Donderdag: i September BINNENLAND, No 205. 48e Jaargang. 1910. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Vgn Weelf tof Week Door de inlijving van Korea telt de wereld een keizerrijk minder. Dat is op zich zelf geen ernstig feit. Ernstig zijn alleen de omstandighe den waaronder het heeft plaats gehad. Reeds eenigen tijd liepen er geruch ten, dat het spoedig gebeuren zou. liet heette nog dat er diplomatieke moeilijkheden te overwinnen waren.; maar dat liep blijkbaar zoo'n vaart niet. Er zijn geen wezenlijke bezwa ren geopperd geweest zijn ze er natuurlijk welmaar men wist dat het zoover komen moest en heeft bet ook zoover laten komen. De annexatie van Korea aan Japan toch was de inzet van den Russisch— Japanschen oorlog. Het groote land behoorde vroeger tot de machtssfeer van China. Toen Japan een moderne staat werd begon de strijd alras. Bij het verdrag van 1895 deed China afstand van zijn weinig beduidende rechten op het schiereiland en toen reeds werden onder Japanschen in vloed tal van hervormingen in het land tot stand gebracht. Op 23 Fe bruari 1904 werd eene overeenkomst geteekend, waarbij de japansche re geering op zich nam de veiligheid te waarborgen van het Koreaansche keizerlijk huis, alsmede de onschend baarheid van het grondgebied en de onafhankelijkheid des lands, terwijl de Koreaansche regeering in vol vertrouwen op de Japansche, zich bereid verklaarde Japansche adviezen betreffende verbeteringen op bestuurs gebied te aanvaarden. Rusland had intusschen ook, voor zijn spoorwegpolitiek en boschbouw, het oog gestagen op de uitgestrekte gebieden van Mantschourije en Ko rea. Na eenige verwikkelingen brak toen de geweldige oorlog uit, die aan Japan het overwicht in het Oos ten gaf. De overwegende belangen van Japan in Korea werden toen door Rusland uitdrukkelijk erkend en dit rijk verbond zich om de maatre gelen van leiding, bescherming en controle, die japan in Korea mocht nemen, niet tegen te werken. Japan had toen de vrije hand en daarop volgden verschillende afge dwongen tractaten met Korea die de inlijving voorbereidden, want zij brachten feitelijk d cele regeering in handen van den Mikado. Het ver drag met Rusiand over Mantsjoerije, waarbij dit land eenige concessies verkreeg voor zijn spoorwegpolitiek, gaf aan Japan van die zijde machti ging om het schiereiland volkomen 'e annexeeren. Andere mogendheden hebben er weinig belangen en zoo is de zaak thans beklonken. Het schiereiland heeft de opper vlakte van haif Japan, met tien milli on inwoners, maar zoo rijk aan 24.) Zij had altijd iets verstandigere over zich dan men van haar zou verwachten, en ik was een vlug vroolijk meisje, dat haar zuster dikwijls moeite bezorg de. Men zeide ook, dat vader het meest van mij hield en mij meer mijn gang de' gaan dan de anderen dat kwam daardoor, dat ik het meest op mijn overleden moeder geleek. T°en. ik ouder werd en hoorde, dat k'ka niet wilde huwen, geloofde ik, da' ik het ook niet zou doen, en zeide dikwijls„Rika, wij blijven bij elkaar." uan lachte zij en zeide„Pas maar dP> wanneer de rechte man komt, dan aP je toe en je gaat toch weg." iltH n'et ge'ooven, en toen de twintig begon te naderen, waarop e meeste meisjes bij. ons huwen, sloeg een paar aanzoeken trotsch af. Ik n "'et inzien, dat ik het op een bodem, dat het vijftig millioen men- schen werk en brood kan verschaf fen. Hoogstwaarschijnlijk zal de Ja pansche legermacht nu weer met een half millioen strijdbare mannen wor den vermeerderd, China is natuurlijk door al de ge beurtenissen der laatste jaren zeer teleurgesteldmaar ook China gaat zich moderniseeren en wanneer een land vais vier honderd millioen in woners dat gaat doen, dan weet men nog niet wat gebeuren kan. Keizer Wilhelm van Duitschiand is het gebeurde van voor een paar dagen aiweer vergeten en is geducht aan het babbelen geweest over zijn persoonlijk gevoelen. Het gebeurde te Koningsbergen, daar heeft de kei zer zich nu eens zeer duidelijk doen kennen als tegenstander van de ont wapeningsplannen en als bestrijder van de vrouwen-emancipatie. Het eerste was geen nieuws voor ons maar wat het tweede punt betreft, heeft de keizer ons in zooverre te leurgesteld, dat hij blijkbaar niet al te best op de hoogte der sociale verhoudingen in zijn land is. Hij praatte heel mooi over den stillen arbeid der vrouw in huis en gezin, maar dat er mitlioenen zijn, die in de noodzakelijkheid \erkeeren om daarbuiten door eigen arbeid in het onderhoud te voorzien, daarop schijnt de keizer, ais hij het ten minste weet, geen acht te- slaan. De keizer vermag veelmaar hij kan toch niet verhinderen, dat zijn vrienden de socialisten Duitschiand politiek inpalmen. In het roode ko ninkrijk Saksen is weer een district veroverd op de anti-semieten of jodenhaters, die het zes jaar in han den hadden, 'tls de zesde overwin ning dit jaar. Bij de eerstvolgende groote verkiezingen zal men wei wat anders zien gebeuren. in Amerika houdt de groote sirijd in de republikeinsche of heerschende partij alle aandacht bezig. De partij is thans gesplitst in wat wij zouden noemen cwd-republikeinen en geavan ceerd republikeinen. De laatste willen de strenge afsluiting der Vereenigde Staten voor de Europeesche pro ducten matigen. Zij verzetten zich dus tegen de ondraaglijke heerschappij der trusts, die het publiek naar be lieven kunnen negeren en uitmergelen en den kleinen en middelbaren ban de! vernietigen. De ultra-protectio nistische handelspolitiek heeft ai twintig jaar lang een onberekenbaar nadeei toegebracht aan de geheeie wereld, Amerika zelf niet uitge zonderd. Ook Rooseveit en Taft hebben zich in den strijd gemengd. Rooseveli is andere hofstee beter zou hebben dan bij ons. Vader schudde liet hoofd, maar hij liet mij toch mijn gang gaan. Een jaar later deed een rijke boerenzoon aanzoek om mijn hand, de erfgenaam van Hoitermanshof, die als de eerste in den ganschen om trek gold, en toen ik dan weder neen zeide, werd vader boos. Hij schold en vroeg, wat ik dan eigen lijk wel wildeik moest blij zijn, zulk een man te krijgen, en tot Johan Holterman zeide hij, dat hij maar een beetje geduld moest hebben hij moest maar zoo dikwijls bij ons komen, als hij wilde, opdat wij elkander goed zouden leeren kennen, en dan zou ik wel toegeven. Daar Johan Holterman mij liefhad, beloofde hij te wachten, al moest het dan ook jaar en dag zijn. Ik dacht er het mijne van, ik had toch geen lust om hem te nemen. Wanneer er niet veel werk was, en na het middagmaal het vaatwerk gewasschen en het vee gevoerd was, gingen wij meisjes veelal met ons spinnewiel in de spinkamer. De oogst was binnen, het werk met den tweeden oogst en het aardap ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. meer de man van het nieuwe begrip en daarom is hij reeds gevallen als voorzitter van het partijbestuur in den staat New-Ycrk. Roosevelt en Taft wenschen echter samen te werken tot herstel der verbroken eenheid. Als de scheuring blijft bestaan, dan hebben de demo craten goede kansen, om aan het bewind te komen. De president heeft beloofd, dat er een nieuw douane tarief zal worden gemaakt, waarbij de invoerrechten aanmerkelijk zuilen worden verlaagd en het maken van bovenmatige winst door enkelen ten koste van allen zal worden ver hinderd. Ook voor Europa is dit van groot belang, want wanneer Ameri ka eindelijk eens gaat breken met het noodlottige handelsstelsel van Mc. Kinly, zal het protectionisme in zijn grondslag getroffen worden en de groote massa in de wereld niet langer gebukt gaan onder den ont zettende» en toenemenden last van duurte en gebrek. Engeland ondervindt op dit oogen- blik al den overlast, aan het invoe ren'van nieuwe belastingen verbon den. De belastingschuldigen hebben de inschrijvingsbiljetten ontvangen van dein het vorige jaar aangenomen nieuwe grondbelastingen. Er zijn liefst maar veertien millioen biljetten verzonden, waarop groote en kleine grondbezitters en hunne pachters en huurders, binnen een maand tijds en op straffe van zware boeten, een reeks zeer ingewikkelde vragen hebben te beantwoorden. De menschen kiagen steen en been: want de groots, heeren zijn op reis of pakken juist hun koffers voor Zwitserland of Spanje. De schriftge leerden hebben 't vragend druk met verleenen van hulp en dat kost den menschen geld, ofschoon er tegen over staat dat een aantal knappe lui het kunstje verstaat om op vrijstelling van belasting aan te sturen, hetgeen wel een kleine uitgaaf waard is. Minister Lioyd George heeft in de dagbladen iaten herinneren, dat de ambtenaren van den fiscus door het publiek kunnen worden geraadpleegd, maar zelfs dezen schijnen niet voor de zware taak berekend en 't is een algemeen gemopper, met en benevens een algemeen geknoei, dat waar schijnlijk aan de resultaten voor de schatkist niet' ten goede zal komen. In Griekenland houdt men zich thans bezig met de verkiezingen voor de nationale vergadering, welke zal beraadslagen over de herzieningen der constitutie, weike noodzaketijk worden geacht. Rustverstoringen heb ben bij deze verkiezingen niet plaats gehad. pelen rooien was nog niet begonnen. Op zulk een avond in de maand Augustus gebeurde het, toen wij met onze spinnewielen naar Tonageishot gingen. Wij haaiden elkaar meestal eerst af, gingen dan achter elkaar over den hof naar de spinkamer. Geen van ons had den fotograat opgemerkt, die met zijn toestel aan het hek stond, en .toen opééns een vriendelijke mannenstem riep„As jeblieft, dames, blijft een oogenblikje zoo staan," keken wij allen om. Ais dame aangesproken te worden, was ons nieuw, en daarom lachten eeni gen, maar allen deden hein dit ge noegen toch. Nieuwsgierig keken wij naar den vreemde, en daar heb ik hem voor het eerst gezien. Hij droeg lichte zomerkieuren en een stroohoed met een donker lint op het lokkige bruine haar, en ik vond, dat hij er zeer mooi en voor naam uitzag. Toen hij met zijn op name klaar was, bedankte hij vrien delijk. Ik ging naar het hek en begon met hem te praten. Hij liet mij ver scheiden opnamen zien, die hij ge maakt had van deze omstreken, en dikwijls herkende ik ze en verheugde Bbonnements-Bduertenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Het officiersverbond kreeg indertijd de bijeenroeping van zoodanige ver gadering van den koning gedaan, met genoemd doel. Daarna heeft zich de nieuwe volkspartij gevormd, waarte gen de oude partijen het thans hebben afgelegdmaar het is opmerkelijk dat in Afrika de Kretenzer staatsman Venizelos eene groote overwinning heeft behaald. Dat verkiezen van Kre tenzer candidaten kan echter tof nieuwe verwikkelingen met Turkije aanleiding geven. Tegen de verkiezing van Venizelos had de Porte zich althans bij voorbaat verklaard. Wanneer aan dezen staatsman de vorming van een nieuw Grieksch kabinet mocht wor den opgedragen, zal hij echter naar alle waarschijnlijkheid de waardig heden neerleggen, die hij thans in Griekenland bekleedt. Het bezwaar van de Porte, moet, dunkt ons, daarmede geacht worden te zijn ver vallen, al mag men wel aannemen, dat Venizelos in de richting der in lijving van Kreta zal sturen. Kon. onderscheidingen. Tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw zijn benoemd de heeren mr. A. P. L. Nelissen, oud minister van justitie en mr. J. T. Cremer, oud-minister van koloniën. Verder werden benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de heerenA. M. J. E. A. baron van Lamsweerde, jhr. P. M. G. von Fi- senne en dr. H. Franssen, leden van de Eerste Kamer der Stateu-Generaal; A. H. A. Arts en mr. W. Dolk, leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaaldr. M. A. Brants, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, burgemeester der gemeente Schiedammr. S. de Vries Czn., oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wethouder der ge meente Amsterdam en G. J. C. A. Pop, directeur-generaal van de pos terijen en telegrafie. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau P. J. W. Klaarhamer, pre dikant bij de Ger. gemeente te Utrecht en mr. D. Fockema, te Arnhem, hoofd consul van den Alg. Ned. Wielrijdersbond. Behalve de gisteren onder „Laatste berichten" medegedeelde onderschei dingen werden in onze provincie nog benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau P. Baart, burgemees ter van Graauw en Langendam I. G. j. Kakebeeke, rijkslandbouwieeraar te Goes en Ph.J, van Dixhoorn, voor zitter van de afdeeling Axel der Zeeuwsche maatschappij van land bouw. De eeremedailie in de Oranje Nas- sau-orde werd toegekend, in zilver aan P. Verwer, bode bij de rechtbank mij daar dan over. ik vroeg, ot hij mij niet eens het portret zou willen laten zien, dat hij zooeven van ons had genomen, en hij beloofde hei. mij. Toen noodigde ik hem uit, dan den volgenden dag bij ons in de spinkamer te komen. Vader zou daar wel niets tegen hebben, dan waren wij er allen weer en dan zou den eenigen van ons zeker wel een portret, van hem koopen. Hij ant woordde beleefd, dat hij aan de dames, ter wille waren geweest, gaarne zoo'n portret ten geschenke wiide geven. Toen werd ik in huis geroepen, en ik kon hem alleen nog zeggen, dat hij vast moest komen. Ik had schik in zijn mooie oogen, waarmee hij mij vriendelijk aankeek, en liep weg. In de spinkamer werd over niets gesproken dan over den fotograaf, en ik bemerkte, dat hij aan allen goed was bevallen. Een wist er, dat hij gisteren in de herberg was aan gekomen en reéds „de Zeven Stee- nen Huizen" bij Fallingsbostel en ook Hasselmans kudde schapen had opgenomen. Ik zeide, dat ik dit alles had gezien en dat hij morgen bij te Middelburg en aan den adjudant- onderofficier J. van Burg van het derde regiment infanterie in brons aan P. de Visser, oud- gemeentebode te AxelA. van den Berge, werkman bij den Dreischor- polder en aan P. Kousemaker, krui denierswinkelbediende bij den heer Wessels te Goes. Bezoek van het Belgische Koningspaar. De „Vlaamsche Gazel" stelt de vraagin welke taal de ontvangst van den Koning en de Koningin der Belgen zal piaats vinden? En bij voorbaat antwoordt het blad in het Nederiandsch, want België heeft het Nederiandsch zoo wel als het Fransch als officieete taal erkend. Koning Albert, zooals het in ons grondwettelijk land betaamt, heeft steeds bewezen, dat hij ook de ge lijkheid der talen wil eerbiedigen. Met recht en reden meent het blad te mogen vragen, dat te Amsterdam de officieele toosten in het Neder iandsch uitgesproken worden. Het ware voor de Vlaamschspre- kende bevolking een vernedering zoo allerlei verouderde gebruiken werden ingeroepen om te' beletten, dat de Koning der Belgen een plicht zou vervullen, dien hij steeds is nage komen. In talrijke omstandigheden heeft de Koning bewezen, dat hij met veel genoegen Nederiandsch spreekt. Waarom zou dit ook niet gebeuren in de hoofdstad van Nederland Onze diplomaten hebben er geen belang bij hunnen stelregel in te roepen dat al wat officieel is tus- schen Nederland en België in het Fransch moet gebeuren. Er bestaan wettelijke middelen om hun te bewijzen dat zij een land en niet hunne grillen vertegenwoordi gen. Zij, die opspraak zouden verwek ken, bevinden zich dus onder dege nen, die er zich tegen zouden ver zetten dat de Koning der Belgen te Amsterdam ook Nederiandsch 'zou spreken. Wat er op dit gebied zal gebeuren, hangt grootendeels af vari de waardigheid der Nederlanders zelf. Wij zullen nagaan of die waar digheid in Nederland minder be staat dan in Zuid-Afrika. Toen Ko ning Albert te Kaapstad aan wai stapte, werd hij welkom geheeten in het Nederiandsch door een mi nister van een Engeisciie kolonie. Wij bedoelden den heer Maian. Overal heeft koning Albert bij voor keur Nederiandsch gesproken. Mogen de Nederlanders hem insgelijks deze gelegenheid gunnen. ons zou komen. Dat gat nu een groot lawaai. Juist zooais ik gedacht had, maakte vader geen bezwaren hij zei, wan neer zuik een vreemdeling kwam, dien men bijna voor een kunstenaar kon houden, dan moest men hem gastvrij opnemen. Mijn vader is een hoog geacht man, lieve dochter, hij is magistraat in Haiddorf, en zijn woorden maak ten mij zoo verheugd, alsof hij mij iets zeer aangenaams had gezegd. Hij zeide, juist zooals mijn hartt mij zeide, dat de jonge fotograaf iets heel bijzonders was. Des nachts kon ik van vreugde niet slapen, steeds zag ik hem achter het hek staan met zijn goedige oogen, wier blik diep in mij doordrong. Het werk ging mij den volgenden morgen vlug van de hand, en het scheen mij toe, alsof ik heelemaal geen voeten had en dat ik kon vliegen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1