Woensdag S October DAALDERS No 234 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur,, BINNENLAND. 1 BLOOKER's VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduerfenfiën op zeer ooordeelige uoortvaarden BEKENDMAKING. Afge keurd vleesch. 3urg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dal gedurende het 3e kwartaal 1910 door den keurmeester van het slacht- ,(e en vleesch afgekeurd zijn als na delig voor de gezondheid 3 varkens1 vaars 1 kalf3 var kenskoppen 1 partij rookworst5 partijen vleesch; 10 partijen inge wanden. Voorts herinneren zij belangheb- liendén voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij artikel 207, 3de lid der algemeene verordening van Politie, laidende .Wanneer het herhaaldelijk voor komt, dat bij eenzelfden slager of vlteschverkooper, voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wethouders be voegd, zulks met vermelding van de namen der belanghebbenden, ter openbare kennis te brengen." Vlissingen, den 4 October 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De arbeidstijd der winkelbedienden. Naar ,,de Tel." uit goede bron wneemt, is het de bedoeling van minister Talma, om ten opzichte van het vraagstuk van een wettelijk vast gesteld sluitingsuur voor winkels, in ie eerste plaats den arbeidstijd van winkelbedienden en winkeljuffrouwen Ie regelen. Voornamelijk zal bij deze regeling ook de Zondagsrust van het winkelpersoneel geregeld worden. „De Zeven Provinciën." Gistermiddag te 2 uur bracht de minister van marine, vice-admiraal featholt, vergezeld van zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Boom, een bezoek aan Amsterdam ter bezichti ging van het nieuwe pantserschip .•De Zeven Provinciën", dat over enkele dagen in dienst zal worden gesteld. De directeur en commandant (ter marine te Amsterdam, schout- bij-nacht Tydeman, alsmede de commandant van den oorlogsbodem, kapitein ter zee Bauduin, waren bij het bezoek tegenwoordig, dat onge ler anderhalf uur duurde. Gehuwde Vrouwelijke ambtenaren. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een adres gericht door net comité dat zich ten doel stelt, een actie voeren tegen het wetsontwerp o 53.) Het zware met mos bedekte stroodak, e muren van rooden baksteen, door ."oerdom bijna zwart geworden, de eur van den dorschvloer met een paal ervoor en de andere verstrooid- tede gebouwen bekeek zij met evollen blik. Het was alles veel inter en aanzienlijker dan bij groot- l. '1 Landbouwgereedschap stond II r ?n daar op het erf, en het vee P m het rond. In den kolk, waarin a( ,annen met warme melk werden den snaterden ganzen en een- j 1 °P den rand van den put bij en t^P stond een prachtige haan Maaide, zijn gevolg liep op den vaalt te krabben, en jonge big- L' s.nuffelden rond. Zij ging het "'s binnen. jjjJ P'uatsen voor het vee aan beide en van den dorschvloer waren KOFFIEisduurdergeworden,doch B kost nog steeds fl.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). I I Kleinere bussen naar verhouding. 256, regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en on derwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk treden. Dit comité vertegenwoordigt 15 cor poraties 1 Nationaal comité in zake wette lijke regeling van Vrouwenarbeid 2. Nederlandsche vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt"3o. Vereeniging „Hoofden van Openbare Bewaar scholen te Rotterdam"4o. Bond van Onderwijzereseen bij het Fröbel onderwijs; 5o. Bond van Nederland sche Onderwijzers 6. Nationale Ver eeniging voor Vrouwenarbeid7. Nationaal Bureau voor Vrouwenar beid 8. Vereeniging ter behartiging van de Belangen der Vrouw9. Bond van Leeraressen bij het Huis- houdonderwijs 10. Vereeniging „Thu- gatêr" 11. Nederlandsche Vrouwen bond lot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn 12. Vrije Vrouwenver eeniging 13. Nederlandsche Bond van Rijkstelefonisten; 14. 's Graven- haagsche Dienstboden-vereeniging 15. „Onderlinge Vrouwenbescherming; In het adres wordt de Kamer ver zocht, bedoeld wetsontwerp niet aan te nemen. Militaire berichten. Het volgende jaar zullen Slichtin gen miliciens voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen worden geioepen en wel voor 26 dagen. Het ligt in het voornemen van het legerbestuur reeds in vredestijd ter ritoriale commandanten bij de land weer te benoemen. Hiervoor zullen worden voorgedragen alleszins ge schikte gepensioneerde opper- of hoofdofficieren van het Nederlandsche leger. De kicedingrekening welke thans nog lusschen het rijk en de vrijwillig dienende militairen beslaat zal worden opgeheven en met 1 juli 1911 worden geliquideerd. Allen die dan jaarwedde ontvangen, moeten voor eigen reke- ieeg, de koeien in de weide, de paarden aan het werk. Trina was bij den haard bezig. „Kijk eens, tante," zeide Marie en liet haar de brandplekken zien. „Ach, arm kind Nou wees maar stil, kom maar in de kamer, ik heb wel een goed middel daarvoor. Het doet veel pijn, is het niet?" In de kamer zat Liesbet bij het raam en naaide een manshemd. Marie ging naar haar toe. „Waarom kom je niet eens bij ons?" „Wij hebben hier altijd werk." Liesbet draaide het hoofd om en keek naar buiten. Haar moeder smeerde een verzachtende olie op de brandwonden, gaf Marie een fleschje met die olie, zeide hoe zij die gebruiken moest en ging weer aan haar werk. „Mag ik een beetje bij je komen zitten, Liesbet?" „Wel zeker 1" Marie nam een stoel. „Hebt ge geen naaimachine Ik heb er thuis een van mijn moeder, die alles voor ons en ook voor anderen naaide." „Moeder vindt zulk een stadsmode bij ons overbodig. Ik moet zelf mijn ning hunne kleeding aanschaffen, terwijl zij die dagel. soldij genieten voor rijksrekening zuilen worden ge kleed zooals de miliciens. Door de voorgenomen opheffing van de hoofdadministratiën en de invoering van de raden van admini- statie bjj de korpsen van het leger, zullen 175 officieren worden ontheven van hunne functiën van voorzitter of commissaris en daardoor worden ontslagen van een administratieve verantwoordelijkheid welke belem merend werkte op hun dienst als troepenaanvoerders. Gedurende de maand September ji. werden voor het ieger in Oost- Indië aangenomen 99 personen. Uit gezonden zijn 4 detachementen sup pletietroepen, samen sterk 8 offi eieren, 8 onderofficieren en 108 min deren. Vervroegde winkelsluiting. Het plaatselijk comité Rotterdam van het Nationaal Comité voor ver vroegde Winkelsluiting heeft een openbare vergadering belegd ter be spreking van het onderwerpde wenschelijkheid van een wettelijke regeling voor liet sluitingsuur, be schouwd van het standpunt der ver schillende belanghebbenden, hetwelk door niet minder dan vier sprekers werd ingeleid. Na een kort openingswoord van den voorzitter van het plaatselijk comité mr. J. G. Schürmann, waarin hij het doel dezer bijeenkomst uit eenzette, was het eerst aan het woord mej. Ch. S. Verkouteren, directrice van het manufacturenmagazijn „Het Anker" te 's Gravenhage. Deze zette het leven der winkeljuffrouwen in verband met het streven naar ver vroegde winkelsluiting uiteen. Zij schetste den langen arbeidstijd der winkeljuffrouwen, dien zij voor de meeste zaken overbodig achtte en in elk geval nadeelig zoowel voor den werkgever als voor den werknemer. Mr. L. N. Roodenburg, voorzitter van het Nationaal comité voor ver vroegde winkelsluiting te 's-Graven- hage, wees er hierna op, dat de tegenstand tegen vervroegde winkel sluiting, voortspruitende uit den winkelstand, voornamelijk voortkomt aan den eenen kant uit sleur, aan den anderen kant uit ongebreidelde concurrentiezucht. Spreker wees op Duitschland, waar de winkeliers ook aanvankelijk tegen een wettelijk geregeld sluitingsuur gekant wareri, doch thans zijn ze er zoo tevreden mee, dat in vele plaatsen van de bevoegdheid is gebruik ge maakt, om tot de 8 uur-sluiting over te gaan. Op de bekende gronden betoogde spreker dan, dat de belangen van de winkeliers zoowel als van de be- handen roeren." „Waarom help je niet buiten „Omdat ik er geen zin in heb." „Hoor eens, Liesbet, is er iemand, die er bedroefd over is, dat je niet beter je plicht doet." Het meisje stond op met een vuurrood gezicht, en vroeg„Wie is dat?" „Onze neef Fedor." „Heeft hij je dat Zondag gezegd, toen jullie zoo lang in den tuin waart Zij luisterde met ingehouden adem. „Ja, hij sprak mooie, vrome woorden en toen vroeg hij mij, of ik met je wilde omgaan, en dat wil ik gaarne, wanneer gij maar wilt." „En daarop gaf je hem de hand Marie antwoordde„ja." Het lieve gelaat van Liesbet hel derde op, en peinzend antwoordde zij „Hij heeft mij ook veie goede vermaningen gegeven, maar ik wil en kan geen boerenvrouw wor den. Neen, ik wil het niet! Maar jou wil ik liefhebben, wanneer jij het goed met mij meent; jij bent toch anders als alle anderen hier." Zij sprong op en sloeg hare armen dienden door een vervroegd sluitings uur niet weinig worden gebaat. De belangen van werkgevers en werk nemers gaan hier samen. Een regeling van het sluitingsuur moet komen door middel van de wet, want het is reeds herhaaldelijk gebleken, dat van minnelijk overleg tusschen de winkeliers op den duur niets te verwachten is. Detde spreker was de heer H. J. van Kerkhoff, voorzitter van deir Nederlandschen Bond van Confectie- bedienden te Leiden. Ook deze sprak zijn ingenomenheid uit met het voor ontwerp van de staatscommissie. Laatste spreker was de heer L. M. Kattenburg, winkelier te Rotterdam. Deze ging ook na, de voor- en nadeelen van een wettelijk geregeld sluitingsuur, waarbij hij de meening uitsprak, dat de tegenstanders van vervroegde winkelsluiting geen of geen juist begrip hebben van de beteekenis dezer sluiting. Spreker hoopte, dat een wet op de winkelsluiting spoedig tot stand zou komen. Van de gelegenheid tot debat, die na een korte rustpoos gegeven werd, werd door negen personen gebruik gemaakt. Zoowel voor- als tegen standers lieten zich hooren, zonder dat nieuwe gezichtspunten werden geopend. Een der debaters drukte het zoo juist uit, toen hij de op merking maakte, dat „de zaak der vervroegde winkelsluiting door voor- en tegenstanders thans voldoende is uitgerafeld." Deze spreker tegen stander legde namens meer dan 5000 winkeliers de verklaring af, dat dezen niet gediend zijn van een wettelijk sluitingsuur. Ze begeeren „deze liefllijke rust" niet, omdat ze zelf wenschen te bepalen, wanneer ze arbeiden en rusten willen. Tegen deze meening kwam mr. Roodenburg in zijn repliek in verzet. Ds. S. H. Buytendijk. Heden, 4 October, herdenkt ds. S. H. Buytendijk, emeritus predikant bij de Ned. Herv. Gem. te IJselstein, zijn 90en verjaardag. In de „Kerkelijke Courant" wordt van den eerbiedwaardigen, grijzen jubilaris een en ander verteld, waar aan wij het volgende ontleenen Een buitengewoon man, die niets te verbergen had, toen hij van 18 Juni 1900 tot het najaar van 1905 de bladen van zijn levensboek ter- neerschreef, en 85 jaren oud ze het licht deed zien. Hoe duidelijk blijkt dit bij het naslaan er van en het in denken van dit verhaal, ons bij den afloop van het Zendingsfeest van 1871 op Houdringen verplaatsend. Toen zeide Buytendijk tot zijn mede bestuurder vari het feest,den heer Van om Maries hals. De beide meisjes hielden elkaar omstrengeld en voel den zich thans door hartelijke vriend schap verbonden. „Maar je moet toch oo'c eens aanpakken, Lieze," begon Marie weer. „Kijk eens, ik heb in de stad alles alleen gedaan, wij konden geen dienstmeisje houden." „O, dat wil ik gaarneik kook dikwijls het middagmaal. Wanneer ik een nette keuken had, zooals ze in de pastorie hebben, en een kleine huishouding, zou ik van den morgen tot den avond werken, maar in boerenarbeid heb ik niet den min sten lust." Liesbet werd geroepen en Marie ging heen. Bij de deur ontmoette zij Lotte, die in een kleinen troggroen- voeder hakte en stampte. „Dat is voor de kalkoenen," zeide zij. „Jonge brandnetels en gele wor tels en klaver. Uw éene hand is in orde, hier is een mes, snij mij nog eens een schort vol brandnetels, je hebt slechts een doek om de hand te wikkelen." Marie wilde gaarne behulpzaam zijn. Daarom vroeg zij„Waar staan Lummel: ,,'tIs een vierde eeuw ge leden, dat er een lijkkoets reed op den weg tusschen Houten en IJsel- stein. Indien toen iemand geprofeteerd had eens zal een kring van adel lijken, ministers en millionnairs zich beijveren den lijkbezorger die daar vooropgaat en den koetsier op dien bok eer toe te brengen en de hand te drukken, Van Lummsl, zou men dien profeet niet schouderopha lend hebben aangezien? Toch zou hij waarheid getuigd hebben, want gij waart die lijkbezorger en ik die koetsier." Later zou die profeet er hebben kunnen bijvoegen „en het koninklijk ridderkruis zal beider borst sieren." Van Lummel was toen hoofd der lagere school te Houten en als zoodanig ook lijkbezorger. Buytendijk was predikant te Harderwijk. En zeer gewaardeerd waren de beide mannen doorgeringen en aanzienlij ken op dit drukst bezochte van alle zendingfeesten. „Wél een verschil tusschen Buy- tendijks leven en lotsbedeeling in 1871 en 25 jaar vroeger, toen „de overmoedige jongeling" te Utrecht in de rijkunst uitmuntte en „met vier en zes paarden zoo van 't zaal als van den bok reed 1" Maar welk een weetgierigheid die hem dreef, en hoe werkte hij bij dag en nacht, toen de roeping om predikant te worden hoe langer zoo sterker werd en hij van zijn 33ste jaar af zich aan letterkundige en godgeleerde studiën wijdde 1 Onder dit alles bleef de begaafde man zich zelf. Hij zegt er van„Ik heb het den menschen nooit naar den zin kunnen maken, waarop ik me trouwens niet heb toegelegd. Eerst was ik te orthodox en later te liberaal, hoewel de geloofsovertuiging onzer gereformeerde vaderen in hoofdzaak steeds de mijne was. Maar wee u, wanneer ge met-dat-al de aandrift om min of meer geïsoleerd uw reis te vervolgen geen weerstand kunt of wilt biedenWee u, als ge aan de tijdelijk bovendrijvende par tijen de gehoorzaamheid opzegt om stil, of ook minder stil, naar dat het valt, uw weg te gaan immers dien welken God en 't geweten u aanwij zen!" Buytendijk heeft dit onder vonden, 't bitterst, toen in zijn emeritaat de predikstoel te IJselstein, vanwaar hij gedurende 7!', jaar 1272 maal de gemeente had toegesproken, voor hem gesloten werd 1" „Met eere deed hij zijn examens, den 4 Augustus 1858 het laatst, hel proponentsexamen „Den 7 Nov. van 't zeifde jaar werd de jubilaris als predikant bij de N -d. Herv. Gemeente te Veen bevestigd. Achtereenvolgens stond hij te Beek bergen, Harderwijk, Ee bij Dokkum, Kraiingen, Amerongen en verwisselde de brandnetels?" „Achter den bakoven groeien ze in menigte." Marie vond spoedig de aange duide plek. Het was een stille ver borgen hoek achter den met leem bedekten bakoven, naast de oude vervallen heining. Een oude vlier boom stond daar, door hoog on kruid omgevendaartusschen groei den vele brandnetels, waarvan zij vlug wat in haar schort verzamelde, hoe lastig het ook ging met éen hand. „Wat doe je daar, Marie Een mannenstem vroeg en Marie keeis omhoog. Daar leunde Hendrik op de lage heining en keek naar haar, Hendrik had reeds een paar mi nuten daar gestaan. Hij wist niet, hoe hij het nu moest aanvatten. Zoo iemand uit de stad kon niet veel verdragen, en hij zag nog steeds den rooden afdruk van zijn sterke vingers op haar witten arm. Hoe gaarne zou hij dien arm nog eens gedrukt, ge liefkoosd en gekust hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1