Zaterdag* 22 October binnenland. BLOCKER'S CACAO Feuilleton, Gemeenteraad. No. 249 48e Jaargang. 1910. DAALDERS VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. van DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. De Kamer behandelde gisteren de Bakkerswet en een ontwerp tot instel ing van bakkersraden. De heer Van Idsinga had geen be denking tegen het wegnemen van mis- standen door wettelijke maatregelen, maar wel tegen het ruw ingrijpen zooals hier geschiedt. Hij was ook tegen colleges als bakkersraden, om dat hij daarvan gevaar duchtte voor de individueele vrijheid. De heer De Beaufort vond de voor gedragen regeling geheel verkeerd en ondoelmatig, terwijl hij ook bezwaren maakte tegen bakkersraden. De heer Schaper laakte het dat de bakkerswet tal van misstanden onge moeid laatz.i. moest er nog beper king van arbeidsduur in opgenomen worden, daar het ontwerp anders so ciaal lapwerk is. Met hetgeen in deze wet werd voorgesteld kon hij zich in het algemeen wel vereenigen. Hij was tegen de bakkersraden en hield een warm pleidooi voor afschaffing van den ongezonden nachtarbeid. Kamerverkiezing Eindhoven. Bij de gisteren in het district Eind hoven gehouden verkiezing voor een van de Tweede Kamer, (vac. Van den Heuvel), zijn uitgebracht 5307 lige stemmen. Hiervan verkregen mr. dr. jan van Best (r.-k.) 4860 stem men en H. Spiekman (S. D. A. P.) 447, zoodat gekozen is mr. Van Best. Ruim 2500 kiezers waren niet op- I gekomen. De soc.-dem. candidaat had 1 stemmen minder dan bij de vorige verkiezing dr. Jan van den Brink. Gemeenteraadsverkiezingen. Te Dordrecht is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer j. H. Reinhardt (S. D. A. P.) met 822 stem men; de heer C. J. j. Tenenti (can didaat der rechtsche partijen) verkreeg 707 stemmen. Te Kampen moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. Boelen (lib.) met 325 en K. van de Stwiwe (anti-rev.) met 241 stemmen. De heer H. Westerhof (christ hist.) verkreeg 135 stemmen. Naar men aan de „N. Ct." meldt, bestaat bij de regeering het voorne men, de woningen van de commis sarissen der Koningin in de verschil lende provinciën voor het rijk over te nemen. De voorbereidende stappen daartoe zijn reeds gedaan. Kapitein H. Ghristoffel. De correspondent van het „Hbld." e Batavia seint, dat aan kapitein O i) Hij verlangde vurig naar iets on- Rewoons, dat hem bevrijden zou en Hj wist zelf niet, waar de hulp van- baan zou moeten komen. Dat zou ban toch door een goed woord van baar kunneh zijnr Maar hoe dat te krijgen Soms voelde hij behoefte om er op °s te slaan, met een sterken kerel 'a vechten, boomen uit te rukken bij had iets noodig, wat hem van fleze zielskwelling bevrijdde. Maar hij vond geen goede gele genheid voor zoo iets. Morgen en avond kwamen en de arbeid werd Naan. Wat hielp alles, hij moest Voort, ook zonder haar. Maar de 'echte vroolijkheid, die hem anders e'pn was, miste hij nu. Nu mocht alles gaan, zooals het wilde. Zijn "achtige levensmoed was hij kwijt. Sta er op te ontvangen is goedkoop en goed. Christoffel ontslag uit den dienst is verleend. Met dit incident, zegt „de Tel." sluit de carrière van den heer Chris toffel al even wonderlijk als zij ge maakt werd. Ruim zeven jaar geleden van onderofficier tot officier bevor derd, steeg hij buitengewoon snel omhoog, zoodat hij nu al bijna vier jaar den kapiteinsrang bekleedt. Zijne prestatiën hebben een ver maardheid, welke ver over de grenzen reikt. En nu staat die fabelachtige persoonlijkheid ineens tusschen de gewone burgerij geschoven. Is dat wij! hem de beschermende hand van Van Heutsz ontbrak 't Heeft er veel van of het prullige verzoek van twee maanden verlof werd aangegrepen om hem te dwarsbooinen en tot den aftocht te prikkelen. De Leidsche kermis. De gemeenteraad te Leiden heeft met 17 tegen 11 stemmen besloten tot afschaffing van de kermis. Voor de afschaffing stemden de anti-revolutionairen, de kaiholieken en 2 vrijzinnig-democraten. Er legen waren alle liberale leden. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandelingP. A. S., 37 jaar, smid te Viissingen, P. J. de K., 26 jaar, tramconducteur te Hulst, P. D., 18 jaar, arbeider te Wissenkerke en C. P. de S„ 24 jaar, arbeider te Wissenkerke, ieder tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenisA. P., 19 jaar, werkman te Wemeldinge, f 10 boete subsidiair 10 dagen hech tenis j. D., 23 jaar, zeiimakersknecht te Hansweert, f 3 boete subsidiair 3 dagen hechtenisO. P. S., 18 jaar, werkman te Wissenkerke, 1 maand gevangenisstrafC. v. d. P., 19 jaar, boerenknecht te Driewegen, f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis; niet onverwijld en uiterlijk binnen 3 dagen aan den hoofainspecteur van de volksgezondheid kennisgeven van een besmettelijke ziektel. W., 31 jaar, arts te Middelburg, f 20 boete De winter kwam, de dagen wer den korter en donkerder. De gele bladeren dansten ritselend over den grond. De eerste sneeuw viel op de kale velden en boomen. Men zat bij den haard, waarop een groot turf vuur brandde of in de kamer bij de warme kachei. Rikas spinnenwiel snorde uren lang, en Marie, die niet kon spinnen, droeg het naaiwerk bij eikaar, wat er in huis was. Daarbij dacht zij met verlangen aan haar naaimachine van thuis, en eindelijk verzocht zij oom Hans, haar die helpster te sturen. Zij was blij, toen zij de machine weer terugzag. Nu kon Marie helpen naaien aan Lietsbets uitzet, en toen zij niets meer voor haar te doen had, daar er reeds veel gereed lag, vroeg Marie aan grootvader of zij voor de menschen in het dorp mocht naaien en daarmee iets voor zich verdienen. „Heel goed, kind," antwoordde hij, „Arbeid is geen schande" dat is heel goed, en een verdiende stui ver is meer waard, dan een gekre gen gulden." Zoodoende kreeg Marie haar han flbonnemenfs-flduertenfiën op zeer üoordeelige uooriuaarden subsidiair 2 dagen hechtenis met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg strooperij: J. M- H„ 15 jaar, J. H„ 15 jaar, beiden te Wemeldinge, M. D. Pz„ 17 jaar, te Schore, M. N., 17 jaar en J. v. H„ 16 jaar, beiden te Biezelinge, allen arbeiders, ieder tot t 3 boete subsidiair 1 week tuchtschool het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuldA. C. L. W., 17 jaar, kassiersbediende te Terneuzen, f 15 boete subsidiair 15 dagen tucht school beieediging van een ambtenaar B., 17 jaar werkman te Domburg, f 7 boete subsidiair 14 dagen tucht school, J. F., 25 jaar, landbouwers knecht te Wissenkerke, f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis mishandeling .ambtenaarP. B., 18 jaar, stoker te Dordrecht, 14 dagen gevangenisstraf wederspannigheid in vereeniging: A. de B., 19 jaar, H. den D„ 19 jaar, beiden varensgezellen te Sliedrecht, W. H. van D., 33 jaar, straatmaker te Viissingen, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf en A. I.., 25 jaar, machinist te Dordrecht, 3 weken gevangenisstraf wederspannigheid: M. D., 18 jaar, schippersknecht fe ierseke, 14 dagen gevangenisstraf mishandeling ambtenaar en weder spannigheid: J. L„ 19 jaar, schippers1 knecht te Ierseke, 14 dagen gevan genisstraf. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Oravenhage heeft gisteren be vestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij C. v. H„ bediende aldaar, tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld wegens beieediging van een politiebeambte. Voor de rechtbank te Middel burg stond heden terecht P. J. v D. 18 jaar kok alhier, die beklaagd werd dat hij in den avond van ^Septem ber D. J. de Joode in het Bellamy- park alhier een kiap in het gelaat heeft gegeven. Beklaagde erkende het feit en hoor de f20 subsidiair 20 dagen hechtenis tegen zich eischen. De kantonrechter te Rotterdam heeft beslist, dat iemand die een dienstbode huurt en vooraf geen ge tuigen inwint, niet kan volstaan met aan de dienstbode te zeggen, dat ze bij het indiensltreden een getuigschrift moet overleggen, waarvan dan de indiensttreding zal afhangen. Een dame die zuik een voorwaarde had gemaakt en die het meisje niet toeliet, omdat het getuigschrift niet gunstig was, is veroordeeld tot betaling van een week loon. den vo!. En dat was goed vóórhaar, want de gedachten en het harteleed pijnigden haar, doch lieten haar bij den arbeid met rust. Waarom had zij niet meer ver trouwen in Hendrik gesteld, toen hij haar in den tuin vroeg Zij had gevreesd, haar hart te verraden, en dat mocht niet, daarom was zij zoo grof geweest. Misschien had hij haar toch kunnen helpen, zij verlangde zoo vurig naar goed en verstandigen raad. Ais hij wist, hoe zij met Gold- ammer eigenlijk stond, zóu hij haar misschien niet geheel opgeven. Maar zij bracht het niet over haar lippen, van haar noodlot te vertellen. En nu bekommerde hij zich niet meer om haar. Als hij haar opgaf en een ander meisje zijn hart schonk, bv. Anna, de dochter van den do minee, die hem graag wilde hebben, wat zou er dan van haar terecht komen Dan was er in de heele wereld geen geluk meer voor haar. Oom Hans schreet ook niets, wat haar moed gaf. Ooidammer ging hem en haar vader met een grim mig gezicht uit den weg, maar de huur was niet ten tweede male op Zitting van Vrijdag 21 October des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig alle leden. De notulen van de vorige vergade ring werden aangehouden. Mededeeling geschiedt van een schrijven van den minister van wa terstaat naar aanleiding van een ver zoek van Burg. en Weth. tot het plaatsen van een paaljuk langs den Koningsweg. De minister heeft goedgevonden behoudens ieder recht, aan de ge meente tot wederopzegging vergunning te verleenen tot het plaatsen van een paaljuk aan de westzijde van het kanaal door Walcheren langs den Koningsweg alhier, ten dienste van het lossen en Iaden van schepen en zulks onder verschillende voorwaar den. Aan deze voorwaarden is het vol gende ontleend Het paaljuk zal bestaan uit 4 pa len, elk gesteund door een schoor- paal loodrecht op de kanaalas aan de landzijde, de buitenste palen bovendien door een schoorpaal ge steund, evenwijdig aan de kanaalas. Het midden van het paaljuk is gele gen op 129 M. uit het zuidelijk front van het landhoofd der Keersluisbrug. De werken worden gemaakt over eenkomstig de aanwijzing door of vanwege den hoofdingenieur-direc teur in de 11e directie te Middelburg en worden voortdurend te zijnen ge- noege door en op kosten van de concessionarisse of hare rechtver krijgenden onderhouden. Tot erkenning van het eigendoms recht van den Staat op den krach tens deze beschikking in te nemen rijksgrond of water, betaalt de con cessionarisse of betalen hare recht verkrijgenden jaarlijks ten kantore van den ontvanger 'der registratie en domeinen te Middelburg een recog nitie van f1. Wordt deze vergunning opgezegd, dan is de concessionarisse of zijn hare rechtverkrijgenden verplicht de krachtens haar gemaakte werken op de eerste aanschrijving van den mi nister van waterstaat en binnen den daarbij vast te stellen termijn op te nemen en alles in een toestand te brengen, ten genoegen van den hoofd ingenieur-directeur voornoemd,zonder aanspraak op schadeloosstelling te kunnen doen gelden. Van den heer J. Q. Meijer was een adres ingekomen van den volgenden inhoud dat hij nog een opmerking zoude wetischen te maken, naar aanleiding van zijn adres aan den raad, gedag- gezegd. Zoo bieef dus alles bij het oude zonder eenig uitzicht op ver andering. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. Na een langen somberen winter zag Marie ten tweeden male de zon in Haiddorf hooger stijgen en de arme verstijfde aarde tot een vrucht baar leven ontwaken. De adem der lente streek langs boom en kruid, en stemde de menschen opgewektdie rekten zich uit als na een iangen slaap en verheugden zich over al het schoone in de natuur. Dan gin gen zij met nieuwen lust aan den arbeid. De viooltjes bloeiden en geur den in warme hoeken, en dagelijks zag men overal meer teekenen van hernieuwd leven. Hendrik had reeds lang nagedacht over de vraag, of hij nog eens met Marie zou spreken. Waarom zou zij haar man verlaten hebben Waar schijnlijk uit tegenzin. Konden zij dan niet scheiden Hij wist wel, dat hij geen verstand van wetten had en dat de zaak voorzichtig zou moeten worden aangepakt. Miar als zij er in toestemde, wilde hij dat graag teekend van den 30 September 1.1., betrekkelijk grondaankoop dat toch, voor zoover de omschrij ving van den dag waarop hij den koopprijs van den aangevraagden grond aan den Boulevard Bankert alhier, door de gebezigde uitdrukking „zoodra de raad dit zal noodig oor- deelen" niet geheel duidelijk mocht zijn, hij dat wenschte te verduidelijken, door bij dezen te verklaren, dat hij wenscht te betalen a. den koopprijs van dat gedeelte van den gevraagden bouwgrond aan den Boulevard Ban kert, hetwelk reeds tot bouwterrein geschikt is gemaakt, terstond, des- noodig binnen tweemaal 24 uren na de dagteekening van dit verzoekschrift, ten beloope van naar zijn schatting 30 X 20 600 vierkante meters a f 12 f7200; b. den koopprijs van het overig ge deelte van den gevraagden bouwgrond aan den Boulevard Bankert binnen acht dagen, na ontvangst der aan schrijving vanwege uwen raad, dat de geheele bouwgrond tot bouwterrein geschikt is gemaakt dat hij vertrouwt, dat hierdoor uw raad te meer zal zijn overtuigd van den ernst zijner bedoelingen, terwijl een gunstige beschikking het mogelijk maakt, dit wellicht nog vóór 2 januari 1911 door hem aan alle zijne ver verplichtingen zal zijn voldaan redenen waarom hij eerbiedig ver zoekt, dat het uwen raad moge behage, zijn adres van 30 September 1910 nader te bezien in het licht van het ten dezen berechte, in gunstige overwe ging te willen nemen. Dit werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Door de naamlooze vennootschap stoomtramweg Viissingen—Middel burg is aan het college van Qed. Staten vergunning gevraagd voor den aanleg eener electrische tramlijn van de Keersluis naar het station van den Staatsspoorweg in deze gemeente. Qed. Staten hebben het adres aan Burg. en Weth. gezonden met een staat van de bij den aanleg betrokken openbare wegen en vijf teekeningen. Overeenkomstig art 2 3 van het reglement op de tramwegen noodigen Oed. Staten Burg, en Weth. uit: lo. de stukken, na aankondiging, gedurende veertien dagen ter inzage te leggen voor belangstellenden 2o. het gevoelen van den gemeen teraad in te winnen over de aan vraag, in het bijzonder over de vraag, of er in het wegsbelang redenen zouden zijn, om de vergunning te weigeren 3o. de stukken uiterlijk boven écu maand terug te zenden met het advies van Burg. en Weth. Dit zal worden gepubliceerd en voor haar in orde brengen. Hij hieid niet van geheimen, en wist ook niets van hetgeen ie Berlijn was voorge vallen, daarom was hij zeer verlan gend, hierover eenige inlichting te krijgen. Het was Mei, toen Marie een brief van oom Hans kreeg, die haar in de grootste ontsteltenis bracht. De trouwe vriend deelde haar mede, dat haar vader, die re-.ds lang zwak en ongesteld was geweest, nu ernstig ziek was geworden. Hij had met den dokter erover gesproken, deze had de schouders opgehaald en gezegd, dat men bij zulk een zwak man nooit kon weten, welk verloop de ziekte zou hebben. „Onder deze omstandigheden vond ik het noodig, lieve kind, om je te verzoeken hier terug te fceeren. Jij kunt den zieke beter verplegen dan -ik, eh ik geloof ook, dat je vader naar je verlangt. Toen ik onlangs over je sprak, knikte hij bedroefd en zei, dat hij je misschien nooit zou terugzien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1