Donderdag 8 September Qemeentebestuur» 2>. Feuilleton* 48e Jaargang. 1910. '&a£t No. 211 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. m ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 9, 10, 14 en 15 September a,s, van het fort Pampus, Zuiderzee, en op 13 en 14 September van het (orl Hoek van Holland, schietoefenin gen zullen plaats hebben dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uren. Vlissingen, 7 September 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. Hm lof Week Het wordt bevestigd dat de Turken, zoo geheim als mogelijk is, hunne militaire toerustingen op de grenzen van Griekenland voortzetten. Het gaat door onder den naam manoeuvres en onder dien naam zijn zestien batterijen snelvuurgeschut naar het Zuiden gezonden. Verloven van offi cieren worden ingetrokken en het derde legercorps zakt bij gedeelten naar het Zuiden af. Verder hebben de Turken, die Europa nog wel eens iets te doen zullen geven, groote plannen met hun zeemacht. Sedert hun vloot op zoo deerniswaardige wijze in de haven van Navarino in vlammen opging, is Turkije nooit meer een zeemogendheid van be- teekenis geweest. Thans wil men door aankoop in het buitenland de vloot weer tot twintig moderne sche pen uitbreiden. Nu komt Engeland aan de beurt, om scheepjes aan de Porte over te doen. Natuurlijk baart het wel verwondering dat de mogenheden al dus zelf de Turken in de gelegenheid stellen om hun militairen druk op Grie kenland te verzwaren, maar wat zal men er verder van zeggen Een klein O— 30.) »De baas komt gauw terug. Wees maar zoet, lievelingHij sloot de 'oordeur waarachter de hond jankend huilend terug bleef. Zij stapten met den bruidegom bij ,u" buurman Ehrenberg, den ge- Z|chtskundige, in het rijtuig. «Bij de Fischerbrug ligt het raad- ™s>" zeide Goldammer en sprak m verder met de beide tegenover pfj zittende getuigen. Marie's hart irilde van opgewondenheid en aan- ooening, omdat die mannen het ge- wichtige, wat zij gingen doen, niet rustiger behandelden. Zij spraken ™et elkander over de sneeuw, die Pas was gevallen, over een verKoo- P'ng van huizen in de buurt, en hadd den pr']S' die eeni?e hotels gevraagd voor het bruilofts- Qoldammer scheen heelemaal winstje is een zoet winstje en het geld, dat stom is, maakt recht wat krom is Maar de heer Venizelos zal den Turk geen kans bieden om Griekenland te gaan bestoken. Zoodra zijn tegen woordige reis in Italië is afgeloopen, gaat hij naar Kreta, om er de zaken zoodanig te regelen, dat hij het be stuur over het eiland zal kunnen neerleggen. Hij is wel Kretenzer van geboorte, maar ais Grieksch onder daan genaturaliseerd en kan met recht in de nationale vergadering zitting nemen, zoodra hij voor zijn besfuursfunciiën op Kreta bedankt heeft. Men mag veilig aannemen dat noch de Porte, nocli vooral de Grieksche regeering een botsing wenscht, maar daar tegenover staat de publieke opinie in Turkije, die zelden zoo verhit is geweest als thans. De „Kölnische Zeitung", alles behalve een sensatieblad, betoogt dat de Turksche regeering wel genoodzaakt is acht ie slaan op de jong-Turken, die de groote menigte beheerschen. Het blad geeft toe dat, wanneer aan Kretenzers, die geen Grieksche on derdanen zijn, een plaats gegeven wordt in de nationale vergadering, dit eene opzettelijke beleediging van de Porte beteekent Intusschen luiden de allerlaatste berichten weer vreedzamer en zouden er geruststellende verzekeringen gege ven zijn, zonder dat echter blijkt door wie zoodat wij wel zullen doen door aan dat jongste nieuwtje voorloopig niet al te veel waarde te hechten. Ten vervolge op onze beschou wingen over de inlijving van Corea bij Japan, kan dienen dat volgens de jongste berichten uit Tokio, de rust op het schiereiland blijft heerschen, terwijl de Japansche en Coreaansche regeeringen, om de komedie te vol tooien, van weerskanten verschillende beleefdheden hebben gewisseld, waar onder de vrijheidstelling van negen honderd gevangenen in Corea. En de Russen zien hee! geduldig toe. Zij hebben ondervonden hoe 't in de wereld verkeeren kan. Vijf of zes jaar geleden schreef het bekende St. Pe- terburgsche blad, de„NowojeWremja" telkens dat Corea het voorland van de Russen in Azië was en dat het tot eiken prijs hei hunne moest zijn. Thans heeien de Russische belangen in Corea zoo nietig, dat de diplomatie ongerechtigd is ioteenig protest tegen de inlijving In Duitschland blijft hei rumoerig. Ofschoon de Tsaar aller Russen ais particulier persoon te Friedberg heet te vertoeven, geeft zijn. komst toch tot ontevredenheid aanleiding en niet aan het doel van den rit te denken. Het opgewonden meisje begreep zulk een onverschilligheid niet en voelde zich daardoor diep beleedigd. Eindelijk was men er en betrad men een duf kantoor, waaruit een pas getrouwd paar teeder tegen elkaar gedrukt, hen tegemoet kwam. Goldammer trok Maries arm in de zijnen en fluisterde haar toe„Pas maar op, kleine, binnen een oogen- blik ben je nu mijn vrouw." Een gevoel van verstijfdheid en verlamming maakte zich van het meisje meester. Nu de tanden maar op elkaar geklemd, en niets opval lends doen, flink blijven tot alles is gedaan Als in een nevel zag zij het hekwerk met de kleine deur, dat haar scheidde van de groene tafel waaraan de ambtenaar van den burgerlijken stand, een oude heer met een groote kale plek op het hoofd, naast zijn schrijver zat. Bij de gewone vragen naar naam, ouderdom, beroep, die door Gold ammer vlug beantwoord werden, stond Marie, van het hoofd tot de voeten rillend en bevend, tegen de TELEFOONNUMMER 10. daartoe draagt het voornemen van keizer Wilhelm bij, om hem een officieel bezoek te brengen. Op de badplaats Nauheiin, waarheen de Tsaar een uitstapje deed,heeft men hem alles behalve vriendelijk aangekeken, ongeveer op de manier van een zeldzaam zoogdier, en ais het. zoo voortgaat zal hij zich niet meer in 't publiek kunnen vertoonen. Trouwens, de meeste badgasten zijn uit Friedberg wcggeioopen, daar zij er hartelijk voor bedanken om ter wille van den gast der groot hertogelijke familie, aan de kinderlijke bewaking der politie te zijn blootgesteld. Met de talrijke handelsreizigers is het 't zelfde geval. Intusschen gaan de sociaal-demo craten op door duizer.de leden bijge woonde vergaderingen te Leipzig, voort met te protesteeren tegen het persoonlijk bewind des keizers, zooals dit te Koningsbergen weder op den voorgrond is gesteld. Zij eischen de. onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag. Een aanmerkelijke overwin ning behaalden zij weder bij de ver kiezing van leden in de colleges der- zoogenaamde veiligheidsmannen in het kolenbekken van de Rijnprovincie en Wesifalen. Er waren ongeveer 1450 leden in die colleges te kiezen. De socialisten hebben er meer dan dui zend der hunnen ingebracht. Bedoelde colleges werden bij een wet ingesteld onder den indruk van de gruwelijke ramp in de mijn Radbod, op 12 Nov. 1908. Die wet beoogde den arbeiders tegemoet te komen in hun eisch om zich zelf op de hoogte te kunnen stel len van de maatregelen te hunner veiligheid, door de mijndirecties ge nomen. De veiligheidsmannen hebben het recht, tweemaal 's maands de af- deeiingen, waar ieder hunner werk zaam is, in gezelschap van een op zichter te bezoeken en kennis te ne men ot de betrokken afdeeling voldoet aan de eischen van gezondheid en veiligheid waarna zij hunne klachten dadelijk ter kennis van de bevoegde overheid kunnen brengen. In Perzië wordt het ernst met de hervormingen. De regeering heeft na melijk besloten uit Frankrijk deskun dige raadslieden voor de reorganisatie van het financiewezen te laten komen en uit Egypte mannen voor de rechts pleging. Dit laatste zal wei verband houden met de godsdienstige gebrui ken der Perzen. Voorts zouden er uit Italië en Zwitserland instructeurs ko men voor de inrichting op nieuwen voet van de politie en de gendarmerie. Wat er uit Rusland moet komen wordt er niet bij verteld maar wel dat de Russen op eigen gezag een auto- mobieldienst hebben geopend op den grooten weg van de Kaukasische grens leuning. Zij klemde zich met beide handen vast aan het hekwerk voor haar, hulp zoekend als een drenke ling. Zij wist r.iet, met welk een wanhopigen blik zij recht voor zich uit staarde. Zij had een gevoel, alsof zij in een afgrond wegzonk. In haar gemoedstoestand bemerkte zij niet, dat de ambtenaar haar dik wijls met medelijden aankeek, terwijl hij een kleine toespraak hield, waar in de woorden; .Liefde, trouw, tot den dood u van elkander scheidt." voorkwamen. Zij gleden ondertus- schen, zonder een aandachtige of ernstige stemming te verwekken, aan de ooren van de toehoorders voor bij, op wie de plaats en de vorm der plechtigheid volstrekt geen in druk maakten. Nu voelde de bruid echter, dat men haar een pen in de hand drukte, en hoorde, dat men haar handteekening op het papier ver langde. Als door een bliksemstraal ver licht, besefte zij plotseling weer haar toestand en hét vreeselijke gewicht van de weinige woorden, die zij op het punt stond neer te schrijven. rlbonnements-Adoerfenfiën op zeer uoordeeiige ooortyaardesi naar het nog altijd door hunne troe pen bezette Tabriz. De Perzische mi nister van buitenlandsche zaken heeft bij het Russische gezantschap hier tegen geprotesteerd, wat zeker wel veel baten zaiIntusschen luiden de nationalistische bladen te Teheran de alarmklok en schrijven den Russen het voornemen toe, zich meester te maken van aiie wegen en middelen van verkeer in den lande. Den 2en dezer was het dan veertig jaren geleden, dat de reeds doodzieke Napoleon lil, zich en het overschot van zijn leger, tachtig duizend man sterk, te Sedan aan keizer Wilhelm 1 overgaf. Te Floing, op hei siagveld, is thans een gedenkteeken onthuld voor de deelnemers aan de heldhaftige, maar vruchtelooze charge der Fran- sche ruiterij, onder overste Gaiiifet de man met den zilveren buik op het Pruisische voetvolk. Daar is het nog weer eens echt overdreven vaderlandslievend toege gaan. Er werd nog weer eens herin nerd aan het devies: oublier jamais! en gesproken over het h e e r 1 ij k protest der afgevaardigden van Elzas- Loiharingen, in den tijd, tegen de gewelddadige inlijving, enz. Gelukkig was het maar aan een feestmaal't Zou ook inderdaad te betreuren zijn, wanneer het Fransche volk van heden in het verleden niets had geleerd en uit het verleden niets had vergeten. Juist in het tegenover gestelde geval mocht de Fransche natie het steeds bedenken zullen de stroomen bloeds, die de Maas rood kleurden, niet te vergeefs hebben gevloeid en zullen de heiden van den beroemden doodenrit niet te vergeefs voor hst vaderland gestorven zijn. Wij, kinderen der twintigste eeuw, hebben iets anders te doen dan aan wraak te denken. "BTNNINI AN 5T De Eereraad en Dr. Kuyper. Een redacteur van het „Hbld." heeft een onderhoud gehad met jhr. mr. Van Karnebeek, een der leden van den bekenden Eereraad, ten einde den heer Van Karnebeek de volgende vragen te stellen Kan de Eereraad er toe overgaan de in zijn vonnis genoemde memorie van dr. Kuyper te publiceeren Kuril u ons zeggen wat uw inner lijke overtuiging is omtrent de schuld van den oud-minister aan corruptie In antwoord op de eerste vraag vernam de redacteur, dat de stukken aan dr. Kuyper waren teruggezonden en dat hij zich daarvoor dus tot dezen had te wenden. Het antwoord op de tweede vraag luidde, dat de heer Van Karnebeek Neen, neen, zij kon nietZij dacht er reeds aan de pen met een luiden gil weg te werpen, toen zij, vol ver twijfeling opkijkend, het ziekelijk bieeke gezicht zag van haar vader, wiens oogen met de moede, doffe uitdrukking, haar nog nooit zoo suf en wezenloos hadden toegeschenen. „Neen, neen, onmogelijk afsciiuweiijk, den armen nulpeloozen man in nieuwe zorgen te storten. Zij mocht niet talmen, niet weigeren, nu zij juist haar plicht moest doenzij moest zich voor hem opofferen. En na een snel besluit genomen te heb ben. onderteekende zij het óoku- ment dat haar tot Goldammers vrouw maakte. Doch nu was haar kracht uitgeput, en de pen wegwerpend, brak zij in een stroom van tranen los. Goldammer omvatte haar en fluis terde haar, terwijl ook de getuigen onderteekenden, allerlei troostwoor den toe, die ais hel gedruisch van het straatrumoer aan haar oor voor bijgingen, zonder indruk te maken. Eindelijk kwam haar eigen kracht haar weer te hulp, en kreeg zij haar zelf'oeheersching weer terug. zijn oordeel in hel vonnis had uit gesproken en niets daarbij had te voegen. Behaive dan over één zaak, die niet aan zijn oordeel onderworpen was geweest. Mr. Van Karnebeek verklaarde, dat het de innige over tuiging is van den Eereraad, dat er niet de minste grond bestaat voor de meermalen vernomen insinuatie ais zou er van een onoorgeloofde ver standhouding tusschen dr. Kuyper en juffrouw Wesimeijer sprake zijn geweest. Van publiek belang is deze laatste zaak natuurlijk niet. Dr. Kuyper, tot wieu het blad zich wendde, meende de bedoelde me morie ter publicatie in hei biad niet te moeten afstaan. Sociale verzekering. De internationale Conferentie voor Sociale verzekering is gisteren in het Kurhaus te Scheveningen geopend door prof. Nolens, voorzitter van het uitvoerend comité, die een woord van welkom sprak en de taak schetste van het congres, dat tot einddoel heeft om door zorg voor de toekomst en door wettelijke en door andere maatregelen bestaanszekerheid te verschaffen aan de arbeidende klassen. Het beste en zekerste middel daartoe achtte hij de sociale verzekering. Minister Talma, eere-voorzitter van de conferentie, dankte de regeeringen voor hare afvaardiging van bij uitstek bevoegde mannen en merkte op dat de conferentie bijeenkomt op een tijdstip, waarop hier te lande de sociale verzekering aan de orde is en zij dus verzekerd is van de belangstelling van het volk en de regeering. 1 Erkennende dat zich bij de verze kering misbruiken voordoen, maar deze verklarende uit de bestaanson- zekerheid van den werkmansstand, betoogde de minister dat het gevaar hetwelk van dien kant dreigt, moet bezworen worden door vertrouwen te schenken aan de arbeiders door hun opneming in de organisatie der ver zekering en door de voortreffelijke inrichting van den geneeskundigen dienst. Met de beste wenschen voor het welslagen van het congres opende hij dat. Poincaré, voorzitter van het blij vend comité, dankte den minister voor het gesprokene. De ministers Heemskerk, Kolk man en Regout (waterstaat) waren aanwezig. Bslastinggabiad dar g3.ri33.1t3n. in de tweede helft van deze maand zal een vergadering plaats hebben van de commissie van voorbereiding inzake de wet ter verruiming van het Toen men hef rijtuig instapte, zeide de buurman Ehrenberg met een slu w lachje, dat hij hier in de buurt iets te doen had, hij wilde het jonge paar niet storen en nam beleefd afscheid. Liebreich meende, dat het beste zou zijn, als hij dadelijk naar het hotei ging. Hij zou op tijd thuis zijn om weer naar de kerk te rijden. Nu zat Marie alleen met haarman in het rijtuig. De drukke straten en menige nieuwsgierige blik, die hen in het voorbijrijden trof, maakten dat Goldammer zich een weinig moest bedwingen, maar hij nam haar hand en streelde haar, knipoogde haar verliefd toe en vond zijn ge noegen er aan, in het gesprei vrouwtje mijn wijfje of mevrouw Goldammer te zeggen. Marie kon zich niet indenken in de verandering, die met haar had -plaats gehad. Deze formaliteit sche -f; haar toe niet verbindend te zijn, kon geen huwelijk tot een heiligen band maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1