Dinsdag* 11 October No. 239 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur. Feuilleton, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ifï ADVERTENTIÈNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van Morgherita di Savoia, Frani en Bis- ceglie wegens Aziatische cholera is opgeheven. Vlissingen, 10 October 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. "BIN N B N L a ndT" Wijziging Arbeidswet, ingediend is de Memorie van Ant woord op het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer nopens het wets voorstel tot wijziging van de Arbeids wet. Een aantal veranderingen zijn „door de regeering aangebracht in het oorspronkelijk ontwerp, tengevolge van opmerkingen, in de afdeelingen gemaakt. Den 10-uren-dag voor volwassen mannen meent de minister niet in een wetsontsontwerp omtrent den arbeid van jeugdige personen en van vrouwen te moeten brengen, zeker niet, omdat de kwestie, waaromtrent 's ministers gevoelens bekend zijn, er vooralsnog niet rijp is, om te worden opgelost, inmiddels wordt ijverig de studie van den feitelijken toestand inzake arbeidstijden voortgezet. Het rapport inzake de huisindustrie kan in 1911 worden verwacht. Zoo lang dit rapport niet is verschenen, is 't niet doenlijk, zonder meer de uitgever van werk aansprakelijk te stellen, daargelaten, dat hij elke straf bepaling zou kunnen onduiken, door den arbeider als zelfstandig leveran cier te doen optreden. Verhooging van de grens tot 14 jarigen leeftijd, zonder dat de school plichtige leeftijd wordt verschoven, zou eenvoudig de gevallen, waarin dispensatie moet worden verleend (wegens ontbreken van gelegenheid tot onderwijs ontvangenvan uit zondering tot regel maken. Dat de grens van de wettelijke bescherming juist de 17 jarige leef tijd moet zijn is natuurlijk niet te bewijzen, maar men moet bij uit breiding te dezen aanzien behoed zaam te werk gaanwellicht kan men later tot hoogere leeftijdsgrens komen, wellicht zal reeds voor dien tijd ook de arbeid voor als volwas sen beschouwde mannen zijn be schermd. Voorschrijven, dat voor beschermde personen de arbeid om 5 en 6 uur moet eindigen, acht de minister bans, nu de arbeidsdag toch wordt flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden - "O 58.) Marie was toch eigenlijk veel ver standiger, maar toch dwaalden steeds £ijn gedachten weer opnieuw naar de Weine dwaze Lieze terug, die hij zoo gaarne op den rechten weg zou willen helpen. Als die Ohlke, die losbol, haar ■haar niets in het hoofd praatte Marie was nog veel minder op haar gemak. Zij wist, dat zij Hendrik had beleedigd het deed haar gewis leed, wilde echter onder geen voorwaar de dulden, dat hij haar beschouwde sis hem toe te behooren. Al was het slechts voor een dansnamiddag, dan haar dat nog te veel. Zij was niet Vt'i. en het streed tegen haar geweten, "ts aan te nemen, dat op een aanzoek geleek. Hij had zeker niets ernstigs in bet hoofd, o neen, stellig niet hij, de rijke boer, en zij, het arme meisje, "at hij zelf een „stadspop" noemde, beperkt, niet zoo zeer noodig, en de bepai'ng zou veel ingrijpen in het fabrieksleven, waardoor de kansen op het vinden van arbeid voor die jeugdige personen zouden vermin deren. De nieuw voorgestelde regeling van de strafrechtelijke aansprakelijk heid voor wetsovertredingen verde digt de minister nader met een be roep op de jurisprudentie onder de nu geldende regeling. Herhaaldelijk is gebleken dat de Hooge Raad voor de strafrechtelijke aansprakelijkheid zekere actieve medewerking tot de overtreding eischt. Voortaan zal dit anders zijn. Het ontwerp legt den ondernemer den plicht op, te zorgen, dat in zijn onderneming de arbeids wet niet overtreden worde. Zij zijn echter vrij, wanneer zij blijken, alles te hebben gedaan, wat in hun ver mogen was, om de overtreding te beletten. Met betrekking tot de artikelen deelt de minister o.a. nog het volgende mede Wilde men tegemoet komen aan den wensch van hen, die de Arbeids wet steeds en in haar geneel voor arbeid bij het lossen van schepen van toepassing zouden willen zien, dan zoude daarvoor een wijziging van het ontwerp noodig zijn, die echter, volgens den minister, aller minst aanbeveling zou verdienen, leminder bestaat voor het opnemen van de bedoelde wijziging aanleiding, althans voor zoover het lossen van zeeschepen betreft, waar naar de minister vertrouwt binnenkort een ontwerp van wet betreffende het laden en lossen van zeeschepen aan de Staten-Generaal zal worden aan geboden. Ook is een wetsontwerp ter bescherming van arbeiders bij de uitvoering van bouwwerken in voor bereiding. Eene bepaling is ingevoegd, om van den regel van den 10-urigen arbeidsdag voor bijzondere gevallen af te wijken, mits de beschermde personen niet langer per week arbeid verrichten dan 58 uur. Ook is bepaald dat door of namens den minister voorwaardelijk kan wor den vergund, dat in of voor eene bepaalde onderneming met name ge noemde mannelijke, jeugdige perso nen van 15 of 16 jaar in het belang hunner vakopleiding tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voor middags arbeid verrichten als aan- vanger-glasblazer, mits hun arbeid niet langer dure dan tien uur per dag en worde gevolgd door een rusttijd van ten minste elf uur achter een. Om tegemoet te komen aan geop- perïle bezwaren, wordt art. 6 in dier voege gewijzigd, dat het districtshoofd de bevoegdheid zal hebben te be Maar zij wilde zich niet voor den gek laten houden. En dan die verschrikkelijke agent, die haar steeds in het oog nield. Zou hij ook misschien iets tegen haar in het schild voeren Het heele feest bracht haar eigen lijk in de war. Zij kon met al haar heimelijken angst niet zorgeloos vroo- lijk zijn evenals de anderen. Marie en Fedor waren zoo vervuld met hun eigen gedachten, dat zij slechts weinig woorden met elkander wissel den. Eindelijk begon Fedor„zie die ro- zewolkjes, de zon gaat al onder, en om zeven uur wil grootvader naar huis, Wij moeten terug gaan, maar ik denk toch, dat die wandeling in de vrije lucht ons goed heeft gedaan na al die drukte." „O zeker, lieve neef!" Toen zij weer bij de herberg aan kwamen, stonden de twee wagens in gespannen. Grootvader klopte de on geduldige bruinen op den hals. Lo- dewijk Beerman was nog aan het tuig bezig, zijn broers en zusters kwamen, rood en opgewonden, uit de herberg. Hendriks eu Liesbets oogen vlogen palen, wanneer de korte en wanneer de lange rusttijd moet worden ge geven. De korte rusttijden zullen niet als arbeidstijden gelden, wanneer zij door het districtshoofd zijn voorge schreven, dan wel het geven van zulke rusttijden als voorwaarde aan een overweik-vergunning of een dis pensatie is verbonden. Voor andere rusttijden van minder dan een half uur biijft de regel van het oorspron kelijke ontwerp behouden, dat deze wel als werktijd gelden. Van de bepaling betreffende het verblijf van jeugdige personen en vrouwen gedurende de rusttijden kan dispensatie worden verleend. Het kustverdedigingsontwerp. De „Avp." deelt in vervolg op het bericht in ons vorig nummer mede, dat de regeering geen gevolg wil geven aan het verzoek uit de Tweede Kamer om openbaarheid van het verslag der commissie van samen werking tusschen land- en zeemacht. De regeering heeft ver'der verklaard, dat zij „er geen bezwaren in had", indien het geheele rapport der ge noemde staatscommissie in de af deelingen werd besproken. De com missie van rapporteurs zou dan later met de regeering kunnen overeenko men, wat al of niet in het Voorloopig Verslag zou worden gepubliceerd. Prins Hendrik naar Brussel. Z. K. H. Prins Hendrik is voorne mens Maandag 17 October naar Brus sel te gaan tot het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling. Z. K. H. zal de gast wezen van Z. M den Koning der Belgen. Pensionneering van gemeente ambtenaren. Het rapport betreffende de pensi onneering van gemeente-ambtenaren en van hun weduwen en weezen is ter landsdrukkerij ter perse en zal ongeveer tegen half December ver schijnen. Het wordt gedrukt in 5000 exemplaren, welke zullen gezonden worden aan alle gemeenten in Ne derland, in meerdere exemplaren echter aan de groote gemeenten. Manoeuvres in 1911. Bij de regeering bestaan plannen de groote manoeuvres in 1911 inde Betuwe te houden. In 1908 werden ze, nadat deze streek daartoe reeds was aangewezen, wegens dreigend choleragevaar uitgesteld. Ten einde voorbereidende maatregelen te treffen zijn thans te Tiel aanwezig luit.-gen. De Meester, luit.-kolonels Van der Werff en Weber, kap. Forbes Wels, allen van den staf, en de off. van ge zondheid J. Beijll. het terugkeerende paar tegemoet, bei der gezicht vertrok. Het meisje fluis terde met haar zuster, en toen Marie haar plaats had ingenomen, klauterde Lotte bij haar in den wagen. „Lize heeft geen lust met je mee te rijden," zeide zij op bitsen loon. „Denk je soms, een domineesvrouw te wor den Nou, hij zal zich daarover wel tweemaal bedenken. Je hebt geen geld, zeggen ze." Grootvader reed af. Van de beide meisjes achter hem voerde Lotte al leen het woord. Marie zat in ge dachten verzonken, zij antwoordde slechts het noodigste. Wat had Hen drik haar boos aangekekenDie gunde haar zeker nooit weer een goed woord. ZESTIENDE HOOFDSTUK. De zomer verliep. Zulk groeien en bloeien had Marie nog nooit gezien, zij werd daardoor vroolijk en dank baar gestemd. Wat was zij hier worn dervol geborgen Op de bloembedden naast den moestuin kwamen de theerozen uit, Blauwe seringen, pluimanjelieren, ridderspoor, kaasjeskruid en lavendel Een zeldzaam jubileum. Men deelt aan de „Zutf. Ct." mede, dat het Vrijdag 70 jaren geleden was, dat de heer mr. W. baron van Heecke- ren van Keil, te Ruurlo, door Koning Willem 1 beroemd werd tot Kamer heer in buitengewonen dienst, welke functie hij nu nog bekleedt bij Ko ningin Wilhelmina. Baron van Heecke- rén is minister van buitenlandsche zaken geweest in het kabinet Kap- peyne, en vóór dien directeur van het kabinet des konings geiuimen tijd is hij ook lid van. Ged. Staten van Gelderland en lid van de Tweede Kamer voor Lochem geweest. Onlangs heeft de krasse grijsaard, in het ge not vau een goede gezondheid zijn 95sten verjaardag gevierd. Vereeniging van Gemeenten. Belangstellenden zullen herinneren dat in Mei van dit jaar te Amster dam eene bijeenkomst werd gehou den, waar door een aantal Burge meesters en eenige Wethouders het denkbeeld werd besproken om eene Organisatie van Gemeenten of Ge meentebesturen tot stand te brengen, ten einde het samengaan van Ge meenten ter behartigtng van Gemeentelijke belangen te bevorde ren. Staande de vergadering werd toen een Comité van Voorbereiding en Uitvoering benoemd aan welk Comité de voorbereiding van eene vereeniging en het ontwerpen van Statuten werd opgedragen. De ver gadering hechtte er hare goedkeuring aan, dat als leden van dit Comité werden aangewezen de heeren jhr. mr. C. A. Elias, inr. E. P. van Lan- schot, mr. dr. A. F. baron van Lyn- den, mr. 1. A. van Royen en J. Si mons, respect, burgemeesters van Zaandam, Breda, Utrecht en Zwolle en wethouder van 's-Gravenhage. Omtrent de werkzaamheden van het comité kan worden medege deeld dat in beginsel is besloten om te trachten eene Vereeniging van Gemeenten in het leven te roepen. Op eene bijeenkomst op 6 dezer te Amsterdam gehouden, waar alle leden van het Comité tegenwoordig waren, werd een door een der leden opge steld Ontwerp voor Statuten eener dergelijke Vereeniging besproken. Nadat in dit ontwerp eenige wijzi gingen zullen zijn aangebracht en eene toelichting daarop zal zijn ge schreven, is het Comité voornemens opnieuw samen te komen, ten einde omtrent de oprichting der Vereeni ging nader te overleggen. Gemengde huwelijken. „De Voorhoede" bericht, dat Z. D. H. de 3isschop van Haarlem ver langt, dat in de statuten der op te bloeiden en geurden. Marie kende slechts weinig bloemen, en Rika, die zich over zulk een onwetendheid verwonderde, was verheugd, dat Ma rie hier alles zoo verrukkelijk vond. „Ach, mooier dan hier kan het ner gens zijn," riep zij dikwijls uit. De schoone natuur en de lande lijke arbeid verschaften Marie eene vreugde, die haar vele andere din gen moest vergoeden. Sedert de markt te Soltau was het verkeer met de bloedverwanten op den Beermans hof zeer verminderd. Zij had Lize over haar gedrag tegenover den ios- zinnigen landbouwkundige gesproken en haar gezegd, dat Fedor zich over haar bezorgd maakte. Toen vloog Liesbet op en riep „Laat hij zich met zijn eigen zaken bemoeien 1 En jij bent ook de rechte om zedepreeken te houden." Bij Hendrik durfde zij met geen woord van verontschuldiging aan komen. Als hij voorbij haar ging, hield hij zijn hoofd afgewend en zette een onverschillig gezicht. Hij kwam zelden en sprak dan slechts met grootvader en tante. Hoe dik wijls het haar ook leed veroorzaakte, richten R. K. Middenstandsorganisa ties in zijn diocees worde bepaald, dat allen, die een gemengde ver keering aangaan als lid der organi satie moeten worden geroyeerd en natuurlijk niet als nieuw lid mogen aangenomen worden. Naar aanleiding van de nieuwe bepalingen omtrent het huwen der onderofficieren, heeft het hoofdbestuur van „Ons Belang", vereeniging van onderofficieren der Nederlandsche landmacht, zich met een verzoek schrift tot den minister van oorlog gewend. Na mededeeling, dat het met diep leedwezen van die bepalingen heeft kennis genomen en een uiteenzetting der vele grieven, komt het met hel verzoek, aan de bepalingen een nieuw punt toe te voegen, inhoudende, dat alle onderofficieren, thans onge huwd, die, volgens de tot dusver geldende bepalingen aanspraak had don op vergunning tot het aangaan van een huwelijk of die bedoelde aanspraak zouden hebben verkregen, zoodra zij 6 jaren dienst als onder officier hadden verricht, het recht of het vooruitzicht op dat recht behou den, alsmede op de daaraan verbon den voorrechten. Vlissingen, 10 October. Aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" alhier is de bouw op gedragen van een onderzeeboot groot model, bestemd om dienst te doen in Nederlandsch Oost-Indië. In de „Midd. Ct." komt een cor respondentie voor uit deze gemeente, waarin bijzonderheden worden mede gedeeld die onmogelijk zoo maar „vernomen" kunnen zijn. Er blijkt dan ook voldoende uit dat deze slechts bekend waren aan de leden der com missie van fabricage. Waar een der leden van deze com missie zich niet heeft ontzien om zaken, die eigenlijk nog geheim zijn, publiek te maken, komt het ons niet overbodig voor hierop te wijzen en dunkt ons dat deze zaken die zelfs voor de overige leden van den gemeenteraad nog onbekend zijn toch eerst we aan den raad hadden mogen wor den medegedeeld. Zoo lezen wij in het bericht dat een brug zal worden gelegd rond den gevangentoren en dat is toch zeker we! een punt, waarover de raad ook nog welden woordje zal hebben mede te spreken. Door hierop alleen te wijzen blijkt o. i. voldoende dat de schrijver wel wat voorbarig is geweest met het be kend maken van deze bijzonderheden. Nu evenwel de bij het gemeente bestuur aanhangige voorstellen reeds toch voelde zij, dat zij aan haar verhouding tot hem niets kon ver anderen. En ze wist eigenlijk zelf niet, of ze daarin verandering wensch- te. Het was goed, dat er muren waren, die hen scheidden het mccht niet anders zijn. Oom Hans schreef nu en dan, met verlangen zag zij iederen brief te gemoet. In Berlijn scheen weinig verande ring plaats te hebben. Toen Hans den eersten Juli de huur had ge bracht hij behandelde alle zaken van beide mannen had Gold- ammer zich even koel en hatelijk getoond, als vroeger. In onduidelijke toespelingen gaf hij te kennen, dat hij maatregelen zou nemen om zijn rechten te laten gelden men leefde toch in een wereld, waarin wetten en verordeningen waren. Zijn advo caat was ook van inzicht, dat hij zich de behandeling van den kant zijner jonge vrouw niet behoefde te laten welgevallen. ,.Ik kan niet begrijpen, wat hij van plan is." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1