in J. Houbaer. dames- Laatste Berichten, Ingezonden Stukken. BUITENLAND. held: M. H. S.,20jaa. n K. S.. 51 g den te Heinker.szW agen gevangenisstraf: C., 19 jaar, te Philip M„ 32 par.Je Biervliet ge acht ieder 3 dagen p W. van B„ 18 jaar te Wemeldinge, be.' veroorzaken van ljCha". ior schuld. shandeling naet iefstal. htbank te Middelbun, recht J. F. M„ 24 jaar boren en wonende té :klaagd, dat hij 0p of uni 1910 onder Hon- eggenomen een zakje 40, toebehoorend aan althans aan een ander beklaagde, met het rich dat geld weder- eigenen zulks, nadat stal mogelijk te maken bereiden genoemden at geld bij zich droeg ^schillende levensge- Ivondingen had toege wond in de oksel- ;ende tot in de borst- in den rug, door- de borstholte en een tste tusschenribruimte het longvlies. waren gedagvaard als deskundige, trad op mr. Joh, ste getuige P. J. Bo- dat hij op 29 Juni met n café is geweest te dronken is geworden, rg of hij weet, dat hij met beklaagde heeft ze samen nog in een eest. Hij betaalde uit zilver geld was. Later iten gegaan en daar an de lengte van den achterop en bracht in het hoofd toe en in de zijde. Get. is heeft zijn aanvaller Is af te snijden. Van t die persoon getracht tuige machtig te wor- indelijk gelukt is. Ge- rorgetis half zes aan liggen, doch is niet weest. kent met getuige in jt te zijn, deze heeft en, toch is hij met andere café geweest, was is hij terugge- lige te vragen of hij "en had. Beklaagde tuige weer woorden ;en en hem toen eerst geslagen te hebben |n met een mes ge- maar kon. Het mes [orpen. i de andere getuigen, eenige ruzie blijkt, zes jaar gevange- ^k der preventieve ontkende, dat het lieverd is van het en vroeg een lichtere [en van dood schuld. rank te Middelburg rog te verantwoorden stalhoudersknecht, Iiiide te Middelburg, werd te laste gelegd, i 1910 op den hoek elft en St. |anstraat s bestuurder van een nnen met een paard, ivoorzichtig in een reel te snellen draf te scherpen draai 1 gereden, tengevolge ;n- onbesuisd rijden s Peene door den gegrepen, het wiel van dit kind is ge- aaarna is overleden, waren 10 getuigen als deskundigen ge- et de kinderwetten net gesloten deuren hte f 24 boete sub. chooi. mr. J. Goedbloed eide zaken 23 Sep- i Nieuws. liet leven beroofde, is als hun ge- glen uitgesproken, dat B. lijdende aan een vorm van krankzinnigheid, JL hij de feiten heeft gepleegd in toestand van beneveld bewust- en hij geacht moet worden het plegen van de daad niet zijn Ifslaat te zijn geweest zijn wil te henalen. Conform het requisitoir van o M. is nu door de rechtbank de plaatsing van B gelast in een krankzinnigengesticht voor een proef tijd van niet langer dan een jaar. jan Olieslagers heeft gisteren- om 4.48 uur te Leeuwarden Met prachtige vlucht gemaakt. j aaj weder en noordoostelijken wind laakte hi) eeniSe wiide kringen om liel terrein, vloog op ongeveer 200 u boven den grond en daalde na m minuten in de lucht te zijn ge- eest, op het terrein neder toege- juicht' door een geestdriftige menigte. Onder Monster is het lijk aan gespoeld van den schipper van den bij Scheveningen verongelukten Urker schokker. De overige drie lijken, gis- ,eren aangespoeld, zijn naar Urk ver voerd. ^en timmerman ie Heeren- een is van een dak gevallen.en over- leden. ke Wouw, nabij Rozen- daal is gisteren een 2jarig kind van een landbouwer van een stoei geval- ]en zoodat de dood onmiddellijk intrad. Te Woudrichem is een 28 jarise visscher bij het lichten eener ankerkuil verdronken. Gistermid dag had op het terrein der fabriek voor houtbereiding der Staatsspoor wegen aan den 's Gravendeelschen dijk te Dordrecht een zeer ernstig ongeluk piaats. Een 52jarige creoso- teerder had zijn middagmaal genuttigd en wilde, als gewoonlijk, zijn panne tje buiten het hek brengen, waar het aan door een vrouw wordt wegge haald. Op omstreeks 5 meter van bet afsluithek verwijderd, kwam een ran geerende trein aanrijden. De man hoorde dien niet aankomen en merkte ook niet op dat de overwegwachter hem door wuiven en luiden der schel op het dreigend gevaar opmerkzaam trachtte te maken. Wel remde de ma chinist terstond, maar door een hel ling kon hij den trein niet dadelijk tot staan brengen, met gevolg dat de man door een treeplank van den rem- stoel gegrepen en omvergeworpen werd, zoodat hij dwars over de rails viel en de wielen hem over de beide beenen reden. Het linkerbeen werd boven de enkel, het rechterbeen be- neden de knie afgereden. Na voor- loopige geneeskundige behandeling I werd hij in het Ziekenhuis opge- I nomen. Ér bestaat veel kans hem in het leven te behouden, maar hij zal altijd verminkt blijven. - Gisteren werd vanwege den Slaat bij deurwaardersexploit aan gedaan, dat hij in hooger digen, indertijd door Zutfen benoemd om doen naar den an Marcus Bach- em zijn ouders van flatten en kleuren, beroep komt tegen het vonnis, door den president der rechtbank te 'sGra- venhage in kort geding gewezen, waarbij bevolen werd de staking van de bekende politiemaatregelen tegen de speelhuizen aldaar (het plaatsen van de posten, die het publiek den toegang verbieden) en waarbij de Staat werd veroordeeld tot f 200 schadevergoeding en in de kosten van het proces. S c h a n d e i ij k. Door de marecshaussee is te Ginneken aan gehouden een gepensionneerd kolo niaal, wegens het plegen van onze delijke handelingen met zijn 16jarig dochtertje, tengevolge waarna het meisje reeds geruimen tijd in het gasthuis verpleegd wordt. Gisteren werd met gunstig ge volg door de Rotterdamsche droog dokmaatschappij te Rotterdam het schroefstoomschip „Nerad" te water gelaten. Het schip, dat een laadver mogen heeft van ongeveer 3500 ton, is lang 330 en breed 47 voet. Het is gebouwd onder speciaal toezicht van Bureau Veritas. Voor rekening van Nievelt Goudriaan Co's, stoom vaartmaatschappij, waarvoor dit schip wordt gebouwd, zijn nu reeds, in korten tijd, 3 schepen van hetzelfde type door voornoemde maatschappij gebouwd. Woensdagavond omstreeks half tien is te Antwerpen brand uitgebro ken aan boord van de Engeische stoomboot „Lena", kapitein Charters, komende van La Plata met 600 ton lading graan, zemelen, hoorn enz. voor de firma Deppe. Het schip was Dinsdag aangekomen en toen men de Royersluis doorvoer werd menden brand gewaar. Het schip werd op de 47 dokken gemeerd, terwijl dadelijk de pompiers werden ontboden. Deze kwamen met eene stoompomp toege sneld, doch konden niets uitrichten, daar het vuur van onderin het ruim woedde. Men moest tot iets anders zijnen toevlucht nemen om het vuur te bestrijden. Heete stoom werd in het ruim gebracht, alzoo bussen kool zuur, waarna de luiken hermetisch gesloten werden, zoódat geen rook meer kon ontsnappen en men het vuur alzoo trachtte te stikken. Gisterenmorgen werden de luiken weder opengelegd om het uitwerksel van den stoom en het koolzuur na te gaan. De uitslag was nul, wanl zoodra er eene opening was gemaakt, steeg een dikke verstikkende rook uit het ruim. Er werd maar besloten het laatste middel te gebruiken het ruim onder water te zetten. Het spoorwegongeluk bij Bernay heeft nog een slachtoffer gemaakt. Wederom is een der gekwetsten overleden, een vrouw, zoodat thans het aantal dooden negen bedraagt, Volgens de „Matin" heeft een groep machinisten en stokers van de wes telijke staatssporen verklaard dat de ongelukken, die er den laatsten tijd op die lijnen telkens voorkomen, eenvoudig veroorzaakt worden door den slechten toestand van den weg. Zij hebben op de lijn Cherbourg- Parijs zes punten aangewezen, die in het bijzonder gevaarlijk zijn. De di rectie van de westelijke staatsspoor- lijnen ontkent dat de weg ergens gevaar oplevert, wel is men echter bezig al de lijnen, waar dat noodig is van een nieuw soort rails te voor zien. Toen de staat de lijnen van de westelijke spoorwegmaatschappij overnam, verkeerde liet materiaal in niet te besten toestand. Het in orde brengen der lijnen, over een afstand van 4500 K.M. vereischt een uitgave van honderd millioen frank. De voortzetting van het geding Crippen op Woensdag was rijk aan incidenten. Twee getuigen, de dokto ren Pepper en Marshall, de laatste arts van Scotland-Yard,, werden gehoord. Crippen luisterde met gespannen aandacht, maar volmaakte kalmte, naar hun bezwarende uiteenzettingen. Pepper verklaarde, dat het haar, dat bij de door hem onderzochte men- scheiijke overblijfselen opgerold om een „Hinde" speld, was gevonden, oorspronkelijk een licht-kanstanje- bruine tint had en eerst later don kerden, op zwart af, was geworden. Het O. M. merkte daarna op, dat „belle Elmore" inderdaad zeer blond was en zich het haar verfde. Vervol gens verklaarde getuige, dat hef stuk vleesch met het litteeken tot de on derbuikstreek behoorde en hij voegde er aan toe, dat alleen een zeer ge oefende hand het lijk aldus heeft kunnen verdeelen als was geschied. Daarop nam Newton het woord met een warme, doordringende stem, stelde hij den getuige tal van uiterst minutieuze vragen en slaagde er ten laatste in hem de bekentenis te ont wringen, dat hem eigenlijk absoluut onmogelijk jjwas te zeggen tot weike sekse de overblijfselen behooren. De tweede getuige, dr. Marshall, was minder voorzichtig in zijn uit spraken dan zijn voorganger en sprak aanvankelijk met de zekerheid van een orakel. Terwijl hij sprak werden enkele stukken der overblijf selen voor de balie gebracht. Crippen beschouwde ze oplettend en liet niet de minste emotie blijken. Miss le Neve evenwel barstte in snikken uit, waarop Crippen zich tot haar over- boog en eenige woorden toefluisterde, clie haar schenen te kalmeeren. Daarna werd ook deze getuige langdurig door Newton ondervraagd en moest ook hij erkennen niet te weten of de overblijfselen van een man dan wel van een vrouw waren. Te Los Angelos in Carlifornië is een huwelijk ontbonden om een wel zeer exceptioneele reden. De aanleidende oorzaak tot de verwoesting van het huwelijksgeluk van den heer Tauner is zijn vijfjarig dochtertje Betty, wijd en zijd vermaard onder den titel van„de gestreriliseerde baby". Dit ongelukkige kind heeft van haar grootmoeder, een dochter van den New-Yorkschen bankier Jeremias Millbank, een erfenis van 60 millioen gulden te wachten, weike erfenis evenwel volgens het testament aan inrichtingen van liefdadigheid zal toevallen voor geval het huwelijk der Tauners kinderloos bleef. De bepaling van het testament had het gevolg, dat de ouders al het mogelijke in het werk stelden om de gezondheid van hun eenig dochtertje te bescher men. Men begon met te Los Angelos te gaan wonen, waar het klimaat het gezondst en gelijkmatigst is en omgaf daar de kleine Betty met een com plex van gebouwen, die haar in den letterlijken zin des woords van de wereld afsloten. Vóór den bouw werd de grond zorgvuldig gesteriliseerd, elke steen en al hel bouwmateraa! werd met de meeste nauwgezetheid gedesinfecteerd. De lucht die het inademt, zijn voedsel en speelgoed, alles wordt met de grootste zorg bacterievrij gemaakt. Ten slotte kon echter de heer Tauner deze gezond heidsmanie niet langer dragen en verliet, nu drie jaar geleden, het rampzalige gezin. Op het oogenblik reist hij in Azië en weigert beslist zijn echtelijke plichten te vervullen. Waarop de scheiding wegens kwaad willige verlating is uitgesproken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De oopie wordt nimmer teruggegeven.) De Winterverpleging in het Koloniehuis Zwartendijk te Egmond aan Zee. Mijnheer de Redacteur Wie iets voelt voor gezondheids kolonies en dat zijn er tegen woordig velen moet het een ge not zijn het mooie Zwartendijkhuis rond te wandelen, 't Is in deze mo del inrichting altijd stemmingsvol, 's Morgens, als de kinderen ontwaken, 's middags als de kleinen aan hel dere tafels in de groote eetzaal zich ter disch scharen en 's avonds als ze de vele siaapzaaltjes vullen. De zomer-verpleging is weldra afgeloopen. Op 1 October begint bij een vol doend aantal kinderen de najaarskuur. De verpleging ondergaat dan eenige verandering. De uit den aard der zaak zwakkere kinderen, die een verblijf van 8 of meer weken behoe ven, vereischt meer oppassing, som mige zuiien een rustkuur moeten on dergaan en andere een speciale be handeling behoeven. De regendagen en de lange avonden zullen het werk der geleiders verzwaren. In de beschutte duinvallei kunnen de kin deren nog spitten en graven. In huis echter, waar de zeelucht doordringt in de hooge zuid-kamers en veran da's moeten ze worden beziggehou den met zang en spel, met handwer ken en vlijt. Misschien zal het noo dig blijken de patientjes, die heel lang blijven een of twee uur per dag in de hoofdvakken te onderwijzen, terwijl de groote tooverlantaarn een prettige en leerzame afwisseling zal geven in de winteravonden. Op 'I oogenblik zijn nog lang alle plaatsen bezet. Dat is erg jammer. Herhaaldelijk wordt ons verzekerd, door medici en onderwijzers, dat het aantal kinderen legio is voor wie zoo'n najaarskuur een weldaad en een behoud zal zijn. Door de kolonie-artsen werden ze ons bij elke zomergroep aangewezen die een na- kuur dringend noodig hadden. Het publiek, dat gewoon is zich voor zwakke en arme kinderen te interesseeren is wellicht nog niet voldoende vertrouwd met hei denk beeld van najaars- en winterverple- ging aan zee. Moge dit stukje er toe bijdragen om de kennis te ver meerderen van de heilzame werking der zeelucht, ook des winters. Kinder vrienden, geneesheeren, besturen van ziekenhuizen, Groene- en Witte kruis afdeelingen, kunnen kinderen plaat sen, zoowel als ouders, die zelve de kosten betalen. En die kosten zijn gering, één gulden per dag, alles inbegrepen, ook geneeskundige behan deling, extra voeding enz. Aanvragen om plaatsing moeten gericht worden aan ondergeteekende, zoowel voor koloniehuis Zwartendijk te Egmond aan Zee, als voor Nun- speet, waar ook gelegendheid tot ver pleging bestaat. A. C. BOS. Gedelegeerde b/d verpleging. Egmond a/zee, September 1910. SPANJE. Graaf Romanones, de president der Spaansche Kamer, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, heeft een der medewerkers van den „Matin" ontvangen en dezen mede gedeeld, dat er geen sprake is van oneenigheid tusschen hem en minist.- president Canalejas, zooals van zekere zijde is beweerd, dat hij dezen in tegendeel de grootste achting toe draagt en zijn staatkundige opvattin gen volkomen deelt. De politiek van Canalejas vindt trouwens hoe langer hoe meer aan hangers, daar men in Spanje begint in te zien, dat zij uitsluitend het be lang van het volk op het oog heeft. Ramanones verklaarde ook nog, stellig te weten, dat de oud-minister president Maura en de conservatieven niet van plan zijn gemeene zaak te maken met de klerikalen. Maura zal weliswaar niet met de tegenwoordige regeering door dik en dun gaan, maar hij zal haar niet heftig bestrijden, daar hij een liberale staatkunde voor Spanje noodig acht, zooals hij zelf eenigen tijd geleden te Satander heeft verklaard. De aanstaande zitting van het par lement die in October aanvangt, ver volgde Romanones, zal hoogst belang rijk zijn. Zij zal geopend worden met een groote rede van den minister president. Deze zal daarin mededee- lingen doen over hetgeen gedurende de vacantie gebeurd is en de maat regelen verdedigen, die de regeering heeft genomen. Ondanks den tegenstand van het Vaticaan, zal de klooster-wet in den Senaat worden behandeld. BALKAN-STATEN. De vertegen woordigers der mogendheden hebben de Grieksche regeering nog eens aan bevolen al het mogelijke te doen om een botsing met Turkije te vermij den. Dit doelt op de mogelijke be krachtiging door de Nationale Ver gadering van de verkiezing der drie Cretenzische afgevaardigden,die reeds afgezien hebben van hun mandaat. De minister van buitenlandsche za ken heeft geantwoord dat de regee ring alles wat in haar vermogen was zou doen, hoewel de beslissin gen van de Nationale Vergadering buiten haar bevoegdheid liggen. Wat betreft de quaestie van het patriarchaat heeft de Grieksche re geering geen recht tusschenbeide te komen en zal zij de correcte houding bewaren, welke iot nu toe door haar in Turksche aangelegenheden werd in acht genomen. In de onderhandelingen over de Turksche leening is nog geen over eenstemming bereikt. De Fransche regeering heeft de zaak zoo hoogst ernstig opgevat, dat zij ineen minis terraad definitief haar houding wilde bepaien. Men wachtte daaitoe eerst den terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken Pichon. Bij de eischen van de Fransche regeering is hoofdzakelijk sprake van algemeene waarborgen, die de regeering in het beiang van Frankrijk meent te moe ten eischen. Voor het overige denkt de regeering niemand te bevoorrechten en zal zij zich niet inlaten met de afhandeling der zaken. VEREENIGDE STATEN. De „Daily Mail" verneemt uit New-York, dat Roosevelt opnieuw geweigerd heeft, zich te laten candidaatstellen voo. het gouverneurschap van New-York. Ook wil hij niet in aanmerking komen als permanent voorzitter van de Republikeinsche partij-organisatie in dien staat. „Hij had" zeidede oud-president „buiten New-York belangrijker werk te doen en daarom kon hij niet al zijn tijd geven voor New-Yorksche aangelegenheden. Volgens den correspondent te New- York van de „Daily Mail" hebben de voorloopige verkiezingen in den boezem der Republikeinsche partij in den staat New-York, de partij- bosses in de minderheid gebracht. Roosevelt schijnt dan ook de hoop te koesteren, dat hij op de partij conventie te Saratage zijn inzichten omtrent het partij-program aan de Conventie za! kunnen opdringen. Per telegraaf. BezoeK van het Belgisch Koningspaar. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 9 uur reed de vorstelijke stoet uit om een bezoek te brengen aan de dia mantslijperij van de firma Asscber. Daarna werd naar het Centraal station gereden om de vorstelijke personen naar Baarn te vervoeren. 10 minuten voor de aankomst van den Koninklijken trein had H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van haar gevolg, zich naar het station begeven. Te 12.15 reed de trein, getooid met de Belgische en Nederlandsche vlag gen, het station binnen. De hooge bezoekers werden door H. M. hartelijk verwelkomd en be groet. De burgemeester van Baarn, aan Z. M. Koning Albert voorgesteld, ontving van den Koning de Leopolds orde. Vervolgens geleidde H. M. de Ko ningin-Moeder het hooge gezelschap or.der gejuich der menigte, naar de gereedstaande rijtuigen en werd naar Soestdijk gereden. Ten paleize werd het dejeuner ge bruikt en in den namiddag werd de terugtocht naar Amsterdam aanvaard, nadat men een mooien tocht door het Gooi had gemaakt. WEEBBEBÏOHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 16 Sept. 1910.) Hoogste barometerstand 774.7 te Malinhead. Laagste barometerstand 754.6 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 17 Sept.Zwakke meest N.O.-lijke wind. 's Morgens nevelig daarna licht be wolkt. Droog weer. Zelfde tempera tuur. öemeentehestüüL GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht Riga is besmet ver klaard wegens Aziatische cholera. Vlissingen, 16 Sept. 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 16 September 1910. Geen aanvoer van boter en eieren. Advertenties Heden overleed zacht en kalm,! onze innig geliefde eenige Doch ter en Zuster MARIA, in d:n ouderdom van ruim 17 j jaren. Wed. A. GROEN en Kinderen. Vlissingen, 16 Sept. 1910. Notaris J. C. PAAP zal op JUaF Dinsdag 27 Septem» her 1910, 's avonds 8 uur, in het koffiehuis „de Oude Vriend schap" aan de Breestraat, in het open baar VERKOOpEN Het HOTEL en UftKSIIIUII. genaamd Hotei „BR1TTANN1A", met ERF en TUIN, te Vlis singen, aan het Droogdok no. 12, groot 1 Are 70 Centiaren. 2. Het HUIS en ERF aldaar, aan de Kasteelstraat, no. 28, groot 1 Are. 3. Een perceel BOUWLAND aldaar,aanden Viijdomweg, groot 40 Aren 80 Centiaren. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop van 10—12 er, 2—5 uur, op vertoon van een toe gangskaart, verkrijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris PAAP. Een Heer vraagt voor hem en zijn Zoon (leeftijd 19 jaar) een degelaj.ti Kosthuis met gebruik van vrije kamer in een burger gezin liefst zon der kinderen. Brieven letter D. Z,, Bureau van dit blad.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3