ücmengt BUITENLAND. Advertentiën. /erordening op de opzichte van dezen aepassing is. :n vereenigde zich voorde financiën, in Burg. en Weth. ussie of stemming beschikt op recla- Insiag in de straat- 'RAAG. ig vroeg de heer waar is van het over den brand nhuisje. mtwoordde daarop an 27 op 28 Aug. [weetal gemeente- ■okken nl. de bad- :ekerd bij de's Her- tschappij agent |s en de sinds iet einde der Bad- it begin van den 1ste politiepost het liezenhuisje van de Izekerd onder dien bij de „Neder- ippij van brandver- agent de heer Ja- maatschappij was leest coulante wijze verplichtingen te tweede maatschap- 'aren en deelde bij haren agent van aede dat vergoeding toegestaan, omdat Dij niets bekend was ng van het wacht- een zeer gezochte in het Wetboek noch in het polis- verzekerde de ver- ïnnisgeving bij ver- Douwen een trou- |am voorkomend feit ;d ns in de polis zeer aarden zijn opgeno- kolommen druks be- br deze verplichting rde niet wordt ge- luidelijk dat van de ite geen directe aan- om de maatschappij irplaatsing in kennis /ijl zij op geenerlei vertegenwoordiger op de noodzakelijk- loen eener kennisge- van 5 September fge dan ook hare ïring over deze han- teeks aan de Tielsche kennen gegeven en uitgesproken dat schappij zoo weinig verzekering der ge- ïmen had geloopen Ms motief zou willen de uitkeering van ig te weigeren, ter- ^orbehielden te over- re wijze wij de han- latschappij onder de het publiek zouden •.hrijven van 11 Sep- werd ons namens de nedegedeeld dat er e reden bestond om der in te ga n. het zeer inconsequent Tielsche maatschappij lie van de gemeente n en van hare zijde jziging van de polis igen, zij een dergelijk jrepen heeft om te aan het doen eener. nttiekken. er bekend dat de nog intiën bij deze maat- nkort zullen overgaan rlandsche Assurantie n 1776 en de Maat- Amstel." lhoed dankte voor de tingen. ichelman zeide dat hij at de trammaatschappij aagd heeft voor den tramweg van de stad n. /erschillende klachten ectie der tram, die hij orbeelden illustreerde, plaats wat betreft het van reizigers in een se dan waarvoor men 'eft verder over het vischmanden op de men bij het betalen van ent geen regu ontvangt icht is, als het op een men zijn abonnement afhalen. pe heeren Klijberg, Merckens en yermaas hadden eveneens verschil lende bezwaren. De heer Vermaas wees er op dat oins wordt afgeblazen, voor dat oude „ersonen en kinderen zijn ingestapt. De Voorzitter stelde voor een com missie te benoemen, teneinde de verschillende klachten over de elec- trische tram te onderzoeken. Dit werd goedgevonden. In deze commissie werden door den voorzitter benoemd de heeren Ti chelman, Ockenburg, Klijberg, Stuart en Rottier. De heer Rottier kwam op tegen l,et ingezonden stuk in de „Vlis- singsche Courant", waarin een smet wordt geworpen op een korps ambtenaren, die allerminst verdiend is. Hij wenschte daartegen^ op te komen. (Applaus.) De heer Geelhoed wenschte daar aan toe te voegen, dat een plaatselijk blad meer zijn fatsoen moest op houden en het niet openstellen voor ieder, die daar zijn vuil in wenscht neer te werpen. Hierna werd de zitting gesloten. Vlissingen, 21 October. Bij beschikking van den minister van marine, is aan den zeeloods j. van der Steen, met ingang van den len November a. s. eervol ont slag uit den loodsdienst verleend wegens lichaamsgebreken. Met denzelfden datum zijn benoemd tot zeeloods de ioodskweekeling der le klasse B, Spuij, tot Ioods kweekeling der le klasse, die der 2e klasse, J. W. Muller, en tot Ioods kweekeling der 2e klasse de matroos C. Spuij. Hier is aangekomen het nieuwge bouwde lichtschip „Noord-Hinder". Dit schip zal binnenkort worden ge- stationneerd op de Noord-Hinderbank, Ier vervanging van het tegenwoordige. Aan dit nieuwe lichtschip zijn ver schillende verbeteringen aangebracht zoo zal het verlicht worden met gasgloeilicht en ook voor het mist- signaal zullen verbeteringen worden toegepast. In het droogdok alhier is opge nomen Hr. Ms. stoointransportvaartuig „Coertzen" tot het ondergaan van verschillende voorzieningen. O. a. wordt de boeg vernieuwd, welke werkzaamheden zijn opgedragen aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". Met ingang van 1 November a. s. verplaatst naar Rotterdam de commies der posterijen en telegrafie H. Gei tenbeek alhier. Het Zweedsche stoomschip „Dana" is hedenmiddag met een lading cokes naar Carlstad vertrokken. Bij Kon. besluit is aan G. j. van den Broek c. i., ingenieur van den rijkswaterstaat alhier, verlof verleend lot het aannemen van het ordeteeken van ridder 4e klasse in de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. Verder is aan den eervol ontslagen lichtwachter bij de verlichting op de Westerschelde, te Eendraohtspolder, J. de Wilde, wegens meer dan 65- jarigen ouderdom een pensioen ver leend ten bedrage van f 403 's jaars ingaande 1 October 1910. De deurwaarder P. A. Vervaat te Middelburg zou krachtens een vonnis van het kantongerecht ten verzoeke van de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Westkapelle aldaar deze week eene executoriale verkoopitig bouden. Toen echter de veiling zou beginnen, waren er geen koopers Wel stond een troepje menschen op eenigen afstand de zaak af te kijken. Nu was er een paar dagen te voren naast de door uen deurwaarder ge dane aankondiging een ongeteekend biljet aangeplakt, waarbij de West- kapeilenaars werden gewaarschuwd, dat, wanneer iemand iets kocht, zich voor de nadeelige gevolgen kon wachten. Er zullen nu echter andere maatregelen genomen worden. Men schrijft ons uit Ter Neuzen in de Donderdag gehouden raads- vergadering werd naar aanleiding van een schrijven van oen administrateur der Electrische Centrale in beginsel gaedgevonden in de Algemeene Poli tieverordening bepalingen op te ne- ™en, waarbij het veroorzaken van storing in het niet strafbaar wordt gesteld. Behandeld werd de gemeentebe- grooting voor 1911. De salarissen Van den burgemeester en den secre taris werden verhoogd van f 1600 tet 11700. Eveneens werd verhoogd de jaarwedde van den ontvanger van f 1000 tot f 1100. De belooning van den assistent op het kantoor van den gemeente-ontvanger werd met f50 verhoogd en bepaald op f 250. In beginsel werd besloten tot het aanbrengen eener gunstiger regeling van het salaris van het onderwijzend personeel. De tegemoetkoming voor de woninghuur aan de onderwijzers te Sluiskil werd verhoogd met f 10. Deze bedraagt thans f50. Overeenkomstig een adres van de vereeniging „De Vereenigde Hand werkslieden" en de Chr. Werklieden vereeniging Rom. 13: 1 werd beslo ten er genoegen mee te nemen, dat beide vereenigingen voor hunne vak scholen op zichzelf blijven staan, aan eerstgenoemde vereeniging als vroe ger eene subsidie toe te kennen van f150 en de subsidie aan laatsge- noemde vereeniging te verhoogen tot f 100. Een voorstel om aan de subsidie, verleend wordend aan het muziekge zelschap „De Vereenigde Werklie den" de voorwaarde te verbinden, dat des Zondags op de publieke straat geen muziek mag gemaakt worden, werd verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Eén lid gaf te S-ennen thans tegen dit voorstel te zullen stemmen in afwachting of het gezel schap niet uit zichzelf deze, naar hij noemde, tergende handeling zou na laten. De voorzitter had medegedeeld, dat dit jaar tweemaal op Zondag na het eindigen der godsdienstoefeningen was gespeeld, gaande uit de kom der gemeente naar den tuin waar een concert zou gegeven worden. Afgewezan werd een verzoek van de vereeniging tot ziekenverzorging om verhooging der subsidie van f 400 tot f 500, terwijl tot een maximum van f 100 de gemeente 50 cent per dag wil bijdragen in de verpleging van patiënten, die niet in de hoofde- lijken omslag zijn aangeslagen, op voorwaarde dat de vereeniging aan deze patiënten niet meer dan f 1 per dag in rekening brengt. In verband met de hoogere toela gen voor het meer uitgebreid lager onderwijs vond de raad gelegenheid, om ondanks de verschillende verhoo gingen den hoofdelijken omslag f900 lager te ramen, en deze te bepalen op f30400. De begrooting werd ten slotte vastgesteld op een eindcijfer van f87976,89'. De Amsterdamsche politiebond heeft een vergadering gehouden, ter bespreking van de wijze, waarop bij de thans plaats vindende stakingen de begeleiding van arbeidswilligen door politieagenten is geregeld. Ter vergadering werd opgemerkt dat drie werkwilligen door éen agent begeleid worden. Die bescherming werd beslist onvoldoende geacht en de mishande ling, waaraan onlangs een paar poli tieagenten van de zijde der stakers hebben blootgestaan, was, zoo meende men, daarvan een gevolg geweest. Besloten werd ten slotte een request aan den burgemeester te zenden, waarin gevraagd wordt, dat maatre gelen zullen worden getroffen, opdat de politieagenten, die werkwilligen begeleiden, niet meer, zooals thans, blootstaan aan mishandeling van de zijde der stakers. Woensdag had op een werf te Krimpen a.d. Lek een ernstig on geluk plaats. Een siooper uit Dorö- drecht, werd doordat een ketting losschoot, door het ijzeren takelblok getroffen, met het gevolg, dat een rib op twee plaatsen brak en de an dere zwaar werden gekneusd. Nadat geneeskundige hulp was verleend werd de paiiënt per stoomboot naar zijn woning te Dordrecht ver voerd. Te Bennekom is een juf frouw in den regenput achter hare woning gevallen en verdronken. Drie Hagenaars, die gisteren nacht bij een boer onder Wateringen hadden ingebroken, werden door diens knecht overmeesterd en aan de politie overgeleverd. Twee landbouwers te Ierseke hebben nabij Tilburg 500 hectaren heidegrond gekocht om dien te ont ginnen. Gisteren vertrokken drie personen met paarden en werktuigen daarheen, .om de gronden om te ploegen en verdere eerste werkzaam heden te verrichten. Mej. Carola Vahle te 's Graven- hage verzoekt aan het „Va mede te deelen het volgende geval van een merkwaardige operatie, toegepast op haar hond, een poedel. De hond wilde sedert dagen niet meer eten blijkbaar door hevige pijn in den muil. Bij de minste aanraking schreeuwde hij het uit, en het was niet mogelijk den muil te openen. Toen het dier steeds minder werd en hel ook zijn drinken' liet staan, bracht men het naar dePolykliniek voor kleine huisdieren aan de Nieuwe Haven doch de daar behandelende geneesheer vermocht evenmin den muil te onderzoeken. Als laatste middel werd daarop beproefd den hond te bedwelmen (onder narcose te brengen) door hem met cloroform en aether te doen inslapen. Nu had de dokter vrij spel en bespeurde hij, na een kort onderzoek, iets zeer scherps in de keel waarna het hem alras gelukte daaruit een borduur naald met zijden draad te voorschijn te haldn. Maar aangezien die naald al geruimen tijd in de keel had ge zeten, brak hij in twee stukken. In- tusschen, het tweede stuk kon door de rustige houding "van den hond, ook gemakkelijk verwijderd worden Onmiddellijk na zijn ontwaken begon de hond te drinken en te eten alsof er niets geweest was tot groote dankbaarheid van zijn meesteres, die nu verlangde het gebeurde met haar lieveling in ruimen kring bekend te doen worden. Woensdagmiddag liepen een drietal kinderen op de Botermarkt te Haarlem in druk discours. Het on derwerp was, dat een der drie een zusje had gekregen. En nu had haar pa gezegd, dat het met een vliegma chine gebracht was. De kleine, niet tevreden met deze nieuwe theorie, had het aan de onderwijzeres ge vraagd en de had het bevestigd, zoodat uit deze kleine hoofdjes de ooievaar verdreven is en plaats heeft moeten maken voor de vliegmachine. Nieuwe tijden („H. Ct.") D e z a a k-C r i p p e n. Den tweeden dag van de behandeling van de zaak-Crippen werd de inspecteur Dew als getuige gehoord, die zooals men weet dr. Crippen en miss Le Neve arresteerde. Er kwam niet veel nieuws aan den dag. De verdediger deden in een kruisverhoor alles om Dew te doen constateeren, dat dr. Crippen zich zeer rustig heeft ge houden. Nog werd gehoord prof. Perper, die volhield op een der door hem onderzochte overblijfselen het veelbesproken litteeken te hebben gezien. Wellman is met de „Trent" te New-York aangekomen en daar met veel enthusiasme ontvangen. Een hëir- leger van photografen en reporters wachtte hem op. Hij verklaarde dat hij tot Zondagavond vol goeden moed was op een gunstig resultaat. Toen stak er echter een storm op, waartegen de motoren niet waren opgewassen. Het luchtschip had een inhoud van 10,000 kub. M. Het werd door twee motoren van 90 pk. voortbewogen. Een motor van 10 pk. leverde het electrisch licht.De commandobrug was telephonisch met de motor-kamer verbonden. In de reddingboot was proviand voor een maand bijeenge bracht. De ballon was van het slappe systeem. De snelheid bedroeg bij kalm weder 40 K. M. per uur. Het luchtschip werd in Frankrijk gebouwd. Het is hetzelfde, dat indertijd naar Spitsbergen werd vervoerd, voor den tocht dien men naar de Noordpool wilde ondernemen. Wehnann, de leider van den tocht, is 52 jaar oud. Op zijn 14de jaar gaf hij een eigen dagblad uit. In 1892 trad Wellman als ontdek kingsreiziger op den voorgrond. Hij zocht en vond op Walling Eiland (San Salvadorl in de Bahamas de plek, waar Columbus mo t zijn ge land, en richtte daar een monument op. In 1894 exploreerde Wellman ii de Poolstreken en bereikte ten noord oosten van Spitsbergen een breedte van 81 graden. In 1899 leidde hij een expeditie op Frans Jozefsland bij die gelegenheid brak hij een been, de expeditie was vrijwel eene mis lukking. Eenige jaren later in 1906, zien wij hem weer in het noorden, dit maal ter noord-westkust van Spits bergen, waar hij op het Denen-eiland een bestuurbaren ballon gereed maakte om naar de Pool te vliegen. De zaak mislukte totaal, evenals een herhaling van de poging in een volgend jaar. In breede kringen ont stond dientengevolge wantrouwen in den ernst van Wellman's pogingen en het plan, om naar Europa te vliegen, kan misschien wel worden beschouwd als een poging van Well man om zich te rehabiliteeren. Luccheni, de moordenaar van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die na een gevangenisstraf van twaalf jaar te hebben ondergaan, dezer dagen plotseling een aanval van razernij kreeg, heeft zich eer gisterenavond in zijn cel opgehangen. De staking in de bouwvakken te Parijs duurt steeds voort; daar de politie niet bij machte bleek de werk plaatsen overal voldoende te be schermen, is de cavalerie te hulp geroepen, zoodat nu sterke patrouilles de stad en de banlieue doorkruisen. Deze machtsontwikkeling belet echter den stakers geenszins, hunne beruchte vossenjachten te houden, zoodat herhaaldelijk botsingen voor komen. Zoo werd Dinsdag een aantal ar- beidswillige timmerlieden op hun werk te Levallois-Perret overvallen door een bende van ongeveer dui zend stakers. Nadat politie en in fanterie gechargeerd hadden, trokken zes- tot zevenhonderd kwaadwillige» naar Clichy, waar zij ook verjaagd werden, en waarbij eenige stakers werden gevangen genomen. Na een daarop gehouden vergade ring in de Arbeidsbeurs werd een deputatie naar het politiebureau ge zonden, waarheen de arrestanten ge bracht waren, met den eisch deze onmiddellijk los te laten, hetgeen natuurlijk geweigerd werd. Daar de stakers aanstalten maakten het com missariaat te bestormen, werden troepen gerequireerd. Later op den dag werden nog op verschillende punten van de stad schoten gewisseld tusschen stakers en soldaten. De onderdirecteur der konink lijke porceleinfabriek te Kopenhagen, Rosenörn, heeft zelfmoord gepleegd te Varde, in Jutland, nadat ontdekt was, dat hij talrijke verduisteringen had gepleegd. Reeds jaren geleden begon hij op oneerlijke wijze gelden toe te eigenen, doch hij bedekte zijne handelingen door valsche boekingen. Namens de directie was hem aangezegd dat hij met ingang van 1 Januari 1911 ont slagen zou worden, daar men ver moedde, dat het met zijn administra tie niet in den haak was. Plotseling verdween Rosenörn toen uit Kopen hagen. Op verzoek van het gerecht te Kopenhagen, werd hij door de politie te Varde gearresteerd, waar hij in een hotel zijn intrek had ge nomen. Rasenörn maakte, toen hij werd overgebracht, van een onbe waakt oogenblik gebruik een fleschje cyaan-kali te ledigen. Hij stierf bijna onmiddellijk. Sedert maanden had hij al met vergif rondgeloopen. Het gezamelijk bedrag der verduisterde gelden is ongeveer 80.000 kronen. Rosenörn verdiende 6000 kronen per jaar, maar gaf er welf 20,000 uit, daar hij grof speelde en zich veel met vrouwen ophield. Verkorte reis naar Amerika. Naar het schijnt zijn er plannen in voorbereiding om de reis van Europa naar New-York nog zes uren te bekorten. De heer Peters, voorzitter van de Long Island spoorwegmaatschappij, heeft op een feestmaal te New- York, ter inwijding van de nieuwe tunnels die New-Jersey, New-York en Long Island verbinden, daarover het een en ander medegedeeld. Hij zeide dat er voor de groote stoom vaartmaatschappijen geen enkel be zwaar bestaat om de passagiers aan wal te zetten te Montank Point op 116 mijlen afstands van New-York, vanwaar zij dan per sneltrein naar alle deelen van het Amerikaansche vasteland kunnen worden vervoerd. Het denkbeeld is geenszins nieuw wordt het verwezenlijkt, dan zullen de reizigers geen last meer hebben van vertragingen, tengevolge van mist als anderszins op den tocht langs de gevaarlijke zuidelijk kustlijn van Long-lsland en zuilen zij te Montank in den trein kunnen stappen, waar door hun reis tevens belangrijk be kort zal worden. ENGELAND. In een rede Woens dag te Glasgow gehouden in de Im perial Club besprak Balfour in den breede de Engelsche vloot en verge leek die met Engelands superioriteit ter zee vijf jaar geleden. Bladen als de „Standard", „Mor ning Post" en „Daily Express" jui chen natuurlijk luide Balfour toe. De „Standard" schrijft, dat hij zijn land den groolsten dienst heeft bewezen, de „Morning Post" prijst zijn gema tigden toon, de „Daily Express" ver- zekrrt dat er met Duitschiand geen wezenlijk goede betrekkingen moge lijk zijn zoolang Engelaad's overwicht niet duurzaam is verzekerd. De iiberale en radicale pers keu ren daarentegen de rede af. De „Dai ly News" schrijft, dat Balfour geen slechter oogenblik voor zijn rede had kunnen kiezen, daar bekend is, dat de Duifschers juist thans langzamer bouwen dan in hun program werd vastgesteld, dat er vertraging is, geen versnelling.De „Morning Leader" zegt, dat het hoog lijd wordt dat de cam pagne van de Londensche oorlogs organen wordt gekenschets zooals zij werkelijk is, cynisch, onvaderlands lievend en een misdaad tegen de menschheid. PORTUGAL. Aan een brief van een voormalig monarchistische af gevaardigde, die bovendien met het hof van Koning Manuel in zakelijke betrekking stond, welke brief in het Berliner Tageblat" wordt gepubli ceerd, ontleenen wij het volgende Ik schrijf u terwijl ik nog onder den levendigen indruk ben der laatste gebeurtenissen, die met de snelheid van een scèneverandering in den schouwburg het oude régime hebben doen vallen en door de republiek vervangen hebben. Ik weet niet wat men meer moet bewonderen, de ge makkelijkheid waarmee een monar chie die acht eeuwen oud is, werd vernietigd of het verbazingwekkende feit van de eensgezinde aanname van het nieuwe régime en de achting voor leven en eigendom van allen, die als vijanden der republiek bekend stonden of althans daarvan verdacht werden. Afgezien van enkele betreurens waardige incidenten, die hun aan leiding vonden in een geest van re actie, moet worden erkend, dat het Portugeesche volk en vooral de re- volutionnaire massa van Lissabon een voorbeeld van verdraagzaamheid en gematigdheid heeft gegeven dat eenig is en in de geschiedenis van geen enkele revolutie zijns gelijke vindt. De menschen, die op den dag na de uilroeping der republiek door de straten van Lissabon gingen, merkten natuurlijk wel, dat er iets bijzonders in de stad was voorge vallen. Maar zij zouden niet kunnen hebben kunnen raden, dat den vori- rigen avond een moorddadige broe derstrijd had plaats gehad en een van de oudste tronen van Europa ten va! gekomen was. Dit verschijnsel is dub bel verwonderlijk, waar het vaststaat, dat alle tegenstanders der republiek de vaste overtuiging hadden, dat de overwinning der republikeinen een een tijdperk van bloedige wraakne ming zou openen. Wanneer de uit roeping der republiek niet toevailig in een periode van heftige religieuze twisten gevallen ware, zouden wij naar mijn meening niet eens de ver volging der orden beleefd hebben, die in de laatste dagen hier en daar de rust in de stad heeft verstoord. Misschien zou dan menigeen te Lissabon eerst uit de courantenbe richten gemerkt hebben, dat Portugal feitelijk heeft opgehouden een konink rijk te zijn. Tot zoover over het heden. Wat zal de toekomst ons brengen Ik voor mij, als man die in de eerste plaats voor zijn werk leeft, koester slechts dien eenen wensch dat de republiek door haar daden moge bewijzen, dat de bloedi ge offers, die zij geëischt heeft, niet vergeefs gebracht zijn. Ik wensch en hoop, dat zij de waarheid van haar leerstellingen moge rechtvaardigen door ons die welvaart en rust te schenken, die wij noodig hebben om te kunnen arbeiden en waarnaar wij zoo lang verlangd hebben." CORRESPONDENTIE. Voor ingezonden stukken was he den geen plaats. Red. Hoogwater fe Vllssingen. Oct. vm. nm. Zaterdag 22 3.24 3.44 Zondag 23 4.1! 4.31 Maandag 24 5.03 5.23 Dinsdag 25 6.01 6.21 Woensdag 26 7.24 7.44 Donderdag 27 9.07 9.27 Vrijdag 28 10.28 10.48 ,HBE EIGHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Institim fe te Da Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 21 Oct. 1910.) Hoogste barometerstand 777.3 te Hernosand. Laagste barometerstand 754.3 te Clermont. Verwachting tot den avond van 22 Oct.Matige tot krachtige N.O. tot O. wind. Gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer, mogelijk nacht vorst. Overdag zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 21 October 1910. Er was heden geen aanvoer. 1HF" Iemand, veel buitens huis zijnde, zoekt Gem. ZIT-SEAAP" KAMER, met of zonder pension, bij menschen van den G :ref.-gods dienst. Br. fr. onder left. H. Bureau „Vliss. Courant".

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3