18 OSSit R. F. Haarsma Job. fills fe ill BEZOEKT LËÜ VEBSTIIETE», de tóe iéBelgische Burgerlijke Stand. lij. „Tot Mut van 't Alpmsen'' fröbelschool, Pau! Kriitjerstraat. H.~ B. S. Kanaafsteombootdieiid Nieuwe Abrikozen Gekookt proskt vl Goed Kosthuis WALSTRAAT no.: „De Kleine Win$l jfemeentebestu Feuilleton. BUITENLAND. No 209. (Kurhaus-Scheldesfrau op 8, 9, IQ, 11 en 12 SEPTEMBER. Vervolg AdvertenUën. De dienst is tot nadert! aankondiging' gestaald f A. B. M. Yalkhoö! N. ZANDEE.I Te Huur gevraagd: aangeboden, Vlamingstraat no. 10. HEEREN,- DAMES- en KI1E Wandelstokken BINNENBAN; Over den brand in de fabriek der firma Noack te Groningen wordt nog het volgende gemeld De brand weer wist den brand te beperken tot Noack's fabriek van fijne vleesch- waren en conserven en het woonhuis van den heer Noack. Van deze twee gebouwen, drie verdiepingen hoog, is weinig meer dan de muren blijven staan. De achtermuur is evenwel be denkelijk krom getrokken en zal wel omver gehaald worden. In de fabriek was men bezig de laatste hand te ieggen aan een verbouwing van ruitn tienduizend guided. De schade kan nog niet geschat worden. Er waren duizenden blikken vleesch, hammen, worsten en een groote voorraad spek in de fabriek. Van deze voor export bestemde voor raden is heel weinig gered. In de fabrieks liepen ongeveer 25 leden van het personeel van kantoor en fabriek. Zij hebben allen ongedeerd het brandende perceel kunnen verlaten. Van enkelen zijn lijfstoebehooren verbrand. De brandweer deed kranig werk; de nieuwe stoomspuit geraakte nadat zij een paar uren uitstekend gewerkt had, defect. Het bedrag der verzekering kan nog niet opgegeven worden. Ongeveer twaalf jaar geleden is er ook een fabriek van den heer Noack afgebrand. Dinsdagavond heeft de heer mr. P. Tideman te zijnen huize te Bloemendaal blootgestaan aan een ernstige mishandeling. Een nalatige deLiteur in een faillissement, Göttmer, eigenaar van huizen te Bloemendaal en wonende te Amsterdam, ging den heer Tideman met een mes te lijf, eoch dezen gelukte het den aanrander te overmeesteren en aan de politie over te geven. Naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage is overgebracht een jongeman verdacht zich met vrienden op de kamer van een hunner schul dig te hebben gemaakt aan onzede lijke handelingen met een minderja rig meisje. Tijdens afwezigheid der ouders, die bezig waren te verhuizen, had gisterenmiddag een 3-jarig kind te Rotterdam, een doosje lucifers weten te bemachtigen. Al spoedig waren zijn kleertjes in brand geraakt. Er was op zijn geschreeuw spoedig hulp aanwezig, doch de kleine had reeds zoodanige brandwonden bekomen, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Ongeveer 1 uur na aankomst aldaar is het kind aan de bekomen braqd- worden overleden. Een electricien uit 's-Gravenhage, werkzaam aan de nieuwe brug, welke tusschen Schie dam en Rotterdam over de Schie ge maakt wordt, liep gisterenavond langs den spoorweg naar het station Schie dam om van daar met den trein naar zijn woonplaats te gaan. Uitwijkende voor een aankomende trein, werd hij door een uit tegenovergesteld rich ting komenden trein gegrepen en deerlijk verminkt aan de dij en het hoofd. De man was oogenblikkelijk dood. Te Gastmeer is 'n drie-jarig dochtertje van een schipper verdron ken. Een driejarig meisje te Prin- senhage, heeft door, kokend wasch- water vreeseiijke brandwonden ge kregen en is daaraan overleden. Te Oosterbeek is gisterenmiddag een schuurtje verbrand. Nadat de brand gebluscht was, vond men in de schuur ouder een 'oos stroo het gedeeltelijk verkoolde lijk van het vijfjarig zoontje van den eigenaar. Niemand had het kind vermist. Te Puiflijk is de bliksem geslagen in een boerderij. De 15jarige zoon schrok zoo hevig, dat hij neerviel. Te Irnsum is een knaapje van 5 jaar verdronken. Aangaande den moordaanslag (po ging tot worgen) meldt „De Grond wet," nog het volgende Woensdagmorgen verspreidde zich op het stationpiacement het gerucht dat in den afgeloopen nacht een moordaanslag had plaats gehad op den wegwerker der S.S., J. Van Nis pen met vrouw en pleegkind, wonen de in een onteigend huisje, eigendom van de Staatsspoor, tusschen de spoorbanen Rotterdam—Breda. Van Nispen nu was in den nacht van Maandag op Dinsdag op de lijn werkzaam geweest en verlangde nu Dinsdagavond reeds vroeg naar bed te gaan, zoodat hij en zijn vrouw besloten, reeds ter ruste te gaan. Nu is het huisje niet groot en bestaat feitelijk uit één groot vertrek met een voor en een achterdeur en twee bed steden, waarvan in de voorste de man en in de achterste de vrouw en het pleegkind slapen. Vooraleer hij ter ruste ging, sioot, v. N. de vóór- en achterdeur met één grendel, terwijl de ramen, zg. vaste ramen zijn, die nooit geopend kunnen worden. Omstreeks halftwaaif wordt de man plotseling wakker en ziet boven op z'n lijf een man met een dienstpet van de S.S. op, die tracht hem de keel toe te knijpen. Van Nispen rukt zich met geweld los en poogt naar de voordeur te loopen, waartegen zich echter zijn aanvaller met geweld ver zet. Een hevige worsteling ontstaat nu, men gooit en rolt over elkaar, zoodat een tafel, waarop een wekker en een lamp, wordt omgeworpen. Zoo komen beide mannen al wor stelend en vechtend bij de achierdeur voorbij het bed der vrouw, die- wonder genoeg, bij ai dat helsch lawaai maar rustig doorslaapt. Vóór de achterdeur voelt v. N. z'n krachien afnemen, hij is geheel doodop en raakt een oogenbiik de kluis kwijt. Even na dien weer tot zich zelf ko mend, zag zij, dat z'n belager, die hij ondertusschen zeer goed her kend heeft, een touw rond zijn hals heeft gedaan, om hem daarmede te wurgen. Nu hij beseft, dat het om zijn leven gaat, verzet hij zich met de kracht der wanhoop en rukt met ge weld den strop open, daarbij luid keels om hulp roepend, zoodat z'n aanvaller, thans voor mogelijke ont deking beangst, hem los laat en v. N. de kans heeft de achterdeur, waarvan de grendel reeds wegge- choven was, te openen en op de vlucht te gaan. Eerst nu wordt de vrouw wakker en ziet haar man over de lijn naar het seinhuis vluchten, doch eigenaar dig genoeg... van den aanvaller heeft ze niets gezien. Natuurlijk werd dienzelfden nacht de marechaussee van een en ander op de hoogte gebracht, die terstond op onderzoek uitgingen. Van Nispen klaagde daarbij terstond en met de grootste beslistheid zekeren J. M., nachtwaker op het stationsemplace ment, een gehuwd persoon, ruim 53 jaar oud, als den dader aan. Deze ontkent echter in het huis geweest te zijn, terwijl de vrouw maar blijft bij d'r verklaring van niets gezien en niets gehoord te hebben. Ookeen uitsluiting. De heer L. van O mme, sigarenfa brikant te Wageningen, heeft gisteren in zijn fabriek de voigende kennis opgehangen „Daar ik opgeroepen ben om van 12 Sept. tot ultimo Oc tober mijn militaire dienstplichten ie vervullen, ben ik genoodzaakt mijn fabriek gedurende dien tijd stop ie zetten. Met ingang van Zaterdag 10 Sep tember geef ik daarom allen werk lieden ontslag en kunnen zij die einde October opnieuw bij mij in dienst wenschen te treden zich tegen dien tijd bij inij aanmelden". Door deze „uitsluiting" komen 15 personen gedurende 6 weken zonder werk. Op een door den heer Van Omme ingediend verzoek om vrijstel ling van deze herhalingsoefening werd afwijzend beschikt. Op de reede van Korsör zijn twee Deensche stoomschepen, de „Riberthus" en de „Octa" op elkaar geloopen. De „Octa" werd midden- scheeps getroffen en zonk bijna on middellijk. Negentig runderen, die aan boord waren, kwamen bij de ramp om 't leven. De „Riberthus" liep slechts geringe schade op. Volgens Bureau Veritas zijn in de maand Juli 38 zeil- en 38 stoom schepen vergaan, verdeeld als volgt zeiischepen 4 Duitsche, 3 Aneri- kaansche, 10 Engelsche, 1 Chileensch, 1 Fransch, 1 Nederlandsch, 2 Iali- aansche, 3 Noorsche, 2 Portugec-sche, 6 Russische en 1 Turksch, Stoomsche pen 2 Duitsche, 3 Amerikaansche, 12 Engelsche, 2 Oostenrijksche, 1 Belgisch, 1 Chileensch, 1 Chineesch, 2 Fransche, 1 Italiaansch, 9 Japan- sche, 3 Noorsche en 1 Peruaansch. De oorzaken waren \oor de zeil schepen: 14 stranden, 2 aanvaren, 5 zinken, 2 verlaten, 1 afgekeurd en 14 gesloopt. Voor de stoomschepen 11 stranden, 3 aanvaren, 4 brand, 3 zinken, en 17 gesloopt. Te New-York doet een zonderling verhaal de ronde van een schoone rossigblonde dame, die de toovermacht harer bekoorlijkheden in dienst heeft gesteld van de „Standard Oil Trust". Die rossige sirene, zoo verzekert Thomas Lawson, schrijver van „Fren zied Finance", weet op diners en partijen in aangename gesprekken grooten geldmannen hun geheimen te ontlokken, die zij dan terstond aan de „Oil Trust" mededeelt. Zoo heeft ze aan die trust groote voordeelen verschaft, De verhalen worden door het bestuur der „Standard Oil Com pany" tegengesproken als een „weef sel va;; leugens". Maar men is in Wallstreet nog lang niet uitgepraat over de geheimzinnige dame, die niet alleen schoon maar ook muzikaal ontwikkeld moet zijn en algemeen bewondering wekt door haar prachtig „Titianhaar." Volgens de laatste volkstelling bedraagt het getal inwoners van New-York thans 4.766.883 Sinds 1900 is derhalve de bevolking met 1.329.681 zielen 'toegenomen. Bij hefgerechtshof van Pennsylva nia zijn door zeven kolenmijnmaat schappijen in het Pittsburg district processen begonnen tegen zeven en tachtig leden van de United Mine Workers Union, met een totaal bedrag aan eischen tot schadevergoeding van omstreeks 2 millioen dollar. De ze processen zijn waarschijnlijk het gevolg van het onlangs, wegens sa menzwering tegen het bedrijf uitge sproken vonnis van het hooggerechts hof te New-York, want deze maat schappijen hebben haar eischen op den zelfden grond ingediend. In het district heerscht vanaf April een staking waarbij 10.000 man zijn betrokken. De mijneigenaars verklaren nu, dat de voortzetting ven de staking een samenzwering is tot belemmering van het bedrijf en daarom de United Mine Workers Union valt onder de anti-frustwet. De strijd in deze rechtelijke zaak zal hevig worden en wellicht in het Amerikaansche trade unionisme een geheele omwenteling te weeg brengen. De United Mine Workers Union is een der sterkste organisaties van het land en zal zeker grooter steun vin den bij de American Federation of Labor. BALKAN-STATEN. Van sommige zijden houden de ongunstige be richten aan. Te Athene is een tele gram uit Konstantinopel onvangen, volgens hetwelk de Turksche regee- ring besloten zou hebben aan Grie kenland een ultimatum te zenden, waarin met een afbreken der diplo- tieke betrekkingen wordt bedreigd indien Kretenzers ook Vezizelos zitting neemt in de Nat. Verz. De minister van buit. zaken had Donderdag nog iets van dien aard ontvangen. Tegenover een journalist erkende hij evenwel dat de toestand ernstig .s. De Turksche regeering heeft een aantal bataljons redifs van het le, 2e en 3e legerkorps onder de wapenen geroepen met het oog op de aan staande legeroefeningen. in zijn on derhoud met den Griekschen gezant Gryparis heeft de Turksche minister van buit. zaken gewezen en de groote opwinding der openbare mee- ning tengevolge van de verkiezing der Kretenzische afgevaardigden. Deze kon de ergste gevolgen hebben zeide hij. De gezant legde er nadruk op, dat Griekenland sedert 1908 een volkomen correcte houding in acht genomen had. Ondanks zwartgallige geruchten gelooft mente Konstantinoopel in diplomatieke kringen niet dat het tot een oorlog zal komen en is vast overtuigd, dat de toestand zal ver beteren, wanneer de drie Kretenzers die behalve Venezelos en Polegeorgis gekozen zijn, van de Nat. Verg. worden uitgesloten. Trouwens de mogendheden zuilen een oog in'het zeil houden. Eenige gezanten moeten den minister van buitenlandsche zaken te kennen gegeven hebben, dat een oorlog onder alle omstan digheden moet worden vermeden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Zoo wei de Oostenrijksche als italiaansche bladen zijn over 't algemeen zeer tevreden over het communiqué, be treffende de samenkomst van graaf Aerenthal en minister di San Giuliano. De Weensche pers vindt de officieele mededeeling wel erg karig aan woor den, maar, zoo zeggen de bladen, de hartelijke toon en de onderschei ding aan markies di San Giuliano geschonken, bewijzen, dat de bespre kingen tot zeer vredelievende resul taten geleid hebben, Het „Fremdenblatt" voegt hier nog aan toe „De ontmoeting te Saisbutg heeft duidelijk aangetoond, dat ltalfë en Oostenrijk-Hongarije hun politiek van vriendschappelijke en vertrou wensvolle betrekkingen zullen voort zetten. Het bondgenootschap tusschen Italië en Oostenrijk, heeft reeds vele proeven doorstaan. In al den tijd van het bestaan, zijn reeds vele in grijpende veranderingen in de inter nationale constellatie gekomen, maar de alliantie tusschen Italië en onze monarchie bleef bij deze feiten on aangetast. De hartelijkheid en de vriendschap tusschen beide bondgenocten, is bij de ontvangst van minister di San Giuliano door keizer Frans Josef weer eens duidelijk aan den dag gekomen. In IschI en Salzburg zijn de banden nog nauwer aangehaald en de waarborgen voor het behoud van den vrede opnieuw versterkt." In haar beschouwing over het communiqué, zegt de Italiaansche de vliegweer! fe Leest de berichten en aankondigingen. „Tribuna" „De officieele mededee- ling heeft aan de algemeene ver wachting beantwoord, zij had bij de gelukkige betrekkingen tusschen de bevriende bondgenooten, ook moei lijk anders kunnen luiden. De loyau teit tusschen de twee regeeringen, ook in moeilijke oogenblikken, is aan den onverpoosden ijver van den Driebond te danken De samenkomst te Salzburg heeft niets nieuws gebracht, maar het oude, den goeden toestand en de vriend schappelijke betrekkingen bevestigd". RUSLAND. Waarom maakt de premier Stolypin een reis naar het Oosten Officieel ter bestudeering der kolonisatie, in werkelijkheid naar algemeen wordt gefluisterd om een onderzoek in te stellen naar het be stuur der Siberische provinciën. Hij heeft daarom behalve den minister van landbouw tien ambtenaren mede genomen. Eerst reist de minister Europeeseri Rusiand door en dan gaat hij naar Siberië tot aan Vladiwostok. Hij reist in een luxetrein, die vorste lijk ingericht moet zijn. Stolypin is de tweede minister die zulk een reis onderneemt. Vóór hem deed het de beruchte Plehwe, die zeeqbevredigdjterugkwam wat aangaat de welvaart van de kolonisten daar. Geen wonder trouwens, zeggen des kundigen, want langs de spoorlijn wonen inderdaad welvarende kolo nisten, maar zoodra men een paar mijl van den spoorweg verwijderd komt, wordt het anders. Dat zal echter Stolypin ook wel niet te zien krijgen. van 30 Aug. tot 3 Sept. ONDERTROUW D: J. P. J. Ameling, jir. 24 j. en A. van Hoepen, jd. 25 j. J.Tavenier, jm. 25 j. en W. Stroo, jd. 22 j. W. J. J. Monté, jm. 28 j. en F. Snikkers, jd. 23 j. A. van Rijswijk, jm. 24 j. en A. P. J. van Houcke, jd. 24 j. W. de Ruysscher, jm. 25 j. en L. A. Roelse, jd. 23 j. C. van Eenen- naam, jm. 21 j. en L. M. van de Plasse, jd. 21 j. J. Abrahamse, jm. 27 j. en J. M. van der Kuijl, jd. 27 j. GETROUWD: S. P. van der Peiji, jm. 24 j. en E. C. Fagg, jd. 26 j. BEVALLEN: H. J. Burke, geb. Cottoir, z. J. de Beste, geb. Leijs, d. M. F. Moonen, geb. Verschure, d. C. E. Lako, geb. van 't Hof, z. L. M. j. Goes, geb. Quinef, d. E. L. M. Beniesl, geb. Naesen, d. C. M. Pyckevet, geb. Biondé, z. OVERLEDEN: D. Meijer, vrouw van j. van de Repe, 39 j. j. Verbeek ongeh., z. 25 j. H. M. Mouthaan, ongeh. d. 77 j. A. Theune, d. 13 m. wëkebebiokT Overzicht en verwachting. (opgemaakt 3 Sept. 1910.) Hoogste barometerstand 771.1 te Valentia. Laagste barometerstand 753.4 te Dunrossnes. Verwachting tot den avond van 4 Sept.Meest matige noordwestelijke wind, afwisselende bewolking, moge lijk een enkele regenbui. Zeifde tem peratuur. School geopend 9 uur's morgens. Lesuren: 9V4H"s uur v-m- 2—4 uur n.m. Woensdag- en Zaterdagmiddag geen school. De Directrice, E. C. ETS. Het programma der H. B. S. is te bekomen Zaterdagavond 3 Sept. van 7—9 en Maandagochtend 5 Sept. van 9—12 in het gebouw der school. De Directeur, J. COSTER. BURGEMEESTER en WETHOlJ DERS van Vlissingen roepen soft f tanten op voor de betrekkinv ,,'L ONDERWIJZER, mei veJfr! acte Fransch, aan schooi C altaT (hoofd de heer G. JURRY). I De jaarwedde bedraagt f 550I 2, 4, 6, 8, 11, 14, 17 en 20ja,'i5;l diensttijd als onderwijzer resp fsM f 650, f 700, f 750, f 800, f SI f 900 en f 950. i Bovendien f 100 voor de verpiyJ akte Fransch. Gehuwden boven frf 28 jarigen leeftijd genieten f| tegemoetkoming in de huishuur. Stukken in te zenden aan den Bur I gemeester vóór 21 September a.s. ONTVANGEN 40 ct. per pond. Aanbevelend, WALSTRAAT. tegen 1 October een Boven» Benedenhuis, liefst aan de Bi,, huisstraat. Huurprijs niet boven f 2501 per jaar. Br. No. 433, filiaal M. v.dJ BEEK's Boekhandel, Fred. Hendrik-| laan 109, Den Haag. St. Jacobstraat 31, IPgT" Een flink, degelijk Persoon 28 j. oud, gehuwd, zoekt een hei passende betrekking als lii' kantoorwerkzaamheden, het ophak van gelden enz. Hoog loon vereischte. Goede getuigschrift voorhanden. Brieven No. 25, Buren dezer Courant. vanaf f 1.—f 1.2S en f 1.5' per dag. Brieven letter TAV., Bureau „Vlis- singsche Courant." Timmerman en Aannemer. Werkplaats Heden ontvangen eene ruime keuze vanaf 45 ct. Ook eene mooie collectie vanaf 10 ct. Repareeren van alle soorten PL pluies, Parasols en Wand6 stokken in éen dag. Overtrek' in hoogstens 24 uur. Alle Parap'lllï; worden door mij zelf gerepareer Aanbevelend, Kleine Markt Vlissingen. Prijs per drie Afzonderlijke numn handelaren, Postdi F. VAN DE VELDJ Verschijnt dagelijks, u HOOFDELIJKE OMSLAf Afkondiging van het uitvoerb; klaarde 2e Suppletoir Kohiei den Hoofdeiijken Omsl voor het jaar 1910. Burg. en Weth. van Vliss maken bekend dat het 2e suppletoir kohi den Hoofdeiijken Omslag vc jaar 1910, na door Gedepi Staten van Zeeland bij hun van 2 September j.l. no. 23, goedgekeurd, op heden in gedurende den tijd van vijfm op de secretarie der gemeen een ieder ter lezing is neder; En is hiervan afkondiging gc waar het behoort, den 5 Sep 1910. Burg. en Weth. voornoen! VAN DOORN VAN KOUDEP De Secretaris, j. H. DOMMISSE, Belastinggebied derGerneei Naar het „Hbl." verneemt, de tweede helft van deze mag vergadering plaats hebben commissie van voorbereiding het ontwerp \an wet ter verrl van het belastinggebied der g ten met de ministers van landsche zaken en van financ voorbereiding heeft reeds de beid gebracht, dat met het ingei wetsontwerp de materie der g; tefinanciën niet naar den e| regelen vait. Het voornemen partemente, om het bekende o| in te trekken en door een wetsontwerp fe vervangen, is I een gevolg. Het Groene Kruis. In de zitting van de Zater Utrecht voortgezette vergaderi het Groene Kruis hield de vo ds.jH. F. Fleischer, van Winte een referaat over „Welke is d der wijkverpleging en van wi deze uit te gaan Spreker betoogde, dat de ta. wijkverpleging een vierledi Allereerst en dit is haar eiger zal ze bepaalde verpiegingsha gen hebben te verrichten, o komstig haar door den medic strekte opdrachten. In de plaais zal de taak der wijkverj een controieerende zijn. Ho toch hebben de medici niet ta pen met een niet of gebrekk volgen van hun adviezen. Het deel van de taak der wijkverq sluit zich hierbij dadelijk aan. adviseerende taak. Die advise 28.) DjeP bewogen keek Marie andteekening. Het scheen, als st'."e nachtelijke uur c' Hp 7- dierbare overledene on ~'l herinnerde zich, hoe „i haar moeder schreiende ii "den, en hoe zij zich moe g geven, om door hare kin te ,zlnSen het onbekende verdrijven, dat het hart v; Jj er zoozeer drukte. gekwoM S! zih wat haar moec Lu, u ^et testament kferr Z'j Z0° '3at 1 haa z°uden haar heilig zijn leven grootvader nu ook no ledene °Edat z't de ziel van 1 wensrht a ontlasten> z°oa!s zon ,e' an roerende smec Zll het niet laten ontbrek aar wat zou zij nu doe

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6