I G°. 13 September Feuillletofi. No. 215 m m 48e Jaargang. 1910. kolken, ten. sur der IV. raat. ■velend, Coiffeur. O oa sr Of o tn ut o 3" 3 sr o e en >DE naand. Adres ertsen no. 20. of meid- MANSE- morgenureti de. iCourant." IK-U1BTES, DE VELDE. L INTEL'S. it» VLISSINGSCHE Pinsdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageüjkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. jlNNENLAND. Het bezoek van het Belgisch Koningspaar. Kaar het „Hbld." verneemt, zullen de reeds vermelde muziek- aan de taptoe op den Dam, Iwelke a. s. Donderdagavond halftien j niaats vindt, deelnemen van de ma- Ijjje 52 tamboers en pijpers, van de linfanterieregimenten en de genie groepen 100 tamboers, van infanterie Jen de vestingartillerie 60 hoornbla- hets, van de bereden wapens 60 Ilfompetters. De taptoe staat onder leiding van ka- IpiteinBoellaard van Amsterdam,terwijl le luitenant Bouwman zal diri- .eren. Staande voor het Kon. Paleis lallen de militaire muziekkorpsen de |Biaban?onne en het Wilhelmus ten Igehoore brengendaarna zullen zij I in drie groepen opmarcheeren onder [lietspelen van verschillende marschen. eerste groep zal zijn samenge- .|d uit de muziekkorpsen van het [instructie-bataljon, van het 7e, 8e, je, 10e en 11e regiment infanterie; [de 2de groep uit de Kon. Mil. Kapel, |het korps van de grenadiers en ja- en dat van de Marine de 3e :p uit de korpsen van het le, 2e, Be, 4e, 5e en 6e regiment infanterie. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur |ul de receptie plaats hebben van de Kolonie te Amsterdam. De |Koning zoowel als de Koningin der zullen daarbij aanwezig zijn. [Donderdagmiddag voor het diner zal [de Koning verschillende personen [ontvangen, die hun opwachting wen- jsthen te maken. Deze audiëntie heeft |in de troonzaal van het Konnklijk [paleis te Amsterdam plaats. het bezoek aan het Rijksmu seum en hel Burgerweeshuis, wordt [liet program gevolgd van het bezoek p den Duitschen Keizer in De- [cember 1907. De voorbereidingen die plaats [hebben voor de taptoe ter gelegen heid van het Belgisch Vorstenbezoek, horden met grooten ijver vervuld. De luit,-dir. Bouwman heeft de vorige repetitie gehouden Woensdag [te Bergen op Zoom (het 3de) Breda pel 6e), 's ifertogenbosch (het 2de) [Donderdag: te Nijmegen (het 11de), [Arntaii (het 8ste) Amersfoort (het p), Vrijdag: Kampen (instructie- jtoljtn), Assen (het 1ste), Leeu warden (het 9de), Zaterdagden [Helder (Kon. Marine), Amsterdam Pt 7de), Zondag: Haarlem (het 10de) [leiden (het 4de). Bij verschillende IpttKnten werd Bouwman met Tanfare's begroet. Woensdag heeft de perale repetitie te Amsterdam plaats. Voorzitter Tweede Kamer. I Haar men verneemt, heeft graaf Van 134.) dit niet zeer duidelijke ant- j, «d vroeg Marie, of er iemand L 1(011 gaan, om haar den weg te Hu'en 'laar koffer te dragen, was niet noodig, heette het, Ben ti" vo'strekt niet dwalen. Berst L ?,atweg langs, en dan rechtsaf wiizer rïaar s*ond een we§" liidJ' Cn ^rusenhof, waar zij heen 1 Was de naaste boerderij. Zoo nao niemand lust om mee te "aar handkoffer was ook zoo paar |°«w als 0le'i en zoo'n jonge flinke zij was, kon hem zelf wel de bloedverwanten niet luwend I.?."16 den indruk maken, alsof zij Bylandt gevolg gegeven aan het ver zoek van verschillende kanten tot hem gekomen, om zich weer beschik baar te stellen voor het voorzitter schap der Tweede Kamer, in het aanstaand zittingsjaar. Pust was, en daar zij zich uit- itnma fevQelde' zij zich nog h aen weg aanduiden en wij- 1 i ondernam getroost den tocht. Uitstel van herhalingsoefeningen. Blijkens een circulaire van den minister .van binnenlandsche zaken zal voortaan steeds door den minis ter van oorlog, in de vóór 1 Juni uitgaande beschikkingen, waarbij uit stel van herhalingsoefeningen wordt verleend tot in het volgend jaar, worden medegedeeld of de adres santen al dan niet behoeven deel te nemen aan het onderzoek in het jaar, waarin de opkomst voor herhalings oefeningen had moeten plaats heb ben. Ook de Commissarissen der Ko ningin zullen bij de gebruikelijke ken nisgeving van het verleende uitstel dienovereenkomstig worden onder richt, waardoor zij in staat zullen zijn den burgemeester en den militie-com missaris de vereischte gegevens te verschaffen. Met den minister van oorlog komt het ook den minister niet noodig voor om in de na 31 Mei uitgaande be schikking van dezen aard eene mede- deeling op te nemen nopens even- tueele verplichtingen tot deelneming aan de inspectie in evenbedoeld jaar. Uitstel van herhalingsoefeningen tot in het volgend jaar, verleend op 1 Juni of later, gaat alzoo nimmer ge paard met herleving van de verplich ting tot deelneming aan de inspectie in het ioopend jaar. Bovendien is ook de vraag gedaan of de verlofgangers, aan wie in een zeker jaar uitstel van herhalingsoefe ningen is verleend tot in het volgend jaar, in laatstbedoeld jaar aan de in spectie behoeven deel te nemen, om dat zij alsdan onder de wapenen ko men. Die vraag wordt door den mi nister van oorlog en zijn collega van binnenlandsche zaken ontkennend beantwoord. In verband met een en ander ver zoekt de minister den Commissaris der Koningin de gemeentebesturen, alsmede de militiecommissarissen in de provincie met het bovenstaan de, voor zoovee! noodig, in ken nis te stellen en eerstbedoclden daar bij uit te noodtgen in de openbare kennisgeving, door hen ingevolge art. 126, tweede zinsnede der militicwet 1901 te doen, te vermeiden, dat de verlofgangers, aan wie vóór 1 juni uitstel van herhalingsoefeningen reeds werd of nog wordt verleend tot in het volgend jaar, in het loopend jaar welaan de inspectie moeten deelne men, tenzij zij uit anderen hoofde daarvan alsnog mochten zijn of worden vrijgesteld en voorts dat in het begin gevoelde zij zich moedig en bemerkte geen vermoeie nis. Frissche, scherpe lucht waaide over de vlakte, die als met een wit laken bedekt scheen, waaruit hier en daar bruine heide en plekjes jong groen te voorschijn kwamen. De wind dreef grauwe wolken langs den bkekblauwen hemel. Betken, prijkende met jong loof en katjes, stonden in regeimatige rijen langs den rechten straatweg, waarop Marie voortschreed. Na eenigen tijd moest zij den kof fer in de andere hand nemen en haar schreden verkleinen. Een pijnlijk ge voel van honger kreeg zij, het speet haar, aan het station nog niet eens iets te hebben gegeten. Wat was hier alles stil en som ber! De lucht, die steeds .kouder en vochtiger werd, maakte de adem haling moeilijker. Zij werd er be nauwd van en al voorsiappende kwam als in een droom haar voor den geest, wat zij in de laatste vier en twintig uren had doorleefd. Zij zag zich aan de schrijftafel van haar moeder, het was alsof zij zelf TELEFOONNUMMER 10. die verlofgangers, in verband met het hun verleend uitstel van herha lingsoefeningen in het volgend jaar niet aan de inspectie behoeven deel te nemen. De Middenstand. Op de in Augsburg de vorige week gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van het „Institut internatio nal pour l'étude du problème des classes moyennes", onder voorzitter schap .van den „Unterstaatssekretar, prof. dr. Von Mayr (van Munchen) waren voor Nederland tegenwoordig de heeren mr. Aatberse (lid der Tweede Kamer als vertegenwoordiger der Ned. regeering) en j. S. Meuw- sen ais vertegenwoordiger van den Middenstandsbond. De heer Aalberse hield eerst in het Duitsch en daarna .in het Hollandsch een redevoering waarin hij in het kort een schets gaf van de wijze waarop de Nederland- sche Middenstand is georganiseerd in verband met den steun welken de regeering verleent bij vak en handels onderwijs als het particulier initiatief gesproken heeft. Deze redevoering werd hartelijk toegejuicht, om de heldere uiteenzetting van het onder werp. Nadat was medegedeeld, dat door de regeeringen van Duitschland, Oostenrijk, Neder-Oostenrijk, Baden, Beieren, België, Hessen-Darmstadt, Luxemburg, Nederland, Pruisen, Sak sen, Zweden, Denemarken, Hongarije en Wurtemberg tot een gezamenlijk bedrag var, ruim 13.000 franken jaarlijksche subsidies aan het Institut waren verleend, werd op voorstel van den heer J. S. Meuwsen met algemeene stemmen décharge verleend aan het permanent secretariaat te Brussel voor het gehouden beheer. Den volgenden dag waren de ver schillende referendums aan de beurt. Voor Nederland zijn de heeren dr. Nouwens en Tutein Nolthenius van af de oprichting van het Institut lid van hei centraal bestuur geweest. Nu had de heer Tutein Nolhenius wegens tamilie-omstandigheden voor deze functie bedankt, en werd in zijn plaats tot bestuurslid voor Ne derland gekozen de heer J. S. Meuwsen. flbonnements-ftdvertenfiën op zeer uoordeelige uoorwaarden De vliegweek ie Bergen-op-Zoom. Gisteren was het te Bergen op Zoom op het vliegterrein bij de Costerscheide zeer druk. Uit alle piaatsen uit den omtrek en ver daar- buiitn waren veie honderden naar Bergen op Zoom getogen om den Belg Leon Verstraeten te zien vliegen. Die duizenden werden hoewel daar aanvankelijk veel kans toe be stond niet teleurgesteld, tenminste in zooverre dat Verstraeten nog doorleefde, wat de dierbare overle dene haar had medegedeeld. Was zij het niet, die nu ging, om haar vader vergiffenis af te smeeken Ook zij zelf had haar vader zonder zijn toe stemming verlaten. Nu reed zij in haar deftig trouw kleed met de drie mannen door de dukke straten. Zij stond voor het hekwerk, en werd door een vreem den heer toegesproken. Wat een brandende angst en vertwijfeling doorstond zijDan die verlossing O Hans, trouwe, goede Hans Zij zag zich in het kleine kamertje bezig met toebereidselen voor haar vlucht, de vriendin hielp, weg weg I En nu die kale, vreemde streek waar geen mensch te zien was. Waar zou zij terecht komen Zwarte vogels zitten op de natte velden en vliegen met luid geschreeuw op, als zij nadert, een donkere, fladderende zwerm, die verder op weer neervalt. De wandelaarster ziet de dieren verschrikt na, oh daar steekt de wegwijzer zijn drie armen uitSol- tauHaiddorf—Kirchhausen, bij de invallende schemering kan zij het tweemaal is opgestegen, at was het beide keeren slechts voor enkele mi- muten. De wind belette den koenen avia- teur aanvankelijk op te stijgen, doch om ruim 4 uur werd de machine op het grasveld gereden en ongeveer half vijf ging Verstraeten, onder luid gejuich der menschenmassa naar boven. Hij bleef 4 minuten in het luchtruim en daalde toen zeer ge makkelijk op de schorren. Verstraeten verklaarde dat er le veel wind stond om langer boven te blijven, doch ais de wind wat ging bedaren zou hij nogmaals gaan vlie gen. Evenwei bedaarde de wind niet en het liet-zich dan ook aanzien dat van opstijgen niets meer zou komen. Intusschen had Verstraeten op het gereserveerde gedeelie plaats geno men en daar werd hem bij monde van den heer Petiet, voorzitter van het comité, onder een hartelijke en geestdriftige toespraak een groote lauwerkrans aangeboden en vervol gens nog een bouqet. Hij bedankte voor deze huldebetuigingen, waarna de burgemeester van Bergen op Zoom de heer Hulshof, Verstraeten even eens geluk wenschte met het succes en hem tevens dank zegde voor de eer der gemeente Bergen op Zoom bewezen daar te willen vliegen. Hij wenschte hem verder veel succes toe. Dat deze toespraken luide werden toegejuicht spreekt vanzeit, terwijl het muziekkorps fanfares liet weerklinken. Ten ongeveer half zeven verklaarde Verstraeten nogmaals te zullen vliegen en werkelijk ging de luchtschipper statig naar boven en hoewel slechts 3 minuten door hem gevlogen werd, was hiermede het geduld der toe schouwers weder ruimschoots be loond. Heden wordt de vliegweek te Bergen op Zoom gesloten. Binnenkort is het verslag te wachten omtrent het onderzoek betreffende ae kosten van het pensionneeren van gemeenteambtenaren, en van hun weduwen en weezen van Rijkswege. Het kapitaal, voor het opnemen van al die personen vereischt, bedraagt natuurlijk een aantal millioenen het wordt geschat op ten minste 50 mil- lioen. De electriciteits-werken. De gemeenteraad te Amsterdam heeft na een driedaagsch, vaak heftig debat, beslissing genomen inzake de bekende quaestie over beweerde on regelmatigheden aan de electrische centrale, waarom door de daarvoor benoemde raadscommissie werd voor gesteld verschilier.de hoofdambtena ren eervol te ontslaan. Zonder stemming werd aangeno men den directeur der Gemeente nauwelijks lezen. Dus naar rechts naar Haiddorf. De veldweg, dien zij nu inslaat, is modderigzij moet de droge plekjes zoeken, waar zij haar voet kan zetten. Wat vermoeit datDaar naast is een vastere grond met half vergaan gras hier gaat het ge makkelijker. Maar wat wordt de iucht grauw, hoe wordt zij bedekt met een sluier van mist. Zij kan geen tien schreden meer voor zich uit zien. De zon moet achter die wolken zijn onder gegaan dikke nevel zweeft over de natte velden en hult haar in een kouden mantel, verstikkend, zoodat zij er van rilt. Wat wil zij hier eigenlijk De vermoeidheid overmeestert haar. Zij glijdt uit, zij strompelt nog slechts werktuigelijk voort. Plotseling is het, als stapt zij in een afgrond. Haar knieën knikken, en zij glijdt zacht op den grond. Haar hoofd rust op den handkoffer voor haar, en zoo ver liest zij het bewustzijn. Vijandige ne vel gestalten voeren een spookach- tigen dans uit om de bezwijmde vreemdelinge en bedekken haar met Electriciteits-werken A. W. Ressir.g eervol ontslag te verleenen, met in gang van den dag, volgenden op dien van dit besluit en met uitkeering vart een bedrag, gelijkstaande met zijn jaarwedde. Met 24 tegen 19 stemmen werd besloten B. en W. uit te noodigen den hoofdboekhouder J. C. Groothoff onmiddellijk ingaand eervol ontslag te verleenen, onder bepaling dat hem zijn jaarwedde nog gedurende 12 maanden zal worden uitbetaald. Met 26 tegen 19 stemmen werd aangenomen het voorstel van den Lambrechisen van Ritthem, luidende: De gemeenteraad besluit B. en W. in overweging te geven, den chef der installatie bij de Gemeente Electrici teits-werken L. H. Grivel, te verlee nen eervol ontslag uit den gemeen tedienst en met uitkeering van een bedrag, gelijkstaande met zijn jaar wedde. Met 22 tegen 21 stemmen werd aangenomen aan den eervol ontslagen in genieur-onder-directeur der G. E. W. dr. G. de Gelder een schadeloosstel ling toe te kennen tot een bedrag, gelijkstaande met tweemaal zijn jaar wedde. Tentoonstelling van schilderwerk. De internationale tentoonstelling van schilderwerk, gereedschappen enz., welke vanwege den Bond van Nederl. Schilderspatroons in de zalen van 't Kon. Zool. Bat. Genootschap te 's Gravenhage gehouden wordt, mag zich in een druk bezoek ver heugen. Zaterdag werd zij o.a. bezocht door vele groepen leerlingen van ambachts- en schilderscholen uit onderscheide ne plaatsen des lands. Vooral voor de jongeren valt er dan ook veel te leeren, hoewel ook voor den meer ervaren vakman de tentoonstelling veel belangrijks te aanschouwen biedt. Ten einde het nuttige aan het aangename te paren worden er tij dens den duur van de expositie eenige voordrachten gehouden. De eerste daarvan had Zaterdag plaats in een der bijzalen. Daar trad n.l. prof. W. Vogelsang, uit Utrecht, op met het onderwerp„Traditie in hét schildersambacht". Vlissingen, 12 September. Benner's Bioscoop. Aan de voorstellingen met den bioscoop, welke Zaterdag- en Zon dagavond in de zaal van den heer Buning werden gegeven, viel reeds een groot bezoek ten deel. Dat feit op zich zelf bewijst al, dat de naam van Alex. Banner een goeden klank heeft; dat men gewoon is van hem een grauwen sluier. TIENDE HOOFDSTUK. Terwijl de onbekende kleindochter het huis van Dietrich Kruse naderde, zat de oude man in zijn armstoel bij het raam, uit te rusten van zijn dagwerk. Een laatste zonnestraal brak door zware wolken en speelde boven de bruine kachel, de eenvoudige meu belen en den met wit zand bestrooi den vloer. De oude, een eerbiedwaardige grijsaard, met dik zilverwit haar en hel blauwe oogen, waarin nog jeug dig vuur flikkerde, hield een boek in de hand en deed nu en dan een trekje aan een kort pijpje, dat hem in den mondhoek hing. Zijn dochter Rika, een blijkbaar zwak meisje van middelbaren leeftijd zat met haar spinnenwiel bij den open haard, waarin een blok den nenhout flikkerde en knapte; terwijl op de kachel de koffie, die Rika daar altijd warm hield, zijn eigenaardigen geur verspreidde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1