Vrijda 16 September No. 218. 48e Jaargang. 1910. mnnenland. Feuilleton* VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Omtrent de taal, die bij het bezoek van den Koning en Koningin van BelgiS zal gesproken worden, verne men wij het volgende Alle ontvangsten zullen plaats liebben in de Hollandsche taal. Bij bel gala-diner zal echter de Konin gin de rede in het Fransch uitspreken, a wel omdat H. M. van meening js dat tot dusverre de Fransche taal js' geweest de diplomatieke taal, waarvan tot nog toe niet is afgewe ken zelfs niet bij het bezoek van den Duilschen Keizer. Wanneer daarvan nu werd afgeweken, zou dit kunnen worden opgevat als een inmenging van ons vorstenhuis in den taalstrijd in België, althans als zoodanig kun nen worden geëxploiteerd. Hiertoe nu meent het Hof, dat het Hoofd van den Staat niet mag me dewerken. Wanneer mocht worden opgemerkt, dat bij andere ontvangsten wel de Hollandsche taal gebezigd wordt, moet daarbij in acht genomen wor den, dat, ook al zijn degenen, die bet Belgisch echtpaar toespreken autoriteiten, deze niet geacht kunnen worden het hoofd van den Staat te vertegenwoordigen. Tweede Kamer. De eerste vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het nieuwe zittingjaar zal gehou den worden Dinsdag 20 September, 's namiddags 3 uur. Alsdan zal de Staatsbegrooting 1911 worden aangeboden en worden over gaan tot het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap der Kamer. Op den goeden weg. Minister Talma heeft over zijn voorstel tot invoering van raden van arbeid in de liberale pers critiek moeten hooren. Mr. J. van Drooge in het vrijzin nig-democratische „Land en Volk" is van andere meening. Hij schrijft, onder bovengenoemd opschrift Bekend is het genoegelijk verhaal van Tijl Uilenspiegel, die in een bijenkorf verstopt, door twee dieven werd weggedragen en om beurten fa een en den ander aan het haar kok lot zij, elkander de schuld ge ïnde, aan het bakkeleien raakten. Niet anders gaat het met de voor staders van de Rijksbank en die van be risico-overdracht, wanneer zij el fader de schuld geven van al de tegenspoeden onzer ongevallenverze- fattg, inplaats van de oorzaak te zoeken in den opzet dier verzekering, fibonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden 37.) Toen zij nader kwamen, zagen zij ™8 uit een mensch op den grond ®n en daarbij een koffertje of asc"l'e- Een dorpsbode, een dronken jfa of misschien wel een doode blaffend liep Nero er om heen. Nu staken de vrienden de handen de mouwen en tilden de onbe- Me op. Een vr0UW) nauwkeurig enw de bemerkten zij, dat zij jong 'e?k was. Zij droeg stadskleeding, beiden herinnerden zich niet haar gezien te hebben. L ttn de vreemde op de been was, iiih Zi' z'cbze"> richtte zich op "aar volle lengte, streek zich over jj, Vo°rhoofd en mompelde halfluid L rerd zoo duizelig maar nu ^Weerstaan." (j,Jï°ngelui steunden haar, en "k die den koffsr had genomen, haar tot het uiterste doorgevoerde centralisatie. Daar ligt naar onze bescheiden meening goeddeels de schuld ènvan het gebrekkig toezicht op rentetrek kers zoowel als premiebetalers, èn van de omvangrijke administratie, evenzoovelefinancieele oezwaren voor de verzekering. Vijf jaren geleden is door mij in een rapport aan het internationale congres te Weenen de wenschelijk- heid bepleit van decentralisatie der ongevallenverzekering door middel van plaatselijke instellingen, die te vens de dragers der ziekteverzekering zouden worden en hun medewerking zouden verleenen aan wat er verder aan verzekeringen mocht worden ingevoerd. Met groote instemming heb ik dan ook kennis genomen van een wets ontwerp van dezelfde strekking, een maand geleden door de tegenwoor dige regeering aan de vertegenwoor diging ingediend, het voorstel lot in voering van raden van arbeid. De veertig millioen. Het „N. v. d. D." merkt na eene bespreking van het wetsvoorstel in zake de kustverdediging op, dat daar mede niet bereikt zal worden hetgeen de naam zou doen vermoeden. Daarin toch is sprake van „kustverdediging". Maar door de voorgestelde maatrege len uit te voeren, zal de kust niet in beter verdedigbaren staat gebracht zijn. Dan zal de vijand op dezelfde wijze als nu eene landing kunnen doen op de uitgestrekte gedeelten van de kust, gelegen buiten de werkingsfeer van de forten te IJmuiden, nabij den Hoek van Holland, enz. Om een dergelijke landing te bemoeilijken of tegen te gaan, zou noodig zijn een krachtige vloot als die van Engeland of Duitsch- land. Nu het scheppen van een der gelijke vloot voor ons tot de onmo gelijkheden behoort, moet voor het tegengaan van eene landing hoofdza kelijk een beroep worden gedaan op de mobiele strijdkrachten te land de levende strijdkrachten. En daarom, als men het ernstig meent met de kustverdediging, dan is al weer hel wachtwoord verbetering van de levende strijdkrachten, bene vens verbetering van de middelen van verkeer en beweging langs en naar de kust. Ten slotte verklaart het blad, wat de gevaren van schending onzer neu traliteit bij eene botsing tusschen En geland en Duitschiand betreft, het eens te zijn met het betoog van den oud minister van marine, Cohen Stuart, dat noch het belang van Engeland, noch het belang van Duitschiand kunnen medebrengen, bij dien eventueelen strijd onze neutraliteit op een of ander punt te schenden. vroeg waar zij heen wilde. „Naar grootvader te Haiddorf." „Wie is dan uw grootvader „Dietrich Kruse op den Kru- senhof." Beide stonden verbaasd, zij geloof den hunne ooren niet. Grootvader Kruse, wat had die rnet dit stadsmeisje uit te staan „Wie zijt ge dan Waar komt ge vandaan Van tante Dora wisten de jongere familieleden zoo goed als niets. Men had nooit over haar gesproken, het was een streng verbod van den ouden Kruse. Slechts in onduidelijke bewoordingen zinspeelde men in het dorp wel eens op Kruses derde doch ter, die met een vreemdeling wegge- loopen was. „Ik heet Marie Liebreich," zeide het meisje dat tusschen haar helpers met moeite voortstapte. „Mijn moeder was de jongste dochter van Dietrich Kruse. Zij is dood, ik wil grootva der een brief van haar brengen." Dus een naaste bloedverwant. Wat waren die beide jonge mannen ver rast, en zonderling ontroerd. „Mijn nicht, dus," sprak Hendrik. Uit welke overwegingen dan weer duidelijk dit volgtdat wij er vooral voor hebben te zorgen, dat onze mo biele strijdkrachten in 't bijzonder de levende strijdkrachten zoo goed mogelijk in orde zijn. Kiezersstatistiek 1910. Als no. 138 der bijdragen tot de statistiek van Nederland, Nieuwe Volgreeks, uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is verschenen, de „Kieze/sstatistiek", be nevens aanvulling der verkiezingssta tistiek voor de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal over 1910. Uit de inleiding blijkt, dat ervolgens de kiezerslijsten van 1910 in ons land waren 854.539 kiezers voor de Tweede Kamer, 851.868 kiezers voor de Pro vinciale Staten en 781.641 kiezers voor de gemeenteraden, terwijl 29.337 kiezers hun kiesrecht in 1910 verloren, doordat zij het verschuldigde ter zake van aanslag, omschreven bij art. 10 der kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen gemiddeld 47 pet. der geheele mannelijke bevolking. Van dit aantal zijn in 1910, 62.12, 61.93 en 56.83 pet. kiezers onderscheidelijk voor de Tweede Kamer, de Provin ciale Staten en de gemeenteraden. Van de 854.539 kiezers voor de Tweede Kamer waren 58.130 aangifte kiezers en 796.409 ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. Voorts zijn de kiezers in de vol gende groepen te onderscheiden Belastingkiezers 772.127 huurkiezers 24.198loon- en pensioenkiezers 45.501 spaarkiezers 8.097examen kiezers 4.616; in totaal 82412 kiezers krachtens art. 1 B. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer, is van 1909 op 1910 met 10989 of 1.30 pet. toegenomen; de verschillende groepen kiezers onder scheiden naar den grondslag waaraan zij hun kiesrecht ontleenden, waren toen respectievelijk afgenomen met Beiastingkiezers 289; kiezers krach tens art. 1 B 1148 waaronder: huur kiezers 588, loonkiezers 1482, spaar kiezers 557, examenkiezers 1452 de ambtshalve- en aangiftekiezers, on derscheidelijk met 3.26 en 19.55. Ten slotte geeft dit nummer der Bijdragen een overzicht van de pe riodieke verkiezing van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benevens de tusschentijdsche verkie zingen van leden voor de beide Kamers der Staten-Generaal sedert 16 October 1909. Oefeningen der zeemacht. Onder leiding van den comman dant der stelling van de monden der „Wanneer ge over ons hebt hooren spreken, zoo za! ik u zeggen, dat ik de zoon van uw oudste tante Trina Beerman ben, en hij is Fedor Kruse. Zijn vader, de dominee te Kirchhau- sen, is een broederszoon van groot vader. „Ja ik weet van u allen, mijn moe der heeft het voor mij opgeschreven riep Marie verheugd. Het gaf haar een gevoel van zekerheid, alsof zij thuis was, nu zij hier dadelijk zulke naaste bloedverwanten aantrof. „Leun maar op mij," zei Fedor en hij trok haar arm door den zijne. „Het gaan valt je toch nog inoeie- lijk." „Wij zijn er dadelijk," zeide Hen drik, „zij hebben op de boerderij reeds licht branden, daar rechts tus schen de boomen. Ofschoon haar knieën nog beefden, voelde Marie zich toch zoo geborgen, dat zij op Fedors arm leunende heel goed vooruitkwam. De zwakke licht schemering in de verte had ook iets vertroostends. De neef ging met haar op het effen bermgras naast den rijweg e n leidde voorzichtig haar schreden Maas en van het Haringvliet, den schout bij nacht J. B. Snethlage, zul len van 19 September tot 6 October in het zuiderfrontier gecombineerde oefeningen der zeemacht worden ge houden. De beide eerste weken zullen be steed worden aan voorbereidende oefeningen, welke gesplitst worden in oefeningen van schepen in divisie- verband, het varen met gedoofde lichten en het beoefenen van den veiligheidsdienst bij eene met ge doofde lichten varende scheepsmacht door jagers (door torpedobooten voorgesteld), zoomede aanvals- en lanceeroefeningen van de torpedo- booten in groeps- en divisieverband, tegen schepen bij nacht, van de on derzeeboot tegen schepen bij dag en gecombineerde oefeningen van de torpedobooten en onderzeeboot tegen en de met in divisieverband stoo- mende schepen. Van 3 tot 6 October zal meer in 't bijzonder aan de uit voering eener onderstelling besteed worden. De scheepsmacht zal worden ge splitst in 2 partijen, een aanvallende en eene verdedigende partij, bestaande uit de volgende schepen Aanvallende partij onder bevel van den kapitein Ier zee G. L. Goedhart, de „Heemskerck", „Piet Hein", „Evert- sen" stoomvaarfuigen van het loods wezen, 1 groep torpedobootjagers, „G II", „Ophir", „Pangrango" en „Hadda". Verdedigende partij, onder bevel van den kapitein ter zee H. A. Schoonhoven, de „Reinier Claeszen", „Bever", „Balder", „Sperwer" onder zeeboot 1, 3 torpedogroepen (G 6, G 7, G 8 „Rindjani", „Tangka", „Ba- tok", „Goentoer"). Een gedeelte van de militaire kust wacht zal mede worden gemobili seerd. Van 19 Sept.—6 Oct. zullen de groepen X—XIII en van 26 Sept.— 6 Oct. de groepen IX en XIV wor den betrokken. De onderstelling zal eindigen in den achtermiddag van 6 October, de scheepsmacht wordt weder in de orde gebracht en stoomt via Hoek van Holland naar Rotterdam op, al waar tot Maandag 9 October zal worden verbleven en 10 October naar de onderscheidene standplaat sen wordt teruggekeerd. Ghrist.-Hist Unie. De algem. vergadering der Chr.- Hist. Unie zal gehouden worden op Woensdag 28 dezer, des voormiddags te halfelf, in het gebouw der Chris telijke Vereeniging van jonge Mannen aan de Prinsegracht te 's Graven- hage. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van het hoofdbestuur om de beeren mr. J. Brunt Jzn. en C. daar haar zwakte zijn menschlievend hart met medelijden vervulde, en daar zij er toch jong en krachtig uitzag, zoo deed die zwakte hem nog te pijnlijker aan. Hij vroeg haar, wat haar was overkomen. Zij vertelde, dat zij onder groote drukte afgereisd was, en verzuimd had, te rechter tijd te eten en dat zij toen gestruikeld en gevallen was. Hendrik, die met den koffer in de hand vooruit liep, dacht„Wat zal grootvader wel zeggen Zal hij haar goed opnemen Als hij boos is moet ze maar bij ons komen. Ik wil mijn huisgenooien waarschuwen, dat zij goed voor haar moeten zijnzij is toch van onze familie." Hij waardeerde zijn grootvader buitengewoonhij had tot nu gaarne gedaan, wat de oude had bevolen of aangeradenals hij echter er aan dacht, dat Kruse tegen dit arme schep sel hard zijn zou, voelde hij een hef tig verzet in zich op komen. Hij zou dan toonen, dat hij ook een heére- boer was, hij zou niet dulden, dat iemand, die zoo dichtbij aan hen verwant was, slecht werd behandeld. De gastvrijheid was ook een deugd. E. van Koetsvelt te benoemen tot buitengewone leden van het Natio- naal-comilé; voorts een referaat van dr. j. Schokking over gedwongen winkelsluiting. Tot slot een bespre king van den algemeenen politieken toestand en den toestand der Unie. Raad van State. Voor den Raad van State, afdeeling voor geschillen van bestuur, werd gis teren behandeld het beroep van den gemeenteraad van Ter Neuzen, tegen de niet goedkeuring van het gemeen teraadsbesluit tot intrekking van het besluit betreffende het bouwen eener nieuwe school. De heer Dees, wethouder, lichtte het beroep toe, onder mededeeling dat de bevolking achteruitgaat en de financieele toestand der gemeente niet gunstig is, terwijl de gemeente vermoedelijk aangewezen is voor een Hoogere Burgerschool met rijkssub sidie in de toekomst waarvoor de ge meente dus ook geld zal hebben te besteden. De Kon. beslissing volgt iater. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is de di visie, bestaande uit Hr. Ms. pant serschepen „de Ruyter," „Hertog Hendrik" en „Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, 14 dezer van Brisbane vertrokken. Bij de Woensdag te Rotterdam district I gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad ver kregen de hh. B. Hooykaas Jr. (chr. hist.) 1535, D. de Klerk (lib.) 1425, H. W. C. Stolie (S. D. A. P.) 1180 en dr. W. van Ravestein (S D. P.) 62 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de hee- ren B. Hooykaas Jr. en D. de Klerk. Algemeene kiesrecht-betooging. Op Zondag 18 September a.s. zal te Amsterdam des middags om 1 uur een nationale betooging voor alge meen kiesrecht plaats hebben, geor ganiseerd door de Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij en bedoeld als inleiding van een volks-petitionnement voor hetzelfde doel. De betooging wordt gehouden op een terrein aan de Roelof Hartstraat. Het uoord zal daar worden gevoerd doer de heeren J. E. W. Duys, Henri Polak, mr. P. J. Troeistra, H. Spiekman, Oudegeest, H. H. van Kol en mej. H. Ankersmit. Aan de betooging gaan optochten van de beide stations naar het terrein vooraf en zij wordt om 4 uur gevoigd door een optocht. Uit alle deelen van het larid zullen betoogers komen per gewone of extra reisgelegenheid. Hij kon het gemakkelijk dpen, een bloedverwant opnemen. Zuik een braaf meisje, dat die verre reis maakte, om den brief der doode moeder af te geven, dat moest men ec-ren. Zij waren er nuAls de oude nu maar in den stal was, dan zou tante Rika, die een gevoelig hart had, eerst voor het doodvermoeide schepsel kun nen zorgen. Marie zag in het helle licht dat, door de open staande bovendeur straalde, een ruim erf waarop water plasjes glinsterden, schuren stonden en daar naast eenige hooge kale boomen. Zij had gedurende de reis en op de portretten van haar vader reeds veel zulke hofsteden gezien, daarom kwam haar niets vreemd voor, Op den dorschvloer hing een lan taarn, aan beide kanten keken de koppen van paarden en koeien over hun kribben. Aan den overkant onder den hoogen schoorsteen lag de haardplaat, waarop een vuur brandde en het avondeten in een pot opbor relde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1