nmwMooumms^ Gemengd Nieuws. met een ingevorderd bedrag van f 99.075.883. Het getal behandelde stukken is in 1909 met ruim 24Va millioen stuks toegenomen en de aan de post ter overmaking of invordering toever trouwde waarde beliep bijna 22 millioen gulden meer dan in 1908. Het bedrag der trancietrechten, te ontvangen voor het vervoer van vreemde brievenmalen met Nederland- sche diensten, beliep f 716.900voor het vervoer van Nederlandsche brie venmalen met vreemde diensten was te betalen f 374,100; zoodat er een voordeelig saldo blijft van f 342 800. Het getal onbesteld gebleven brie ven was 47,046 of ruim 3 op elke 10,000- Van de briefkaarten bleven 64,757 onbesteld, d. i. ongeveer 6 van elke 10,000. Van de onbesteld gebleven brieven bleken er 813 stukken van waarde te bevatten tot een bedrag van f 178van dit bedrag is f 86 aan de afzenders kunnen worden teruggegeven. Van de 1657 ingediende reclames wegens, vermissing van brieven werd ruim 23 pCt. ongegrond bevonden; de uitreiking van verscheidene dezer brieven h d niet kunnen plaats heb ben of was vertraagd geworden, door de weinige zorg, welke aan het adresseeren was besteed. Aan port en frankeerzegels is ver kocht voor ruim 14 millioen of f 435,828 meer dan in 1908. Aan de kantoren werden daartoe verstrekt 456,508,739 stuks zegels en formu lieren. 1 het binnenland werden verzon den 5,640,937 postpakkettennaar het buitenland 496,467 pakketten en 1,035,992 vandaar ontvangen. Voor het vervoer werd aan de spoorweg maatschappijen uitgekeerd f777,018 of gemiddeld 11 ets. per pakket. Het bedrag der zuivere ontvangsten op alle postkantoren heeft f 14,724,435 bedragen. Het batig saldo van den dienst f 2,093,247 tegen f 1,965,775 in 1903. Afscheid dr. Nouwens. De R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in het bisdom 's Her togenbosch zal 3 November in het lokaal „De Katholieke Kring" te 'sHertogenbosch een vergadering houden waarin de algemeen beminde adviseur dezer vereeniging dr. J. Nouwens, die zooals. men weet, in gevolge zijn benoeming tot procu rator-generaal en rector aan de Hoo- geschool der Norbertijner orde te Rome, eerstdaags naar die stad ver trekt, afscheid z 1 nemen van de leden dezer vereeniging. Kapitein Ghristoffel. Naar men aan de „Nieuwe Cou rant" meedeelt blijft kapitein Chris- toffel, die dezer dagen met pensioen den militairen dienst verliet, nog minstens een tweetal jaren in Ir.sulinde. Hem is een werkkring aangeboden door een groote koloniale onderne ming, die waarschijnlijk profijt wil trekken van Christoffel's groote ken nis van land en volk van een aan zienlijk deel van den Archipel. Vroe ger tijdens zijn verblijf hier te lande, was hem een werkkring in dien geest aangeboden. Het Engelsche stoomschip „Egyp tian", van Antwerpen naar Londen, en het Duitsche stoomschip „Khalif" van Antwerpen naar Oost-Afrika, zijn op de Schelde met elkander in aan varing geweest, en hebben lichte averij bekomen, doch de reis voort gezet. De kapitein van het Belgische stoomschip „Houthandel" te Antwer pen aangekomen van Archangel, rapporteert stormweer gedurende de geheele reis. Het schip kreeg slag zijde en verloor een deel der dekla ding. Verder meldt de kapitein, tij dens ruw stormweer in de Noordzee een onbekend stoomschip te hebben zien omslaan en zinken. Het was onmogelijk pogingen tot redding in 't werk te stellen. De bemanning moet omgekom m zijn. Op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" is de kiel gelegd voor het nieuw te bouwen stoomschip „Oranje Nassau"voor den Kon.West-Indischen Maildienst te Amsterdam. Van de 106 tusschen 16 en 30 Sep tember bij het bataljon alhier inge deelde miliciens, zijn 17 miliciens wegens ongeschiktheid uit den dienst ontslagen. De telegrambesteller W. Cornetissen alhier zal wegens langdurigen dienst en gevorderden leeftijd den dienst met pensioen verlaten. Zaterdag heeft te Oost- en West Souburg een propaganda-uitvoering plaats vanwege den Walcherschee Turnbond, met medewerking van het Souburgsche Fanfarekorps. De deelnemende vereenigingen zul len des middag 3.15 vari de tram halte naar Oost-Souburg marcheeren, waarna de officieele ontvangst op het raadhuis plaats heeft. Daarna wordt terug gemarcheerd naar West-Souburg, waar dadelijk na aankomst zal worden begonnen met de uitvoering op het Marnixplein. Na afloop gaan de gymnasten weder in optocht naar Oost-Souburg, waar na aankomst aan het raadhuis de stoet zal worden ontbonden. Door het comité van actie voor het volkspetitionnement inzake algemeen kiesrecht zijn tegen Zondag 6 Nov. in 14 steden meetings belegd. In onze provincie wordt de meeting gehouden in het Schuttershof te Middelburg en zullen als sprekers optreden de heeren dr. J. van Leeuwen en A. F. Muller. De „Stct." no. 251 bevat wijzigin gen in de statuien van de afdeeling Middelburg van de te Amsterdam ge vestigde vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen, thans genaamd Afdeeling Middelburg van de vereeniging tot steun aan verwaar loosden en gevallenen, te Middelburg. Op last van de justitie te Middel burg is door de politie aldaar, in ver band met den diefstal van een groote hoeveelheid kruidenierswaren ten na- deele van de firma Maas de Groot te Middelburg, alsnog gearresteerd C. W. 34 jaar, koopman aldaar. produkt aangaat, in die maand lang niet meer wat zij kan zijn, De afdeeling ziet daarom van hare hoofdproducten, paarden en rundvee, voordeel in een vroege tentoonstelling. Vooral buitengaats blijft de garna- lenvisscherij in de Zeeuwsche stroo men ruime vangsten geven, maar de prijzen bleven voor die visschers nog maar steeds bedroevend slechtmeer naar boven kreeg men ook goede vangsten en de prijzen bleken minder gedrukt, dan voor hen die naar Londen zenden. De visschers te voet met de stootkor uit de verschillende grens plaatsen houden ook nog steeds vol, maar vooral bij het heerschen van noordenwind is dit voor de visschers om dezen tijd van het jaar een ver bazend slecht werk, daar voortdurend in het water moet gewerkt worden om de garnalen te krijgen. Meer noordelijk gaan de visschers voor de pellerijen visschenhoewel vorige weken tal van verletdagen kwamen was de maxi mum vangst per vaartuig nog 600 K.O. Ned. Herv.Kerk. Zestal te Oostburg H. Bax te WieringenW. Bax te SantpoortJ. Buisman te Onderden- dam A. Groenevelt te Noord Zijpe G. Kobus te Rockanje en P. Vertouw te Heerenwaarden. De heer L, C.Breebaart,hoofd van de Christelijke Burgerschool voor M. U. L. O. te Middelburg, heeft tegen 1 Januari op verzoek eervol ontslag gekregen. De heer Breebaart, die zich metterwoon te Breda denkt te vestigen, was twee-en-twintig jaar als hoofd in Middelburg werkzaam. Zijn opvolger, de heer G. L. j. Waan- ders, van Wassenaar, zal 1 Febr. zijn betrekking aanvaarden. Ook gisteren hebben in de woning van de vermoorde weduwe Genegten te 's Gravenhage en in die van het gearresteerde echtpaar G. huiszoekin gen plaats gehad en zijn in het hofje opgravingen gedaan. O. a. is het geheele riool, waarop de beide huisjes zijn aangesloten, opgebroken en nauwkeurig onderzocht. Het wordt thans dan ook zoo goed als buiten gesloten geacht, dat het gestolene zich nog in het hofje ergens verstopt zou bevinden. Waarschijnlijker is het dat G. en zijn vrouw Zaterdagavond, vóór de komst der politie, gelegen heid hebben gehad het geld aan een handlanger over te geven, die er zich mede uit de voeten heeft gemaakt. Het echtpaar G. blijft hard nekkig ontkennen, iets van den moord of van den diefstal af te weten. Het in verband met den moord gearresteerde echtpaar is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opge sloten. De overbrenging, die te voet geschiedde, (ieder der verdachten afzonderlijk, de man geboeid tusschen twee politie-agenten in) trok nog al de aandacht. Een 52jarige werkman, afkom stig uit Ackooy (G.), die, evenais zijn twee zoons aan de Eiectrische Cen trale te Leiden werkzaam was, is Dinsdagavond met een sterken elec- trischen stroom in aanraking geko men en onmiddellijk gedood. De gevaarlijke plaats was met een kleed van de ruimte afgescheiden. Wat den man bewogen heeft zich daar achter te begeven, weet men niet. Een dokter, die dadelijk werd ont boden, kon slechts den dood consta- teeren. Bij het ongeluk met de eiectrische tram te Herzogenrath blijken in het geheel 36 menschen gewond te zijn. Van dezen zijn 5 zwaar gewond. Men heeft de rem men nagekeken, maar-die werkten uitstekend. Het ongeluk is waar schijnlijk veroorzaakt doordat de spoorstaven glad waren geworden door vocht en siijkerige blaren. Daarbij kwam, dat de tram op de plaats van het ongeluk een helling afging. Gisterenmiddag heeft me vrouw V. te Oud Delftshaven, een gescheiden vrouw, in een vlaag van waanzin haar negenjarig zoontje en haar zevenjarige dochtertje met een mes ernstig aan het hoofd verwond. Beide kinderen zijn naar het zieken huis overgebracht, en eveneens de daderes, ter observatie. Een jon geman uit Leer, die zich per fiets naar zijn werk wilde begeven op de Suikerfabriek Zwartenberg te Ze venbergen geraakte, door de duister nis misleid, met zijn rijwiel in de Leursche haven, Waaruit^! hij korten tijd daarna levenloos werd opge haald. Dinsdagmiddag geraakte in eene woning te Utrecht een wiegje waarin een kind van 9 maanden lag, in brand, doordat de andere kinderen bij afwezigheid der moeder met lu cifers speelden. Het brandje werd spoedig gebiuscht, doch het kind is Woensdagochtend aan de bekomen brandwonden overleden. Gisteren bevond een 20jarige smid te Nijme gen, zich in een roeibootje op de rivier de Waal, om zich te begeven naar een baggermachine, liggende in de Waal nabij Ellecom, toen hij door een ongelukkig toeval over boord sloeg en verdronk. Naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amster dam is vervoerd een IOjarige knaap, die in de Lijnbaansgracht te water is geraakt. Bij het redden door zijn kameraden, was hem de rechter- bovenarm gebroken. Voorts een kind van zeven maanden, dat in de ouderlijke woning aan de Rozenstraat een kan kokende melk over het lichaam kreeg en zeer ernstige brand wonden bekwam. Een brutale diefstal is ten hui ze van den heer M. aan de Saftleven- straat te Rotterdam gepleegd. Daar kwam Zaterdagavond een nieuwe dienstbode in dienst, die Maandag avond spoorloos verdwenen is, na eerst een door haar opengebroken kast, waarin zich bevonden een aan tal gouden en zilveren voorwerpen deels met diamanten bezet, benevens ruim f 100 aan contanten te hebben leeggeplunderd. Aan het „Maandelijksch Over zicht der weersgesteldheid in Neder land", is het volgende overzicht ont leend over het weerin de maand Sept. Gedurende de eerste helft der maand bevond zich boven West-Europa een uitgebreid gebied van hooge drukking, dat h.t. I. bijna dagelijks regenachtig weer veroorzaakte; vooral op den 13 viel er algemeen een groote hoeveel heid neerslag. Den 18 trok dit gebied in Q.-lijke richting weg, doch spoedig werd het gevolgd door een nieuw gebied, waarvan het centrum van den 20 tot 23 boven Ierland stand hield. Slechts weinige en ondiepe depressies kwamen in West-Europa voorvan de onweders h. t. 1. was alleen dat van den 1 van beteekenis. De gemid delde temperatuur was in de eerste twee dekaden een weinig beneden de normale. Op den 22 kwam overal een lage ochtendtemperatuur voor hooge temperaturen werden vooral op den 15 en den 29 bereikt. De gemiddelde bewolking was zwaarder dan gewoon lijk, bovenal in de eerste dekade. De hoeveelheid neerslag in de eerste helft der maand was gemiddeld even groot als de normale hoeveelheid voor de geheele maand, in het Oosten des lands zelfs nog meer. In de tweede helft viel zeer weinig regen. De ge middelde windkracht was betrekkelijk gering, vooral in de eerste dekade kwamen Z.-lijke tof O.-lijke winden bijna niet voor, terwijl de N.-lijke zeer talrijk waren in de tweede had den de N.-lijke en NO.-lijke de over hand. Gisteren stuurde de Nationale Bank van Brussel aan het adres van haar filiaal te Boom, de Scheldestad, een pakje bevattende eene som van 100,000 frs. in bankbiljetten van twintig francs. Het pakje ging met den trein van 12 u 42 rain, uit Brussel-Noord en werd in den loop van den namiddag aan den heer Hendrickx, bestuurder van 't Boom- sche filiaal besteld. Toen deze het opende, vond hij in plaats van 5000 bankbiljetten van 20 frs. niets dan wat dagbladen papier. Schrik en verbijstering bij deze bevreemdende ontdekking. Te lefonisch werd de Brusselsche hoofd- bank door den heer Hendrickx van het feit in kennis gesteld. Dadelijk werd daar het parket verwittigd, dat denzelfden avond nog onderzoek in stelde in de stations en postkantoren van Brussel, Boom en Mechelen. Men weet voor het oogenblik niets veiders af van deze zonderlinge zaak, die een Sherlock Holmes zou doen water tanden. Crippen heeft besloten in hoo- ger beroep te gaan. Er valt aan de lijst van slacht offers der gevaarlijke vliegsport weer toe te voegen de aviateur Blanchart, die gisteren te Issy les Morelineaux een val deed van 40 meter. De vlie genier kreeg de motor op zijn lichaam en was onmiddellijk dood. De hoofdoorzaak van de ramp, die de provincie Salerno, (Italië) ge heisterd heeft, is, naar uit Rome aan de „Lokal Anzeiger" wordt geseind, gelegen in het feit, dat de steil uit zee oprijzende bergen onbeplant zijn en vol losse steenen liggen. Waar het maar eenigszins mogelijk was, hebben de boeren tegen de rotswan den aan terrassen aangelegd, deze met aarde opgevuld en daarvan de prachtigste tuinen voor allerlei zuid vruchten gemaakt. De wolkbreuken hebben nu de bergbeken geweldig doen zwellen en deze hebben terras sen met tuinen en al meegevoerd. Er zijn groote modderstroomen ge- vormd, die de plaatsen langs de golf van Salerno bereikten verschrikking, dood en verwoesting verspreidden'. En wat de modderstroom heeft heel gelaten, heeft de cycloon vernield die de daken van de huizen afrukte' muren omverwierp en groote rots blokken van de bergtoppen naar be- neden deed rollen. Zoo hebben over strooming, modder, cycloon en de razend opgezweepte zee, die de straat weg Salerno—Amalji op verschillen de punten vernield heeft, samenge werkt om de vernieling te bewerk stelligen en alle verbindingen van wegen, telegraaf of telefoon zijn ver nield. Uit alle berichten blijkt, dat het kleine plaatsje Cetara het zwaarst getroffen is. Cetare ligt aan den voet van de Monte Avocate en de Monte del Composanto. Tegen de Monte Avocate liggen ongeveer 40 huizen van twee verdiepingen, die met de kerk van de Santa Maria deila Gra- zia zijn weggespoeld. Uit de puin- hoopen komt vreeselijk gekerm en ge roep van gewonden. Soldaten toonen zich onvermoeid bij het reddingswerk en verrichten wonderen, de bewoners staan er echter bij, zo.ider een hand uit te steken. Volgens verschillende Fransche bladen zou de politie in het bezit zijn gekomen van een manifest, waarin een groep van terroristen aankondigen, dat zij besloten hebben de hoogste ambtenaren der republiek wegens hun houding in de spoorwegstaking, te vermoorden. De met de bewaking der anarchisten belaste commissaris van politie Guichard zoekt op het oogenblik naar de geheime drukkerij waar dit manifest gedrukt is. Alle maatregelen zijn genomen om de bedreigde personen te beschermen. Ook wordt onderzoek gedaan naar de herkomst der talrijke dreigbrieven die de prefect van politie en andere hooge ambtenaren dagelijks ontvangen. Behalve met torpedopijlen als verniettigingsinstrument van militaire luchtschepen, worden op den Eiffel- toren te Parijs nog andere proeven genomen—van vreedzamer aard!—n). om na te gaan in hoeverre groote cijfers op straat en op daken aange bracht van zekere hoogte leesbaar zijn. Men schijnt nl. dergelijke groote cijferplaten hier en daar te willen aanbrengen om luchtschippers en vliegeniers zoodoende een gemakkelij ke orienteering mogelijk te maken, doordien dan bepaalde getallen voor steden, dorpen, vlakten enz. in een luchtreisgids zouden worden verza meld. Tot dusverre moet het resul taat der proefnemingen van den Eif- feltoren af gunstig zijn geweest en nu zal de Ligue Nationale in samen werking met het Departement van Oorlog het traject Parijs—Chalons over een breedte van 6 a 10 K.M. bij wijze van proef eens „benummeren. Uit Port-au-Prince wordt ge meld dat de Haïtische kanonneerboot Liberté gezonken is ten gevolge eener ontploffing op de reede van Port-de-Paix, Gedood en verdronken zijn 70 der opvarenden, 20 werden gered. Onder de dooden bevinden zich 10 generaais, die op weg waren naar hun bestemming ter aanvoering van de troepen-afdeelingen in de noordelijke provinciën, Vele telefoonjuffrouwen klagen naarThébault in de „Presse Médicina- le" opmerkt, over hoofdpijn,oorzuigin- gen, neuralgische pijnen enz., die door het voortdurend tuiten aan de ooren van het ontvangstei zouden ontstaan. Soms verdwijnen deze ver schijnselen pas na een rusttijd van minstens 48 uur. Dikwijls treft men veranderingen in het karakter aan; de patiënten worden zeer prikkel baar, waaraan de abonné's, die ook niet allen, even gemakkelijk zijn, voor een deel schuld hebben. Slapeloos heid maakt de hoofdpijn heviger; de eetlust vermindert en de ontlasting komt slecht. Schr. haalt voorbeelden aan van juffrouwen, die onverschillig werden voor alles om zich heen, die zich slordig gingen kleeden en de zorg voor haar uiterlijk verloren. Het zenuwstelsel vertoont incoör- dinatieverschijnselen, de regulatie van de dagelijksche kleine handelin gen is verstoordde patiënten ver vallen bijv. in overdrijving en nemen de geringste voorvallen ernstig op. Op onweersdagen schijnen alle verschijnselen toe te nemen. De meeste kans op slagen heeft een behandeling, waarbij de hydrothera- pie de hoofdrol speelt. Lauwwarme baden, tonische middelen, afleiding en rust (tijdelijk, of het geheel ont trekken aan den verkeerden werkkring) moeten het geprikkelde zenuwstelse tot rust brengen. Ten slotte bespreekt schr. de wenschelijkheid van een wettelijke regeling der werktijden W Vlissirtgeri, 27 October. Vanwege her departement Vlissin- gen van de Maatschappij tot Nut van Algemeen zal morgenavond in het lokaal „de Oude Vriendschap" de eerste voordrachtavond in dit seizoen worden gehouden eri zal dan optreden mr. A. W. Kamp. De commissie uit den gemeenteraad welke benoemd is tot het onderzoek naar klachten over de eiectrische tram VlissingenMiddelburg, heeft tot voorzitter benoemd den heer W. N. Rottier en tot secretaris den heer H J. Tichelman. De commissie zal gedurende de maand November iederen Woensdag avond van 8—9 uur ten stadhuize zit ting houden tot het in ontvangst ne men van klachten. De voorstelling welke Zaterdag in de schouwburgzaal van den heer Bu- ning zou worden gegeven door het gezelschap, onder leiding van Nap. de Ja Mar, is tot nadere aankondiging uitgesteld. Als een bijzonderheid deelt men ons mede dat B. Leeuwenburg en D. van Hoepen de eenige personen zijn die vanaf de oprichting der maatsch. „de Schelde" daar werkzaam zijn en dus den 1 November hun 35 jarig jubileum als zoodanig herdenken. Men deelt ons verder mede dat Van Hoepen gedurende die 35 jaren nooit wegens ziekte afwezig is geweest. Men schrijft ons uit Middelburg Den laatsten tijd werden bij een plaatselijk blad aihier telkens adver- tentiën van kwetsenden inhoud aan geboden. Dé aanbieder gaf daarbij valsche namen op. De dader is thans bekend en de politie onderzoekt de zaak verder. De afdeeling Oostburg van de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw heeft aan hare zusterafdeelin- gen in overweging gegeven om de in 1911 te Middelburg te houden pro vinciale landbouwtentoonstelling niet te houden in de maand September, zooals het dagel. bestuur voorstelt maar einde Juni of begin Juli. De afdeeling meent dat September, een ongunstige maand is, wijl de paarden door voortdurenden arbeid alsdan in minder gunstige conditie verkeeren en hoewel beseffende dat veel vet niet noodig is om een paard naar behooren te beoordeelen, onafgebroken land werk gedurende geruimen tijd, van veel invloed is op stand en gang. Bedrijven, die overvloed van paarden hebben, uit eene ruime beurs word n gedreven krijgen daardoor bij verge lijking een voorsprong. Het voorbrengen van 4 paarden tegelijk zal zeer bezwaarlijk zijn. Worden zuigveulens gevraagd, dan is de omstandigheid dat zij pas ge speend zullen zijn ook voor die kiasse een bezwaar om goed voor den dag te komen. Wat het rundvee aangaat heeft de melkkoe in September haar besten tijd achter den rug en is, wat melk-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2