Woensdag 7 September Hnnenl^ndT No 210 Gemeentebestuur* 48e Jaargang. 1910. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaardsn VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.4Ö. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT, pe Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden; dat blijkens bij hem inge ven ambtsbericht de ministeriëele beschikking van 27 Augustus j.l. in zooverre is gewijzigd dat Margherita di Savoia, Barletta, Trani, Biscegii en Malfetta zijn besmet verklaard we tens Aziatische cholera. Vlissingen, 6 September 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofberichten. Op het Loo arriveerde gisteren de prins Waldeck, die eenige dagen len paleize logeert. I, K. H. de Prins der Nederlanden zal zich 6 September voor eenige dagen naar Mecklenburg begeven, teneinde te Schwerin bij te wonen den intocht van zijn broeder, Z. H. hertog-regent van Brunswijk met diens gemalin de prinses Zu Stolberg- Roszla. Z. K. H. vertoeft bij zijn Moeder, de groothertogin Marie te Rabenstein- ield. De Prins wordt vergezeld door zijn adjudant, kapitein-luit. ter zee jhr. Hooft Graafland. Bezoek van het Belgische Koningspaar. H. M. de Koningin zal de vloot op het IJ, niet zooals aanvankelijk gemeld was in het Oosterdok in oogenschouw nemen. In de Konings sloep gezeten zal H. M. zich vervol gens aan boord van de „Heemskerck" begeven. De taptoe zal worden uitgevoerd door trompetters en tamboers van verschillende wapenen, de tamboers en pijpers van de marine en de muziekkorpsen van alle regimenten infanterie en de muziek van de marine onder leiding van den luitenant directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, Bouwman, van het regiment grenadiers en jagers. De oorlogsschepen zullen ter reede van Amsterdam aankomen in den loop van 14 September en blijven dan tot den 19 September daar liggen. De „Heemskerck" staat onder be vel van den kapitein ter zee Goedhart, de „Friesland" onder kapitein ter zee Woldring, de „Piet Hein" onder ka pitein ter zee Bot en ae „Evertsen" onder bevel van den kapitein ter zee Schoonhoven. 29.) Telkens weer zeide zij tot zich dat er nu geen ontkomen meer ,vas> en dat haar eenig heil te zoeken zijn in berusting en plichtsver- uiling. Zij was echter nog te jong, ot zich zoo maar kalm en geduldig - schikken in het onvermijdelijke, eikens klonk in haar binnenste 11 stem, die haar zeide, dat haar 'zet rechtvaardig en billijk was. I voelde, dat de schuwe tegenweer, J e®rcler zou eindigen,"dan wanneer 1 ^herroepelijk met den onbemin- man verbonden zou zijn. °or zielsverdriet gekweld bracht i> aangekleed op haar bed liggend, overige uren van den nacht door. stonrt eerste morgenschemering maai ,zi! °P> om voor de iaatste "aar huiselijke plichten voor Vader oom te volbrengen. Zij De Eerste Kamer. In zijn „Studiën en Schetsen" wijdt prof. Fabius een artikel aan de Eerste Kamer. Aan dit opstel ontleenen wij het volgende Met de Eerste Kamer houden velen den laatsten tijd zich bezig. Wat aangaat hare beteekenis, hare bevoegdheden, hare samenstelling. Zoo heeft ten aanzien van het eerste punt mr. Krabbe in „De Gids" Jan.-afl. dezes jaars, verdedigd, dat de Eerste Kamer minder geroepen is de wetsontwerpen aan eigen over tuiging dan wel aan de rechtsover tuiging des volks te toetsen. Waartegen is opgemerkt, dat iets dergelijks meer ligt op den weg der Kroon. Maar mr. Krabbe wil dan ook bij de wetgeving de taak der Kroon op de Eerste Kamer overdragen. Omtrent de bevoegdheden der Ka mer is vooral het recht van amende ment in geding. Mede is de vraag behandeld, of er voldoende reden bestaat om ook de staatsbegrooting in de Eerste Kamer te behandelen. Reeds bij de grond wetsherziening van 1887. Ook door jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman als lid der grondwetscommissie van 1904. Voorts door mr. Van Aaiten. En door mij is hetzelfde gedaan. Eindelijk de samensteliing van de Kamer. Mr. Treub heeft daarover zijne gedachten gegeven in de „Vra gen des Tijds", Januari-afl. van 1908, waar hij een Kamer ontwierp van gekozen vertegenwoordigers van nij verheid, landbouw en visscherij, van den warenhandel, van het verkeers wezen enz., en van de vrije beroe pen enz. Thans kwam mr. Kan, de bekwame secrectaris generaal van binneniand- sche zaken, in „De Gids" van Augus tus met een plan van heel anderen aard. Hij wil de Eerste Kamer doen bestaan uit oud-ministers, oud-land- voogden, en oud-burgemeesters van de grootste steden. Eenigermate herinnert dit aan wat Winter, Ueber die Biiding der Ersten Kammern in Deutschiand (1870), nog altijd het beste werk op dit gebied, wenscht. Maar Winter verbindt het lidmaatschap aan het bekleeden van bepaalde ambten in het staatsleven. Waardoor men riiet krijgt wat, gelijk is aangevoerd, in mr. Kan's stelsel het geval zou zijn, dat, als een mi nisterie wijken moet voor een Kabinet van tegenovergestelde richting, die tevens een aantal tegenstanders in de Kamer bracht. Voorts wil Winter ge meenschappelijke beraadslaging. Ja, ofschoon mr. Kan zegt niet te kunnen wijzen op een iand, waar iets bestaat ais hij wil, het denkbeeld zélf vindt men geheel terug bij j. Stuart Mill, iloofdst. XIII van zijne „Consi- wilde toch het huis, waarin zij zoo lang naar vermogen gewerkt had, in de beste orde verlaten. Zij wist ook, dat de arbeid haar goed deed, cn dat drukke werkzaamheid haar het gemakkelijkste door de uren zou 'brengen, die haar nog van de ver vuiling van haar noodlot scheidden. Oom Hans was den vorigen dag in het huis van zijn broer geweest, waar nog veel in orde was ie brengen, zcoals itij zeide zoodoende kon zij hem niets van den brief van haar moeder meedeeien, en kon zij haar overvol gemoed niet nog eens ontlasten. Dat zij bij haar vader haar nood niet behoefde te klagen, voelde zij heel goed. NEGENDE HOOFDSTUK. Reeds vroeg in den morgen kwam Goldammer naar boven, vergezeld van een helpster van de naaister, die in een groote kartonnen doos het bruidskleed droeg, en Jeanne Duver- nier met den krans en den sluier. Jeanne zag er zeer bedrukt uit, snikte veel en veegde menigmaal steelswijze de tranen uit haar oogen. Al die heerlijkheid en pracht voor derations on representative Govern ment", waar hij verdedigt een raad, saamgesteld uit alle publieke perso nen, die gewichtige politieke plaatsen of bezigheden hebben vervuld. Hij noemt dan als hen, die daarvoor in aanmerking konden komen, oud-leden van de wetgevende commissie, die hij ontwerpt, oud-rechters, oud-minis ters, oud-leger-en-vloothoofden, oud gezanten, oud-bestuurders van eene kolonie. Zooals men ziet, de overeen komst is zeer groot. De gedachte, door mr. Kan bepleit, vond bij de dagbladpers weinig in stemming. Ik acht dit niet vreemd. Toch heeft het artikel van mr. Kan dit aantrekkelijke, dat de schrijver, evenals toen hij vóór eenigen tijd de tweejaarlijksche begrooting aanbeval, den moed toont denkbeelden te oppe ren, die ver afwijken van wat nu een maal in omloop is. We hebben waar lijk wel aan eenige verruiming van inzicht behoefte. Nog op één punt uit dat opstel zij gewezen. Ook mr. Kan acht keuze door de Provinciale Staten kortweg veroordeeld. Waarom Gewoonlijk geldt als voornaamste argument, dat daardoor de politiek te veel invloed heeft op de keuze voor de Staten. Maar spreekt men dit niet eenigszins gedachteloos elkaêr na Reeds ver oorloofde ik mij te vragen, of het wel anders zou wezen, indien de Staten geen kies-college voor de Tweede Kamer waren. Bij de keuze van Gedeputeerde Staten en van de gemeenteraden is de politiek toch ook niet buiten spel. Ook kon de samenstelling van de Provinciale Staten op den duur eene andere wor den. Intusschen blijkt uit het vooraf gaande wei, dat er een zoeken is omtrent beteekenis, bevoegdheid en samenstelling der Eerste Kamer en tevens dat de zaak nog niet gerijpt is. Zelve trachtte ik vóór eenigen tijd in het licht te stellen, dat, naar de samenstelling onze Eerste Kamer eigenlijk de voortzetting is van de Staten-Generaal, zooals die in 1814 waren; dat, waren wij niet tijdelijk met België vereenigd geweest, wij mis schien thans nog alleen éene Kamer zouden hebbendat in zekeren zin, naar de samensteliing, de Tweede Kamer van vóór 1848 thans de Eerste Kamer is en de Tweede Kamer pas van 1848. Voorts is het, als men twee Ka mers wil behouden, de vraag, of men eene van beide Kamers zal af schaffen, bestaat ook nog, tevens voor de Tweede Kamer van betee kenis, welk karakter de Eerste draagt. Sommigen spreken van eene poli tieke vertegenwoordiging in de Tweede Kamer, en eene sociale in de Eerste. Dan is elke Kamer ais het ware eene dc bruid werd op het bed van Marie uitgespreid, en Goldammer stond er bewonderend bij. Nadal hij de naaister met een fooi had wegge stuurd, zeide hij „prima atlas, vijf mark per meterHij streek den opgeslagen zoom glad en zei„Ik heb nog al onkosten gemaakt voor mijn zoet hartje. Doe mij nu éeri genoegen, schaije, en zet niet zoo'n treurig gezicht. Luister eens, juf trouw en hij begon juffrouw Duvernier op de vingers na te tel len, wat hem het bruidstoilet kostte, „en dan de atiasschoenen en de bruidsruiker Alles mooi en duur Laat iemand het mij maar eens ver beteren Marie stond er bij en beet zich op de lippen, om niet in luid geween uit te barsten; ten laatste zeide zij gejaagd„Ik geloof, dat het tijd wordt, dat ik mij voor het raadhuis aankleed." „Ja, ja, talm maar niet meer, wij worden precies om tien uur ver wacht. Zorg er voor, dat uw vader ook klaar is. Onze andere getuige, mijn buurman Ehrenberg, komt pre cies kwart voor tienen met het rijtuig halve vertegenwoordiging. Beschouwt men de Eerste Kamer echter als bolwerk oï als hof van revisie, of, gelijk mr. Krabbe, als „curatorium" (blz. 28), dan is de vertegen woordiging eigenlijk in de Tweede Kamer compleet. Het karakter van de Tweede Kamer wordt alzoo ook door dat der Eerste bepaaid. En eveneens zal voor de Tweede Kamer haar karakter wel van invloed moeten zijn op de wijze van samenstelling. Evenals voor die samenstelling van gewicht zijn de gebreken, die zich allengs in haar midden hebben geopenbaard; mindere zelfstandigheid der leden, langzaam heid van werken. Er begint in de geesten werking te komen. Er is eenige gisting. Maar er is nog niets rijp. Och, of men nu dit proces eens ongestoord liet door gaan En dat daarom de Grondwets commissie deze zaak geheel rusten liet. Omdat het bestaande zoo goed is In zekeren zin vlak omgekeerd. Om aan het gevaar te ontkomen, dat het bestaande in-der-haast met ge ringe wijziging opnieuw wordt vast gelegd en daardoor de drang om kalm, onbevangen en ernstig dit deel onzer staatsinrichting te onderzoeken, verzwakt. Deze zaak zou blijven rusten, ten einde haar aan de orde te houden. Dr. Kuyper. Het „Utr. Dbl." deelt het volgende mede 't is zeer waarschijnlijk dat dr. Kuyper in het a.s. najaar geen be langrijk aandeel in de behandeling der staatszaken zal nemen. Gedurende zijn verblijf in een der dalen van de Oostenrijksche Alpen, heeft de bejaarde staatsman tot nu toe het gehoopt voiledig herstel niet gevonden. Met 't oog op de lichte hartaandoening, aan welke dr. Kuyper sinds eenigen tijd lijdend is, werd het verblijf in hooge luchtstreken hem beslist verboden, maar ook on danks deze voorzorgen is de gezond heidstoestand niet belangrijk verbe terd. De mogelijkheid is zelfs niet uit gesloten, dat de afgevaardigde voor Ommen hierin aanleiding zal vinden zijn mandaat over eenigen tijd neer te leggen. Wijziging Arbeidswet. In de zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam werd besloten tot afzending van een adres aan de Tweede Kamer, inzake het bij Kon. besluit van 30 Aprii j.i. ingediende wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet. Tegen de verschil lende dopr de regeering voorgestelde wijzigingen werden uit industrieele voor." Hij streelde Marie de hand, kuste haar en ging haastig heen. „Ik zal je bij het aankleeden hel pen, Marie," zei Jeanne. Zij had het besluit genomen, in ieder geval toch goed met Marie om te gaan. „tk dank je wel ik kom alleen wel klaar." „Maar hoe zal ustiaks den bruids krans en den siuier smaakvol vast maken „Ais je dan denkt Jeanne haalde de schouders op. „Wat ben je toch onverschillig Dat je nu nog niet geleerd hebt, je geluk te waardeeren." „Ik mag misschien een beetje on dankbaar "zijn, maar ik kan niet an ders." Zij legde het hoofd tegen den schouder van haar vriendin, die zich er grootmoedig in had geschikt, om den man, welke zij werkelijk liefhad, aan haar te gunnen. Marie werd beschaamd door de hulpvaardigheid van jeanne; berouwvol verzocht zij haar vriendin om bij haar te blijven. Nu werd vlug het toilet in orde gebracht. „Wat staat u dat kanten hoedje goed, engel, maar als hij je haar kringen bezwaren gemaakt. De Kamer sluit zich daarbij aan, dit geldt in het bijzonder de bezwaren, ingebracht tegen de voorschriften omtrent den wetteiijken arbeidsdag voor bescherm de personen in verband met het op voeren van de leeftijdsgiens voor de categorie van 16 en 17 jaar, omtrent de schafttijden en het doorbrengen daarvan buiten de fabriek, omtrent sommige voorschriften met betrekking tot de arbeidskaarten, enz. De Kamer meent, dat de regeering bij het samenstellen van dit wets ontwerp niet voldoende voorlichting gezocht heeft bij hen, die uit eigen practische ervaring bekend zijn met de eischen en nooden der industrie. Wordt het ontwerp wet, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat de jeug dige personen in tal van fabrieken en werkplaatsen niet meer zullen worden aangenomen. Niet alleen onze nationale industrie zal in haar me dedinging op de wereldmarkt worden benadeeld en achteruitgezet, maar ook de personen, die men wilde be schermen, zullen de eersten zijn om de nadeelige gevolgen der wet te on dervinden. De Kamer van Koophandel verzoekt dus aan de Tweede Kamer te willen bevorderen, dat het ontwerp worde gesplitst in dier voege, dat de wij zigingen, welke noodig zijn in ver band met de Conventie van Bern tijdig wettelijk sanctie erlangen en dat in elk geval omtrent het overige de regeering voorlichting kunne in winnen bij de be ianghebbenden bij de Nederlandsche industrie en hare ver tegenwoordigers. Pensioenen. De minister van financiën maakt bekend, dat in October, November en December dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van de betaalmeesters de voldoening zal plaats hebben der in de ver schillende Grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van de Ned. Staatsbegrooting, loopende over de derde drie maanden van het jaar 1910. Voorts worden belanghebben den er met nadruk aan herinnerd, dat op alie pensioenen ten laste van de Ned. Staatsbegrooting, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het We- duwentonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, in het Weduwenfonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den wa terstaat, alsmede op die ten iaste van het Weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, en van de Weduwen- en weezenfondsen van militairen en gepensioi neerde militairen der land- en zeemacht, voigens de laatste mode gekapt heett, zal je hem nog veel beter bevallen." Marie ging naar haar vader, die haar geheel gekleed tegemoet kwam „Nu zijn wij zoo ver, papa och, wat klopt mijn hartZij wierp zich aan zijn borst, terwiji een paar groote tranen over haar wangen rol den en onderdrukt snikken haar lichaam schokte. „Wees maar stil, heel kalm en rustig, mijn kind Hij klopte haar op den rug „Ik zal straks dade lijk in het hotel even kijken of de bloemenversiering op de bruilofstate! wei in orde is dat heeft Goldararru r me opgedragen. „Pas asjeblieft op den tijd, je weet, dat wij om twaalf uur naar de kerk rijden." „Wees maar niet bang, ik ben weer op tijd hier." Florian kwam aangesprongen en riep „Daar is de koets Marie liep naar de trap haar vader troostte het hondje over zijn weg gaan met de woorden„Wees maar stil, lieveling." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1