Aanbesteed Zeilende J. BEUN. bureau van de genie. Schade werd gelukkig niet veroorzaakt. In de gemeente Bussum werd op verschil lende plaatsen schade veroorzaakt aan het telefoonnet. Te Almkerk is een groote boerenstelling, bewoond door drie gezinnen, door den blik sem getroffen. Een gedeelte van de schuur ging in vlammen op. Vrij dagmiddag, tijdens een hevig onwe- der, bevond zich op de Schelde een vischersvaartuig, gemerkt B. Z. 21, eigenaar Pvan Dort. Deze was met zijn drie broeders en een zoontje van éen hunner oesters gaan korren. Zij werden op de terugreis door ruk winden, die het vaartuig deden kan telen, in het water ge-vorpen. Drie hunner hingen aan het want, terwijl twee hunner met levensgevaar zich uit het vooronder door het water kon den redden. Zoo bleven zij geruimen tijd in angst hangen, toen kapitein p, C. van Nispen, van de vracht- sioomboot „Stad Gent", met zijn knecht even, nadat het onweder was bedaard, hen aantroffen en met eigen levensgevaar redden. De tjalk zat zoo vast in het zand, dat het onmo gelijk was ze los te krijgen. De dren kelingen zijn te Bergen-op-Zoom aangebracht. Olieslager's succes te Utrecht. De laatste dag is voor den koenen aviateur en voor het vliegcomité een reuzensucces geweest. Aanvankelijk bestond het plan twee vluchten te houden. De sterke wind bracht daarin echter verandering. Pre cies 5.5 u. snorde de elegante Blériot- monoplane de lucht in, onder geweldig gejuich van de vele duizenden, op het terrein aanwezig. Ondanks een feilen wind doorkliefde het vliegtuig de staalblauwe lucht, groote cirkels beschrijvend, terwiji „Anlwerpsche Jan" telkens, als hij over het terrein vloog, vriendelijk met de hand wuifde. De grootste hoogte, die bereikt werd, was tusschen de 400 en 500 meter. Olieslagers vloog over een gedeelte van de stad, ver genoeg om ook daar duizenden en nog eens duizenden in verrukking te brengen. De koene vlie genier, op wien hei bericht van Van Maasdijk's dood Zaterdagavond groo- ten indruk had gemaakt hij wilde het aanvankelijk beslist niet gelooven en daarom seinde hij om bevestiging naar den Arnhemschen hoofdcommis saris van politie was gisteren s zich zelf weer. Na 50 minuten 31 1 5 sec. in de lucht te zijn geweest, had om 9 minuten voor zessen de landing plaats.. Het publiek was dol van enthusiasme, het verbrak de afsluithekken, sprong over en in slooten, omringde het vliegtoestel en droeg „Antwerpsche Jan" onder luid gejubel naar den hanger. Deze dolle ovatie hield wel een kwartier aan. Drie lauwerkransen werden Olieslagers omgehangen. In „Maison Okhuysen", waar Olie slagers logeerde, had een receptie plaats. Speeches werden over en weer gehouden. Teekenend was het oogenblik, waarop Olieslagers in uiterst sympathies bewoordingen den jammerlijken dood herdacht van zijn armen collega Van Maasdijk. »Die mij vandaag heeft zien vliegen", zeide hij, „kan onmogelijk begrijpen, dat een klein ongeval een dergelijken ongelukkigen afloop met zich kan brengen." Toen de Nagant-auto, van den beer Landeweer, die Olieslagers naar den trein bracht heden vliegt hij in Ostende Maison Okhuysen verliet, drukten verscheidene dames den vliegenier in vervoering de hand. aan het station was de ovatie overweldigend. De Bredasche vlieg- 'veek. Onder groolen toeloop van bet publiek is Zondag te Rijen de uredasche vliegweek aangevangen. Rus Lenkowlesch vloog op een boogie van pi.m. 20 Meter gedurende min. 49'(,6 sec. Daarna vloog Ar- ber eerst l'/a min., daalde toen °°or verkeerd sturen steeg wederom op en vloog toen op een hoogte van meter gedurende 41 minuut in «ken tijd hij 8 K.M. aflegde, Luchtvaart. De aviateur gagneux vloog te Havre tegen een Ml. Het toestel duikelde tweemaal, l ,T aviateur werd onder de brok- m„. on begraven. Legagneux werd bloed bedekt opgenomen. Van JP toestand is nog niets te zeggen. h„fn. Fransche dame, mej. Dutrieu, vwt te Mourmelon met goed gevolg Mpi e^amen voor aviatrice afgelegd, vli .leu 8af indertijd vóór haar mcr ."Ciarrl„ in music ha,is een num" dit 'a fièche humaine a bicyclette, werd verboden?'"''6 16 gevaarliik Dutrieu is de derde vrouw, heeft -*de A.éroclub het getuigschrift uitgereikt. Mevr. Delaroche en mevr. Noel—Koechlin waren de beide eerste. Vrijdagmiddag had een huzaar uit Amersfoort, gedetacheerd in het kamp bij Laren het ongeluk aan den Schutterweg, te Hilversum, van zijn paard te vallen. In bewusteloozen toe stand werd hij dadelijk opgenomen en een woning binnengedragen. Een dok ter, die spoedig ter plaatse was, ver leende de eerste hulp. De huzaar was aan de handen verwond. Na ver bonden ie zijn, weid hij per wagen ?M3r be'ka,nP vervoerd. - Te Kuinre (Noord-Overijsel) is een 16jarige jongen te water geraakt en jammerlijk verdronken. Te Oudepekela (Gr) speelde een driejarig kindje bij een tobbe met water. Het kind is daarin geraakt en verdronken. In het kanaal ie Eindhoven is een man ver dronken. Het lijk is opgevischt. De man is waarschijnlijk door de duis ternis misleid te water geraakt Vrijdagavond omstreeks 11 uur is aan de Stadhouderskade te Amster dam een gehuwde vrouw met haar ljarig kindje in den arm in het water gesprongen. Een agent van politie zag de ongelukkige bijtijds en floot om huip. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse, die met een dreg beiden op het droge haalden. Het kindje werd naar het bureau Ferdi nand Bolstraat gebracht. Een dokter trachtte de levensgeesten op te wek ken, wat hem na tien minuten mocht gelukken. Per autoziekenwagen werd de vrouw naar het binnengasthuis vervoerd. Ook bij het kindje heeft men de levensgeesten kunnen op wekken. Kleinzielig, Volgens de nieuwe Haarlemsche politie-verorde- ning is het verboden, onnoodig tegen muren, deuren, winkelramen enz. te leunen. Deswege werden tegen twee personen, die een oogenblik tegen het stationsgebouw geleund hadden, voor het kantongerecht boeten gevorderd van f 1. Ook boven verschillende streken van België heeft Vrijdag een hevig onweer gewoed, dat talrijke branden veroorzaakte. Te Thisselt zijn drie menschen, een jongen van 14, een meisje van 12 en een oude vrouw door den bliksem gedood. Zij waren op het veld werkzaam. Toen de bui kwam opzetten hadden zij achter een stroomijt een schuilplaats gezocht Plotseling sloeg de bliksem in de mijt en moet ook de ongelukkigen onmiddellijk! geiroffen hebben, want loen de dorpsbewoners bij den bran denden stapel kwamen geloopen, vonden zij niets dan de vreeselijk verbrande lijken der ongelukkigen. Dr. Crippen en miss Le Neve zijn uit Canada te Londen terugge keerd en naar de gevangenis over gebracht. Een talrijke menigte volks stond rondom het station en het politiebu reau. Door de politie waren speciale maatregelen genomen tot handhaving van de orde. Een arbeider, die zich Vrijdag avond te dicht bij een der militaire ge bouwen buiten Berlijn ophield,'cn op het herhaaldelijk geroep van den schildwacht geen aniwoord js door den wacht doodgeschoten. Do reden waarom dc ongelukkige zich op verboden terrein waagde is nog niet bekend. Uit Holzkirchen Zuid-Beieren wordt gemeld, dat groothertsg Wil helm van Luxemburg bijna het slacht offer van een aanslag is fgeworden. De groothertog, die sinds enkele maanden ongesteld is, was Vrijdag in gezelschap van zijn geneesheer per automobiel naar Holzkirchen ge reden, waar groote feestelijkheden, o. a. een festival, plaals hadden. Wijl de groothertog het muziekge zelschap, dat op een der kiosken zijn nummers liet hooren, niet wilde storen, lief hij stoppen. Nauwelijks stond echter de auto stil of een boerenknecht wierp zich, om welke reden is nog onbekend, op de in zittenden. Met een stok ging hij de automobilisten te iijf en het is alleen aan den geneesheer te danken, dat de groothertog niet ernstig verwond werd. Na groote moeite slaagde de politie er in den woesteling te arres teeren.- Te Leibnitz bij Gratz kreeg de 66 jarige ongehuwde Laura Moaiwitz een pakje bonbons, welke zij meende dat afkomstig waren van een nicht te Weenen. Na gebruik werd zij ziek. Een onderzoek bewees dat de bonbons kwikzilver bevatten. Inderdaad scheen de nicht, Frau Bertha Kasteletz, die financieel voordeel had bij den dood van frl. Moriwitz de schuldige. Haar slachtoffer genas en diende een aan klacht in bij het gerecht. De verdachte en haar man zijn gearresteerd. Het stoomschip „Trieste", van den Oostenrijkschen Lloyd, is bij zijn terugkeer uit lndië te Triëst met groote geestdrift ontvangen en kapi tein Nietsche en de geheele beman ning zijn door de inwoners, de over heid en het Lloyd-bestuur als kloeke, onveisaagde zeelieden gevierd. De „Trieste" heeft op reis naar Bombay, even voorbij Aden, in een hevigen storm een schroef gebroken en het schip heeft toen, zeer gebrek kig tot zeilschip ingericht, zoodat het toch eenigszins bestuurd kon worden, twaalf dagen lang wind en golven getrotseerd. Het Engelsche schip „Lowther Range", dat het onderweg inhaalde, trachtte het ont redderde schip op sleeptouw te neinen, maar de pogingen daartoe bleven langen tijd vruchteloos, wegens de onstuimige zee en toen zij ein delijk gelukten brak het touw. Bij de altijd weer hernieuwde pogingen verloor de 2e machinist van het Engelsche schip het leven. En onder al die ellende verloren de vele kajuit- en tusschendekspas- sagiers van de „Trieste", door de voorbeeldige hou'ding van den kapi tein en de bemanning, geen oogen blik hun kalmte en vertrouwen. Kapi tein Nietsche nam doeltreffende maat regelen om te zorgen dat de levens middelen en het drinkwater aan boord niet op raakten. Den grootsten angst stond de ka pitein uit, toen de „Trieste", door een ander Lloyd-stoomschip gesleep., 15 mijlen afstand van de kust voor anker lag, om een sleepboot, at te wachten, die het verder zou brengen. De storm was toen nog zóo hevig dat de kapitein vreesde dat de anker ketting zou breken en1 het schip op de kust geworpen en verpletterd zou worden. Maar hij liet niets van zijn angst bemerken en het schip kwam ten slotte in veilige haven. ''büitëINland.' DUITSCHLAND. Het „Berl. Tgbl." komt nog eens terug op de rede voering, die de keizer te Konings bergen heeft gehouden. Wie de rede las, schudde het hoofd, zegt het blad. Men vroeg zich af, wat dat alles beteekende. Wij zijn midden in den zomer, de parlementen zijn op reces, de Poscnsche feesten, voor welker goeden afloop sommigen vreesden en die door anderen met ïjdele hoop tegemoet waren gezien, waren geluk kig kalm verloopen. Niemand dacht meer aan een verrassing. En nu komt Dlotseling de rede des keizers als een donderslag bij wolkenloozen hemel de rust verstoren. In het bin nenland is men ontsteld, in het bui tenland spitst men de ooren, evenals ten tiide van het bekende interview. Hoe kon de heer v. Bethmann Hollweg toestaan, dat de keizer zulk een rede hield vraagt de geheele ners zich af. De keizer heeft zich wtliswear vroeger wel eens uitgelaten on een wijze, die niet geheel en al vereenigbaar was met de constitutio- neeie begrippen, maar men dacht, dat daaraan °een einde was gekomen, nadat v. Buiow, den keizer aan het verstand had gebracht, dat hij zien eenige tcughouding moest opleggen. Is dat thans reeds weder vergeten r Wil v. Betthman-Hollweg ook het schiintie constitutionnaiisme, waaun we ons mogen verheugen, opgeven, zooals hij zijn naam gezet heeft onder de wet op de hervorming der rijks financiën, en, zooals hij de belofte van kiesrechthei vorming tot een be- sootting heeft gemaakt. Dan zou hij de rol spelen van een absolutistiscne Penelope, die des nachts weder ver nielt wat de vertegenwoordigers van den constitutionnselen staat over dag gesponnen hebben. Wanneer hij echter onkundig is gehouden van het voornemen des keizers, dan moet men medelijden hebben met den vijfden kanselier. Bi] het volk vindt hij geen sleun, in den Rijksdag kan hij zich slechts sraande houden bij de gratie van het zwart-blauwe blok, en als hij nu ter hoogste plaatse ook al geen autoriteit meet heeft, dan zweeft hij in de lucht. De redevoering des keizers is ge- oubliceerd in den „Reichsanzeiger Dat is niet zonder beteekenis, wan neer men bedenkt dat indertijd graaf Ballestrem als president van den Rijksdag een debat over een ketzer- liike rede slechts wilde toestaan, wannaer zij in den '„Reichsanger was verschenen. Dat in den rijksdag de rede niet ter sprake zou worden gebracht is moeilijk aan te newen. Zij raakt immer de levenszenuw van het be trekkelijk nog jonge en dus bij uitstek gevoelige Duitsche Rijk. Een principieel debat over abso lutisme en constitutionalisme is nood zakelijk. De debatten van November 1908 hebben de quaestie slechts oppervlakkig geraakt. Dat het noodig is geworden de grondwettige rechten van het Duitsche volk boven allen twijfel te verheffen, kan nief meer worden ontkend. Wij hopen dat de rijksdag zal toonen voor die taak be rekend te zijn. Zoolang echter het parlement nog niet bijeen is gekomen, heeft men het recht van den rijkskanselier te ver wachten, dat hij de rechten van het volk hoog zal houden. Kan hij dat niet of wil hij dat niet, des te erger voor hem en het rijk. De toestand is, volgens des keizers beweren, zeer ernstig en de eisch sciiijnt dus gerechtvaardigd, dat er niet alleen iets geschiedt, maar dat hst spoedig en flink geschiedt, wan neer althans het dreigende gevaar nog kan worden afgewend. ENGELAND. Sir Edward Grey heeft Vrijdag in Tillmouth Park bij Berwick over het veto-vraagstuk gesproken. Zooais bekend is behoort Grey, de minister van buitenlandsche zaken tot de gematigden van het Engelsche kabinet en tot nu toe geloofde men altijd'dat hij ook in zake de veto kwestie niet te vinden was voor de radicale politiek van zijn collega's Lloyd George en Win ston Churchill. Zijn jongste redevoering heeft echter anders geleerd. Daarin ver klaarde hij n. 1. met groote beslist heid dat de veto-kwestie, kost wat kost, moest worden opgelost, dat van een verder uitstel geen sprake kon zijn en dat, wanneer de confe rentie geen overeenkomst kon be werken, de strijd op leven en dood opnieuw moest worden aangebonden De regeering had zich verplicht, aldus minister Grey, deze kwestie op een voor de liberalen gunstig wijze op te lossen of heen te gaan, en daarbij zou men blijven. De liberalen konden alleen dan met de oplossing instemmen wanneer deze volkomen uitsloot dat men weer in een toestand geraakte zooals in 1908, toen n. 1. het Lagerhuis met een overwegend groote liberale meer derheid bij de uitvoering van zijn plannen voortdurend door een con- sevatief Hoogerhuis werd gedwars boomd. Hieruit blijkt dus, dat de regeering vast besloten is om de veto-kwestie zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Mocht de conferentie in haar onderhandelingen niet slagen dan staat volgens Grey nog maar een weg open, n.l. de strijd tusschen Lager- en Hoogerhuis op leven en dood. IHGEZOHOEH MEDEDEELÏNGEK. Adverteïitiën, Geboren ADRIANA JANNETJE, dochter van A. DE BESTE en J. DE BESTE—Leijs. Viissingen, 29 Augustus 1910. jHtï LENIG APDOtriO GEHEES,MIDDEL 15 TEOEn ASTNTAA En ALLfc t-l-LOh'-i-c-r. lAEELAAP! DOET!tr;&en Prijs per flacon van 230 gram f 1,—. 550 gram f 2.— en van 1000 gram f3.50. Hoe grooier flacon, hoe voor- deeiiger dusVerkrijgbaar bij de bekende verkoopers en de meeste Drogisten cn Apothekers. Centraal-Depöt L. AKKER, ROTTERDAM. Hao^wafar te Vliisshïtjen- Aug. vm. nnt. Dinsdag 30 9.15 9.35 Woensdag 31 10.41 11.01 W E E SB E BI OH T medegedeeld door liet Kon Ned. Meteor. Instituut te De Kilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 29 Aug. 1910.) Hoogste barometerstand 766.8 te Horta. Laagste barometerstand 746.2 te Holyhead. Verwachting tot den avond van 30 Aug.Eerst krimpende en toenemende daarna ruimende, afnemende wind. Eerst zwaarbewolkt. Regenbuien met kans op onweer. Later opklarend. Zelfde temperatuur. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Viissingen maakt bekend, dat Woensdag 31 Augustus a.s., verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin, de 2e en 4e bestelling der brieven post alsmede de 3de lichting der bijbrievenbussen in de Gemeente niet zullen plaats vinden. Viissingen, 29 Augustus 1910, De Directeur voornoemd, R. G. GRAADT VAN ROGGEN. Doopsgezinds Semesnie te VLISSINGEM. o— ZONDAGSCHOOL toegankelijk voor ai le gezindten. Aangifte van leerlingen op Donderdag 1 en Zaterdag 3 Sept. 's av. van 6—8 uur in de Kerkekamer der Doops- gez. Kerk. CATECHISATIEtevens gele genheid om nieuwe leerlingen voor vrijzinnig godsdienstonderwijs te doen inschrijven. Aanvangsleeftijd 13 jaar. T. H. SIEMEL1NK. Den Leden wordt medegedeeld dat niet op Woensdag 31 Augustus, maar op 1 SEPTEMBER betaal» avond is. HET BESTUUR. Door den Architect P. S. DIJKSTRA zai op Vrijdag2Septembere.k. namens de Coöperatieve Vereeniging „De Broederband", worden De uerbouiuing uan _een Win kelhuis aan den Hieuiveri- dijk no. 51 te Viissingen. De Aanbesteding zal plaats vinden in de bakkerij „De Broederband", des avonds ten 8 ureaanwijs in loco Donderdag I September, des namiddags 2 uur. Bestek en teekening zijn tegen be taling van f 1,— te bekomen ten kantore van den Architect. Café „Hieuw Contrunr (MELKSALON). o W oensdagavond ISI2Ï lOllSMIE-iiL ENTREE VRIJ. EügÉiÉ MÉI gevraagd. Brieven met opgaaf vsn conditiën onder ietter B. C. Bureau „Vlissingscbe Courant". Een lading puiKe grove Ruhr» liachelKolen voor rekening van de Firma C. M. DOMMISSE Zoon. In een Kruidenierswinkel een j@ngm@nsch gevraagd tegen half September. Adres A. W. BASTIAANSE, Mid delburg. Een flinke öagineid gevraagd. AdresDam 3. leest het t&iiliistreenl Zondagsblad der „Vlissingsche Courant".

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3