ö^oiengd Nieuws» schouwer een soort van afschuw, van walging zelfs, in 't bijzonder bij de voorstelling van dien akeligen, som beren dans. Zulk een voorstelling is een te groot eerbewijs aan een zeker soort van menschea, over wier daden men nu toch waarlijk niet de loftrom pet behoeft te steken terwijl te ver geefs gezocht moet worden naar een gegrond motief, waarom een stuk als De Kroeg" kans zou hebben op suc ces bij eene uitvoering, want er is niets veredelends in te vinden. Het Parodieën-spel is een kinder achtige, zoutelooze mop van de veer tien nummers, die waren aangekon digd, zijn er vijf of zes gegeven het grootste gedeelte werd dus achterwege gelaten, omdat, volgens verklaring van den heer Speenhoff zeiven, eenige in deze omgeving niet pasten en de pers zich er ongunstig over had uit gelaten. De voorstelling, die om kwart over acht begon, eindigde ruim half elf; hiervan moet meer dan een uur pauze worden afgetrokken en nu is het dui delijk, dat zulk een herhaald voor komende pauze verkoelend werkt en men niet zoo voldaan de zaal verlaat, als aanvankelijk kon worden verwacht. Door de provinciale Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis" werd in de algemeene vergadering van den 16en October 1909 besloten, aan het hoofdbestuur op te dragen een commissie te benoemen, die een rapport zou hebben uit te bren gen „over de beste en degelijkste wijze, waarop de bestrijding der tu berculose in Zeeland zal kunnen worden ter hand genomen." De krachtens dit besluit benoemde commissie heeft aan het hoofdbe stuur een rapport aangeboden, waarin zij tot de volgende conclusiën komt: lo. Het hoofdbestuur van de pro vinciale Groene Kruis-vereeniging dringe er bij de afdeelingen op aan, haar statuten te wijzigen 2o. Het hoofdbestuur benoeme een commissie tot het organiseeren van den strijd tegen die tuberculose, volgens de in dit rapport genoemde methoden, voor welke commissie worden aangewezen vertegenwoor digers van „Het Groene Kruis" en personen, buiten „Het Groene Kruis" staande, zooveel mogelijk uit alle deelen der provincie 3o. Deze tuberculose-commissie zoeke in de verschillende gemeenten der provincie aanknoopingspunten met reeds bestaande vereenigingen (Groene Kruis-afdeelingen, enz.) of comité's, of raet ingezetenen, die de voorbereiding eener plaatselijke or ganisatie tot bestrijding der tuber culose ter hand kunnen nemen 4o. Zij trachte door het organiseeren van lezingen, het verspreiden van vlugschriften enz. juiste begrippen aan te kweeken over het ontstaan en de verspreiding en over de bestrijding der tuberculose 5o. Zij geve leiding in het orga niseeren van een huisbezoekdienst, door het aanstellen van een rondrei zende huisbezoekster-deskundige, die in de afdeelingen daarvoor geschikte personen instrueert en haar werk controleert 60. Zij neme de werking der con- sultatiebureau's in verschillende ge meenten van ons land in studie en brenge daarover binnen niet te langen tijd rapport uit 7o. Zij bevordere zooveel mogelijk het sputum-onderzoek, dat gratis in het centraal laboratorium ten behoeve van het staatstoezicht op de volks gezondheid te Utrecht kan geschieden. Met ingang van 2 November wordt de luit. ter zee 2e klasse A. D. Ver schuur van de Kon. marine-reserve ontheven van zijn plaatsing aan boord van Hr. Ms. „Bever." De luitenant ter zee 2e klasse P. C. Callenfels wordt dezer dagen uit Oost-Indië hier te lande terug verwacht. De torpedojager „Fret", in aan bouw op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, zal Zaterdag a. s. des middags half drie, te water worden gelaten. Het Engelsche stoomschip „Nym phaea" dat hier eene lading melasse heeft gelost, is hedenmorgen naar Newcastle vertrokken. De Engelsche driemastschoener „Eldra" is gisteren met eene lading ijzer van de Electro Tinfabriek van hier naar West Hartlepool vertrokken. De machinist J. Walrave alhier, thans op non-activiteit, wordt den 18 dezer geplaatst op Hr. Ms. „Piet Hein." lil het Conceitgebouw van den heer Burgers zullen Dinsdag a. s. voordrachten en monologen worden gegeven door Albert Vogel. Deze declamator staat hoog aan geschreven en is ongetwijfeld iemand van buitengewone gaven, wat vol doende blijkt uit enkele hier aange haalde persbeoordeelingen „Nieuws v. d. Dag." (Rössing,) Ik geloof dat Albert Vogel Neer- lands beste voordrager is. „Telegraaf" (Knaap,) Ik verklaar dat Albert Vogel Neer- lands grootste declamator is. ,,N. Rott. Ct." (de Meester,) Welk een kracht, welk een forsch heid, welk een verbluffende stembe- heersching. De Wognummers zullen in het begin van Januari enkele concerten in onze provincie geven. Den 10 Januari zullen zij des avonds optre den in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, Meer en meer begint net „Groene Kruis" ook ten plattenlande veel nuttigs tot stand te brengen. Zoo heeft de afdeeling Serooskerke van ,,'t Groene Kruis" een draaibare lig- hal aangeschaft voornamelijk ten be hoeve van personen die aan tuber culose lijden. De lighal zal geplaatst worden achter de Ned. Herv. Kerk. Met de „Stct." no. 239 werden verzonden afdrukken van de statuten der Zeeuwsche vereeniging van jacht opzieners en boschwachters (onbezol digde rijksveldwachters) te Goes. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der registratie en do meinen te Gouda, J. Zeper, thans te Oostburg. Blijkens den staat der school bevolking te Amsterdam bedroeg het totaal aantal leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs in Juli 1910 52,423 en van de scholen voor voorbereidend onderwijs 1493. In Ja nuari 1910 waren de cijfers respec tievelijk 52,934 en 1327in Juli 1909 53,147 en 1109; in Januari 1909: 53,916 en 735 in juli 1908 54,230 en 742. Het totaal blijft dus vermin deren. De winkelier in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam; voor wiens winkel door de politie gepost werd omdat hij heeft nagelaten verschillende door B. en W. ter voorkoming van brandgevaar noodzakelijk geacht ver beteringen in zijn perceel te doen aanbrengen, heeft het iioofd in den schoot gelegd. Hij heeft zich schrif telijk verbonden, om voor 5 Novem ber a. s. de verbouwingen te doen geschieden, en in verband daarmede zou gisteravond de blokkade van zijn winkel worden opgeheven. Een rechercheur van politie te 's Gravenhage, die onlangs is ontsla gen in verband met voorgekomen ge vallen van chantage, is op heeterdaad betrapt op het stelen van een rijwiel. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Onder Amerongen is een stoele- matter door de tram overreden en onmiddellijk gedood. De vermoede- iijke oorzaak moet worden toegeschre ven aan misbruik van sterkendrank. Te Nieuw- en St.-Joosland geraak te Dinsdagochtend een vijfjarig knaap je, dat achter een met suikerbieten geladen wagen was gaan hangen, be kneld tusschen een der wielen en den wagen. Het kind bekwam zulke ernstige verwondingen, dat het reeds 's middags overleed. Bij een fami lie te Raamsdonk is bericht ontvan gen dat te Antwerpen een 22jarige zoon overboord geslagen en verdron ken is. Te Oude Pekela is een 17jarige jongen in een zandkuil dedolven geraakt. De ongelukkige is daarin gestikt. Uit de Vlaarding- sche vaart is een 76jarige man te water gevallen en verdronken. Zaterdag stortte een 16-jarige jongen te Heteren, bij het tabakhangen uit de balken naar beneden. Hij kwam op het achterhoofd terecht. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen, maar bleek reeds te laat. Tengevolge van hersenschudding was de onge lukkige onderwijl overleden. Te's Heerenberg is een man toen hij van de fiets stapte met zijn hoofd tegen een muur gevallen. Na een uur over leed de man. In de Middellandstraat te Rotterdam is een 4jarig meisje door een motorwagen aangereden. Het kind verdween onder den baan- schuiver en bekwam zeer ernstige verwondingen aan het hoofdhet werd in bedenkelijkcn toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Uit Barsinghausen (Hannover) wordt bericht, dat in de Bullerbach- schacht van een bergwerk daar ter plaatse twintig arbeiders door ver zakkend gesteente werden bedolven. De levend begravenen konden tot op twee na gered worden. De lijken der beide vermisten zijn nog niet gevonden. De Fransche aviateurs hebben sedert Jan. 1908, toen Henry Farman voor het eerst een K.M. vloog, en daarmede 50000 frs. verdiende, aan prijzen 2.489.300 frs. gewonnen, niet meegerekend wat ze in 't buitenland hebben verdiend. Telt men dat mee, dan komt men tot een bedrag van meer dan drie millioen. Het meest heeft Leon Morane verdiend, die al leen sedert de vliegweek te Reims al 300.000 frs. won. Vorsten zonder troon. Er is misschien wel geen tijd ge weest, waarin men zooveel tronen zag ineenstorten dan in de laatste jaren. De reeks van onttroonden is tamelijk lang geworden. Het Huis Bourbon, dat eens de kronen van Frankrijk, Spanje, Napels en Parma droeg, heerscht thans nog alleen aan de oevers van den Manzanares. Uit Frankrijk verbannen, resideert de hertog van Orleans, die naar de meening zijner aanhangers van rechtswege koning Philips Vil moest heeten, in Wood- noston, een landhuis in de nabijheid van Londen, wanneer hij ten minste niet op de een of andere jachtexpe- ditie in verre landen is. De graaf van Caserta, broeder van den laatsten, kin- derloozen koning Frans II van Napels, heeft zich, door vele kinderen en klein kinderen omgeven, in Cannes geves tigd, protesteert nog altijd tegen het aanmatigen van zijn rechten door het koninkrijk Italië, maar beschikt niet over de middelen om aan dit protest klem bij te zetten, zooals zijn broer nu en dan nog deed. E11 de hertog van Parma, die eveneens den nu sedert 50 jaar in Italië bestaanden toestand niet erkent, bewoont het slot Schwar- zau aan de Steinfelde inNeder-Oos- tenrijk. Niet ver daar vandaan heeft prins Jaime van Bourbon, de hertog van Madrid, die volgens de meening der Carlisten de wettige koning van Spanje is, zijn vast verblijf op het slot Frohsdorf, dat eens aan den graaf van Chambora behoorde, maar men kan hem nog vaker vinden in de ele gante hotels en restaurants van Parijs en de Rivièra. De vroeger in Toskana regeerende linie van het Oostenrijksche keizerlijke huis schijnt zich in den loop der zaken geschikt te hebben. De oudste zoon en erfgenaam van den in 1908 te Salz burg overleden groothertog Ferdinand IV heeft den titel van groothertog niet aangenomen, maar vergenoegt er zich mee aartshertog te heetenhij is als Oostenrijksch generaal-majoor en commandant der vijfde infanterie-brl- gade in Linz in garnizoen. Dat Duitschland één werd, koste ook verscheiden vorsten de kroon. De voormalige kroonprins van Han over, die zich ais Engeisch peer hertog van Cumberland en na den dood van hertog Wilhelm ook hertog tot Brunswijk en Lüneborg noemt, brëhgt den winter in Penzig bij Weenen, den zomer in Gmunden aan het Traunmeer door; hij heeft nog niet kunnen besluiten vrede te maken met het Duitsche rijk. De Nassausche dynastie is aan Wiesbaden door erf opvolging naar Luxemburg overge plant en heeft een streep onder het gebeurde gehaaid, en het vroeger in Kassei regeerende Hessische vorsten huis is zelfs in enge verwantschap gekomen met het Huis Hohenzollern waaraan het in 1866 de kroon ver loor. Prins Victor Napoleon trad onlangs in Brussel met wat meer indruk ais kroonpretendent op dan vroeger, ter wijl Hertog Miguel van Braganza, de op het slot Seebenstein in Neder- Oostenrijk levende chef van een ver dreven tak van het Portugeesche koningshuis, zich totnogtoe met de slappe verklaring tevreden heeft ge steld, dat hij aan een uitnoodiging om in Portugal te komen zou vol doen, maar zich niet aan het land wilde opdringen. De Portugeesche dynastie bestaat sedert de zoo pas plaats gehad heb bende revolutie uit drie liniën, die men alle drie tot de categorie der onttroonden kan rekenen. Immers ook de voormalige kroonprinses van Brazilië, de gemalin van den graaf van Eu, leeft nog. Daar haar oudste zoon, prins Peter van Orleans, een mésaillance heeft aangegaan, is haat vermeend recht op den Braziliaan- schen troon overgenomen door haar tweeden zoon, prins Louis, die ge huwd is met een dochter van den graaf van Caserta en in Coulogne bij Parijs zeer vredig leeft. Het aantal onttroonde „majesteiten" is door de revolutie in Portugal tot vijf geklommen sulian Abdui Hamid II, de Fransche keizerin Eugenie, de vroegere keizerin Charlotte van Mexico, koningin Natalie van Servië en nu koning Manuel. Aan de „Kolnische Zeitung' wordt uit New York geseind, dat de (Duitsche) afgevaardigde Liebknecht in New York ten aanhoore van 6000 aanwezigen een redevoering heeft gehouden over den toestand in Duitschland. Liebknecht zei o.a., dat de Keizerskroon weldra zou worden „weggeblazen" zooals in Portugal was geschied. Voorts dat Bethmann Hollweg in de Duitsche politiek te keer gaat als een ezel in een por seleinwinkel. Trouwens in Amerika is het even bedroevend als in Duitschland, zei hij, ook daar heerschen klasse-justitie, militarisme en de politierevolver. Hei) kan alieen verwacht worden van de Amerikaansche sociaal-democratie. Er is in Berlijn een zonderling soort van tweegevecht geleverd een tweegevecht door de deur van een slaapkamer. De oorzaak was een vrouwen-geschiedenis. Een handels man stond zich op zekeren morgen te scheren, toen aan de deur van zijn gelukkig gesloten slaapkamer, kapitein baron von E. verscheen, die brulde „Open terstond, of ik schiet 1" De ander, die juist ingezeept was, zei terug „Ik neb ook een revolver en ik wed dat ik beter kan schieten dan gij." Daar ging het wapen van den officier af en een kogel vloog door de deur; de tegenpartij antwoordde met een schot door het hout en zoo bleven beiden heen en weer schieten zonder elkander te raken, totdat hun voorraad kogels was uitgeput. Toen ging de kapitein weer naar huis. Omirent de nieuwe groote bosch- branden in Amerika wordt uit Fort William (Ontario) bericht, dat vijf duizend menschen zonder dak zijn door het verbranden van Beaudette en Spooner, aan den Noord-Cana- deeschen spoorweg. Men vreest, dat honderden kolonisten in het zuiden zijn omgekomen men wist, dat zij aanstalten maakten om naar Fort William te gaan en zij zijn geen van alien aldaar aangekomen. Ook de stad Rainy River, Ontario, is verbrand. Daar kwamen veel men schen om diet leven en de schade wordt geschat millioenen dollars. De passagiers van een tejFort William aangekomen trein berichten, dat er langs den geheelen weg lijken lagen van menschen, die getracht hadden over den spoorweg te ontkomen en daar door de vlammen werden ach terhaald. De brandende bosschen in Minnesota beslaan ongeveer 50 mij len. Door den Canadian Pacific en den Canadian Northern spoorweg werden hulptreinen gezonden naar de geteis terde streek. De snelle en goede hulp door het personeel ven die treinen bewezen, heeft duizenden het leven gered. De inwoners vun Spooner, Beaudette en Pitt ontkwamen alien door die treinen aan een wissen dood. De treinen reden naar alle kanten en hielden stil overal waar vluchte lingen gevonden werden langs den weg. Het personeel moet zich zeer heldhaftig hebben gedragen. De trei nen reden vlak door den verstikken- den rook, over brandende bruggen en door vlammende bosschen heen, zonder dat de treinbeambten zich bekommerden om het gevaar waaraan zij zich blootstelden. De krijgswet is afgekondigd voor de geheeie geteis terde streek. De vluchtende menschen weten in hun angst bijna niet wat zij doen en en in vele gevallen hebben mannen, om in treinen te komen, vrouwen en kinderen die hun in den weg waren verdrongen en vertrapt. Maar veel vrouwen moeten zich heldhaftig hebben gedragen bij het beschermen en redden van hare kinderen. Spoorwegstaking in Frankrijk. De algemeene spoorwegstaking is dus een feit geworden. Op een druk bezochte vergadering in de arbeids beurs te Parijs werd gisterenavond het belangrijke besluit genomen. De afgevaardigde van de Ooster-, den Orleans, en den P. L. M. spoorweg, verklaarden zich dadelijk solidair en om 2 uur in den nacht verscheen reeds de volgende oproeping tot de algemeene stakingDe nationale bond van spoorwegwerklieden in Frankrijk en zijn koloniën brengt aan de spoorwegbeambten van alle lijnen ter kennis, dat de staking op de lijnen van de Noorder-maatschappij volkomen is. Het deelt verder mee, dat de partijgenoot Tossin, president van de vereeniging van machinisten en stokers on:sl?gea fe,' dal dg re. geering aan de pers maatregelen heeft bekend gemaakt, welke bedrei gingen zijn vol willekeur en onwel- tigheid. Gezien dezen toestand heeft <je nationale bond besloten, aan de be- ambten van alle spoorwegmaatschap, pijen, den oproep te richten, dadelijk het werk neer te leggen. Het stuk was geteekend door Albert Lemoine en Tossin respectievelijk secretaris en voorzitter van den bond van machinisten en stokers. Hoewel men niet kan zeggen, dat het spoorweg, verkeer op het oogenblik geheel stil ligt, blijkt uit de laatste telegrammen dat het niet lang meer duren zal of het geheeie verkeer is stop gezet. Het besluit is zeer onverwacht gekomen. Dinsdag liet de regeering nog bekend maken, dat het meeren- deel van het personeel der Noorder- baan, die zooals men weet aan Roth schild behoort, tegen de staking is, Zij beloofde verder, dat in de plaats der stakers geschoold militair per- soneel zou worden aangesteld. Op dit bevel hebben, de leiders van het stakingscomité dadelijk met een ma nifest geantwoord. Zij beweren daarin, dat dit slechts in geval van oorlog' mag gebeuren. Men vermoedt dat de leiders van de stakingen dezen tijd hebben geko zen om hun slag te slaan, omdat het een geschikt oogenblik is voor de aanwending van troepen, zoowel tot handhaving van de orde als voor den dienst op de spoorwegen. De recruten van het jaar 1907 zijn juist naar huis gezonden aan het einde van hun drie jarigen diensttijd. Niet minder dan 228,000 man recruten van dit jaar zijn een week geleden ingedeeld en het is duidelijk dat deze volstrekt onge oefende manschappen niet kunnen worden gebruikt voor dezen bijzon deren dienst. Behalve het blijvend gedeelte houdt men dus slechts 229,000 man, die in 1908 zijn in dienst getreden en hun tweejarigen dienst ten volle hebben vervuld, op wie men dus kan rekenen op bijzon dere diensten. Het spoorweg-regiment, dat natuur lijk is aangewezen om de plaats van de stakers te vervullen, verkeert in hetzelfde geval als het geheeie leger. Het totaal der manschappen in vre destijd van het le bataljon bedraagt 1600 man, van wie 824 thans recru ten zijn. Het andere bataljon te Mont Valérien is in vredestijd 1400 man sterk. De wet bepaalt echter, jdat in geval van nood de manschappen, wier diensttijd juist is afgeloopen, on der de wapenènen kunnen worden gehouden of opnieuw kunnen worden opgeroepen. In elk geval blijkt uit een en ander dat de leiders der staking hun tijd goed hebben gekozen. De president van den ministerraad had hedenmorgen op 't Elysée een onderhoud met president Faliiéres. Briand nam in overleg met de mi nisters van oorlog en publieke werken in verband met de zich uitbreidende staking, de noodige maatregelen, en had daarna met den minister van ju stitie, den procureur-generaal, den officier van justitie, den directeur van crimineele zaken, een conferentie, waarin de verantwoordelijkheid voor de staking uit strafrechterlijk oogpunt werd besproken. Dienovereenkomstig werden besloten. Een telegram van gisterenavond meldt dat de regeering besloten heeft de stakers, voor zoover ze dienst plichtig zijn, onder de wapens te roepen. Volgens de Parijschen corres pondent van de „Loka! Anzeiger", is men het over het nut van dezen maatregel niet geheel eens. De mili taire autoriteiten zoowel te Parijs als in de departementen hebben aparte lijsten opgemaakt van de manschap pen der oude lichtingen, die, als tot het spoorwegpersoneel behoorend, van herhalingsoefeningen zijn vrij gesteld. Zij kunnen dus onmiddellijk onder de wapenen geroepen worden. Wat de regeering echter doen zal, als deze 20,000 a 30,000 man niet onder de wapenen verschijnt, zooals het plan is, biijft voorloopig een open vraag. Niet opkomen wordt eerst na 14 dagen tot desertie. Maar over 14 dagen is de Kamer alweer bijeen en deze zal wel weer een algemeene amnestie afgevaardigd weten te krij gen. Vele leiders der staking rekenen daarop. Het is dus niet zonder bij bedoeling,dat Jaurès in de „Humanité" er op aan heeft gedrongen, dat de Kamer vóór 25 October bijeen zal komen. Op weinige uitzonderingen na, seint de Parijsche correspondent van de „Kölnische Zeitung," keurt de pers de maatregelen der regeering goed en vooral het mobilsatiebevel op grond van de wet van 28 December 1880, dat personeel en materiaal der

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2