'JJN 1 *es* 'JES. Donderdag 22 September - 6,-" 1910. TRAAT. Stoffen, borgen U ZOUPONS, ES, GELD. CHANGE. Office. Gemeentebestuur. """""schietoefeningen. illectie No. 223. 48e J&argaeg. ERS. elefoon 125. SSCHSFT. .AMYPARK, ICHAïK Pikanten, TAPIJTOÖED, ordt daéelij'18 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. Bbonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden pjf Nieuwe Abonné's, uitge naderd bij weKelijksche be= Ijling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING- jCHE COURANT" Roste= Io o s tot 1 October. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben bal op 24 September a. s. van het fort IJmuidcn, op 27 en zoo noodig aoli op 28 September as. van het fort Harssens (Reede van Texel) en 0p 27 en zoo noodig op 28 Septem- ber a. s. van het fort Hoek van Holland schietoefeningen zullen wor den gehouden dal omtrent de regeling dier schietoefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 5 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, 21 Sept. 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. NATIONALE MILITIE. I Vrijstelling uithoofde v. broederdienst. De Burgemeester van Vlissingen roept bij deze op de lotelingen I dezer gemeente voor de lichting 1911 LOESBERG FREDERIK HENDRIK, PIETERSEN WILLEM P1ETER, DE VEIJ PIETER en VAN DER LOOS JACOB om zich alsnog len spoedigste ter secretarie (bureau militie) dezer ge rote te vervoegen, vergezeld van twee bij hem, Burgemeester, bekende meerderjarige ingezetenen, teneinde I Ie kunnen overgaan tot het opmaken der getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegen „broederdienst". Zullende zij het aan zich zeiven te I wijten hebben, indien tengevolge kt niet overleggen der bedoelde I èituisschriften zij tot den dienst zullen worden aangewezen. Vlissingen, 21 Sept. 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. Van Weels fof Week. '«November zullen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de verkie- tingen plaats hebben der leden van tó hondscongres. Nu echter kunnen partijen zich met elkander meten bij het verkiezen van de gouverneurs van de leden der wetgevende ver- I nadering in de afzonderlijke bonds- i staten. De republikeinen, voortgekomen uit euikeion. egevende t 0,50 - 5," - 0,55 - 5,50 1. - 1,80 Engelse^ uitend -O— 42.) «Tante, die geschiedenis is ergens let in orde. Waarom wil zij niet aaf Berlijn teruggaan «Wees stil," zei Rika en keek schuw naar de meid, die varkens- |'eder stampte. „Daar ginds is mand, dien zij niet mag lijden, dien zij moet nemen." «heeft zij dan een anderen vrijer hoofd" ^]endr'k met gefr°nst vpor- I «Dat geloof ik niet, jongen. Dan son hl-de 00ren hangetl en was niet „"nj, dat zij hier mag blijven." '"drik vond het pleizierig, dat men v er haar toch had °Pger'0" riiki-i00r een vermogend boer, die ders of v™ leven' kon het niet an~ "anneei de oude partij der noordelijken in den grooten burgeroorlog, zijn nu vijftien jaren aan het bewind geweest. Thans hebben de zuidelijken, de democraten, kans om aan het bestuur te komen. De staat Maine is voor de republi keinen verloren de republikeinsche gouverneur is door een democraat vervangen. Maine gold vroeger voor het bolwerk der republikeinsche partij; dus, dat begint er bedenkelijk uit te zien. ïjs En nu we toch aan de verkiezingen bezig zijn, kunnen we vanAmerika's noorderdeel wel even overstappen naar Afrika's zuiden, het ianddatwe ons in onze jeugd niet anders konden voorsteilen dan als een moordnest van Hottentotten, Kaffers en ander volkje, en waar wij thans een bloeienden staat van blanken aantreffen, die het zwarte element niet meer behoeft te vreezen en waar thans, oogenschijn- lijk in aile kalmte de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden plaats hebben. Dit huis is samengesteld uit 121 leden. Er zijn slechts twee groote partijende nationalisten, voortge komen uit de Boeren, de Hoiiandsche Afrikaanders, en de unionisten of pro gressieven, meest Engelschen en En- gelschgezinden. Maar de Zuid-Afri kaar,sche Statenbond heeft dit zeer groote voorrecht, dat de partijen be trekkelijk dicht bij elkaar staan. Over rassenhaat en rassenverschil hoort men bijna niet meer spreken. De jaren 1899 tot 1902 zijn niet vergeten, doch verschijnen ons sinds lang in een ander en beter licht. Zooals te verwachten was winnen het de Hoiiandsche Afrikaanders, die te zamen meer zetels zullen hebben dan de andere partij en de kleine par tijen of onafhankelijken te zamen. Zij vormen de regeeringspartij, die echter blijkbaar alleen op het platteland rekenen kanalthans de unionisten hebben in bijna al de stedelijke di stricten van de Kaap en Transvaal gezegevierd. Dr. Jameson, hun beid, kreeg te Kaapstad een aanzienlijke meerderheid en de eerste minister Botha viel te Pretoria een vrij groote moreele nederlaag. In den Oranje-Vrijstaat, de echte en zuivere Staat der Hoiiandsche boeren, hebben dezen een volslagen overwin ning behaald. Het zwaartepunt der Europeesche gebeurtenissen ligt geheel in het zuiden. Vooreerst kunnen liefhebbers van kerkelijke aangelegenheden daar hun hart ophalen. Het zoogenaamde oecomenische patriarchaat der Griek- sche kerk was vroeger oppermachtig bij al de christelijke voïker onder Turksch gezag. Toen Roemenië, »En hij moest de zijnen bijstaan, E"" zij in verlegenheid kwamen 2'1 kan werken en wil het ook gaarne. En, zie eens, Hendrik, ik word nu zoo langzamerhand een beetje zwak, en daarvoor is het goed, dat een jonge, sterke hand in huis komt, die kan aanpakken." „Ja tante, die hulp is u gegund. Kom nu maar eens spoedig met haar bij ons over; u kan wel begrijpen, dat moeder haar gaarne wil zien." „Natuurlijk, jongen, zoo spoedig het werk gedaan is en wij weg kunnen. Vandaag schijnen allen wei in een feestelijke stemming." De komst van het vreemde stads- nichtje bij grootvader had niet alieen bij Trina, op den Beermanshof een groote ontroering te weeg gebracht. In het landelijke eentonige, leven, dat de dorpsbewoners leidden, wekte zulk een bijzondere gebeurtenis ver bazend veel opzien. AI waren zij van nature geen drukke menschen, zoo bezaten zij toch veel gevoel voor de saamhoorigheid van bloedver wanten. Zij wisten zeker weinig van de gestorven tante Dora, doch zij werd nu gewichtig voor hen, door haar dochter. Liesbet verheugde zich het meest over de nieuwe vriendin. Een meisje, Servië en Bulgarije zich afscheidden, begon dat te veranderen en sedert er, in 1872, een Bulgaarsch Eenar- chaat te Constantinopel gevestigd werd, vielen in Turksch Macedonië de Bulgaren bij menigte van de Grieksche kerkmacht af. Het was een twisten zonder einde over kerkgebouwen, kerkelijke bezittingen enz. De Turk- sche regeering, die nu op alles orde wil stellen, heeft daar ook eens orde op gesteld en een wet gemaakt, zeer in 't nadeel van de algemeene Grieksche kerk, die daarover steen en been klaagt. Het patriarchaat belegde een nationale vergadering der Grieksche gemeenten te Constantinopel, maar de Turksche regeering verbood die vergadering en toen men toch bijeen wist te komen volgden er inhechte nisnemingen. De zaak zal daarbij wel blijven, want de vergadering gaat niet verder doormaar de kerkelijke goederen zullen ook wel blijven in het bezit der nationale kerken. De Grieken hebben dus een goede les gehad. En dan moet men zooveel te doen hebben met zijn eigen zaken! Toen koning George de nationale vergade ring opende, sprak hij de hoop uit, dat deze vergadering zicht strikt zou houden aan de grondwet en alleen in die artikelen wijziging zou aan brengen, welke de Kamer daarvoor had aangewezen. Het schijnt evenwel dat die hoop niet zal worden ver vuld en de vergadering zich als constituante zal gedragen. Velen willen Griekenland verjongen en ver nieuwen en streven naar een volko men grondwetsherziening. De natio nalisten weigerden al dadelijk den eed op de bestaande grondwet af te leggen. Daarover wordt nu strijd ge voerd en dat belooft heel wat voor het vervolg. Eendracht en rust zal deze hooge vergadering zeker niet in Griekenland herstellen. Intusschen zal zij zich wel dienen te wachten voor eene uitbreiding van hare werkzaamheden op de zaken van Kreta want de Turken staan scherp. De politieke atmosfeer is drukkend. De Grieksche gezant te Constantinopel gaat, zegt men, naar Athene, wel is waar alleen om zijn regeering nader in te lichten, maar 't is toch een vreemd verschijnsel. Als de Kretenzers zelf zich nu maar rustig houden Zekere heer Moris heeft thans in de regeering van het eiland zitting genomen. Hij wordt ons beschreven als een vol geling van Venizeios, zoodat deze zijn invloed in het regeeringscollege wel behouden zal. Maar nu heeft de heer Polegeorgis, die ook in de Grieksche nationale vergadering ge kozen is, zijn bewindsambt op Kreta nog met neergelegd en in Constan tinopel is men met deze dubbelzin dat uit Berlijn kwam, moest zeker wel mooi zijn, geen grof werk doen, fraaie kieeren dragen en van de mode verstand hebben. Eindelijk kwam tante Rika met haar nicht in het huis van haar zuster. Het heeie huisgezin sneide toe, ailen reikten de vreemde bloed verwante zonder veel woorden de hand, en toen gingen zij in de kamer. Alleen Hendrik was spraakzaam. Al de anderen waren stijf en spraken weinig. Hij echter wilde de nieuwe nicht laten voelen, dat zij welkom was. Liesbet zat naast haar en bekeek Marie van top tot teen. Steedsch gekleed was zij maar niet mooi. „Wil je ook graag op het land zijn „O gaarne „Nu pas maar op, als de arbeid op de akkers begint." „Ik kan alles toch leeren." Hendrik was niet gewoon compli mentjes te maken en zijn teergevoe ligheid verhinderde hem, om over Berlijn te beginnen. Immers, dat kon nige houding zoo weinig ingenomen, dat de ambassadeurs der bescher mende mogendheden reeds opmerk zaam op die dubbelzinnige houding zijn gemaakt, met de boodschap er bij dat, als er niet spoedig een ver andering komt, de toestand buiten gewoon netelig zal worden. 'tls best mogelijk, dat het district Frankfort aan den Oder ook zijn rok omdraait en gewonnen wordt voor een sociaal-democratiscben zetel in den Duitschen Rijksdag. De socialis ten komen er ten minste in herstem ming met de nationaal liberalen en wan neer de conservatieven dezen niet met aile macht bijspringen, loopt de zaak verkeerd. In 1907 geschiedde hetzelfde ais thans, maar bij de herstemming wonnen het toen de nationaal-libera- ien. Sedert dien tijd gingen de so cialisten bijna twee duizend stemmen vooruit. A tout seigneur tout honneur Daarom mogen wij dit overzicht wel besluiten met een herinnering aan den tachtigsten geboortedag van den heer Porprio Diaz, den president der Mexicaansche republiek. Welke ge zegde republiek tevens haar eeuw feest viert. Het waren in het eerst treurige dagen, die de republiek doorleefde, nadat zij los van Spanje was geworden, maar Diaz, een groot staatsman, veldheer en patriot heeft orde gebracht in dien chaos en van Mexico gemaakt da hecht gebouwde en ordelijke staat van thans. De nog sterke en krasse grijsaard is altijd een krachtmensch geweest, een des poot ookmaar een zeer verlicht despoot, juist de man die het ver scheurde en verwarde land voor zijn redding noodig had. Levendig herinneren wij ons nog het oogenblik toen de Oostenrijksche aartshertog Maximilaan, tot vorst uitgeroepen, gesteund door vijf en twintig duizend Fransche bajonetten, naar Amerika toog, om er als een insurgent te worden doodgeschoten. Napoleon die weer zocht naar aflei ding bij den wassenden invloed der oppositie, zag zijne onderneming jammerlijk mislukken en van toen af begon zijn politieke doodsklok te luiden; 1870 was in aantocht! Franschen en Duilschers beiden worden thans in Mexico evenzeer gevierd maar vooral de Duitsche Keizer heeft zich bijzondere moeite gegeven om Mexico en zijn president bij deze gelegenheid belangstelling te toonen. m: De opening der Staten-Generaal. Voor de openingsplechtigheid der vereenigde vergadering van de beide onaangenaam zijn voor het meisje. Zoo sprak men over het weer, van de aanstaande markt te Soltau en dat de varkensprijzen stegen. Des namiddags, toen het werk gedaan was, stond Marie in de ka mer bij de tafel en knipte uit een stuk blauw linnen, dat tante Rika uit de b'nnenkast had genomen, keukenschorten voor haar, de schor ten die zij in de stad droeg, waren hier toch niet goed. Grootvader was met Hendrik het veld in gegaan om te zien, of men kon ploegen. Rika zat, bij den haard juist kof fie te malen, toen haar lieveling Fedor Kruse in huis kwam. „Ik moet toch eens zien, hoe het hier afgeloopen is, tante „Ga daar maar zitten, jongen," zeide zij, hem vriendelijk toeknik kend. „En dan zal ik je wat vertel len. Vader is zeer goed met haar, en zij blijft hier voor altijd." „Zij, altijd Zijn gezicht straalde. „Maar hoe komt dat zoo „Ei, wou je dat weten Thuis is men zeer boos op haar, daar een oude kerel haar wilde trouwen, dien Kamers waren als gewoonlijk duizen den bijeengekomen. Het weer hield zich goed. Langs den ditmaal inderdaad vor- stelijken weg Voorhout—Vijverberg, waarlangs de stoet ging, had men daarop een mooien kijk bij aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H. deii Prins in de Residentie. Bij het vertrek van het Paleis naar de Ridderzaal en op den terugweg juichte een talrijke menigte de Vorstin en den Prins toe. In de gouden koets werd naar het Binnenhof gereden. De Ridderzaal zelve gaf wederom het toonee! van pracht en luister en staatsie te aanschouwen, dat zulke plechtige openingszittingen kenmerkt. Onder de aanwezige groot-officie ren bevond zich de oud-gouverneur- generaal Van Heutsz. Na voorlezing met krachtige stem der Troonrede weerklonk een „Leve de Koningin en een driewerf „Hoera". Staatsbegrooting 1911. Aan de nota van den minister van financiën, begeleidende de Staatsbe grooting voor 1911, is het volgende ontleend Voor het dienstjaar 1908 bedroe gen de uitgaven een totaal van f 194,051,'757. II1/,, uitsluitend ge wonen dienst f 186,789,946.0s1'3de ontvangsten in totaal f 183,490,93316'. uitsluitend gewonen dienst f 182,492,195.38 72, zoodat dit jaar een nadeeiig saldo oplevert van f 10,560,823,95 in totaal en f 4.297,750.65 uitsluitend gewonen dienst, zijnde minder dan ten vori- gen jare werd verwacht in totaal f 432.138.60 /2 en uitsluitend gewone dienst f 616,460.471/2. Het gunstige verschil is, voor zoover den gewonen dienst betreft, het gevolg van de om standigheid,dat degewone ontvangsten f 364,987.23Vs meer hebben opge bracht en de gewone uitgaven f 251,473.24 minder hebben bedra gen dan ten vorigen jare kon worden verwacht. Moge het tekort op den gewonen dienst van 1908, vergeleken bij de ver wachting van verleden jaar, met ruim 6 ton zijn ingekrompen, de afloop van dat dienstjaar blijft niettemin zeer on gunstig, ongunstiger dan sedert veie jaren is voorgekomen. Het dienst jaar 1909 evenwel dat zich ten vorigen jare zeer ongunstig iiet aanzien, valt belangrijk mede. Al kan het dien tengevolge nog allerminst tot de gunstige jaren gerekend worden, meende de minister het tekort op den gewonen dienst van dat jaar in September nog op ongeveer 5 milli- oen te moeten ramen. Naar de thans bekende cijfers is slechts een tekort op den gewonen dienst te verwach ten van f 1.720.134.811/2, waarbij zij niet mag lijden. Haar vader moet een sluw man zijn, anders had hij onze Dora ook niet weggesleept." De kandidaat schudde nadenkend het hoofd. „Ga maar in de kamer, ik zal je een kommetje koffie brengen." Het volgende oogenblik stond hij bij Marie. „Ik hoor daar, dat je bij grootvader blijft, dat doet mij plei- zier," zei hij hartelijk, terwijl hij haar de hand schudde. Deze vriendelijke woorden deden haar goed. Hij had toch reeds iets over zich, dat haar vertrouwen in boezemde. „Ga bij mij zitten, Fedor," zeide zij, „ik heb je er heelemaal nog niet voor bedankt, dat je n.ij gisteren zoo zorgzaam gesteund en geleid hebt, maar „Ach ja, je waart een beetje ont steld. Maar dat maakt niets uit. V/ij hadden beiden oprecht medelijden met je. Nu zie je er veel beter uit." Zij liet zich niet in haar werk storen, maar intusschen babbelden zij als oude vrienden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1