mantels! IK EMÏISfl Au bon Marché, i Jfajaars- en Wintermantels, tl bericht hare geachte clientèle de ontvangst dei Burgerlijke Stand» F. P. VAN HAM. n BENIEST's Ziekte-Verzski Ingezonden Stukken. BUITENLAND. Vervolg Adverfenfiën. Eiwiïsfaal per heels en halve Liter a i 0.55 en II.- Apoth. Van Linsclioten. STOOM-VERVERIJ Chemische Wasscherij No. 232 Mantalnugazljit Noordstraat O 32, Middelburg. Specialiteit in Blouses Directoire Rokken] Cosfuum- en Onderrokken Taille Cosfuums Corseften. MAATWERK. bericht de ontvangst der Nieuwendijk, Vlissingen, en verder vele Nouveauté's. Costuums op maat worden in alle genres onder garantie op onze Ateliers in den kortst mogelijken tijd vervaardigd. Aanbevelend AU BON MARCHE- 2 gn deze Courant behoor! es; San Sebastian te vliegen. De Kaning en de Koningin van Spanje waren te San Sebastian op het vliegveld ten einde getuige te zijn van de vliêgproeven van Morane met een Bleriot-monoplane. toen een telegram aan het hoofdkwartier der Aero-Club meldde, dat Tabuteau om 4 uur 37 min, te Biarritz was opgestegen met een Farman-tweedekker en verdwe nen w.as in de richting van San Sebastian. Het nieuws verbreidde zich snel en aller oogen waren gericht op dat gedeelte van den gezichteinder van w^ar met Tabuteau kpn verwachten. Na eenige oogenblikken zag men de bidlane verschijnen, over het eiland Sancta Clara vliegende. Onder enthousiaste toejuichingen van het publiek daalde Tabuteau jui&t vópr de koninklijke tribune. Toen de vliegenier uit zijn toestel steeg om de gelukwenschen van Koning Alphonso in ontvangst te nemen, werd hem door de menigte een ovatie gebracht, zooals nog nim mer in San Sebastian was bijge woond. De Koning ridderde den stoutmoedigen vlieger. De vlieger Plockmann is op het vliegveld van Naschelm van een hoogte van plm. 50 meter naar be neden gevallen. In deerniswekken den toestand werd hij naar het hos pitaal te Müihausen vervoerd, alwaar hij eenige uren later, zonder dat hij het bewustzijn had teruggekregen bezweek. Te Parijs zijn, volgens berichten, die alleen de „Matin" gaf, drie per sonen op verzoek van het parket te Bern gearresteerd, op beschuldiging van gepleegde verduisteringen van niet minder dan plus minus tien mil- lioen francs. Tevens is nog tegen twee andere verdachten een bever tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Deze zaak krijgt een te pikant tintje door de omstandigheid, dat de namen van drie der vijf verdachten klinken als een klok. Het zijnPaul Breitt- mayer, broeder van den zeer beken den schermer George Breittmayer; Jean Stevens, bloedeigen zoon van den schilder Alfred Stevens, naar wien een Parijsche straat is genoemd Felicien Maës, Mathias Friedland, directeur van het „Syndicaat tot on derzoek van mijnondernemingen" en Joanny Demonroy. Latere berichten melden, dat ook Friedland reeds door de Fransche politie is gearresteerd en wel te Biarritz. Maëss zou, altijd volgens de ..Ma tin", beschuldigd zijn van het uitge ven in Zwitserland en in België, van talrijke aandeelen van min of meer fictieve maatschappijen door bemid deling van een bank, die hij te Bern had opgericht. Deze bank zou te Parijs een filiaal hebben, en wel het genoemde Syndicaat, waarvan Fried land aan het hoofd staat. De drie andere personen zouden beschuldigd zijn van medeplichtigheid als „make laars" in de door Maës uitgegeven, zoo goed als totaal waardelooze aan deelen. De „Matin" heeft op eigen houtje en op de haar eigen kiesche wijze te Parijs een onderzoek ingesteld bij de families der gearresteerde perso nen. De familie van Stevens was uit de stad, de vrouw van Maës weigerde den „Matin"-man te ontvangen en op het bureau van Friedland's „syn dicaat" was men zeer verbaasd over diens arrestatie. Ongeregeldheden te Berlijn. in tegenstelling met vorige avonden, had Moabit Donderdag tot 9 uur een rustig aanzien. Tusschen 7 en 8 uur was het in de Beussel en de aan- grezende straten wel ongewoon druk, want niettegenstaande het krachtig optreden der politie bij vorige avon den, waren wederom vele nieuws- rigen naar Moabit gegaan. Patrouiles van bereden politieagenten zorgden er voor, dat de menschen-massa's in beweging bleven. Óp de hoeken der Seussel- en Turmstraat verzamelden zich weder om groote menschenmenigten, maar om de 10 minuten kwam een pa trouille de menschenzee uiteen jagen. Om negen uur werd uit een huis aan de Turmstraat met een bloempot naar de politie geworpen. Op bevel van den inspecteur loste men twee schoten in de lucht. Daarop werd de straat schoongeveegd, waarbij ver schillende personen lichte verwon dingen kregen. H?t gedrang was ont zettend en op de doeken der stiaten stond heel wat gepeupel, dat het dingen nog vergrootte en de politie weer hepi wat werk opleverde. En- keln der onruststokers werden gear resteerd en naar de gevangenis over gebracht. Even na 10 uur verscheen de mi ester van binnenlansche zaken met den hoofdcommissaris van politie ter plaatse. Zij lieten zich door in specteur Klein van den toestand op de hoogte stellen en reden daarna door de verschillende straten, waar het op de vorige avonden zoo ge ducht was toegegaan. Nadat de mi nister vertrokken was, begaf v. Jagow zich naar de Reformatiekerk, waar hij de wachtende journalisten vond. Hij sprak eenigen tijd met de repor ters en vroeg hun, aan de Engelsche collega's te zeggen, dat zij de op- geloopen verwondingen niet ern stig moesten opnemen. Schertsend voegde de hoofdcommissaris er aan toe „het zijn wonden, die zij op het slagveld op het veld van eer gekregen hebben". Zobals wij boven reeds zeiden verliep de avond, dank zij het flink opfreden der politie, verder kalm en ordelijk. Het schijnt dat Donderdag een zekere rust is ingetreden maar men vreest, dat het einde der on lusten nog niet gekomen jS. Het gerucht loopt nl., dat het oproer in den nachf van Zondag op Maandag opnieuw en met nog meer kracht zal worden voortgezet. De oproer makers zouden dan uit de andere stadsgedeelten versterkingen krijgen. In hoeverre dezn geruchten eenigen grond van waarheid bevatten, weten wij natuurlijk niet, maar het is een feit dat de autoriteiten zich op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid houden. Niet alleen het 4e garde-regiment te voet, maar ook het Elisabeth-regi ment staat gereed om zoo noodig, naar de straten van Moabit te trekken en daar met de politie het oproer te onderdrukken. Gunstig is voorzeker het feit, dat de vooruitstrevende volksvereeniging van Moabit Donderdagavond besloten heeft den opper-burgemeester Kitsch- ner te verzoeken dadelijk met die personen in onderhandeling te treden die in staat zijn om aan de staking bij de firma Kupfer Co. een einde te maken verder aan de burgerij van Moabit een oproep te richten dat deze alle maatregelen om de orde te herstellen, zal steunen en zich der halve van iedere deelneming aan sa menscholingen zai onthouden, huizen en vensters sluiten en alles zal ver mijden, wat de orde kan verstoren. 't Is te hopen dat de inwoners van Moabit aan dezen oproep gehoor zullen geven. Ondertusschen zijn verschillenden reeds van plan om de stad een proces aan te doen en ver goeding te vragen voor de schade bij de onlusten aan hun woningen toegebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) De Elecfrische tram. Margate (England) 26 Sept. 1910. Mijnheer de Redacteur Met een mijner vrienden heb ik onlangs een reis naar Holland ge maakt en bracht het eerste gedeelte van die reis in uw stad door. Op Woensdag 3 Augustus maakten wij een tochtje per electrische tram naar Middelburg en voorzagen ons van 2e klasse retourbiijetten, waar voor wij 30 cents betaalden. Op onze terugreis was het zoo druk, dat wij geen plaats in de 2e klasse konden krijgen, daar wij onze plaatsen aan dames en kinderen afstonden. Toen wij daarop plaats namen in een eerste klasee rijtuig, in de ver onderstelling zijnde, dat men ons evenals zulks in Engeland gebrui kelijk is onze reis zou laten vervolgen ronder extra betaling, kwam de conducteur ons om betaling van 20 cents verzoeken, zijnde de volle eerste klasse vrachtprijs voor een enkele reis en weigerde de conducteur zelfs zich tevreden te stellen met het verschil tusschen den eerste- en tweede-klasse vrachtprijs. Er waren nog drie andere reizigers, die dezelfde ondervinding hadden en waag ik het U te verzoeken dezen brief in Uw blad op te nemen, daar wij er beslist zeker van zijn, indien dergelijke praktijken over het alge meen worden doorgevoerd zulks niet kan leiden tot een grooter vervoer en geen gunstigen indruk kan geven van een bezoek aan Uwe zoo interes sante stad. Ter staving van bovenstaande be weringen neem ik de vrijheid mijne biljetten hierbij in te sluiten. U dankzeggend voor de te nemen moeite heb ik de eer te zijn. Hoogachtend, J. M. PARAMOR. County Councillor for the Northern devision of the Bo rough of Margate. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Kiderlen-Waechrer die op zijn doorreis naar Boekarest gisteren te Boedapest vertoefde, heeft aldaar vol gens den corresp. van de „Köln Zeitung" verklaard, dat de Duitsche regeering zich zeer verheugde in het feit, dat de Hongaarscha leening nu ook met behulp van de Duitsche geld markt tot stand was gekomen. Door de weigering van de Fransche geld markt de leening te bewilligen had de zaak een politieleen bijsmaak ge kregen. Haar totstandkoming toonde nu, dat het onttrekken van den steun van Frankrijk de rr.et zijn politiek niet harmoniserende staten daarom nog niet in verlegenheid moest brengen Na de vóórgeschiedenis der leening kon men haar totstandkoming ook in politiek opzicht met vreugde begroeten. Er was een nieuwe band geknoopt tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije. De eerst sedert korten tijd in functie zijnde Duitsche minister, die deze tegenover Frankrijk eenigzins scherpe verklaring plaatste, is op reis naar Boekarest, waar hij vroeger gezant was, om aan den Koning van Roeme nië zijn brieven van terugroeping te overhandigen. BALKAN-STATEN. Een medewer ker van de „Echo de Paris" heeft den Turkschen gezant te Parijs, Na- um Pasja, geïntervieuwd over de verklaringen van Djavid Bey. De ge zant zeide bij die gelegenheid o.a. dat hij kon bevestigen, dat zijn regee ring hem lang voor den aankoop der twee Duitsche pantserschepen had opgedragen bij de Fransche regeering te informeeren of zij soms aan Tur kije een oorlogsschip wilde verkoo- pen De gezant las hierop een ver trouwelijk telegram gedateerd 28 Ja nuari 1910, voor, dat aldus luidde „Griekenland heeft een Italiaanschen pantserkruiser van 10.000 ton ver worven. in Athene verheelt men zich de bedoeling van deze vlootverster- king niet. Het geldt Creta. Ofschoon deze toerustingen ons volstrekt niet verschrikken, is het toch noodig, dat wij om een bloedig avontuur met Griekenland te voorkomen, hem den baas blijven. Daarom wenschen wij dringend, een pantserschip van het nieuwste model van ongeveer 15,000 ton aan te schaffen. Wij denken daar bij in het minst niet aan een aanval en kiezen dit middel juist in het be lang van den vrede. Wij zouden ons gelukkig achten, wanneer wij in Frankrijk zulk een schip konden krijgen en wij verzoe ken u bij de Fransche regeering daartoe stappen te doen en haar omtrent onze bedoelingen in te lichten, welke niets anders is dan door een preventieven maatregel een botsing te verhinderen. Wij hopen, dat Frankrijk ons in dezen zin vriend schappelijk zal helpen." ■Helaas, voegde Naum Pasja hier aan toe, was in Frankrijk geen schip beschikbaar en dientengevolge was Turkije wel genoodzaakt de Duitsche schepen te koopen. Naar aanleiding van de uitlatingen van Djavid Bey merkt de „Matin" nog op, dat de toon, diende minister tegen de Fransche regeering en de Fransche pers aanslaat, een uitdagend karakter heeft en in regeeringskringen stellig een slechten indruk gemaakt heeft, zoodat de nieuw begonnen onderhandelingen er zeker niet ge makkelijker door gemaakt zullen worden. RUSLAND. De dikwijls uitstekend ngelichte Pefersburgsche correspon dent van het „Berliner Tageblatt" heeft het volgende telegram aan zijn blad gezonden, waarboven de re dactie „Finis Finlandiae" zetin welingelichte kringen verzekert men, dat het lot van Finland reeds in be ginsel beslist is, nu hier bericht ont vangen is, dat de Tsaar over het jongste besluit van den Finschen Landdag verontwaardigd geweest is. Men houdt het thans voor vast staand, dat de Tsaar het voorstel van Seyn, den gouverneur-generaal van Finland, die dit votum van den Landdag heeft voorspeld, zal aanne men. Seyn wil den Landdag voor goed sluiten, Finland in een reeks Russische provinciën verdeelen sem- stwos en vertegenwoordiging in de Doema geven: In hoeverre dit onge hoord radicale voorstel verwezenlijkt zal worden, za! reeds in de eerstvol gende dagen beslist worden, omdat reeds ambtenaren met gewichtige papieren over deze aangelegenheid naar het kasteel Friedberg vertrokken zijn. ZUID-AFRIKA. Generaal Hertzog hield Donderdag te Bloemfonten een rede ter beantwoording van een adres van de onderwijzersvereeniging van de Oranje-Vrijstaat-provincie, en zeide bij de gelegenheid, dat bevor dering van de ontwikkeling en zede rijkheid van het kind het hoogste streven van den staat behoort te zijn. Geen kind of klasse van kinderen mag bevoordeeld worden ten koste van andere, leder stelsel behoort in overeenstemming te worden gebracht met de bijzondere behoeften van den bijzonderen staat, zeide spreker, de eenige quaestie is maar, of het vol doet aan de gemeenschappelijke be hoeften van Holiandsche en Engelsche kinderen en of beide gelijke rechten genieten De eigenlijke laak van de opvoeding der kinderen moet bij de onderwijzers blijven berusten; de staat kan slechts een ideaal aangeven en in ruwe omtrekken de middelen aangeven om zoo dicht mogelijk bij dat ideaal te komen. De grenzen van de wet laten ruimte genoeg voor de eigen opvattingen en de wijsheid der onderwijzers. van 27 Sept.1 Oct. ONDERTROUWD: G. H. Hekhuis, jin. 22 j. en W. D. Slimmens, jd. 22 j. J. Landmeter, jm. 21 j. en T. J. Brouwers, jd. 22 j. P. W. Teitge, jm. 29 j. en A. C. Schouwenaar, jd. 23 j. J. P. Standaart, jm. 33 j. en A. J. van Oosten, jd. 34 j. S. Nagtegaal, jm. 25 j. en A. H. Jobse, jd. 24 j. GETROUWD: H. L. Schmelzer, jm. 23 j. en C. P. Weijermans, jd. 22 j. C. P. Wink, jm. 22 j. en T. Bok, jd. 22 j. B. F. Remerij, jm. 32 j. en D, M. Batus, wed. 32 j. BEVALLEN: H. E. Debra, geb. Vandendriessche, d. C. Stroo, geb. van Gent, d. OVERLEDEN: S. Hofman, z. 6 w. H. F. van de Velde, man van M. Outermans, 65 j. flesch inbegrepen, die a 5 ets. teruggenomen wordt. Palingstraat 10. KONINKLIJKE en AMSTERDAM. o Te Vlissingen vertegenwoor digd door Gez. MOTKÉ, Nieuwendijk. Nette aflevering in 8 dagen. Goederen worden eenmaal 's weeks afgehaald en weder thuis bezorgd. „DE DUIF"' Grootst gesorteerd en meest gerenommeerd Mantelmagazijn j voor Dames en Kinderen. Specials afdeeiïng voor I Elegante coupe, fijne afwerking. Beleefd aanbevelend, in Aoozen uan 20 en 30 cent heeft een prachtige glans. MIDDELBURG, m M M M M M JS g Het is ons des te pynlykef de menschen aan de maag te zien Iyden, waar wy weten dat zy door de Pink Pillen genezen kunnen worden. XJSMXJSISJitjXJt!# K. Prijs per Afzonderlijke ni handelaren, Pq F. VAN DE VE Verschijnt dagelijks Iets ouer „aar aanleiding van de wetsontwerpen! I. Vóór het zomerreces heeft de regeering een belangrijke wetsontwerpe welke eerlang in behand worden genomen. Zij he king op de voiksverzeki booren dus tot de zoogr ciale wetgeving, die, s<| standkoming der wet op contract, op het doode ven staan. Verschillendl zijn ingediend, doch stap verder gekomen, onze oudjes wacht noj voorziening en is zelf< losgelaten, daar de te regeering er de voorke ren heeft, om eerst ee zekering tot stand te brf scliijnlijk omdat deze makkelijker te organised de invaliditeits- en oud ring, ofschoon aan dez getwijfeld groote belioe: Aan het thans ingedi- ziektewet, gaat een ar vooraf, dat den naam ontwerp-radenwet. De regeering is nl. toegedaan, dat er verba. bestaan tusschen de takken van arbeidsverzej bestaande, dat bij de onderscheidene verzetj wanneer die eenmaal stand gekomen, de wordt gevraagd van dez welke moeten zijn san de kringen der bclangh ven (werklieden en met zekere zelfstandijl bekleed zijn. De bedoelde coilegl naam dragen van raa en deze arbeidsraden gewezen lichamen zijl ketikassen te beheeren, vrij eenvoudige admini hier betreft, hebben w bij de ongevallenver centrale bank noodig, zekeringsbank dus. Welke taak de rad zuilen hebben ten op andere takken van ver eerst later ter sprake. De raden zullen san uit een gelijk aantal we en patroons leden, op schap van een door e benoemen ambtenaar. Wat de ziekteverz 51.) -o— «Misschien hebt Dietrich, de jeugd is i was zij het niet, dan 00ru't. Gaat zij i raoet zjj dikwijls een Se'd betalen." «Fabrieken zijn 8e'd in het land, v ®enschenkracht, gez- uk, als een oude vu „Moloch," vulde i ri us zegtW; J? ™ensch, wann ziel?» W'n' Hendrik trad onsti dat de wagen er ,„atscheid genomen vcfvuid met 2eer •hukken en gedach naar huis terug.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 4