Maandag 12 September MASSAGE. Gemeentebestuur. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige oooriuaarden LXXXIII. No 214 48e Jaargang. 1910. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich hij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. bekendmaking. Aangifte voor leerlingen voor de HerliÈliagsenreusseu voor jongena en voor meisjes. en Wethouders van Vlis- brengen ter kennis van belanghebbende ifflB of voogden, die hunne kinderen !f pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in dgae weniBBuic dat vanaf Maandag 5 tot en met Don derdag 15 September a.s. uitsluitend ter Gemeente Secretaris (Griffie) iederen werk- j,„ van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zij het gewoon lager onderwijs genoten 11 dat de cursussen zullen aanvangen den 1 October a.s. Het onderwijs zal worden gegeven behoudens nadere goedkeuring door den Gemeenteraad, a. aan den cursu9 voor ,ensop Maandag, Dinsdag, Donder 'en Vrijdag, des avonds van 6 tot 87 a oor' in de volgende vakken lezen, schrij ven,' Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde, vaderlandsche ge- sehiedenis en Engelach. b. aan den cursus voor meisjes: op Woensdag en Zaterdag namiddag van 2 tot 5 uur in de volgende vakkenNederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken en koken. 8. B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 3 September 1910. Burg. en Weth. voornoemd, O A. KALBFLEISOH, L. B. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. 000 De gunstige werking der massage op allerlei soorten van zwellingen, die door bloedophooping te voor schijn worden geroepen, is algemeen bekend. Evenzoo de circulatie en stofwisseling aanzettende werking van bet kneden en strijken van vermoeide spiergroepen. Door een verstandige manier van wrijven worden met het bloed nieuwe voedingsstoffen toege voerd en de oxydatie of verbranding versterkt. Vandaar dat een vermoeid lichaamsdeel na een enkele minuten durende massage weer opnieuw in staat is zijne functie te verrichten. De massage behoort tot de oudste, ia sinds duizenden van jaren bekende vormen der heelkunde. Door de Chineezen, Grieken, Romeinen wordt dj al lang beoefend, ook bij de onbe schaafde volkeren worden bewijzen gevonden van haar toepassing. Zij werd vooral aangewend als middel tol behoud der gezondheid en elasti FeuilHetoiL —O— 33.) Zij liep over de binnenplaats, Hans haar nauwelijks volgen. Naar de 0eur van het achterhuis! Deze was gelukkig niet op slotZij ijlden door <to halfdonkere pakkamer. Nu de deur epen en door de poort naar de Krau- senstraat. a ^,noogenblikje herademende draal- Marie, Hans nam haar den koffer tol de hand. •Waarheen •Naar de dichtstbijzijnde standplaats huurrijtuigen en dan naar het station Dierentuin." I gingen. Toen zij een blik wierp I i-eipzigerstraat zag de vluch tte bruid haar trouwkoets naar het is van Goldammer rijden. Het was „i Prachtig tijtuig, koetsier en palfre- b»*» in livrei met gouden galons, huivering liep haar door de leden. citeit van het lichaam, en in het oosten wordt zij ook op den huidigen dag nog voor dit doel gebezigd. In den nieuweren tijd is vooral door den Zweed Thure Brandt en den Duit- schen arts Zander aangetoond, met welk succes de massage is toe te passen bij sommige hinderlijke aan doeningen van het menschelijk orga nisme. Zander vooral heeft zich er op toegelegd, om de hand van den masseur te vervangen door mecha nische hulpmiddelen. Of hij hiermee veel heeft bereikt, zullen we straks nader beschouwen. Dat het kneden, wrijven, bestrijken en bekloppen, waaruit het masseeren bestaat, van een lichaamsdeel geen ziekte zal kunnen genezen, is a priori wel te denkenwel echter wordt de bloedstroom, en daardoor de inwen dige stofwisseling, sterker. Wie in staat is genoeg vrije beweging te nemen en zijn zenuwen niet zoo verweekt en laat verwateren, dat ze op geen enkelen prikkel meer ant woorden, diegene zal slechts een heel enkele maal van de massage gebruik behoeven te maken voor het verzwakte lichaam, dat niet in de gelegenheid is door voldoende bewe ging genoeg stofwisseling en oxydatie te verkrijgen, is deze wijze van op wekking dier functiën van zoo groote waarde, dat men de massage met recht zijn passieven spierarbeid kan noemen. De massage wordt in verschillende onderdeelen onderscheiden: lo. het strijken (effleurage). Hierdoor wordt een mechanische prikkel uitgeoefend op de kleinste zenuwuiteinden, die aanleiding geeft tot roodheid der huid en dus betere bloedvulling. Bij een slecht gevoede huid za! dus het strijken aangewezen zijn. Hierbij valt tevens op te merken, dat bestrijken van het geheele lichaam op overprik kelde zenuwgestellen uitstekend werkt, terwijl de functies allen worden verhoogd. Men moet echter strijken in de richting van de groote bloed vaten, om spoedig het doel te bereiken. Kennis dus van den loop dier bloed vaten is noodzakelijk. Om de huid niet te verwonden kan men wat talk of vet bij het strijken gebruiken. Zonder dit zou men de huid verbran den. Een 2e onderdeel is de pétris- sage (het kneden en knijpen). Hierbij worden spieren en weeke deeien zooveel mogelijk uitgeperst, daardoor de voed'ng dier deeien bevorderd en de levensenergie verhoogd. Voor slecht gevoede spieren is deze wijze dus aan te bevelen. Vanzelf spreekt, dat men anatomische kennis moet bezitten om verloop en ligging der spieren te kennen. Onder friction, het 3e deel der massage, verstaat men een intensief wrijven op een omschre ven piaats. Dit was vooral de methode Zij zette Hans tot spoed aan, zij ge voelde zich nog volstrekt niet veilig, nu begon men daar reeds naar haar te zoeken. Zij bereikten het piein naast de Bethlehemkerk. flans wierp de koffer in de dichtsbijzijnde koets. „Station Dierentuin Zij stapten in en de koets reed weg. „Zeg mij nu eindelijk eens, kind „Je hebt gelijk, Oom Hans, je zult alies weten". En nu vertelde zij hem in korte trekken de levensgeschiede nis van haar moeder, die zij eerst gisteravond in de schrijftafel van haar moeder had gevonden, en van den brief dien zij aan haar grootvader moest afgeven. „Ik vlucht naar grootvader Kruse, hij zal mij niet verstooten, en doet hij het, dan ga ik ergens als meid dienen!" „Je schrijft mij toch „Natuurlijk. Maar ik adresseer den brief naar uw broeders huis, ge zijt daar toch dagelijks." „Ja, dat is veiliger." „En nog iets, oom. Goldammer heeft mij bij gedeelten in de laatste weken driehonderd mark voor de huishou ding gegeven, betaal hem die terug van dr. Mezger e.a. Bij bloeduitstor tingen wordt zij veel aangewend. Met het kloppen, tapotement ge naamd in de wetenschappelijke we reld, wordt bedoeld het vrij snel, maar kort kloppen met de uitgespreide vingers op het te behandelen lichaams deel er ontstaat een sterke bloed- verzameling, waardoor de stofwisse ling weer wordt verhoogd. Daarbij ontstaat een contractie der getroffen spieren. De werking komt veel overeen met die van een inductiestroom en vindt zijn toepassing bij zwakke spieren en zenuwpijnen. Ais laatste onderdeel hebben we het vibreeren, waarbij de aangedane deeien snel en dikwerf achtereen geschud worden, hetzij met den top van den vinger (bijv. aan de opper vlakte gelegen zenuwen), hetzij met de vlakke hand (buikmassage). Bij vetzucht vooral werkt de massage in haar verschillende onderdeelen uit stekend, maar vooral deze laatste manier geeft goed resultaat. De werkingen dér massage begin nen in den laatsten tijd meer dan vroeger onder het publiek bekend te worden, dank zij de nieuwere rich ting in de geneeswijze, die aan al- ierlei nuttige mechanische en diac- tetische invloeden meer waarde gaat hechten, dan aan de menigte oudere en nieuwere geneesmiddelen. Vooral de hoofdmassage bij aller lei vormen van hoofdpijnen, heeft een reusachtig succes gehad. Waar chemische middelen te kort schoten, bleek veelal de massage afdoende hulp te verschaffen. Ook is zij van gunstigen invloed gebleken bij neuskatarrhen door krachtig strijken van den neuswortel. Oogslijmvliesontstekingen verdwenen bij doelmatige massage der oogleden. Er mag ook niet vergeten worden, te wijzen op den gunstigen invloed der buikmassage bij constipatie of onrgelmatigen stoelgang. Deze buik massage moet echter uiterst voor zichtig geschieden. Men kan door ondoelmatige massage hevige buik- viiesontstcking doen ontstaan. Ver volgens moet de oorzaak der ver stopping goed bekend zijn. Is dit niet zoo, dan kunnen groote onge lukken aangericht worden. Men denke slechts aan de tegenwoordig alge meen bekende en men zou haast zeggen overal verspreide blindedarm ontsteking, waarbij ook verstopping bestaat. Ging men in een dergelijk geval masseeren, voorzeker veroor zaakte men hiermede den dood van den patient. Zoo zal bij andere aan doeningen, die door den leek met uitwendig geweld in verband worden gebracht, bijv. bij tuberculeuze aan doeningen, met massage enorm vee! kwaad aangericht kunnen worden. Ik noem deze verschillende aandoe en ook den handkoffer. Ik kan hem natuurlijk niets schuldig blijven. U alies, mijn redder, mijn eenige vriend 1" Zij viel hem in een opwelling van dankbaarheid om den hals en kuste hem haastig. Geroerd beloofde hij, hare wenschen te vervullen. Hij zou wel een harden strijd met Goldammer, en ook met vriend Emil krijgen, maar voor haar zou hij zich in stukken hebben laten scheuten, en doorzijn aansporing had hij medegewerkt om haar in dezen vreeselijken toestand te brengen. De koets hield bij het station stil. Zij stapten uit, Hans betaalde, en zij snelden naar het loket. „Naar Soltau, derde klas 1" Nu naar boven naar het perron. Marie wist, dat de trein spoedig zou vertrekken. Voor dat Goldammer be sloot, haar vlucht aan de politie mede te deeien of zelf in zijn trouwcostume haar aan de stations te zoeken, kon er reeds veel tijd verloopen. Zoo was zij dus nu voorloopig in veiligheid, dacht zij. Maar ondanks alles beefde zij van angst en ongeduld. Eindelijk eindelijk, zij sprong in den wageri, wuifde Hans toe, en de ningen slechts daarom, om te doen blijken, hoe gevaarlijk het is, op eigen initiatief zich te masseeren of te laten masseeren. Er moet bij het toepassen van de verschillende massa gemethoden een grondige anotomische kennis bestaan van de verschillende deeien \an het menschelijk lichaam, terwijl de kennis om ziekten te kunnen onderscheiden in geen geval mag ontbreken. Uit dit alles volgt vanzelf, wanneer massage moet toe gepast worden, dit feitelijk alleen door den geneesheer mag geschieden Hoogstens kan toegestaan worden, dat een ander het doet onder de ver antwoordelijkheid en het toezicht van een medicus. Een masseur, die zelfstandig durft te handelen, waagt er gewoonweg de onwetende mensch- heid aan. De arts alleen is in staat te bepalen, of er gemasseerd moet worden, hoever de massage zich moet uitstrekken, en met welke kracht de behandeling moet plaats hebben. Om deze reden worden ook de Zan derapparaten langzamerhand weer op den achtergrond geschoven. Ontegen zeggelijk zijn deze Zanderapparaten, bijeengebracht in de zoogen. „Zan derinstituten", geniaal bedacht en uitgevoerd. Er ontbreekt echter een gewichtig ding aan, nl. het gevoel. Hierdoor juist kan de deskundige hand moeilijk door een machine ver vangen worden, alleen voor het vi breeren schijnen zij het werk der hand te kunnen overnemen, daar per seconde meer schokken kunnen toe gebracht worden en van moeheid bij machines geen sprake is. In aansluiting met de massage laat de geneesheer actieve en passieve bewegingen uitvoeren. Door de ac tieve spierbeweging wordt de bloed en lymphestroom versneld, terwijl de passieve bewegingen daar worden toegepast waar stijfheid in spieren en gewrichten is ontstaan. Een be handelingsmethode, die naast de massage staat, is de zoogen. weer- sfandsgymnastiek, ook wel Zweedsche heilgymnastiek genaamd, omdat ze het eerst is toegepast door den Zweed Ling. Hij toonde aan, dat eerst dan de spieren gesterkt wor den, wanneer zij een weerstand te overwinnen hebben. De spieren wor den hierbij geoefend op verschillen de wijzen, bv. actief-passief, men verzoekt den patient bv. den arm te buigen, waarbij de medicus dit tracht te beietien, of ook passief-actief, dwz. men verzoekt den patient den gebogen arm in dezen stand te houden, ter wijl de medicus tracht hem recht te trekken. De spieren mogen niet te veel vermoeid worden en de bewe gingen moeten gelijkmatig en zonder schokken plaats hebben. trein zette zich in beweging. Met een zucht van verlichting, leun de zij tegen den wand. Het duurde echter nog uren, eer zij zich geheel in veiligheid gevoelde, en aan hare om geving eenige aandacht kon schenken. Het eene station na het andere vioog voorbij, onbekende menschen, kale boomen. Velden met smeltende sneeuw, alles onder een grauwen hemel, slechts nu en dan door zonnestralen verlicht. Hoe zou het er thuis wel uitzien Goldammer was zeker woedend. Men kon het hem ook niet kwalijk nemen. Of papa zeer boos op haar zou zijn En die arme goede Hans, die zal wel bij allen de steen des aanstoots zijn allen zouden hem zeker voor den aanstoker houden 1 Hij en Jeanne - deze zeker ook uit eigenbelang zouden echter beslist naar hun beste krachten voor haar in de bres springen. Zoodra haar hoofd niet meer geheel vervuld was met haar noodlot, was haar eerste gedachte wat is de wereld toch groot en leeg I Zij had nauwe lijks de groote stad verlaten en alles, wat zij zag, leek haar vreemd en wekte in haar een gevoel van angst. Een smartelijk gevoel van veriaten- Uit het bovenstaande kan blijken dat de massage niet zoo onschuldig en eenvoudig is als zij wel lijkt. Wanneer het mij gelukt moge zijn, in dit opzicht enkelen voorzichtig te hebben gemaakt, zoodat zij bij even- tneeie toepassing ervan tevoren eerst hun huismedicus zullen raadplegen, kan ik mijne moeite ruimschoots be loond achten. A. Brieven uit de flofsfad. Een diep-treurig zedenschandaal vormt op het oogenbiik weder een der dankbaarste onderwerpen van de Haagsche conversatie. Het is de ar restatie van eenige jongelui van goede familie, studenten aan de DelftscheHoogeschool naar het schijnt, die het hot maken (zoo zal ik hun ellendige gedoe kuischheidhalve maar noemen) aan meisjes van 12 a 16 jarigen leeftijd, kinderen dus, die door deze handelwijze totaal ver dorven worden, ten gronde gericht, niet alleen zedelijk, maar ook licha melijk, gelijk gebleken is uit het treurige geval, dat tot de ontdekking van dit schandaal heeft geleid. Het is de geschiedenis van een 14 jarig meisje, kind uit een onge lukkig huwelijk, wier vader, na van zijn vrouw gescheiden te zijn, in Vaals woont, terwijl de moeder te ruggekeerd was naar den Haag, waar het echtpaar oorspronkelijk vandaan kwam. Het dochtertje, toegewezen aan den vader, was op haar verzoek naar Den Haag gegaan, bij de moe der, maar vandaar bereikten den vader zulke slechte geruchten omtrent haar gedrag, dat hij het kind weer onder zijn hoede nam. De kleine meid verlangde echter zoo sterk naar het Haagje terug, dat zij plotseling weer uit Vaals verdwe nen was. De vader nam nu de po litie in den arm, die de 14 jarige aanhield en naar Vaals deed brengen, waar zij bij een bakker in dienst kwam doch reeds den tweeden dag was het kind opnieuw verdwenen ditmaal werd zij door den vader te Aken opgespoord en na enkele dagen overgebracht naar het gesticht „Soeurs de la Miséricorde" te Maastricht. Uit door den vader onderschepte brieven was hem gebleken, dat zijn jeugdig dochtertje in Den Haag in re latie gekomen was met jongelieden uit den gegoeden stand, die het niet te nauw met de zedelijkheid nemen. En toen het meisje slechts een paar da gen in het gesticht te Maastricht ver toefde, werden de gevolgen van dien omgang duidelijk geconstateerd in den vorm eener besmettelijke ziekte, om welke reden het meisje naar het hos pitaal Calvariënberg te Maastricht ter heid overviel haar. Ten siotte kreeg zij honger, kocht in Ulzen een paar belegde broodjes, die langs den trein werden verkocht, en ver wonderde zich er over, dat zij daar van met zooveel smaak at. Steeds kaler en woester werd de streek, de bruine heide strekte zich langs beide zijden van den spoorweg uit, hier en daar een stadje, een ge hucht, sporen van sneeuw langs de wegen en spiegelende waterplassen. Donkere dennewouden in de verte en daarboven een grauwe hemel. De zon neigde reeds ten ondergang, toen de trein het station Soltau be reikte. Marie stapte uit, verheugd dat zij zich weer kon bewegen. Nu stond zij met den koffer in haar hand op het perron van het kleine station. Niet veraf lag het stadje, stil en eenzaam, alsof alles sliep. Zij vroeg een beambte, waar Haiddorf lag. On geveer een uur van het station ver wijderd, en zoo lang zou het nog wel licht blijven, zei de man. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1