ii£n. Zaterdag IS October BRIEK, )RG. uum KÖIJSKN-KLOF. binnenland. Gemeenteraad. ■ri'. No. 243 48e Jaargang. 1910. der Maat- Li©sr- tiiissr, ike tarieven. an Beers P«- 1 H.L. en. Vrij aan huis jing. f 328186,62 n - 31410,75 f 299485,92 - 28700,70 f 296775,87 f 88956,18" 1837 arbank ingelegd ijens art. 16 van mwstraat No. 20. rne verdere in- aarbank, itter. 3H, Secretaris. i l l A \i\slt\ II II i i li'ji. b Koffie dien U IKADE. rlei goederen. age verstrekt. CTIE. ANTWERPEN. 2.05 per 1.65 1 1-55 1 1.10 1 1.- 1 17.40 16 1-15 1 13.20 16 0.85 1 0.95 1 VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Prins Hendrik te Brussel. Het „Hbl. v. Antw," meldtHet is Maandag en Dinsdag dat Prins Hen drik van Nederland incognito een bezoek aan onze Vorsten en aan Brussel brengt. Hij zal Dinsdag het Hollandsche paviljoen in de tentoon stelling bezoeken, waar hij zal be groet en rondgeleid worden door jhr. mr. van Asch van Wijck, regeerings- commissaris, en baron de Vos van Steenwijck, hulpcommissaris. De fees ten ter eere van den Prins-gemaal zijn nog niet bekend gemaakt. De Prins en zijn gevolg zullen in het pa leis van Laken hunnen intrek nemen. Salaris-actie. Het comité voor salarisactie beeft namens alle vereenigingen van onderwijzers bij het openbaar en het bijzonder lager onderwijs met uilzondering van den bond van Ne- derl. onderwijzers bij adres nog maals onder de aandacht van de leden der volksvertegenwoordiging gebracht de wenschen inzake een herziening van de regeling der salarissen in de wet op het lager onderwijs, zooals deze zijn uitgedrukt in de bij het adres gevoegde „Grondslagen". Adr. ver zoekt, zoo mogelijk, deze wenschen bij de behandeling van de staatsbe groting voor het jaar 1911 ter sprake te brengen en de regeering te willen uitaoodigen een wettelijke regeling in den geest van deze wenschen in ernstige overweging te nemen. Ds. Buytendijk. t Op 90jarigen leeftijd is te IJselstein overleden ds. S. H. Buytendijk, eme ritus-predikant van de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Ds. Buytendijk werd in 1820 ge boren, was tot op 33jarigen leeftijd koetsier en studeerde daarna letter kunde en theologie. Den 4 Aug. 1858 deed hij proponentsexamen en 7 Nov. d.-.v. werd hij bevestigd als predi- a s» O 62.) »Ja, tante, dat is hij werkelijk." »Nu, zie je wei?" Het bleeke ge acht van tante straalde van blijde koop. Marie schrok. Dat zou verschrik- "lijk zijn, als die goede Fedor ge- ™genheid voor haar zou opvatten Jken, zoo na mocht niemand haar ™menDat kon zij niet, en mocht !|i niet aanhooren. Maar wat zou zij ïsggen De waarheid, dat zij ge- 'jwd was, dat ging toch niet. Neen, !li schaamde zich, zij moest haar '''Schrikkelijk geheim bewaren "■Waren tegenover ieder, die dit Mnt aanroerde. O, wat drukte het ""geluk van haar leven haar steeds de ziel 1 Zoo moest zij met alle "'acht weigeren en ontwijken, als man naar haar hand mocht vingen. kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Veen. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten Beekbergen, Kralingen, Amerongen en IJselstein, in welke laatste gemeente hij in 1881 beves tigd werd. Zeventien jaar later werd hij emeritus. Ds. Buytendijk heeft een werkzaam leven achter zich. Hij was o. m. de stichter der vereeniging „Christelijk Nationaal Zendingsfeest". De overledene was drager van het officierskruis der Oranje-Nassau Orde. Den 4en October vierde hij onder veel belangstelling zijn 90en geboor tedag. De rijkssubsidie voor het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van vrijwillig dienende mili tairen beneden en rang van officier is voor 1910 van f 10,000 tot f25,000 verhoogd. Voor vele oudjes was het een blijde verrassing toen zij boven hun gewoon pensioen een bijslag van f60 ontvingen. TELEFOONNUMMER 10. Nederlandsche Staatsloterij. Dikwijls komt het voor, dat houders van prijsloten bij de uitbetaling van prijzen of premiën een bedrag van den uitgestelden prijs zoogenaamd laten liggen voor den collecteur, voor diens kantoor, voor diens dienstbode, voor den debitant of voor diens kan toor, welk bedrag dan door sommige collecteurs en debitanten wordt aan genomen. Aan de collecteurs en de bitanten is thans het aannemen van deze fooien uitdrukkelijk verboden. Nieuwe Mondstukken. Door het legerbestuur is aan alle infanterie-korpsen opgedragen, 32 signaalhoorns naar de fabriek van den heer Kessels te Tilburg op te zenden, ten einde deze te voorzien van nieuwe mondstukken met stem- pomp. Daar vele miliciens die tot hoornblazer worden opgeleid, voor hun indiensttreden, bij eenig burger fanfarekorps eert koperinstrument bespeelden, voorzien van een mond stuk met keiner kokertje dan bij de signaalhoorns, zal de invoering van de wijziging aan de signaalhoorns bevorderen, dat de bedoelde miliciens spoediger en beter dan thans den dienst als hoornblazer zullen kunnen verrichten. De signaalhoorns kunnen alsdan bovendien gemakkelijk op onderling gelijke toonhoogte worden gestemd, hetwelk 't medespeten der hoornblazers met het muziekkorps daardoor zal vergemakkelijken. De pantserschepen „Heemskerck", „Evertsen", Piet Hein" en het patit- serdekschip „Friesland", onder be vel van de kapiteins ter zee Goedhart. Schoonhoven, Bot en Woldringh, kwamen 12 dezer de marinehaven te Tante Rika liet een witte batist blouse voor Marie uit Walsrode komen. „Daar, mijn kind," zeide zij teeder, „nu kan je Zondag eens mooi wezen." Een lichten stroohoed had zij haar reeds vroeger geschon ken. Zij kon toch niet in den zomer met een vilten hoed naar de kerk gaan, wat zouden de menschen daar wel van gezegd hebben De Zondag was aangebroken het weer was zwoel, alsof er onweer zou komen. Men reed vroegtijdig naar Kirchhausen. De heide stond in vollen bloei roodlila bloemen stonden in menigte op de vlakte, strekten zich uit tot de slootkanten, liepen tot aan het korenveld, omkransten een groep pijnboomen en drongen in het ver wilderde struikgewas, waar braam bessen en frambozenstruiken, licht groene stijve boschbessen en mirten beziën de afgevallen takken en bla deren bedekten. De iicht beweeg bare bladeren van de berken hingen slap, donkerder nog dan anders stonden de jeneverbesstruiken op de roode heide, de zon brandde en gloeide, een donkere wolkenbank flbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden Nieuwediep binnen. De „Friesland" verhaalde naar 's Rijks werf te Wil lemsoord en werd in het droge dok opgenomen, ten einde gereed gemaakt te worden voor een reis naar de Middellandsche Zee. Zitting van Vrijdag 14 October, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Van Raaite met kennisgeving, wegens ambtsbezigheden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden goedgekeurd. De Voorzitter zeide dat het in Sep tember 25 jaar geleden is dat de heer Winkelman voor het eerst zitting nam als lid van den gemeenteraad. Met de herdenking van dit feit wenschte hij hem geluk en hoopte dat hij nog lang zal mogen medewerken aan de belangen der gemeente. (De leden gaven blijk van instem ming met het gesprokene.) Vervolgens werden verschillende mededeelingen gedaan. Daaronder behoort een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken houdende goedkeuring van het reglement enz. voor de handels school. De minister zou evenwel gaarne tegemoet zien de begrooting van inkomsten en uitgaven voor de handelsschool gedurende de vier maanden van 1910. Verder wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Voorts van een dankbetuiging van de tijdelijke leeraren in het teekenen aan de Burger-Avondschool en de Avondschool voor Handwerkslieden voor de verbetering van hun jaar wedden en van de commissie ter verkrijging van een rijweg tusschen Noord Brabant en Zeeland voor de goedgunstige beschikking van den raad om f 100 beschikbaar te stellen voor het plan Scheldedam. Van den lijdeiijken opzichter bij de gemeentewerken A. van Oudgaarden, was een schrijven ingekomen van den volgenden inhoud Onder dankbetuiging voor de gunstige beschikking, die de raad wel heeft willen nemen op zijn ver zoek om met ingang van 1 Septem ber opnieuw in zijn tijdelijke betrek king gecontinueerd te worden, heeft hij de eer te berichten, dat hij be zwaar moet maken tegen de aan die beschikking verbonden voorwaarde, waarbij bepaald wordt, dat zijn diensten zullen beloond worden met f 65 per maand. Had hij kunnen ver steeg aan den rand van den horizon omhoog. Grootvader wees er met zijn zweep naar en zeide tot Peter: „Kijk eens, we krijgen wat!" „Ja, mijnheer, maar het zal wel avond zijn, als we die bui krijgen." „Dat kan best, maar misschien wel eerder." De gasten werden met groote vriendelijkheid in de pastorie ver welkomd. De dominee ontving hen nu. Fedor hield zich afgezonderd. De kerk werd vol, het gezang van de gemeente ruischte door het lan delijk godshuis. Alle gemoederen waren bewogen door de gedachte, dat Fedor, dien zij onder hen hadden zien opgroeien, nu zoover was, dat hij hen Gods woord kon verkondi gen. In blijde verwachting keken allen naar den kansel. De jonge hulpprediker liep in zijn plechtge waad in de sacristie heen en weer. Zijn ziel verkeerde in een heerlijke verheven stemming. Hij had al meer gepredikt. De oude dominee, dien hij ter zijde stond, liet het preeken gaarne aan hem over, en verrichtte alleen de ambtshandelingen. Den moeden, dat aan zijn diensten zoo geringe waarde zou worden toege kend, dan zou hij zeker zijn verzoek om bestendiging zijner tijdelijke be trekking niet ingediend hebben Daarom bericht hij, dat hij van de door den raad genomen gunstige be schikking geen gebruik wenschte te maken. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De heer P. B. Oost Lievense heeft een adres gezonden, waarin hij onder de aandacht van den gemeenteraad brengt, dat hij 1 Januari a. s. 27 jaar in dienst der gemeente is. Naar hij meent, heeft hij zijn werk steeds met nauwgezetheid en ijver gedurende dien tijd verricht. Ofschoon de trac- tementen der meeste gemeente-amb tenaren zijn verhoogd, is zijn salaris steeds hetzelfde gebleven, uitge zonderd de toekenning van vergoeding van woninghuur a f 100 per jaar. Toch gelden ook voor hem dezelfde bezwaren, waardoor de salarissen van tal van andere gemeente-ambtenaren zijn verhoogd. De verhoogde levens standaard is ook voor hem evenzeer het motief, waarop salaris-verhooging kan aangevraagd en toegestaan worden. Daarom neemt hij de vrijheid nog maals met nadruk uwe aandacht er op te vestigen, dat zijn salaris nog nimmer is verhoogd en dat zijn inko men thans gelijk is aan dat van velen wier diensten niet zijn verzwaard en wier tractement voorheen veel lager was dan het zijne. Z.i. is dit zeer onbillijk en daarom waagt hij het nogmaals vriendelijk, doch dringend te verzoeken zijn salaris zoodanig te verhoogen, dat ook hij kan deelen in de gunstige bepalingen die wel voor andere gemeente-ambtenaren gemaakt zijn geworden. Het is hem niet duidelijk waarom zijn salaris niet en dat van anderen wel verhoogd zou kunnen worden. Hij vertrouwt dat de noodige aandacht aan zijn verzoek zal geschonken worden en beveelt met vertrouwen de behartiging zijner belangen aan in de welwillende aandacht van den gemeenteraad. Dit adres zal bij de behandeling der gemeentebegrooting aan de orde worden gesteld. Van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs was een afschrift ingekomen van een door dat college aan Burg. en Weth. ingezon den schrijven, luidende „Naar aanleiding van uw schrijven over de benoemingen aan de H. B. school, waaruit onze commissie meent te mogen concludeeren, dat hare uitvoerig gemotiveerde adviezen in zake de jongste benoeming van leeraren der Hoogere Burgerschool heimeiijken wensch, eenmaal in zijn geboorteplaats te kunnen prediken, en den kansel van zijn vader te mogen bestijgen, had hij nooit dur ven uitspreken, want papa was nog flink genoeg en vervulde nog steeds met een blij gemoed zijn ambt. Nu had zijn vader echter zijn wensch voorkomen en daardoor het hart van zijn zoon met een gevoel van geluk en dankbaarheid vervuld. Van dit gevoel uitgaande, wilde hij nu een preek houden over de verhouding van de ouders tot hun kinderen en die van de kinderen tot hun ouders. Nadat hij de aandachtig luisteren de gemeente het evangelie van den Zondag had voorgelezen en na een gezang den kansel had bestegen, koos hij tot tekst de vermaning van den apostel Paulus aan de Ephe- zers „Kinderen, weest gehoorzaam aan uw ouders in den Heer, want dat is recht. Eert uwen vader en uwe moeder, dit is het eerste ge bod, met een belofteopdat het u wel ga, en gij lang leeft op aarde. En gij, Vaders, verwekt uw kinderen niet tot toornvoedt hen op in de voor den raad dezer gemeente geen leiddraad zijn bij het doen der be noemingen, terwijl uw college zelfs niet noodig vindt onze commissie mede te deelen, welke persoonlijke omstandigheden van de benoimden den doorslag hebben gegeven, ver zoeken wij U in den vervolge aan onze commissie inzake benoeming van leeraren aan de H. B. school geen advies te vragen." Dit schrijven werd voornotificatie aangenomen. Van het bestuur der vereeniging Zeevaartschool was een adres inge komen, waarin wordt medegedeeld, dat door de gemeente Vlissingen en belangstellenden te zamen dit jaar slechts f 1568,25 is bijgedragen, ter wijl bij besluit der Prov. Staten is bepaald, dat dit bedrag tenminste f 1650 moet bedragen. Het bestuur is dientengevolge verplicht zich tot den raad te wenden met het verzoek, om de subsidie der gemeente alsnog met f 81,75 te willen verhoogen. Ook dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om ad vies. Van J. G. Meijer was een adres ingekomen van den volgenden inhoud: dat bij besluit van den raad van 22 April 1910 in koop heeft bekomen een stuk bouwgrond aan den boule vard Evertsen, tegen den prijs van f 7 per M9., gemeten tot f 23980.25 dat hij wegens omstandigheden tot heden niet in de gelegenheid is ge steld dien grond in eigendom te nemen dat hij daartoe nog uitstel behoeft tot uiterlijk in de eerste week van Januari 1911 om het na te blijken restant van den koopprijs te betalen en den grond in eigendom te aan vaarden, en uwen raad eerbiedig verzoek dit zijn verzoek in welwil lende overweging te nemen, vermits daarmede uitermate groot belangen zijn gemoeid dat hij enkele dagen geleden een som van f 5000 op rekening van dien koopprijs heeft gestort en vertrouwt dat uw raad in dezen zal wiilen zien, den wensch om zich van ztjn ver plichtingen te kwijten, terwijl hij bovendien aanbiedt om van de nog onbetaald gebleven penningen te ver goeden een intrest berekend naar 4 pet. per jaar sinds den dag, waarop deze volgens gezegd raadsbesluit hadden moeten zijn betaald tot den dag van betaling,zullende zijn uiterlijk in de eerste week van Januari 1911, alsmede van bovengenoemde f 5000, sinds opgemelden dag tot dien der storting van dat bedrag; dat hij voorts, mede in verband met de voor hem belangrijke omstandig heden veizoekt ook van uwen raad in koop te mogen ontvangen allen bouw grond aan den Boulevard Bankert te tucht en vermaning des Heeren." Hoeveel kon er over deze gulden woorden gezegd worden, om de ge meente op te wekken en te stich ten Met ware geestdrift behandelde de jonge geestelijke dan ook zijn onderwerp. Bij zijn woorden vielen flikkerende vonken in twee zielen, kwamen ge beurtenissen in hun gedachten op, die aan hun geweten knaagden en hen aanspoorden tot een naarstig on derzoek van zichzelven. Het waren de zielen van den rechtschapen Dietrich Kruse en zijn kleindochter Marie. Beiden gevoelden zich bij deze aangehaalde woorden niet zonder schujd. De oude man, die levenslang ge= tracht had recht en plicht tot richt snoer te nemen, had na den brief van zijn overleden kind de wonde in zijn gemoed smartelijk voelen branden, die Dora's vlucht hem had toegebracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1