lVE. KEN JOOiV, lebruik. raat 31. PPISSUM. BEm. RTEB. iin Beers Pz. ANTWERPEN. fen. m- ;he Tram -Middelburg. SadS:l»^| ÏS'miVS a, s,1 Vg No. 233 48e Jaargang. 1910. BIN NB N L AN D. R, Nieuwendijk. 2.05 per 1 H.L, 1.65 1 1.55 1 1.10 1 1.1 17.40 16 1.15 1 13.20 16 0.85 1 0.95 1 Vrij aan huis 30, 3.50, 4.10, 4.30, 50, 6.10, 6.30a, 6.50, Oo, 8.30, 8.50c, 9.05, n 11.25c. 05, 9.40, 10.15, 10.5" uitsluitend en b rijden alleen °P ■ekken van de re niet verder dal .ssingen van de ie®' -.m. 6.-, 6.20, 6.45, fco, 10.—,10-20. j 1.12.80,1. e 90, 3.55, 4.30, 4.50, 3, 7.40, 8,2°. 6.30, iuia: vm. b-iu, 3o, ->, 9.50, 10.10, l N.m. 14.10, 4fli o.lO*, 3.40,4.1°, go, ,7.10,7.30,8.--- it vallen des Zondag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Het 40-millioen-voorstel. Ter verduidelijking van zijn vroeger medegedeelde meening aangaande tei 40-millioen-voorstel schrijft de r.|(, „Gelderlander Wanneer de geheele coalitie als politieke partijgroepeering meedoet J,et het militaristisch drijven van „de Sland." en daardoor het volk op ontzaglijke lasten gaat jagen, dan onthouden wij aan die politieke par- tijgroepeering verderen steun. 'Wij kunnen nl. niet aannemen, dat de geheele coalitie overtuigd zou hunnen zijn van de noodzakelijkheid der eischen, die „de Stand." stelde, üeter gezegdwij weten met zeker heid, dat èn sommige Kamerleden èn velen buiten de Kamer, ofschoon deel uitmakend van de coalitie, die eischen uit den booze achten. Wanneer nu desniettemin de ge heele coalitie in de Tweede Kamer die eischen mocht gaan steunen, dan zou dit niet anders kunnen geschie den dan op grond van politieke over wegingen, ais „de Stand." ook thans bij de 40-millioen-kwestie heeft voor opgesteld. Dit nu zouden wij zóo verderfelijk achten voor 's lands be togen en van zoo onafzienbare ge volgen voor de katholieke partij en ie christelijke politiek, dat wij in zulk een geval zouden zeggen een partijgroepeering, die, om zichzelf en bel uit haar voortgekomen kabinet ia sland te houden, zulke dingen doel, kunnen wij onzen steun niet langer geven. Wanneer het „het Centrum" ernst is mei zijn eisch, dat de defensie van de politiek zal gescheiden blijven, zon het niet anders kunnen doen. De tariefwijziging. De Londensche berichtgever van bet „Hbld". schrijft De buitengewone correspondent der conservatieve Daily Express" die naar ons land ging om studies te maken in verband met de door onze legeering aangekondigde wetswijzi ging betreffende de invoerrechten, cd in genoemd blad van Vrijdag ochtend zijn beschouwingen voort. Boven zijn correspondentie wordt medegedeeld dat de bijzonderheden, de „Daily Express", in staat was omtrent de verhooging der invoerrech te in ons land te melden in Britsche handelskringen groote ontsteltenis hebben teweeg gebracht, omdat ver teenjaar Groot-Britannië niet minder tai voor een waarde van twaalf mil- 'ten pond naar Nederland uitvoerde. Aangezien volgens het door onzen «teister van financiën voorgestelde 'Jdef, nagenoeg al die uit Engeland "aar ons land uitgevoerde artikelen, Zijn blik rustte op haar stevige, ""'Ie armen daar zij gewoon was, mouwen te dragen, staken d® gebruinde handen goed af bij de te'e armen, die bijna geheel ont- te waren. Een onweerstaanbare #st dreef hem er foe) zijn hand om witte ronde bovenarm te leggen, voor hij het besefte, omklemden ,e bruine vingers van zijn sterke ted den witten arm van het meisje ®e vasten druk. /"«schrokkenen erg rood, keek I naar hem. »lk mag toch mijn nicht wel eens "Pakkenzeide hij stoutmoedig. £ll tilde een nat stuk waschgoed J en sloeg het hem met opflikke zwaar getroffen zuilen worden, zuilen vele centra der Britsche nijverheid daaronder lijden en naar de „Daily Express" meent een aantal Britsche werklieden werk en loon derven. Wet op het leven sverzekeringbedrijf. Dezer dagen deelden wij mede, dat de Vereeniging van Levensver zekering-Maatschappijen aan den minister, ingevolge diens verzoek om inlichtingen, een ontwerp-wet op het levensverzekerings-bedrijf heeft toe gezonden, waarin haar denkbeelden omtrent een wettelijke regeling van dit bedrijf belichaamd zijn. Naar „de Tel." verneemt is de algemeene strekking van dit ontwerp, het bedrijf aan zekere wettelijke re gelen te onderwerpen, die zijn soli diteit waarborgen en aan onsolide maatschappijen, die ongezonde, schadelijke uitwassen van het bedrijf, het bestaan onmogelijk maken. in de eerste plaats worden zekere eischen gesteld voor het oprichten van levensverzekering-maatschappijen: het aandeelenkapitaal (maatschappelijk kapitaal) moet gehee! geplaatst zijn; op de aandeelen moet ongeveer 20 pCt. zijn gestort, de statuten moeten de bepalingen bevatten, dat bij verlies van een zeker deel van het kapitaal, liquidatie moet plaats hebben, en, wat het belangrijkste is, bij den staat moet een zeker kapitaal gestort wor den, dat tot waarborg zal dienen voor het getrouw nakomen der voor schriften. Verder worden zekere algemeene regelen gesteld voor de wijze van berekening der premie-reserve en zal er op toegezien worden, dat er een voldoende reserve aanwezig is. Even zoo zal toezicht worden gehouden op de belegging der kapitalen. De con trole zal geschieden door bepaald daartoe aangewezen ambtenaren. Tenslotte worden verschillende eischen gesteld aan de balans en het jaarverslag. Uit dit laatsie zal o. a. moeten blijken, hoe de aandeelen over de aandeelhouders verdeeld zijn. Abonnements-fldverfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden rende pogen om de ooren. Geërgerd ZI1„En ik mag mijn neef toch e«ns wasschen." De kleine Wijziging woningwet. De Haagsche correspondent van de „Standaard" verneemt, dat op het departement van binnenlandsche za ken een conferentie heeft plaats ge had van eenige bestuursleden van den Bond van huiseigenaren over een wijziging der woningwet, waar aan het departement alle aandacht schijnt te wijden. Naar verluidt, moet de regeering reeds lang overtuigd zijn, van de noodzakelijkheid van een weiswijzi ging en de billijkheid van de uitkee- ring van schadevergoeding bij onbe- woonbaarverklariugde regeering heeft steeds opgezien tegen de groote Jette lachte van pret. Hij was drijfnat van het warme zeepsop en veegde het gezicht af met den rug van de hand. Op dit oogenblik trad grootvader binnen. „Zoo, kom jé weer eens kijken, jongen Maar ik weet, dat je druk Werk hebt, evenals wij. Hoe veel morgen gronds heb je reeds uitgezaaid „Bij de twintig, grootvader." „Maar nu is het etenstijd. Moeder wacht thuis, doe haar de groeten." Hendrik zocht nog een blik van Marie op te vangen, maar zij keek naar haar wasch. Toen hij weg was, droogde zij de handen, deed een schoon schort voor, streek zich over het haar,en allen zetten zich neer aan den middag- disch. De maaltijd ging meestal zonder gespi ekken voorbij, want zij waren allen moe van het werk en hongerig. Marie bemerkte heelemaal niet, wat rondom haar gebeurde, werk tuigelijk bracht zij den lepel naar den mond. Haar gedachten dwaal den steeds weer af naar de korte ontmoeting met Hendrik. Eensdeels kosten, welke het stelsel van scha deloosstelling zou veroorzaken. Vrijstelling personeele belasting. Bij ministerieele resolutie is ten aanzien van de vrijstelling van per soneele belasting voor militairen, die aanspraak hebben op de kazerneering, het volgende bepaaid Vrijstelling der wet tot regeling der perscneele belasting wordt genoten wegens het gebruik van perceelen, waarin bij gebrek aan genoegzame ruimte in de kazernen, militairen be neden den rang van officier door en voor rekening van het rijk worden gekazerneerd. De vrijstelling gaat niet verloren, wanneer die militairen zelf hun wo ning hebben gehuurd, of eigenaar daarvan zijnwel echter wanneer de vergoeding, welke hun vanwe ge het rijk als woninghuur wordt uitgekeerd, minder bedraagt dan de onder normale omstandigheden bedongen huurprijs, of, ingeval van eigendom, minder dan de huurwaarde, welke aan hun woning zou worden toegekend. Loonsverhooging. Het bestuur van den Nieuwen Ne- derl. Postbond heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin ge vraagd wordt onverwijlde uiilrekking van een bedrag op de Staatsbegroo- ting voor 1911, groot genoeg om aan alle rijksambtenaren mei f 2000 of min der salaris op de eerste f 1000 van dat salaris, en op alie salarissen be neden dat bedrag over het geheele sa laris, een loonsverhoging toe te ken nen van 20 percent, welk verzoek wordt gemotiveerd met een verwijzing naar de stijging van de prijzen van le vensbehoeften en van de woninghuren. Aanvankelijk is het de bedoeling geweest, een dergelijk adres aan de Kamer toe te zenden namens onder scheidene tot samenwerking uitgenoo- digde bonden van ambtenaren in staatsdienst, maar deze samenwerking is door geschillen over de taktiek, niet tot stand gekomen. Premie-uitgaven. De bekende wijnfirma Ferwerda Tieinan te Amsterdam heeft weder premie-uitgaven het licht doen zien, die werkelijk wei een afzonderlijke vermelding waard zijn. Zoo kunnen de afnemers van bo vengenoemde firma, onder bepaalde voorwaarden, in het bezit komen van een Hoytema-kaiender. Deze kalender is een kunstproduct van groote waarde, wat trouwens voldoende hieruit blijkt dat hij in den handel a f 10 per exem plaar verkocht wordt. Hoytema is dit jaar er wederom in geslaagd met zijn was zij blij hem afgetroefd te heb ben, anderdeels deed het haar leed. Was hem het scherpe waschwater ook in het oog gedrongen? Dat deed veel pijn. Zou hij boos wezen Zij had hem heelemaal niet meer kunnen aanzien, want zij gevoelde zich eenigzins beschaamd. Maar straf moest er zijn. Wat een vrijpostig heid haar zoo aan te pakken. Zij kon zooiets niet verdragen. De wasch had eenige dagen in de bleek gelegen, was goed begoten en door den hond bewaakt gewor den. Nu meende tante Rika, dat er nogspinnenvlekkenjen plekken van af gevallen bladeren waren, die moesten nog eens door goed heet water ge haald worden. Marie stond bij den haard en tilde den ketel met kokend water op, om over het waschgoed te gooien, dat in de tobbe lag. De ketel kantelde en een dikke straal heet water stroomde haar over de linkerhand, zoodat zij het van pijn uitgilde. Tante sprong dadelijk toe, Jette nam haar den ketel af, en Marie hield jammerend de verbrande lin kerhand in de hoogte, die bedekt teekenstift een meesterstuk van kunst te vervaardigen. Hij heeft thans hoofd zakelijk muizen, kikvorschen en bloe men als onderwerp gekozen. De lito- grafische uitvoering van den kalender is in één woord prachtig. De tweede premie-uitgave is de Wilhelmus-kalender, evenals de Hoy- tema-kalender uit 12 maandbladen bestaande. Elk blad bevat een fraaie reproductie in kleurendruk naar een der schilderijen van den Wiihelrnus- cyclus (het eigendom der firma Fer werda Tieman) door den kunst schilder Westerman vervaaraigd. Deze cyclus is een verzameling van 12 schilderijen, elk betrekking heb bend op eenige regels van het Wil helmus van Nassouwe. De schilderijen vormen tezamen een fantasie op het Nederlandsche volkslied. Van dezen Wilhelmus-kalender kan gezegd worden dat het een zeldzaam kunststuk is en waar de firma Fer werda Tieman zulke kostbare re clames durft uitgeven, daar mag haar daarvoor de lof niet worden ont houden die zij ten volle verdient. In achterstaande advertentie kunnen onze lezers de condities vinden, waarop zij in liet bezit van deze kalenders kunnen komen. Pleegzusters voor militairen. Zaterdagochtend had in hei militair hospitaal te Utrecht eene eenvoudige plechtigheid plaats. Een drietal pleeg zusters van het Haagsche vrouwen comité van het Nederlandsche Roode Kruis werd aldaar op officieele wijze in dienst gesteld ten einde, ééne als hoofdverpleegster en de anderen als verpleegsters de verzorging van ern stige zieken op zich te nemen. Bij deze bijeenkomst, waarbij o.m. aanwezig waren mevrouw Repelaer van Driel, presidente van voornoemd comité, zuster Beijnen, directrice van de kliniek, en de officieren van ge zondheid te Utrecht in garnizoen,werd het woord gevoerd door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, generaal-majoor A. A. S. Quanjer. Hij wees op het gewicht van den dag, die een nieuw element, dat der vrouwenverpieging in de militaire ziekeninrichtingen bracht herdacht met dankbaarheid het vrou wencomité en zuster Beijnen, die de verwezenlijking van het denkbeeld mogelijk hebben gemaaktsprak de hoop uit dat deze proef weldra door eene met geschoold mannenpersoneel zou kunnen worden gevolgd herin nerde er aan dat het hier nog een proef gold, die alleen bij welslageu tot meer blijvende maatregelen zou kunnen leiden en eindigde met een opwekking aar, de zusters tot ver trouwen in de officieren van gezond heid, die haar zeker haar moeilijke taak zullen verlichten. werd door groote blaren. „Arm kind riep tante Rika, „ga maar dadelijk naar tante Trina, die is precies een dokter, die weet voor zoo iets wel raad, maar ik zal je ook een beetje helpen." Er werden gewreven aardappelen op de hand gelegd, dat koelde af en verzachtte. „Er is hier nog zooveel te doen, tante." „Het werk zullen wij wel alleen doen, Marietje, je kunt nu toch niet meer aanpakken. Doe deze doek om je hand." Toen ging Marie met een vreemd gevoel van beklemming naar den Beermanshof. Het was nu de eerste keer, dat zij daar alleen heen ging. De honden kenden haar reeds en kwamen kwis pelstaartend nader, zij leunde echter een oogenblik tegen het openstaande hek en keek eens in het rond. Het viel haar nu eerst in, dat haar lieve moeder hier geboren was en hier vandaan, ontvlucht. Hoe had zij dat kunnen doenOnder deze oude eiken, die pas met geelachtig groen prijkten, was de kleine Dora Vlissingen, 3 October. „Hebt U niets vergeten." De revue van Henri ter Hall, die bovenstaand opschrift tot titel draagt, wordt op de reciame-biljetten als pracht-revue aangekondigd en zij mag dien naam met volle recht dragen. Daarvan hebben allen, die de Con certzaal van den heer Burgers Za terdagavond hebben bezocht, zich kunnen overtuigen en die allen zulien wel onderschrijven, dat de geestige en onvermoeide schrijver met een benijdbaar talent van ontwerpen en uitvoeren een kijkstuk heeft geleverd, streelend voor oogen en smaak. Be oordeelt men de revue zoo naar het uiterlijk, dan zal ieder moeten toe stemmen, dat de decors en de cos tumes, prachtvol als ze zijn door de frischheid en den fijnen smaak, die er uit spreekt, een vaardige hand en een bijzonder gevoel voor het sciioone verraden. Men krijgt ze in zoo veie en velerlei vormen ie zien, dat men waarlijk niet weet, welke de schoonste te noemen, want elk in zijn soort is een type, zich kenmerkend door zwij gend sprekende, minutieusgeteekende karakters. De bekoorlijke figuur van Fortuna, vol van schitterende gratie, wordt gevolgd door de bont maar fraai gekleurde kleeding van Westlandsche boerendeernende brandweerope- relten en vooral het keurige tooneel van de Hudson-Fultonfeesten en de (fantastische Noordpool-scène, zijn treffend schoone tooneelen, waarop het oog met welgevallen staart, be koorlijk als ze zijn door de keurige kleurenpracht. Schitterend is de vlaggen-revue, dat is een pakkend slot, dat dan ook daverend werd toegejuicht, zoodat wel vijfmaal ach tereen moest worden gehaald. Aan toejuichingen heeft het trou wens gedurende de voorstelling van de 3 acten, waarin de revue is ver deeld, niet ontbroken, 't Is dan ook ondoenlijk ieder moment te releveeren waarop het talrijk publiek op on dubbelzinnige wijze blijken van te vredenheid gaf. De hoofdpersoon Piet met zijn factotum en den politieagent geven stof te over voor een hartelijken lach en er is braaf gelachen, dank zij de ondeugende, rake, geestige zetten van Piet, die met zijn tintelend ver nuft, zijne bijzondere opmerkingsgave, zijn sterk geheugen en zijn manier van zeggen en doen onweerstaanbaar dwingt om zelfs den meest pessi- mistischen plooi uit een ot ander gelaat te doen verdwijnen. Natuurlijk sloegen de zetten, die betrekking haddee op Vlissingsche toestanden, buitengewoon in. Na de hoofdfiguren dienen nog genoemd de creaties van een Am- opgegroeid. Wat een schoone heer lijke geboorteplaats Marie voelde, dat dit dorp voor haar ook reeds een aangenaam te huis was geworden. De derde ver dieping in Goldammers huis, in de drukke Leipzigerstraat, waar zij haar jonge leven had doorgebracht, wekte in haar niet het gevoel daar thuis te behooren en daar te willen terug- keeren. integendeel, met schrik dacht zij aan het vaderlijk huis, zij wenschte hier te blijven, hier voelde zij zich geheel geborgen, hier in de geboorteplaats van haar moeder. In het midden van het groote erf stond de boerenwoninghoeveel menschen zouden daarin reeds hun leven gesleten hebben De heele bouwstijl, met de bruine en de vooruitspringende gevel, wat was dat vreemd en verschillend van alle huizen in de groote stad. De houten paardenkoppen daarop had grootvader haar als het geliefkoosde zinnebeeld der boeren in Neder- Saksen aangewezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1