V rijd 48e Jaargang. 1910. 21 October Feuilleton, BINNENLAND. No. 24ë VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren heeft de Kamer met 35 tegen 34 stemmen yerworpen het voorstel van den Voor ster om zoo noodig ook Donder dagavond te vergaderen ten einde eenigermate te vorderen met het al gemeen debat over de bakkerswet. Vooral de heer Van Idsinga be- streed het houden van avondzittingen om zoo spoedig mogelijk belangrijke zaken af te doen. Ging het dien weg op, dan zou spreker zich aan de dis- cnssiën onttrekken. De Kamer zette gisteren de be handeling van de suppietoire oor- logsbegrooting voort. De heeren Duymaer, Thomson en Duijs bestreden als overbodig de post voor instelling eener hoofdadmini stratie bij het korps marechaussees. De heeren Thomson en Duys cri- tiseerden het dat bij dat korps het militaire element overheerschend is, iels waf de ministers van oorlog en justitie ontkenden. Mei 65 tegen 7 stemmen werd de voorgestelde uitbreiding van het korps marechaussee aangenomen. Dr. L. H. Wagenaar. f Naar aanleiding van het overlijden van dr. Lützen H. Wagenaar, te Mid delburg, schrijft de „Rotterdammer" o.m. het volgende Dr. Wagenaar werd 15 Maart 1855 te Heerenveen geboren. Wilde hij eerst als zijn vader smid worden, in zijn prille jeugd knakte een roeke- loozo hand zijn levenskracht en se dert was hij een mismaakte knaap, schier te zwak om te leven. Maar in hem huisde een krachtige moedige, talentvolle geest. De jonge Lützen werd opgeleid aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Heerenveen en het gymnasium te Zetten. Daarna stu deerde hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht en promoveerde in 1881 tot doctor in de godgeleerdheid onder prof. dr. Nicoiaas Beets, op een proefschrift, getiteld „Het Reveil en de Afscheiding." in 1882 werd hij pred. der Ned. Herv. kerk fe Wons en Engwier. In 1884 deed hij zijn intree bij de Ned. Herv. kerk te Heeg. Nu kwam de doleantie. In Januari 1887 „schudde hij het synodale juk at" en in weerwil van een pas vol brachte operatie aan de rechterknie leidde hij, in een paar campagne- jaren, de doleantie in Friesland, van De Lemmer tot Oosterbierum. 20 April 1889 deed hij zijn intrede bij de Geref. kerk te Leeuwarden en bracht haar tot bloei. Hij hield er voor het Friesch Genootschap vier lezingen over Graaf Willem Lode- wijk van Nassau. 67.) «Je hebt geen recht om sta melde zij. «Dat heb ik welik heb je boven a"es lief en wil nu eindelijk weten, ie me mag lijden of niet." «Zwijg toch, Hendrik, ik ben vol gens de wet getrouwd en mag niet naar de liefdesbetuigingen van een anderen man luisteren." «Met wien ben je dan getrouwd «Ach, Hendrik, wees goed, laat ®'i gaanzij hief de handen smee- kend op. Het was haar smartelijk nm uit te spreken, wat als een mis daad in het diepst van haar ziel lag ei1 Wat zij het liefste had begraven ,n vergeten of voor zich zelf ver loochend. >Jk kan je niet verschoonen, "larie, het geldt mijn levensgeluk. ic««nk mij je vertrouwen, ik smeek in 1892 (4 Sept.) kwam hij te Arnhem. Daar schreef hij „Een wan del met God" (levensbeschrijving van wijlen ds. J. J. A. Ploos vanAmstel) en „De Hervormer van Gelderland" (Johannes Fontanus). Sinds 3 April 1898 diende hij de Geref. Kerk C (Noorderkerk) te Mid delburg. Zijn kennis vanGraaf Lodewijk van Nassau was vermaard. Door hem werd over het leven van dezen Oran jevorst uitgegeven een belangrijke studie, getiteld „Uz Heit" (Onze Vader). Voor een paar jaren hield hij, bij de onthulling van een stand beeld voor dezen „Vader des Vader land" te Leeuwarden, door H. M. de Koningin, een veel geroemde rede. Bekend is, dat dr. Lützen H. Wa genaar zich ook op letterkundig ge bied bewoog. Wij herinneren ons bijv. nog heider een prachtige lezing door hem over den Vlaamschen dich ter Guide Gezelle, te Rotterdam ge houden. Zijn liefde voor en kennis van de Friesche taal en letteren is eveneens zeer bekend. Van zijn twistgeschijf in het Friesch met zijn vriend mr. Pieter jelles Troelstra, thans den bekenden leider der soc-democraten, weet bijna iedereen. Ook met groote toewijding heeft dr. Wagenaar op het gebied van de zending gearbeid. De krachtige actie door de Geref. kerken in Nederland en die van de Zeeuwsche Geref. kerken op dit gebied zijn ook voor een groot deel aan hem te danken. Een werkzaam leven daalt met dr. Wagenaar ten grave. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag a. s. des middags 1 uur. Verruiming gemeentefinancinën. Naar de „Tel." verneemt, heeft minister Heemskerk dezer dagen een conferentie gehad met een der hoofdambtenaren bij de Amsterdam- sche geemeentebelastingen. Is het blad wel ingelicht, dan hield deze conferentie verband met de aanhan gige wettelijke maatregelen tot ver ruiming van het belastinggebied der gemeenten. Bekroningen op de Brusselsche tentoonstelling. Aan de officieele lijst van bekro ningen toegekend aan inzenders op de Brusselsche tentoonstelling, ont leent de „N. R. Ct." de namen van onze iandgenooten. Bijzondere diploma's zijn uitgereikt, voor den hoogsten prijs, aan de Ne- derlandsche regeering, gelijk aan aile andere regeeringen, die officieel aan de tentoonstelling hebben deelgeno men, en aan jhr. H. W. van Asch van Wyck, als commissaris-generaal van de Nederlandsche afdeeiing een het je. Met wien ben je getrouwd „Met -- met onzen huisheer te Berlijn, een ouden weduwnaar. Nu weet je genoeg. Wees stil er is niets aan te veranderen. Het huwe lijk is volgens de wet gesloten. Grootvader zou mij nooit opgenomen hebben, ais hij het geweten had. Hij is veel te rechtschapen. En ik schaam mij alle dagen, dat ik het durfde wagen, om met dat verschrik kelijke geheim onder u allen te leven." Zij wilde heengaan, maar hij hield haar vast. „Zeg mij nu nog iets. Als nu die man er niet was als je plichtsgevoel het je niet verbood, zou je me dan liefhebben Met ingehouden adem keek hij haar aan, al zijn geiuk op deze we reld scheen van haar antwoord af te hangen. „Spreek mij nooit van liefde riep zij met bevende stem. „Ja of neen „Ik wil niet ga wegriep zij. „Je zult me niet tot zonde ver leiden. Laat mij gaan, Hendrik laat mij gaan Zij wilde zich loswringen. ftbonnements-Bduertentiën op zeer uoordeeiige uoonuaarden eere-diploma aan de vice-commissa- ris-generaal, secretaris-generaal, in genieurs, architecten enz. van de Nederlandsche, gelijk van alle andere afdeelingen. De leden van de buifen- landsche commissies van uitvoering krijgen een gedenkdiploma. Dr. J. Nouweris. De „Tijd" deelt mede, dat dr. J. Nouwens te Heeswijk bij het Vaticaan benoemd is tot procureur-generaal van de Nobertijner Orde en tevens tot rector aan de Hoogeschool dier orde, te Rome. Voorts verneemt het blad, dat dr. Nouwens spoedig ons land zal verlaten en zich te Rome zal vestigen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is de di visie, bestaande uit Hr. Ms. pantser schepen „De Ruyter", „Hertog Hen drik" en „Koningin Regentes," onder bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, 19 dezer van Hobart ver trokken. De vereeniging Ubo. Aan het verslag over het 8e boek jaar van „Ubo", or.der-afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond is het volgende ontleend Het aantal afdeelingen waarin leden van „Ubo" wonen is dit jaar ver meerderd met 5, het aantal leden met 1232. Zoo waren er dus op 1 Sep tember 1910 78 afdeelingen met 13915 leden. Natuurlijk zijn die af deelingen niet allen e.ven groot, er zijn zelfs 7 Zeeuwsche afdeelingen, die samen maar 45 leden hebben. Maar zondert men die uit, dan gaan bijna alle afdeelingen vooruit. Aan contributie is dit jaar ontvan gen f 21773.89, dat is f 4159.79 meer dan verleden jaar. Aan duplicaat- polissen is maar ontvangen 20 cent, maar de rente is dit jaar gestegen tot f 1721.90. Die rente alleen is voldoende geweest om alle onkosten te bestrijden. Van dat geld is uitge- gegeven f 8945.07°. Er is dus dit jaar alleen overgebleven f 14550.91 Elke week wordt er nu aan con tributie ontvangen f 422, waarbij nog een maandelijksche contributie van f 71 komt. is dus de toestand van „Ubo" gunstig, even gunstig is die van het Weduwenfonds. Dit fonds begon dit jaar met 14 weduwen. In den loop van het jaar zijn er 6 bijgekomen, maar 7 vielen er af, doordat zij hun stamkapitaal van f 250 geheel ontvangen hadden en 1 weduwe overleed, zoodat wij het nieuw boekjaar met 12 weduwen begonnen. Bij het begin van bet boekjaar waren in kas f 9588.60. Er kwam „Je komt zoo niet weg. Ik moet meer weten, ik ga anders te gronde aan dezen, twijtel. Vooruit er mee kun je me liefhebben of niet Slechts één woord. Zeg ja ja I" Zij verzamelde al haar zelfbeheer- sching en schreeuwde hem toe „Neen neen neen Hij deinsde terug, zij was vrij, en met een wanhopigen blik op Hen drik snelde zij naar huis. Zij zonk in haar kamer op de knieën, keerde en wrong zich van de smart, die zij voelde en weende, alsof haar hart zou breken. Nu had zij hem beslist voor altijd verloren De volgende dagen drukten Marie als lood, zij wist niet, hoe zij de uren zou doorkomenhet scheen haar, alsof zij in een akeligen droom voortleefde. Tante Rlka schudde dikwijls het hoofd over het veranderde gedrag van haar nieht en dacht„Zij heeft Fedor toch zeker liet gehad. Dat arme ding Zij herinnerde zich de smart en de teleurstelling van de schoonste hoop uit haar jeugd weer, toen haar neef, de dominee, die andere nam. dadelijk bij de helft der winst van „Ubo" f 4744.17, aan contributie is ontvangen f 6.24. Er zijn namelijk 2 leden, die het stamkapitaal voor hun weduwe willen verhoogen en daarom 10 en 2 cent per week extra beta'en. Er is dus in het weduwen- fonds gestort f 14339.07 Daarvan is aan de weduwen uitgekeerd f 1413.50 zoodat er een saldo over gebleven is van f 12925.57. In het geheel hebben nu 25 we duwen de vruchten geplukt van het weduwenfonds en wel 6 uit 's Gra- venhage, 4 uit Middelburg, 2 uit Enschedé en 1 uit Dalfsen, Sliedrecht Gouda, Schiedam, Loenen, Meppel, Souburg, Wilheiminadorp, Leiden, Amerongen, Glanerbrug, Vollenhove en Ter Neuzen. Aan de weduwen is reeds uitge keerd f 4588.50. Ven de winst van „Ubo" bedra gende f 14550.915, wordt de helft gestort in het reservefonds van „Ubo", de andere helft in het weduwenfonds. Het reservefonds van „Ubo" be draagt dus op het oogenblik f 3543.875. Het weduwenfonds bezit een kapitaal van f 20201.03. Beide fondsen be zitten dus' samen f 55638.90Vs- Polissen Lotisico. Men schrijft aan de „Tel.": Nu het „Lotisico", door de nieuwe Loterijwet onmogelijk is gemaakt nieuwe series polissen te creëeren en het dus au fond niet gaat op den duur het bedrijf voort te zetten, is in de laatste vergadering dezer ven nootschap besloten, te trachten hou ders van polissen te bewegen, die in te ruilen tegen z.g.n. obligaties, groot f 100 nominaal, geen rente dragend, doch met f500 uitlootbaar volgens een plan van amortisatie, dat voor- loopig zoo kalmpjes accumuleert, dat de uitlotingskans eerst over 15 jaar circa Vs pet. bedraagt. Een mijner vrienden vroeg mij dezer dagen mijn opinie, mij een circulairebrief toonend, waarin hem het bezoek van den speciaal voor dit doel aangestelden adjunct-direc teur werd geadviseerd. ik vond aanleiding hem mijn mee ning schriftelijk te doen kennen, en waar ik meen, dat Lotisico er over het geheele iand een groote kring van cliënten er op na houdt, en er daaronder zeker een groot aantal zijn, die ook denken, dat „er wel niet veel anders te doen za! zijn dan maar toe te stemmen", komt het mij voor, dat mijn brief ook voor veel lezers van uw blad van belang kan zijn. ik laat hem daarom hier volgen Amice Dat prachtige „Lotisico"-document, dat ge mij toonde, kon ik maar niet Nu ging het met haar lieve kind evenzoo, en dat stemde haar zachter en toegevender tegenover het be droefde meisje. Bij ai dien kommer ging de tijd zijn gang. Het herfstwerk zou spoe dig gedaan zijn, de wind waaide over de stoppels, de heide bloeide nog slechts op enkele Iaat opkomen de schaduwrijke plaatsen, en al het zorgen voor den winter drong zoo op den voorgrond, dat weinig tijd voor droeve overpeinzingen over bleef, en dat met de zware herfst- nevels, die de verlaten akkers be dekten, zich ook sluiers over vele wonden in het gemoed legden. Het was tegen den avond, dat Hendrik van het ploegen naar huis ging en Lude met de paarden voor uit liep. Hendrik had geen haast, hij keek naar den rooden avondhemel, het zou wel spoedig beginnen te vriezen, en verviel in gepeins, zooals zoo dikwijls. Had zij hem slechts een weinig hoop gegeven, dan zou hij naar Berlijn kunnen gaan, met haar vader spreken en zien, wat hij doen kon vergeten, ik ben dan ook op verder onderzoek uitgegaan, en ben zeer versterkt in mijn dadelijk gegeven opinie, dat uw aanvankelijke meening, „dat er wel niet anders op zit dan maar toe te stemmen", niet juist is. Integendeel, er is voor een houder van een volgestorte polis „Lotisico" geen enkele reden in het voorstel te treden Zie eens door de nieuwe loterijwet wordt het onmogelijk nieuwe series polissen in het leven te roepen. „Lotisico" wordt dus van handels onderneming een administratief li chaam, da! eenvoudig haar verplich tingen uit de uitgegeven polissen voortvloeiend afwikkelt en als bij zaakje alleen handel kan drijven in de polissen, die door houders, die geld noodig hebben of die verplich tingen uit de polis voortvloeiend niet verder kunnen of willen nakomen, te zijner beschikking gesteld worden. Het iigt dus thans op den weg van „Lotisico" de onkosten zooveel mo gelijk in te krimpen, om daardoor in staat te zijn en te blijven, om aan haar verplichtingen tegenover de houders van polissen te voldoen. Meer in het belang van directie en aandeelhouders is echter, om te trachten iets nieuws te vinden om het bedrijf gaande te houden. Als zoodanig is dat uitvindsel van die obligaties van f 100, om met f500 uit te loten wel aardig. De directie schijnt echter te vreezen of te be grijpen, dat het verkoopen van zulke obligaties nog niet zoo glad zal zitten, en tracht daarom polishouders ie bewegen afstand te doen van hun polissen en er zulke obligaties voor in de plaats te nemen. Die polissen komen dus weder in handen van „Lotisico". Oppervlakkig zou men denken ze worden dus in getrokken i Neen de bedoeling is, ze nu opnieuw aan den man te brengen De aanlokkelijkheden, waarmede dus- gij indertijd tot het nemen der polis sen werd bewogen, worden nu weder aan anderen voorgehouden. „Lotisico" gaat dus aan den eenen kant voort de voordeeien harer polissen te be zingen en opent een nieuwe afdee iing, om de houders van volgestorte polissen tot conversie in rentelooze obligaties te bewegen, daarbij zich eventueel niet ontziende breed uit te meten het risico op den duur aan de polissen verbonden en den voorrang van de obligatie boven de polissen in gevai eener deconfiture. Klaarblijkelijk heeft de directie in gezien, dat zulk een dubbel leven in de practijk niet goed mogelijk is, ze herinnert zich ongetwijfeld een mooie charge uit „de Mikado" van den „minister van alles", die telkens met zichzelf in conflict komt. Dit zal dan ook wel de reden zijn, dat een om tot een ontbinding te komen van het huwelijk, dat zij blijkbaar ver foeide. Maar haar volhardend neen, haar teruggetrokkenheid gaf hem geen recht, zich in haar aangelegen heden te mengen. Wel glom in een hoekje van zijn hart altijd nog een vonkje moed, maar haar gedrag tegenover hem schonk hem weinig vertrouwen. Het was meer een wensch van zijn eigen hart, een vermoeden, een gelooven, dan iets in haar gedrag tegenover hem. Of was haar afwijzende houding slechts het gevolg van overdreven nauwgezetheid van haar geweten en niet van harte gemeend? Zoo bleef hij haar steeds nagaan en haar blik zoeken. Hoezeer hij ook moeite deed, om zijn gedachten af te leiden, moede loosheid en vurige verlangens wis selden in hem af. Hij wist zelf niet meer, wat hij wilde. Het scheen hem toe als liep hij met samengebonden handen, zoodat hij niet kon handelen, zooals hij wel zou willen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1