r BLÖOKER's CACAO Woensdag 21 September "S DAALDERS No. 222. 48e Jaargang, 1910. Feuilleton* BINNENLAND» De Troonrede. I VLISSINGSCHE COURAINT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE jR:, Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijksche be= laling, ontvangen de dagelijks 'schijnende „VLISSING- veri SCHE COURANT" koste= |00s tot 1 October. De zitting van de Staten-Generaal werd hedenmiddag door H. M. de Koningin geopend. Door de daartoe benoemde commissie werd H. M. met bel gebruikelijke ceremonieel de ver gadering binnengeleid en nam H. M. 0p den troon plaats. Daarna sprak H. M. de volgende iede uit „Mijne heeren. get verheugt mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Gelijk te vreezen was heeft de weersgesteldheid ten vorige jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uitgeoefend ook thans iaat de opbrengst van sommige akker- en Ininbouwgewassen te wenschen over, dodi voor de veehouderij zijn de iijdvr. voordeelig. Ondanks eenige ongunst'ge om standigheden was in lnndel en nijverheid in verschillende opzichien vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder en in niet onbelangrijke mate toe, in het scheepvaartbedrijf waren de uitkomsten van de vrachtvaart ter tee minder ongunstig. De staat der koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die als gevolg van het in de laatste jaren len opzichte van de buitenbezittingen in toepassing gebrachte regeerings- beleid in die streken zijn ontstaan, oefenen een verblijdende werking uil op de ontwikkeling van handel en verkeer, en geven grond om een gestadigen economischen vooruitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur ik dat de cholera in ver schillende streken van Nederlandsch- Indië slachtoffers eischte. Burgerlijke en militaire landsdie naren, zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op een wijze die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks mid delen niet onbevredigend is, blijft toch tengevolge.van de veie hoogst noodzakelijke nieuwe uitgaven de financieele toestand des rijks de gtoolste zorg vereischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot her- ®ning van het tarief van invoerrech ten en tot invoering eener algemeene 'nkomstenbelasting U bereiken. Dietrich Kruse zette zich aan het ™ofdeinde van de tafel, aan zijn ""terkant zat de knecht, naast dezen e beide meiden. Rechts naast haar ader zat Rika, die haar zusterskind plaats naast zich had aangewe- l,,nj De gevouwen handen op het eiblad leggende, sprak de huisva- r «en klein gebed. Hij sprak dit- «i niet het gewone formuliergebed doch dankte God voor den .jen, dien dit huis weer had on- 2ï„V°?('en' voor den terugkeer van «L, kleinkind onder zijn dak. Hij laat h""" met: „Hemelsche Vader, net haar goed bij ons gaan en aan i,00*5' ^at mijn huis veel vreugde yaar beleven moge!" Wjll°en hij zweeg, zeide Marie, ter- klont tranen Daar in de oogen Ken „O grootvader, ik wil zeker KOFFIE is duurder geworden,doch kost nog steecis f 1.50 per bus van 1 Kilo (2 pond), j Kleinere bussen naar verhouding. Tot dekking van het zeer aanzien lijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden ge nomen tot dezelfde tijdelijke maat regelen als voor het loopende dienst jaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijziging der ongevallenwet van 1901 zullen U ber: iken. De bij U ingediende wetsontwerpen alsmede die, waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van uw tijd en uwe inspanning eischen, toch zullen met het oog op noodig gebleken voorzieningen daar nevens nog eenige wetsontwerpen aan U worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van een eedsformule en van de ge vallen waarin de eed var, getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door eene belofte, zal U bereiken. Ook zullen U worden voorgelegd een herziening van de bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad, alsmede van de wet op het auteurs recht. Bij de herziening der onderwijs- wetgeving, welke naar aanleiding van net rapport der ineenschakelings- commissie zal moeten worden overwo gen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorzie ning inzake het vakonderwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zoo veel zulks, zonder het geheel te ver breken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der militiewet 1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, terwijl, in verband daarmede, een wijziging van enkele bepalingen der landweerwet U ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende mijn best doen, uw aller vriendschap te verwerven, ik ben gelukkig, dat ik hier mag blijven Rika trok haar naar zich toe en kuste haar moederlijk„Neem nu eens wat en eet, je zuit wel grooten honger hebben na die reis." Het scheen het stadsmeisje vreemd toe, dat hier allen, zoowel de heer als de knecht, met hun lepel gort uit den schotel schepten, hun melk daarbij dronken en op het bord met een kort nies het spek sneden, dat zij met brood opaten. Marie had werkelijk grooten hon ger, en het smaakte haar heerlijk. Zij dacht, ai is hier veel anders dan bij ons en al komt veel mij vreemd voor, zoo zal ik mij daar toch spoe dig in schikken. Wat zij zag, was gemakkelijk en vernuftig, dat beviel haar. Na het eten vroeg grootvader, waar Rika het meisje wilde huis vesten. „Die neem ik mee op mijn kamer, vader, die behoort bij mij." Marie haalde haar koffer, zeide den ouden man goeden nacht cn volgde de kleine tante. TELEFOONNUMMER 10. den landsstorm is in bewerking en zai U eeriang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal in het belang van de scheepvaart een aanvang gemaakt worden met de normaliseering der Boven Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van de verbetering der afwatering van de provinciën Fries land en Groningen, van het Meppeler- diep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het binnenlandsch bestuur in Nederl.- Indië zijn mede in voorbereiding. Op uwe toewijding en ijver zal, naar ik vertrouw, niet tevergeefs een beroep worden gedaan. Gods zegen ruste op uw arbe'd Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend". Na het uitspreken der rede verliet H. M. de Koningin, weder uitgeleide gedaan door de commissie, de vergaderzaal. Abonnements-Aduerfenfiën op zeer ooordeelige ooorioaarden Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel. De Brusselsche „Gazette" meldt, dat het bezoek van Koningin Wil helmina aan Brussel eerst in het voorjaar van het volgende jaar zal plaats hebben. Hulde aan de Marine. H. M. de Koningin heeft, door tusschenkomst van den minister van marine, Hr. Ms. tevredenheid te ken nen gegeven over de Koninklijke marine bij het vlootbezoek van den Koning en de Koningin der Belgen in de wateren van Amsterdam. Militaire' berichten. Naar het „Vad." verneemt bestaat bij den minister van oorlog het voor nemen om in den loop van het vol gende jaar bij de bataljons infanterie de raden van administratie te her stellen zooal's vroeger, en dit opdat die onderdeelen bij mobii satie bui ten het verband der hoofdadministra tie staan en onverwijld eigen admi nistratie kunnen voeren. De luit.-kol. der inf. P. J. Geill, van den staf van dat wapen en toe gevoegd aan den inspecteur, wordt tegen November bevorderd tot kolonel. De nieuw benoemde 2e luitenants, herkomstig van den hoofdcursus, zullen den 24en September a. s. be- eedigd worden. De gehuwde ambtenares. De „N. Ct." wijdt een artikel aan het ontslag der gehuwde ambtenares. HetHaagsche vrij-liberale blad schrijft". Ongetwijfeld met voortreffelijke be Terwijl zij samen het bed in orde trachten en zich uitkleedden, vroeg Rika naar alles, wat haar dierbare zuster betrof en wat de oorzaak was, van haar reis naar den Kru- senhoi. Marie vertelde hetzelfde, dat zij haar grootvader had verteld. Het hart der oude vrijster had echter meer medelijden met het meisje, dat voor een opgedrongen huwelijk vluchtte, dan de strenge man. Zij prees het besluit van het meisje en verzekerde, dat Marie nu goed be zorgd was, en altijd kon blijven. Morgenochtend zou zij aan de lin nenkast gaan en voor meer kleeren zorgen, dan zij hier in den handkoffer bij zich had. Ondanks haar groote vermoeidheid sliep Marie weinig. De lotgevallen van den dag lagen nog te versch in haar geheugen. Hoe zou thuis alles atgeloopen zijn Arme Hans, arme, edelmoedige HansOp hem zouden alle verwijten neerkomen, op hem zouden allen hun toorn uitstor ten. Hoe zeer deed het haar en hoe was haar hart vol van dankbaarheid 1 Zonder zijn russciienkurnst zou zij doeling heeft minister Heemskerk een wetsontwerp ingediend tot rege ling van de positie der vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijzeressen bij liet openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk treden. Toch heeft de voorgestelde ontslagverlee- ning, waartoe op enkele uitzonderin gen na, de regeling zich bepaalt, slechts weinig waardeering gevonden. Allerminst bij haar, wier belangen zij betreft. Wel werd bet tijd, dat de toestand van willekeur ophieid, waarbij de gehuwde ambtenares zich steeds door ontslag bedreigd gevoelde en haar bestaanszekerheid afhankelijk was van de persoonlijke rneeningen van verschillende of opeenvolgende mi nisters. Wei was het gewenscht dat er een eind kwam aan de voortdu rende verwarring van de belangen van den dienst met die van het gezin. Wei begon men blijkbaar te verlan gen naar het principieel antwoord van de Volksvertegenwoordiging op de vraag welke houding de overheid in het algemeen zal hebben aan te nemen ten opzichte van den arbeid der gehuwde vrouw, tenzij in haar dienst, hetzij in andere betrekkingen. Het thans ingediende wetsontwerp stelt echter in alle opzichten teleur en moet leiden tot nog meer begripsver warring, nog meer willekeur dan te voren. Minister Heemskerk liet zich uit sluitend leiden door de sociale en ethische motieven, hem voorgeschre ven door zijn beginselen. Daaraan ontleende hij waarschijn lijk de kracht, de overheid het belang van den dienst als volkomen onder geschikt te doen beschouwen aan dat van de ambtenares, of liever van liaar gezin, als onderdeel van de maat schappij. Heel „ethisch" is het daarbij echter niet, dat de overheid het onrecht be gaat, met twee maten te meten en haar bemoeiing met het particuliere leven uitstrekt tot siechts een deel van haar ambtenaren. Toch ontvangen deze voor de schade, welke zij lijden, behalve door het verlies van haar be staan, mede door het zoo goed als waardeloos worden van verkregen diploma's geen andere vergoeding dan de renteiooze terugbetaling van haar bijdragen voor eigen pensioen, indien zij minder dan tien jaar hebben ge diend, wat meestal wel het geval zal zijn. Door zich uitsluitend te beroepen op sociale en ethische motieven, ont trekt de minister zich aan critiek u i het oogpunt van de belangen van den dienst. Deze laten natuurlijk alleen een ontslag toe op grond van gebleken ongeschiktheid. Dat de bekende sociale en ethi sche motieven inderdaad zijn terug te brengen tot vrees voor toepassing nu in Goldammers macht geweest zijn. Zij beefde van schrik en af schuw bij deze gedachte. En hoe zou het nu met de zaak van de beide mannen gaan Zou vrouw Schroder, de vrouw van den schoenlapper in het achterhuis, die zij in dienst had genomen om voor het huishouden te zorgen, ook haar plicht doen Zou zij eenigermate voor de beide veriatenen zorgen Telkens kwamen die gedachten weer terug en verdreven haar den slaap Nauwelijks brak de volgende dag aan, of Marie sprong uit haar bed, zocht uit haar koffer een pot lood en papier en schreef aan oom Hans. Zij eindigde met; „Ik leg in gedachten voor u op mijn knieën en kus uwe handen, beste, edelmoedige oom HansGij zijt mijn redder, en ik loof God, door uw hulp verlost en hierheen gevlucht te zijn. Wanneer zij maar niet te hard op u schelden." Marie was gewoon aan te pakken en nam de zwakke tante veel arbeid uit de handen. Er was hier heel wat anders te doen dan thuis, maar voor haar jonge kracht was alles licht. Zij veegde juist de kamer, toen van het Malthusianisme blijkt uit de uitzondering welke de minister maakt voor de vrouwen die den leeftijd van 45 jaar hebben vervuld en 's ministers toelichting daarop. Zoo geldt ook de uitzondering wanneer de ambtelijke werkzaamhe den kunnen worden verricht in de echtelijke woning of in een localiteit, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning. De minister onder stelt, dat in dit geval de geboorte van kinderen wel niet zal beletten dat de vrouw èn haar huishouden èn haar betrekking behoorlijk kan waarnemen. De minister, die in dit wetsont werp zoo vrijmoedig „veronderstelt", heeft iutusschen een zeer gegronde veronderstelling voorbijgezien, nl. toenemen van het concubinaat onder de ambtenaressen uit vrees voor ontslag bij huwelijk. Hierdoor ontstaat tevens de mo gelijkheid, dat bij aanneming van dit wetsontwerp nieuw onrecht later de ongehuwde ambtenares bedreigt. Dat van de gemeentelijke ambte naressen uitsluitend de onderwijze ressen worden getroffen, is slechts een onrecht te meer in het wetsont werp. Met de achteloos neergeworpen overweging „De ethische en sociaie motieven, welke voor mijn standpunt pleiten, zijn bekend" enz., heeft de minister getracht zich af te maken van een vraagstuk, waarover de rnee ningen nog zeer uiteenloopen en dat niet is op te lossen door een halven reactionnairen maatregel, die slechts verbittering kan verwekken en de gezond? geleidelijke ontwikkeling der vrouwenbeweging doen ontaarden in een fanatieken strijd, waarin veel kracht verspild wordt. Vlootrevue te Rotterdam. Naar de „Maasbode" verneemt, zal de geheele Holiandsche vloot, na de manoeuvres, op 6 October te Rotter dam komen, en daar zeer feestelijk door het gemeentebestuur worden ontvangen. Een Belangrijk bezoek. De Londensche berichtgever van het „Hbl." schrijft„Ik verneem dat de Medical officiers of Health men zou ze in ons land noemen hoofd inspecteurs der volksgezondheid van tien der voornaamste Engelsche steden eerlang naar Nederland zullen komen, om onder bevoegde leiding en voorlichting studie te maken van al hetgeen in ons vaderland van overheidswege wordt gedaan om de zuiverheid van de producten, die wij uitvoeren, te waarborgen, dus om te zien onze vleeschkeuring, boter-con tröle, e. d. Dit bezoek, dat vermoe- Hendrik in het venster kwam leunen. Hij sloeg haar gade. Zij zag er nu frisscher uit dan gisteren, en hoe vlug ging haar het werk van de hand. „Hoe gaat het er mee vroeg hij, „zijn zij goed voor je „O heel goed „Kom eens hier en vertel eens wat." Marie kwam bij hem staan en zij babbelden gezellig. „Maak nu maar, dat je wegkomt," riep zij na eenigen tijd gepraat te hebben. „Men moet zijn tijd niet verpraten." Hij ging heen en zocht tante Rika op, vroeg haar over het meisje, over haar komen en hier blijven. Hij meen de, dat zij slechts hier was, om den brief van haar overleden moeder te brengén. En nu wilde zij steeds hier blijven en haar vader in den steek iaten Waarom dat Hij begreep niet, hoe dat in orde kon zijn, hoe tevreden hij er ook mee was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1