Donderdag No. 217, 48e Jaargang. 1910. 15 September gemeentebestuur. Feuillleiott. 'Üm Week tof Week "bTNNEN LAN&T" DE CHANGE, nge Office. GESCHIFT. &SCH aan huis SIERS. i. Telefoon 125. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks,, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. onveiligheid vaarwater. Pe Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 24 September a. s. een „e|,ietoefening zal worden gehouden L het fort IJmuiden dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be- en Ier gemeente-secretarie op eiken werkdag, van des v-ra- 9 tot des n-m- 4 ure. Vlissingen, 14 September 1910. O» Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. POLITIE. Stremming passage over de Schipbrug en de Tonnenbrug. De Burgemeester van Viissingen gezien de aanschrijving van den in genieur van 's Rijks Waterstaat dat tengevolge van het te water laten vanden torpedobootjager,, Wolff" op Zaterdag den 17 September a.s. de Schipbrug van 2 uur n.m. tot zoolang als noodig blijkt te zijn, voor het verkeer zal zijn afgesloten en de Tonnenbrug in den morgen van dien dag zal worden weggenomen en na afloop weder zal worden gelegd. Vlissingen, 14 September 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. BRANDWEER. Ter inzage liggen van het inschrijvings register voor de brandweer. Burg. en Weth. van Viissingen Gelet op ait. 408 der algemeene verordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat het inschrijvingsregister voor de mannelijke ingezetenen, die op den eersten januari van het iooper.de jaar hun 36ste levensjaar zijn inge treden en zij, die sedert de laatst gehouden inschrijving in de gemeente zijn komen wonen en hun 35ste levensjaar hebben volbracht, doch hun 56st.e nog niet hebben bereikt, ter secretarie dezer gemeente (bureau bevolking) ter inzage iigt van af den 16en tot en met den 30en dezer maand (Zondagen uitgezonderd) dal zij, die beweren, dat hun leef tijd niet overeenkomt met dien op hel register vermeld, verplicht zijn gedurende de ter visie ligging daar van bewijs over te leggen, terwijl bij niet-voldoening daaraan ter beoor deeling van Burgemeester en Wet houders, de inschrijving voor geldig zal worden gehouden en gehandhaafd; dat het register den laaisten dag 'an deze maand vordt gesloten en 36.) De oude Kruse werd door de ge- ee'® familie grootvader genoemd. «Zou het veld gauw droog genoeg 'I™ om te kunnen ploegen, groot- ader?" vroeg Hendrik, een sigaar ^stekend, dien de oude hem had gegeven. T.V'' doet wat zij wil, maar je J er op de hooge akkers toch spoedig mee kunnen beginnen." Zij e.n verder over het weer en er de laatste veeprijzen Hendrik zeid koe ver'tocht» etl Fedor iw' ,at h'ï er spoedig over zou v„atl denken, zijn ouders weer te hui,, k had een betrekking als LiilJk kan' in den omtrek van L»neburg gekregen. toé'net wordt schemerig," zei hij i Gii' u bij het venster gaande. i Kunt me wel een stukje weg daarna geen reclames meer worden aangenomen. Vlissingen, 15 Sept. 1910. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Is de tegenwoordige belangsteliing in de luchtvaart min of meer van ziekelijken aard en komt zij aan de wetenschap waarschijnlijk niet ten goede, men kan daar vrede mee hebben, wanneer men bedenkt dat een werk, dat alleen aan de vreed zame ontwikkeling der beschaving ten goede moest komen, maar al te zeer benuttigd wordt voor militaire doeleinden en dientengevolge aan leiding geeft tot jalousie en bezorgd heid bij de groote mogendheden. Hierbij komt het onweersprekelijke feit, dat de Franschen in dezen een voorsprong hebben en daarvan blijk baar profiteeren. Het gevolg is nu, helaas, dat de Diiitschers zich gaan toeleggen op de middelen van be strijding. Men siddert bij de gedachte, dat reeds een inrichting is uitgevon den, in staat een Maxim-kanon met twee bedieners door de lucht te dragen, bestemd om vliegmachines te vernielen. Ook de kolossale oorlogsschepen- van den nieuweren tijd schijnen wel dra als oud-roest te zullen worden beschouwd. De milliarden zijn weg geworpen. Men wil, ziende dat het zoo toch niet voort kan gaan, kleine slagschepen van een heei nieuw model invoeren, die de monsterschepen eerst kunnen bevechten en, wanneer deze dan op den bodem der zee liggen, ze verder volkomen overbodig maken. Zoowel in Duitschland als in Engeland is men hard bezig aan deze nieuwe manier van het geld op te maken. Deze schepen herinneren veel aan de vroegere monitors, die maar even boven het water uitstaken. Ze zijn zoo dik gepantserd, dat de zwaarste granaten er niet doorheen zullen kunnen gaan, namelijk zoo lang tot er weer wat anders is uit gevonden, dat er wel door heen gaat. Een toren draagt twee reuzenkanon- nen, in staat om projectielen van 2700 kilogram vlak achter elkander en met groote snelheid uit te werpen. Duitschers en Engelschen kunnen nu op dit nieuwe gebied weer tegen elkander opbieden. Turkije blijft iastig. Toen het klaagde bij de Kreta beschermende mogendheden over de verkiezing van Kretenzers in de Grieksche nationale vergadering, kreeg liet daarop een antwoord, dat weer niet bevredigde. TELEFOONNUMMER 10. Dat antwoord luidde, dat drie geko zenen, geen Hellenen, hebben moe ten bedanken, maar dat men aan de anderen geenszins verbieden kan om zitting te nemen, mits zij hunne be- stuursfunctiën op Kreta neerleggen. 't is volkomen juistmaar de Porte heeft toch een nog duidelijker verkla ring verlangd en meteen verzocht te verhinderen dat de bij de Kretenzer militie en gendarmerie staande Griek sche officieren door anderen van het Grieksche leger worden vervangen. Alzoo gebruikt, zoo lang ais het goed gaat, het nieuwe Turkije de mogend heden als poiitie-ambtenaren. In Rusland ziet men de toenemende kracht van Turkije met leede oogen aan en troost zich met de gedachte, dat men zich te Constantinopel in bedwang zal laten houden door de verklaring van den Franschen minis ter-president Pichon, dat alleen wan neer Turkije den vrede bewaart, het zal mogen rekenen op de plaatsing van de gewenschte leening aan de Fratische geldmarkt. Wat die quaestie der Grieksche of ficieren betreft, deze zit zóó, dat tel kens onderofficieren van de Grieksche gendarmerie op Kreta, naar Athene gaan en dan ais officieren terugkeeren. Turkije is van oordeel dat het strijdt met zijn belangen, dat op deze wijze, onder bevel van officieren van het Grieksche leger, een geregelde mili taire macht op Kreta gevormd wordt. Het hoofd der katholieke kerk be leeft tegenwoordig weinig genoegen van zijn verheven amot eri schijnt zich genoodzaakt te hebben gezien weer eens een nieuw besluit uit te vaar digen tot bestrijding van den tijdgeest. Men weet dat Rome altijd tegen de vrijmetselarij gestreden heeft, welke het modernisme verbreidt en nu schijnt het uitgekomen te zijn, dat er in de kerk zelf een soort van vrijmetselarij heerscht. Op zekere seminaria zouden, volgens het gerucht, met de hand geschreven blaadjes de ronde doen, waarin een kroniek van de moder nistische beweging vervat is, en zou er voorts beslag zijn gelegd op een lusschen seminaria onderling ge voerde briefwisseling omtrent de propagandeering van de nieuwe denkbeelden, in Duitschland wordt zelfs beweerd dat er een moder nistische samenzwering ontdekt is, die in verschillende landen hare ver takkingen had. Hoe dit zij, het hoofd der kerk heeft nog weer eens nieuwe instruc ties aan de bisschoppen gegeven, waarin wordt aangedrongen op een beier toezicht op de vorming van aanstaande geestelijken, aan welke het lezen van dagbladen en tijd schriften verboden wordt, terwijl alle Abonngments-Aduerfenfiën op zeer eoordeelige uooriwaarden brengen, Hendrik." De vriend was bereid, en de beide jonge mannen vertrokken. Zij sloegen den weg in, die uit kwam op den straatweg, langs wei ken de kandidaat de pastorie te Kirchhausen op de gemakkelijkste manier kon bereiken. Nero stapte in de voetstappen van zijn baas of zocht in het rond, wanneer hij iets bijzon ders rook. Gezellig babbelend stapten de vrienden voort zonder zich re haasten. „Zeg eens, Hendrik, waarom heb je ioch eigenlijk dezen middag je zuster Liesbet zoo ruw toegesnauwd Zij is zoo teergevoelig, ik zag, hoe haar de tranen in de oogen kwamen dat hinderde mij." „Sapperloot, Fedor, ik ben er achter gekomen, dat de jongejuf frouw heur haar met een friseertang bewerkt. Zou je dan niet nijdig worden „Dat is toch geen misdaad." „Dat hoort niet voor ons soort menschen Allerlei reukwerk heeft die gans op haar kamer." „Hebt gij nooit knevelwas gebruikt, toen ge in dienst waart Hendrik lachte. „Als jonge fat is men wel eens dwaas." „Liesbet is ook jong en net." „Moeder is te zwak. Zij heeft haar te lang te Celle gelaten op die kost school, dat was volstrekt niet noodig voor ons. Nu heeft zij geen lust in ons werk. Moeder en Lotte doen hel met pleizier, maar zij acht zich te goed daarvoor. Als vrouw op een boerderij zal zij nooit op haar plaats zijn." „Voor Liesbet za! er wel een ko men opdagen," zei de kandidaat. „Het is helaas tegenwoordig mode, dat het werk, wat de ouders doen, niet goed genoeg is voor de kin deren." „Dal gaat bij ons echter niet zoo sprak Hendrik met levendigheid voort. „Nuttige arbeid is voor nie mand een schande. Wij zijn eenvou dige heiboeren, moeten zelf aanpak ken en hard werken, maar dan heb ben wij het goed. Wat ons toebe hoort, wat onze handen helpen voortbrengen, zien wij groeien en gedijen. En al hangt alles af van Gods zegen, en van zonneschijn en regen te rechter tijd, zoo werken wij leeraren vóór het begin van hun cursus een bepaalden eed van trouw aan de kerkleer en de discipline moeten afleggen. Ai klinkt dit alles niet zeer weten schappelijk, ook andersdenkenden kunnen toch eerbied hebben voor een zóo noodig en onverdroten voort zetten van den strijd tegen den geest des lichtsalthans, indien men mag aannemen, dat het hoofd der kerk voiiedig op de hoogte gehouden wordt van wat er werkelijk in de wereld gebeurt. Het verbod van het lezen van dagbladen en tijdschriften zou daar anders wel aan doen twij felen. in Portugal hebben de verkiezin gen voor de Kamer plaats gehad. Verschillende verkiezingen worden ernstig betwist en de samenstelling der Kamer staat dus nog niet vast; maar de positie van het liberaal- conservatieve kabinet staat in ieder geval zeer zwak. De republikeinen hebben goed gewonnenzij kunnen voor't minst op veertien zetels reke nen. Te Lissabon gingen zij vooruit van vier tot tien en vooral schijnen zij veel geestverwanten in leger en vloot te hebben. Onder de republi- keinsche volksvertegenwoordigers al thans is.... een vice-admiraaliets wat ons Hollanders wel een weinig komisch moet toeschijnen. Het succes der republikeinen wordt toegeschreven aan hunne maar al te gerechtvaardigde protesten tegen de aan het iicht gekomen financieele schandalen, waaraan het kabinet zich wel zal dienen te laten gelegen leg gen. Trouwens, wanneer wordt in Portugal niet geknoeid 't Schijnt er al niet beter toe te gaan dan in Rusland, bet traditioneel gebied van omkooperij en knoeierij. Bij de leveranties voor het Russische leger moeten weer verschrikkelijke dingen zijn voorgevallen. Wanneer een leverancier van uni formen te veel steekpenningen in handen van de ambtenaren had moe ten laten, omdat hij anders de be stelling niet gekregen had, en wan neer hij daarom slecht goed le verde (want de man kon die schade toch zelf niet dragen) dan pasten de ambtenaren het eenvoudige mid del toe, om geheele wagonladingen met zulke stukken te doen..,, ver dwijnen Dus, zij profiteeren er goed van de leverancier kreeg zijn geld en de staat kreegniets Wanneer een leverancier van suiker, de hoeveelheid waarvoor hij betaaid was niet had afgeleverd, om de een voudige reden dat hij de officieren van de intendance de hand had moeten stoppen, dan iegden de amb tenaren er maar een fiksche portie toch zelf mede. Dat moest ieder mensch verheugen." Ik ruil met nie mand, zeifs niet met mijn ritmeester, die een prachtig eskadron comman deert; zulk een man moet altijd ais onze haan met éen oog naar boven ioeren, of er niet ergens een havik komt toeschieten om hem de veeren uit te rukken." „Nu, wij moeten allen in het leven ons wel eens een veer laten uitruk ken. Dat is regel in de wereld en het schaadt ook niemand. Liesbet zal zich er ook wel in leeren schik ken, als je haar maar met broeder lijke liefde te gemoet treedt." „Waarom kan Lize niet zoo aan pakken ais jelui Anna? Het is een groot genoegen, die te zien wer ken." „Waarom Wel, omdat tot ons geluk de Schepper aiie schepselen verschillend gemaakt en verschillend begaafd heeft, en dat is goed wegens de verdeeling van den arbeid. Wat voor den een goed is, is nog niet goed voor allen, zegt Goethe." „Daar hebt ge gelijk in; ik wil niets ter wereld liever doen, dan mijn veld bebouwen, mijn vee voe ijs bij en.... het gewicht kwam uit. Wat zulien wij er van zeggen De gelegenheid maakt den dief. Nu en dan wordt wel eens een onder zoek ingesteld naar den voorraad, die in zeker magazijn behoort te wezen, maar dan gebeurt het dat even vóór het onderzoek brand uit breekt Ga dan maar eens kijken of alles er we! is Heigeen den staat alleen volgens de jongst ontdekte schandalen ont stolen werd, wordt begroot op hon derdduizend roebels per jaar; maar het moet erkend worden dat de die ven het geld onder de menschen brengen, want hc-t bleek o. a. dat te Tsarskoje Selo, waar de Czaar woont, vele ambtenaren, die zich rijkstalen, in een nieuwe villapark gezellig bij elkaar woonden. De naam van het villapark wordt niet genoemd. Bezoek van H. M. de Koningin. Gisterenmiddag halfdrie arriveerde H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame en een kamerheer, per extra- trein van Baarn aan het Centraal station te Amsterdam. Hare Majesteit werd ontvangen door den burgemeester, jhr. mr, A. Röell, en de heeren jhr. mr. W. F. van den Wijck en J. K. Bottema, na mens den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. De Koningin onderhield zich in de Koninklijke wachtkamer eenige oogenblikken met deze heeren, en begaf zich vervolgens per automo biel naar het Paleis. Geruimen tijd voor H. M. de Ko ningin ten paleize aankwam, had zich, ondanks den regen, een dichte menigte op den Dam voor het Ko ninklijk paleis verzameld. Het pu bliek werd door de politie tot aan de kleine steentjes toegelaten. Tc vijf minuten over half drie reed, de auto mobiel, het eigendom van Z. K. H. Prins Hendrik met den Koninklijken standaard getooid, onder gejuich het Damplein op. De wacht kwam in het geweer en onder hernieuwd gejuich steeg H. M. uit. Zij vertoonde zich even later voor de vensters van het paleis en opnieuw juichte de menigte op den Dam. Nadat H. M. zich over tuigd had dat in het paleis alles orde was gebracht voor de ontvan, van het Belgische Koningspaar, ver tiok H. M. per auto naar Baarn. in Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Over de taalquaeslie wordt zoo wel in de Belgische als in'onze pers breedvoerig van gedachten gewisseld. De Fransche taai wordt, volgens „de Tel." gebruikt, omdat alle vreem- deren, en in de vrije natuur leven. Je zoudi niet kunnen gelooven, hoe mij de groote stad en de kazerne walgden." „En ik dweep, zooals je weet, met mijn beroep. Wat kan heerlijker zijn dan het indringen in de waarheden en schoonheden van onzen heiligen godsdienst En later deze waarhe den aan een aandachtige gemeente verkondigen, dat is een heerlij Ke gedachte. Ik beef dikwijls van vreugde, als ik mij dat voor den geest roep." De jonge godgeleerde had vol geestdrift gesproken. Hendrik luisterde wel met aan dacht naar zijn vriend, maar sloeg tevens acht op de omgeving, en hij riep plotseling: „Kijk eens, Fedor, wat heeft Nero daar toen? Hij blaft als een gek!" De beide jonge mannen stapten er heen. Het was zoo schemerig ge worden, dat zij niet konden onder scheiden, wat den hond zoo hard deed blaffen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1