n g. mn grol, JONGEN Metraaldraadiampen van verschillende fafirieïen in vomraad. tel L. I, Hoofdakte. Dit is de vrouw. Laatste Berichten. J. jt. StouIjfiiQk. INSTALLATEUR Tl J3UITENLANÖ. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. L. I. AKKER, ROTTERDAM. Klooster Sancta Paulo. "Advertentiëiï. Opleiding Nederlandsch Akte Middelb. Onderw. Probeer mijn Machinaal gebroken Oranje Pecco Thee, STOOM W a SSCBER1J SLEBRERU „DE ZOOM". Aan de rivier De 7oom. Bergen-op-Zoom. DROGE en OPGEDANE WASSCBEN. St. Jacobstraat 3, Telefoon No, 71. van Electrische Verlichting. OUDSTE ADRES IR ZEELAND. Vraay Catalogus van Ornamenten voor verlichting on verwarming. Revolutie in Portugal, De „Daily Chronicle" publiceert l,et vervolg van het verhaal over de gebeurtenissen te Lissabon. Volgens |it verslag verzekerde de vermees- (erjng van het admiraalschip „Dom Carlos" de overwinning aan de re publiek. De bemanning gedroeg zich gis krankzinnigen en onderhield den oeheelen nacht een kanonvuur, waarbij alle kanonnen tegelijk werden afge- vUUrd en maakte voortdurend gebruik van electrische mijnwerpers. Woensdag bij het aanbreken van den dag heschen de andere forten de witte vlag, wat ontmoedigend was voor de koningsgezinden. Eerst gaven de detachementen, vervolgens de geheele bataljons zich over, met uitzondering van de bur gerwachten, die liever bij aantallen vielen, dan zich over te geven. De overblijvende soldaten van de bur gerwachten boden voor het laatst weerstand op het Camoensplein. Zij verzetten zich vijftien minuten tegen de mitrailleuses, maar daar hun toestand hopeloos was, gaven zij zich over. De republiek werd een half uur later uitgeroepen. De correspondent zegt, dat Dom Alfonso, die bij het begin van den opstand in zijn villa Was, naar Engeland seinde, om een oorlogschip te verzoeken. De kabel was afgesneden, maar een Engelsch- man bracht de boodschap naar het schip, belast met het herstellen der kabels en zoo werd, toen de be schadigde kabel gevonden was, het telegram verzonden. Van de grens af tot Lissabon heerscht volkomen rusthet verkeer is hersteld. Het station der hoofdstad heeft haar gewoon aanzien herkregen, verschillende gedeelten der stad zien er echter nog uit alsof de staat van beleg is afgekondigd. Het aantal omgekomen burgers en militairen moet ongeveer 300 bedragen. Het gevecht is beperkt gebleven tot twee of drie punten van de stad. Er waren ongeveer 1500 republikeinsche sol daten, bij welke zich' circa duizend gewapende burgers hadden gevoegd. De monarchistische troepen tellen omtrent 2000 man. Het besluit tot verbanning der kerkelijke congregaties zijn gisteren afgekondigd geworden. De personen, die in hechtenis waren genomen omdat zij lid waren van geheime genootschappen, zijn op vrije voeten gesteld. De regeering heeft kwijtschelding van straf ver leend voor staatkundige misdaden en persdelicten. De wet Barjona Freitas op de drukpers is opnieuw van kracht verklaard. De regeering zal de wetten op de congregaties van Pombal, Almer en Bramcamp stipt toepassen en heeft tevens gelast, dat aan de ambtenaren de hun nog verschuldigde sommen zullen worden uitbetaald. De eedsformule is veranderd in een belofte, waarbij men op eerewoord verklaart de plichten, aan een of ander ambt verbonden, behoorlijk te zullen vervullen. De regeering heeft liet nieuwe formulier van het protocol goedgekeurd, waarin het woord „koninklijk" wordt vervangen door „republikeinsch". Het uitstel voor thans aanhangige rechtszaken is met 10 dagen verlengd. Onder de oude politieke partijen heerscht groote verwarring, hunne bladen, die op het oogenblik ge schorst zijn, zullen belangrijke wijzi gingen ondergaan. In de bladen wordt opgemerkt, dat de aanval uit het klooster Quelhas gedaan op den troep, geleid moet zijn door personen, die zeer goed met de wapens weten om te gaan, men vermoedt, dat het oud-soldaten van de stedelijke garde zijn geweest. Het jezuiter,college in de Quelhas-straat is geslóten, wijl de Engelsche vlag boven het gebouw geheschen werd. Eenige priesters, ais boeren ver momd, werden gearresteerd en ook werd een priester gedood. Theophilo Braga, de president van do voorloopige regeering, heeft een journalist gemachtigd, tot de volgende verklaring„Het revolutionaire op boden is feitelijk geëindigd. Niet alleen is de orde verzekerd, maar do grootste vreugde heerscht over dot geheele land. De republiek is overal toegejuicht. De telegrammen, welke voortdurend aan de departemen- 'en ontvangen worden, melden ons de erkenning van de republiek en "at er volmaakte rust heerscht. Alle 'reemdelingen die getuige waren van de omwenteling bewonderen de orde d'e overal heerscht, en noemen een degelijk feit eenig in de geschiedenis. be voorloopige regeering houdt voortdurend zitting. Haar eerste be sluiten zullen aanhoudend worden bekendgemaakt. Men kan zeggen, dat hoegenaamd geen verzet is, en dat men slechts uit voorzichtigheid op zijn hoede is. Vele hooge ambtenaren van het oude regeeringsstelsel be wonderen den nieuwen toestand." Blijkens een uit Gibraltar verzonden telegram is de koninklijke familie aan land gegaan en heeft het huis van den gouverneur op kaap Europa betrokken. Markies Fayal, die tot het gevolg van den koning behoort ver klaarde in een interview dat de oor zaken der omwenteling volkomen onbegrijpelijk zijn, tenzij men ze zoekt in buitengewone zwakheid te genover de medeplichtige aan den moord op den kroonprins, aan wie zonder uitzondering gratie is verleend. Ware zulks niet geschied, dan zoude van een omwenteling geen sprake zijn geweest. Bij het doorzoeken van de in beslag genomen kloosters zijn vele schatten ontdekt en geheime gangen, die de kloosters met andere gebou wen verbonden. Alle officieren en onderofficieren, die bij de omwente ling betrokken zijn, zullen promotie maken. De „Pali Mall Gazette" heeft ver schillende interviews gehad met kooplieden te Londen, die financieel bij Portugal betrokken zijn. Alle noem den het idee, dat de republiek de door het koningschap aangegane verbintenissen niet zou overnemen belachelijk, want dat zou metfiinan- cieelen zelfmoord gelijk staan. Ook de raad van eigenaren van buiten- landsche efiecten wijst er op, dat het eigenbelang der republiek medebrengt dat zij de overeenkomst met de En gelsche, Fransche en Duitsche effec tenhouders van 1902 stipt nakomt. Bij deze overeenkomst is de Junta Credito Peblice tot stand gekomen, die haar verplichting immer getrouw is nagekomen. Volgens een telegram uit Gibraltar aan de „Heraldo", bemerkte men Za terdagavond op de maritieme prefec tuur te Gibraltar, een ongewone activiteit naar aanleiding van een onderhoud van meer dan twee uur, tusschen de Portugeesche koninklijke familie en de plaatselijke autoriteiten. De Engelsche admiraal Pelham ontbood bij zich den commandant van den Amerikaanschen kruiser „Desmoines" en deze beide officieren wisselden gedurende langen tijd te legrammen, naar men meent, met hun respectievelijke regeeringen. Vervolgens begaf zich tegen het vallen van den avond de commandant van de „Desmoines" in stilte aan boord van zijn schip, terwijl de En gelsche admiraal en twee adjudanten naar het jacht „Amelia" gingen. Eeni ge oogenblikken later verlieten twee personen het jacht en gingen over aan boord van de „Desmoines". Hoe wel verscheidene officieren en een tamelijk groot gedeelte der bemanning van den Amerikaanschea kruiserzicg nog aan wal bevonden, lichtte de „Desmoines" om 8.30 des avonds het anker en vertrok met volle kracht naar Portugal. Koning Manuei zou aan boord van de „Desmoines" zijn. De „Heraldo" meldt verder, dat de terugkeer van koning Manuel aan boord van de „Desmoines" naar Por tugal het gevolg zou zijn van een accoord dat tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en Duitschland tot stand kwam, en dat in' allerijl aan de overige mogendheden is mede gedeeld. SPANJE. Canalejas zette in den Spaanschen Senaat de gedragslijn der regeering uiteen, die gedurende de parlementaire vacanties geheel in over eenstemming was met de wet, en oe fende scherpe critiek op de beleedi- gende houding van het episcopaat en de de reactionaire elementen ten zijnen opzichte. Hij is van plan .de verant woordelijkheid op de beleedigers zwaar te laten wegen. De regeering zal zonder aarzeling haar programma verwezenlijken en met name het bekende wetsontwerp, genaamd de cadenas (betrekking heb bende op de congregaties) handhaven. Het is onjuist, dat er de minste on- eenigheid heerscht in den boezem van het ministerie, waarvan alle leden nauw aaneengesloten zijn en zich ten stelligste hebben voorgenomen te overwinnen of te sterven. Canalejas rechtvaardigde de han delwijze der regeering en der plaat selijke autoriteiten bij de staking te Bilbao en de katholieke betoogingen te San Sebastian. Hij hoopte de volgende maand ver slag te kunnen uitbrengen over de onderhandelingen met den Heiligen Stoel. Wat betreft Marokko hoopte de minister nog deze maand een mede- deeling te kunnen doen over de on- i derhandelingen met El Mokri. 9 Mej. E. BOIDIN—LE GRAND te Groede (Z.V.) schrijft ons Geruimen tijd geleden werd ik aangetast door influenza daaruit had ik eene hevige borstziekte gehouden, die niet genezen wilde. Ik leed aan ondragelijke benauwdheden en borst pijnen, bijna geen enkele nacht kon ik slapen, omdat het onafgebroken pijnlijk hoesten dat ik deed, mij dit volkomen belette. Toen mijne aan dacht werd gevestigd op de vele genezingen door de ABDIJSIROOP, KLOOSTER SANCTA PAUL O, pro beerde ik dit middel dadelijk. De uitkomst was verrassend. Reeds na het gebruik van een flesch voelde ik beterschap en na nog enkele flesschen te hebben gebruikt was ik volkomen genezen. Na dien heb ik nooit geen last meer van mijne ziekte gehad". „De Abdijsiroop, Klooster Sancla Paulo, kost per flacon van 230 gram tl.— van 550 gr. f2.— en van 1000 gram f3.50 Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger du3. Verkrijgbaar bij de bekende we- derverkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. Centraal Depöt De A b d ij s i r o o p, Klooster Sanc- ta Paulo versterkt de luchtpijpen en longen, zij geneest waar alle andere middelen faalden. Aarzelt niet meer als gij hoest, als gij benauwd zijt, als gij aan keel of longen lijdt, als uwe kinderen kinkhoest hebben. Uwe hulp is de beroemde BALKAN-STATEN. Naar de „Ma- tin" uit Constantinopel verneemt, heeft de Grieksche regeering haar gezant in de Turksche hoofdstad te ruggeroepen, „in verband met de aan houdende kwellingen, die de Grieken in Turkije ondervinden." Indien dit bericht wordt bevestigd, dan is de kans wel zeer groot, dat de zoo lang verwachte oorlog tusschen Griekenland en Turkije zal uitbreken. Maanden lang reeds is de spanning tusschen beide naties zoo sterk ge weest, dat men elk oogenblik de uit barsting kon vreezen, en alleen door dat de regeering zoowel in Constan tinopel als in Athene den tijd nog niet gekomen achtten, bleef zij zoo lang uit. De oorzaken? Ze zijn velerlei. Ten eerste is daar de Kretenzer quaestie, die zoo dikwijls op het randje van den oorlog heeft gevoerdTurkije wil geen atsfand doen van zijn opper heerschappij over het eiland, ook al al bestaat deze alleen maar in naam en Griekenland wenscht niets anders dan dat Kreta formeel bij de Griek sche kroon wordt ingelijfd. Maanden achtereen is er onderhandeld en heb ben de groote mogendheden beide partijen rustig gehouden, door nu eens de een, dan weer de ander be loften te doen, maar met dat al werd de stemming der bevolking zoowel in Turkije als in Griekenland zoo op gewonden, dat de regeeringen de grootste moeite hadden, de botsing te vermijden. Behalve de Kretenzer quaestie is een voortdurende steen des aanstoots de behandeling der Grieken in Turkije, vooral in Macedonië, waar immers altijd strijd heerscht tusschen de Turksche soldaten en de Grieksche, Macedonische en Servische benden en waar de Turken het op de Grieken vóór allen hebben gemunt. Niet te vergeten de boycot. Maar bij het uitbreken van een oorlog zou men ongetwijfeld voor een niet gering deel de oorzaak moeten zoeken in den treurigen binnenland- schen toestand zoowel in Turkije waar de positie der Jong-Turken be gint te verzwakken,als in Griekenland, waar er heelemaal niemand is die de macht in handen heeft, zoodat beide volkeren licht in de verleiding komen, door een buitenlandschen oorlog een opluchting te verkrijgen van de bin- nenlandsche spanning. Misschen heeft de overeenkomst, onlangs tusschen Turkije en Roemenië gesloten, het gevaar nog verergerd. Want nog korf geleden zou een Grieksch-Turksche oorlog zeker niet tot die twee landen beperkt zijn geblevenGriekenland kan althans op de hulp van Bulgarije rekenen. Maar indien nu dit land Turkije in den rug aanviel, dan zou Roemenië krachtens het verdrag den Turk moeten helpen. Hierin is wel een waarborg tot beperking van het oorlogsterrein gelegen, indien de oorlog onverhoopt mocht uitbreken. Maar niemand kan zeggen, of toch de vijandelijkheden zich niet tot buiten den Baiken zullen uitbreiden, de toekomst dat zal leeren. ZUID-AFRIKA. In een rede door generaal Botha vóór zijn verkiezing te Welverdiend gehouden, zeide hij, dat de nationalisten bij de jongste ver kiezingen een schilferende overwin ning behaalden. Hij verklaarde dat zijn doel was Zuid-Afrika vooruit te bren gen en het in het rijk een plaats te verschaffen als groot bloeiend land, bewoond door een groote en geluk kige natie. Er zullen geen wijzigingen in het kabinet plaats hebben. Hij verklaarde verder de politiek van rassenverzoening te zullen voort zetten en waarschuwde de financiers te Johannesburg niet te ver te gaan in een bekrompen exploitatie van den rassenhaat. Ondanks de houding van de mijnindustrie zou de regeering voortgaan volkomen eerlijk de belan gen te behartigen van de mijnnijver- heid, zoowel als van handel en land bouw. Botha voorzag, dat met een goed uitgewerkt agrarische politiek en met de ontwikkeling van den land bouw in Zuid-Afrika tot een mede dinger van Amerika in den export zou kunnen worden gemaakt. VEREENIGDE STATEN. Aan de „St. jarnes Gazette" wordt uit Washington geschreven, dat groote geheimzinnigheid wordt betracht ten aanzien van de voorgenomen ver sterking van het Panama-kanaal. Desniettegenstaande is men toch te weten gekomen, dat het voornaamste fort bij den ingang van het kanaal aan de zijde der Stille Zee zal wor den gebouwd, op Sosa Hill en Fort Amador zal heeten, naar den eersten president van de republiek van Pa nama. De bewapening zal bestaan uit 4 kanonnen van 35 cM., 6 van 15 cM. en 8 mortieren van 30 cM. Op Ancon Hill zullen nog twee kanonnen van 35 c.M., benevens eenige lichtere vuurmonden worden opgesteld, terwijl ook de eilanden Naos en Perico in de baai van Pa nama zullen worden versterkt, ten einde eene Amerikaansche vloot, die uit het kanaal deboucheert, de gele genheid te bieden, zich buiten het bereik van het zwaar geschut eener vijandelijke vloot in slaglinie te brengen. Daar verder de toegang tot het kanaal, aan beide uiteinden, voor diepgaande schepen slechts mogelijk is langs 500 voet breede vaargeulen, die zich tot drie mijlen in zee uit strekken zal ook gebruik gemaakt worden van mijlen tot afsluiting dier vaargeulen. Ook aan de kust verdediging in de Unie zelve zal de noodige aandacht worden geschonken. Aan de Zuidzee kust zullen zes kanonnen van 35 c.M., twee aan twee in batterij worden gebracht, en aan de Atlantische kust vier van zulke reuzenkanónnen. Bovendien zijn voor de kustverde diging nog twaalf kanonnen van 15 c.M. en 28 mortieren van 30 c.M. bestemd, benevens een geheel mijnen- stelsel. Per telegraaf. SLUIS. Zondagavond overleed op 90jarigen leeftijd de oud-burgemeester de heer J. H. Hennequin, officier in de orde van de Eikenkroon en de orde van Oranje-Nassau. Hoogwater te Vlissingen. Oct. vm. nm. Dinsdag 11 5.45 6.05 Woensdag 12 6.51 7.11 Donderdag 13 8.21 8.41 Vrijdag 14 9.52 10.12 Zaterdag 15 10 56 11.16 Zondag 16 11.43 12.03 Maandag 17 12.10 12.30 WEBRBEBICHT. medegedeeld door hel; Kon. Ned. Mefcoor. Jnefcifcanfc te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 10 Oct. 1910.) Hoogste barometerstand 767.0 te Clermont. Laagste barometerstand 744.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 11 Oct.Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Warmer. Leeraar H. B. S. de Ruijterboulevard 78, Vlissingen. Een net JONGMENSCH vraagt een degelijk KOSTHUIS, met fris- sche Slaapkamer, in een stil gezin. Brieven met prijsopgaaf letter I. M., bureau dezer Courant. van 16, 14 en 12 ct. per ons. Ze is zwaar en waterhoudend, Aanbevelend, J. GOETHEER, Walstraat 19/21. Gevraagd een nette boven de 16 jaar. Zonder goede ge tuigen onnoodig zich aan te melden. Adres „STRANDHOTEL" P. M. W. SCHRöDER. Een STUURMAN, de Zeevaart school bezoekende, vraagt terstond, te Vlissingen, een KAMER met Slaapkamer en Pension. Aan biedingen per brief onder No. 208, aan de Adm. van „de Zeeuw", te Goes. Wegens plaatsgebrek een 1ste soort zoo goed als nieuwe BASCULE Te Koop. Adres Oude Gasthuis 37. Onovertroffen. Inlichtingen enz., worden op aanvrage gratis verstrekt bij ondergeteekende. P. J. ASSELBERGS Co Accurate Uitvoering. Billijke prijzen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3