SGH iiS fliisisgschs Cosrait 500JV, 'bijvoegsel HAM. ïi ,r-aat 31. moeten met de oepen op slechts ÏEWOLX). ;ryeeij| tectoij rsproeten Gilde Markt, XEN ïdend fandag 12 September 1910, Ho. 214. jeffleeiitebestiior. BINNENLAND. SloVe»' Ociiiefigd Nieuws, R, Nieuwendijk. nde maakt bekend is 1 Oct. weder openen in het leerlingen kunnen 20 Sept. ld Coupeuse. LIJKTE kDAM. vertegenwoor- MOTKÉ, in 8 dagen. ren eenmaal 's en weder thuis I ERS. 'elefoon 125. :©ypoMS, 315, SELD. eüAMQE. Office. ISCMafT. Igebruik van éen MD, 'GEN. ider de strengste Glasdeuren ej> Vlissingen 'n profielkaarten. ruoo. tndel. iAT 96. gulden VAN DE VAN NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers tot den werkelijken dienst. Da Burgemeester van Vlissingen gezien de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in ditge- west van den 30 Augustus 1910, A ,10. 3964, 3e afdeeling M. Roept bij dezen op tot den wer kelijken dienst den verlofganger dezer gemeente van de lichting 1905, Kloosterman Pieter, van het korps Pantserfort-Artillerieioteling der gem. Vlissingen lichting 1905. Dag en plaats van opkomst26 September 1910, Muiden. OELAST: den voormelden verlofganger zich, te dien einde, voorzien van zijne kleeding en voorwerpen van uitrus ting, alsmede van zijn voor vertrek aigeteekenden verlofpas, op den voor bem bepaalden datum, rechtstreeks bij zijn korps aan te melden. De verlofganger zal zich, op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld vervoer van zijn woonpiaais of naaste station, naar de plaats van opkomst moeten begeven. En geeft kennisdat, voor het ge val hij door ziekte of andere rede nen buiten staat mocht zijn om op te komen hij daarvan kan doen blij ken, door op den dag voor de op komst bepaald, een op ongezegeld pa pier geschreven geneeskundig ge- iuigschrift of een ander bewijs of verklaring ter gemeente-secretarie (Bureau Militie) over te ieggen, zullende de zieke, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, te dezer zake niet voor diligent ivorden gehouden, maar verplicht zijn zich na zijne herstelling bij zijn korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhandel te worden geoefend; wordende hij voor zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo hij ip gebreke blijft aan deze oproeping te voldoen, hij volgens Art. 133 der Militiewet 1901, als deserteur zal worden be handeld, Vlissingen, 10 September 1910. De Burgemeester voornoemd. C. A. KALBFLEISCH, L. B. aan bonS' ieuW Bezoek van het Belgische koningspaar. Zooals wij reeds gemeld hebben, zullen de Koning en de Koningin van België een boottocht door het 1| ondernemen. Hieromtrent kunnen wij nog het volgende mededeelen De oorlogsbodems „Heemskerck", „Evertsen" en „Piet Hein" zullen achtereenvolgens nabij den ouden steiger van de Maatschappij „Neder land" aan de Handelskade geankerd l'ïgen. De „Friesland" zal nabij de punt van het IJ-eilar.d ankeren, ter wijl de torpedobooten en mijnleggers aan den Noordkant van het IJ zulten komen te liggen. Zaterdagochtend 17 Sept. zal H. M. met haar Koninklijke gasten uitrijden mar den ouden Dokkumer steiger, waar de Koningssloep gereed zal 'Wn, benevens 2 sloepen voor het Mg. De Koningssloep zal onder fel staan van den luit. ter 2e k!., I A. Brouwer, en door 20 matrozen worden geroeid. Nadat de hooge gasten zich aan Joord van de Koninssloep hebben feven, zal langs de oorlogsschepen worden opgevaren. Op de schepen aal het gebruikelijk saluut worden ge spen. Daarna zullen de hooge gasten boord gaan van de „Heemskerck." JP dezen bodem zat de stafmuziek j®i de Kon. Marine zijn opgesteld, fade bekende honneurs bewezen te poen zal de onderzeeër boven water ^aanschouwen aan het hooge gezel- 'uiaP voorbijvaren. Hierna zal de psmskerck" worden verlaten en aan Mid van een der havenbootjes een ™t worden gemaakt. oorts vernemen wij nog, dat des pnds de oorlogsschepen schitterend Hnworden geïllumineerd, hetwelk Mwijfeid van af de IJkade gezien, schoon schouwspel zal geven. Buitenlandsche K. v. K. j.jp gezelschap van voorzitters en h Vaa buitenlandsche Kamers hophandel, een 400 in getal, dat te Scheveningen vertoeft, was gis teren de gast van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel. Nadat zij zich van Scheveningen per extra trein, naar den Hoc-k van Holland hadden begeven, werden zij daar door de gastheeren opgewacht aan boord van de „Merwede I", waarna een tocht gemaakt werd dooi den Nieuwen Waterweg, en de ha vens van Rotterdam. Aan boord werd een dejeuner dinatoire aange boden. <m< De vliegweek te Bergen-op-Zoom. Gisteren waren wederom honder den van heinde en verre gekomen om ie genieten van de vliegdemon- stratiën, die zouden piaats hebben door den vlieger Léon Verstraeten. Was het weer aanvankelijk gunstig, in den namiddag zette de wind he vig op, zoodat het onmogelijk was eene vlucht te houden. De kaarten werden door het comité geldig ver klaard voor een der volgende dagen. Onze Vloot. Het Maandblad van de Ned Ver- eeniging „Onze Vioot" van Augustus is „van wal gestoken" met een nieuwe rubriek, geheeten Wat deed de marine in de maand Juli (dus in de maand voor de verschijning van eik nummer). Doel van dit maandelijksch over zicht is, te laten zien dat er in de marine meer gebeurt dan de „burger van den wal" we! denktdat veel en ernstig wordt geoefend, dat veel van het personeel wordt gevergd en dat de geest in de marine niet zoo kwaad is als sommigen wel eens willen doen gelooven, al kan en be hoort het ook nog beter te worden. In details wordt daarbij niet afge daald, geen reisbeschrijvingen worden gegeven, dan zou bet „overzicht" geen overzicht meer zijn. De rubriek geeft verslag van aile bewegingen der schepen onzer vloot gedurende juli. En wijders volgt een opgave van de schepen die thans in aanbouw of herstelling zijn. De Ned. Vereeniging „Onze Vloot" heeft zich per request d. d. 27Juli j. 1. tot de regeering gewend met verzoek, om wanneer andere zeemo gendheden van hun belangstelling in de aanstaande plechtige en fees telijke opening van het parlement der Zuid-Afrikaansche Unie, door vlagvertoon te Kaapstad, mochten doen blijken, daar dan ook de Ne- derlandsche vlag te doen vertegen woordigen door uitzending van een oorlogsbodem. Vlissingen, 10 September. De Graaf van Luxemburg. Door hef Nederlandsch operetfen- ensemble, directeur Alphonse Janmart Jr. werd gisteravond in de Concertzaal op de Groote Markt opgevoerd de „Graaf van Luxemberg", operette in drie bedrijven van A. M. Willner en Rob. Bodanzky, muziek van Franz Lehar. De geschiedenis, die het onderwerp van deze operette uitmaakt, komt in het kort hierop neer. Renée, graaf van Luxemburg, is een arm, adellijk pretmaker, wien door een Russisch vorst Basii het voorste! wordt gedaan om voor 500.000 fr. zijn adellijken naam aan een jonge dame te geven door haar te huwen voor drie maan- den slechts, want dan za! de scheidin» moeten volgen. Het huwelijk worcft gesloten, echter zonder dat de be trokken personen elkaar zien. Drie maanden later maakt Renée kennis mer eene beroemde opera-zangeres Angèle Didier; deze blijkt hem niet ongenegen 't komt tot eene verkla ring; 't blijkt, dat beiden gehuwd zijn. Hartstochtelijke liefde van de eene zijde, verachting van den anderen kant; tweestrijd tusschen liefde en eerzucht bij Angèieoverwinning der liefde; verklaarbare teleurstelling van vorst Basil, die zich eindelijk wel in zijn lot moet schikkenen met een vroegere vriendin, thans aanstaande gade, naar Petersburg terugkeert. De opvoering bleek in den smaak te vallen van het talrijk opgekomen publiek. Er is meermalen hartelijk gelachen en bij herhaling werden de spelendenteruggeroepen. Verschillende tooneejen gaven daartoe dan ook ge- reedelijk aanleiding en de krachten, die medewerkten, waren blijkbaar ook van goed gehalte, zoodat zang en spel beide, goed tot hun recht kwa men. Van de dames Angèle en Juliette ging veel bekoring uit; Renée met zijn mooi, krachtig tenorgeluid, was een fraai type, niet minder Basii, met wien wij met genoegen de kennis making hernieuwden. In de muziek van deze operette ko men zeer mooie, lieve passages voor deze zullen echter niet zoo populair worden als verscheidene fragmenten uit andere operettesde waarde ervan is er echter niet te minder om. De vlugheid en zekerheid, onge dwongenheid en gemakkelijkheid, waarmede wordt gespeeld en gezon gen, een natuurlijk gevolg van de herhaalde opvoeringen, maken, dat het publiek met gespannen aan dacht de verschillende scènes volgt en niet moe wordt van luisteren, door den aangenamen toon, de bonte ver scheidenheid en prettige afwisseling der tooneelen. De gedwongen pauze tusschen het eerste en tweede bedrijf werkte wel wat vervelend, de opvoering van het zeer mooie tweede bedrijf echter, bracht spoedig de noodige warmte weder en het geheel maakte een aan genamen indrukzoodat niet valt te betwijfelen, dat bij een eventueel heroptreden van dit gezelschap, op een druk bezoek bij voorbaat kan worden gerekend. Met den Zuidduitschen mailtrein, waarin ten hunnen behoeve een extra salonrijtuig was geplaatst arriveerden hier gisteravond H. K. H. Prinses Friedrich Karl v. Hessen met gevolg. Op het perron gecomplimenteerd door den heer jacobze, vertegenwoordiger der maatschappij „Zeeland", werden de hooge gasten naar de gereedlig gende nachtboot geleid waarvan de vorstelijke hut gereserveerd was. In de week van 2 tot en met 9 September werden hier 277 zeebaden genomen, waarvan 131 door heeren en 146 door dames. De temperatuur van het water varieerde van 61 tot 62 graden. Het weer was over het algemeen niet gunstig; drie dagen was het vrij goed, doch de overigen waren koud, gepaard met regen en wind. Als commandant van het detache ment, dat van 22 September a. s. tot 1 October d. a. v. deelneemt aan de schietoefeningen in de legerplaats bij Harskamp, zal optreden de eerste luitenant M. J. Harts. De militie tweede-luitenant Schelf hout, sedert 1 Augustus jl. tot het verrichten van werkelijken dienst alhier onder de wapenen,keerde heden weder naar zijn woonplaats terug. De miliciens der lichting 1909, sedert 16 Augustus jl. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen, werden heden in het genot van groot verlof gesteld. Wegens het gering aantal deelne mers zal in het a. s. wintertijdperk alhier geen onderwijs piaats hebben in het voorbereidend militair onder richt. Zij, die daartoe genegen waren zuiien dat onderricht te Middelburg kunnen voigen. De schoolabonnementen welke door de directie van de eiectrische tram werden vers rekt, waren slechts geldig op bepaald aangegeven trams. Voortaan zuiien die kaarten evenwel geldig zijn voor een rit heen en weer op eiken werkdag en wel op een willekeurige tram. Het Nederlandsche stoomschip „Constance Catharina" is gisteren avond hier binnen gekomen van Rafso met eene lading planken voor de Naam!. Vennootschap Houthandel, voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburgen hedenmorgen derwaarts vertrokken. Het Zweedsche stoomschip „Nisse" is hedennacht hier aangekomen van Duinkerken om eene iading cokes in te nemen. Hedenmorgen is een schildersjongen zekere H., die werkzaam was aan de goot van een der in aanbouw zijnde huizen aan de Spuistraat, naar be neden gevallen. Tengevolge hiervan werd hij aan het hoofd verwond en klaagde hij eveneens over pijn in de zijde. Hij werd ter observatie opge nomen in het gasthuis. Alen schrijft ons uit Middelburg Gisterenavond ontdekte de inspec teur van politie, de heer A. P. H. van den Dolder, op het Koorkerkhof een viertal jongemannen, die op zijn komst wegliepen, terwijl een hunner zeide„Pas op, daar heb je een in specteur". Twee der vluchtelingen gingen door de Nieuwe Kerkstraat en de inspecteur zag, dat zij beiden een flesch in het raamkozijn eener wo ning neerzetten. De fiesschen waarvan een het opschrift droeg „Malaga Vieux" en de andere „Witte Port" nam de inspecteur in beslag en hield in de Lange Delft de twee jongens aan, die hij onder eenig verzet en na assistentie van een agent verkre gen te hebben naar het bureau over bracht. Bij onderzoek bleek, dat deze fies schen weggenomen waren uit den winkel van gebr. Denevers in de Lange Delft. Tegen twee jongens zekere C. de R. en J. W„ is deswege proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal, terwijl een der andere jon gens, die een flesch als geschenk aannam, een verbaal kreeg wegens heling. Op de huisviijttentoonstelling te Scheveningen werden uit onze pro vincie de volgende personen be kroond een verguld zilveren medaille werd toegekend aan Corn. Mesu te Nieuw- en St. Joosland, een zilveren medaille aan Schijve te Nieuwvliet, mej. A. van Pienbroek en A. A. Queduerre, beiden te Ter Neuzen, een horloge aan C. Machielsen en een diploma aan mevr. A. J. Meertens- Mak en A. Bongers beiden te Mid delburg, C. Reinaud-Nachtegaai, A. C. van Aalst, Corn. Machielsen, en H. J. Pallant, allen te Hulst en A. Wiskerke, Krabbendijke, G. J. Varel, Koudekerke, J. B. Hoek, Neuzen en mevr. A. M. Prey-Kruimel te Oostburg. Het vorig jaar Juli verkeerde een Belgisch plezierjacht op de Wester- schelde in nood en zouden de op varenden zeer vermoedelijk om het leven zijn gekomen, als zij niet uit hun hachelijke positie verlost waren geworden door de bemanning van de hoogaarts „Breskens 14". Met zelfopoffering geiukie het aan de be manning van genoemden hoogaarts de schipbreukelingen te redden. Voor deze moeitevolle redding werd aan de bemanning door Z. M. den Koning van Belgie een eervolle onderscheiding toegekend, nl. aan aan den schipper Abr. van den Broe- ke de burgermedaille le klasse en de medaille 2e klasse aan de andere opvarenden M. van den Broeke, D. van den Broeke en J. Wadde van Roon. De medailles met een daarbij be- hoorend diploma werden Donderdag ten raadhuize te Breskens door den waarnemenden burgemeester aan de begiftigden uitgereikt, waarbij de burgemeester een hartelijk toespraak hield en hoopte dat zij, wanneer noodig, wederom bereid zullen gevon den worden hun medemenschen te heipen. Gisteren overleed te Aardenburg na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 64 jaren, de heer J. M. de Graaff, in leven no taris aldaar. Zijn minder goede ge zondheid had hem in het begin van dit jaar genoodzaakt zijn ontslag als notaris te vragen. KERK EM SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats de heer P. Moerman Sz„ candidaat te Hillegersberg. Donderdagmorgen is te Amster dam de volgende garnizoensorder be kend gemaakt „Ter kennis van het garnizoen wordt gebracht, dat de toegang tot het perceel Saenredamsiraat 12, aldaar bewoond door Kakebeen, voor mili tairen verboden is." De aanleiding tot deze garnizoen order is, dat dezer dagen in bedoeld perceel, dat reeds geruimen tijd in kwaden reuk stond, en waarvan ver moed werd, dat het ook door mili tairen werd bezocht, een inval is ge daan door de politie en dat bij die gelegenheid een soldaat, vrijwilliger, behoorende tot het 7e regiment, werd gearresteerd. Reeds den volgenden dag voor den krijgsraad gebracht,werd de aangehoudene veroordeeld, we gens onzedelijke handelingen en on middellijk opgezonden naar het depot van discipline voor den tijd van een half jaar, met ontzegging van het recht om verder als militair te dienen. Gisterenmorgen werd door de huisbedienden van een kosthuis en de slaapinrichting aan de Assendelft- straat te 's Gravenhage, op heeterdaad betrapt en gegrepen een man, die des morgens door insluiping op de groote slaapzalen was gekomen en daarop eenige dekens, beddegoed enz. in een kussensloop had gepakt, en zich daarmede wilde verwijderen. De aan gehoudene die reeds in de schaft- zaal werd gevangen gehouden in af wachting van de komst der politie is toch nog ontsnapt. Zijn signalement is echter bekend. Terwijl de directeur naar zijn kamer ging om de politie te telephoneeren, had men op zijn aandringen hem naar zekere piaats laten gaan, waar van hij gebruik maakte in den tuin te vluchten en daarop over eenige schuttingen te klimmen en te ontko men in de richting van 't Westeinde. Schandelijk. Te Dok- kum zijn een paat werklieden, in dienst der gemeentereiniging, betrapt op een daad, die, uit hygiënisch nenPUh rireun?? §eVOl§en '«d kun nen hebben. De werklieden hadden nl. de urine, afkomstig uit de priva ten der bijzondere school, gestort in de regenbak waar de schoolkinderen uit drinken, welk schandelijk feit reeds meermalen moet geschied zijn. ,n s ,1[1 de Schipsloot te Znidhorn Iph 'S ®en,,3Drig knaapje verdron gen up de Prinsengracht te Am- twppnf1 'S ®en. Sjarige jongen uit de tweede verdieping op straat gevallen. Zwaar verwond is de knaap naar het Binnengasthuis vervoerd. Door de tram van Isselburg nabij Gendringen is een man aangereden die zich met zijn rijwiel op de rails bevond De ongelukkige werd niet door de tram overreden, maar kwam toch zoodanig met haar in aaniaking, dat hij aan de gevolgen is overleden. Sedert Maandag wordt uit de ouderliji-e woning te Haarlem een 20jarige zoon vermist. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Een 18iari- ge houtdraaier te Groningen geraakte met zijn rechterpols tusschen een cir kelzaag. De pols werd nagenoeg af- gezaagd en het jongmensch zal waar schijnlijk den arm moeten missen. ten knecht van een voerman te Roer mond, die Woensdag het ongeluk had voor zijn met paard bespannen kar vallen, waardoor hem het wiel over de borst ging, is gisteren aan de oekomen verwonding overleden. Na het uitgaan der school stond een 7ja_rig knaapje te Beerta met andere jongens te kijken naar het uitlaten van stoom uit een locomotief. Waarschijnlijk doordat een speelka meraadje hem aa.mstiet, kwam de jongen te vallen en kreeg den koken den stoom over zijn lichaam. Be halve aan borst en beenen bleek het kind vreeselijk verbrand over het geheele gelaat en hoofd. De jongen die verschrikkelijke pijnen leed, werd dadelijk verbonden. -- Een 22jarig meisje^ te Oudshoorn kreeg bloed vergiftiging aan haar 1 ip door een sjaal. De lip zwol zoo op dat het meisje naar het academisch zieken- s 'e Ee'den werd overgebracht alwaar zij aan de gevolgen is over leden. Donderdagavond was hetBroers- veld te Schiedam in rep en roer. Een bijna 18-jarig meisje was al vele jaren door haar stiefmoeder zoo mis handeld dat zij het huis ontvluchtte. Achtervolgd door haar vader, vluchtte zij bij een der daar wonenden bin nen. De politie die spoedig aanwezig was, achtte de opneming van het meisje in het Stadsziekenhuis zeer gewenscht. De bewoners namen echter een dreigende houding aan tegen de ouders, zoo zeifs dat toen dezen op het politiebureau werden ontboden, zij hun huis niet durfden verlaten. Door de politie begeleid gelukte dat toch langs achterwegen. 1 e middernacht stond het Broersveld nog vol met verontwaardigde men- schen en bevond het ouderenpaar zich nog op het politiebureau. Het meisje is ook lichamelijk in ontwik keling achter bij andere meisjes van haar leeftijd. De uitsluiting in En geland. De toestand ten gevolge van de groote uitsluiting in hei scheepsbouwbedrijf is verergerd dooi den uitslag der stemming van de ketelsmeden, die aantoont, dat de meerderheid weigert de houding te ondersteunen, die door het uitvoerend comité werd aangenomen ten opzichte van de overeenkomst met de werk gevers gesloten. De stemming keurt het voorstel om een nieuwe meeting van vertegenwoordigers der werklie den tot nadere beraadslaging bijeen te roepen, goed. De spoorwegveerboot van den L erema* cjucttc-spoorwsg (Michigan- nia) is gezonken op dertig mh'ien van de kust. Er zijn niet minder dan 39 man verdronken slechts 3 werden gered. De van vrouwenmoord beschul digde tandarts Crippen en zijn vrien din mej. Le Neve zijn gisteren ten der de male voor de politierechtbank van Bowstreet verschenen. De beschuldi ging tegen mej. Le Neve is nu alieen heuien met den beschuldigde na den moord. Er werden verschillende getuigen gehoord, o.a. vriendinnen van me vrouw Crippen, die getuigden 'dat Crippen „een goed en liefhebbend echtgenoot" voor zijn vrouw was; een apotheker, die mededeelingen deed omtrent het koopen van vergiften, door Crippen, en weder de inspecteur van politie Dew, die uiivoerig het verhaai meedeelde dat Crippen hem deed, toen de politie naar aanleiding va kwade geruchten omtrent de verdwij ning van mevr. Crippen een ondet zoek begon, „Voor zoover ik weet had hij toen gezegd, „is zij nog in leven". Zijn vrouw was hem ontrouw.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5