Iuur: Tweede Blad. ZOON, 1abriek Maandag 24 October Gemeentebestuur» traat 31. DR, Nieuwendijk. ^PIANO's Iweedehands mo's, direct )entrale. Builen. Haïenöienst. the Tram -Middelburg. overschot -1909 aan een bedrag No, 250. 48e Jaargang. 1910. BINNENLAND. /NHUIS a f 17. le gemakken voor van dit blad. die gemakken voor tuin. Te bevragen ranl. Ir.m. 6.6.20, 6.45, 10.—, 10.20, 10.40, L— 12.30,1.—, 1.30*, I.55, 4.30, 4.50,5.20, 0, 7.40, 8,20. vm. 6.10, 6.30, ia, 9.50, 10.10, 10,30, N.m. 12.10, 12.45, Ê.10* 3.40,4.10, 4.40, ,7.10, 7.30, 8—, 8.30 'ellea des Zondags uit feadhuis)4.40a, 4.45a, 7.45, 8.20, 8.55, II.15, 11.40*, 11.50, 1.10, 1.30, 1.50, 2.10, |30, 3.50, 4.10, 4.30, ,50, 6,10, 6.30a, G.50, 10c, 8.30, 8,50o, 9.05, n 11.25e. Markt): 5.10a, 5.15a, '3,20, 8.55. 9.30, 10.05, .50, 12.10, 12.30, 1.50, 2.10, 2.30, 2.50, 1.10, 4.30, 4.50, 5.10, .30, 6.50, 7.10a, 7.30, |05, 9.40, 10.15, 10.50 uitsluitend werkmans an b rijden alleen op rekken van de remise niet verder da de f singen van de remise 100 loor den agent 100 VL1SSUNGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs, slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Gisteren is voortgezet de behande ling der Bakkerswet. De heer Borgesius ontwikkelde drie bezwaren. Van afschaffing van nacht arbeid zonder meer voorzag hij ver lenging van arbeidsduur. Hij bestreed de instelling van bakkersraden en zag in het ontwerp, zooals 't voor hem ligt, een ongemotiveerde bevoor rechting van het klein bedrijf ten koste van de groot-industrie. De heer Aalberse verdedigde op verschillende gronden het ontwerp. TELEFOONNUMMER 10. f Abonnements-fidvertentiën op zeer ooordeelige uoorutaarden BEKENDMAKING. Verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Burg. en Weill, van Vüssingen gelet op art. 10 van het Koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 („Staats blad" no. 76) maken bekend dat op Woensdag den 23 Novem ber 1910 van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 ure in een der be nedenzalen van het Raadhuis gele genheid zal gegeven worden tot het inleveren der stembriefjes voor het verkiezen van leden der Kamer van Koophandel en Fabriken alhier, ter voorziening in de vervulling der plaatsen van de leden, die op 1 Ja nuari 1911 aan de beurt van aftreding zijn, n.i. de heeren P. F. Auer, H. C. Beijerman, C. Dommisse C. Mz, J. G. de Jonge en A. J. J. Klijberg. Vlissingen, 22 October 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. TRAMWEGEN. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien een schrijven van Gedepu teerde Staten van Zeeland dd. 14 October 1910 no. 101, 2e Afd. brengen ter kennis van belang hebbenden dat door de Naamlooze Vennoot schap „Stoomtram Vlissingen—Mid delburg" aan het College van Gede puteerde Staten van Zeeland ver gunning is gevraagd voor den aanleg eener electrische tramlijn van de Keersluis naar het station van den Staatsspoorweg in deze gemeente dat de daartoe betrekkelijke stukken gedurende veertien dagen na heden, Ier inzage voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie zijn nedergelegd dat de onderhoudsplichtigen van daarbij betrokken wegen of voetpaden, gedurende den tijd der nederlegging van de betrekkelijke stukken, in de gelegenheid worden gesteld, om eventueele bezwaren tegen het ver- leenen der gevraagde vergunning schriftelijk in te brengen. Vlissingen, 22 Oct. 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Tweede Kamer. Het voorstel van de Centrale sectie om Dinsdag 8 December a.s. in de afdeelingen te onderzoeken het ont werp betreffende het bedrag van 40 millioen voor een fonds voor kust verdediging, gaf aanleiding tot een levendige discussie, waarbij de heer Eland, mede namens de heeren Thomson en Verhey een motie voor stelde, om, alvorens bedoeld ontwerp "J behandeling te nemen, de regeering alsnog uit te noodigen het rapport 'an de commissie over de samen werking tusschen de land- en zee macht, zij 't met weglating van enkele bijzonderheden, te publiceeren. De heer Troelstra diende een motie ln> strekkende niet tot sectie-onder zoek over te gaan alvorens de regee- !m|.to' geheele of gedeeltelijke op heffing van de geheimhouding van bedoeld rapport is overgegaan en geeft aan een denkbeeld van den heer Drucker, die aan de regeering in "eze ernstige zaak tijd van beraad w»de laten Tenslotte stelde de Voorzitter voor, he stemming over de motiën en over "et voorstel der centrale afdeeling aan e houden tot aanstaanden Woensdag, dus werd besloten. Eerste Kamer. De minister van binnenlandsche zaken betoogt in zijn memorie van antwoord, dat een verbod van de banken van leening er niet toe zal kunnen leiden dat het geldschietcn voor min geoorloofde of althans on noodige uitgaven komt te vervallen. Altijd zal er gelegenheid bestaan om geid op te nemen, zonder dat het doel kan worden gecontroleerd. En met deze onvermijdelijkheid voor oogen schijnt tusschen een vrijwel ongeregelden toestand en een stel bepalingen, welke de nadeeieii, aan het opnemen van geld voor de kleine bnrgerij verbonden tot de strikt on vermijdelijke beperken, de keuze niet moeilijk. Naar aanleiding van de bezwaren tegen art. 2 van het ontwerp, wijst de minister er op, dat zich het geval kan voordoen, dat de gemeente wei gerachtig blijft om een gemeentelijke bank van ieening op te richten. Dat in zoodanig geval een hoogere auto riteit zich voor het verwaarloosde be lang in de bres kan stellen, kan hoogst nuttig zijn- Art. 2 is gesteld in zoodanige bewoordingen, dat Ge deputeerde Staten niet licht in andere, dan dergelijke gevallen aan inmen ging zich zullen wagen. Bovendien heeft de gemeenteraad beroep op de Kroon Er is dus redelijke waarborg, dat dwang alleen dan zal worden toegepast, wanneer die ten volle ge rechtvaardigd zal zijn. Successiebelasting. In de memorie van antwoord nopens de ontworpen wijziging van de rechten van successie en van over gang, bij overlijden, beroept de mi nister zich op de cijfers der be grooting, tot staving van zijn mee ning, dat het zonder nieuwe middelen niet gelukken zal, de uitgaven door de ontvangsten te bestrijden, overi gens verwijzende naar hetgeen reeds in de afdeelingen zelf in die richting is gezegd. De minister deelt ook niet de meening van die leden, die van oor deel zijn, dat alleen in den uitersten nood naar het middel verhooging van successiebelasting mag worden gegrepen. Hij maakt slechts een uit zondering ten aanzien van de rechte linie. Reeds in 1885 liet hij zich in dier voege uit. De meerdere opbrengst is noodig voor versterking van de gewone middelen, en kan dus niet worden gebruikt voor sociale maatregelen, evenmin voor de vorming van een fonds tot vermeerdering van het ka pitaalbezit van den staat. Hij ontkent, geen vast plan te hebben: herhaaldelijk heeft hij ge zegd, dat verhooging van successie- en van inkomstenbelasting zoude strekken tot dekking van de gewone tekorten, terwijl tariefsverhooging voor de sociale wetten moet dienen. „Binnen weinige weken" vertrouwt de minister, „zal hij hebben getoond, dat dit voornemen ernst bij hem was". Verkrijgingen door de doode hand nog lager belasten, is niet gemoti veerd hier wordt toch het vermogen slechts éénmaal getroffen. Het is onjuist, dat de minister de rechte lijn meer treft dan vroeger het geval wasde grootste erfenis sen in de rechte lijn worden wat hooger belast, om de kleinere meer te kunnen vrijstellen. Het totaal blijft het zelfde. Wachten op een algeheele wijzi ging van de wet is ondoenlijk, omdat de opbrengst niet zoo lang kan wor den gederfd. Het treffen van uitkeeringen, uit levensverzekering voortspruitend, ver dient overweging, maar is practisch zeer moeilijk, zooals de memorie in bijzonderheden tracht aan te toonen. Bij het gewijzigd wetsontwerp zijn enkele redactiewijzigingen en ge vraagde verbeteringen aangebracht waaronder deze dat de schijn worde weggenomen, alsof van verkrijgingen van meer dan f 500.000 over de gansche som het hoogste percentage verschuldigd zou zijn voor de groep. Dat de heffing het hoogste is naar mate de verwantschap meer verwij derd is kan de minister geen aan tasten van het erfrecht noemen.; het hoogst wordt de erfenis getroffen, omdat er het minst op kon worden gerekend. Weduwen- en weezenfonds voor Burgerlijke ambtenaren. Blijkens de memorie van toelichting behoorende bij het wetsontwerp tot regeling van de ontvangsten en uit gaven van het weduwen- en weezen fonds voor burgerlijke ambtenaren voor het jaar 1911, bestond het ka pitaal van het fonds op 1 Juli 1910 uit de volgende inschrijvingen 21/» pet. f33,791,400, 3 pet. f 16,145,300 alsmede uit verschillende effecten en geldswaardige papieren, tot een be drag van ongeveer f 13,484,000 en uit eenige hypotheken tot een bedrag van f415,200. De begrooting voor 1911 sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 4,634,450. Geëmployeerden bij 's Rijks Marinewerven. Aan de leden der Tweede Kamer, alsmede aan den minister van ma rine ts een request verzonden door den Algemeenen Bond van Neder- landsche rijks-ambtenaren, bij welken bond aangesloten zijn de mindere geëmployeerden van 's rijks marine werven. De bond verzoekt in dit adres steun tot inwilliging van eenige volgens den bond, billijke en nood zakelijke verlangens, alsverhooging van loon, minimum tot f900 en maximum tot f 1400; behoud van het volle loon bij ziekteverhooging van het pensioen tot 3/4; pension- neering van weduwen en weezen een gratificatie voor gemis van ?le gouden of zilveren medaille en bij het passeeren van periodieke salaris- verhooging, en erkenning van den Goeden Vrijdag als Christelijken feest dag en andere. Vlissingen, 22 October. Een verweer. Alvorens Ge zitting van den ge meenteraad gisteren werd gesloten heeft de heer Rottier, zooals onze le zers uit het raadsverslag weten, de in ons blad opgenomen ingezonden stukken betreffende de jaarwedden van gemeente-ambtenaren ter sprake gebrachL Hij deed dat zeer correct en kwam op tegen de beschuldiging in die stukken aan het adres van gemeente ambtenaren uitgesproken. Evenwel moeten wij een krachtig protest uitspreken tegen wat de heer Geelhoed aan ons adres heeft ge meend te moeten zeggen. Wij raden den heer Geelhoed aan eens verschillende bladen na te gaan en dan zal hij wel tot de conclusie komen dat men voortdu rend in tal van groote bladen onge- teekende ingezonden stukken aan treft, waarin op veel krasser wijze dan de door hem bedoelde critiek wordt uitgeoefend. Nog dezer dagen troffen wij een polemiek aan in het neutrale, veel gelezen blad „Het Nieuwsblad van het Noorden" te Groningen, waarin in ongeteekende stukken de quaestie „gemeente-ambtenaren en bijbaantjes wordt behandeld en waarin ook de perscommissie van den Bond van gemeente-ambtenaren zich reeds gemengd heeft. Verder wijzen wij op stukken in „de Telegraaf", het „Rott. Nbl",»en de „Avondpost", waaraan zelfs alle officieren van het regiment gre nadiers en jagers zijn te pas geko men om aan te toonen dat wij in geen enkel opzicht de journalis tieke usances hebben geschonden door de geïncrimineerde ongeteekende stukken plaats te verleenen. Over de stukken in „de Avondpost" waren de officieren van ons keurkorps zelfs zoo in hun eer gekrenkt dat een door alle officieren geteekend stuk aan de redactie werd gezonden, met ver zoek den naam van den schrijver te noemen, en wel hierom wij her inneren ons de juiste woorden niet meer dat den officieren een be schuldiging ten laste werd gelegd die in hooge mate het prestige aan tastte. Nochtans deed de „Avondpost" dit niet en de Ned. Journaiisten-kring waarbij de zaak aanhangig werd gemaakt stelde het blad in het gelijk. Het blijkt dus uit deze toelichting wel voldoende dat wij ons in goed gezelschap bevinden en de uitlating aan ons adres van den heer Geel hoed deert ons dan ook allerminst. Wij willen gaarne goede wenken en wijze raadgevingen ter harte nemen en een opmerking van die zijde zou ons allerminst tot verweer nopen, ware het niet dat de beschuldiging werd uitgesproken in een openbaar college. Wij zullen dan ook niet van den eenmaal gestelden regel afwijken en steeds onze rubriek ingezonden stuk ken voor het behandelen van zaken het algemeen belang rakende, open stellen. Voor persoonlijke vitterijen en haar kloverijen staan wij onze plaatsruimte evenwel niet af. Het verwondert ons dan ook alleen dat de heer Geelhoed ons te lijf ging. De taktiek welke hij ten opzichte van het behandelen van de publieke zaak schijnt te willen volgen is toch verre van vrijzinnig democratisch, in tegendeel zij is zoo reactionair mo gelijk. Want, hierop leggen wij den na druk, hij bezigde de gisteren aan ons adres gesproken woorden niet om het feit van den inhoud van de ingezonden stukken, doch alleen hier om dat wij de stukken hebben op genomen. De leden van den gemeenteraad bieden Maandagavond aan den heer W. L. Winkelman, ter gelegenheid van zijn 25 jarig lidmaatschap, in het Grand Hotel een diner aan. Het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" zal den jubilaris op het Grand hotel een serenade brengen, na afloop van het diner. Mejuffrouw jetskea Delbeek, gedi plomeerd solo-zangeres en de heer Jan Kerrebijn, diploma piano, zullen op Maandag 14 November a.s. alhier in het lokaal van den heer Buning een concert geven. Deze solisten zijn hier ter stede geen onbekendenonze recensies waren steeds allergunstigst, zoodat het wel onnoodig zal zijn, om tot een bezoek aan te sporen. De baggermolen „Europa" van de firma Bos is heden alhier binnenge sleept door de „Cornelia". De werk zaamheden voor genoemden bagger molen zijn geëindigd daar de dem ping van de voormalige Zoute Vest is gereed gekomen. Bij de gehouden aanbesteding van levensmiddelen enz. voor het Bur gerweeshuis alhier, waren minste in schrijvers voor: Spek (Inlandsch) versch, geen buikspek, J. de Landmeter, f 0.55, rijst wed. J. G. H. Dommisse f 0.12l/a» zout N. Zandee f 0.06, alles per kilo gram, groene erwien (Walchersche) A. Polderman Zoon f 18, bruine boonen, idem, f 18, beidenper hec toliter, suiker J. Goetheer f 0.42, per kilogram, aardappelen (1 Nov./15 Juni)P. A. Lombaard f 3.85, antraciet (Belg.) le kwal. (20-30) gezift, N. B. Bij vel veld f 1.26, beide per hectoliter, steenkolen (Ruhr) minstens 30 pet. grof A. Kole f 100 per wagon, zeep le kwal., merk Hamer, N. Zandee f 0.20, stijfsel, idem, f 0.17, beiden per kilogram, geel katoen (voor lakens) A. van de Sandef 0.46, ide.n (voor hemden) no. éen F. M. J. Weijens i 0.39, katoen dubbeldraads Firma L. J. Zietse f 0.80, keeper (wit) A. van de Sande f 0.60. Gestreept dubbeldraads echt Indigo, idem, f 0.49, gedrukt Beverteen Firma L. j. Zietse f 0.74, Regatta voor nachtjaponnen J. G. Loois f 0.38, gekleurd flanel F. M. J. Weijens f 0.47, blauw taarling, donker, Firma L. J. Zietse f 0.63, dito licht J. G. Loois f 0.71, alles per meter, saj t grijze A. van de Sande f 3.60, idem zwarte, J. G. Loois, f 4.90, beiden per Kilogram. Hedenmorgen is op het kantoor van het Nederl. Loodswezen alhier een vergadering gehouden van de Nederlandsche en Belgische commis sie belast met de vaart en de ver lichting der Schelde. Daartoe had het jacht „Esmeraude" de Belgische ieden alhier gisterenavond aange bracht. Aan den eerste luit. L. K. van Loon werd heden middag voor het front van den troep door den luit. kol- Zanino, commandant van het bataljon, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon met getuig schrift, wegens de door hem met le vensgevaar verlichte redding van een drenkeling, uitgereikt. Op Zaterdag 29 dezer zal in de schouwburgzaal van den heer Buning alhier optreden Het Vrije Tooneel, onder leiding van Nap. de la Mar. Dien dag zal een jubileum-voorstelling worden gegeven ter herdenking van de 25 jarige tooneelloopbaan van Nap. de la Mar. O. a. zal worden opgevoerd „Olie slagers vliegtklucht in één bedrijf. Verder zullen optreden de gedachten- lezers de heer en mevr. Melanchini. Tot siot der voorstelling wordt op gevoerd „Hij of Hij?", nieuwste suc cesklucht. Het Engelsche stoomschip „Mo bile" van Havre naar Antwerpen, is gisteren op de Schelde bij de „Pijp Tabak" aan den grond gevaren, ten gevolge van mist. Met hoogwater is dit scnip vlotgekomen met hulp van twee sieepbooten en naar Antwerpen opgestoomd. Alhier is binnengebracht de nieuw gebouwde lichter „Setma'' en be stemd voor Rio Grande do Sul, welke vermoedelijk Zondag of Maandag op sleeptouw zal genomen worden ten einde zijn bestemming te voigen. De lichter vertrekt, volgens een nader bericht, morgen van hier, ge sleept door het Duitsche stoomschip „Santa Ursula" naar Rio Grande. Met ingang van 1 November wordt de heer IJ. Bakker, thans commies op het zeepostkantoor Vlissingen-Queen- boro, overgeplaatst naar hei postkan toor alhier, ter vervanging van den heer H. Geitenbeek. Uit de woning van den schipper S. alhier is dezer dagen ontvreemd de verrekijker, die hem vanwege de En gelsche regeering werd aangeboden als een bewijs van huide voor de redding van de schipbreukelingen van de „Doris". De verrekijker, welke een waarde had van ongeveer f 70, werd verkocht voor 75 cent. Gelukkig is men er in geslaagd den kijker weder in beslag te nemen, ter wijl de dader door de politie werd opgespoord en reeds bekend heeft.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5