8 LOOKEB'sj CACAO' mma. ANK Zaterdag* 24 September DAALDERS ïnken n andere. Feuilleton. No. 225. 48e Jaargang. 1910. i Lijfrente, SIST. delburg' VAN OEÜ HM OP OEN ÏM. erin. baten. namaakt r. 'iuiflsf. nde Tafel, odie. iQER CLERK for Turf Ac- lüst have had Apply giving full Bureau „Vlis- i NederJ. te* r Mg.die met bedrijf is „n bet toe- mlróle der ing. f 1000.— ver- i aarpremie ver met S% van de De vermindering 'eaehiedt na 25 jaren 30 jaren overlijden. 44.11 44.38 45.25 46.83 49.15 52.73 38.09 38.56 39.71 41.63 44.59 VLISS1NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTfÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. j Abonnements-fiduertenfiën op zeer voordeelige uooriuaarden Nieuwe Abonné's, uitge- ulerd bij weKelijKsche be- „g, ontvangen de dagelijks «■schijnende „VLISSING- $CHE COURANT" koste» l0Os tot 1 October. ipfftTENLAND. Adres van antwoord-Troonrede. Hel gewijzigd ontwerp-adres van antwoord van de Eerste Kamer op de Troonrede luidt Mevrouw Het was voor de Eerste Kamer Slalen-Qeneraal een groote vreug- jê'Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, wederom, voor de eerste jiaal na de geboorte van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, in het midden van de volksvertegen woordiging te zien tot opening van de gewone zitting. 2, Erkentelijk zijn wij voor de van Uw Majesteit ontvangen belangrijke ntdedeelingen, betreffende den toe stand van vaderland en koloniën. 3, Met levendige belangstelling na men wij kennis van de toezegging ran de vele en gewichtige wetsont- weipen, welke zullen worden ïnge- ifcnd. Instemmende met den wensch, liii Gods zegen op den arbeid der iSiaten-Generaal moge rusten, meenen liiij de verzekering te mogen geven, Idat het beroep van Uwe Majesteit op lonze toewijding en ijver niet te ver- hsefs zal zijn gedaan. De Vereenigde Zitting. Onder het opschrift„In Rusland" Ibevat „Land en Volk" een driestar, Iwaarin het volgende over de Ver- jde Zitting der Staten-Generaal wordt verteld Vooreerst moesten zij, die deze openbare vergadering bijwoonden, Ihoren alles afgeven wat zij bij zich I hadden. De dames mochten bijvoor beeld een klein beugellaschje, waarin een zakdoek, niet behouden. Eront- alleen nog maar aan, dat zij werden gefouilleerd. Na het einde der vergadering wer- ien de nummers een voor een afge- Iroepen, en kon ieder op zijn beurt Izich door het gedrang, een weg ba lm om uit handen van de gestelde Imachten zijn bagage terug te ont- I vangen. In de tweede plaats waren, in de Ivergaderzaal van de Volksvertegen woordiging gewapende soldaten ge- Iplaatst, Bedriegen wij ons niet, dan I's ook dit iets nieuws. De Koningin "'int zich niet langer te midden de Volksvertegenwoordiging te 44.) ^en rilling liep haar door de le ais zij aan het onvermijdelijke 1 P'oer dacht, dat bij het vermissen I n de bruid zou uitbreken. Maar I 11 was dat juist voor haar de I 8s,e gelegenheid om den ver- I .J11' me' alle krachten bij te staan h na Maries vlucht was itrJ Vaber 'hui8 gekomen, om zich kleed Plechtigheici in de kerk te s» l' keukendeur stond open I \Vas°° de katr,er van ziïn dochter I Hpl z'l .dan nog niet aangekleed 1 J «eek in het rond, niemand was L'l rieP, geen 'mensch in huis. i zijn bemerkte hij het briefje, dat siifd!aatn droeg- Hij las het en ver- J. -van schrik. Zij bad hem om l Ji.Vln8> Hans had plotseling geld !eih wilde zijn schulden beta- 1 voor hem zorgen, en nu was KOFFlEisduurdergeworden.doch kost nog steeds fl.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). I Kleinere bussen naar verhouding. schildwacht moest afgeven, alvorens toegelaten te worden. mogen wagen dan onder bescherming van een rij soldaten. Deze maatregelen, die in Rusland gemotiveerd zouden zijn, zijn voor het Nederiandsche volk een belee- diging. Mochten zij zijn uitgegaan van „het Hof", dan bedenke men te dezer plaatse, dat door zoodanige maatre gelen, waarmede men wellicht der Koningin aangenaam denkt te zijn, Hare populariteit niet wordt verhoogd. In elk geval, verantwoordelijk voor hetgeen geschiedde is alleen de voorzitter van de Eerste Kamer. Hij moge voor zich geen bezwaar erin vinden, zijn gezag voor deze gele genheid over te dragen aan lieden, die aan de wet geen enkele aan spraak daarop kunnen ontleenen, het Nederiandsche volk denkt daar over anders. Het wenscht de leiding zijner vertegenwoordiging te zien toevertrouwd aan een man, die in staat is om deze taak zelfstandig te vervullen. Wij willen hopen, voor het ver volg van een vertooning als die van Dinsdag verschoond te blijven. Omtrent het gebeurde ontving „Het Vad." van den voorzitter der Eerste Kamer de volgende opheldering „De soldaten in de zaal van de Volksvertegenwoordiging" waren r.iets anders dan de gebruikelijke eerewacht die niet op de te smalle stoep kon worden opgesteld en nu wel in een hoek van de zaal een plaats moest vinden, en het innemen van beu- geltaschjes enz. was eeti wat al te strenge opvolging van de gegeven order :parapluies, stokken en derge lijke te doen afgeven, wat o i. weinig bezwaar kan ontmoeten, vooral om dat die order niet alleen bij bijzondere gelegenheden maar altijd op die wijze wordt toegepast. Zoo zagen wij b.v. nog heden, dat een Erigelsche dame, die de zitting wilde bijwonen, een minuscuul zilveren taschje aan den zij weg. Hij liep radeloos heen en weer. Wat een onzinnige streekZou Hans haar daartoe aangestookt hebben Wat zou Goldammer-. er van zeggen, dat men hem zoo;, mis leidde Plotseling overviel hem een groote angst voor den bedrogene, die zeker vreeselijk woedend zou zijn. Hij stak het briefje in den zak en ging met zijn'hondje door Assels kamertje naar zijn slaapvertrek. Hij sloot de deur achter zich dicht, ging op het bed zitten, en wachtte in groote spanning, wat er zou ge beuren. Anatole Goldammer ging met stoute bruidegomsgedachten vervuld, de trap op naar de derde verdieping, Hij kwam binnen, Marie kwam hem niet tegemoet. Alles was leeg, en daar lag de geheele bruidstooi, zooais men alles dezen morgen vroeg had neergelegd. Zij was dus nog niet klaar, waarom treuzelde zij zoo en waar was zij Daar lag echter een briefje aan hem gericht en daarnaast de siera den, die hij haar had gegeven Stijf van schrik vloog zijn blik Prins Hendrik naar Brussel. Naar het „Hdbl. v. Antw." meldt, zal Prins Hendrik der Nederlanden den 18den October te Brussel aan komen. Ofschoon incognito reizend, zal hij, volgens het Antwerpsche blad, de gast zijn van den Koning der Belgen en in het koninklijk slot van Laken af stappen. De anti-rev. Kamerclub heeft zich als volgt geconstitueerddr. A. Kuy- per, voorzittermr. H. A. van de Velde, vice-voorzitter L. F. Duymaer van Twist, le secretaris, C. van der Voort van Zijp, 2e secretaris, jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, penning meester. Wijziging Gemesritewet. Men schrijft aan de „N. R. Ct." dat de geruchten, volgens welke de regeering voornemens zou zijn het aanhangig ontwerp van wet tot wij ziging van de Gemeentewet (uitbrei ding van het belastinggebied der gemeenten) in te trekken, beslist kun nen worden tegengesproken. De regeering handhaaft haar ont werp, maar zal alleen ten aanzien van de belastingen, van forensen te heffen, die wijzigingen aanbrengen, welke haar wenschelijk bleken uit de adressen van verscheidene gemeenten. Verwacht wordt, dat voor 1912 de gemeenten zullen kunnen rekening houden met de alsdan gewijzigde Ge meentewet. Drinkwater in Zeeland. Men meldt uit Zeeland aan de „Tel.": Wie hier een vreemdeling is, zal, op den klank afgaande, in de meening verkeeren, dat de onlangs ingestelde staatscommissie tot het dienen van advies aan de regeering over verzoe ken om steun voor plannen van drink watervoorziening, gelijk de lange term luidt, voor dit gewest eene overbodige weelde is. Toch is niets minder waar dan datWel hebben wij Zeeuwen in ons polderland water genoeg, maar geer. drinkwater, dikwijls zelfs geen geschikt wascli- en schuurwater, daar het voor een groot gedeelte brak is, d.w.z. van betrekkelijk veel zoutdeelen doorlrokken. Maar ook en bovenal de voorziening van goed drinkwater eischt dringend radicale verbetering, meer wellicht dan in menige andere streek. Het zijn de gezondheidscommissiën, die den vinger op de wondeplek leg den. Woniiigonderzoekingen, door deze ingesteld, hebben aangetoond, dat op vele plaatsen de drinkwatcr- quaestie „une question bruiante" is. Zoo was er o.a. eene gemeente met over het papier. Schuld betalen vergejreur alle banden keer nooit terug. Wat beteekende nu al die on zin Zij was zijn vrouw, was hij dan gek Zoo iets was toch on denkbaar Waar waren nu Liebreich en ai de anderen Schreeuwend, deuren open en dicht slaande, woedend rende hij in liet rond. Hij kwam bij de deur van het kamertje van Liebreich, sloeg met de vuist daartegen en brulde „Waar verstop je je toch, schurk, lafaard Binnen hield de verschrikte foto graaf zijn knorrend hondje den bek dicht en dook, den starren blik op de deur gevestigd, zoo ver als hij kon in elkaar. Na een paar trappen tegen de deur, wat toch niet hielp, rende Goldammer, schuimbekkend van woede, de gang weer in. Hier stond Jeanne Duvernier bevend van schrik bij de deur. „Maar wat is er hier toch jam merde zij. „Wat een rumoerWaar blijven zij, waarom komen zij dan niet De handen wringend wankelde de 2750 inwoners, waar in 122 woningen men zich moest behelpen met een regenton of zelfs geheel van water was verstoken. Bovendien waren aan tal van woningen de regenbakken te klein, wat hieruit bleek, dal soms voor vrij groote bedragen water moest worden gekocht bij enkele particulieren, die bij een grooten „loop" een grooten regenbak hebben en van den water verkoop een niet onaardig douceurtje halen, of wel uit een bak, aan kerk of diaconie behoorende. Dat niet alleen de hoeveelheid, maar ook de hoedanigheid van het beschikbare water veeltijds niet aan de billijkste eischen voldoet, blijkt wel uit een der onderzoekingen van tien monsters drinkwater toch, op verschil lende plaatsen in dezelfde gemeente gedaan, waren ei negen in hooge mate verontreinigd door colobacillen. Wij stippen hierbij even aan, dat vooral bij hevige regenbuien in den zomer tijd heele kolonies bacillen en bacte riën van de daken in den regenbak kunnen terecht komen, waarvan een deel verhuist naar het binnenste van „ons wonderschoone huis", gelijk er gens het menschelijk lichaam heet. Sommige toestanden eischen, uit sanitair oogpunt, dringend verbetering en maken onbewoonbaarverklaring van vele panden wenschelijk. Bouw verenigingen, in den zin als door de woningwet bedoeld, zouden aan het euvel tegemoet kunnen komen, maar de daartoe aangewende pogin gen leden zeer dikwijls schipbreuk op verschillende klippen. De correspondent van het „Hbld." te Batavia seint dd. 22 September Te Larantoeka had een overval plaats, waarbij aan luitenant van Ar- denne een arm werd verbrijzeld. De redactie teekent hierbij aan De le luitenant der infanterie D. B. W. van Ardenne, is bij het leger voor memorie gevoerd als civiel gezagheb ber van de onderafdeelingOost-Flores, tevens belast met het civiel gezag in de onderafdeeling Solor. Volgens het laatste officieel verslag, over de maand Mei nl., liet de toestand in Oost Flores niets te wenschen over, terwijl sedert uit andere bron niets vernomen werd, wat op een minder gunstige stemming in de onderafdee ling Sarantoeka kon wijzen. Alleen is bekend, dat onlangs de verbannen radja van dat landschap op Java is overleden. De mogelijkheid bestaat, dat het bericht hiervan en het gerucht, dat de zoon van den over ledene tot radja zou worden benoemd, eenige beweging heeft teweeggebracht. Uit Gelselaar maakt men melding, van een „wonderbare genezing" door man haar tegemoet. „Zij is weg," brulde hij." Aangespoord door dit gespuis, dat ik met weldaden over laadde „Marie vroeg zij en week terug, bevend voor zijn woede. „Weg lees maar hier," en hij wierp haar het verfrommelde pa pier'toe. Alsof zij hevig ontstelde sloeg zij de handen in elkaar. „Maar dat is verschrikkelijk, onbegrijpelijkDe harteiooze plicht vergetene ondankbare „Schandelijk infaam 1" „Maar wat nu, mijnheer Goldam mer Om Gods wil, houd u kalm asjeblieft, wij moeten trachten schan daal te vermijden." Dat woord trof de zeere plek van zijn ijdelheid. Ja, wat te doen „Raad mi] help mij gij zijt mijn eenige vriendinstamelde hij in doodelijken angst voor het opzien en voor een nieuwe vernedering. Moedeloos door dit vooruitzicht klemde hij zich aan haar arm, en zijn smeeken ging over in een snik ken zonder tranen. „Kom dan," riep Jeanne, een be- een veearts. Deze woonde eerst in de fabrieksstad E., maar ging kort geleden over de grens, om daar de geneeskunst op dieren en ook op menschen toe te passen. Van heinde en ver komt men bij hem, op éen dag soms een kieine honderd men schen uit alle standen. Een meisje uit Diepenheim, dochtertje van den smid Joh. B., had altijd kreupel ge- loopen. Men ging met haar naar den bekwamen veearts, die voorschreef, dat zij gedurende eenige weken de heupen moest smeren. Dit deed zij en kwam daarna weer bij den man, die haar hier en daar drukte en toen toen, o wonder, kon het meisje opeens recht op staan en loopen, hoewe! voorzichtig, als ieder ander. Innig gelukkig, zooals men denken kan, keerde het meisje naar huis terug. Een kind uit Borcuio moet op dezelfde wijze genezen zijn. Geen wonder, dat de wonderen van den veearts veel besproken worden. Min der gewichtig, maar toch veel stof tot gesprek gevende, was het ge beurde in de raadszitting te Breda, waar de nestor der raadsleden, de heer F. Heijlaeris, die 40 jaar raads lid was geweest, gehuldigd werd. De burgemeester sprak hem toe, noemde hem „een der groote mannen van Breda" en toen werd hem een prach tige vaas van de fabriek „Rozenburg" aangeboden, waaraan een zilveren plaque was bevestigd met een op dracht. Tot zoover dus ging alles mooi, maar na afloop dier plechtig heid liep het mis, want toen schrik niet, lezer, of lezeres toen stiet een der raadsleden tegen de vaas, en deze was stukEen pijnlijk oogenbiik, zeker niet het minst voor den veroorzaker van het ongeval, Zoo'n onprettig moment had dezer dagen ook een jongen te Wassenaar, die zoo dom was geweest zich mei kwartjesvinders af te geven met het gevolg, dat hij zijn fiets verloor. En het leelijkste van het geval wes, dat de fiets, die op afbetaling was ge kocht, nog maar gedeeltelijk het eigendom van den jongen was. De politie kreeg er kennis van, maar ken er niets aan doen. Veldwachter de Jong wilde echter een beroep doen op het medelijden der heerennij vertelde hun 't geval en, zoowaar, de kwartjesvinders ook menschen werden bewogen. Doch de fiets was al gevlogen, die konden ze uus niet teruggeven, maar ze hadden er meer en éen van deze werd aan den jongen, ter vergoeding, aangeboden. Edelmoedig toch, nietwaar Ja, men vindt vaak goedheid, waar men ze niet verwacht. Een zekere F. O. Koch vertelt ook van de goede be handeling (hij schrijft dit in een Duitsch landhuishoudkundig blad) sluit genomen hebbende en zij trok hem naar de trap. „Wat wilt ge doen?" Op dit oogenbiik kwam Florian de trap op gesprongen. De hoed was hem tot de oogen gezakt, en hij zag er zeer beschroomd uit. „Hel rijtuig mag er niet langer staan van den agent," riep hij, „hij zegt, dat de passage er door belemmerd wordt. Waarotn komt ge niet „Marie is plotseling ziek gewor den," antwoordde nu juffrouw Du vernier met groote kalmte. „De trouwerij kan niet plaats hebben, zij zal verschoven worden, alles moet afbesteld worden." Als geknakt, niet in staat om zon der hulp te loopen, steunde Gold ammer op haar, terwijl zij de trap pen afgingen. Beneden had hij zich zoo ver hersteld, dat hij, stamelende met zichtbare verstoordheid, den redden den leugen van zijn vriendin dikwijls kon herhalen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1