Woensdag 14 September BLOOKER's CACAO; Gemeentebestuur. DAALDERS Feuilleton, No. 216. 48e Jaargang. 1910. BINNENLAND. VL1SSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftdoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de H'Si'tiitJiiig'iiciErgiigsei! voor jongena en voor meiajes. neeater en Wethouder! van VLis- swgen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kindereu of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deffi Gemeente dat vanaf Maandag 5 tot en met Don derdag 15 September a.s. uitsluitend ter Gemeente Secretaris (Griffie) ie deren werk dag van des voormiddags 9 tot 13 uren gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursusssn gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten en dat de cursussen zullen aanvangen den 1 October a.s. Het onderwijs zal worden gegeven behoudens nadere goedkeuring door den Gemeenteraad, 'a. aan den cursus voor op Maandag, Dinsdag, Donder en Vrijdag, des avonds van 6 tot 8l/t uur; in de volgende vakken lezen, schrij ven, Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde, vaderlandsche ge- echiedenia en Engelscb b. aan den cursus voor meisjesop Woensdag en Zaterdag namiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakkenNederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken en koken. N. B. Zij, die in het bezit van een Irouwboekje zijn worden verzocht, dit bij do aangifte mede te brengen. Vlissingen, 3 September 1910. Burg. en Weth. voornoemd, 0. A. KALBFLEISCH, L. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van Ys ons cts' ii 1 ons 18 Vj pond 42Ys ■I 1 pond 80 ii 2 pond 150 I. 35.) Naast haar lag de zwartgevlekte huiskat, die haar steeds op den voet v°igde. Het spinnewiel snorde en de ou<je hangklok aan den wand tikte. Daar Dietrich voor ongeveer vijf wintig jaar schout geworden, en p met de gendarmen in aanra- ng gekomen was en hier en daar terechtzittingen had bijgewoond, as hij belang gaan stellen in de palingen der wetten en verorde- l .®tn' Hij las boeken over staat- 'Shoudkunde, het officieele blad «n met zyn gezond boerenverstand alk! zictl ineeningen over en h'-Wat er 'n wereId voorviel, tm,i "turfde die meeningen ookge- ,ust uitspreken. nart 'uister eens, kind," zeide hij tuk end' hier heet een hoofd- statistiek over de sociale toe Opening van de Staten-Generaal. In de „St. Ct." no. 213 is opge nomen het programma voor de ope ning van de zitting der Staten-Gene- taal te 's Qravenhage, op Dinsdag 20 September a. s. H. M. de Koningin zal te één uur van het Paleis afrijden. De sfoet zal rijden door de Heulstraat, het Lange Voorhout en den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. Naar het Paleis wordt gereden van het Binnenhof, over den Korten Vij verberg, het Lange Voorhout en door de Heulstraat. Voorts zijn in bedoeld nummer van de „St. Ct." opgenomen de bepalin gen van orde, getroffen door den voor zitter der vereenigde vergadering. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Bij de ontvangst te Roosendaal, zal den hoogen gasten door het dochtertje van den vice-consul een bouquet aan geboden worden. Vrijdagmiddag te vijf uur ontvangt het Belgische Koningspaar in de troon zaal te Amsterdam de Belgische consuls in Nederland en de Belgische kolonie. Bij gelegenheid van het gala-diner, dat Donderdagavond in de burger zaal ten paleize wordt gegeven, zuilen, aldus de „Tel.", H. M. de Koningin en Koning Albert van België, elkaar toespreken. De eerewacht aan het Paleis zal op 15 dezer worden betrokken door een compagnie grenadiers, onder bevel van den kapitein jhr. R. H. S. Q. Six. Bij gebrek aan iogiesruimte in de kazernes worden de muzikanten, die aan de taptoe deelnemen, onderge bracht in het militair logement en in een iedigstaande school op de We teringschans. Gedurende de avonden van het Koninklijk bezoek zal de Dam elec- trisch worden verlicht, meldt het „Hbld." Deze verlichting is niet niet het oog op de taptoes want deze zal piaats hebben bij fakkellicht. Wanneer de muziekkorpsen Donder dagavond zijn opgesteld, zal de straatverlichting op den Dam worden gedoofd, om het effect der flambouwen te verhoogen. Onze kustverdediging. „Land en Volk", het regeerings- voorstel om 40 miilioen te voleeren voor de kustverdediging aanbevelend, wil aannemen, dat de ministers het deden zonder pressie van buiten af, met name van Duitschiand. Maar dan dringt zich de vraag op standen, en het handelt over de vele menschen in de groote steden, die geen werk kunnen vinden. Daar er nu in Berlijn duizenden Ieegloopers en luiaards zijn, en op het platte land voor geen geid handen te brij gen zijn zoo moest men allen, die in de stad te veel zijn, op den krui wagen zetten en daarheen brengen, waar men. ze goed kan gebruiken. Zie eens, dat moesten ze zelf be grijpen." „ja, vader," zeide Rika en hield een oogenblik haar spinnewiel stil. Zij was stil van aard, had een groo- ten eerbied voor zijn meening en stemde gewoonlijk met hem in. „Waarom maken zij dan geen korte metten en zenden ons in den oogst tijd werklieden „Men kan geen mensch tot zijn eigen bestwil dwingen. En die in de stad zijn, willen er in de meeste gevallen niet van daan." „Ik begrijp maar niet, hoe men in zulke kleine kamers kan leven, bij ons is het toch veel mooier." „Dat vind ik ook. Maar daar groeien vele kinderen op, die geen andere toestanden kennen en wie in de waarom de voordracht eerst nu kwam. Het blad citeert gespatieerd deze zin snede in de memorie van toelichting „Zoo zal, in verband met de in de laatste jaren meer op den voorgrond getreden verplichting om te allen tijde in staat te zijn onze onzijdigheid aan de zeezijde stipt te handhaven En schrijft dan Wat is de juiste beteekenis van deze woorden Is hier bedoeld de moreele verplichting, een stijlbloempje, dat een krijgsman zoo gaarne te pas brengt in een vaderlandslievende speech, of hebben wij hier te maken met een contractueele verplichting, een uitvloeisel b.v. van de Noordzee- entente Hij, die in dat opzicht ietwat scep tisch is aangelegd en de woorden goed bekijkt, vindt hier voetangels en klemmen op zijn weg. De moreele verplichting om te zorgen, dat wij in staat zijne onze onzijdigheid te kunnen handhaven, heeft altijd bestaan nu is echter volgens de mededeeling der regeering in de laatste jaren meer op den voorgrond getreden de verplich ting om te allen tijde in staat te zijn onze onzijdigheid aan de zeezijde stipt te handhaven. Wie den nadruk legt op de door ons gespatieerde woorden, kan daaruit zijn conclusies trekken. Het zou wei van belang zijn, dunkt ons, voor de Nederiandsche natie, om eens precies te weten, hoe het daarmee eigenlijk staat. Maar hoe dit ook zij, de tegen woordige regeering is van oordeel, dat ons land aan die verplichting niet kan voldoen. En aangezien er volgens haar te eeniger tijd oorlog zal komen tusschen Engeland en Duitschiand, moeten er maatregelen worden genomen „om onze neutra liteit ook aan de zeezijde stipt te kunnen handhaven en daartoe aan ieder der strijdende partijen het in bezit nemen of gebruiken onzer ha vens, zeegaten en vaarwaters met beslistheid te kunnen ontzeggen." „Deze overwegingen moeten" aldus staat er in de memorie van toelichting aldus „er toe leiden, aan het stelsel van kustverdediging den eisch te stellen, dat de kustver- sterkingen te alien tijde in voldoen den staat van tegenweer en in zoo danige:'. gevechtsvaardigen toestand verkeeren, dat op elk oogenblik over een voldoend zij het dan nietten volle afwerend vermogen kan worden beschikt." Dit is krijgsmanstaai. Een toast, zooals die bij militaire plechtigheden gehouden wordt en dan wel indruk maakt. Maar de burgerman, die de millioentjes moet opbrengen, vraagt zich af, of hier niet een beetje veel geëischt wordt en of het niet met wat minder kan. stad opgroeit, verstaat geen landar beid. En de jonge kerels in de kazernen, als die eenmaal het bonte leven en alle genoegens kennen, willen zij er niet van daan en rekken hun leven in gebrek en ontbering. Evenzoo de meisjes, die naar de stad gaan om er te dienen. Wie ar beiden wil, kan bij ons echter ook spoedig een goed stuk brood ver dienen, en zich een beetje opwer ken er ligt nog veel land braak en wacht op handen, maar alle steed- sche pracht en vermaak ontbreekt." Hij stak zijn pijpje weder aan, dat onder het spreken was uitgegaan. De kamerdeur wetd geopend, en twee jonge mannen traden binnen. Hendrik Beerman, kleinzoon van Kruse, was de krachtigste en flinkste van beiden. Met zijn krullend blond haar, zijn goed verzorgden knevel, het frissche gebruinde gelaat en de vroolijke blauwe oogen, zag hij er uit als een toonbeeld van mannelijke jeugd en gezondheid. Hij had bij de cavalerie gediend en hij had nog een militaire houding. De oogen van den oude glinster den, toen zijn kleinzoon hem nader In al zijn consequenties doorge voerd, beteekent immers hetgeen de regeering vraagt dat onze kustver- sterkingen het te allen tijde moeten kunnen opnemen tegen de Engelsche vloot? Want van die zijde dreigt het gevaar van „onverhoedsche bedrei ging of een coup de main (over rompeling) zeer kort na of gelijk tijdig met een formeele oorlogsver klaring." Een zoodanige sterkte krijgt de regeering niet voor veertig miilioen. En zoo zou het dus wel eens kun nen wezen, dat er na deze veertig nog weer andere millioenen gevraagd worden. Belangrijk Atjehnieuws. Naar de „Arnh .Ct." verneemt, heeft de gouverneur van Atjeh, die tijde lijk te Arnhem vertoeft, gister tele grafische mededeeling ontvangen. dat zijn neergelegd Teungkoe Otjhi Ma' el Tiro en het vijandig landschaps- hoofd Keudjioeen Geumpong, en dat in de onderafdeeling Meulaboh zich gemeld heeft Teungkoe Pidië met een honderdtal volgelingen. Het ver zet in Pidië en Malaboh kan hiermee als geëindigd beschouwd worden. Middeib. Technische schooi. Gisterenmiddag had te Utrecht de plechtige opening plaats van de Middelbare Technische school voor de bouwkunde. Een groot aantal be langstellenden, waaronder vele auto riteiten, waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter van den Nederland- schen Aannemersbond, de heer J. N. Hendrix, hield een rede. Hij dankte allereerst minister Talma en den ver tegenwoordiger van minister Heems kerk, den inspecteur van het middel baar onderwijs, den heer De Groot, voor hun aanwezigheid. Hierna deed hij uitvoerig mededeeling van de geschiedenis van den arbeid, die voorafging aan de oprichting der Middelbaar Technische schooi. Hierop hield minister Talma een rede tot opening der schooi. Ten slotte sprak de heer Hendrix nog een kort woord, waarbij hij de zorg voor de Middelbare Technische school overlegde in handen van het schoolbestuur, en zijn vertrouwen uiisprak in den directeur, den heer Dwars. Ds viiegweek te Bergen-op-Zoom en Amsterdam. Gisteren is Verstraeten te Bergen-op- Zoom, niettegenstaande den wind nog eenmaal opgestegen. Er was weinig publiek hoogstens een 500 menschen. De viiegweek is voor het comité een schadepost, daar de kosten niet gedekt worden. de. Al was Hendrik zijn lieveling, toch deed hij moeite om deze voor liefde onder een barschen toon te verbergen. De ander, Fedor Kruse, de zoon van Dietrichs neef, den dominee te Kirchhausen, was kandidaat tot den heiligen diensthij was bevalliger van bouw en had een fijn nadenkend gezicht. De jonge bloedverwanten, zoo verschillend van beroep, waren even oud en de beste vrienden. Een bruine langharige patrijshond voigde hen. „Goeden dag, samen", zeide Hen drik en trad op zijn grootvader toe," „Fedor wilde nog eens zien hoe het hier gaat „Hoe gaat het, oom Dietrich vroeg de kandidaat zijn grootvader de hand reikend. Toen wendde hij zich naar Tante Rika. De oude Kruse stond op, zijn breedgeschouderde gestalte kwam boven de beide jongelui uit; hij stiet bijna tegen de lage zoldering. Zijn houding dwong eerbied af door het eerwaardige in zijn voorkomen. „Ga zitten, jongens, laten wij een beetje praten," zei hij en wees op Te Amsterdam heeft Olieslagers zoowel Zaterdag als Zondag de veie dujzenden belangstellenden teleur moeten stellen. Gisteren heeft hij tussehen half vier en vier uur ongeveer zeven minuten boven het terrein aan den Amstel rondgevlogen. Nadat hij eenige krin gen had beschreven en behouder, was neergedaald had hij gezegd, dat hij, hoewel de rukwinden dezen korten iocht vrij gevaarlijk hadden gemaakt, vermoedelijk nog eens zou opstijgen als de wind later in den middag wal zou zijn gaan liggen. Doch dit was niet het gevalinte gendeel de noordewind wakkerde aan. „De wind laat het niet toe," zoo zeide hij tegen halfzeven tot het pu bliek. „Morgen vlieg ik tweemaal, eens om drie en eens om vijf uur", voegde hij er op zijn gemoedelijken toon bij. Een Nederiandsche militaire aviateur. Naar we vernemen, heeft de heer Liitge, die van zijn commandant eerst geen verlof kon krijgen om, zoolang hij onder dienst was, met zijn Blériot op te stijgen, thans toch een vlucht volbracht. Vrijdagavond, om half zeven, steeg hij in de buurt van Garderen, bij ta melijk gunstig weer, met zijn toestel op, beschreef op een hoogte van 50 meters groote cirkels, vloog langs het kamp van Millingen en daalde toen het donker werd. De landing had vlot plaats. Eenige vrienden van den luchtvaar der, die in korporaalsuniform opsteeg, boden hem bij deze, zijn eerste vlucht op Nederlandschen bodem, een krans. Zoo is de heer Liitge toch de eerste militaire vlieger in ons land geworden. We kunnen tenslotte nog meedee- len, dat de heer Lüige een voorzich tige jongeman is, die niet zal opstij gen, dan wanneer het weer daarvoor gunstig is. („H. C.") Jacob Gats. Gisteren, 12 September, was het 250 jaar, dat „Vader" Cats op bijna 83jarigen ouderdom overleed. De hoofdgebeurtenissen uit zijn leven zijn bekendzijn geboorte te Brouwershaven, 10 November 1577. zijn student worden te Leiden op 15 a 16 jarigen leeftijd; zijn vestiging te Middelburgzijn benoeming tot pensionaris te Middelburg, later van Dordrecht, ten slotte tot raadpensi onaris van Holland de winstgevende poiderbedijkingen, door hem met zijn broeder ondernomenzijn leven op het Haagsche „Zorgvliet" en... „Aiie de Wercken." Eigenaardig is, dat Cats eerst op meer dan veertigjarigen leeftijd be gon te dichten. Zijn „Sinne- en een paar stoelen, die Hendrik bij- schikte. „U moet ook de groeten van mijn ouders hebben, tante," zeide Fedor tot Rika, die haar spinnewiel weg schoof, en den jongen bloedverwant vriendelijk aankeek. Zij gevoelde een moederlijke teederheid voor Fedor, dien zij in zijn kindsheid trouw ver zorgd had. De patrijshond liep met opstaande ooren en stijf opgerichte staart naar de katdeze zette een krommen rug, begon te blazen en drukte ziei: tegen haar meesteres aan. „Stil, gespuisriep Fedor. „Koest, Nero Rika tilde de kat op haar schoot. „Wees maar stil, Mies." De hond, die een schop had gekregen, trok zich terug en ging aan Hendriks voeten liggen. Fedor vertelde van de pastorie. „Vader hoopt, dat het Zondag beur weer is, dan spant grootvader da paarden voor de sjees, en gij allen komt bij ons." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1