Donderda O* 29 September 48e Jaargang. BINNENLAND, No- 229 1910. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. yasi tot Week. Zelden heeft een eenvoudige poli ce gebeurtenis, waarvan de echt- U nog niet eens vaststaat, zoo- de pennen in beweging gebracht (je overeenkomst tusschen Tur- L en Roemenië, waarvan het ge- L gaat dat zij in de vorige week „esloten is. Er worden zeifs reeds oorlogsgeruchten aan vastgeknoopt, jetoeen bewijst dat de hoofden weer lelijk °P ho1 zi)n- Fransche bladen vernemen dat er ij je Dobroedsja een vijfde Roe- ueeasch legerkorps met koortsachtige toast wordt georganiseerd. De Do- broedsja is een moerasstreek, ten Z.O. van den Donau, die bij het Berlijn- ictJ tractaat van 1878 aan Roemenie Bid afgestaan, maar door Bulgarije toet begeerd te worden, omdat deze ilreek zoowel onder de natuurlijke weazen van Bulgarije viei als door Bulgaren bevolkt werd. In geval van oorlog zouden de Bulgaren deze teek gemakkelijk kunnen binnen trekken en daarom dient zij versterkt Ie worden. Want, het gezegde tractaat, dat jog geen wezenlijk verbond is, zou vooral ten doel hebben om Turkije legen Bulgarije te beveiligen, wan neer het in oorlog mocht komen met Grieken en Bulgaren. In de tweede plaats heet het tractaat te zijn een aanvulling van het drievoudig ver bond, waarbij Roemenië de rol ver vult van brug tusschen Turkije en jen Driebond. Eene rechtsreeksche aansluiting van Turkije bij den drie bond durfde men niet aan, om vooral Frankrijk niet te zeer te onstemmen. Ei is trouwens al ontstemming genoeg en zoowel in Rusland en Engeland als in Frankrijk is men heel slecht over de zaak te spreken. De onderhandelingen met Frank rijk over eene nieuwe leening zijn alvast tot stilstand gekomen en waar schijnlijk wel voor goed afgespron gen. Een Engelsche groep van ban kiers, onder leiding van lord Cassei, zou den Turk hebben aangeboden vrat deze bij Frankrijk verbeurd keelt. Het zou een vier perccnts lee ning van 72 millioen gulden zijn, onder de waarborgen die eerst aan Frankrijk waren aangeboden. Lord Cassei zou zulke schikkingen treffen, dat ook verscheidene Fransche bank instellingen aan de leening zouden kunnen deelnemen. Maar de Britsche regeering laat den Franschman niet in den steek en hoewei zij op de geldmarkt niet .ik een invloed oefent als de Fransche op de Parij- sckc beurs, heeft zij toch niet kunnen nalaten, Frankrijk zooveel mogelijk l!' wilie te zijn en Sir Cassei weten Ie overreden dat hij niets zal onder- Muien zonder volledige voorkennis o- »Ja. mijnheer Kruse, de Zigeuners ®n zich weer in den omtrek zien. tr moet dus gesurveilleerd worden, ®8' de rechter. Het beste is, dat er «slijk goed wordt aangepakt, om e'kwaad te onderdrukken." "e deur werd geopend, en Marie lvam binnen, voorzichtig het bordje el het ontbijt dragend. Toen zij den achtigen agent gewaar werd, die "lachend naar haar toeliep, deins- zi] verschrikt terug. Het glas met t,„?ew'in v'el in stukken op den °otlt>; zoo wit als een doek en I het heele lichaam bevend, zij tegen den muur. uit nam Nlüller haar het bord om h 'lanc' en w''de haar omvatten, naar te steunenzij snelde ech- ltr H'Hend weg. juffertje is een beetje zenuw en goedkeuring van het departement van buitenlandsche zaken, 'tls na tuurlijk dat de Franschen de Turken niet de geldmiddelen willen ver schaffen, waarvan per slot van reke ning Duitschland of Oostenrijk zouden kunnen profiteeren. 't Opmerkelijkste van alles is in- tusschen wel, dat het bestaan der Turksch-Roeineensche overeenkomst noch door de Tuvksche, noch door ae Roemeensche bladen erkend wordt. De laatsten verbazen er zich over dat de eerlijkheid van Roemenië in zijn internationale betrekkingen in ver denking is gebracht en de Turkschen meenen dat de geruchten aangaande de alliantie zijn uitgestrooid met het oogmerk, de plaatsing van de Turk- sche leening in Frankrijk te verijdelen. Veel, zeer veel, zal hier nog moe ten worden opgehelderd, maar wij meenden toch eenigszins uitvoerig bij deze zaak te moeten stilstaan omdat, indien het gerucht werkelijk een grond van waarheid had de bijzonderheden doen dan weinig tot de zaak het gebeurde voor de Europeesche politiek van zeer groote waarde en beieekenis zou k u n- n e n zijn. Behalve deze hoofdschotel zijn er slechts kleine gerechtjes aan den po- litieken disch. Eerbied dwingt de mannelijke hou ding van den Finschen Landdag af, die tot een buitengewone zitting bijeen geroepen was om kennis te nemen van een advies uit te brengen over de wet, door de Russische Doema aangenomen, waarbij de zelfstandig heid van het land feitelijk wordt ver nietigd. Maar de Landdag besloot den keizer te verwittigen dat hij over die wet niet in discussie kan treden, aldus den Czaar aan 't verstand brengende, dat hij en zijn regeering recht en wet in Finland geschonden hebben. Het antwoord zal natuurlijk ont binding zijn en vermoedelijk zal het dan met den parlementairen staatsvorm in Finland we! gedaan wezen. Vadertje zal regeeren ais een vadertje; maar zijn fiere zonen zullen den dwingeland geen voetbreedte toegeven. De keizer van Japan schijnt te moe ten ondervinden, dat hei binnendrin gen van de westersche beschaving in zijn rijk, ook wel schaduwzijden heeft. Althans, een b'iad ie Tokio maakt mei- ding van de arrestatie van een aantal japanners, beschuldigd van een sa menzwering tegen het ieven van den Mikado. Er wordt bij gezegd dat de gearresteerden voor een buitengewoon en geheim gerechtshof zullen terecht staanhetgeen nu juist niet precies in de lijn der nieuwere rechtsbegrip pen ligt. achtig, is zij uit de stad „ja, uit Berlijn," zei de grootvader, het hoofd scituddend over de han delingen van het meisje. „De Beriijner meisjes zijn anders toch niet zoo bloö," Jetje kwam spoedig met een nieuw gevuld glas en verzameide de glas scherven in haar schort. Marie was op de turfkist bij den haard gaan zitten en trachtte tot be daren te komen. Die verschrikkelijke man is toch niet om mij hier ge komen dacht zij. Tante sprak haar goedig toe, dat het geen ongeluk was, een glas om te werpen, dat kostte maar tien penningen, en er waren er nog in de kast. Marie stamelde„Ach ik ben zoo vreeselijk van hem van dien man geschrokken." „Ja, hij ziet er ook uit om iemand bang te maken met zijn rossen baard, hij is blij, dat de kinderen voor hem weg ioopen." Grootvader begeleidde den gast naar den dorschvioer. Miiiler sprak weer over de Zigeuners, en toen hij Rika van den haard komend, fibonnements-fiduarfsnfiën op zeer uoordeelige uooriyaardesi Nader verneemt men nog dat het plan was den keizer te dooden, terwijl hij een aangekondigd bezoek bracht aan de vlak buiten de hoofdstad ge legen militaire schooi. Vermoedelijk heeft dit complot in verband gestaan met de harde vervol ging van het socialisme in Japan,waar omtrent nu en dan een enkel bericht naar Europa overwaait en welke ge zegde vervolging ook niet precies westersch beschaafd mag heeten. Toen in 19D9 de Sjah van Perzië, Mohamed Ali, verdreven en diens ne genjarig zoontje Ahmed tot Sjah was uitgeroepen, werd Ali Reza-ehan, ge boren in 1846, .tot regent van het rijk benoemd. Hij had zijn benoeming te danken aan de omstandigheid dat hij de oudste der prinsen van het regee- rend huis der Kadzjaren was. Hij was een zwak man en had feitelijk weinig in te brengen, en toch heeft hij, al thans voor 't uitwendige, den boei in Perzië nog wat bij elkaar weten te houden. Het parlement vond het nood zakelijk om zoo spoedig mogelijk in de vacature te voorzien en koos tot regent den gouverneur-generaal van de provincie Yezd, die ook tot het Perzisch vorstengeslacht behoort. Nasr el Moelik maakt op het oogenblik een reis in Europa. In Zuid-Afrika heeft de regeerings- partij der nationalisten een tamelijke meerderheid op de unionisten behou den. intusschen is Huil, de niet her kozen minister van financiën, afge treden en blijft deze bij zijn besluit, dan denkt men dat ook Botha volgen zal en dat Merriman, de bekende Kaapsche staatsman, een kabinet zal vormen. Men dient intusschen de be richten uit Zuid-Afrika altijd eenigs zins onder voorbehoud te aanvaarden, omdat zij kennelijk in unionistischen geest gesteld zijn. Bij de partij van Botha is het En gelsche element ook sterk vertegen woordigd en de Engelsch sprekende democraten geven aan Botha ver de voorkeur boven Jameson. Het tegen beeld van dezen is minister Hertzog van den Vrijstaat, de aanvoerder der Hoilandsch gezinden bij uitnemend heid. Jameson en Hertzog houden ieder van hun kant den rassenstrijd gaande, maar Botha en de groote meerderheid van den Holiandschen stam en van de gematigde Engeischen, wensehen een einde te maken en sa men te werken tot de vorming van een Zuid-Afrikaansche natieeen schoon doel, waaraan ongetwijfeld de toekomst blijven zal. de hand schudde, zeicie hij, met dreigende stem „Wij zuilen ze wei krijgen Marie beefde opnieuw. Wat be doelde hij toch Zij drong zich zoo klein mogeiijk in elkaar, als zij kon, Miiiler zeide nu aan tante, dat zij het hupsche Beriijner meisje moest groeten„We zullen nog wel eens goede vrienden worden," waren zijn laatste woorden. „Nooit," dacht het meisje in haar hoek. „Nooit nooit!" De mannen liepen met elkaar over den dorschvioer. „Nu, mijnheer Kruse, gij gaat toch ook naar de veemarkt te Soltau „Ik heb nog een paar vette var kens, die van de hand moeten." „Ik ben er natuurlijk ook. Op den dansvloer de ooren open houden, acht geven, van wege de vechtpar tijen. De hooge overheid moet over al respect inboezemen Hij groette beleefd en liet zijn sabel kletteren, terwijl hij de dorps straat langs naar de herberg ging, waar zijn paard stond. Marie begon al meer en meer te gewennen. Was hier ook het leven Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting kozen de hernieuwde afdeelingen tot hare voorzitters de heeren De Sa- vornin Lohman, Van Vlijmen, Van Nispen (Nijmegen), Borgesius en Kuyper. Als vragendag bleef bestemd Vrij dagmiddag. Gistermiddag ving het sectie-onder zoek der Indische begrooting aan en daarna, doch niet voor Dinsdag, van de staatsbegrooting en eenige wets ontwerpen, o.a. betreffende het fonds voor kustverdediging. Het eindverslag is uitgebracht over het wetsontwerp ter bestrijding der zedeloosheid, zoodat dit voor open bare behandeling gereed is. Kamerverkiezing Rotterdam V. De minister van binnenlandsche za ken heeft de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het kies district Rotterdam V, noodig gewor den door net ontslag nemen van mr. A. de Jong, bepaald op Maandag 17 October aanst. De stemming, zoo noo dig, is vastgesteld op Dinsdag 25 October en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 3 November. Gemeente-financiën en Grondwetsherziening Uit den Haagschen brief in „De Tijd" „Het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied wordt niet ingetrokken, maar wordt in 1911 zeker niet afgedaan. Het iijkt er niet naar, dat de commissie voor de Grondwetsherziening reeds zoover gevorderd is, als men heeft verteld. Integendeel zij is, werd mij verzekerd, quantitatief slecht gevorderd, maar zij heeft alle reden om desniettemin met tevredenheid terug te zien op de qualiteit van den tot nu verrichten arbeid. Er is trouwens niets geen haast. Er is natuurlijk geen sprake van, dat de Kamers in de beide vol gende zittingjaren zich met de grond wetsherziening zullen bezighouden. Er staat daarvoor ander werk op het program. De grondwetsherziening wordt voor het laatste jaar bewaard." Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 October benoemd: lo. Bij het wapen der infanterie, bij het 2de re giment, tot luitenant kolonel, de majoor J. van Toorenenbergen, van het korps; tot kapitein, de eerste- luitenant W. N. de Koning, van het 7e regiment; bij iiet 3de regiment tot kapitein, de eerste-luitenant M. D. Wiersma, adjudant bij het korps; in aile opzichten verschillend met dat van thuis, toch raakte zij hier meer op haar gemak. De spraak, de toon en vele uitdrukkingen iiad zij reeds evenzoo van haar moeder gehoord. Dikwijls was het haar, a'sof die lieve moeder haar nader de, haar omsheide en haar toefluis terde „Goed, dat ge hier zijf, iieve kind, hier is het het beste!" De omgang met de huisdieren scheen het stadsmeisje in het eerst vreemd toe, schrok zij er zeifs van. Wanneer een koe haar met den natten neus berook en luid loeide, wanneer zij op den dorschvioer te dicht bij de paarden kwam, en een over de kribbe heen met zijn voch- tigen neus langs haar wang streek, of wanneer de jonge varkens te dicht om haar drongen en knorrend aan haar roken, dan werd zij door vrees bevangen. De meeste dieren, die zij nu dagelijks in hare nabijheid zag, had zij tot nu toe slechts op plaatjes gezien. Spoedig echter werden deze huisgenooten haar lieve vrienden. In de stad was zij zelden verder van huis geweest dan naar haar school of om boodschappen te doen. Haar bij het 9de regiment, tot majoor, de kapitein L. Noest, van het 5e regi ment; tot kapitein, de eerste-luite- nants B. C. Ootmar en B. Mulder, onderscheidenlijk van het instr.-batal- jon en van het ie regiment, eerstge noemde adjudant van het korps 2o. bij de infanterie der landweer, in zijn tegenwoordig district, tot reserve majoor N. Ducroix, commandant in het Xde landweerdistrict. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 October bevorderdlo. tot inspecteur van den marine-stoom vaartdienst met den rang van kapi tein-luitenant ter zee, de officier machinist der le klasse S. Bakker en voornoemde inspecteur op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst bij de zeemacht, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toe kenning van pensioen en het bedrag van hei pensioen bepaald op f 2780 'sjaars; 2o. tot officier-machinist der le kl. bij den marine-stoomvaart- dienst de officiermachinist der 2e kl. L. B. van Boven. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Augustus werd in de rijkspostspaarbank inge legd f 6 303.317,Oi l en terugbetaald f 5,998.758,0s1 s, w. o. f 4468,96 wegens aankoop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obli- gatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrij ving in een Grootboek en aan ai- schrijvingen f 368,444,6072 ten be hoeve van inschrijvingen op Staats schuldboekjes, alzoo werd f604.558.93 meer ingelegd dan terugbetaald. Aan het einde der maand Juli 1910 was ten name van de inleggers in geschreven f 160.362,14,196, zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op uit. Aug. 1910 bedroeg f 160.966.700.89. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obiigatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Groot boek f 5,500. Tot uit. juli 1910 was aangekocht voor een bedrag van f 3.816.100, te zamen f 3.821.600, waarvoor in totaal van de betrekke lijke boekjes f 3.474.086.677a 's afgeschreven. Ingeschreven op Staatsschuidboek- jes, nominaal f 408.000. Afgeschreven van Staatsschuldboekjes nominaal f 148.450. Meer in- dan afgeschreven f 259,550. Op ultimo Jul 1910 was ingeschreven voor een bedrag van f 12 518 800, te zamen f 12 778.350. Op ulr. Aug. 1910 bezat de Rijks- posispaaibankaan inschrijving op het 'Jrootboek der 3 pCt. Nationale Schuld, nominaal f 41.462.150. Aan certificaten van dito inschrijving ouders leefden te spaarzaam, te te ruggetrokken, om uitstapjes ie doen. Zij kende slechts straten, pleiner:., en huizen Steenen steenen, overal waar zij heenzag. En hier r.u deze volle vrijheid, de heerlijke frrs- sche lucht, deze rijke voorraden, ter wijl zij zoo gewoon was aan zuinig heid. Wat een groot verscnit moer t haar moeder gevoeiu hebben Went een macht bezat de Lefde, die drong tot zulk een opoffering, tot den over gang in geheel andere maatschappe lijke verhoudingenonbegrijpe lijk Voor zulk een liefde zou men bang worden. Ach, zij was ook ge bonden, zij mocht nooit aan een an deren man denken. Het werk, dat hier gevorderd werd, leerde zij met haar jonge, in huis houdelijke bezigheden geoefende kracht gemakkelijk. Na een paar dagen kon zij reeds melken, wist het varkensvoer te mengen, plantte en zaaide met tante Rika in den tuin en deed alles ijverig en met veel belangstelling. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1