Woensdag 28 September leton. r is dan Ft eur vijgen. DIENSTBODE BLMUW, iisteiiaist. No 228 48e Jaargang. 1910. ek f 0,50 5* - 5,50 kL - 1*80 - 6? te Engelscbe sluitend "Gemeentebestuur. bekendmaking. schietoefeningen. BINNENLAND. edeelte van CHE LAMP rroduct van jongste rap» Binnen» en «/ANGEN f, A ■jANDEE. n 1 of 15 October, erval. Adres Bureau DLBURG. lken VRIJDAG van 1 Ainypark 30, V li s= yiei en afkijkt van een be- e, het rijwiel Cycloïde- iaven, zonder H bodig. mL ittegevende - 0*55 VUSSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwe .Abonné's, uitge= jonderd bij weKelijksche foc» „g, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- 5CHE COURANT" koste» |0os tot 1 October. Sluiting der Baden. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter afgemeene kennis dat de sluiting der baden aan de idplaats dezer gemeente is bepaald 1 October e. k. Vlissingen, 27 September 1910. Bur®, en Wetb. voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. De Secretaris, W1TTEVEEN. Onveil i gheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 29 en zoo noodig op 30 September a. s. van het fort Pampus, Zuiderzee, en op 7 zoo noodig ook op 8 October a. s. van het fort Boek van Holland schietoefeningen uilen worden gehouden dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op el- ken werkdag van des voormiddags Slot des namiddags 4 uren. Vlissingen, 27 September 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik woonden Zondag met gevolg en genoodigden de godsdienst lening bij in de kapel ten paleize et Loo. De dienst werd geleid door prof. Obbink, uit Amsterdam, die tot tekst kad gekozen Philipp. 3:14. Gezon- n werden Ps. 138 1, gezang 141 en 4, gez. 75 8. De Koningin-Moeder vertrekt 7 October van Soesidijk naar het bui- 'mland. Zij zal te Sinaia een bezoek in eenige dagen brengen aan hare icht, de Koningin van Roemenië en Jan de Koninklijke Familie. I K. H. Prins Hendrik vertrekt k Woensdagavond naar Ludwigs- en van daar voor eenige dagen W Dobbin. De Prins wordt verge- Hid door zijn adjudant majoor Van Suchtelen van de Haare, die dien "Sjhr. Hooft Graafland als adjudant den Prins vervangt. 47.) 0 "Qoldammer schreef den volgenden '8 een onbeschoften brief aan uw D waarin hij met den deurwaar- J a'reigde, als hij hem niet binnen '■dagen betaalde. Van de beloof toelage was natuurlijk geen sprake, 'ang zijn vrouw niet bij hem ,!eri'ggekeerd. Hij verwachtte W sc'i°onvader, dat deze zijn gezag zou aanwenden, om e tot haar plicht te brengen. neer zij hem dan deemoedig tenJer^enis smeekte, wilde hij Sin v V00r rec'1' 'a en Saan en 'rouw weder opnemen. Je weet welk vooruitzicht je Marie, ■ut," j"^0oil: nooit," riep Marie luid. o^atttg las zij verder adeliit kig kon ik Philips geld 'K ontvangen en Goldammer Ds Shristelijk-Historischen en de ziekteverzekering. Volgens den „Ned." heeft minister Taima in het wetsontwerp ziekte verzekering niet de historische lijn gevolgd, niet in de eerste plaats zich afgevraagd wat er bestond en of dat bestaande deugdelijk was; noch, indien noodig, of regeerings- hulp in slaat zou blijken de deug delijkheid der selfhelp le verzekeren. Zij heeft zonder nadere omschrijving er. zonder dat ook maar biijkt van een poging in deze richting, alle uitingen van particulier initiatief ter zijde gezet en veroordeeld, wijl ze „er slechts in beperkte mate in slagen dien steun (aan den tot arbeiden ongeschikt geworden arbeider) te verleenen." Zij heeft voor leiding der overheid, regeiing door de overheid in de plaats gesteld. Den daarvoor aangevoerden rechts grond (n.l. dat de zedelijke eisch, dat het loon ook strekken moet tot on derhoud in tijd van ziekte, zonder dwang niet kan worden verwezenlijkt) acht het blad onvoldoende. De theorie kan leiden tot aanbeve ling der verzekering in het algemeen, tot steun van hetgeen voor zulke verzekering reeds is gedaan, kortom tot het ontwerpen van rechtsbepa lingen, die den zedelijken eisch con- solideeren in de practijk, en hem zoo mogelijk een nog betere toepassing verzekeren,maar nooit tot het schep pen eener nieuwe rechts onzekerheid, ais gelegen is in een wettelijk voor schrift, volgens het welk den arbeider, een deel van hetgeen hij zich door den arbeid verworven heeft, niet wordt uitbetaald. In het wetsontwerp-Talina is dit de zwakke plek, dat het, door in houding van loon van overheidswege, wil dwingen tot het op zichzelf goede van verzekering, m. a. w. dat den arbeider in vasten dienst, ook den besten, een regeling wordt opge drongen, die hij zichzelf vrijwillig zou kunnen verschaffen, terwijl zijn tegenstand tegen die „vaderlijke" zorg der overheid hem niet baat, aangezien immers de kosten van die zorg, misschien tegen zijn wil, voor een deel op zijn loon worden gekort. Aanvaardt men deze theorie voor een deel van het loon, dan is er slechts gradueel verschil tusschen deze en algeheele opvordering van het loon door den Staat, in ruil waarvoor deze niet alleen verzeke ring in tijd van nood, maar ook le vensonderhoud voor het heden ver schaft, en dan is daarmede het begin der socialistische gemeenschap aan gebroken. De heer N. A. Bouwman, directeur der Kon. Mil. Kapel, heeft een dank- gaan betalen. Ik beken je, kind, dat ik een oogenblik met de hand op den knop van de kantoordeur stond en niet best durfde binnentreden. Goldammer keek mij woedend aan, maar zeide geen woord, ik vroeg hem om de schuldbekentenissen, en betaalde ook den handkoffer en het huishoudgeld. Hij schreef beide on der de juist opgestelde rekening, die hij mij toeschoof. Ik betaalde, hij toekende voor voldaan, en ik wilde reeds weggaan, toen hij opsprong en ons de woning tegen den lsten October opzegde. Ik schrok er van. Toen dacht ik er over na, wij hadden reeds einde Aprii. „ik moet de opzegging in naam van mijn vriend Liebreich weigeren, mijnheer Goldammer," zeide ik zoo vast als ik kon. „Er is een halfjarige opzegging van beide kanten bedon gen, de termijn is overschreden." Verbluft bleef hij staan, toen ik weg ging- Zoo staan nu de zaken, lieve Marie. Ik weet niet, of Goldammer zijn bedreiging werkelijk volvoert en het gerecht tegen je te hulp roept, ik heb ook zoo weinig verstand er TELEFOONNUMMER 10. VBBBSaBBB ftbonnemenfs-ftduerfenfiën op zeer uoordeelige uoormaarden betuiging van den minister van oorlog ontvangen voor de uitstekende muzi kale leiding der groote taptoe op 15 September 1910 te Amsterdam gege ven, ter eere van de koninklijke fa- miliën, aldaar aanwezig. De wettelijke 10 urendag. Zondag is te 's Gravenhage in de Dierentuinzaal een gioate meeting gehouden met voorafgaanden optocht van Katholieke arbeiders-organisaties ten gunste van den wettelijken 10 urendag. Achthonderd vereenigingen met 170 a 180 banieren namen aan optocht en meeting deel. De heeren Hazebroek en Hermans spraken en thusiast toegejuichte redevoeringen uit. Een motie werd aangenomen, die te voren reeds in 26 provinciale meetings is gestemd. Handel in vrouwen en meisjes. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gedelegeerden voor Nederland, bij het in October a.s. te Madrid te houden internationaal congres tot bestrijding van den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes, de heeren mr. A. J. Rethaan Macaré, advovaat-ge- neraal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. A. de Graaf, te Utrecht, vice-president van het nationaal comité tot bestrijding van den handel in vrouwen. Legaten. Nu wijien de heer, van der Kors, in leven oud-directeur der Rotter- damsche bank, heeft vermaakt aan het pensioenfonds voor ambtenaren en bedienden der Rotterdamsche Bank f 50.000en voorts voorloopig onder den last van vruchtgebruik aan de diaconie-armen der Ned. Herv. Gem., aan die der Ev. Luther- sche Gem., en aan die der Hoogd. Ev. Gem., aan de gezamenlijke arm besturen van de parochiën van den H. Dominicus, de H. Rosalia, den H. Laurentius en den H. Antonius, aan de Ver. tot bestr. van tubercu lose, aan de Ver. voor ooglijders, aan de inrichting voor Doofstommen onderwijs, aan het Sophia Kinder ziekenhuis, aan de Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden, aan de Ver. tot verbetering van armen zorg, aan bet Gerei. Burgerweeshuis, aan het Rott. Sanatorium, aan de Ver. van Wijkverpleging en aan de Ver. ter bestrijding van lupus, alle te Rotterdam, elk f 5000. In no. 8 van de Mededeelingen van het comité tot voorziening in de godsdienstige behoeften van de ge vestigde inlandsche protestantsche christengemeenten op de Sangi- en Talauer-eilanden, wordt een ern- van, om te beoordeelen, of men je met geweld naar je man terug kan brengen. Ik hoop echter maar, dat er niets te vreezen valt. je bent ook zoo aan het eind der wereld, zoo in de eenzaamheid, dat niemand je zal vinden. Langzamerhand zal zijn toorn ook wei bedaren. Juffrouw Duvernicr, die je in liet vertrouwen hebt genomen, wat ik een beetje bedenkelijk vond, schijnt werkelijk je trouwe vriendin te zijn en het beste te raden ik stel dat hoog op prijs, zij is zeer verstandig. Ik heb dikwijls overlegd, of ik naar een advocaat zou gaan, om raad te vragen, ik vrees echter, meer te bederven, dan goed te maken, wanneer ik je aangelegenheid prijs gaf, en kon wel eens genoodzaakt worden, je verblijfplaats te noemen. Zoo is het dus het beste, dat wij zwijgen en afwachten wat Goldam mer doet. Als zijn toorn na jaar en dag bedaard is, kan men misschien den vorm voor een vergelijk vinden. Wanneer hij je niet gerechtelijk ver volgt, is er reeds veel gewonnen. Je had reeds met vrouw Schroder over het zindelijk houden van onze stig beroep gedaan tot steun van het zendingswerk. Zitting van Maandag 26 Sept., des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos. van Raalte. Tegenwoordig 8 leden. Afwezig de heer Auer. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens worden verschillende mededeelingen gedaan. Daaronder behoort een dankbetui ging van den minister van landbouw voor de betuigde deelneming bij het overlijden van H. K. H mevrouw de Prinses-weduwe von Wied, geboren Prinses der Nederlanden. Verder geschiedt mededeeling van de goedkeuring door den gemeente raad van de rekening der Kamer over 1909. Ingekomen waren een verslag van de werking en de toepassing van de wettelijke voorschriften en den gang van den dienst in de verschillende districten der scheepvaart-inspectie over 1909een uittreksel uit het verslag van den hoofdingenieur voor het stoomwezen over 1909; een verslag van de werkzaamheden van het bureau voor den industrieelen eigendom en een exemplaar van de statistiek der scheepvaartbeweging op de rivieren en kanalen in Nederland in 1909. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Aangezien de Servische regeering verlangt, dat iedere zending goederen bij invoer in Servië vergezeld zij van een certificaat van oorsprong, afgege ven door de Kamer van Koophandel ter plaatse van afzending der goederen, zou de minister van landbouw, naar hij in een desbetreffend schrijven mededeelt, het zeer op prijs stellen, dat door deze Kamer bij voorkomende gelegenheid een zoodanig certificaat overeenkomstig een overgelegd model, wordt afgegeven. Hiervan zal kennisgeving worden gedaan per publicatie, evenals van een dergelijk verzoek van de italiaan- sche regeering. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging „Ons Belang" te Souburg, betreffende den postdienst te Oost- en West-Souburg welk verzoek door deze Kamer werd ge steund heeft de directeur-generaal der posterijen en telegrafie medege deeld dat, zooais uit een ter zake in gesteld onderzoek is gebleken, het onderling postverkeer tusschen Oost- Souburg en Middelburg van veel meer beteekenis is, dan dat tusschen Oost- Souburg en Viissingen. Op dien grond is, ook naar het oordeel van het ge woning gesproken, ik heb haar nu voor de geheele huishouding aange nomen. Het huiswerk versta ik niet, en vader doet natuurlijk niets. Het gaat nu reei ordelijk bij ons. Vrouw Schroder haalt des middags het eten voor ons. Voor een mark is er vol doende voor ons beiden en den hond, en dikwijls is er nog wat voor den avond over. Mijn schoonzuster is zeer goed voor ons en geeft mii meer dan eens wat mee. Zij is er heeiemaal niet verdrietig om, dat ik het geld geërfd heb. Je kunt dus geheel gerust zijn over ons, lieve kind. Moge het je ook verder goed gaan. Schrijf eens spoedig aan uw trouwen oom Hans." Marie ademde ruimer, het was haar alsof haar een steen van het hart was genomen. Nu kon zij ook haar grootvader omtrent haar vader gerust stellen, veel zorgeioozer 'nier leven, en alle liefde en goed heid, die zij bij de bloedverwanten ondervond, vriendelijker opnemen. Zij wilde Hans spoedig weer schrij ven, haar hart vloeide over van dankbaarheid jegens den helper in den nood. Goldammer zou haar toch meentebes tuur van Oost- en West- Souburg, het behoud van de tegen woordige postverbindingen aldaar ge- wenscht. Aan uw verzoek om instel ling van verbindingen met Viissingen, hetgeen gepaard zou moeten gaan met opheffing van de bestaande post verbindingen met Middelburg, kan mitsdien niet worden voldaan. Dit schrijven werd eveneens voor notificatie aangenomen. Nieuwe spoorwegtarieven. Door de commissie voor het ver keerswezen, bestaande uit de heeren Dommisse en Beijerman, was een rapport uitgebracht, naar aanleiding van de adressen betreffende de nieuwe spoorwegtarieven. De commissie heeft prae-advies uit gebracht op een adres van de han delsvereeniging „Noord-Brabant" te Tilburg, aan den minister van water staat gericht. In haar rapport komt de commissie tot de conclusie dat zij, hoewel in principe voor uniformtarieven, in haar rapport van Mei 1909 zich heet": ver klaard tegen het nieuwe ontwerpiarief, aangezien zij eventueele verhooging dei tarieven noch in het belang van het publiek, noch in het belang van de betrokken spoorwegmaatschappijen achtte dat waar het nieuwe ontwerp-tarief algemeen gunstig werd beoordeeld, terwijl ook in de vergadering dezer Kamer van 14 Mei 1909 werd betoogd, dat de betrokken maatschapijen als gevolg van grooter uitgaven, dienden uit te zien naar verhooging van in komsten, uwe commissie adviseert vooralsnog geen adhaesie te verleenen aan adressen over vermeende onbil lijkheden, maar de toepassing van het nieuwe tarief in zijn geheel eerst af te waihten. Het mede aan de commissie toege zonden adres van de handelsvereeni- ging „Columbus" te 's Hertogenbosch (eveneens in verband met de nieuwe spoorwegtarieven) kan, naar de com missie opmerkt, vrijwel buiten behan deling blijven, aangezien het antwoord werd ingewacht voor 1 Augustus jl. terwijl de toezending eerst einde Au gustus plaats vond. Laatstgenoemde vereeniging ver zoekt alsnog antwoord op haar adres. De voorzitter stetde voor conform het rapport der commissie te besluiten. Alzoo werd besloten, onder dank zegging aan de commissie voor haar rapport. Van de Zwolsche Vleeschhouwers- veteeniging was een afschrift inge komen van een door haar aan den minister van landbouw gezonden adres, waarin den minister verzocht wordt, om,zoolang de zoo gewenschte niet vervolgen en terug laten bren gen Dat zou verschrikkelijk zijn Toen zij wat kalmer was gewor den, ging zij weer naar den dorsch- vioer, waar zij Rika tevoren had geholpen. Tante was juist bezig, een paar groote sneden brood met worst te beleggen. „Geef mij de flesch met brandewijn eens van de plank, Matietje," zeide zij, „en schenk eens evert in. Mijnheer Miiller is bij grootvader in de kamer; gij kunt het ontbijt binnen brengen. Een jong gezicht zien de mannen veel iiever, dan een oud." Het glas met nrandewijn stond tusschen de sneden brood op het bord, dat Marie opnam en in de kamer bracht. De agent Miiller kwam dikwijls bij den schout Dietrich Kruse, om zijne bevelen te vragen. Müiler, een groot krachtig man, met een rossen baard, stapte heen en weer, terwijl de oude heer in zijn armstoel bij het venster zat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1