Donderdag 6 October Gemeentebestuur. No. 235 48e Jaargang. 1910. lijn Week fot Week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dal op 7 en zoo noodig op 8 Oc tober a. s., op 14 en zoo noodig op 15 October a. s. van het fort IJmuiden dl op 12 en zoo noodig ook op 13 October a. s. van het fort Pampus, Zuiderzee, schietoefeningen zulien worden gehouden dat omtrent de regeling dier schiet- oeteningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure. Vi ssingen, 5 Oct. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De economische strijd in het Ver- eenigde Koninkrijk is in vollen gang Ziedaar het groote feit van den dag, waarvan de beteekenis bij het noe men van cijfers terstond voor ieder elijk is. Zeven honderd spinne rijen zijn te Manchester stop gezet, evolge waarvan meer dan hon- duizend menschen zonder werk rijn. Een half millioen mannen, vrou wen en kinderen ondervinden de gevolgen van dezen maatregel, nadat rij reeds maanden hadden geleden onder de inkrimping van het aanta! werkuren. 't Geldt hier eigenlijk een quaestie van gezag. De gezellen verlangen in regeling van zaken gekend te worden. De werkliedenbond eischte I een werkman, wegens ongehoor- zaamheid ontslagen, weer in dienst zon komen, om daarna de zaak van zijn ontslag aan een scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen, 't Is i een geheel principieele quaestie, waarvan het beloop uiteraard met meer dan gewone belangstelling wordt gadegeslagen. Men behoort eerbied te hebben voor iedere overtuigingmaar het opofferen van de belangen van een tialf millioen menschen had toch wel "at zwaarder mogen wezen. De werklieden derven nu reeds anderhalf millioen gulden aan loon per week. Laat ons hopen dat de lock-out te Manchester rustiger afloope dan de gedeeltelijke werkstaking bij de steen- tolenfirma Kupfer Co. te Berlijn. Le vrijheid van arbeid is nog ner gens erkend de vrijheid om niet te "beiden wel. De gevolgen dezer averechtsche opvatting van zaken is to Berlijners in de voorstad Moabit ditmaal noodlottig geworden. Toen o 54.) Zij antwoordde een beetje verlegen, ™ant zij geloofde, dat hij het haar ter kwalijk had genomen „Ik snijd 'andnetels voor Lotte." «Die rakker weet toch ook ieder- 8n aan het werk te zeiten Maar r 'inkerhand is verbonden Hij e* haar bezorgd aan. '.'la verbrand. Uw moeder gaf et een verzachtende olie voor. "Laat mij eens zien." jj i nam den doek en het lapje er £n toonde hem de brandwonden. Jn gebruind gelaat teekende duide- J Medelijden. Hij nam haar pijn- i, .and tusschen zijn beide, sterke, zooi 2 flanden en hield ze vast, bourn men een leer v°geltie vast Wli dat men om alles niet zou ook611 dooddrukken. En zij trilde •-■beetje, als een schuwe ftbonnsments-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden de lieden, die bij de firma aan 't werk waren gebleven, door de sta- kenden, in vereeniging met een volks menigte, lastig werden gevallen, gaf dat het sein tot vrij oproerige bewe gingen en tot een boising met de politie, die in Pruisen niet met zich laat sollen en ditmaal bovendien het hoofd verloor en op echt Russische wijze te werk ging, waarvan vele onschuldigen het slachtoffer werden, waaronder Engelsche en Amerikaan- sche journalisten. Dat de stakers te werk gingen in vereeniging met een volksmenigte, geeft stof tot denken, maar het dol zinnig optreden der politie evenzeer. Beiden moeten een achtergrond heb ben, en nu beweert men dat het op treden der openbare macht plaats had ter wilie van zekeren groot kapitalist, den heer Stinnes, die niet alleen de firma Kupfer Co. bijna geheel financieel beheerscht, maar ook bezig is de steenkool-voorziening van Berlijn aan zich te trekken, ten einde, door deze verovering van den alleenhandel, naar Amerikaansche zeden, de steenkoolprijzen nog wil lekeuriger te kunnen opdrijven. De zaak van de mishandeling der vreemde journalisten is nog niet uit. Met de lui uit de Moabitische achter buurten kan men nog eens wat sollen, maar met vreemdelingen als waarvan hier sprake is gaat dat niet, en het is dan ook zeer gewenscht, dat de politie-autoriteiten te Berlijn eens een les ontvangen. Onder al die woelige bedrijven hebben de Duitsche socialisten hun twee en vijftigsten man den Rijksdag binnengehaald. Frankfort aan den Oder is dan toch werkelijk veroverd. Nationaal-liberalen en conservatieven hebben 't met een kleine minderheid tegen den socialist moeten afleggen. De minister-president van Rusland, de heer Stolypin, is bij den Czaar te Friedberg geweest en daar, op den rustigen Hessischen bodem, moeten de laatste maatregelen tot fnuiking van Finland's nationaal verzet tegen de verkrachting van 's lands bezworen vrijheden zijn afgehandeld. De Czaar moet heftig gebelgd zijn over het jongste besiuit van den Finschen Landdag, waarbij de onrechtmatige wetten, door de Russische regeering gedecreteerd en door de Doema be krachtigd, voor geen discussie vat baar werden verklaard. Het zeggen is dat de Czaar in de eerste plaats den raad van gouverneur-generaal Seijn zal aannemen, strekkend om den Finschen landdag voor goed te sluiten en Finland politiek en admi nistratief met Rusland samen te smelten. Ook met de vrijheid van drukpers vogel tusschen de groote mannen handen. „Doet het veel pijn „Nu gaat het wei," stamelde zij, maar het werd haar wonderlijk te moede. „Waar blijf je toch riep een schelle stem. Lotte kwam om den hoek gesneld„Kijk nou eens, onze jonge baas met de nicht uit Berlijn!" Zij begon luid te lachen. „Wat drommels!" riep hij toor nig, „blijf met je neus bij de kal koenen Marie wierp de verzamelde brand netels op den grond en liep haastig van de boerderij. Wat dacht die vrijpostige Lotte wel Zou neef Hendrik dan niet met haar mogen sprekenDaar stak toch geen kwaad in 1 VIJFTIENDE HOOFDSTUK. De eerste werkzaamheden op den akker waren afgeloopen, en nu kwam de aanstaande veemark te Soltau ter sprake. Tante Rika wilde thuis blijven, de drukte op de markt was niets meer voor naar, daarom vroeg is het thans in Finland gedaan. Het „Berliner Tageblatt" en de „Frank furter Zeitung", die zich beiden den toorn van het kabinet te St. Peters burg op den hals hebben gehaaid, zijn niet alleen in Rusland, maar ook in Finland verboden. De nieuwe regeerders in Constanti- nope! gebruiken paardemiddelen, bij hunne pogingen om orde te stichten onder de christelijke onderdanen van Turkije en hun de middelen om op stand te maken te ontnemen. De ontwapening der bevolking van de Macedonische gewesten wordt met de uiteiste energie doorgezet. Zoowel Grieken als Bulgaren moe ten na een bepaalden termijn de wa pens inleveren en daar deze termijn verstreken is en de christelijke bevol king te Monastir traag is geweest in 't gehoorzamen aan het bevel der over heid, is de stad door een sterke krijgs macht bezet. Vele weerspannige Grie ken werden in hechtenis genomen, zelfs de bisschop, die echter later door tusschen komst van den Russi- schen consul weer in vrijheid moet zijn gesteld. De toestand der Grieksche en Bul- gaarsche bevolking moet er ondraag lijk zijn en de manier waarop de Tur ken huishouden, drijft de christelijke bevolking tot het uiterste. Waar is de tijd naar toe, toen men er ernstig over dacht om de Muzelmannen naar Azië te verjagen. En hoe lang zal het duren eer ze hun rol van christenvervolgers weer op zich nemen Wat het tot stand komen der Turk- sche leening betreft, verneemt men dat de Porte zich in Juli jl. het eerst tot de Otlomaansche bank heeft ge wend die feitelijk een Fransche finan- cieele instelling is. Toen deze bezwaar maakte, wendde men zich tot eene andere Fransche bankgroep. Daarop publiceerden de Fransche couranten het bericht dat de Turken moeite de den om in den driebond te geraken. Dat bericht werd wel tegengesproken, maar liet in Frankrijk toch een onaan- genamen indruk achter. En thans, terwijl de onderhandelingen nog voort duurden, kwam een ander Fransch blad met het bericht van de Turksch- Roemeensche overeenkomst. De Turksche minister van buiten- iandsche zaken heeft thans verklaard, dat die heele overeenkomst een canard is en hij noemde de polemiek der Fransche bladen kinderachtig. Hij zeide niet te begrijpen waarom Fran- schen zooveei hadden aan te merken op de overneming van Duitsche pant serschepen door Turkije, daar men zich eerst tot Frankrijk en Engeland had gewend om schepen te koopen. Toen beiden geweigerd hadden, klopte Liesbet, of zij naast Marie mocht meerijden op hun eigen wagen was het steeds zoo vol, alle drie de broers en Lotte. Bovendien hadden zij een vet kalf en twee schapen, achter den wagen zou nog een paard gebonden worden. Achter in grootvaders wagen wer den twee vette varkens geladen, met latwerk bedekt en van de zitplaatsen gescheiden. Marie knapte zich een beetje op. De lichte helblauwe japon, die zij onlangs op dien pijnlijken avond in den „Wintertuin" had gedragen, had nog een plaatsje in den koffer gevonden en diende nu als feestkleed voor den tocht naar Soltau, dien zij in nieuwsgierige spanning tegemoet zag. Tante Rika prees Marie( de menschen zouden groote oogen op zetten. Liesbet die vroegtijdig was gekomen, bewonderde de nicht niet zonder eenige jaiouzie. Toen ver trok men. Het jaargetijde was al wat gevor derd, alia buomen waren met frisch groen bedekt, in ieder boschje, in iedere haag zongen de vogels. De men met beter gevolg bij Duitschland aan. De Turksche minister moet nog altijd goede hoop hebben op het slagen der leening. Hij verklaarde dat de zaak er uitstekend vóór staat. Het voorbeeld van Sir Cassel wordt door andere financiersgroepen gevolgd en aanzien lijke Duitsche en Oostenrijksche in stellingen moeten aanbiedingen ge daan hebben. Werkelijk schijnt hier iets van waar te zijn. De Duitsche bank moet aan Turkije een voorschot van honderd twintig millioen mark hebben aange boden, in afwachting vati het tot stand komen eener wezenlijke leening, waar dan ook. Voorloopig zou de familie dus uit den brand wezen. Maar de Turksch- Roemeensche overeenkomst zit in den doofpot. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Ka mer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot vaststelling van de hoofdstukken I, II, Vila, XII der Staatsbegrooting voor 1911 en van de wet op de middelen, alsmede tot aanvulling der middelen ter goedma king van de uitgaven, begrepen in de St.:aisbegrooting voor 1911, de heeren De Savornin Lohman, Nolens, Drucker, Goeman Borgesius en Kuyper. Antwoord op het Krupp-rapport. Door de ministers van oorlog, marine en koloniën is een antwoord aan de Tweede Kamer ingezonden op de beschouwingen en voorstellen der zoogenaamde Krupp-commissie, welker rapport kort voor het zomer reces in hun handen was gesteld. Dit antwoord is evenals het verslag zelf geheim en slechts in éen exem plaar toegestuurd. Om de kennisneming in deze dagen van drukke parlementaire werkzaam heden niet geheel onmogelijk te doen zijn, is, naar de „Avp." verneemt, door den voorzitter der Tweede Kamer besloten, om nog een drietal exemplaren te doen drukken, zoodat vier leden tegelijkertijd op de griffie van het stuk kunnen kennis nemen. Benoemingen. Bij Kon. besluit van 3 dezer is, met ingang van 1 Novemberlo. aan den generaal-majoor van den staf der genie H. W. F. Becking, inspecteur van het wapen, op zijn aanvrage, ter zake van iangdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend2o. het bedrag van het pension vastgesteld op f 2700 's jaars 3o. aan genoemden opperofficier Harer Majesteits dank zon scheen warm, en beide meisjes babbelden gezellig met elkaar. „Houd je van dansen vroeg Liesbef op eens. „Ik weet het niet, ik heb het nog nooit gedaan. De andere meisjes van onze school kregen dansles, ik niet het kostte te veel en moeder was toen ook al ziek." „Wij dansen, als er schuttersfeest en jaarmarkt is wij kunnen het hier wel zonder dansmeester." „Ik heb wel eens een schilderij gezien van een bal, maar dat vond ik afschuwelijk." „Hier bij ons is het heel prettig. Ik ben vandaag heel blij, want weet je, ik geloof dat Fedor ook komt, en al danst hij niet, toch praat hij veel met me." Als de wagen stootte, knorden de varkens, en de meisjes moesten op passen, dat geen vochtige snuit, door het latwerk snuffelend, haar mooie rokken raakte. Eindelijk was Soltau bereiktuit alle omliggende dorpen was daar een groote menigte heengetrokken. De straten waren vol bezoekers, en van de plaats waar de markt betuigd voor de veeljarige en belang rijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Bij Kon. besluit van 3 dezer is, met ingang van 1 November, benoemd bij den staf der genie, tot generaal- majoor, inspecteur van het wapen, de kolonel H. J. van den Broek, van dien staf, commandant in het 2de genie- commandement. Het Nut. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van 1910 besloot: lo. aan het hoofd bestuur op te dragen, propaganda te maken voor de Maatschappij en haar werk, door woord en geschrift; 2o. voor dat doel voor 191011 beschikbaar te stellen een bedrag van f2000. Het besluit der algemeene vergadering bedoelde in hoofdzaak, dat door het hoofdbestuur zelf pro paganda gemaakt zou worden voor de Maatschappij en haar werk, lo. door het uitgeven van propaganda geschriften. 2o. door het aanstellen van zijnerzijds te benoemen en te salarieeren propagandisten. Aan deze bedoeling van het besluit wenscht het hoofdbestuur gevolg te geven, o.a. door uit te geven en ook voor de propaganda door departe menten en districten beschikbaar te stellen een in 10,000 exemplaren te bezorgen vlugschrift, waarin zoo kort en duidelijk mogelijk doel en werk zaamheden der Maatschappij worden uiteengezet De propaganda door het woord vanwege het hoofdbestuur wenscht het aanvankelijk in hoofdzaak te beperken tot die plaatsen in ons land, waar geen departementen zijn gevestigd en welke niet liggen in den kring van de bestaande districten. Het hoofdbestuur wenscht, om on- noodige kosten te voorkomen, met dit persoonlijk propagandawerk aan vankelijk slechts een proef te nemen. En weiin de provincie Friesland met, vergunning aan den propagan dist voor dit gewest, om in de overige noordelijke provinciën werk zaam te zijn, indien de aanleiding daartoe aan het hoofdbestuur blijkt, alsmede in de provincie Zuid-Holland met name in dat gedeelte, hetwelk door het in die provincie gevestigde district niet wordt bestreken en met verlof, ook in Zeeland te werken, wanneer dit wenschelijk blijkt. Het hoofdbestuur heeft reeds twee per sonen tot dezen arbeid bereid ge vonden. Nieuwe kwartjes. De nieuwe kwartjes zijn gisteren in omloop gebracht, maar het nieuwe is hier niet het betere, zegt de „Asser Ct." Door den breederen, platten band, aan de zijde, waar de werd gehouden, klonken muziek, verward geluid van menschenstem- men en het loeien, hinneken, knorren en blaten van het bijeen gebrachte vee. Grootvader reed naar de herberg. „Het Duitsche huis" om uit te span nen daar dronken en dansten de rijkere boeren, zoodra zij hun zaken op de markt hadden afgedaan. Terwijl de varkens afgeladen wer den, trok Liesbet haar vriendin uit de drukke gelagkamer naar de nog leege danszaal, die met groen ver sierd was. Het leek wel, of Liesbet een blik in het paradijs wierp. „No, wat zegt je daar van, ziet het er niet goed uit „Ja, het is hier groot en mooi 1" In de gelagkamer voor in het huis, waar zij voorbij snelden, ging het reeds luidruchtig toe, en toen zij buiten kwamen, zag Marie tot haar schrik den gevreesden agent Miiilsr in zijn mooie plunje voorbij loopen. Moest zij dan altijd en overal aan haar ongeluk herinnerd worden en door vrees en bedeesdheid haar vreugde bedorven zien (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1