rijkskeuringwet nog niet zal zijn tot stand gekomen, in overleg te willen treden met zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken, teneinde die maatregelen te treffen, die noodig zijn om de gemeentebesturen te be letten, ten aanzien van den invoer van versch vleesch verordeningen vast te stellen, waarbij bepaald wordt, dat uitsluitend toegelaten wordt vleesch van in de gemeente-slacht plaats geslachte dieren. Adressanten wijzen er op, dat der gelijke verordeningen, als de ge wraakte, niet zouden behoeven te ontstaan en dat ook niet zouden kunnen, indien een algemeene rijks- keur van vleesch verplichtend gesteld voor iedere gemeente en haar onder deden, tot wet zou zijn geworden. Bovendien bezitten adressanten de volstrekt zekere overtuiging, dat alleen door het tot stand komen van die rijkskeur een einde zal worden ge maakt aan de vele en groote wan verhoudingen, die thans op het stuk van vleeschkeuring bestaan, alsmede aan de groote belemmering, die handel en nijverheid daardoor onder vinden en die ten slotte uitloopt op een toebrengen van groot nadeel aan die personen, die hun bestaan in den vleeschhandel vinden. Dit adres werd voor Kennisgeving aangenomen. Arbeidswet. Door de commissie voor het fa briekswezen, bestaande uit de heeren Dudok van Heel en Klijberg.werd rap port uitgebracht op de in haar handen gestelde adressen, betreffende het ontwerp tot wijziging der arbeidswet. 1 egen het ontwerp zijn verschil lende bezwaren ingebracht door de Kamers van Koophandel te Tilburg en Oldenzaal. De commissie voor het fabrieks wezen adviseert het volgende Nadat de minister besloten heeft, om voor te stellen de inwerking treding van bedoelde wet niet vóór 1 Januari 1912 te bepalen, en dus de wetswijziging niet overijld behoeft behandeld te worden, meenen wij, dat er alsnog door Z.Excellentie aan onze Kamer advies zal gevraagd worden en onze Kamer zich daarvoor van een handelend optreden kan onthouden. De twee hoofdbezwaren tegen de wet in de adressen genoemd, zijn ook voor onze Vlissingsche toestan den geldig. Aangenomen dat de volwassen werkman ook tot rusten verplicht is, zoodra zijn hulp, d. i. de jongen van 13—17 jaar, niet mag werken, zoo wordt ook door deze wet voor zeer veel volwassen arbeiders de 10-urige arbeidsdag ingevoerd. De bepaling, dat na 41/, uur arbeid aan de 13—17jarigen een rust van een uur buiten de werklokalen gegeven moet worden, komt de toe standen ook hier verstoren. Bijv. de maatschappij „de Schelde" zou om 6 uur een Vs uur schafttijd moeten geven. Ook in meer andere bedrijven komt het voor, dat in den namiddag geen rusttijd gegeven wordt om daardoor een half uur vroeger met werken gereed te zijn. Ook hieromtrent werd conform het advies der commissie besloten en der commissie eveneens dank ge bracht voor haar rapport. Van de Kamer van Koophandel te Velzen was ingekomen een adres, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan een aan den directeur- generaal gericht adres, betreffende de tarieven van verreken-pakketten. Er wordt in dit adres gewezen op het verschil in berekening bij de posterijen en de spoorwegmaatschap pijen, welke verschillen nader worden uiteengezet en met cijfers worden aangetoond. De voorgestelde wijziging zou den handel, volgens adressanten, zeer ten goede komen. De heer Polak zou er voor zijn dit adres te steunen, omdat hetgeen ge vraagd wordt zoo duidelijk mogelijk en het verzoek zeer billijk is. De Voorzitter kan zich ook wel vereenigen met het idee om adhaesie te verleenen. Dienovereenkomstig werd besloten. Gezegeld papier. Van den directeur der registratie en domeinen te Middelburg, O. A., was het volgende schrijven ingeko men Ter voldoening aan de missive van Zijne Excellentie den minister van financiën, d.d. 2 September, heb ik de eer U het volgende mede te deelen Teneinde tegemoet te komen aan een door uwe Kamer medegedeelde klacht over het bezwaar dat de handel te Vlissingen er van zou ondervinden dat daar ter stede geen gezegeld papier, met name geen plakzegels van hoogere bedragen dan 5 cent, ver krijgbaar waren, althans niet tegen den kostenden prijs, werd in uwe gemeente van rijkswege een depot houder van gezegeld papier aange steld en werd met ingang van 1 April 1908 aan den heer J. Hage en later aan den tegenwoordigen gemachtigde, den boekhandelaar J. Oerretsen, een voorraad zegels van de meest ge vraagde soorten en bedragen ten verkoop tegen den kostenden prijs verstrekt. Tegen de verwachting is het debiet van den depothouder slechts gering en voorzien onderscheidene ingezete nen uwer gemeente zich nog steeds van zegels te mijnen kantore, om standigheden die niet duidelijk genoeg doen blijken dat door het Vlissingsche publiek op de handhaving van een rijks-zegeldepot prijs wordt gesteld, zoodat eerlang overwogen zal moeten worden of er wel voldoende aanleiding bestaat den verkoop van gezegeld papier te Vlissingen, zooals die thans plaats heeft, voort te zetten dan wel te staken. Naar aanleiding van dat schrijven werd besloten dat de Kamer het nog eens opnieuw bekend zal maken dat deze zegels hier ter stede tegen den kostenden prijs verkrijgbaar zijn en zullen bovendien de' groote kantoren en andere daarvoor in aanmerking komende instellingen per circulaire verzocht worden deze zegels hier ter stede te koopen. De heer de Jonge vroeg of het niet mogelijk was deze zegels op het postkantoor verkrijgbaar te stellen, waarop de voorzitter verklaarde geen antwoord te kunnen geven, omdat dit hem niet bekend is. Hierna was aan de orde de benoe ming van een secretaris der Kamer, wegens periodieke aftreding op 1 Oc tober a. s. van den tegenwoordigen titularis. De Voorziiter meende niet te be hoeven uit te weiden over de ver diensten van den secretaris, omdat hij daarvoor slechts hooge tevreden heid en achting heeft en hij stelde voor den secretaris bij acclamatie opnieuw te benoemen. De leden gaven door applaus blijk met het gesprokene in te stemmen en werd de heer mr. F. S. Witteveen alzoo bij acclamatie herbenoemd. De heer Witteveen verklaarde op een vraag van den voorzitter dat hij, onder dankzegging voor de vereerende wijze waarop hij opnieuw was be noemd, deze benoeming gaarne op nieuw wenschte te aanvaarden. De Voorzitter feliciteerde de Kamer met dit besluit. Bij de rondvraag vroeg de heer de Jonge of het geen aanbeveling zou verdienen dat yoor veeladingen welke hier aankomen, een bewijs wordt af gegeven, waarvan de beesten vandaan komen. Hij wees er op dat het best mogelijk is dat vee, dat in België niet wordt toegelaten weer teruggezonden wordt, waardoor het mogelijk is dat dit minderwaardig vee opnieuw wordt ingevoerd. Het zou dus wel aanbeveling ver dienen dat de herkomst van dergelijke runderen bekend was en hij meende dat het misschien we! op den weg van de Kamer zou liggen om te dezer zake zich te wenden tot de bevoegde macht. De heer Polak meende dat hetgeen de heer de Jonge op het oog heeft, meer op den weg van het gemeente bestuur ligt. De heer Van Niftrik en ook de Voorzitter waren van gevoelen dat het een zaak is die buiten het gemeente bestuur omgaat, doch dat het een rijkszaak betreft, en dus de Kamer zich dient te wenden tot den minister van landbouw. De heer Polak was van gevoelen dat de Kamer zich wel tot het gemeen tebestuur kan wenden, omdat het hier geen specifiek handelsvraagstuk be treft. De Voorzitter was het niet eens met den heer Polak dat dit geen handels vraagstuk zou zijn. Dat is het wel degelijk en wel voor de handelaren in vee. De Voorzitter stelde dan ook voor dat de Kamer zich zal wenden tot den minister van landbouw. De heer Dudok van Heel vroeg of het geen aanbeveling verdient dat de Kamer zich eerst te dezer zake zal wenden tot den rijks-veearts te dezer stede. Mogelijk wordt reeds lang gedaan wat de heer de Jonge verzoekt en dan zal de Kamer, bij betere informaties, zich allicht de vingers niet branden door een adres te ver zenden dat beter achterwege had kunnen blijven. De heer Polak wees er op, dat de Kamer een antecedent schept door met het voorstel van den heer de Jonge mede te gaan. Volgens zijn meening doel de heer de jonge het voorstel uil een gezondheidsoogpunt en niet van een handelsstandpunt en daarom blijft hij van meening dat deze quaestie niet bij de Kamer thuis behoort. De Voorzitter bleef van meening dat het wel degelijk ook een quae'stie is die den handel aangaat. De heer Beijerman stelde voor de zaak aan ie houden totdat eerst infor matie is ingewonnen bij den rijks- veearts en dat dan het dagelijksch bestuur der Kamer naar bevind van zaken zal handelen. Dienovereenkomstig werd zonder hoofdelijke stemming besloten en de vergadering hierna gesloten. Vlissingen, 27 September. De sluiting der baden is door Burg. en Weth. bepaald op Zaterdag 1 October. Met den Zuidduitschen mailtrein kwam hier gisteravond aan H. K. H. Prinses Victoria van Sleeswijk Hol- stein, die per nachtboot hare reis naar Londen voortzette. De mailboot „Engeland" is heden naar de le binnenhaven gebracht ten einde buiten dienst te worden ge steld. De vroegere nachtboot „Prins Hendrik" die voor den dagdienst is ingericht vertrekt eerst naar Rotterdam, ten einde 2 October in den geregel- den dagdienst te worden opgenomen. De nachtboot bracht hier heden morgen ongeveer 700 zakken Ameri- kaansche post aan, waardoor vier postrijtuigen in den Berlijnschen mail- trein liepen. Bij Kon. besluit is aan den le- luitenant F. Piekema, van de le divisie koninklijke marechaussee, ver gunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder van de 4de klasse van de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Omtrent de aanvaring der schepen „Tripoli" en „Loire" deelt het „Hbl. van Antw." nog het volgende mede Het viermastschip „Loire" met nitraat geladen voor Zeebrugge, is op anker liggende, tengevolge der duisternis aangevaren door de Eng. stoomboot „Tripoli". Van het eerste schip werd de voor steven ingedrukt. Het kon de haven binnenvaren tot Brugge, Na lossing wordt het naar Antwerpen gestuurd, voor herstellingen. Er is 25,000 francs schade. De „Tripoli" heeft evenveel schade. Het Zweedsche stoomschip „Star- kodder" is gisteren namiddag hier aangekomen van Lorient om eene lading cokes in te nemen. Hedenmorgen is op de reede alhier aangekomen het Duitsche stoomschip „Feldmarshali", komende vanDurban. Na ontscheping van passagiers ver trok het schip naar Hamburg. Voor verschillende stations der Zeeuwsclie lijn als Bergen op Zoom Vlake, Goes, Middelburg en Vlissin gen kwamen gisteravond wageniadin- gen geiten en bokken aan, zijnde fok- vee afkomstig uit Hessen InDuitsch- land. Alle zendinge zijn te Nijme gen ongeveer drie weken opgehouden daar wegens het heerschen van mond en klauwzeer in Duitschiand de dieren zoo lang in quarantaine moesten blij ven. De dieren werden hedenmorgen per prov. boot naar Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vervoerd. Dat men bij het fietsrijden voor zichtig moet zijn bleek gisterenavond weder. Een juffrouw die bij het droogdok naar de Houtkade wilde rijden werd, doordat ze verkeerd uitweek, aangereden. Hierdoor kwam ze te vailen en bezeerde zich aan het gelaat en handen. Bovendien miste zij een harer tanden. Na zich in café „Britannia" wat gereinigd te hebben kon ze huiswaarts keeren. Men schrijft ons uit Middelburg Het was de politie alhier ter oore gekomen, dat door zekeren P., wo nende alhier, op een kassierskantoor te Vlissingen Engelsche postalorders werden verkocht, waaronder er waren, die blijkens het nummer op een bookmakerskantoor alhier ontvreemd waren. P. verklaarde de postalorders van een ander te hebben ontvangen en deze op zijn beurt wees zekeren G. aan als degeen, die ze hem gaf. G., die de herkomst niet duidelijk kan aanwijzen en spreekt van een onbekenden Engelschman, die ze hem ter hand stelde, is voorloopig door de politie aangehouden. KERK EM SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roer. te Baarland door ds. E. Schoule te Bolnes. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen A. H., den 56jarigen verpleegde uit het gasihuis alhier, beklaagd van diefstal, van de behandeling waarvan wij melding maakten in ons nummer van 21 September jl. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot eea maand gevange nisstraf. Verder werden veroordeeld wegens diefstal: Ch. J. B, 32 jaar, veld- arbeider te Kats, met bekrachtiging van het vonnis van den 23 Augustus 1910 tot een maand gevangenisstraf; P. H., 43 jaar, bootwerker te Ter Neuzen, drie maanden gevangenisstraf; oplichting J. J. H., 29 jaar, koper slager te Axel, een maand gevange nisstraf mishandelingA. W. A., 15 jaar, melkjongen te Koudekerke, f 10 boete subsidiair 14 dagen tuchtschoolM. B., 18 jaar, visscher te Arnemuiden, 14 dagen gevangenisstraf; beleediging van een ambtenaar: F. W., 40 jaar, arbeider te Hulst, f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis; M. v. S., 30 jaar, kreukelraper te lerseke, f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken werden A. J. de V., J. D., J. C. B. en J. J. V., allen 18 jaar en arbeiders te Biervliet, beklaagd van mishandeling, en P. O., 15 jaar, veldarbeider te Heinkenszand, be klaagd van diefstal. Sedert gisterenmiddag wordt te Rotterdam vermist een 22jarige geld- drager in dienst der Stoomboot on derneming fiirma J. en A. van der Schuyt. Des morgens had hij f 4000 geïnd. Na dien is hij niet op het kantoor terruggekeerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men bij een bakker te Lisse, uit een kast staande in de slaapkamer waar het echtpaar sliep, een bedrag van ongeveer f 200 aan bankpapier gestolen. Doordat men geen braak heeft gepleegd om binnen te komen, moet men door de achter deur, die door hem, die het weet, zonder moeite kan worden geopend, binnen gegaan zijn. Men verdenkt een vroegeren knecht van den bakker. De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld, maar zonder succes. Zondagmiddag is te Rotterdam een bootwerker die op een huis van vier verdiepingen hoog naar het vlie gen van Olieslagers stond te kijken, naar beneden gevallen, doordat een steen van den schoorsteen, waaraan hij zich vasthield, losraakte. Ernstig gekneusd, werd hij naar het zieken huis vervoerd. Bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. Te kim men (N. H.) geraakte een man bij het uitspringen onder de nog in beweging zijnde stoomtram. Deerlijk verminkt werd hij terstond naar het St. Elisa- bethgasthuis te Alkmaar vervoerd, alwaar hij nog denzelfden avond is overleden. Te Hillegom is Zondag namiddag uit de Beek opgehaald het lijk van een dienstbode die sedert eeuigentijd spoorloos was verdwenen. Uit den Leidschen Rijti te Utrecht is het lijk opgehaald van een timmer man. Vermoedelijk is de man door de duisternis misleid te water geraakt. Uit de Zuiderzee is te Hoorn aan gespoeld het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon van middelbaren leeftijd en gekleed in donkergrijs gestreept cosiuum. Kenteekenen zijn niet aanwezig. Te Leeuwen is een driejarig kind in een sloot geraakt en verdronken. Zaterdagavond is te Haarlem een meisje door een vrachtwagen over reden. Het kind werd naar het gast huis gebracht en is daar aan de ge volgen overleden. Een 27 jarig persoon te Mijdrecht, liep, terwijl hij bezig was riet te snijden, achterwaarts het water in. Hoewel hij vrij spoedig op 't droge werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Later bleek dat de man aan toevallen leed.— Te Haarlem reed een 14 jarige jongen op zijn rijwiel tegen een hand wagen met zulk een kracht, dat hij van zijn fiets stortte. In bewusteloozen toestand werd hij naar het gasthuis overgebracht, waar hij den volgenden dag overleed. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer twee uur werden de dienstdoende politieagenten, aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam gewaarschuwd dat een tweetal woest, aards bezig was rustige burgers ij mishandelen en in de Binnen Brou. werstraat den boel op stelten zetten Toen de politieagenten daar kwamen' en de beschonken kerels aanmaanden zich te verwijderen, weigerden dezen Daarop werd een hunner gearresteerd waarop de andere, een huzaar, een der politieagenten bij de keel greep en hem bijna smoorde, i d.en niet een der agenten hem een sabelhouw had toegebracht. De huzaar zette het op een loopen en verdween Wel dra uit het gezicht. Met het over brengen van der, arrestant ondervond de politie veie moeilijkheden. In de Binnen Brouwerstraat rukte de ke,el die vrij pootig was, zich los, guep den grootsten der agenten aan, witrp hem in een diepen kelder en maakte zich daarna uit de voeten. Daar qe beide woestaards echter bij de om standers bekend waren, werden zij nog dienzelfden nacht van hun bed gelicht en naar het politiebureau Warmoesstraat overgebracht. Na daar verhoord te zijn, werd de een vrijge- laten, terwijl de huzaar ter beschik king der militaire autoriteiten werd gesteld. De toestand van de mishan delde agenten is gelukkig niet ern stig, zoodat zij in politiek dienst kun nen doen. Zondagmiddag kwam een werk willige van de firma Van Schijndei te Waalwijk, te Kaatsheuvel, waar hij door een troep schoenmakers ge plaagd en gesard, zich een weinis oneerbiedig over den adviseur van den R. K. Lederbewerkersbond uit liet. Dadelijk werd hij aangegrepen en zoodanig geschopt en geslagen, dat hij voor dood bleef liggen. De dokter gaf weinig hoop op "herstel, Per rijtuig is de man onder geleide van een sterke politiemacht naar zijn woonplaats overgebracht. De politie stelt een streng onderzoek in, Vrijdag, toen de bankbediende B. te Heerlen een aangeteekenden brief had ontvangen aan het loket aan het postkantoor aldaar, legde hij dien ter zijde om de postbus te lichten. Toen hij daarmede klaar was, en den brief op wilde nemen, was deze verdwenen. Een gauwdief had een onbewaakt oogenblik te baat genomen, om den brief, waarin hij veel geldswaarde vermoedde, te ontvreemden. In den brief zat een chèque van eenige duizenden gul dens. De noodige maatregelen zijn omtrent de uitbetaling van die chèque genomen. Nader wordt ge meld, dat de brief aan de Heerlener baak ontvangen is. Hij was in Til burg op de post gedaan. Nadat de dief gezien had, dat hij er wegens het ontbreken der handteekening niets mede kon aanvangen, zal hij hem naar den eigenaar hebben te ruggestuurd. De terechtstelling van den va dermoordenaar Pierrel, te Saint Dié Zaterdagmorgen, is gebeurd onder de volgende weerzingwekkende omstan digheden. Toen de heeren van het gerecht met den geestelijke zijn cel binnen traden, om hem mee le deelen, dat het laatste uur was geslagen, viel Pierrel, onder den uitroep „ik ben onschuldig 1" bewusteloos op zijn bed. Men moest hem tot tweemaal toe met cafeïne inspuiten, maar hei hielp niet veel. De priester spoorde hem aan, de mis te hooren en te biechten, maar de veroordeelde gai geen antwoord en mompelde niets dan „OnschuldigNiet schuldig Eindelijk werd Pierrel, nagenoeg be- wusteluos, den wagen in gedragen en naar het schavot gereden. Hij moest ook naar de guillotine gedragen worden en was al nagenoeg levenloos voor het mes viel, dat aan alles een eind maakte. Aldus geschiedde in de twintigste eeuw, in het land, dat zich gaarne het meest beschaafde der wereld noemt De toestand van den vliegenier Chavez is volgens een telegram ui' Milaan iets minder gunstig. De vlucht over de Alpen is nu afgefooperr. Chavez krijgt de Simplonprijs van 50,000 Ure, hoewel hij de voorwaar de te Milaan te landen niet heen volbracht. Op de plaats waar hij is geland wordt een gedenkteeken op- gericht. Chavez' ongeluk schijnt op dezelfde wijze te zijn geschied als dat va» Delangrange, 10 M. boven den gr"11® sloegen de vleugels in elkaar waar door het toestel geen weerstand bieden tegen den luchtdruk, omsloes en neerstortte. Er is weer een slachtoffer va» de vliegsport gevallen. De Franse» aviateur Eduard Poillot heeft zij roekeloosheid want voorloop? blijft het vliegen nog zeer roekelo n.et den dood moeien overledene was 2 „„verschillende vlucht. „ier te Chartres, vlo- •"f vliegterrein met een Savary-school genaa dVde biplane, die vans '"nrzien was, op een ho v - met verschrikkelijk viel. nieter beTodenn de ijlings toeges acrs op de plaats slal' en lag Pouillot bi uisschen' het verbriizell Sis enkele minuten I geest- Patriot, de pas echts licht gewond. H staat, eenige verk arn 'L het ongeval, doch n de machine door eet repen werd en dat fn staat was het veriorei ie herstellen. De ongelukkige had zij aviateur slechts in Juli g. was oorspronkelijk sport- Pariis, doch gaf zijn jc LjSjtie er aan, nadat hij een vlucht had uitgevoer reeds vliegdemonstraties en Portugal, en was me den pas gehouden wedst ville. in het Berlijnsche Ti werd Zaterdagavond eei opschudding veroorzaakt dames, met fabelachtige rige, monsterachtige ho voor den aanvang der was onder de bezoeker eersten rang een soort ri gebroken, daar in eei dames verschenen waren staltige hoofdontsieringen haar zittenden, ook ae ge: om iels van het tooneel namen. Daar de dames niet reageerden op het ,Hoeden af!" trachtte I burgrpersoneel bemidde treden. Het schouwburgpf evengoed kunnen tracht, vvezigen commissaris vail het lachen te maken. M stuk begonnen was en d eerste woorden hadden j hief zich op de eerste zoo onzaglijke kabaal, d niet in staat waren zich te maken. Het doek r Politie verscheen, en s russtokers het gebouw i echter niet de dames me bare monsterhoeden. Het huwelijk van d millionnair John S. Ly jersey het praatje van dl De kinderlooze oude n jaar geleden weduwnaar vermogen bezit dat op dollars (f75,000,000) w is in alle stilte getrouw, jarige verpleegster, die zi opgepast en die hij bij z hem te verzorgen. Zij gi of wat geleden samen bieltochtje maken en k als man en vrouw t leürstelling van Lyle's n ten, die zoo iets van schatten erfoom niet i verwacht. Vier gemaskerde r gen Zaterdag in den vrc bet bureau binnen voor van kaartjes in het stati street te New-Nork, ge hartje van een der m< buurten der stad. Zij verkooper zoolang tot hi neerviel, waarop ze d. ontvangsten van den lichtten en zich met hu weten maakten. Het sta bocht gelegen, zoodat c a<ra den kant van het 2aam waren, niets besp !ai! betgeen er met dei ooper was voorgeval 1 minuten later herk reeg ene zijn bewustzij Zij as naar de te'efoon ta an de directie kennis n gepleegden roof, der in eikaar zakte, ra zijne kameraden, v fde, dat het blanke L, ,ee?' b'e hem aldus zei3 Van de ro° kr«I grooten voorspion &inwas <n den laatsten tijd i KI6" in de A lukt' f ponder gr allen'® men de misd; van u,° goed af. a's n g al W?rthstre-e< waart Sai zai zijn. Zoo wer uitkiiL- ?e handlangste: Ook st°nd op heeter: zienri Werd een eerbie buren Xht'gi,arige Sr brakL kens last ha n* ontmaskerd als

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2