Vrijdag bïnnbnland. 30 September No. 230 1910. r- 48e Jaargang. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduertenfiën op zeer uoordeelige oooriuaarden Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Tariefherziening. pe Londensche berichtgever van ri „Hbld." seint De „Daily Express" van Donder- j,„ochtend zal een artikel bevatten 0 den heer Courlander, die naar jltderland is gezonden om de aan gekondigde tariefwijziging te bestu deeren. Hij kan uit betrouwbare bron bijzonderheden mededeeien omtrent bel nieuwe tarief en door de wel willendheid van de „Daily Express" jji, jk in staat gesteld details uit zijn n'likel mede te deelen. Hij bericht, dat hei nieuwe ont- jerp een lijvig stuk is, dat een wets- or.lwerp en een lijst van de nieuwe tariefrechten bevat. Men verwacht, dat de opbrengst neer dan 25 miliioen gulden zal be togen. Er zijn in het nieuwe tarief vier klassen: grondstoffen voor gebruik ran nijverheid of landbouw zijn vrij tan invoerrechten, eveneens zullen machines, bestemd voor de productie tan machineriën in Nederland, zelf voorloopig vrijgesteld zijn. Machine die in Nederland vervaardigd tanen worden, zullen krachtig be stemd worden. Voedingsmiddelen voor de groote massa zullen vrij zijn. Groenten zullen tii] zijn van belastingen. Voor con- seiven, door de minvermogende klassen gebruikt, zal minder betaald ian bij het huidige tarief, maar van lixe-conserven zal een zware belas- liag geheven worden. De vier klassen zullen zijn 3, 6, I9en 12 proc. ad valorem. Op half fabrikaten, andere dan grondstoffen, ui ten recht worden gelegd van 6 pro- it; van goederen, die voor drie- derde afgewerkt zijn, wordt 10 proc. betaald, voor geheel afgewerkte goederen en weelde-artikelen wordt 12 proc. betaald. Linnen goederen en kleederen uit Engeland zullen dus zwaar worden St. Van schrijfbehoeften, die in Engeland worden ingevoerd, wordt eveneens zware belasting geheven, het doel de Nederlanösche pa pierindustrie te doen herleven. Gedrukte stukken, prentbriefkaarten ®.i die in groote hoeveelheden wden ingevoerd, zullen 12 procent "oeten betalen. De lijst bevat 5 groepen. De rechten op goederen, die niet 11 Nederland gefabriceerd kunnen worden, zullen minder dan 5 proc. J agen. Het retaliatiestelsei kan ook Nen toegepast. Wanneer een staat belasting heft, gericht tegen den ■oer van Nederlandsche producten, "1 Nederland de bevoegdheid hebben 49.) Dien Zondag reed men als ge lijk naar de kerk, niemand dien rit gaarne verzuimen. l»en al het vee verzorgd was, ™de grootvader de twee bruine '"den voor den tentwagen. Hij tade altijd zelf, naast hem zat r> die de paarden in Kirchhausen J*, en op de tweede zitplaats Marie met tante Rika. Heelemaal lor in zat de dienstmeid Jetje op "tos slroo. Je anders zoo eenzame weg naar .kerk was heden druk begaan feestelijk getooide menschen. o laatste dagen waren nogal j ni§ geweest en hadden alle jteu* doen smelten. Aan de ber- hingen jonge licht groene j|J?iJes' de sleedoorns aan de 'kanten waren bedekt met witte ook tegenover dien staat zijn tarieven te verhoogen. Ghr. Hist. Unie. De Chr. Historische Unie verga derde gisteren in het gebouw der Chr. Vereeniging van Jonge Mannen te 's Gravenhage. Als leider dezer algemeene vergadering, welke vrij talrijk bezocht was door afgevaar digden uit alle oorden des lands, hield dr. J. Th. de Visser, na te zijn voorgegaan in het gebed, de ope ningsrede. Gaarne had hij gehoopt, dat de leiding van de vergadering ware ge bleven in handen van het geestelijk hoofd der Unie. Maar diens gevor derden leeftijd en toenemende werk zaamheden op practisch staatkundig gebied hebben den vroegeren voor zitter gedrongen de leiding over te geven. De tegenwoordige voorzitter ver klaarde, geaarzeld te hebben, de leiding van hem over te nemenhet bleek echter, dat het algemeen ver langen was, dat hij zou optreden, om nader uit te werken en toe te passen de gedachten, welke de vroegere voorzitter ons heeft toevertrouwd. Deze toch heeft steeds gepoogd de grootsche gedachte van Groen op politiek gebied na te volgen. Lobman heeft diens gedachte, rekening te houden met de eischen des tijds, ten volle begrepen en gewaardeerd. Naast conservatie van de Christelijk Histo rische beginselen moeten wij die beginselen aanpassen aan de denk beelden van den tijd, waarin wij leven, met name op het gebied van de sociale quaestie, waarop nog in nevelen wordt rondgedoold. Het is noodig om naast onze Christelijke beginselen, daarbij de historie van ons eigen volk te raadplegen en onze natie niet te dwingen in een keurslijf van andere natiën, die een andere roeping hebben dan ons volk. „God geve ons" eindigde spr. „bij het volvoeren van die taak heilige geestdrift, zooals die begrepen is in het woord en enthousiasme." Na in gesloten bijeenkomst huis houdelijke aangelegenheden te hebben behandeld, ging de vergadering des middags, na een referaat van dr. J. Schokking over gedwongen winkel sluiting, over tot een bespreking van den algemeenen politieken toestand en den toestand der Unie. De rechterzijde en de 40 miliioen. Naar aanieiding van een uiting van de R.-K. „Gelderlander" dat het blad, indien het 40 millioen-voorstel steun vindt bij de coalitie, zich van die politieke partijgroepeering afkeert, schrijft het „Centrum" Onder het eerste Christelijk Minis- bloesems, de dennen kregen nieuw groen, de pas omgeploegde akker rook frisch, en uit het lichte groen van het winterkoren stegen jubelende leeuweriken op naar den met witte schapenwolkjes bezaaiden, zonnigen hemel. Zuivere lucht, door een frisch windje bewogen, verkwikte de rijdenden. Hoe kostelijk verkwikkend werkte deze lentedag op Marie, geheel anders, dan toen zij in het begin van de week was gekomen. Het scheen haar, als was dit een geheel andere wereld. De Beermans reden ook in zulk een groen geverfden tentwagen voor uit, en Marie zag dikwijls, hoe vroo- lijk Hendrik zijn zweep liet klappen. De bloedverwanten stapten aan de pastorie uit, terwijl de tentwagens naar de herberg van het dorp reden om daar uit te spannen. De domineesvrouw, Fedor en zijn zuster Anna ontvingen de gasten de dominee liet zich voor de gods dienstoefening niet zien, om ver strooiing te vermijden. Marie, de onbekende bloedver want, waarover Fedor met warme terie was de militaire quaestie, en met name de voorgestelde invoering van den persoonlijken dienstplicht, voor een aantal Katholieken aanleiding om zich tegen de rechtsche samen werking te keeren. De naweeën daar van zijn bekend en... de persoonlijke dienstplicht kwam er toch, iets waar over nu maar weinigen rouwig meer zullen zijn. Thans, nu weer een rechtsche re geering met militaire voorstellen komt die zware, zij 't dan ook alleen financieele offers eischen, is er zoowaar opnieuw een Katholiek or gaan te vinden, dat met opzegging der samenwerking dreigt. Nu wil het ons nog altijd voorkomen, dat een coalitie als die der rechterzijde er niet is ter wille van een enkele zaak en ook niet ter wille van een zaak dient prijsgegeven. En dit te minder, wan neer die zaak valt buiten den strijd der beginselen. Er zijn hooge geestelijke belangen, die de instandhouding der rechtsche meerderheid eischen en het lijkt ons daarom minstens lichtvaardig ter wille van het militaire vraagstuk een houding aan te nemen, als door de „Gelderlander" in 't vooruitzicht wordt gesteld. Maar dit nog daarla tende, zouden wij de eenvoudige vraag willen stellen, of het op den weg van een dagblad ligt de coalitie op te zeggen en een band te verbreken die door de partijen is gelegd. Ons dunkt, dat over een zoo ern stige aangelegenheid die partijen zelve vertegenwoordigd in hunne organisa ties, hebben te beslissen. Met name heeft de Katholieke partij haar alge meenen bond, om ons nu maar te beperken tot de organisatie buiten de Kamer. Het dreigement van de „Gel derlander" lijkt ons daarom niet slechts lichtvaardig, maar ook in strijd met elk behoorlijk begrip van partijwezen en maakt het een allervreemdsten indruk, dat een enkele redactie zich aanmatigt, wat slechts aan de partij als geheel toekomt. De minister van binnenlandsche zaken heeft in de memorie van ant woord nopens de aanhangige ver hooging zijner begrooting voor 1910 medegedeeld.dat het onderzoek naarde vermoedelijke lasten van een pensio neering van gemeenteambtenaren en hun weduwen en weezen afgeloo- pen is. De uitslag van het onderzoek is vervat in een rapport, hetwelk voor de drukpers wordt gereedgemaakt, en waarvan aan de Kamer, zoodra het in druk verschenen is, mededeeling zal gedaan worden. De Bond van antirevolutionaire propagandaclubs heeft gisteren onder voorzitterschap van ds. H. C. Huger- deelneming gesproken had, werd hartelijk verwelkomd. Moeder Trina Beerman bracht aan haar nicht, de domineesvrouw, een versche kalfsbout, en Rika had voor haar een korf vol eieren, dat was allemaal in het huishouden goed te gebruiken. Na vriendelijk geven en ontvangen gingen zij naar de kerk. Dominee Kruse, een eerwaardig man op middelbaren leeftijd, in zijn voorkomen aan zijn oom Dietrich herinnerend, sprak eenvoudig, maar zijn woorden drongen tot het hart door, en de geheeie godsdienstoefe ning verliep, onder deze aandachtig luisterende gemeente, op verheffende wijze. Marie meende, dat zij nog nooit in een kerk zoo aandachtig geweest was, als hier. De geheeie plechtig heid was veel vertrouwelijker dan in de groote stad, waar geestelijke en gemeente weinig met elkaar om gingen. Na de godsdienstoefening kwamen de lieden op het kerkhof samen om elkaar te begroeten en een beetje te praten. Ook de domineesvrouw werd wel eens door deze of gene vrouw aan ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. zeil, uit Vlissingen, te Utrecht zijn achtste jaarvergadering gehouden. De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het bestaande tekort nog niet geheel is verdwenen. Ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen, mr. R. van Maare te Arnhem en ds. J. Sybesma te Hattem werden als be stuursleden herkozen. Goedgekeurd werd een voorstel van het bestuur tot instelling van een propagandacominissie, welke uit de volgende heeren werd samengesteld: C. v. d. Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer; mr. P. B. Bouman en W. Verschoor. De heer Meuwse uit Vlissingen, sprak over onze propaganda bij de verkiezingen, en de heer H. A. Wijkstra uit Heerenveen, over pro- pagandavergaderingen in de buiten gemeenten, waarover een opgewekte bespreking plaats had. Hedenmiddag heerschte op de an ders in dezen tijd van het jaar zoo stille badplaats Domburg, eene bui tengewone, doch plechtige drukte ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter eere van wijlen dr. J. G. Mezger, den man, die Dom burg als badplaats bekend heeft doen worden in binnen- en buitenland, tot in vorstelijke kringen toe. Te 2 uur vereenigden zich op het z.g.n. „Groentje", het pleintje waarop het monument in overleg met den vervaardiger een plaats heeft gekregen, een groot aantal belangstellenden, onder wie wij opmerkten den heer Kuno Mezger te Parijs, leden van den raad, bestuursleden der vereeni ging tot bevordering der badplaats- belangen, velen met hunne echtge- nooten en personen die bijdroegen in de kosten van het monument. Ook was tegenwoordig de beeldhouwer Augs. Falise uit Amsterdam, die ge heel belangeloos de vervaardiging van de buste op zich nam, als een daad van piëteit tegenover den over leden dokter, die een zijner naaste bloedverwanten behandelde. De aanwezigen werden toegespro ken door den voorzitter van het hul- digings-comité, den heer P. C. Labrijn. De heer Labrijn sprak ongeveer als volgt „Dames en Heeren. Hebt dank voor de bereidwilligheid met welke u gehoor gaaft aan onze oproeping tot bijwoning dezer plechtigheid. Wilt mij veroorloven, met een kort woord het doel der huldiging van dr. Johan Georg Mezger nog even in herinnering te brengen. Wellicht is het U niet allen bekend dat Domburg, de bloeiende welva gesproken met een vraag om raad of inlichting. Tenslotte kwamen alle bloedverwanten in de groote woon kamer van de domineeswoning sa men om een eenvoudig ontbijt te gebruiken. Anna hielp de gasten, terwijl Liesbet zich gaarne liet be dienen. Ook Marie tastte toe en voelde zich geheel thuis. Toen Hendrik weg ging om toe te zien bij het inspannen van den wagen, zeide Fedor aan Marie, dat hij haar den tuin wilde laten zien zij gingen het middenpad langs den tuin ln. In de omstreken van Lüneburg zou de jonge kandidaat bij een ouden geestelijke als hulpprediker optreden, reeds den volgenden dag moest hij er heengaan. Onder hetloopen vroeg hij zijn begeleidster deelnemend „Hoe bevalt het je bij grootvader? Kan je nog al wennen op het land „Heel best," zeide zij vroolijk. „Het is mij, als omzweeft inij de geest van mijn moeder, en tante vindt, dat ik al het werk, dat hier gedaan moet worden, gemakkelijk leer." rende badplaats, waar telken jare de beschikbare woonruimte moet worden uitgebreid, tot voor betrekkelijk wei nige jaren het armste dezer arme dorpen van het eiland Walcheren was. 's Zomers slechts bezocht door eenige weinge Middelburgsche fami- liën tnet haren aanhang, werd wei nig of niets gedaan om de bad plaats tot ontwikkeling te brengen, zoodat o. a. eene inrichting als het badhotel slechts een kwijnend bestaan kon voeren. Het is de groote verdienste van dr. Mezger jegens Domburg geweest aar, dezen toestand van exclusivisme op onze reeds zoo afgelegen bad plaats met frissche hand plotseling een eind te hebben gemaakt. Vanaf het oogenblik dat dr. Mezger in 1887 voor het eeist zijne nieuw gebouwde villa „Irma" aan de grens der gemeente betrok, is Dom burg's isolement gebroken, zijn er hotels, pensions en villa's bijgebouwd en uitgebreid, werden deze overvuld met wat Europa aan machtigs en rijks bezat ging eensklaps de gouden zon der welvaart op boven Domburg's nederige stranden. Het Domburgsche Badnieuws zeide het in 1909 zoo juist en krachtig „deze hulde moet zijn een eerebetoon aan den man die de badplaats ge maakt heeft". Zoo heeft het Domburg's burgerij gevoeld, zij heeft den man willen eeren, die, met afwijzing van schit terende aanbiedingen, boven alles het kleine Domburg heeft verkozen, het trouw is gebleven, het met zijn naam heeft groot gemaakt. Voor dezen voor Domburg zoo buitengewoon verdienstelijken man is met geldelijke hulp zijner vrienden en vereerders, het gedenkteeken verre zen dat zich thans aan uwe blikken vertoont." Onder het uitspreken van deze laatste woorden nam de heer Labrijn het kleed weg, dat tot nu toe het monument aan de blikken der aan wezigen onttrok en ging toen als volgt voort: „Mij resten thans nog woorden van dankdank allereerst aan den be kwamen beeldhouwer, den heer Aug. Falise, die volkomen belangloos deze prachtige buste vervaardigde, een kunstwerk dat hem siert als kunstenaar en als menschdank ook aan de velen in en buiten Domburg, die door hunne bijdragen, waaronder vorstelijk milde, deze huldiging mo gelijk maakten, dankten slotte aan U allen hier, die door uwe tegenwoor digheid op deze plaats, de beteekenis dezer plechtigheid verhoogt. En thans, mijnheer de burgemeester, verzoek ik U, namens het huldigings comité, deze prachtige buste, sieraad van ons dorp, voor uwe gemeente, Zij spraken verder over de kerk, en Marie zeide, dat zij hier meer stichting vond aan daar in de stad. „Ik hoop later ook een werkkring als predikant op het land te vinden," antwoordde hij. „Eenvoudige vroom heid, zooals het hart ons ingeeft, die niet verloopt in spitsvondigheden, die niet verstandiger zijn wil dan millioe- nen anderen, en die met bescheiden braafheid gepaard gaat, vindt men het meest ouder onze boeren." „Ja, Fedor, en grootvader is de beste van hen." „Daar hebt ge gelijk in." Zij stonden aan het eind van den tuin en hadden een schoon, vrij uit zicht voor zich. Achter een met riet omgeven waterplas, waarop eenden zich in den zonneschijn vermeiden, strekte zich de weide van de groote boerenhofstee uitkoeien en paarden zochten hier vreedzaam hun voedsel. Daarachter weer akkers in verschillen de kleuren, en in de verte het don kerder groen van boomen, waarboven de blauwe lucht schoon afstak. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1