Gemengd Nieuws. Voorstel van Qed. Staten tot wij ziging van het besluit der Staten van 19 November 1909, betreffende een subsidie voor een oinnibusdienst van het dorp Philippine naar het station. Deze wijziging is noodig, omdat de eigenaar van genoemden dienst niet aan alle gestelde voorwaarden heeft voldaan en hij daardoor geen recht zou hebben op de uitkeering der subsidie over 1910. Waar thans de eigenaar zijn verzuim hersteld heeft, zien Qed. Staten er geen be zwaar in hem alsnog bedoelde sub sidie te verleenen. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwijzing van een verzoek van de verecniging „Algemeen Schippers en Visschersbelang" te Biuinisse, om aan het waterschap Bruinisse een subsidie voor wegsver'oetering te verleenen. Stoombootdienst Schouwen—Walcheren. In de zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland werd besloten met ingang van 1 Januari 1912 voor reke ning der provincie den stoomboot- dienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren voort te zetten en hun college opgedragen, in de volgende zitting daaromtrent een uitgewerkt voorstel te doen. Ged. Staten achten het niet ge- wenscht genoemden dienst voort te zetten met de thans gebezigde rader booten, welke reeds tamelijk oud zijn. Evenmin achten Ged. Staten het raadzaam voor dezen dienst rader booten te bouwen. Vooreerst heeft de ondervinding geleerd, dat raderbooten in het gebruik minder voordeelig zijn dan schroefbooten. Bovendien zal met schroefbooten belangrijk tijd be spaard worden, daar deze door de kleine sluis te Veere zullen schutten, hetgeen met raderbooten niet het ge val zal zijn. Ged. Staten meenen daar om te moeten voorsteilen tot den bouw van twee schroefbooten over te gaan. Op grond van ingewonnen inlichtin gen meenen Ged. Staten de kosten van een aati alle eischen van het mo derne verkeer voldoende boot te mo gen stellen op ongeveer f 80.000. Ten einde te allen tijde den dienst geregeld te kunnen uitoefenen met de booten, welke Ged. Staten zich heb ben voorgesteld, is uitdieping der haven van Zierikzee en verbreeding der zwaaiplaats aldaar noodig. Ged. Staten stellen ten slotte aan de Prov. Staten voorlo. ten behoeve «.•cm den 1 oioombooidi^uoi JuoOcllCll Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren twee schroefstoomboo ten te doen bouwen 2o. aan Ged. Staten machtiging te verleenen, om desgewenschtdeze booten onderhands aan te besteden 3o. aan de gemeente Zierikzee voor de verbetering der zwaaiplaats in de haven aldaar een bijdrage te verleenen tot de helft der kosten en tot een maximum van f 1250, onder voorwaarde, dat de gemeente Zierikzee zich verbinde, de haven en de zwaaiplaats te onderhouden op een diepte van 2.50 M. beneden laag water met een bodembreedte van 12 M. voor de haven en van 45 M. voor de zwaai plaats 4o. de jaarwedde van den di recteur van den genoemden stoom bootdienst te bepalen op f 1200 met een vergoeding van f 300 voor bureau kosten 5o. Ged. Staten te machtigen tot het nemen van de verder noodige maatregelen,om dien dienst met ingang van 1 Januari 1912 naar behooren te kunnen uitvoeren. In verband met-dit voorstel stellen Ged. Staten verder voor aan het be stuur van de afdeeling Noord-Beveland der Zeeuwsche Landbouw-maatschap pij mede te aeelen, dat het voornemen bestaat, den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord Beveland en Walcheren na 1 Januari 1912 voor- loopig voort te zetten op de tot dus ver gevolgde wijze en omtrent wijzi ging of uitbreiding van dezen dienst geen beslissing te nemen, alvorens eenige ervaring in deze zaak is op gedaan. Geldleening. In verband met het voorgaande voorstel meenen Ged. Staten de kos ten van twee aan de eischen van het moderne verkeer voldoende stoom- booten voor den dienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren te mogen stellen op ongeveer f160,000 en zal, indien de Prov. Staten zich met dit voorstel vereenigen, voor de verbetering van de zwaaiplaats te Zierikzee een be drag van ten hoogste f 2500 verstrekt worden. Ook met het oog op de kosten van toezicht op den bouw der booten, met uitgaven van verschillenden aard, welke thans niet kunnen worden voorzien en met koersverschil, achten Ged. Staten het gewenscht, het totaal der voor de inrichting van dezen dienst op te nemen som te stellen op ten hoogste f 175,000. Er bestaat vooruitzicht dat deze leening ongeveer in denzelfden tijd zou moeten worden uitgeschreven als die van ten hoogste f 60,000 tot dekking der kosten van aanleg van een tramweg van Hansweert nanr het station Vlake van den Staatsspoorweg. Ged. Staten achten het raadzaam voor de benoodigde bedragen éen leening aan te gaan tot een totaal bedrag van ten hoogste f235,000. Volgens het plan dezer geldleening zal de jaarlijksche rente bedragen 31 '3 pet. De aflossing heeft plaatsin ten hoogste twintig jaren te beginnen met het tweede jaar, volgende op dat, waarin de ieening wordt aange gaan. Jaarlijks wordt ten minste f8000 afgelost. De uitgifte der leening geschiedt ineens of bij gedeelten naar ge lang van de behoeften hetzij bij openbare inschrijving, hetzij onder hands, naarmate Ged. Staten wen- scheiijk achten, in beide gevalien tegen aan te bieden koersen. De obligatiën zijn groot f 1000, doch kunnen gesplitst worden in twee obli gatiën, ieder groot f 500. Ten slotte stellen Ged. Staten voor eene wijziging aan te brengen in de provinciale begrooting voor 1911 en dit in verband met het aangaan van bovenbedoelde leening en het ver strekken van subsidie aan den wagen- dienst tusschen station en dorp Phi lippine. Vlissingen, 25 October. Het zal den 1 November a. s. 35 jaar geleden zijn dat de Kon. Maatsch. „de Schelde", scheepsbouw- en werk- tuigenfabriek alhier, werd opgericht. In de „Vliss. Ct." van 7 October 1875 kwam omtrent de oprichting het volgende bericht voor „De heer Smit heeft zijn erfpachts contract mat den Staat der Nederlan den overgedragen aan een Maatschap pij, die den naam zal dragen van „de Schelde", scheepsbouw- en werktui- genfabriek". Tot directeur is benoemd de heer J. van Raatte te 's Hage en tot commis sarissen de heeren Rensburg en Pie- terse te Rotterdam, Smit te Slikker veer, Buteux te Middelburg en Wibaut te Vlissingen." Het Groene Kruis. Op Zaterdag 19 November, des mid dags d uur, zaï in net srrana-notei alhier de vierde algemeene vergade ring worden gehouden van de pro vinciale Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis." Blijkens de agenda zal in deze ver gadering medeaeeiing worden ge daan van ingekomen stukken en het jaarverslag worden vastgesteld. Verder moeten rekening en begroo ting worden vastgesteld en zal aan de orde worden gesteld de benoe ming van een lid van het hoofdbe stuur wegens periodieke aftreding van den heer B. F. Catz, te Nieuw en St. joostland. Nog zal behandeld worden het rap port der commissie voor ziekenver- voer, weik rapport wij reeds hebben opgenomen. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidt als volgt„het hoofdbestuur kan zich geheel ver eenigen met de conclusie der com missie en adviseert tot het voorloopig aanschaffen van één-rijwiel-brancard te stationneeren op een door het H.- B. te bepalen plaats. Blijken de re sultaten gunstig dan kan geleidelijk het getal aan te schaffen brancards worden uitgebreid. Het hoofdbestuur vraagt tevens machtiging om zoo noodig eene geld leening aan te gaan ter bestrijding der kosten van aankoop, geraamd op hoogstens f 300. Verder komt ter tafel het rapport der tuberculose-commissie (in druk uitgegeven). Het prae-advies van het hoofdbe stuur luidtHet hoofdbestuur ver- eenigt zich met de conclusie van dit rapport en stelt aan de vergadering voor dienovereenkomstig te besluiten. Voorstel van het hoofdbestuur De algemeene vergadering machtigt het hoofdbestuur om in beginsel toe te treden tot eene algemeene (centrale) Groene Kruis organisatie. Toelichting: Bij het in Septem ber jl. te Utrecht gehouden Groene Kruis congres is de wenschelijkheid bepleit om te komen tot eene cen trale G'oene Kruis organisatie. Daar dit put:t niet in de verschillende pro vinciale v.reenigingen was behandeld kon hieromtrent door het Congres geen besluit worden genomen. Daar het aan het hoofdbestuur voorkomt dat het wenschelijk is dat eene der gelijke organisatie tot stand kome, zou zij hiertoe gaarne hare medewer king verleenen waarvoor zij mach tiging vraagt. Verder een voorstel van het hoofd bestuur: De algemeene vergadering verleene hare goedkeuring aan de toetreding als lid tot de vereeniging „Het Oranjekruis" tegen eene contri butie van f 10. Toelichting: Het hoofdbestuur vraagt bekrachtiging van hare voor- ioopige toetreding tot den Nat. Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranjekruis" tegen eene contributie van f 10. 'Ten slotte van het hoofdbestuur orn de afdeelingen te verzoeken voor zoover noodig hunne huis houdelijke reglementen zoodanig te wijzigen dat in het vervolg het jaar verslag uiterlijk 15 April bij den secretaris der Prov. Zeeuwsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" ont vangen zij. ToelichtingVolgens art. 4 van het huishoudelijk reglement van de Ver eeniging „Het Oranjekuis" moet vóór den 15 Mei zijn ingezonden het verslag van de werkzaamheden tijdens het afgeloopen dienstjaar. Ontvangt de secretaris niet vóór den 15 April de jaarverslagen der afdeeling, dan mist hij den tijd om het verslag der provinciale vereeniging op te maken, dit in eene bestuursvergadering te doen behandelen en daarna te laten drukken. De begrooting voor 1911 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1695,235 Een belangrijke verbetering van het verkeer met Engeland over Vlissin gen—Queenboro is daardoor verkre gen, dat sedert 1 October 11., in aan sluiting met den dagbootsneltrein, van het Victoriastation te Londen een nieuw ingelegde doorgaande sneltrein met restauratierijtuigen vertrekt naar Leamington, Birmingham en Wolver hampton. Daardoor wórdt het bezwaar opge heven, dat reizigers voor genoemde steden bij aankomst te Londen zich aldaar op een ot andere wijze van het eene station naar het andere moeten begeven en is men ook verzekerd van de aansluiting. Des morgens uit Ne derland vertrekkende bereikt men den zelfden avond Leamington ten 10.04, Birmingham ten 10.37 en Wolver hampton ten 11.07. De generaal majoor Quanjer,inspec teur van den geneeskundigen dienst der Landmacht, zal morgen alhier vertoeven, ten einde eene inspectie te houden over het militaire hospitaal. Thans is men bezig aan de bui tenhaven dé kleine sluisdeuren te vernieuwen. Tegelijkertijd worden nu ook de bruggen hierover ongeveer 20 cM. verbreed, hetgeen zeer ten gerieve van het publiek is. De hóofd'machinist j. J. van Wijk, dienende aan boord van Hr. Ms. ka nonneerboot „Bever", is te 's Graven- hage, na gehouden her-examen, ge slaagd voor den rang van officier machinist 2e klasse. Zondagavond zal in de schouw burgzaal van den heer Burgers alhier de eerste buitengewone voorstelling in dit seizoen worden gegeven door het tooneelgezelschap, onder directie van den heer joh, Bakker. Opgevoerd zal worden het succes stuk „De Kinderroofster of de Zak kenrollers van Londen". Het Engelsche stoomschip „G. Player", komende van Teighmouth en besterad naar Antwerpen is op de Schelde ter hoogte van de „Pyp Tabac" aan den grond gevaren en blijven zitten. De sleepboot „Alberte en Léopold I" heeft gemeld stoom schip met opkomend water vloige- bracht, waarna het naar Antwerpen is doorgevaren. De Engeische driemastschoener „Fanny" is hedenmorgen met eene lading ijzer van de Electro Tinfabriek van hier naar West Hartlepool ver trokken. Hedenmorgen, ongeveer 11 uren, werden door den brigade-comman dant der marechaussée op het terrein der S. S. een 12-tal duiven opge laten, herkomstig uit het proefstation te Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen in het 6ï district wordt het lichtschip „Noord-Hinder", op ongeveer: 51o 35',4 N.b. en 2o 36',6 O.l.in de eerste helft van November a.s. ver vangen door een nieuw lichtschip, toonende een wit groepbüksemlicht, 14 M. boven water, zichtbaar tot op 12 zm., gevende elke 10 sec. 2 schit teringen, als volgtschitt. 0,4 sec. duist. 2,1 sec., schitt. 0,4 sec., duist. 7,1 sec. Lichttoesteldioptrieklicht bron vetgasgloeiiichtlichtsterkte 35 duizend normaalkaarsen. Het lichtschip is een rood vaar tuig met witten gang, waarop aan weerskanten met zwarte letters „Noord-Hinder", heeft éen mast met lantaarn en druilmast, voert geen dag- merk, 's nachts een wit ankerlicht aan stag. Mistsein. Elke 50 sec. 2 stooten met sirene, ais volgtstoot 2,5 sec., stilte 20 sec. Indien deze onklaar is, elke 2 min. 2 snel opvolgende slagen op de klok, onmiddellijk gevolgd door snel luiden gedurende ongeveer 5 sec. Onderzeesch mistsein. Elke 6 sec. 2 slagen, afwisselend met tusschen- poozen van 2 en 4 sec. (Indien ten dienste van voorbijvarende schepen het onderzee-mistsignaal te werk staat, waait het internationale sein Z.N.Q.) Wanneer het lichttoestel onklaar is, wordt een wit lantaarnlicht in top, en om de 10 min. een wit flambouw- licht, even over de verschansing, ge toond. Buiten stafion of in drift voert het lichtschip een rooden standaard in den top van den aruiismast en toont, inplaats van de gewone lichten, 2 roode lichten, éen vóór en één ach terop. Een kanonschot, onmiddellijk gevolgd door een vuurpijl beieekent lichtschip vraagt hulp. Een roode stompe ton en een roode spitse ton liggen ongeveer NO.—ZW., 1600 M. van eikander, bij het lichtschip. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep ie Retranchement ds. P. Winkel te Winkel. Ger. Kerken. De Geref. Kerk van Nieuwdorp heeft bij de classis Goes een voorstel ingediend om haar te doen uitspreken dai het getuigen voor de afschaffing der doodstraf, de roe ping der ger. kerken is. Dit voorstel kwam op de jongste classisvergadering in behandeling, maar de bespreking werd uitgesteld wiil bleek, dat ver schillende Kerkeraden het nog niet behandeld hadden. De voorloopig reeds gehouden bespreking wees er op, dat er we! eenig verschil van meening bestaat over wat de roeping der kerken in dezen is. Voor de akte vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek slaagde heden mej. M. Speckens, leerlinge van het jonge dames instituut te Roosendaal. Betreffende den laaghartigen moord te 's Gravenhage gepleegd op een 86jarige vrouw, wordt nog het vol gende gemeld In een hofje in de Koningstraat te 's Gravenhage, het „Hofje van Van Es" is Zaterdagavond dood gevonden een der bewoonsters, een 86jarig vrouwtje, genaamd Anna Maria Genegten, geboren Deidik. Zij was sedert 7 maanden weduwe. Haar man was gedurende 35 jaar als jachtop ziener bij het kroondomein werkzaam geweest en had zich na zijn pension- neering, nu 21 jaar geleden, met zijn vrouw gevestigd in het bovengenoem de huisje. Des avonds ongeveer halfacht hoorden de bewoners van het hofje gegil, komende uit de richting van de woning der weduwe Genegten. Een buurman begaf zich naar het huisje, trachtte de deur te openen met sleutels en daarna te forceeren, maar het gelukte evenmin ais het openen van het venster. Hij tikte op liet venster en riep de weduwe iets toe, waarop met zwak geluid geant woord werd „ik kan niet open doen, ik ben zoo ziek." Daarop heeft men een juffrouw gewaarschuwd, een vroegere bewoon ster van het hofje, die nog geregeld tweemaal daags de weduwe Genegten voor een wonde aan het been kwam verbinden. Deze juffrouw heeft ook getracht binnen ie komen, maar zonder resultaat. Ook haar werd met zwakke stem, op een vraag om open ie doen, in ongeveer gelijken geest geantwoord als aan den buurman, op wiens eerste poging om de deur te openen onmiddellijk was gevolgd het uitdraaien van het licht in het huisje. Inmiddels bleef de woning der weduwe gesloten. Terwijl de buren onderling het gebeurde bespraken, kwam de naaste buurman van de vermoorde vrouw, zekere G. schilder van beroep, zeggen dat de deur van het huisje van de weduwe Genegten openstond en dat men dus kon binnengaan. Daar vond men toen de weduwe, gekleed, zit tende op een stoel voor de bedstee, het hoofd met een slaapmutsje be dekt. De buren constateerden onder ling dat de vrouw dood was, maai dachten ook toen nog niet aan mis daad. Die gedachte kwam eerst op, toen een neef van de weduwe Genegten was gekomen de heer Van Rooy een timmermanspatroon, die eiken Zondag bij zijn tante kwam, haar pensioen inde en die in staat was vast te stellen dat f 140 en eenige gouden sieraden (horlogeketting, oor bellen enz.) werden vermist. Inmid dels was het halféen geworden toen de inspecteur van politie, de heer J. L. Halstein, van het bureau Van der Vennesiraat, van den diefstal op de hoogte werd gesteld. Hij begat zich onmiddellijk naar het hofje en bevond dat behalve diefstal, het zoo veel ernstiger misdrijf van moord was gepleegd. De vrouw had een wonde in de slaap, terwijl het hoofd en het nachtmutsje met bloed waren bevlekt. Door dr. Polak Daniels werd de dood geconstateerd. Justitie en politie namen een aantal personen in het verhoor. Ook werden twee politiehonden in dienst gesteld deze volgden het spoor naar de wo ning van den genoemden schilder Q. Zoowel hierom als om de zonder linge gedragingen en de minder gunstige reputatie van dezen man, vond de justitie aanleiding G. en diens vrouw in bewaring te stellen. Het lijk der vermoorde vrouw werd ter schouwing naar het Ge meente-Ziekenhuis vervoerd. Het on derzoek wordt voortgezet. G. en zijn vrouw verklaren niets van het mis drijf te weten. G. was eenige weken zonder werk het echtpaar woonde sinds twee maanden in het hofje naast de weduwe Genegten. Vrouw G., de mede-aangehoudene, deed voor de weduwe vaak boodschappen. De vermoorde vrouw was namelijk ziekelijk en hulpeloos en had dus bijstand van anderen noodig. In verband met den moord werden nog aangehouden een 21 jarige kellner wonende in de Naaidwijksche straat en zijn bijzit, die eenmaal per week bij de vermoorde als werkvrouw huiselijke diensten verrichtte. Beiden zijn echter na eenigen tijd in bewa ring te zijn gehouden, weder op vrije voeten gesteld. Vermoed wordt, dat niet de gearresteerde buren den moord zouden hebben bedreven, maar dat een derde, naar wien thans gezocht wordt, de dader is en het zich thans in arrest bevindende echt paar medeplichtig is. Zondagmorgen heeft een weg werker op de spoorlijn Tilburg— Berke! het lijk gevonden van een man van ongeveer 40 jaar. In het Weiwerdermaar, bij Garmsum (Gron.) is Zaterdagavond een gehuwde man verdronken. Zondagnamiddag is een zevenjarig knaapje te Leiden aan de Oudevest te water geraakt en verdronken. Te Delft is een 45jarige schippersknecht, doordien zijn schuit tegen een paal aanvoer, overboord geslagen en verdronken. De man was ongehuwd, doch zorgde voor een oude moeder. Te Haring huizen (gein. Barsingerhorn N. H.)is een vrouw overreden door de stoom tram Schagen—Wognum. Toen de conducteur het sein van vertrek gaf, liep zij nog voor den trein. Er werd haar een been afgereden, en zij is aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is een ISjarige knaap, die op de Prins Hendrikkade op een motorwagen was geklommen, toen hij er wou afspringen, onder den bijwagen geraakt, met het gevolg, dat hem een been werd afgereden, Per brancard is de jongen naar het Binnengasthuis vervoerd. Een 31 jarige schippersknecht, wonende te Doel, in Oost-Vlaanderen en thuis- behoorend op het Rijnschip „Vale rie 3", liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, had Zondagochtend den schipper aan wal geroeid. Toen de knecht aan boord terugkeerde had hij het ongeluk, door mis te stappen, te water te vallen en in de diepte te verdwijnen. De hulp van de ri vierpolitie werd ingeroepen, die korten tijd later het lijk ophaalde. Twee knaapjes van zes en zeven jaar lieten Zondagmiddag aan de Oudevest te Leiden 'n stuk hout in het water drijven. Een der knaapjes ge raakte te water waarna bet andere naar zijn huis in een der zijstraten liep en vertelde dat Klaas in het water lag. Men spoedde er zich toen heen doch het was reeds te laat. Toen het jongetje op het droge was bleken de levensgeesten geweken, Een werkman te Farsum is Za terdagavond in het Weiwerdermaaf verdronken. Hij laat een vrouw we' twee kleine kinderen achter. Een werkman te Gasselternijveen- schermonde die in een machine ga- raakte, is tengevolge van de beko men kwetsuren overleden. In <je Boonervliet, onder de gemeente Maasland, is het een concierge va te Vlaarding en. dertien personen gezinnen tengevolg van worst vrij erns worden, zoodat g handeling noodzakc is in beslag genom Zondag is t gearresteerd en naa waring te Breda ov M wonende onder E dacht van poging zijner zoons. In de gemeenh is op 52-jarigen gestorven, die een ruim 320 kilogram d. D." In den la zich bijna niet mee De bekende H weigeraar Koning gen door een ondi soldaten uit Utre straf onderging, na porteerd, waar hij 10.38 aankwam. D eenige vrienden f aan het station opj de artilleriekazerne binnen ging. Spoe hij weer buiten moeder en eenige in. Hem is geias te Leiden aan zijn fingen te voldoen, is hij stellig vor weigeren militaire! De rechtbanl ken te Londen damschen bookma en Jacob de je schadevergoeding blad „Truih". Dit noemd Haagsche hun betalingen he De rechtbank bi vergoeding op f 7 Dr. Crippen schuld vol, maar gevangeniskleeren en wordt in de g ton streng bewe Miss le Neve kon als men weet wo den veroordeelde moedige! en ter wijl zij zijn schul De correspond! Ct." schrijft, dat i verschoonend ove tevoren en (dat i vragen of niet inp invloed, hij one gehandeld, Overi van dezen corresp is dat deze zaak de aandacht wa; eraan heeft gesch nadert „De Engelsch heid en die niet en maanden acht wat men de n ziekelijk Crippei noemen. Het heel' aandacht in deH buiten alle eve werkelijke belang geboeid, vaak m gewichtiger en onderwerpen, Z< publiek dier pert lang vetgemest al akeligheden dez nis, welke in geenB minste spoor ver! gers en beters t en vuigen wellus een onaantrekkel gelukkig dat er pen kan worden De „Times" n langrijk om het f wezen welke 1 justitie tegenw wetenschap, ni draadlooze telegi sten deed bij de I °ni de getuigeij I kundigen betreff, heid van hyoscei Ten tweede a belangrijk op psj bh- Crippen v ^zien, hij geld man en vestig bewijzen kon onschuldig te zulk een monsU begaan, wijst o Wenschelijke n zelden heeft ge: Te Berlij Weer een ernsti schen een bene schoten jongen Politie. Toen e polver op ee kwam deze her "om neer. De 2ljn kameraden *'in indentitei vastgesteld. De

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2