B LOOKER'S CACAO Zaterdag 1 October binnenland. DAALDERS 1910. Feuilleton* No 231 48e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. pe afdeelingen der Tweede Kamer jijn gisteren gereed gekomen met jet onderzoek der Indische begrooting. jlen verwacht dat de hoofdstukken der Staatsbegrooting, waarvan het onderzoek a.s. Dinsdag begint, de sectiën niet langer dan een week zullen bezighouden. In verband waar mede het voornemen bestaat tegen je tweede helft van October de bak kerswet nog te behandelen. Tariefherziening. Naar de „N. Ct." verneemt, be rusten de mededeelinger, der Daily Express" over de tariefherziening voor een ,deel op de fantasie, met name wat het cijfer der verwachte opbrengst aangaat. Niet 25 maar tien tol twaalf milloen zal, volgens de berekening van den minister, de tariefsherziening opleveren, indien de Staten-Generaal die goedkeurt in den vorm, aangegeven in het ontwerp dal eerstdaags naar den Raad van State gaat. Bij die herziening, welke in hoofdzaken naar het voorbeeld van het ontwerp van minister Harte van Tecklenburg is uitgewerkt, zou vooral op een betere classificatie der belaste artikelen het oog zijn gericht. Middelen van volksvoeding heeft de minister geheel van de heffing willen vrijstellen, tenzij die in verwerkten vorm ingevoerd worden (bijv. meel). Het recht, dat van de waarde ge heven wordt, stijgt naar gelang meer dere bewerking heeft plaats gehad en naarmate het artikel meer als weelde is aan te merken. Hoewel de mede- deelingen der „Daily Express" in sommige opzichten juist zijn, dient ten aanzien ervan toch groote reserve in acht genomen te worden, daar de correspondent, blijkbaar niet van het nieuwe tarief maar van hef ontwerp- Harte kennis heeft genomen. Kan 't niet op Onze ministers van oorlog en marine schijnen werkelijk te meenen, dat het niet op kan. Pas zijn we verrast met het 40 millioen-ontwerp, «aiiwelijk hebben we kennis geno men van de stijging der militaire uitgaven op de Staatsbegrooting voor 1911, of daar ligt alweer een voorstel op tafel, om de begrootirrg van marine over 1909 te verhoogen meiliefst f 160.000,als gevolg waarvan te totaal tekort van dat jaar aan - denlijk zal worden vermeerderd. Wordt het nu toch werkelijk geen lijd, dat er een eind aan dat spelletje komt? Moet al dat geld nu maar weer worden toegestaan, met een plechtig beroep op vaderlandsliefde O— 50.) Do beide jonge menschen kwamen weel onder den bekorenden invloed ,aMen schoonen lentedag. Fedor begon weer„Zou men wel «innen gelooven, dat er hier op eze heerlijke aarde zooveel strijd nijd en ontevredenheid heerscht en zou eerder gelooven, dat Chris- cnen, wien zooveel goeds ten deel a'( zich bescheiden in liefde en *kbaarheid daarover zouden ver- «Maar zeg mij eens, waardoor Wm er toch zooveel ellende en on- in de wereld «Door het menschelijk onverstand, vve Marie,en door de zelfzucht, diein Ile menschen woont. Ieder zou het j'°n zoo aangenaam mogelijk wil- 11 hebben, maar daar hij den «riten weg daartoe niet vindt, KOFFlEisduurdergeworden,doch j kost nog steeds fl.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). I I Kleinere bussen naar verhouding. en geboortegrond Het is geen over drijving, wanneer we zeggen, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk in spanning het antwoord tege moet ziet op de vraag, of bij de be handeling van het kustverdedigings- ontwerp uit de Staten-Generaal nu eens een forsche kreet van protest weerklinken zal. („Tel.") Korps marechaussée. In een nota naar aanleiding van het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens de suppletoire justitie- begrooting voor 1910, verklaart de minister van justitie, dat de slechts zeer korte ervaring van nog geen twee jaar tijds aan het departement van justitie opgedaan, niet den indruk van leden der Kamer bevestigt, dat het doel, bij de invoering der nieuwe regeling betreffende de bijdrage van het departement van justitie in de kosten der marechaussee nagestreefd, niet alleen niet zoude zijn bereikt, maar dat zelfs een minder gewenschte uitwerking zoude zijn verkregen. Veeleer is het tegendeel, voor zoover de minister kan beoordeelen, waar. Bij herhaling wordt door den inspec teur der marechaussee zoowel schrif telijk als mondeling overleg gepleegd met het departement van justitieen het behoeft nauwelijks gezegd, in welke richting en in welken geest van de zijde van het departement van justitie dat overleg geschiedt met eerbiediging natuurlijk van de eischen, waaraan het korps als mili tair korps moet voldoen, worden de politiaire en justitieele belangen de zerzijds steeds op den voorgrond gebracht. Op de voorsteilen omtrent de bezoldiging van het korps heeft het departement van justitie, wel is waar daarin gekend, uiteraard geen invloed uitgeoefend, daarentegen is er reeds een geval van een belang rijke uitbreiding van het korps, bestaande in de uitzetting van eene kiest hij den verkeerden en stoot zich en anderen bont en blauw." „ja," antwoordde zij met een ern stiger. trek in haar frisch gelaat, „wij hebben onzen vrijen wil en loopen daarmee toch dikwijls vast. Maar men is daar toch altijd niet alleen schuldig aan „Daar wij allen dwalen, komen dikwijls vele omstandigheden bij elkaar." „Ja, dat is zoo. Ach, wist men maar altijd, wat goed voor ons is." „We daar naar streeft, vindt het." Met een lichte verlegenheid sprat hij verderIemand, die ook het goede niet voor zich inziet, is nichi Liesbet. Gij schijnt mij ver standig toe, tracht bij haar gedaan te kijgen, dat zij de kleine ijdelhe- den laat varen en eenvoudig en goec haar plicht doet in de groote huisiouding. Zij moest zich bij het werl niet door de kinderlijke Lotte later overtreffen, dat moet haar eer rakei." „liesbet is mooi en vriendelijk, max ik ken haar nog te weinig. Hoe zal ik het wagen, haar raad te gev:n Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uooruiaarden nieuwe brigade, aan te wijzen, waarbij het departement van justitie een overwegenden invloed heeft uitgeoe fend, terwijl daaraan kan worden toegevoegd dat sedert de nieuwe re geling het departement van justitie gezegd kan worden steeds betrokken te zijn bij elke wijziging in de or ganisatie van het korps. Naamlooze venooischappen. Door den heer Henri D. Luppens is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt, bij de te verwachten herziening van de wet op de naamlooze vennootschap pen, het daarheen te leiden, dat in het vervolg aan ambtenaren van de rechtelijke macht en aan Commissa rissen der Koningin in de provincie voornamelijk, het recht worde ontzegd, deel uit te maken van eenig beheer in eene financieele onderneming van welken aard ook. Huisvesting gehuwde militairen. De minister van oorlog is voorne mens het stelsel van huisvesting voor gehuwde militairen zoodanig te wij zigen, dat aan hen zelf de zorg daar voor wordt opgelegd tegen ontvangst voor vergoeding voor huishuur. De bestaande rijkswoningen zullen op de voordeeligste wijze van de hand worden gedaan, doch tot dien tijd worden daarvoor bewoners aangewe zen. Bij herstemming is tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland voor het district Zaandam gekozen de heer K. Prins (s. d. a. p.) met 3265 stemmen. De heer ntr. H. J. C. van Tienen (lib.) verkreeg 3139 stemmen. ~TAH DEH Hftf flPWlflsi" Wij kunnen het hedendaagsche menschdom verdeelen in twee cate gorieën vliegers en omhoog-kijkers. Dat de eerste een gevaarlijk spelletje of bedrijf uitoefenen, is helaas al veelmaals gebleken, maar dat het ook niet zonder gevaar is zoo in de lucht te staan turen, hebben ook al eenigen bij ondervinding. Toen Olieslagers des Zondags op Wou denberg te Rotterdam aan het vliegen was en zijn bewonderaars naar hem opkeken, sloegen de zakkenrollers altijd en overal actief hun slag en doorzochten eenige zakken. Een 5ial personen misten na de vliegerij hun poriemonnaie en misten daarmee respectievelijk f 6, f7, f 15, f 18 en f 40. De handen in de zakken zij dus op het vliegterrein de bood schap. Gelijk de zakkenrollers met hun tijd meegaan en naar de om standigheden zich weten te gedragen zoo gaat het ook in andere zaken. „Daar zal wel eens gelegenheid toe zijn. Beloof mij maar, dat je vee! met haar zult omgaan, dan ga ik geruster van hier." Hij bood haar de hand, en zij legde de hare met warmen druk er in. Hij was toch zeer goed en braaf. Hij hield een oogenblik haar hand vast en keek haar vol vertrouwen aan. „Liesbet heeft een warm hart, maar zij is nog onverstandig." Zij hoorden haastige schreden achter zich, keken om en bemerkten Hendrik, die met een somber gezicht naderbij kwam. „De wagens zijn er," morde hij, „ik moet jullie aan het eind van de wereld zoeken." Hij liep vooraan, en de beide an deren volgden snel. Aan het venster van de woonka mer, dat op den tuin uitzag, zaten de andere drie meisjes te babbelen. Liesbet had zich een beetje terug getrokken, zij had een ongewoon roode kleur en volgde met half ge sloten oogen het paar in den tuin. Haar zuster, de nauwelijks zes tienjarige Lotte, een klein, mager ding met dunne gele haarvlecht en een stompneusje, pochte tegenover Hiervan geeft ook blijk het diner, dat Jan Olieslagers in het hotel de „Nieuwe Doelen" te Leeuwarden werd aangeboden. Het luidde zeer toepasselijk Voorgerecht. Zalm uit de Schelde met automaat-benzine. Antwerpsche rib, Duivelsaus. V erschillende groenten. Paprika Schnitzel met rijst. Gebraden Blériot's. Californiache vruchten. Hangarbofferd met olie Bevroren wind Fruit en nagerecht. Men weet, dat Jan den bijnaam heeft van de „Antwerpsche duivel" vandaar no. 4 van het menu. Een landgenoote van hem, mej. Hélène Dutrieu, heeft ook al verscheidene succesvolle opstijgingen gedaan. Zij is dus een moedige dame, maar niettemin heeft zij zich erg bijge- loovig getoond. Zij nam deel aan de vliegweek te Braine-le-Comte, maar werd verhinderd op te stijgen, omdat een dief een taschje, haar toebehoo- rende, gestolen had, waarin niet alieen een groote som geids zat, maar ook, erger noghaar talisman, waardoor mej. B zich beschermd achtte. Zonder deze dorst zij niet op te stijgen. Gelukkig kreeg de dief, die, van het geval hoorde, medelijden met haar en deed haar het voorwerp terugbezorgen. Dadelijk na de ont vangst ging de dame weerde lucht in. Van een ander kritiek geval ver tellen ons de bladen. De directeur van een vlooientheater gaf een voor stelling een zijner beste acrobaten, Henri, verrichtte zijn toeren. „Henri, spring over dat lucifersdoosje com mandeerde de baas, en Henri deed het zeer elegant. „Spring nu eens terugluidde het bevel. Dit scheen Henri niet te verstaan, althans hij deed wat anders, hij sprong nl. op den pols eener dame en drong reeds in haar mouw door. De dame, eerst wat ontsteld, behield toch haar te genwoordigheid van geest. Zij tastte en tastte en tusschen duim en vinger overhandigde zij zeer voorzichtig de vloo van den directeur. De vloo, zeg ik, neen, een vloo, want de directeur, het diertje nauwlettend beziende, sprak„Pardon, dame, maardat is mijn Henri niet!" Tableau. Of de dame toen nog haar tegenwoordigheid van geest behield, meldt de bericht gever niet. Menschen en dieren, a'Ies doet aan sport tegenwoordig„O. C." geeft het volgende sluitsteentje Sport hier, sport daar, Sport rauw, sport gaar, Sport nat, sport droeg Sport laag, sport hoog, Sport recht, sport krom, Sport leep, sport dom, In elk geval Sport overal. Geoefend worden arm en been, En dij en kuit en knie en scheen, Fn hand en voet eu pink en leen, Anna met hetgeen zij kon en in het huishouden deed: „Moeder zegt dik wijls, uit mij groeit nog eens een degelijke vrouw voor een rijken boer, uit Liesbet nooit." „Dat wil ik ook niet. Liever zoek ik een dienst in de stad," „Nu, daar dank ik voorriep Anna verbaasd. „Huisvrouw op een groote boerderij is het schoonste, wat ik mij kan denken." „Kijk eens, wat je broer met de vreemde nicht doet," gichelde Lotte. „Nu schudden zij elkaar de hand." Liesbet beet zich op de lippen en wendde met vochtige oogen het hoofd om. „Daar komt Hendrik I" riep Anna. „Zoo is het goed, hij stoort hun ge sprek, die is altijd op de juiste plaats." Aan het andere venster zat de dominee met zijn oom Dietrich bij een glas wijn. De beide mannen konden het goed met elkaar vinden en behandelden dikwijls ernstige vragen. De oude Kruse had dezen winter dikwijls wegens zijn hoesten de kerk verzuimd, nu was dominee Kruse blij, den waardigen ouden Maar wat er niet geoefend wordt Is 't hoofd alleen. Die klacht is niet geheel ongegrond. Nu, dat de jeugd zich meer tot de sport dan tot studeeren aangetrokken gevoelt, is begrijpelijk. „Leuke" spel letjes haalt zij soms uit. Zoo zag een Duitsch huisvader dezer dagen zijn drie jongens over bloembedden en banken springen.Een voorop, de beide anderen achter hem aan. Dat is zeker „roover en gendarm", dacht de vader, zijn jeugdherinneringen raadplegend. Juist wilde de roover op een bank klauteren, toen hij door zijn vervol gers werd bereikt. Een van ben wierp zich op hem en pakte hem met de tanden in dat gedeelte van de broek, 'dat aan de moeders wegens het snelle verslijten de meeste zorg baart. „Wat moet dat beteekenen riep hij ont steld. „Maar vader, we spelen immers politiehond Ja, ook de jeugd gaat mee met den tijd. Ook de studenten wereld Is deze bv. ook voor meer beschaving en verfijning van zeden en manieren Men zou het niet zeggen, als men hoort hoe sommigen (of velen hunner het groenloopen met een vuur, een betere zaak waardig, in bescherming nemen. Welk een woede uitte zich onlangs tegen prof. De Groot, toen hij in een brochure tegen groenloopen schreef. Prof. De Groot zal nu nieuwe stof voor zijn onderwerp vinden in het laatste nummer van het studentenblad „Pro pria Cures". „Tiereliericus" dicht daarin een „Tierelantijntje" met o.a. dit begin Ram, pam plan, Be groenen komen 'an, Met stoppelkop en rundersnoet, Wie maakt daarvan een mensch aio moet Ze hebben toch zoo'n bar respect, Voor 't eigen machtig intellect. Ram, pam plan, Baar komen ze 'an, Kom dondertype, kom Nia-zwijn, Schenkt rond ae Fransche brandewijn, En steekt het vuur hun in den kop, Ja, atook ze met jenever op. Ram, pam plan. Wat doen wij er 'an. Een enkel jaar, dan zijn een paar Voorgoed verzopen in het leven, Hun fuiven, drinken was er naar, Men noemt dat «in den strijd gebleven". Wie echter wel met hun tijd mee gaan, zijn de barbiers in de Vereenigde Staten. De knip- en scheersalons al daar dragen als bijna alles een bij zonder cachet. De patient want dat is hier het rechte woord, zooals men zien zal plaatst zich in horizontale ligging op den scheerstoel, waarna hij de volgende kuur ondergaat: lo. een heete lap op zijn gezicht2o. een lauwe lap op zijn facie 3o. inzeepen met de hand 4o. inzeepen met de kwast5o. scheren 6o. electrische massage; 7o. andermaal scheren 8o. knippen de hals wordt geschoren 9o. manipulatie met een electriscben borstel, om de schedelhuid schoon te martelen, want daarbij heeft men het man weer bij zich te zien. „Hoe staat het in de gemeente, dominee, zijn er weer leerlingen van je naar de stad gegaan?" „Jammer genoeg verscheidene, de groote steden gelijken wel magneet bergen." „Wat zoeken die lui toch met hun haastige drukte in die verstikkende iucht en tusschen die nauwe mu ren zeide de oude man het hoofd schuddend. „Wie kan weiken, heeft hier toch goed zijn broodmaar zij willen allen in de hoosjte en hebben dan aan het stille en net kleine niet genoeg. Verdienen zij soms in de stad wat meer, dan jagen zij de ver dienste gauw door de keel of be steden hun geld aan opschik." „Zoo is het tegenwoordig, allen lijden aan grootheidswaanzin," zuchtte de dominee. „Ik heb al dikwijls gedacht," zei grootvader verder: „men moest hier op het land de jeugd meer pleizier gunnen, hier en daar onschuldige uitspanning verschaffen. Wat denkt ge daarvan, dominee Dan bleef het jonge volk liever, daar, waar het thuis behoort." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1