Firma J. Ho dame Ml OEN HAK DP DEH TAK. Gemengd Nieuws. Maten en rie en infanterie voerde een vroolij- ken marsch uit en verdween ten slotte door de Paleisstraat. De verlichte oorlogsbodems op het IJ leverden een prachtig gezicht op. In 't IJ lagen ze, in het donkere IJ, uitkomend met hun lichtlijnen tegen den nachtelijken hemel. Aan de west zijde bij de Veehaven lag de „Fries land", aan de Oostzijde, voorbij den kop van de Handelskade, de „Heems- kerck",de Evertsen"en de „Piet Hein". De bodems waren verlicht langs de beide masten en langs de buiten zijden van de schoorsteenen. Het ge zicht was fraai, doch de ligging van de bodems was voor het genieten niet gunstig. Ook de „Wassenaer" had zich met licht getooid, terwijl het zoeklicht schijnsel van de oorlogsbodems over het donkere water het effect van de illuminatie verhoogde. De Rijksmiddelen. In de maand Augustus 1910 bedroeg de opbrengst van 's rijks middelen f 12,555,718.60s, een bedrag dat de opbrengst van Augustus 1909 overtreft met f583,826.07. In laatstgenoemde maand werd namelijk ontvangen f 11,971,892.53 s. Deze uitkomst mag betrekkelijk gun stig heeten, vooreerst omdat de maand Augustus van verleden jaar haar naam genoot van 1908 reeds een flinke som vooruit was, en vervolgens omdat de wisselvallige successierechten dit jaar bijna 3 ton beneden de opbrengst van 1909 bleven. Ook is de opbrengst van den drankaccijns in de afgeloopen maand weder beneden de verwachting gebleven, daar hij slechts ongeveer 2Vj ton meer opbracht dan verleden jaar, en leverden de domeinen l'/t ton minder op. Een vergelijking met de cijfers van verleden jaar toont aan, dat in Augus tus van dit jaar meer werd ontvan gen dan in Augustus 1909: uit de grondbelasting f 39,000, de bedrijfs belasting (hoofdsom en opcenten) f 100.000de vermogensbelasting(hoofd- som en opcenten) f56,000, de rechten op den invoer f 145,000, den suiker accijns f307,000, den wijnaccijns f250, dien op het gedistilleerd f261,000, dien op het zout f3,000, en dien op het geslacht f 79,000, de gouden en zilveren werken f 3,000, de registratie rechten f 12,000, de hypotheekrechten t 2000, de posterijen f 103,000, de rijks telegraaf f 26,000 en de loodsgelden f 7000. Minder brachten dit jaar op de personeele belasting f 73,000, de bier en azijnaccijns f 2000, de zegelrechten f33,000, de successierechten f286,000, de domeinen f 175,000 en de jacht en vischakten f 2000. De suikeraccijns leverde in de laatste drie maanden van dit jaar f 6,452,687.11 op, tegen f 5,928,195.67 in hetzelfde tijdvak van 1909. De opbrengst over de eerste 8 maan den van 1910 stellende naast die over hetzelfde tijdvak van 1909 zien we, dat dit jaar meer opleverden de grondbelasting f 198,000, het perso neel f 332,000, de bedrijfsbelasting f 344,000, de vermogensbelasting f507,000, het recht op de mijnen f 174, de invoerrechten f 525,000, de suikeraccijns f 471,000, die op den wijn f2000, het gedistilleerd f2,029,000, het zout f 78,000, bier en azijn f21,000, het geslacht f363,000, de belasting opgouden en zilveren werken f21,000, de registratierechten f 120,000, de hy potheekrechten f 20,000,de successie rechten f 158,000, de oosterijeu f 589,000, de rijkstelegraaf f 197,000, de jacht- en vischacten f 3000, en de loodsgelden f 130,000. Slechts uit de zegelrechten, de do meinen en de staatsloterij werd .m i n- d e r ontvangen, respectievelijkf5000, f 219,000 en f 2000. Het totaal der eerste 8 maanden bedraagt f 110,621,405,45 l/», tegen f 104,742,531,27Vi, in het vorig jaar. Wij zijn dus op 1909 thans reeds f5,878,874,18 vooruit. („N. Ct.") Miss Bale is terecht, lezer. Qe her innert u de 25jarige Engelsche dame, dochter van een hoofdofficier, die in December 1909 spoorloos ver dween. Zij was onderwijzeres en zou haar moeder bezoeken, die ernstig ziek was, maar zij kwam niet tehuis en alle nasporingen waren vruchte loos. Nu is zij ontdekt en wel in West-Australië, waar zij achtereen volgen is werkzaam geweest als knecht in een papierfabriek, agent eener politieke vereeniging, kelder knecht in een hotel, winkelier in kantoorartikelen en ten slotte als fa brieksarbeider. Zij heeft dus al dien tijd voor man gespeeld en werd ont dekt door een mede-arbeidster, die vond, dat Martin Able onder dien naam leefde zij daar veel op het portret der verdwenen jonge dame geleek. Zoo kwam de politie haar op het spoor. Op de vraag, waarom zij aldus gehandeld had, antwoordde zij„Ik had er mijn redenen voor, maar die zijn voor het publiek van geen belang. Welnu, dan moet het publiek er ook maar nieJ meer naar vragen. Te 's Gravenhage is ook een dame, maar een gehuwde, uit de schilderswijk, er van door gegaan, haar man met zijn huishouden alleen achterlatende. De echtgenoot, wan hopig, verkocht zijn inboedel aan een uitdrager in de buurt, en daar onder bevond zich ook het portret van zijn ontrouwe gade. De koop man wil daar blijkbaar zaken mee doen hij heeft het konterfeitsel voor zijn winkelraam gehangen met den prijs er bij„Maar 4 gulden „'t Is een schandezeggen nu de buurvrouwen tegen elkaar; wel te verstaan dat het portret daar te koop hangt, bedoelen zij. De uitdrager tracht dus weer munt te slaan uit het geval, 't Is voor hem ook een soort reclame. Aardige staaltjes yan reclamemakerij deelt een Fransch tijdschrift mee. Een Amerikaansch handelaar in piano's geeft aan ieder, die een piano bij hem koopt, gedurende 6 maanden gelegenheid,gratis natuurlijk, om pia nospelen te leeren onder bekwame leiding. Hij had opgemerkt, dat velen wel geneigd waren een instrument te koopen, maar tegen de dure lessen opzagen. Zijn plan moet veel succes hebben. Eveneens dat van een bakker te Columbia, die begonnen is in het deeg van zijn brood zilveren geld stukjes te bakken. Die een brood met een geldstuk vond, kon daarvoor een bon voor 4 andere brooden ontvangen. Een groot aantal huismoeders hebben hun vaste leveranciers verlaten en koopen nu heur brood geregeld bij bedoelden bakker. Niet alle geldstuk jes worden echter ingewisseld, zoodat het bezwaar wordt gemaakt, dat mo gelijk sommige klanten, van degeld- bakkerij niets afwetende, het geld met het brood naar binnen hebben gewerkt. Men zou anders zoo zeggen iemand, die zijn eten niet naar binnenslokt, maar weet, dat hij zijn gebit niet voor niemendal heeft, zal zoo'n geldstuk nog wel kunnen ontdekken brood en metaal zijn ook met de tong nog wel te onderscheiden.Dit zijn twee geheel ver schillende dingen, nietwaar Die on- derscheidingisnietaltoos even gemak kelijk. Ik vraag u is een boschpad een deel van het bosch of niet Neen, zegt de kantonrechter te Haarlem bosch en voetpad in het bosch is niet het zelfde. Een fietser werd namelijk ge verbaliseerd in het Bloemendaalsche bosch, waar op borden het rijden met fietsen in het bosch is verboden. De fietser reed op het voetpad en nu sprak de kantonrechter den man vrij, want, zoo oordeelde hij wil men het rijden op voetpaden in het bosch straf baar stellen, dan moet dit uitdrukke lijk op de borden vermeld staan. Dat is wel een fijne onderscheiding. Een goed onderscheidingsvermo gen heeft blijkbaar ook de juffrouw, waarvan de „N. Ct." verhaalt. Zij bediende een loket aan zeker station. Een heer in fietscostuum pet, trui, korte pantalon en sportkousen, ver gezeld van een jongetje, vraagtEen heel en een half kaartje derde klas Amsterdam, retour, als 't u blieft. De juffrouw kijkt het ventje aan en zegt„Uw zoontje is veel té oud voor een kinderkaart." „Hoe weet u dat?" „Wei, dat kan men toch zien hij draagt al een lange broek." „O, omdat hij een lange broek draagt? Geeft u mij dan een heel kaartje voor mijn zoon en een half kaartje voor mij, want ik draag een korte broek." „Welzoo, meneer," zegt.de slagvaardige juffrouw, „dan zou men, zonder broek, vrij reizen hebben door 't gansche land." De omstanders lachten en een van hen riep, zeer ter snede „Die juffrouw heeft de broek aan, hoorEen goed antwoord gaf ook een schilder in een Duftsch plaatsje, waar in het raadhuis zich een „Gastwirlschaft" bevinat, voerende den naam van „Zum Rat- haus." De pachter liet het uithang bord, dat onleesbaar was geworden, wat opfrisschen. De schilder, daarmee belast, penseelde met groote letters „Zum Rathaus." Een kennis van hem kwam er voorbij en zag hem bezig. „Kerel, dat is een verouderde schrijf wijze riep hij den schilder toe. Deze, heel niet van zijn stuk ge bracht, antwoordde van boven van den ladder: „Houd je stil! Ik krijg voor iedere letter een mark Die schilder ging dus, wat de spelling betreft, met zijn tijd mee. Een gewikster baas schijnt een vroe gere Tielenaar te zijn, van wien de „Tielsche Ct." met ingetogenheid al dus melding maakt„Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Dingeman Spoel, thans koopman te Semarang (Indië) is aldaar benoemd tot... en dan volgtmakelaar in effecten, wis sels, assurantiën, suiker, koffie, rijst, peper, foelie, cacao, noten, kinabast, katjang katoen, vezels, djagoeng, djarak, kapokpitten, tapioco, meel, cassave, meststoffen, nagelen, kaneel, lombok, tabak, kinine, vanille, bind- rotting, hout, huiden, vellen, widjen, petroleum, kalk, terras, cement, thee en indigo." Dit is dus een gewichtig man, die mijnheer Dingeman Spoel, naar het schijnt. Reeds van vroeger is Tiel bekend om de nuttige man nen, die er woonden en stierven. Ik voeg er dit laatste bij, omdat die mannen de begeerte hadden om ook na hun dood, of na hun leven, zoo ge wilt nuttig te zijn, althans geen schade te doen. Daarom wilden zij buiten de kom der gemeente be graven worden. Op het kerkhof der Ned. Herv. Gem. te Tiel, in 1786 buiten de kom aangelegd, vindt men een paar grafschriften, die spreken van de propaganda voor zoodanig begraven, 't Opschrift op de begraaf plaats getuigt er al van Demcngchenliefde.door'tgezoDd verstand verlicht Heeft deez' begraafplaats tot een voorbeeld hier [gesticht. Een grafschrift luidtArm. Corn, van Leeuwen. Christ. Sam. Ant. v. Leeuwen 1785. Hier rust mijn oudste en jongste kind, Ai, lezer, sla dit voorbeeld gade Zijt levend een waar menBchenvr.nd, En doe ook na uw' dood geen schade. De vader-dichter, mr. J. D. van Leeuwen, had geweigerd zijn kinde ren in het familiegraf in de kerk te Avezaath te laten bijzetten, hij liet ze buiten de kerk begraven. Keuvelaar. Vlissmgers, 16 September. De heeren W. A. Peters en J. Pander, leerlingen van de De Ruyter- schoo! alhier, zijn geslaagd voor het examen van derden stuurman voor de groote stoomvaart. Gisterenavond werd in een der zalen van „de Oude Vriendschap", op de Groote Markt alhier, welke met groen was versierd, een feestavond gehouden, uitgeschreven door de af deeling Vlissingen van het Internatio nale Gerfer Verband van hotel- en resta urant-employés. Deze vereeniging is in 27 landen vertegenwoordigd, en werd in 1877 te Gerf (Zwitserland) opgericht. De feestavond van gisteren werd geopènd door den voorzitter der af- deeling Vlissingen, den heer B. Trunz, die een rede- hield, waarin hij wees op het doel der vereeniging, welke in het geheel 12000 leden telt. Hij bedankte de patroons voor de mede werking wélke zij verieenen en sprak een afzonderlijk woord tot de ver trekkende leden en riep hun een vaarwel en tot weerziens toe. Hij hoopte dat de Genfers-ster, het sym bool der vereeniging, hun geleids- en geluksster moge zijn. Hij eindigde met aan te sporen voor de vereeniging te strijden, haar naam te vestigen en steeds getrouw te blijven aan de plichten tegenover de patroons. De heer Knappstein, uit's Graven hage, die tegenwoordig was met de banier der vereeniging, beantwoordde de toespraak van den voorzitter. Daarna werden eenige zangnum mers uitgevoerd, terwijl enkele hu moristische voordrachten werden ten beste gegeven door een paar dames. De avond werd besloten met een gezellig souper, waarop o. a. een dronk werd ingesteld op H. M. de Koningin. Bond van Gemeente=Ambtenaren. (V e r v o I g.) De afgevaardigden en verdere deelnemers aan de vergadering ver- eenigden zich gisterenavond aan een gemeenschappelijk diner in de so ciëteit „St. Joris" te Middelburg, waar aan als gasten ook gezeten waren de burgemeester en de secretaris van Middelburg en een der bestuursleden van de sociëteit. De tafel was keurig met bloemen versierd en den kastelein, den heer Maltha komt grooten lof toe voor de wijze, waarop hij het menu verzorgd had. Gedurende den maaltijd deed een strijkorchest zich hooren, dal aanving met „het Wilhelmus" en het „Wien Neêrlandsch Bloed", welke volkslie deren staande werden aangehoord. De vice-voorzitter der afdeeling Zeeland, de heer M. van der Beke Cailenfels, opende dit gezellig samen zijn met den wensch, dat allen lafe nis zouden vinden voor de vermoeie nissen van de vergadering van dien dag. Toen de sluizen der welsprekend heid geopend werden, sprak aller eerst de bondsvoorzitter, die eerst een dronk wijdde aan Ons Vorsten huis en daarna in verband met het bezoek aan Amsterdam en het aan zitten van Beigen aan dit diner, een dronk op het Belgisch Vorstenhuis. Hierna werd de Brabanfonne ge speeld. Vervolgens nam de afdeelings- voorzitter wederom het woord, om achtereenvolgens de leden, de ver tegenwoordigers van buitenlandsche bonden, den burgemeester en den secretaris en het bestuur der sociëteit dank te zeggen voor wat zij deden in het belang der bijeenkomst en Voor hunne tegenwoordigheid. De burgemeester, jhr. Van den Brandeler, bracht dank voor de gast vrijheid, wees het bestuur op de Zeeuwsche wapenspreuk „Luctor et Emergo", en stelde een dronk in op het welzijn van den Bond. De secretaris van den Bond, de heer De Voort, bracht dank aan de afdeeling Zeeland voor de feestelijke ontvangst. De afgevaardigden van de beide Belgische Bonden spraken woorden van waardeering en broederschap; de secretaris van den Belgischen Bond van Gemeente-ambtenaren ci teerde een aardig gedicht, betrekking hebbende op den Nederiandschen Bond en zijn werken. Een der leden hield een schitte rende lofrede op de vrouwen, speciaal op die in het huishouden een ander bood aan de afdeeling Zeeland en aan de Belgen munten aan betrek king hebbende op hun land terwijl hei aanwezig bestuurslid der socië teit ook nog een enkel woord sprak. Gedurende het diner hadden de aanwezigen gelegenheid een photo te bekijken, die 's middags genomen was. Deze photo, waarop alle deel- mers uitstekend te onderscheiden zijn, 40 bij 50 groot, is een directe opname en doet den vervaardiger, den heer Corn. Henning, alle eer aan. Na afloop van het diner begaven de aanzittenden zich naar den Bui tentuin, waar het Middelburgsch muziekkorps een concert gaf. Heden maakten vele leden gebruik van de gelegenheid om een tram tochtje naar Domburg te maken. Na de lunch werd door de bosschen naar het kasteel Westhove gewan deld, alwaar de oud-secretaris van Schoonhoven, de heer K. G. Geel hoed, enkele woorden sprak ter na gedachtenis van Petrus I'Oyseleurde Villeurs, volgens spr. een man, die met Marnix van St. Allegonde steeds met raad en daad heeft bijgestaan onzen onvergetelijken Prins Willem den Eerste. Deze Petrus l'Oyseleur de Villiers was eigenaar van West hove en overleed 25 November 1590 en ligt begraven in de Oude of Pieterskerk te Middelburg. Van Domburg gaat de tocht naar Vlissingen, alwaar in het Strand- Hotel gedineerd wordt. Men schrijft ons uit Per Neuzen: In de Donderdag gehouden raads zitting was ingekomen een adres van den heer Jac. van de Ree, arts, waarin deze in verband met het overlijden van mej. Bijl, verzocht be noemd te worden tot gemeente-ver loskundige, op een billijk salaris, terwijl hij zich dan tevens bereid verklaarde om waar noodig genees kundige huip te verieenen ten bate der armenpraktijk, wat hij nu trou wens bij afwezigheid der gemeente- geneesheeren reeds meermalen deed. De raad besloot riu de benoeming eener verloskundige te Sluiskil weer tot de vroegere regeling terug te keeren en voor de kom een verlos kundige op te roepen op een salaris van f225, het adres voornoemd zal als sollicitatie worden beschouwd. Met ingang van 1 Oct. a. s. werd aan den heer C. J. Sturm, benoemd tot gemeente-secretaris te IJzendijke, eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als zoodanig benoemd de heer A. P. de Vos, commies ter secretarie. KERK EN SCHOOLN1EUWS. Tot tijdelijk ieerares aan de H. B. school voor meisjes te 's Gravenhage is benoemd mej. J. C. Bleeker, te Middelburg. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandelingM. S., 18 jaar, vis- scher te Arnemuiden tot 14 dagen gevangenisstraf, L. W., 47 jaar, kik- vorschenvanger te Zele (België) f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis eenvoudige beleediging W. R., 55 jaar, te Terneuzen f20 boete, subsi diair 20 dagen hechtenis beleediging van een ambtenaarW. M„ 22 jaar, opperman te Vlissingen f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wederspannigheidM. H. S., 20 ia, veldarbeider en K. S.. *i 1 laat. 51 kleermaker, beiden te Heinkensz mi ieder tot 14 dagen gevangenisst,,1 diefstal: Th. C., 19 jaar, te Phi|jQ' pine en A. de M., 32 jaar, te Biervif., landbouwersknecht ieder 3 dagen vangenisstraf vrijgesproken W. van B., 18 ;a. schippersknecht te Wemeldinge, be'1 klaagd van het veroorzaken van l'ici,,' melijk letsel door schuld. Zware mishandeling tnet diefstal. Voor de rechtbank te Middelburs stdnd heden terecht J. F. M., 24iaj landbouwer, geboren en wonende Middelburg, beklaagd, dat hij 0p 0i omstreeks 29 Juni 1910 onder Hon- tenisse heeft weggenomen een zakij met ongeveer f 40, toebehoorendaaj P. J. Boogaert, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, met hei oogmerk om zich dat geld weder rechtelijk toe te eigenen zulks, nadat hij, om dien diefstal mogelijk te maken en voor te bereiden genoemdea Boogaert, die dat geld bij zich met een mes verschillende ievensge- gevaarlijke verwondingen had bracht, ais een wond in de oksel- streek doordringende tot in de borst kas, een wond in den rug, door dringende tot in de borstholte en een wond in de achtste tusschenribruimte dringende door het longvlies. Zes getuigen waren gedagvaard onder wie een ais deskundige. Ais verdediger trad op mr. Joh, Adriaanse. De voornaamste getuige P. J gaert verklaart dat hij op 29 Juni met beklaagde in een café is geweest te Terhole en daar dronken is geworden, maar niet zoo erg of hij weet, dat hij geen woorden met beklaagde heelt gehad. Ook zijn ze samen nog in een ander café geweest. Hij betaalde uit een zak, waarin zilver geld was. Later is hij naar buiten gegaan en daar kwam iemand van de lengte van beklaagde hem achterop en bracht hem een steek in het hoofd toe en vervolgens twee in de zijde. Get. is gevallen en toen heeft zijn aanvaller getracht zijn hals af te snijden. Van het begin af heeft die persoon getracht het geld van getuige machtig te wor den, wat hem eindelijk gelukt is. Ge tuige is tot 's morgens half zes aan den weg blijven liggen, doch is niet buiten kennis geweest. 3eklaagde erkent met getuige in het café geweest te zijn, deze heefl hem uitgescholden, toch is hij met getuige naar het andere café geweest. Toen hij buiten was is hij terugge komen om getuige te vragen of hij hem uitgescholden had. Beklaagde zegt toen met getuige weer woorden te hebben gekregen en hem toen eersl met een steen geslagen te hebben en heeft hem toen met een mes ge stoken waar hij maar kon. He? mes heeft hij weggeworpen. Na verhoor van de andere getuigen, waaruit niets van eenige ruzie blijkt, eischte het O. M. zes jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger ontkende, dat hel wettig bewijs geleverd is van het ten laste gelegde en vroeg een lichtere straf. Veroorzaken van dood door schuld. Voor de rechtbank te Middelburg had zich heden nog te verantwoorden A. W-, 17 jaar, stalhoudersknecht, geboren en wonende te Middelburg. Dezen jongeman werd te laste gelegd, dat hij op 28 Juli 1910 op denhoek van de Lange Delft en St. Janstraat te Middelburg als bestuurder van een postwagen bespannen met een paard, roekeloos en onvoorzichtig in een voor die plaats veel te snellen draf en met een veel te scherpen draai die hoek is omgereden, tengevolge van welk woest en- onbesuisd rijden Cornelis Adrianus Peene door den postwagen werd gegrepen, het wiel over het lichaam van dit kind is ge gaan en dat kind uaarna is overleden. In deze zaak waren 10 getuigen waaronder twee als deskundigen ge- dagvaard. In verband met de kinderwetten werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. Het O. M. eischte f24 boete sub. één maand tuchtschool. De verdediger, mr. J. Goedbloeo pleitte vrijspraak. Uitspraak in beide zaken 23 Sep tember. het leven beroofde, Joelen uitgesproken I aan een vorm van k dat hij de feiten heel Ien toestand van ben !jjn en hij geacht tijdens het plegen van S staat te zijn ge wee bepalen- Conform het o M. is nu door de plaatsing van B Krankzinnigengesticht ti|d van niet langer d -Jan Olieslagers middag om 4.48 uur prachtige vlucht fraai weder en noordd maakte hij eenige wijd bet terrein, vloog op boven den gronc 32 minuten in de luj weest, op het terrein juicht door een geestd - Onder Monster i gespoeld van den scH bij Scheveningen veror, schokker. De overige teren aangespoeld, ziji voerd. - Een timmer; Veen is va" een dak ge leden. - Fe Wouw daal is gisteren een 1 een landbouwer van e jen zoodat de dood intrad. - Te Woudri jarige visscher bij he ankerkuil verdronken, bag bad op het terr voor houtbereiding d wegen aan den s G dijk te Dordrecht eei ongeluk plaats. Een 52 teerder had zijn middag en wilde, als gewoonl tje buiten het hek bre dan door een vrouw haald. Op omstreeks afsluithek verwijderd, geerende trein aanrijl hoorde dien niet aankc ook niet op dat de o hem door wuiven en h op het dreigend gevat trachtte te maken. We chinist terstond, maar ling kon hij den treii tot staan brengen, met man door een treeplan stoel gegrepen en o werd, zoodat hij dwar viel en de wielen hem beenen reden. Het lii boven de enkel, het r neden de knie afgered loopige geneeskundig werd hij in het Zie nomen. Er bestaat vee het leven te behouden altijd verminkt blijven. Gisteren werd Staat bij deurwaardei zegging gedaan, dat Door de deskundigen, indertijd door de rechtbank te Zutfen benoemd om een onderzoek te doen naar den geestestoestand van Marcus Bach- rach, die te Lochem zijn ouders van lt* alle

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2