t-?i?plesptir. De Erfenis. I— Vrijdh 28 October 1910. ÏACT. iif-Verplesgster, Gemeentebestuur. Feuilleton* A.HARDER, N. ZANDEE. No 254 48e jaargang. )i'igen Bon in in aanmerking'. :tem, coupons, schappij van Verzekering. G.BEKERJZÖ. ITiNNENLAND." de Heeren ereiding koop van te spijzen jmt areer i aan een kan hemel spijzen op :omend te gebruiken, iteit geeft. met onze N uit, vul adres. ordara BIG iSTHUlS te Vlissingen, December a. s. gevraagd de veude van flOO. n, met opgaaf van leeftijd i, uiterlijk tot 1 Noveffl' richten tot den Voorzitter Dokter J.P. VERMAAS, aldaar. SSIERS. it 43. Telefoon 125. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fidoertentiën op zeer uoordeelige oooruiaarden CHEQUES, EEMD GELD. AU DE CHANGE, ehange Office. sELGESCHSFT' /enhaagsche Itiïl 12 's GRAVENHAUE. zekeringen van Kapita'en en, van Lijfrente, Wedu- Kinderverzorging enz'' billijke Premiën. en inlichtingen worde trekt door den Agent OPNEMING VOETPADEN. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat te beginnen met 7 November 1910 eene algemeene opneming zal plaats hebben van de voetpaden met de kunstwerken in deze gemeente. Vlissingen, 27 October 1910. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. De Secretaris, WITTEVEEN. Het regeeringsvoorstel inzake de kustverdediging. De oud-minister van oorlog, de heer H. P. Staal, bespreekt in het „Vad." de aanhangige regeerings-voorstellen betreffende de kustverdediging. Hij aarzelt niet als zijn vaste over tuiging uit te spreken dat een over gang van de landingstroepen over het Kreekrak en de Eendracht door ons, zelfs met een deel onzer strijdkrach ten, menschelijker wijze onmoge- ij k kan worden gemaakt. En zulks te meer, omdat de Bra- bantsche oever zeer gunstige verde digingsstellingen aanbiedt, zoodat niet is aan te nemen, dat één Engelsch soldaat dien oever zal bereiken als wij dat niet willen. Een landing op den rechter Schelde- oever bij en boven Bath acht ik even zeer onmogelijk. Daargelaten dat de rivier zich aldaar niet leent tol eene goede opstelling var, de oorlogsvloot en van de transportschepen der lan dingspartij, zou het hier den verdedi ger al zeer weinig moeite kosten om het aan wal komen der landingsaf- deelingen te beletten. De vraag is nu of zij de kansen voor ons nog beter maken door den bouw van een fort bij Vlissingen. Al dadelijk vestig ik er de aandacht op, dat het bestaan van zulk een fort „niets" geen invloed zou kunnen uit oefenen op het al dan niet afweren van een landing op het groote gedeelte der Walche- rensche kust, dat buiten de werkings sfeer van het fort gelegen zou zijn op de noordkust van Zuid-Beveland; op het eiland Tholen' en op dat gedeelte der noordwestkust van Staats- Vlaanóeren, dat gelegen is buiten de werkingssfeer van het fort (dat reeds pl.m. 4K.M. verwijderd ligt van den rechtervleugel dier 15 K.M. lange strook). Hierbij dient echter te worden op gemerkt, dat in verband met de veel voorkomende Z. W. winden, de gun stige omstandigheden voor een lan ding op laatstbedoelde strook en op i.) „Wat betaal je daar voor het kijken", vroeg een bakkersjongen met eene broodmand op den schouder, Mn een jonkman in een grauwgelen overjas en eene kokarde aan zijne fnuts, die op een kouden December avond voor een gering huisje in de voorstad van eene der grootste ha vensteden in het zuiden van Engeland stond, en zijn gelaat dicht tegen het vensterraam van de woonkamer drukte. Tracy Walkingham, dus was de naam van den persoon die naar binnen keek, had ten antwoord kunnen geven, dat hij er duur genoeg voor betaalde; want hoe meer hij naar binnen gluurde, hoe meer hij gevoelde dat hij zijn hart verloor. Tracy was soldaat, doch daar hij een %er officieren, met name d'Arcy «diende, mocht hij geen uniform de Z. W. kust van Walcheren dikwijls ontbreken. (Ook in 1809 was dit het geval). Daarentegen zou het fort wél zijn invloed doen gelden bij een poging van een oorlogspartij om de Schelde op te stnomen ten einde óf Antwer pen te bereiken, öf wel te landen op den linker of op den rechteroever van de Schelde, terwijl het tevens zou be letten, dat door die oorlogspartij zon der slag of stoot bezit wera genomen van de haven te Vlissingen. Daargelaten nu dat ik het op- stoomen van een landingsvloot op de Schelde in de meeste gevallen als eene zeer onwaarschijnlijke ope ratie beschouw, en voorts, dat door sommigen wordt betwijfeld of door éen fort onder alle omstandig heden de afsluiting van de Schelde voldoende krachtig zou kunnen wor den bewerkstelligd ben ik van meening: le. dat een oorlogspartij, die er in slaagt om op Walcheren te landen, niet noodwendig op Vlissin gen als basis is aangewezen en vooreerst althans (in afwachting dal hel fort, bij een gelijktijdigen aanval te water en te land bezwijkt) een geschikte tijdelijke basis in Veere vindt (als in 1809). 2e. dat een vol doende afsluiting van de Schelde door ons kan worden verkregen door andere hulpmiddelen die, boven het fort, het voordeel hebben dat Zij, verplaatsbaar zijnde, ook zoo noodig elders kunnen worden aangewend. Er is gezegd, dat als het fort er niet is of komt, onze of eenige on zer pantserschepen op de Schelde zouden moeten worden opgesteld. Ik ben van oordeel, dat zulks aller minst aanbeveling zou verdienen, omdat de Schelde met haar krachtige vloed- en ebstroomen, met haar eng (en zich binnenwaarts steeds meer verengend) diep-vaarwater zich niet eigent voor actie van en voor ma noeuvres inet slagschepen, die voorts groot gevaar zouden loopen om op de rivier volkomen opgesloten of vernietigd te worden. Er is mij gevraagdof ik meen, dat onze scheepsmacht zich bij schen ding der neutraliteit niet met de daad daartegen moet verzetten, welke ook de gevolgen daarvan kunnen zijn Natuurlijk meen ik, dat zulks wel het geval kan en soms moet zijn. Maar, evenmin als ik zou denken dat het goede tactiek zou wezen om, ter handhaving van onze neutraliteit aan de Maas, ons veldleger zoodanig op te stellen, dat het alle kans liep om in het zuiden van Limburg 'e pletter gedrukt of geheel vernietigd te worden, evenmin ben ik van oor deel, dat het goede tactiek zou wezen onze pantservioot aan zulk een lot op de Schelde bloot te stellen, en zuiks te minder, omdat er (even als dragen. Toen hij zestien jaar oud was, was hij een strengen school meester ontloopen en had hij zich lalen werven voor een regiment in fanterie. Ongeveer drie weken vóór den tijd, waarop ons verhaal begint, had zijn heer hem op een morgen vroeg naar de waschvrouw gezonden. Op weg derwaarts was al zijne op merkzaamheid gaande gemaakt door een meisje, dat met een medicijn- fleschje in de hand spoedig uit een apothekerswinkel kwam en midden over de straat wilde loopen, waarbij zij niet dacht aan de postkoets met vier paarden, die haar ongetwijfeld had overreden, indien Tracy haar niet tijdig bij den arm had gevat. Gif zult overreden worden ais gij niet beter omkijkt, riep hij haar losweg toe. Maar terwijl hij zoo sprak, keerde zij haar gelaat tot hem. Ik ben misschien wat al te ruw jegens u geweest, voer hij voort, maar op een anderen toon heb ik uw arm niet al te hard ge grepen Ik ben u zeer verplicht, hernam zij. Oij hebt mij geen zeer gedaan. Ik dank u, voegde zij er bij, en zag nog eens naar hem om, terwijl zij de voor ons veldleger aan de Maas) andere tactische opstellingen en ma noeuvres zijn die, met veel minder gevaar voor het behoud onzer strijd krachten, veel meer kans op een be reikbaar succes beloven. Wil men onze pantserschepen toch desnoods tot vernietiging toe in actie brengen, dan doe men dat in volle zee, in flank en rug van den aan valler Naar mijne meening zal men de afsluiting der Schelde moeten trach ten te verkrijgen door klein materiaal (torpedobooten, onderzeeërs en mij- nenleggers). Worden de noodige vaartuigen als vorenbedoeld te Vlis singen gestationneerd, dan hebben zij daar een goede gelegenheid ter oefening en vergoeden aan de ge meente Vlissingen, door het vertier dat de bemanning geeft, het gemis van een fortbezetting. In geval van actie zijn zij onmid dellijk bij de hand en kunnen des noods een veiiigen terugtochtweg binnendoor naar de vesting Holland hebben, ten einde aldaar mede te werken aan de verdediging. Waarbij dan nog komt, dat de Schelde voor dergelijke vaartuigen, in verband met hun diepgang en hunne afmetingen, een veel geschikter gevechts- en ma- noeuvreveld aanbiedt dan voor slag schepen. De batterijen te Ter Neuzen en Ellewoutsdijk zijn in ieder geval vol doende bewapend of te bewapenen om steun te verleenen bij den strijd dier vaartuigen tegen torpedovaar tuigen van den aanvaller en maken het voorts onmogelijk, dat zonder meer een vijandelijke transportvioot de Schelde opstoomt. Hierin ligt de reden waarom ik, voor wat mij be treft, niet licht zou adviseeren tot opheffing dier batterijen, en vooral niet van die te Ellewoutsdijk die, beter dan de andere, door ons altijd met afdeelingen van het veldleger kan worden beschermd of te hulp gekomen. Met het door mij aangevoerde, meen ik mijne conclusie te hebben gemotiveerddat een landing in Zeeland door ons niet behoeft te worden gevreesd, en dat de bouw van een fort te Vlissingen allerminst noodzakelijk is te achten. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling der bakkerswet voortgezet. Na geprotesteerd te hebben tegen de beschuldiging van den heer Van Idsinga nieuwe baantjes te scheppen voor oude vrienden en na een critiek over de wijze waarop het bakkers comité actie heeft gevoerd, hield mi nister Talma een uitvoerige rede ter deur van een aan de overzijde ge legen huis opende met den sleutel, dien zij in de hand had. De deur ging achter hem dicht en zij was verdwenen, eer Tracy woor den kon vinden om baar terug te houden want zoo het ooit gebeurde dat iemand bij den eersten blik ver liefde, dan was het hier. Hoe kort die ontmoeting ook was geweest, ge heel zijn hart was er bij ingeschoten. Eenige minuten lang bleef hij staan en staarde op het huis. Daarbij was hij te zeer getroffen en door zijn ge voel te zeer overmeesterd, om te be speuren, dat, gelijk dit altoos het geval is, als iemand op de straat staan blijft en naar iets kijkt, zich langzamerhand een hoopje menschen om hem heen verzamelde, die allen in dezelfde richting bleven kijken en eikander vroegen wat er dan toch te doen was. Toen de jonge soldaat dit eindelijk bespeurde, vervolgde hij zijn weg, doch daarbij was hij zoo diepzinnig verstrooid, dat hij reeds vijf minuten voorbij de woning der waschvrouw was, eer hij zijne dwa ling gewaar werd. Bij het terugkeeren richtte hij het zoodanig in dat hij verdediging van de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbe drijf als zeer goed mogelijk, zij het dan ook wellicht voor enkelen met eenig kapitaalverlies, hetgeen echter moet achterstaan bij de schending van het normale leven van duizen den menschen. Door aanvaarding van het drie pioegenstelsel zou de nachtarbeid, hoewel getemperd, blijven voortbe staan, misschien voor jaren, hetgeen de minister niet wil. Hij verdedigde voorts ook het ver bod van nachtarbeid voor den pa troon, aanvoerende dat de overheid bevoegd is het bedrijf gedurende eenige uren stop te zetten als dat noodig is voor de volvoering harer taak in het algemeen belang. De minister verdedigde ook de in stelling van bakkersraden. De bakkerswet. Naar wij vernemen moet het voor nemen bestaan om, indien het alge meen debat over de Bakkerswet ge ëindigd zal zijn, welk einde in de Kamerzitting van heden verwacht wordt, de verdere behandeling van het ontwerp uit te stellen. In dat geval zou de Kamer reeds heden tot nadere bijeenroeping uit eengaan, vermoedelijk tot het begin der tweede week in November. Het ontslag van vice admiraal Van den Bosch. Het hoofdbestuur van de Nat. Chr. Officieren-Vereeniging verzoekt het vojgende te plaatsen In verband met de in de pers ver meide geruchten acht het hoofdbe stuur van de Nat. Christen Officieren- Vereeniging het noodig nadrukkelijk te verklaren, dat na gehouden on derzoek is gebleken, dat ds. Warners noch rechtstreeks, noch door zijne tusschenkomst omtrent een meenings verschil tusschen den vice-admiraal v. d. Bosch en Z. Wel Eerw. of om andere redenen, zich gewend heeft tot den minister van marine en dat alzoo het gerucht dat Z.W.Eerw. in een conflict met den directeur en commandant in het gelijk zou zijn gesteld door den minister of dat den admiraal den last zou zijn verstrekt zich te gedragen naar de wenschen van ds. Warners, volkomen onge grond is. Militaire verpleging. Minister Talma heeft het volgende rondschrijven verzonden aan deelne mers van verbandcursussen „Ik breng onder uwe aandacht, dat er voor u, nu gij een cursus in ver bandleer hebt gevolgd, gelegenheid bestaat om geplaatst te worden op eene aan het departement van oorlog tweemaal het huis voorbij kwast, maar hij zag niets meer van het meisje. Hij kwam nu op het denk beeld, naar den apotheker te gaan en naar haar te vragen, maar dat gevoel van schaamte, dat ons zoo dikwerf van dergelijke navorschingen terug houdt, hield ook hem terug, en zoo ging hij dan maar weder naar huis, zonder meer te weten dan wat zijn oogen en ooren hem gezegd hadden, namelijkdat dit jonge meisje het liefelijkste gelaat en de innemendste stem bezat, die Item ooit was voor gekomen en dat overigens dit be koorlijk schepsel van een stand was in de maatschappij, die niet boven den zijnen was verheven. Hare kleeding, alsmede het huis, waarin zij woonde, gaf te kennen, dat zij in behoeftige omstandigheden verkeerde, en wellicht ieed zij vol slagen gebrek, ofschoon hij tegelijk gevoelde dat hare gelaatstrekken en hare taal eene mate van beschaving en fatsoen verrieden, die weinig met armoede strookte. Wellicht was zij eene jonge dame, die in verachterde omstandigheden was geraakt. Trancy hoopte intusschen dat dit niet het gehouden lijst van personen, die zich beschikbaar stellen om in tijd van oor log behulpzaam te zijn bij de militaire verpleging. Door het doen opnemen van uw naam op deze lijst zult gij u voor de toekomst tot niets verbin den, doch uw kansen vermeerderen op bestaansmiddelen in oorlogstijd, doordat gij misschien bij het leger bestuur of bij het Ned Roode Kruis in dienst zult kunnen treden. Uw be reidverklaring zal slechts leiden tot aanteekening van uw naam en tot het inwinnen van enkele inlichtingen. Bij oorlogsgevaar zullen uit de aisdan zich aanbiedende vrijwilligers voor verpleging en vervoer van gewon den, de meest geschikten worden ge kozen. „Mocht gij roeping gevoelen- u in tijd van nood aan de militaire ver plichtingen te wijden, dan worde onderstaand biljet van uwe hand- teekening voorzien, door u ongefran- keerd in bijgevoegde enveloppe aan mijn departement teruggezonden. Ais dan zal door mij worden bevorderd, dat uw naam op bovengenoemde lijst wordt geplaatst. Rijkspostspaarbank. In verband met het bepaalde bij de wet wordt bekend gemaakt, dat over de maand Sept. 1910 de inlagen bedroegen f 6.153.448.25. Meer inge legd dan terugbetaald f 292.737.656. Het tegoed op spaarbanbankboek- jes op ultimo September 1910 be droeg f 161.259.438.545. Op ultimo Augustus 1910 was in geschreven voor een bedrag van f I k.778.350. In den loop der maand zijn uitge- gevenlO.466 nieuwe spaarbankboek jes alsmede 328 Staatsschuldboekjes en afbetaald 6498 spaarbankboekjes, alsmede 111 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in om loop 1.502.021 spaarbank- en 15.005 Staatsschuldboekjes. Het vervoer per post. De afstanden, waarover in ons l.ind dagelijks door de verschillende middelen van vervoer het postverkeer wordt onderhouden, bedragen ruim 69.000 kilometers. Het getal in 1909 gewisselde stuk ken was 566.928.241, waaronder 149.625.513 gewone brieven, brief kaarten 104.451.639, 267.295.349 nieuwsbladen en andere gedrukte stukken en 4.997.787 aangeteekende stukken. De aan de post ter overmaking toever trouwde waarde bedroeg f 473.042.715 waarvanin 594 174 brieven met aangeven waarde f 294.774.833 6 637.687 postwissels tot een bedrag f 109.147.504, en 6 740.691 kwitanties geval mocht zijnwant dan moest zij toch in weerwil harer armoede uit de hoogte op hem nederzien. Mis schien was zij integendeel eene dier wezens, die van nature een hoogge boren voorkomen bezitten, eene dier geboren gratiën, zooais de natuur ze somwijlen in de wereld gelieft te zenden: dezelfde natuur, die in hare goedgeluimde oogenblikken niet zei den ook het omgekeerde doet, wan neer zij aan eene vorstin de houding en het gelaat van een straatwijf geeft. Hoe dit dan ook zijn mocht, de hoogste wensch zijns harten was, haar weder te zien. Toen daarom zijn heer aangekleed en uitgegaan was om te middagmalen, richtte hij wederom zijn schreden naar de wijk, waar het meisje woonde. Het was nu avond en hij vond derhalve gelegenheid het huis en de buurt beter in oogenschovw te nemen, zonder zelf opgemerkt te worden. Eindelijk was hij aan de overzijde des apothekers en zag om. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1