17 September No. 219 48e Jaargang. 1910. Feuilleton, ste Engelsche ^sluitend met ^ster-Schalde i SI E R S. 43. Telefoon 125. DE CHANGE, anje Office. LGESCHSfT. een deftig Jong Heer beschikkende over een n frs. 15.000 om een :nden handel te stichten :hrijven onder letter P. 57 Ledeberg, Gent. VL1SSINGSCHE COURANT. Zaterdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-Aduertentiën op zeer uoordeeiige uooruiaarden Irf" Nieuwe Abonné's, uitge- Lnderd bij wekelijksche be ng, ontvangen de dagelijks [verschijnende „VLISSING- LCHE COURANT" koste- Los tot 1 October. IpFiËNLAND» Bezoek van het Belgisch Koningspaar. Na het bezoek aan het museum, jat slechts vluchtig kon zijn, werd •ireden naar het stadhuis, waar de Koninklijke bezoekers officieel werden lontvangen door het gemeentebestuur. lAanwezig waren het dag. bestuur en de bijna voltallige raad. De burgemeester, jhr. mr. Röeli, hield daar de volgende toespraak in jhei Hollandsch, waarop de Koning Ieveneens in het Nederlandsch ant- Iwoordde Het zal, naar ik mij vleien moge, |de goedkeuring van Uwe Majesteiten rgdragen, indien ik mij tegenover Souvereinen van onze Belgische Ibroederen van de Nederlandsche taal om aan Uwe Majesteiten de ge verzekering te geven van Idt groote ingenomenheid, waarmede Jds Vroedschap van Amsterdam Haar Stadhuize van de hoofdstad be et. En het hartelijke welkom, dat |fk aan Uwe Majesteiten toeroep, het it aan kracht en beteekenis, nu onze beminde Vorstin is, die Jmet Z. K. H. den Prins der Neder- [landen.U naar dit oude Prinsenhof, rijk las» herinneringen, geleidt, als ware Ihet om Uwe Majesteiten persoonlijk Jgetuigen te doen zijn van ik her- pal slechts de woorden, door Onze in een gedenkwaardig nog dit jaar tot den Raad Besprongen de hechtheid der [„veie historische en enge persoonlijke die Haar en Haar Huis aan Amsterdam verbinden. W oion" te spreken. r 1»10. l) b) 3,43 c) en 6,35 d) ,35 a) 4,10 c) en 7,05 ma. 2,15 a) en 5,05 a) b) 3 43 en 6.35 d) h) inuten na het vertrek v»» iskarke n.Neuzen vm.8,5h aar Breakens, Borssele®11 Breakens ten hoogste 15 nuten wachten. 38.) kleine magere Rika stond er aas door het vuur beschenen, roef a|l in de pan. Hendrik liep naar haar toe. „Tante J brengen u een gastneen, eigen- een, die hier thuis hoort, die r rechten heeft. Kijk, dit is uw ws dochter, zij brengt u de groe- 'an haar overleden moeder." sn"v stamelde zij verschrokken jeek bleek en bevend naar Marie, Don tante' miïn rnoeder heette en was uw jongste zuster." ma kind en je zegt, dat 26 is - die arme meid Fe'^raar 's grootvader vroeg kamer, jongen." Hendrik d3n mee' Marie riep "^0u het niet beter zijn, dat wij is het mij veroorloofd hiervoor een woord van diepe erkentelijkheid uit te spreken, niet minder voegt het mij aan Uwe Majesteiten den warmen dank van de vertegenwoordigers der burgerij te vertoiken voor de hooge eer, haar met Uw tegenwoordig bezoek bewezen, een eer, die in ons allen de herinnering oproept aan de aloude grootheid van de stad aan den Amstel en het ij en het beset verle vendigt, dat de glorie van weleer niet is getaand, maar dat daaraan nieuwe tijdperken van opbloei zijn verzekerd. Aan dezen dank moge ik den door den Raad oprecht gevoelden wensch verbinden voor het bestendig welzijn Uwer Majesteiten, voor de welvaart van Haar land en den voorspoed zijner bevolking, om ten sloite met allen eerbied de hoop en het ver trouwen uit te spreken, dat Uwer Majesteits bezoek aan den zetel van het gemeentebestuur van Amsterdam er mede toe moge bijdragen, om de banden nauwer aan te halen, waar door ons taal en stamverwante volk zich aan de Belgische natie verknocht gevoelt." De koning antwoordde: „Diep ge voelen wij ons getroffen, de konin gin en ik, door de welwillende woor den, welke uw eerste magistraat uit naam der stad Amsterdam zooeven tot ons heeft gericht. Wij betuigen hem daarvoor onzen hartgrondigen dank en wij zullen een erkentelijk aandenken bewaren aan de prachtige ontvangst ter gelegenheid van ons bezoek aan H. M. de Koningin der Nederlanden door het gemeentebe stuur uwer groote havenstad inge richt. M. iL, Amsterdam, is steeds voor haar bezoekers een voorwerp van be wondering. Zij bezit ongeëvenaarde kunstschatten, haar aloude en groot- sche- praalgebouwen, haar schilder achtige vaarten verleenen aan uwe beroemde en bloeiende stad een bij zondere belangwekkende, een eigen- aardigen aanblik, die aanstonds voor den geest de roemrijke bladzijde uwer geschiedenis doet herleven. Doch naast het verleden staat ook het heden. Amsterdam is een haard van ver standskracht, een zetel van kunst. Uwe uitgestrekte haven en de ruime vaarten welke daarin uitmonden die tech nische kunstwerken uwer ingenieurs liggen wijd geopend voor het steeds drukke zeeverkeer. De Koningin en ik, wij betuigen onze beste heilwenschen aan de stad Amsterdam en brengen haar de uit drukking van oprechte vriendschap welke de Belgische steden voor haar koesterden." Gisteravond werd in de groote hier blijven en Marie met tante Rika naar binnen laten gaan fluisterde de kandidaat. „Neen, ik blijf bij haar." Zoo traden zij dus gezamenlijk, Hendrik met den koffer vooraan, de deur in, die dicht bij den haard naar de kamer toegang verleende. Dietrich Kruse zat bij een klein petroleumlampje aan tafel en las het officieele blad. Toen die vier binnen kwamen, keek hij verwonderd op. Wat wilden die twee jonge mannen nu weer Nu trof zijn blik de vreem delinge, hij stond op, keek haar strak' aan en stamelde onbewust „Marie Zijn dochter dacht, hij herkent de gelijkenis met onze overledene moe der, en zoo ziet zij er ook uit. „Dooden komen niet weer terug, grootvader", zei Hendrik met zijn vaste klankvolle stem. „Maar gij merkt nu zelf, dat zij van uw bloed is, en dat het uw plicht is haar vrien delijk op te nemen." „Wilt ge mij mijn plicht leeren, melkmuil I" stoof de oude man op „Zeg eens, meisje, wie ben jij „Ik ben het eenigste kind van Do- Burgerzaal van het Koninklijk paleis het gala-diner gegeven. Op de keurige tafels schitterden glaswerk, kristal goud en zilver in het licht van dnizenden kaarsen. Tijdens het diner werd door H. M. de Koningin de volgende toe spraak in hel Fransch gehouden „Het is mij bijzonder aangenaam Uwe Majesteit en de Koningin welkom te heeten in mijn hoofdstad. Ik vlei dat dit bezoek niet alleen geschiedt om mijn persoon, maar dat ook de wensch, om mijn land te komen zien en de uitstekende betrekkingen van goede nabuurschap, welke tusschen België en Nederland beslaan, en welke ik met genoegen constateer, nog te verbeteren, Uwe Majesteit bewogen heeft hierheen te komen. indien zulks het doel is geweest van Uwe Majesteit en ik ben daarvan overtuigd, dan kan ik Haar verzekeren, dat ik van harte deel in Haar goede bedoelingen en dat ik vurig wensch, dat tusschen onze beide landen de beste verstandhouding blijve vooriduren. Ik durf hopen, dat Uwe Majesteit een goed aandenken zal behouden aan de weinige dagen, weike Zij te Amsterdam zal doorbrengen, en aan het weinige, hetwelk ik Haar kan laten zien, en dat dit aandenken Haar moge bewegen het bezoek, dat Zij mij;het grootste genoegen doet, mij he den te brengen, en waarvoor ik Uwe Majesteiten verzoek mijn hartelijken dank ie aanvaarden, nog eens te herhalen. ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteiten, van het Koninklijke Huis van België en op den vot,spoed van België." Z. M. de Koning van België antwoordde eveneens in een Fransche rede, welke wij vertaald hier laten volgen „De Koningin en ik zijn bekoord en dankbaar over de ontvangst, welke ons door Uwe Majesteit en door het Nederlandsche volk bereid is. De beminnelijke welkomstwoorden van Uwe Majesteit verhoogen nog de waarde welke wij hechten aan deze zoo hartelijke ontvangst. Sedert langen tijd reeds was het een onzer dierbaarste' wenschen het genoegen te mogen hebben, Uwe Majesteit te ontmoeten en tevens, zooals Zij wel zal willen aannemen, nader bekend te worden met het schoone land waarover Zij het bewind voert. Het doet ons genoegen, heden uitdrukking te kunnen geven aan de gevoelens van vriend schap, welke wij voor haar koesteren, en ook Haar de verzekering te kun nen geven van de eerbiedige sympa thie der Belgische natie. Voor deze eerste ontmoeting kon geen betere plek gekozen zijn dan deze oude, bloeiende stad Amsterdam, ra Kruse. Mijn arme moeder is zeer ongelukkig gestorven, omdat haar vader haar geen vergiffenis wildé schenken, zij heeft mij den plicht opgelegd, een brief aan haar vader te brengen en voor haar vergiffenis af te smeeken." Het frissche oude gelaat van Diet- trich Kruse werd bij deze verklaring plotseling vaal. Zijn kin beefde en de zware witte wenkbrauwen zonken over de oogen, terwijl hij het hoofd boog. Marie zag hem met strakken blik aan. Een paar ademhalingen lang heerschte er diepe stilte. „Waar hebt ge den brief „Hier in den koffer, grootvader." Hendrik tilde den handkoffer op de tafel, het meisje maakte hem open en nam de geschreven stukken er uit. „Asjeblieft grootvader, hier hebt u ze." Zij gaf hem ook den aan haar gerichten brief. Met onzekere hand stak de oude man de papieren in zijn zak, stak een licht aan, en ging zonder een woord te zeggen, in zijn kamer daar naast. Hendrik vond de ontvangst en de waar in grootsche monumenten en onverwoestbare meesterstukken de roemrijke geschiedenis der vereenigde Provinciën en van het doorluchtige Huis van Oranje herleeft. Met vreugde constateer ik, dat de meest vriendschappelijke betrekkingen bestaan tusschen het Belgische en Hoilandsche volk. Behalve een uit gestrekte gemeenschappelijke grens, bestaan er tusschen hen belangrijke punten van aanraking, welke hen nog nader tot elkaar brengen. Dit jaar nog heeft de regeering van Uwe Ma jesteit aan België een bewijs van achting en welwillendheid gegeven, weike dit land ten volle toonde te waardeeren, door aan Nederland een belangrijke plaats af ie staan op de Brusselsche tentoonstelling. Het sier lijk gebouw der Nederlandsche ver- eeniging boeit er de aandacht der bezoekers door de belangrijkheid en verscheidenheid der daarin tentoon gestelde producten. Zij zijn een getuigenis van de zeldzame en groote hoedanigheden van het Hoilandsche ras, voor zijn handelsgeest en zijn doortastendheid, waarmee het de moeilijkste vraagstukken op het ge bied Van kolonisatie der tropische landen weet op te lossen. Ik ben in het bijzonder getroffen geweest door de schitterende wijze, waarop is deelgenomen aan ons kunst- en nijverheidsfeest, zooals ik ook thans getroffen ben door de hoffelijke woorden, waarin Uwe Ma jesteit uiting heeft gegeven aan Haar wensch om de beste verstandhouding tusschen onze beide landen te doen voortduren. Anderzijds geef ik Haar gaarne de verzekering, dat ik steeds naar mijn besle vermogen zal bij dragen tot het hechter maken der banden van vriendschap en goede nabuurschap, welke de inwoners van België en der Nederlanders met el kaar vereenigen. Ik ben overtuigd, dat mijne woor den dadelijk weerklink zullen vinden onder mijne medeburgers, indien ik bij gelegenheid van onze aanwezig heid in dezen bevrienden nabuurstaat, uitdrukking geef aan de bewondering, welke wij voor Uwe Majesteit ge voelen, die de erfgename is van de hooge deugden en de vurige vader landsliefde, welke steeds het deel waren van Haar Huis. ik vertolk geheel en ai de gevoe lens, welke het Belgische volk met mij deelt, indien ik de hartelijkste wenschen uitspreek voor het geluk van Uwe Majesteit. Zij sta mij toe, deze wenschen ook uit te strekken tot Hare Majesteit Koningin Emma, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana, het voorwerp der liefde en der beste verwachtingen van heel een volk. Ik wijd dezen dronk aan Hare behandeling van de bloedverwante lang niet hartelijk genoeg. Hij ging voor Marie staan en zei „Wanneer de oude je onaangenaam bejegent, nicht, dan kan tante je bij ons bren gen. Het is slechts een paar hon derd schreden langs de dorpsstraat, en dan de groote boerderij aan den overkant, 'k zal bij de poort op je wachten, en moeder zal haar zusters dochter zeker met open armen ont vangen." „Ook bij mijn ouders zult gij iede- ren dag in de pastorie welkom zijn, voegde Fedor er bij. Voor zij weg gingen, reikten zij Marie de hand. Zij stond tegen haar koffer leunend, met neergeslagen oogen, waaruit een paar groote heldere droppels over haar bleek gezicht rolden. Fedor trok bij het weg gaan. Rika aan haar mouw. „Geef haar wat te eten, tante, zij is zeer zwak." De blik van beide jonge mannen rustte met warme deelneming op hun beschermeling, toen zij de kamer verlieten. Rika, die nu wist, wat zij had te doen, legde den arm om het meisje Majesteit, de Koningin van Neder land en van Haar Doorluchtige'Familie en ik drink op den voorspoed van het Nederlandsche volk." Om zeven uur gisterenavond werd de Dam schoongeveegd voor de taptoe. Het publiek werd opgedrongen. Langs commandantshuis, Damrak en N.Z. Voorburgwal stond een enorme massa.Helgedrang was angstwekkend. Tientallen gewonden en flauw-geval- lenen werden door brandcards en verpleegsters weggedragen. De Dam was rondom met electrische bollen verlicht. De troepen werden rond het standbeeld opgesteld. Voor het trottoir van het paleis stond de katheder van den dirigent, kapitein N. A. Bouwman. Om 9 uur 35 zette zich de Kon. Familie voor het open raam. De dirigent gaf een sein en geweldig klonk het geroffel der 100 gezamen lijke tamboers van de landmacht. De flambouwen werden ontstoken en gaven een fantastisch licht. Dan bliezen 60 gezamenlijke hoornblazers der landmacht de taptoe en sloegen de tamboers der landmacht de taptoe met donderende slagen. Hierna deed zich de taptoe geslagen en geblazen door tamboer en pijpers van Kon. Marine hooren. Zacht klonk in stillen avond het gefluit der pijpers, nu en dan afge wisseld door doffe roffels of over stemd aan 't slot door donderende trommelslagen. Kapitein Bouwman maakte plaats voor kapitein Beuse- kom, dirigent der muziek. Na roffels en trommelslagen, klonk plotseling de vrooliike „Brabangonne", welke aan 't eiiiu door het publiek levendig werd toegejuicht. Na de opwekkende tonen van het Belgisch volkslied klonk de sleepende melodie van het oude Wilhelmus, eerst pianissimo, weldra krachtig, fortissimo. Onder applaus en gejuich kwamen H.H. Majesteiten op het balcon. De troe pen werden verdeeld in drie groepen en begonnen den voorbij-marsch. Twee groepen worden in carré rond het standbeeld opgesteld. Vijf mu ziekkorpsen der infanterie marcheer den onder spelen van de marche der grenadiers des Beiges lustig rond den Dam in groote cirkels, in kleinere rond de troepen om het standbeeld. Fantastisch schijnt het flambouwlicht in de koperen instrumenten. Bij de laatste ronde werd afgemarcheerd door de Paleisstraat. De tweede groep, de Marine-kapel met de pijpers van de mariniers en de grenadiers voeren denzelfden marsch uit onder het spelen van „Mein Ba- yerland." De kapelmeester liep met charmanten zwaai, den dirigentstaf voerend, door de troepen. De laatste groep, de muziek der huzaren, artille- en zeide „Kom hier, kind, ga hier maar op de bank zitten. Zoo, r>u zal ik eerst een glas melk voor je halen dan zal je wel een beetje op knappen." Marie bevond zich werkelijk in een toestand van halve verdooving. Zij steunde het hoofd op de hand en voelde, dat de veie en ontroerende indrukken van dezen dag haar weer dreigden te overweldigen. Hoe zou de oude man daar bin nen over haar toekomst beslissen De strenge trekken van zijn indruk wekkend gelaat, hadden haar vrees ingeboezemd, en te gelijker tijd voelde zij, hoe haar moeder zulk een vader moest hebben vereerd. Zij had wei dadelijk op de knieën om zijn liefde willen smeeken. Zij wilde niet rusten niet moede worden, voor dat zij va* hem vergiffenis voor de geliefde doode had afgeoeden. Maar wanneer hij haar niet in zijn huis wilde houden wat dan De uitnoodiging van haar beide jonge neven icon zij niet aannemen, dat voelde zij wel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1