ter Laan, uit te noodigen huil stem uit te brengen op den heer G. J. dejongh op grond ,,dat de heer De Jongh zich heeft verklaard voor algemeen kiesrecht, en mede als protest tegen het volksvijandig optreden der huidige regeering, voornamelijk op het stuk van militarisme, protectie, belasting en volksonderwijs". Internat. Middenstandsbeweging. Het derde internationaal congres voor den Middenstand van de Asso ciation de Défense des classes Moyen nes, zal op 14, 15, 16 en 17 Novem ber in de zalen van het Hotel Con tinental te Parijs gehouden worden, onder eere-presidium van den oud president der Fransche republiek Lou- bet. De dagorde vermeldt voor de vier dagen, dat het congres zal duren, een groot aantal redevoeringen (inleidin gen,te houden door vertegenwoordigers van Middenstands-organisaties uit Zwitsertand, Duitschland, Nederland, België, Zweden en Frankrijk.) De buitenlandsche redenaars zullen de eerste twee dagen tot hun beschik king hebben, terwijl de beide laatste congresdagen gewijd zuilen zijn aan de beraadslagingen over meer natio nale (Fransche) middenstandsvraag stukken. Voor Nederland zal de heer J. S. Meuwsen, president van den Midden standsbond, een redevoering houden over „L'Organisation des Classes Moyennes Industrielles et Commc-v- cantes aux Pays-Bas" en het onder werp „Inkoop Coöperatie voor den Middenstand" inleiden. Gemeenteraadsverkiezingen. Tot lid van den gemeenteraad te Kampen is bij herstemming gekozen de heer J. Bock (lib.) met 394 stem men. Op den heer K. van der Stou- we (anti.-rev.) werden 330 stemmen uitgebracht. Te Wormerveer moet een herstem ming plaats hebben tusschen de hee ren j. Hofland (S. D. A. P.) mei 505 en Beudiker (ant. rev.) met 376 stem men. Strenge scholen. De afdeelingen Amsterdam van Voiksonderwijs, het Ned. Onderwij zersgenootschap en de Bond van Ned. Onderwijzers hebben aan B. en W. een adres gezonden naar aan leiding van een door deze organisa ties ingesteld onderzoek op de open bare lagere scholen naar wensche- lijkheid of noodzakelijkheid van de stichting eener gemeentelijke onder wijsinrichting voor tuchtlooze kinde ren. Zij wijzen er op dat, met terzij- slechts magere kost voor een ver liefde. Ook was Tracy in het geheel niet genegen om zich met een zoo koude troost te vergenoegen. Hij wendde pogingen aan om te beproe ven, of hij niet nader tot zijn doel zou komen, ais hij over dag door de straat wandelde maar de deur bleef behendig gesloten en het groene gordijn, dat voor het venster hing, was hem een groote hinderpaal. Slechts eenmaal had hij weder het geluk gehad haar op straat te ont moeten. Dat was weder op een morgen ten acht uur, toen hij nog eens vroeg naar de waschvrouw moest. Het meisje scheen uit geweest te zijn om hare kleine boodschappen op de markt te verrichten want zij snelde met een korf aan den arm naar huis. Tracy had sinds lang honderde verschillende plannen ont worpen hoe hij haar zou aanspreken, wanneer zich daartoe ooit eene gun stige gelegenheid mocht aanbieden, en een dier plannen paste ook wer kelijk voor alle mogelijke gevallen. Maar gelijk dit gewoonlijk bij zulke gelegenheden gaat, thans, nu het oogenblik kwam, vloog zij zoo plot- desteiling van mogelijk verschil van meening over enkele onderdeelen van het te dezer zake uitgebrachte rapport, voor de gemeente Amsterdam de tijd gekomen is om middelen te overwegenden einde te geraken tot het oprichten van een of meer zoogenaamd strenge scholen. Adressanten ver zoeken daarom hetzij een nader officieel onderzoek, hetzij het doen van voorstellen tot het stichten van een of meer dier onderwijsinrichtingen op grond van de resultaten van bo venbedoelde enquête. Inlijving bij een der bereden korpsen. In het bijzonder wordt de aan dacht gevestigd van de lotelingen, die in geval van inlijving ter volle dige oefening voor inlijving bij een der bereden korpsen in aanmerking wenschen te komen, op de daarom trent bestaande gunstige bepalingen voorkomende in de openbare kennis geving ten gemeentehuize aanwezig. Aangifte tot inlijving bij een dier korpsen moet geschieden ter ge meente secretarie vóór 30 Novem ber e. k. Wijlen mevrouw Seheidius—Lüps, te Arnhem overleden, heeft behalve een legaat van f 10.000 aan de Nederd. Herv. diaconie aldaar, ge legateerd f 10.000 aan de Roomsch- Kathoiieke Diaconie aldaar, f 2000 aan de Israëiistische Diaconie aldaar, en o. m. f 16.000 aan de algemeene armen, enz. van enkele gemeenten, waar de overledene grondbezit had. Land- en Tuinbouw. Zeeland's Proeftuin. Van den heet J. P. M. Camman, Rijkstuinbouwleeraar, ontvingen wij het verslag over 1909 betreffende proeven, in zijn ambtsgebied geno men. De resultaten, vooral bij ooft- boomen verkregen, zijn zeer de ken nisneming waard. Allereerst die in Zeeland's Proeftuindeze heeft in 1909, het zesde jaaar sedert de op richting, een bijzonder gunstig jaar gehad wat betreft de opbrengst der vruchtboomen van drie vakken ter grootte van ongeveer 1875 M2, dus van een totale oppervlakte van 5625 M8, werden geoogst 3026 K.G. peren en appels. Een dergelijke vruchtbaar heid van nog zoo jeugdige boomen is werkeiijk buitengewoon, temeer waar her over een sortiment van meer dan 100 soorten loopt, waaronder vele die slechts geringe opbrengst geven. Het verslag bevat een lijstje van een 62-tal struiken, behoorende tot een kleine 30 soorten, meest alie op verzwakkende onderlagen ver edeld en in 't voorjaar van 1903 als seling op hem toe, dat hij alles ver gat en de gelegenheid liet voorbij gaan. Zij was namelijk juist uit een winkel gekomen, toen hij voorbij ging en daar hare opmerkzaamheid gericht was op het eenig klein geld, dat zij in de hand hield en angstig scheen te tellen, werd zij hem zelfs niet eens gewaar en zij was reeds weder achter hare huisdeur verdwe nen, eer hij 't met zich zeiven eens kon worden, wat hem nu te doen stond. Door dit voorval werd het hem echter duidelijk, dat hij 't meest op een goeden uitslag kon rekenen, indien zij des morgens ten acht uur naar de Thomasstraat gingmaar ach, juist op dat uur konden zijne diensten te huis het minst ontbeerd worden en ofschoon hij verscheidene pogingen in het werk stelde, gelukte het hem toch niet een gunstig oogen blik te treffen. Natuurlijk verzuimde hij intusschen niet berichten aangaande het meisje in te winnenmaar deze gaven hem nog minder hoop om met haar in kennis te komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1