;antoor flissiagsclis öoariii 'ER ijfe fiiftea BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws. Middelburg [IEKEN, (Metaaldraad lotoren, Draad- reiligheidstoe- |n 3 October !9I0, No. 232. j^NNÊNLANDT in g van af 2 uur In" te spreken. tverbrengiiig, hellen, enz, verstrekt. op te geven, iet 16 Woonhuizen, b. n, o. rstig voor werkplaats, istr, Oppervl. 90 cA. ïouievard De Ruyter, iter- en slaapkamer- or- achter- er, slaap, serre, keuken, closet- ners. Voor- en achter- b. n. o. beneden voorkamer, Boven twee kamers, ieer geschikt om tot <ken winkelstand, elk winkel, 2 alco- plaatsje met wascti- lcoven, achterkamer, der stad, b. n. o. Imers, keuken en bij- f4800. o. 2 kamers, keuken, ie voorkamer, alcooL .apkamer, flinke lucl1 ';an er opblijven. 2 groote kamers,zij' gas- en waterleidu >t Mei. VAN DE VAN öeffleeetefoestiiure KENNISGEVING. Verkrijgbaarstelling soldijen zeemacht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden bat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepe lingen, te wier behoeve ingevolge Koninklijk Besluit van 28 Juni 1898 „o, 42 een gedeelte zeetractement of soldij is afgestaan, ter gemeente secretarie (afdeeling Bevolking) kun nen worden afgehaald, dagelijks van bes voormiddags 10 tot des namid dags 4 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vlissingen, 1 Oct. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Debietrecht op tabak. De Haagsche correspondent van de „Tel." bevestigt, dat het in de Troonrede aangekondigde „nieuwe middel" tot versterking der financiën, zal bestaan in een belasting op het verbruik van tabak en sigaren binnen de Nederlandsche grenzen, een zoo genaamd debietrecht. De bedoeling is om van alle in Nederland vervaardigde en in winkels verkochte sigaren en tabak een recht ie beffen van 10 a 15 pet. Bij de regeling van de wijze, waarop deze heffing zal geschieden, moet de minister nogal op bezwaren sluiten. Vooral schijnt het moeilijk Ie zijn, om maatregelen te beramen legen de vele ontduikingen, welke bij dit stelsel kunnen voorkomen. Men meent echter ook hiervoor de oplossing gevonden te hebben. Desluitingsquaestie en de arbeidstijd voor Personeelen. Naar het „Hbl." verneemt, is het nationaal comité tegen een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voornemens stappen te doen bij de regeering tot het verkrijgen van een wettelijk ge regelden arbeidstijd voor winkel-per- soneelen. Wij herinneren, dat de tegenstan ders van sluitingsdwang steeds heb ben betoogd geen tegenstanders te ziin van een wettelijk geregelden ar beidsduur van winkel- en magazijn- personeelen en bovendien steeds erop wezen, dat gedwongen winkelsluiting nog geen verkorting van arbeidstijd van het personeel ten gevolge behoeft ie hebben. Uit bovenstaande mededeelingen blijkt nu, dat het nationaal comité bij zijn strijd voor behoud van de bedrijfsvrijheid, van plan is te ageeren voor verbetering in den toestand van bei personeel wat betreft den ar- veg. of verkoop aan ^de^ eigenaren zelveh de helft van boven rij, zijn doorloop ur. Het eskader in Oost-lndië. Het ligt in het voornemen van den minister van marine de aflossing van be schepen behoorende tot het Ne- derlandsche eskader in Oost-lndië zoodanig te regelen dat gedurende be jaren 1911, 1912 en 1913 het eskader als volgt zal zijn samenge- ia 1911de pantserdekschepen De «Ruyter", „Tromp", „Hertog Hendrik" tn de „Zeven Provinciën" en het Pantserdekschip „Holland" gedurende bel laatste kwartaal versterkt door 2 'Wpedobootjagers in het jaar 1912de pantserschepen ^Ruyter", „Tromp", „Hertog Hen- tn «Zeven Provinciën", het pant- „Holland" en 2 torpedo- "oot|agers, gedurende het laatste Wartaal versterkt door nog 2 torpe "«jagers in het jaar 1913 de pantserschepen 8 Ruyter" of „Koningin-Regentes", !"er'°g Hendrik", „Tromp" en „Ze- n Provinciën", het pantserdekschip •holland" en 4 torpedobootjagers, i "urkende het laatste kwartaal 8 tor- het l "Obootjagers, waarvan 2 in reserve. Memoires van Domela Nieuwenhuis. Naaf het „Hbl." verneemt kan in '°°P van de maand October de van 'n£ 'egemoet gezien worden hniseetl Werk van Domela Nieuwen- httlt waar'n deze zijn memoires djh ,neergelegd. Nieuwenhuis behan- i„. hierin zijn levensloop van theo- 'ot anarchist, met breedvoerige beschrijving van de verschillende evoluties. Zijn strijd tegen de sociaal democratie komt daarbij vanzelf naar voren en de spoorwegstaking van 1903 wordt een episode, waarbij langer stilgestaan wordt. Voor een Duitsche en Fransche vertaling van het werk wordt reeds gezorgd. Een standbeeld voor ezaar Peter. Van geachte zijde wordt aan de „N. Cf." medegedeeld, dat bij Z. M. den Keizer van Rusland het ernstig voornemen schijnt te bestaan, om aan de gemeente Zaandam aan te bieden een levensgroot standbeeld op voetstuk van Czaar Peter den Grooten als scheepstimmerman. De Russische gezant te 's Gravenhage moet reeds met den burgemeester van Zaandam in voorloopig overleg zijn getreden over de plaats, waar dit standbeeld eventueel zal worden geplaatst. Vlissingen, 1 October. In de week van 25 tot 30 Sept. werden hier 134 zeebaden genomen, waarvan 73 door heeren en 61 door dames. De temperatuur van het water varieerde van 58 tot 60 graden. Het weer was deze week zeer mooi. De bezitster van het lot no. 383 van de huisvlijltentoonstelling van „Vlissingen Vooruit", mevrouw Meij- boom te Eindhoven, heeft eene ge machtigde gezonden tot het ontvangen van den prachtigen gebeeldhouwden spiegel van den heer den Hollander. Alsnu zijn nog beschikbaar no. 51, een allumunium kaartenschaal en no. 588, een bloemkuip. De schade aan de mailboot „Prin ses Juliana", tengevolge van de aan varing met het Belgische stoomschip „Prinses Clementine" zal worden ge repareerd door de werf der Kon. Mij. „de Schelde" alhier. De maatschappij „Zeeland" heeft weder de bekende reisgidsen uitge geven voor den winferdienst. De gid sen zijn in het Hollandsch, Engelsch en Duitsch gedrukt en op aanvrage bij de directie verkrijgbaar. Met de „Staatscourant" no. 229 zijn verzonden de statuten van de coöperatieve volksbrooddaekerij en verbruiksvereeniging „de Broeder band" alhier. Zondag a. s., des avonds 8 uur, zal in de zaal van het Leger des Heils in de Gravenstraat alhier een zeer bijzondere demonstratie gehouden worden. Twee onzer stadgenooten zullen dan worden geinstaileerd als korpskadetten (toekomstige officieren van het Leger). De plechtigheid zal worden geleid door Ensigne Kropff, hoofd van het jongeliedenwerk in de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. Ter opluistering zulien door kapiteine Van Beek, van Rotterdam, sopraan solo's worden uitgevoerd, begeleid met guitaarmuziek. Het detachement van het 4e bataljon alhier, dat sedert 22 September j.i. onder commando van den len luit. Harts deelnam aan de schietoefenin gen in de legerplaats bij Harstkamp, is per trein van 6.29 nam. terugge keerd. De officier van gezondheid P. H. E. Verberne, tijdelijk gedetacheerd bij het militair hospitaal te Breda, is mer ingang van 1 October definitief daarbij overgeplaatst. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is een .13 jarig meisje in het Dok bij de ligplaats van Hr. Ms. „Bever" te water gevailen doordat zij, te dicht langs den kant ioopende, uitgleed. Het meisje werd gered met een sloep van een der loodskotters, nadat eerst de politie-agent Abrahaiuse hef kind uit het water had getrokken, waarvoor genoemde agent zich langs den kaai muur had laten zakken. VOETBAL. en" Eindelijk is dan toch vastgesteld, welke vereenigingen uit zullen komen in de Zuidelijke 2e klasse. Het zijn: „Helmond" 1, „Willem 11" vanTiiburg, „Noad" 1 van Breda, „Rozendaal Vooruit" I, „M. V. V. O." I en „Zee- landia" I van Middelburg, en „E. M. M." 1 van Vlissingen „'t Zesde" II is overgeplaatst naar de reserve 2e klasse, terwijl aan „Velocitas" III geen plaats is ingeruimd. Voor de bekercompetitie hebben ingeschreven 62 elftallen. De loting had voor de Zeeuwsche clubs het volgende resultaat„M. V. V. O." moet naar Arnhem, om „Odo" te bestrijden, „Zeelandia" ontvangt in Middelburg „D. O. S." van Utrecht op bezoek, terwijl „E. M. M." een snoepreisje mag ondernemen naar Amstel te Amsterdam. Deze le beker ronde heeft plaats op 6 November a.s. De Provinciale, eene vereeniging van noordelijke, oostelijke en zuide lijke clubs, besloot in haar 1.1. gehou den vergadering, wedstrijden te doen spelen door de beste provinciale 2e klasseelftallen onderling. Zoo zal bijv. het Zeeuwsche elftal moeten spelen tegen het Brabantsche elftal. Morgenmiddag om half 3 wordt op het Midden-Reduit alhier de volgende oefenwedstrijd gespeeld „E. M. M." I—„Zeelandia" I (Goes). A—Z. Men schrijft ons uit Middelburg Evenals vorige jaren hebben ook dit jaar een groot aantal openbare muziekuitvoeringen op het Molen water alhier plaats gehad. Het laatste van deze concerten, die zooals be kend, aileen gegeven worden door het Middelburgsch Muziekkorps onder leiding van den heer Jan Morks, had Vrijdagavond plaats onder bijzonder groote belangstelling. Toen het pro gramma was afgewerkt werd den heer Morks een groote lauwerkrans overhandigd, op de linten waarvan stond „Van vele concertbezoekers" en „Aan het Middelburgsch Muziek korps en zijn talentvollen directeur". Een daverend applaus bewees dat de aanwezigen met deze hulde ten voile instemden. De eerste luitenant-adjudant jhr. C. M. Storm van 's Gravesande van het 2e bataljon, wordt met ingang van 15 November a.s. gedetacheerd bij de le mitrailleur-afdeeling te 's Gra venhage. Door den heer Van Dalsum, uitgever van het weekblad „De Volkswil" te Hulst is aan de arrondissements-' rechtbank zijn beklag gedaan, da de aanklachten door hem en A. Meintjes, boerenarbeider te Graauw op den 8 Augustus 1910 ingediend tegen de verantwoordelijke redac teuren of de uitgevers van „de Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent en „Zelandia" te Hulst niet zijn vervolgd door den officier van justitie. Naar de heer Van Dalsum in zijn blad mededeelt is hem door den griffier der rechtbank geschreven, dat de rechtbank geen termen gevonden heeft, om een strafvervolging te bevelen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Tholen J. A. de Jong, thans griffier bij het kantongerecht te Brielle, KERK EN SCHOOLNiEUW S. Tot hoofd der christelijke burger school in de Singelstraat te Middel burg, inplaats van den heer L. C. Breebaart, is met ingang van 1 Jan. benoemd de heer G. L. J. Waanders, hoofd eener schooi te Wassenaar. Verkoopingen en Aanbestedingen. Te Breda is aanbesteed het was- schen van de linnen nachtlegergoe deren, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1911 1 januari 1916 voor de garnizoensplaatsen Middelburg en Vlissingen. Voor beide garnizoenen was laagste inschrijfster de stoomwasscherij „Mid delburg" te Middelburg. Zij schreef in voor bedzak 6, kussenzak 11/1, beddelaken 2, 2 maal stroozak 6 en 2 maal beddelaken 2 ct. Door het ministerie van justitie is gisteren herbesteed de levering van plm. 74.000 K.G. groene erwten, ten behoeve van de voeding der bevolking in de gevangenissen en rijkswerkin richtingen te Hoorn en Leiden, en in de tuchtscholen en rijksopvoedings gestichten voor April 1911. Laagste inschrijver J. A. van Heel, te Goes, voor f 0,1995 per K.G. Vergiftiging. Over het door het parket, dat gisterenmiddag uit Alkmaar te Hoorn aankwam, in gestelde onderzoek betreffende het treurige vergiftigingsgeval te Hoorn, kan nog niets worden medegedeeld, daar het nog niet is afgeloopen. Geheel Hoorn is begaan met het treurige iot van den algemeen ge- achten heer Markus, die op zoo'n verschrikkelijke wijze, zijn meer aan 80jarige echtgenoote moest verliezen. Algemeen spreekt men zijn afschuw uit over hem, die op zoo wreede wijze ingreep in het rustige leven dier twee brave ouden van dagen. Na het gebeurde begint men te beseffen, dat reeds verleden jaar een aanslag op die twee levens is gedaan. Ook toen heeft de familie Markus een taart thuis gekregen, waarvan, behalve de man en de vrouw, ook eenige neefjes en nichtjes hebben gegeten. De heer Markus en een paar kinderen zijn toen ongesteld geweest, doch dit was niet van dien aard, dat men aan een vergiftiging dacht. Wel heeft de heer Markus een vooroordeel tegen taarten opgevat, waarom hij dan ook nu niet van de taart heeft gegeten, die er anders smakelijk genoeg uitzag. Na het gebeurde van gister, zoekt men echter verband tusschen dat herhaald zenden van een taart. Zeer waarschijnlijk is het, dat ook die van verleden jaar is vergiftigd geweest, doch ziende, dat toen het gewenschte resultaat niet is verkregen, heeft men nu tot krasser middel zijn toevlucht genomen, om met meer succes een aanslag te doen op de levens van het echtpaar Markus. Sterk vermoeden is er, dat beiden moesten worden getroffen. Het bege leidend schrijven, onderteekend „een kermisreiziger", is blijkbaar een truc van den dader, om de aandacht van hem at te wenden en om te maken, dat men in andere richting zou gaan zoeken. De toestand van het dienstmeisje van den heer Markus, dat ook van de taart heeft gegeten, is zoodanig, dat men ook voor haar leven vreest. Ze lijdt hevige pijnen. De verschijn selen wijzen op arsenicumvergiftiging. Gedurende September 1910 kwa men den Nieuwen Waterweg binnen 910 schepen, metende 1,099,366 netto reg. ton, waarvan 10 zeilschepen, met. 3582 netto reg. ton en 15 zeelichters, met. 9603 netto reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 859 schepen, met. 1,052,013 netto reg. ton. Bovendien legden 22 inkomende en 56 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. in September 1909 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 800 sche pen, metende 913,952 netto reg. ton, waarvan 8 zeilschepen, met. 2299 netto reg. ton, en 14 zeelichters, met 9327 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 745 schepen, met. 867,961 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg1910 7413 schepen 8,438,158 netto reg. ton, 1909 6797 schepen 7,552,801 netto reg. ton; Rot terdam 1910 6970 schepen 8,062,226 netto reg. ton, 1909 6368 schepen 7,194,152 netto reg. ton. De stoomvaart-maatschappij „Nederland" heeft drie vrachtbooten in aanbouw gegeven. Twee daarvan zullen worden gebouwd door de firma Wm. Hamilton Ltd., te Port Glasgow, en één door de Rotter- damsche Droogdok-Maatschappij. De stoomschepen worden 430 voet lang, 55 breed en 23 6' diep en krijgen een laadvermogen van 8600 ton d. w. Op de Mathenesserdijk te Delfts haven werd Donderdagavond aange houden de bekende Rotterdamsche inbreker E. v. d. K-die verdacht wordt zich kort te voren met twee andere personen toegang te hebben verschaft tot de woning van een landbouwer aan den Rotterdamschen dijk onder Schiedam. De landbouwer, geritsel hoorende, terwijl hij reeds te bed lag, stond op en verraste een drietal inbrekers, gekleed in gummi- jassen en fietspetten, die op zijn komst allen de vlucht namen. Men vermoedt, dat v. d. K. tot dit drietal behoorde. Hij was bij zijn arrestatie in het bezit van een geladen revolver en een dievenlantaarn. Het weder in Augus tus. Gedurende nagenoeg de geheele maand Augustus bevond zich boven de Azoren een gebied van hooge drukking, dat zich vaak tot over Z.W.-Europa uitstrekte. Voorts werden lrooge drukkingen van den 5en tot den 18en nabij IJsland en van af den 25en boven de Oostzee aangetroffen. In de eerste dekade trokken enkele depressies in meest noordelijke richting over W.-Europa; in de tweede helft der maand trokken er verscheidene meest in dezelfde richting van de Briische eilanden naar Scandinavië. De maandgemiddeiden van tempe ratuur en bewolking weken weinig van de normale af. Slechts op zeer enkele dagen en alleen in het Z. O. van ons land steeg de tem peratuur boven 25°. Heldere dagen kwamen nagenoeg niet voor; toch was te de Bilt de totale duur van den zonneschijn iets meer dan ge woonlijk. De hoeveelheid neerslag was algemeen en vooral in het N., geringalleen in de eerste dekade viel er in het Z.O. meer regen dan gewoonlijk. Over het geheele land genomen, bedroeg de maandsom slechts de helft van de normale hoe veelheid. Zware onweders kwamen niet voor; alleen die van den 2en, 3en, 4en, 15en en 26en waren van beteekenis. Bij het laatste hadden verscheidene trefgevallen plaats. De verdeeling der windrichtingen over de geheele maand week weinig van de normale af; in de eerste dekade waren de N.O-iijke, in de tweede de W.-lijke en Z.W.-lijke en in de derde de Z.-lijke winden tal rijker dan gewoonlijk. In de eerste dekade was de windkracht gering. Gisterennacht is te Demen (na bij Ravenstein) de bliksem ingeslagen in de hofstede van den landbouwer Schoonenberg. De gansche boerderij met schuren is tot den grond afge brand. Eenige varkens en kippen kwamen in de vlammen om. Verze kering dekt de schade. Op de Groote Markt te 's Gra venhage heeft gisterochtend de politie een einde gemaakt aan een geraffi neerd bedrog. Een koopman in boeken uit Am sterdam, wetende dat de lust tot koopen van onzedelijke lectuur op de Markt groot is, had een aantal werkjes met „courante" titels uitge stald. Maar het eenige wat echt was aan die boeken waren de omslag en het titelblad. Overigens bestond het „werk" uit bladzijden van geheel andere, meerendeels verouderde ro mannetjes, ja zelfs dekte het Holland- sche titelblad een boek in een vreem de taai. Naar het zeggen' van andere marktkooplieden, zou deze koopman reeds geruimen tijd op die wijze zijn afnemers hebben beetgehad. Blijkbaar heeft thans een der bedrogen koopers een aanklacht tegen hem ingediend. Althans gisterochtend overtuigde de politie zich van de handelingen van den Amsterdamschen koopman, met het gevolg, dat diens geheele voor raad in beslag werd genomen. Proces verbaal is opgemaakt. - In de Houthaven te Amsterdam is drijvend gevonden het lijk van een onbekend man van omstreeks 60-ja- rigen leeftijd. Gitsterenmorgen werd door een bootwerker ter hoogte van de Maaskade te Rotterdam, een manspersoon drijvend gevonden. Hij vischte hem op en nu bleek dat hij nog slechts korten tijd misschien 10 minuten, in het water had gele gen. De hulp van een paar doctoren werd ingeroepen, doch de aangewen de pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruchteloos. In het ziekenhuis aldaar is overleden een 2-jarig meisje dat uit het raam der eerste verdieping op straat was gevallen en daardoor een schedel breuk had gekregen. Kranig. Een 80-jarig heer te Utrecht is van daar per tweewieler naar Brussel gereden. De kantoorbediende die zich met f 4000 van de firma J. en A. van der Schuijt, te Rotterdam, uit de voeten heeft gemaakt en te Groningen werd aangehouden, en de in zijn gezelschap aangetroffen persoon, zijn naar de gevangenis overgebracht. De derde die in het gezelschap was, een Amsferdamsche kellner is op vrije voeten gelaten. Van Rotterdam waren de twee eerstgenoemden per auto naar den Haag vertrokken, waar, evenals in Amsterdam, verschillende aankoopen zijn gedaan. De kellner kwam eerst later in hun gezelschap. Gisternacht hebben zich bij een officier en bij een 30-tal onderof ficieren en manschappen van het le reg. huzaren te Amersfoort verschijn selen van hevige diarrhee voorge daan. Volgens vermoeden, doordat er iets verkeerds in het voedsel heeft gezeten. Bij de manoeuvre op Woensdag was het eten (versche aardappelen, andijvie en vieesch door eldaar) in een hooikist mede gevoerd en op het terrein genuttigd. Men tracht de oorzaak van de ziekte verschijnselen, die gelukkig geen nadeelige gevolgen hebben, op te sporen, wat zeker niet gemakke lijk zal zijn. Het is trouwens vol strekt niet zeker dat hét eten de schuld draagt, De oudste vrouw van Weeneh, Katharina Lust, is 112 jaar oud, over leden. Ze was een arme jodin, weduwe van een kleermakersknecht, met wien zij in 1816 trouwde. Ze ishaarheeie leven arm geweest, heeft hard voor den kost moeten werken en was tot kort voor haar dood zoo gezond en fiink, dat ze geen bril noodig had en heeft 10 kinderen gehad. -- De lijken van een 50-tal mijn werkers, die bij de mijnramp van 11 Mei II., in de Welliongton-mijn te Whitehaven bedolven werden, zi]h nu te voorschijn gebracht. De toe stand der iijken toonde aan, dat oe menschen direct gestikt zijn, zoodrt het gerucht, ais zou men te lang gewacht hebben met de reddings maatregelen en de menschen een langzamen hongerdood hebben laten sterven, ongegrond gebleken is. Wij hebben reeds melding ge maakt van een welgeslaagde vlucht over de Pyreneeën. Nader wordt daaromtrent het volgende gemeld Woensdag is het den vliegenier Tabuteau gelukt, van Biarritz naar

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3