rsma. a Vliijti, otdienst. vleesch. Jll Dinsdag Gemeentebestuur* Feuilleton* 6 September >t nadere restaakt. DEE. raa|d: n, no .10. eken hoofdelijke omslag. teldesfrand) WETHOU. jePen sollicj- «-'rekking Va„ net verplichte C alhier, gt f 550na cn 20jarigen resp. f6oo 800, f—' de verplichte m boven den nieten f ioo luishuur. aan den Bur- ember a.s. .LKHOFF. ikozen ond. ibevelend, Boven* of aan de Bad- (t boven f 250 liaal M. v.d. red. Hendrik- gat 31. jk Persoon ■ekt een hem g als lichte het ophalen loon geen Getuigschriften 25, Bureau thuis i f 1.50 No 209. 48e Jaargang. 1910. ïureau Vlis- annemer. T no. 3 tigen euze ctie >orten Pa'* Wande' Overtref*6» le ParaplueS gerepareerl' 'end, Wins* Vlissingen- VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde 2e Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1910. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het 2e suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1910, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 2 September j.l. no. 23, te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5 September 1910. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, H. DOMMISSE, l. S. 1hMtënland7 Belastinggebied der Gemeenten. Naar het „Hbl." verneemt, zai in de tweede helft van deze maand een vergadering plaats hebben van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp \an wet ter verruiming van het belastinggebied der gemeen ten met de ministers van binnen- landsche zaken en van financiën. De voorbereiding heeft reeds de zeker heid gebracht, dat met het ingediende wetsontwerp de materie dergemeen- tefinanciën niet naar den eisch te regelen valt. Het voornemen ten de- partemente, om het bekende ontwerp in te trekken en door een ander wetsontwerp te vervangen, is hiervan een gevolg. Het Groene Kruis. in de zitting van de Zaterdag te Utrecht voortgezette vergadering van het Groene Kruis hield de voorzitter ds.JH. F. Fleischer, van Winterswijk, een referaat over „Welke is de taak der wijkverpleging en van wie dient deze uit te gaan Spreker betoogde, dat de taak der wijkverpleging een vierledige is. Allereerst en dit is haar eigen werk zal ze bepaalde verpiegingshandelin- gen hebben te verrichten, overeen komstig haar door den medicus ver strekte opdrachten. In de tweede Plaats zal de taak der wijkverpleging Mn controleerende zijn. Hoe vaak toch hebben de medici niet te kam pen met een niet of gebrekkig op volgen van hun adviezen. Het derde deel van de taak der wijkverpleging sluit ich hierbij dadelijk aan, nl. de adviseerende taak. Die adviseerende 28.) Diep bewogen keek Marie naar de handteekening. Het scheen, alsof haar 111 'iet stille nachtelijke uur de geest van de dierbare overledene omzweef de- Zij herinnerde zich, hoe dikwijls ZI1 haar moeder schreiende had ge vonden, en hoe zij zich moeite had p|Wen, om door hare kinderlijke uefkoozingen het onbekende verdriet e verdrijven, dat het hart van haar Hoeder zoozeer drukte. Nu wist zij, wat haar moeder zoo gekweld had. Het testament en de Pdracht, die zij zoo laat had ge- regen, zouden haar heilig zijn. Mocht lev groo'vader nu ook nog maar •en, opdat zij de ziel van de over- oene kon ontlasten, zooals zij het enschte. Aan roerende smeekingen u,z'i het niet laten ontbreken. wat zou zij nu doen Het taak zal zijn een verduidelijken, een nader uitleggen, een doen begrijpen van hetgeen de dokter gezegd of be doeld heeft. Deze drie zijden van haar taak zullen alleen dan gunstige resultaten geven, indien ook de vierde zijde van die taak goed wordt uit gevoerd. Bedoeld wordt namelijk de psychische taak, die de wijkverple- ging'heeft. Indien de wijkverpleegster inderdaad is de goede zuster naar wier komst met verlangen wordt uit gezien, niet alleen, omdat ze be paalde handelingen verricht, maar vooral ook om de wijze waarop ze dat doet, heeft ze dit deel van haar taak wonder wel begrepen. De ver vulling van deze vierzijdige taak moet hoofdzaak 'zijn, daaromheen mag zich wel bijwerk schikken, het verleencn van eerste hulp bij onge lukken, het klaarmaken van voeasel, het verrichten van huiselijke bezig heden, naaiwerk enz. Voorts betoogde spr. dat uitbreiding der staatsbemoeie nis ook op het terrein der ziekenver pleging, in 't bijzonder der Wijkver pleging, hoogst gewenscht is. Kerkelijke organisaties moeten aan gemoedigd worden wijkverpleging in te stellen, indien de verpleging hoofd doel blijft, het propageeren van een bepaalde geloofsbelijdenis daaraan vreemd is, en alleen in die plaatsen, waar een bepaalde geloofsovertuiging overwegend is en de godsdienstige overtuiging der minderheid kan wor den geëerbiedigd. De Groene- en Witte-Kruis ver- eenigingen zijn bij uitstek gesciiikt en aangewezen Wijkverpleging in te stellen. Een Nederlandsche vereeniging tot bevordering der Wijkverpleging dient te worden opgericht. De heer J. Nord leidde vervolgens in „Aan welke eischen dient doel matig transport van zieken en gewon den te voldoen en wat kan het Oroene Kruis doen ter bevordering daar van Spreker critiseerde het vervoer van patiënten, ook van besmettelijke, in gewone vervoermiddelen en be handelde de eischen aan goede zie kenwagens te stellen. Voor 't platte land beval hij tweewielige brancard- wagens aan die ook op zandwegen bruikbaar zijn. De ziekenauto achtte spreker in de eeisfvoigende tien jaren nog maar alleen het vervoermiddel voor hen, die goed betalen kunnen. De heer E. J. Abrahams behandelde de vraag „Wat kan het Groene Kruis doen ter bestrijding der kwakzal verij Behalve verspreiding van de voor lichting kunnen, oordeelde spr., zich de afdeeiingen buitengewoon ver dienstelijk maken voorde directe be strijding, wanneer zij de vereeniging tegen de kwakzalverij kennis wilden liefst zou zij nu dadelijk den brief van haar moeder aan den grootvader hebben afgezonden, maar zij moest daar dan toch iets bijschrijven, en zij voelde, dat zij te verward van gedachten was, om dat in dit uur te kunnen doen. Daar de omslag open was, nam zij ook den brief van haar moeder aan grootvader gericht ter hand, en las de kinderlijke deemoedige smeekin gen der verstootene om vergiffenis. Zij beklaagde zich daarin, dat zij geen geduld en geen gehoorzaamheid had getoond, en geloofde zeker, dat haar zware ziekte en haar vroège dood een straf van God was voor haar slecht gedrag ais kind. Zij ein digde met het verzoek, om als het haar dochter eens mogelijk zou zijn, naar Haiddorf te reizen, haar dan goed te ontvangen en aan het on schuldige kind niet te wreken, wat haar moeder misdaan had. Marie pakte alle papieren bij el kaar. Gedurende haar zonderlinge huwelijksreis naar het „Keizershof" zou zij zeker tijd hebben, om aan het verlangen van de dierbare over ledene te voldoen, en den brief met geven van gevallen van kwakzalverij in haar gebied. Ten slotte hield de heer Ph. Laoh een referaat over„Wat kan gedaan worden ter verbetering van zieken verpleging en hygiëne in Ned. Oost- Indië Na afloop van het Congres begaven de deelnemers zich per trein naar Soestdijk ter bezichtiging van het Park Soestdijk. Nederlandsche Bond van Gem.-ambtenaren. De afdeeling Zuid-Holland van den Ned Bond van Gemeente-Ambtenaren vergaderde den 2 dezer te Rotterdam. Nadat een paar huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd overge- gegaan tot de behandeling van den oproepingsbrief voor de op 15 Sep tember a.s. te Middelburg te houden jaarlij ksche aigemeene vergadering van den Bond. Het voorstel van het Boiidsbestuur, om ten behoeve van het hulpfonds, in 1911 een verloting te houden, vond warme voorstanders doch ook uit hoofde van beginsel, dan wel om andere reden, krachtige bestrijders. Breedvoerig werd hierover van gedachten gewisseld. Ten slotte verklaarde de vergadering zich vóór het voorstel zulks in tegenstelling met het advies van het bestuur der afdeeling. Het afdeelingsbestuur adviseerde, om zich te verklaren .tegen het voor stel van het Bondsbestuur om over te gaan tot instelling van een bureau voor inlichtingen, terwijl het zijn volle sympathie betuigde aan het voor stel, om in beginsel te besluiten tot stichting van een rust- en vacantie- oord. Na eenige discussies vereenigde de vergadering zich met deze advie zen. Verder verklaarde de vergadering zich vóór het voorstel van het Bonds bestuur om der regeering te verzoeken maatregelen te willen treffen ter be vordering van de Zondagsrust van de Gemeente-ambtenaren echter kon zij niet medegaan met het denkbeeld van de afdeeling Noord-Holland om pogingen aan te wenden tot het krijgen van een toelage voor huishuur aan gehuwde ambtenaren, ais zijnde o.m. in strijd met de statuten. Merken van kaas. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepaling, dat door den mi nister van landbouw, enz., kaasmer- ken worden vastgesteld, waarvan het gebruik uitsluitend wordt toege staan aan üe aangeslotenen bij een kaascontrole-station, hetwelk zich onder rijkstoezicht heeft gesteld. Deze merken worden in de „Staatscourant" bekend gemaakt, benevens de door den minister nader te geven voor schriften, betreffende het aanbrengen van merken op de waar. eenige begeleidende woorden aan haar grootvader af te zenden. Met dit doei wilde zij de papieren in den handkoffer leggen. Het was eigenlijk de wensch van haar moeder, dat zij zelf naar haar grootvader zou reizen. Hoe gaarne zou zij dat gedaan hebben Zij be gon te overwegen, of het niet mo gelijk was, op de een? of andere manier, nam een toevallig op de schrijftafel liggend reisboek ter hand, bladerde er in en vond spoedig de lijn BerlijnStendalUelzenSoltau. Wanneer zij met den namiddagtrein afreisde, kon zij reeds tegen den avond in Soltau zijn, en vandaar in een goed uur naar Haiddorf gaan. Dat alles hing nu echter van Gold- ammer af. Zij zou later beproeven, toestemming en reisgeld van hem te krijgen. Dat was haar een aangename gedachte. Haar arme moeder was ongelukkig geworden, daar zij den zegen van haar vader op haar levensweg had moeten missen. Misschien verdroeg zij later haar gedwongen huwelijk lichter, omdat zij terecht kon zeggen, dat zij dit huwelijk had gesloten, COURANT ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Rbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoonuaarden In de memorie van toelichting wordt gewezen op het belang voor onzen landbouw om voortdurend te streven naar het behoud en zoo mo gelijk naar vermeerdering en verbe tering van een belangrijken afzet van kaas, bij welks achteruitgang onze boerenstand verbazende verliezen zou lijden. Van de boter kan gezegd worden, dat thans, ondanks de meest geraffineerde pogingen van boter- vervalschers, thans vrijwel uitsluitend onvervalschte boter naar het buiten land wordt uitgevoerd, en dat aldaar het vertrouwen in de zuiverheid der Nederlandsche boter, zoo goed als geheel is teruggekeerd. Onderwijzerssalarissen te Rotterdam. Bij den raad der gemeente Rot terdam is een voorstel ingediend tot herziening van de salarissen van onderwijzers. Krachtens de bestaande regeling, bereiken de onderwijzers met hoofdakte in 20 jaar een maxi mum van f 1400 en de onderwijzers zonder hoofdakte in 16 jaar een van f 1000. Thans wordt door de com missie voor onderwijs voorgesteld de verhoogingen zoodanig te regelen, dat de onderwijzers zonder hoofdakte in 16 jaar opklimmen tot f 1200 en die met hoofdakte in 20 jaar tot f 1600. B. en W. stellen voor, nog eenigs- zins verder te gaan en voor onder wijzers met hoofdakte de verhoogin gen zoodanig te regelen, dat ook zij reeds na 16 jaar een maximum van f 1600 bereiken. Voorts stelt de commissie voor, aan de onderwijze ressen der Centrale M. U. L. O.-school voor meisjes een toelage van f 200 toe te kennen. Het budget van het onderwijs wordt hierdoor verhoogd met f 158,000. Bezoldiging gemeenteveldwachters. De minister van binnenlandsche zaken heeft den Commissarissen der Koningin verzocht de burgemeesters uit te noodigen hun meening te wil len mededeeien over de volgende vragen lo. Is de bezoldiging van de veld wachters uwer gemeente, met inbe grip van emolumenten en belooningen verkregen uit nevenbetrekkingen (zoo- wei uit gemeentelijke ais uit die van waterschappen, particulieren enz.), voldoende te achten 2o. Zou die bezoldiging ook vol doende zijn te achten, indien slechts bijverdiensten verkregen werden uit gemeentelijke nevenbetrekkingen Tevens wenscht de minister te vernemen, indien de bezoldiging zooals zij door de burgemeesters is opgegeven op een door de burge meesters ingevulden staat, door hen onvoldoende wordt geacht, wat de om den levensavond van haar vader van zorgen vrij te maken. Die ge dachte zou haar helpen en haar troosten over het gemis van eigen geiuk. Buiten was het stiller geworden, de kleine hangklok sloeg zoo juist twee uur. De wind was toegenomen en stiet tegen de vensters. Het glazen dak op het atelier kraakte luid. Het licht van de lamp knetterde en walm de en dreigde uit te gaan. Huiverig van de kou stond Marie op. Zij nam de lamp op, die juist uitging, en kwam al tastende in de keukenhier stak zij licht aan en ging in haar slaapkamer. Toen zij de voorbereidselen voor den volgenden dag zag, ging haar een rilling door de leden. Op een- stoel stond de nog opengeslagen handkoffer, die zij op haar vreemd soortige huwelijksreis zou meenemen. Deze bevatte een weinig waschgoed en een eenvoudige japon, die zij nog uit een huisjapon van haar moe der had weten te maken. Zij wilde niet alles van haar verloofde aanne men. Hij had het dikwijls met haar over zijn vrijgevigheid en de onkosten reden is dat die bezoldiging beneden het door hen genoemde bedrag blijft gehandhaafd. Vlissmgen 5 September. Grand Hotel. De solisten, die gisterenavond op traden, hebben niet te klagen over gebrek aan belangstelling en bewijzen van tevredenheid van den kant van het talrijk opgekomen publiek. Het programma bood eene aangename verscheidenheid niet te lange num mers mooie afwisseling en flinke afwerking. Het werd geopend door mej. Aletta de Jongh, viooi, uit den Haag. Het viertal nummers, dat zij gaf op een instrument, dat door een 'bijzonder mooien klank uitmunt, viel blijkbaar zeer in den smaak. Na de „Berceuse" van Armas Jarnefelt werd de dame teruggeroepen en ontving zij een fraai bouquet. Mevrouw Emma Qambri, sopraan uit Berlijn, schijnt zich in 't bijzonder te hebben toegelegd op den collora tuur-zang. De „Villanelle", „Nymphes et Sylvains" en de „Arie aus der Barbier von Sevilla", zijn nummers, waarmede proeven van bekwaamheid in die soort van zang kunnen wor den afgelegd en als zoodanig kan het gepresteerde dan ook verdienste lijk worden genoemd. Het meest genietbare was de „Aria"; of de zang over 't algemeen mooi werd gevonden, rneenen wij te moeten betwijfelen. Naar aanleiding van de „Villanelle" hoorden wij de opmer king maken „die dame blaftNu was de zang ook hier en daar wel wat vuurpijlachtig en op vele plaatsen ontbrak gloed en voordrachtzoo klonk bijv. „Die Soldatenbraut" van Schumann zeer mat. Meer succes had de heer Gerard Zalsman uit Rotterdam. Reeds het zeer mooi voorgedragen „Die Uur" van C. Löwe, werd dankbaar ont vangen. Het tiental liederen, dat hij zong, gaf volop gelegenheid om te kunnen constateeren, dat deze zanger beschikt over een mooi geschoold geluid en de kunst verstaat van aan genaam boeiend voordragen. De sopraan-zangeres werd geac compagneerd door den heer Aieidus Coenendie begeleiding was dus aan zeer goede handen toevertrouwd; maar ook mej. Mazzoia, die den heer Zaisman accompagneerde, verdient een woord van lof; beiden werden na het iaatste nummer luide toege juicht en teruggeroepen. Op het Strandhotel gaf het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" eene goedgeslaagde uitvoering. Dat het publiek niet zoo heel talrijk was, zal wel aan de weersgesteldheid moeten worden toegeschreven. die hij voor haar maakte. Zoodoende had zij getracht, zooveel mogelijk uit het nageiatene van ae moeder en van haar eigen kleeren iets goeds naar de iaatste mode te maken. Aan een kieerenhanger hing het reiskleed en haar donkerblauwe zijden trouwjapon, elegante gewaden, die Goldammer haar onder veel eigen lof had geschonken. Mismoedig wendde zij haar blik daarvan af. En nu bedacht zij, dat de 20e April, haar huwelijksdag, reeds was aangebroken. Die gedachte overwel digde haar zoo zeer, dat zij, voor haar bed op de knieën viel, het voorhoofd op den bedrand leggend, en haar handen om het hootd slaan de, in hevig snikken uitbarstte. Haar viel in, wat oom Hans over het Qethsemane van iedere menschenziel had gezegd, toen zij nog een besluit moest nemen over de opoffering van haar eigen levensgeluk. Zij gevoelde nu nog juister dan voorheen, hoe hij gelijk had gehad, en dat in dezen vreeselijken nacht haar geheele ziel zich weder tegen het dreigende nood lot verzette. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1