Alsemeen' - 6,- ieniest t 0,50 5,- Vrijdag 9 September fallen, Blokken, Poeder. ugerstraat. evende - 0,55 - 5,50 - 1,80 No. 212 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur. Feuillleion. BINNENLAND, fcder, UITEN 300, ^GERS, PIEE, ;d, it. hr's morgens, luur v.m. n.m. I terdagmiddag Directrice, E. C. ETS, per maand. 38. ngelsche lend met VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het Kohier no. Vil der Bedrijfsbelasting dienst 1910/1911. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dal op heden bij h em ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, het door den Directeur der di recle belastingen te Middelburg exe cutoir verklaarde Kohier no. VII we- «ensde Bedrijfsbelasting dienst 1910' 1911 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 September 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalin gscu rg assen voor jongens en voor meisjes. en Wethouders van Vlis- ter kennis van belanghebbende of voogden, die hunne kinderen «f pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in 'eze Gemeente dat vanaf Maandag 5 tot en met Don- erdag 15 September a.s. uitsluitend ter «meeata-Secretaria (Griffie) iederen werk- ag van des voormiddags 9 tot 12 uren «legenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen ten 1 October a.s. Het onderwijs zal worden gegeven behoudens nadere goedkeuring door den lemeenteraad, a. aan den cursus voor jongensop Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag, des avonds van 6 tot 81/2 im; in de volgende vakken lezen, schrij- Nederlandsch, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde, vaderlandsche ge- "'"edenis en Engelseh. b. aan den cursus •meisjes: op Woensdag en Zaterdag liddag van 2 tot 5 uur in de volgende kenNederlandsch, rekenen, kennis der natuur, nuttige handwerken en koken. H. B. Zij, die in het bezit van een ■rouwboekje zijn worden verzocht, dit bij de aangifte mede te brengen. "liasingen, 3 September 1910. burg. en Weth. voornoemd, 0. A. KALBFLEISCH, L. B. Da Secretaris, J. H. EOMMISSE, L, S. 1.18 ï.03 MB i.Ol Zoolang zij met den man aan haar i'e nie' voor Gods altaar gestaan uii h6" den zegen van den Allerhoogste i en mond van den geestelijke had I aJngen' kon z'j zioh n'et a's Gold- PWts vrouw beschouwen. hUj. "ik hield het rijtuig voor haar i y }n de Leipzigerstraat stil. Florian 1,3_ ,aar verwacht en sprong juichend Tej0nif m°eder om den hals. I (Ww'i'. Qoldammer nog even met 0e,sier stond te praten, liep Marie ln huis, maakte zich van liaar f op.Vp Jl'iend los en vloog de trappen zoólan ailderen wensch, dan I liefknr®. rn°gelijk te ontkomen aan de Inu to°hilgen van den man- dien ziJ sel f'hoorde. Onder het voorwend- I 'r°Uwen !f moeten ideeden voor het luitg Zi' zich in haar kamer De onderscheidingen van 31 Augustus 1910. Voor wie er belang in mocht stel len, eenig overzicht te hebDen van de op 31 Augustus verleende deco raties, heeft „de Ned." een lijstje op gemaakt, waarbij de namen der ge decoreerde heeren (er is niet éen dame geridderd) naar hun positie zijn ingedeeld. Hierbij valt op te merken, dat Nederland en N.-O. lndië in dit geval als een geheel zijn be schouwd en dat de eere-medailles in deze opsomming niet zijn begrepen. Gedecoreerd (enkelen bevorderd) zijn 2 oud-ministers, 3 diplomaten, 9 consuls, 5 vice-consuls, 3 Eerste- en 2 Tweede Kamerleden, 7 residenten en assistent residenten 8 leden der rechterlijke macht, 2 notarissen, 12 bij het belasting- en accijnswezen betrokken personen, 3 bi] het kadaster betrokken personen 7 R. K. geestelijken, 6 predikanten, 3 zendelingen 5 bij philanthropic en 4 bij kin- derzorg betrokken personen 2 leden van Ged. en 2 van Pro vinciale Staten, 5 burgemeesters, 3 wethouders, 1 raadslid, 3 gemeente secretarissen, 1 ambtenaar bij den burgerlijken stand 2 hoogleeraren, 3 leeraren bij het M. O., 2 schoolopzieners, 3 hoofden van openbare lagere scholen, 3 hoofden van bijzondere lagere scholen en 4 leeraren bij het vakonderwijs 10 geneeskundigen, 1 apotheker; 3 journalisten, 1 kunstschilder, 2 letterkundigen, 2 musici, 1 museum directeur 30 officieren bij de landmacht, 13 officieren bij de zeemacht 4 ambtenaren bij post- en telegra fie, 7 ambtenaren bij den waterstaat, 7 ambtenaren bij spoorwegen, 4 amb tenaren bij diverse departementen, 7 ambtenaren bij het binnenlandsch be stuur in Ned. Oost-lndië 13 industrieeien, 8 landbouwkun digen, 1 bouwkundige, 3 scheepvaart- kundigen. Te zamen alzoo 231 personen, die, gerekend naar de departementen, van waar het voorste! tot hun onderschei ding uitgaat, aldus zijn te rangschik ken buitenlandsche zaken 19, binnen- landsche zaken 49, justitie 23, oorlog 22, marine 13, koloniën 59, landbouw, nijverheid en hande! 18, financiën 13, waterstaat 15. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fiduertentiën op 2eer uoordeeiige uooriuaardön Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Naar de „N. Rott. Ct." verneemt, zal mevr. Noordewier-Reddingius ais soliste optreden op het concert, dat Hijgend kwam zij boven aan. In de gang kwam oom Hans haar tegemoet. De anders zoo bleeke man had nu een hoog' rood gelaat, zijn oogen fon kelden, en de hand, waarmee hij die van het meisje haastig greep, was klammig en koud. Het deed Marie goed, dat zij hem zoo geschokt zag uit deelneming in haar lot. Zij viel hem om den hals, haar besten vriend„Ja, oom Hans, nu ben ik zijn vrouw, maar ik weet niet, hoe ik het zal doorstaan." „Kom hier binnen, kind, kom stamelde hij en trok haar in zijn kamer. Door een plotseling gevoel van ang stige verwachting aangegrepen, zonk zij op een stoel neer en staarde den kleinen man aan. Wat zou er gebeurd zijn? Hij keek zoo verward, als zij hem nog nooit gezien had, en hij kon nauwelijks woorden vinden, om met haar te spreken. Met moeite bracht hij eindelijk over zijn lippen „O gisteren, was het maar gisteren gekomen Marie arm kind, dan had ik je gered." „Wat is er dan wat is er wat is er toch Hij stond voor haar en moest op het Gemeentebestuur van Amsterdam op Vrijdag 16 September a. s. aan biedt aan het Koninklijk echtpaar en zijn gasten, den Koning en de Ko ningin der Belgen. De groote zaal van liet Concertgebouw wordt voor deze gelegenheid feestelijk versierd, en in een der nevenzalen zal een Koninklijke foyer worden ingericht. De uitvoering der hiervoor benoodig- de werken is opgedragen aan den heer W. J. de Groot, onder-directeur van Publieke Werken. Kinderwetten. Gistermiddag heeft de minister van justitie de Staatscommissie voor de vereenvoudiging van de burgerrech telijke kinderwetten geïnstalleerd, ln zijn rede wees hij op de noodzakelijk heid om deze bij uitstek sociale wet geving meertoegankelijken begrijpelijk te maken voor het geheeie volk,zonder wijziging van den inhoud daarvan. Een moeilijke taak, doch die niet onmogelijk mocht heetenvooral niet met het oog op de samenstel ling der commissie uit juridische talenten en mannen van de practi- sche kinderbescherming. De voorzitter der staatscommissie, het Tweede Kamerlid mr.J. Limburg, verklaarde, dat de commissie zich van de moeilijkheden harer taak be wust is, doch blijmoedig die taak aanvaardt, met het doel voor oogen een van de voor de familie- en rechts leven belangrijkste wetten uit den Iaatsten tijd, te vereenvoudigen. De Middenstands-enquête. De Haagsche correspondent van „de Tel." schrijft In den Iaatsten tijd hebben be richten de ronde gedaan, dat in sommige gemeenten (Bussum, Wil- dervank, Zutphen) de door de be trokken staatscommissie ingestelde enquête naar den economischen toestand van den middenstand was mislukt en aan deze mededeelingen werd in eenige organen de conclusie vastgeknoopt, dat de enquête in haar geheel evenmin zou slagen. Teneinde hieromtrent eenige zekerheid te krij gen en een en ander over den stand van het onderzoek der staatscommis sie te kunnen melden, hebben wij ons gewend tot iemand, die ter zake geheel deskundig en op de hoogte moet worden geacht. Het is ons eer. oprecht genoegen te kunnen mede- deelen, dat de middenstands-enquête, naar het zich laat aanzien, zeer goed gelukken zal. Onze zegsman wees ons er allereerst op, hoe moeilijk het enquêteeren in het aigemeen is, maar welke bijzondere moeilijkheden zich bovendien voordoen bij een midden stands-enquête, waarbij een vijftigtal vakken en bedrijven grondig moet het werktafeltje steunen, zoo beefde hij. „Denk eens aan, Marie, ik ben rijk, mijn broer heeft mij twaalfduizend mark vermaakt, heden vonden wij het testament in zijn schrijftafel en daarbij een brief aan mij uit zijn laatste le vensdagen. Hij heeft mij bij de deeling van het vermogen van onzen vader bedot. Ik was ook altijd zoo onkundig in die zaken geweest. Door mijn goede verpleging heeft zijn geweten hem ge kweld. De zijnen hadden toch genoeg. Wanneer hij beter werd, zou hij mij mijn rechtmatig deel geven, zou hij sterven, dan zou ik het geld erven. Ik moet hem vergiffenis schenken O, die goede broer „Oom Hans, oom Hans jam merde Marie en hief de handen om hoog. „Ja, arm meisje arm kind, ik zou nu alles aan Goldammer kunnen betalen, zou nu voor uw vader kun nen zorgen, als als die erfenis maar gisteren gekomen was. Het is onge lukkig, een ellende het is ver schrikkelijk Hij liep vol vertwijfeling in hef kleine vertrek heen en weer. Marie sprong op. Zij stond als ver steend en was doodsbleek, haar gelaat worden onderzocht en de toestand der ondernemers moet worden nage gaan, die uit den aard der zaak dikwijls zeer wantrouwend zijn. Met het oog nu op de vele moeilijkheden heeft de staatscommissie voor haar onderzoek de gemeenten verdeeld in een drietal groepen. De eerste groep wordt gevormd door de plaatsen beneden 2000 zielen. Dit zijn er niet minder dan 500. Van meer dan 400 gemeenten zijn gegevens ingekomen een uiterst bevredigend resultaat. De tweede groep bestaat uit de gemeenten van 2000 tot 20,000 inwoners. Uit deze groep koos de commissie typen van gemeenten en hierin werden van aiie vakken volledige monographische beschrijvingen opgemaakt. Ook hier slaagde de enquête in het overgroote deei der plaatsen. De derde groep eindelijk vormen de grootere steden. Hier wordt een onderzoek naar ver schillende vakken ingesteld in iedere gemeente wordt een verschillend bedrijf onderzocht. De enquête in deze groep is, in tegenstelling met die in de beide andere afdeelingen, nog niet afgeloopen, maar er valt reeds zeer duidelijk te bespeuren, dat het werk der commissie ook hier goede resul taten zal hebben. De belangrijke enquête zal dus slagen. Dat in eenige gemeenten het on derzoek geen bevredigend verloop had, èn door tegenwerking van den middenstand zelf, èn door verzet van anderen kant, zal aan het totale re sultaat zeer weinig afbreuk doen en werd dan ook van den aanvang af wel verwacht. Het doet ons echter genoegen, de pessimistische berichten te kunnen tegensprekende arbeid der ijverige, hardwerkende staats commissie zal ongetwijfeld een schat van materiaal opleveren. Staatsbegrooting 1911. Het geraamde tekort op de Staats begrooting voor 1911 zal, naar wij vernamen, ongeveer 13 millioen be dragen. Intusschen make men zich daarover niet al te bezwaard. Dat van het loo- pende jaar is tot ruim éen millioen ingekrompen. („H. Ct.") Prof. Fruin. Tot hoogleeraar, belast met het onderwijs in de encyclopaedic der rechtswetenschap, zoomede in het vaderlandsch recht en zijn geschie denis aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, is benoemd de heer mr. R. Fruin Th.Az., rijksarchivaris te Middelburg. Het „N. v. d. D." deelt omtrent den nieuwbenoemden professor het volgende mede Mr. R. Fruin Th. Azn. is een broe vertrok. Uit een wervelwind van ge dachten dook een hoop voor haar op. Plotseling zonk zij op de knieën en strekte de gevouwen handen naar hem omhoog. „G Hans, ooin Hans, wanneer ge mij lief hebt, red mij dan Ik kan het niet verdragen, ik zal er van sterven." „Alles wat ge wilt, kind alles „Help mij ik moet weg ik vlucht ik ga weg!" „Maar waarheen Ik heb het geld nog niet." „Naderhand naderhand Zeg maar, of ge mij helpt!" „Alles, wat je wilt!" Zij snelde weg naai haar kamer, doch daar deinsde zij verschrikt te rug. Jeanne Duvernier stond in een prachtig bruiloftskleed tegen den bed rand geleund, met den zakdoek voor de oogen. „Jeanne, zijt gij hier?" „ja, kind, ik moet je toch helpen." Marie had de afspraak van den mor gen vergeten. Zou zij het wagen, de Fran^aise in het vertrouwen te nemen Zou zij haar vertellen wai zij van plan was? Maar zij moest het wat bleef haar anders over Onder een derszoon van wijlen den Leidschen hoogleeraar in de geschiedenis Rob .'rt Fruin. Hij studeerde te Leiden, waar hij op 2 Oct. 1886 promoveerde in de rechten op een lijvig proefschrift, getiteld„Overzicht der Staatsge schiedenis van het landschap Wes- terwolde tot op zijn vereeniging met de XVli Nederlanden". In 1888 werd de jonge doctor aangesteld tot com mieschartermeester bij het Rijksarchief in de provincie Zeeland (Middelburg) welke betrekking hij onafgebroken tot heden vervulde. In vereeniging met mr. S. Muller Fz. en J. A. Feith schreef hij in opdracht van de „Ver eeniging van Archivarissen in Neder land", een „Handleiding voor het or denen en beschrijven van Archieven." Tot zijn overigen archivarischen arbeid behooren: „Catalogus der ar chieven van de collegiën, die voor 1811 binnen de tegenwoordige pro vincie Utrecht rechterlijke functiën uitgeoefend hebben" (met een in leiding van mr. S. Muller Fzn., Utrecht, 1893); „Het archief der stad Reimerswaal" (Den Haag, 1997) „Het archief der O. L. V. Abdij te Middelburg" (Den Haag, 1901); voorts als een zijner jongste werken van dezen aard, in 1909 verschenen „De rekeningen en andere stukken, in 1607 uit de Hollandsche Reken kamer naar de Zeeuwsche overge bracht, loopende over de jaren 1433-1584." In de werken der Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oude Vaderlandsche Recht, bezorgde hij een werk in drie deelen, getiteld: „De middeneeuwsche rechtsbronnen der kleine steden van het Nedersticht in Utrecht" (Den Haag, 1892—1903). Buitendien leverde mr. Fruin tal van opstellen in verschillende tijd schriften. Hij is voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg. Groene Kruis-tentoonstelling. Gistermiddag werd door H. M. de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan de Groene Kruistentoonstelling in „Tivoli" te Utrecht en aan de wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, welke deze week in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar plaats hebben. Bij de aankomst van H. M. aan de grens der gemeente Utrecht werd zij verwelkomd door den waarnemenden burgemeester van Utrecht, mr. D. Ragay. De Koningin, die den tocht van Soestdijk naar Utrecht per rijtuig had gemaakt was vergezeld van freule van lttersum en van jnr. De Ranitz en jhr. Schimmelpenninck. Kwart over drie kwain H. M in „Tivoii" aan, levendig toegejuicht door het publiek, voorwendsel Jeanne wegzenden Zij zou argwaan koesteren, en niet weg gaan. Dan was alles verloren. Slechts door alles aan haar te vertellen kon zij hulp vinden, kon zij zich redden. De tijd verliep, de grond brandde on der haar voeten. Juffrouw Duvernier zeide „Buk je een beetje, kind, dat ik je hoed af neem, wij moeten ons haasten. Je mag het rijtuig niet laten wachten, dat brengt ongeluk aan in het huwelijk." Marie trok de knoopen van haar kleeren los. Plotseling greep zij de handen van Jeanne „Lieve, beste sta mij bij ik kan niet ik wil weg 1" „Weg? Maar je bent toch gehuwd zijn vrouw 1" „Je zult me toch niet verraden, lieve, zoete Jeanne? Ik smeek het je, h.ip me 1" leanne begreep er in het eerst ni ns van, maar haar verbazing week, -, n zij kwam tot nadenken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1