kunnen verblijven. Aan de eene zijde vervult het hem, die deze toe standen van nabij gadeslaat, met grooten eerbied voor den trouw aan het gezinsleven, dat deze arbeiders siert. Hier tegenover staat zeker, en het geeft vaak tot overdreven verhalen aanleiding, dat de polderjongens bij de dorpskermissen te huis komende, wel eens de spaarpenningen van een geheelen zomer opmaken, doch in het algemeen doen dit de ongehuw- dende huisvaders gaan zich dan ook veelal niet te buiten. Het leven der polderjongens was een 30, 40 jaar geleden wel hard, in sommige opzichten (inrichting keeten, werktijd enz.) zeker harder dan thans, maar toen was er gebrek aan han denarbeid in ons land. De loonen waren in verhouding hooger dan thans en in elk geval wist men zeker, dat men 9 maanden van het jaar geregeld werk had. De overige drie konden besteed worden aan het in orde houden van huis en hof, of door het werken in de grienden kon nog een loon verdiend worden, waarvan men althans gedurende den winter leven kon. In elk geval was men toen in den regel een vierendeel jaars thuis, Toen was er van buitenslands werken geen sprake, nu geschiedt 't veel, maar 90 pCt. der in den vreemde werkenden kunnen niets oversparen slechts genoeg om reisgeld te hebben om het gezin eenige dagen te bezoeken. Dat wijst op een in elk opzicht treurigen toe stand. Het onderzoek, betreffende de pol derjongens, loopt over enkele dui zenden, terwijl erin het jaar 1909-1909 niet minder dan 791 Nederlanders zich bij de Duitsche Feldarbeiter Centrale hebben laten inschrijven. Voor een paar decennia kwamen onze oostelijke naburen hier werken, omdat in hun vaderland geen werk te krijgen wasnu geschiedt het omgekeerde op groote schaal. Het moge dan waar zijn, dat het leven aan gene zijde der grens duur der is dan dat aan deze zijde, het schijnt een feit te zijn, dat er ginds werk is, terwijl dit hier ontbreekt. Bij de beschouwing dezer feiten mag niet uit het oog worden ver loren, zegt het verslag, dat de mate der werkloosheid hier te lande niet alleen beheerscht wordt door het aantal dergenen, die op een zeker oogenblik zonder arbeid zijn, doch ook door het aantal van hen, die over de grenzen werken. In de mijnen van Zuid-Limburg welke voor zoovele uitheemsche elementen een arbeidsveld zijn, schij nen de Holl. werkzoekenden niet graag te werken. Degenen, die het beproefd hebben, zijn weder spoedig naar hunne oude woonplaatsen teruggekeerd, öf verder oostwaarts getrokken, om in het Rijnland boven den grond arbeid te vinden. Het zijn de beste, meest energieke arbeiders, die den moed hebben over de grenzen te gaan de minderwaar digen blijven veelal achter. Maar in vele gevallen is dit wer ken over de grens een middel, dat het gezinsleven op hoogst bedenke lijke wijze aantast en 'tdoet het aan bod van arbeidskrachten in ons land zelf niet verminderen. VHssingen, 29 Augustus. Grand Hotel. Het Wiener Dameii-O/chester B. Red- lich mag zich blijven verheugen in een geregeld bezoek. De belangstelling was ook gisteravond weer groot. In de eerste afdeeling van het program viel vooral aan de nummers ..Dichter und Bauer" en „Carmen" en niet het minst aan „Fall ot.pearls," solo voor piccolo, een zeer dankbaar onthaal ten deel. Trouwens al wat door deze kapel wordt gepresteerd mag aan spraak maken op verdienstelijkheid en degelijkheid. Ook aan het Strandholel was het zeer druk en dat de talrijke bezoekers tot het einde van het concert daar bleven, kan als bewijs dienen, dat het muziekgezelschap„Zeelandia'', onder directie van den heer Hui- bregtsen zeer ten genoege van het overtalrijk publiek zijn mooi program op verdienstelijke wijze heeft afge werkt. Onder de medewerkenden bekleedt vooral de fluitist eene voor name plaats; met zijn piccolo-solo lokte hij een luid applaus uit eenige andere nummers, die wij hoorden, werden eveneens dankbaar ontvangen. Brand aan den Zandweg. Zondagnacht omstreeks half een is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een schuur gelegen aan den Zandweg, grenzende aan den Oprit naar het Qrand Hotel. Deze schuur behoort aan de gemeente en daarin worden des winters de bad koetsjes geborgen. In de zomermaan den is deze schuur verhuurd aan den heer j. G. Meijer, die deze gebruikte als bergplaats voor verschillende rij tuigen. De vlammen kregen in deze schuur ruimschoots voedsel aan het daarin aanwezige hooi en stroo en grepen zeer snel om zich heen, zoodat toen de brand ontdekt werd, deze reeds zoo'n grooten omvang had aangeno men dat de bewoners van de aan grenzende perceelen in groote haast moesten vluchten en weinig gelegen heid hadden om hun inboedel te redden. Het naast de schuur gelegen per ceel, bewoond door den heer L. P. E. van Unen, werd weldra aangetast en werd mede een prooi der vlammen. In de woning van den heer A. M. van Beers werd voornamelijk in het achtergedeelte groote schade aange richt. Ai het linnengoed, een wasch- machine, verschillende fotografiebe- noodigheden, meubilair enz. ging verloren. Op het bekend worden van den brand vertrok zoo spoedig mogelijk de spuit van de marine en het is vooral aan het krachtig optreden van de Jantjes te danken dat de brand niet nog groofer omvang heeft gekregen, want er bestond veel kans dat het geheele blok van acht woningen zou vernield worden. Toen de matrozen bezig waren aan het blusscbingswerk kwamen ook kort daarna de stoomspuit en spuit B ter plaatse eu werd met vereende krachten de strijd tegen het vernielend element voortgezet. Toch kon de brandweer niet voor komen dat behalve de schuur en het perceel van den heer Van Unen ook nog enkele andere woningen veel van het vuur te lijden kregen. Deze woningen werden aan de ach terzijde aangetast, terwijl bovendien nog in een aan de afgebrande loods grenzenden boomgaard van den heer Verhoeve een klein schuurtje af brandde. In dat schuurtje bevonden zich een aantal kippen, welke mede een prooi der vlammen werden, Bovendien hadden de appels en peren in dien boomgaard veel van het vuur te lijden en deze vruchten hingen in de werkelijke beteekenis gebraden aan de boomen. Behalve de heer Verhoeve verloren ook nog enkele andere bewoners kippen en konijnen en de inboedels van enkele bewoners van den Zand weg hebben door vuur en water veel geleden. Het ergst is evenwel dat deze schade niet wordt vergoed, omdat de inboedels niet waren verzekerd. De vier rijtuigen welke zich in de schuur bevonden en even eens totaal verloren gingen, waren evenmin geassureerd. Zooals wij boven reeds meldden, is de oorzaak van den brand onbe kend. Na half acht des avonds was niemand meer in de schuur geweest Het is evenwel niet onmogelijk, dat de brand ontstaan is door vonken, welke van de vlak langs rijdende locomotief van de stoomtram Wal cheren op het hooi of stroo zijn ge komen, dat daardoor aan het smeulen zou kunnen geraakt zijn. Wij wijzen er evenwel op dat de brand evengoed kan zijn ontstaan door het wegwerpen van een eindje sigaar of een lucifer door een voor bijganger. Met zekerheid kan alzoo over het begin van den brand niets worden medegedeeld. Wij vernemen dat de afgebrande perceelen waren verzekerd. De braad werd door verschillende autoriteiten, o. a. den burgemeester, bijgewoond, terwij! op het geluid van de brandklok zeer velen er hun nachtrust aan gaven en een kijkje kwamen nemen. Zeer velen verschenen echter eerst op het terrein toen men den brand zoo goed als onder de knie had, want de brandweer was hierin vrij spoedig geslaagd, zoodat om 2 uur alle gevaar voor de aangrenzende woningen verdwenen was en de taak van de brandweer er zich toen meer toe bepaalde de af en toe weer oplaaiende vlammetjes door een flinke waterstraal te verhinderen hun vernielend werk verder voort te kun nen zetten. Politie en maréchaussée zorgden voor een behoorlijke afzetting van het terrein, zoodat de brandweer ongehinderd haar werk kon verrichten. Dat gisteren zeer velen een kijkje kwamen nemen naar de ruïnes, laat zich wel begrijpen. Wij wijzen er op dat voor het Woensdag a.s. te houden strandfeest de toegang tot het feestterrein is langs den trap over het Grand Hotel. Het Zweedsche stoomschip „Star- kodder" is gisteren avond hier bin nen gekomen van Labewiach om eene lading cokes in te nemen. De Gazet van Antwerpen schrijft in haar nummer van j. 1. Zaterdag „Loodsdienst te Vlissingen". De motorloodsdienst voor het be dienen van in- en uitgaande schepen ligt wederom eens stil en buiten gebruik. Het bedienen van loodsen voor schepen gebeurt wederom met de roeiersboolen wat natuurlijk ver traging daarstelt. De motorboot had eerst averij aan de schroef en toen men de herstelling wilde beginnen, werd ook bevonden dat de as ver wrongen was. Kan men aan hooger- hand niet eens de maatregelen nemen tot het in voege brengen van een tweede motorloodsboot, nu dat men tot een ieders genoegen en tot vei ligheid dar loodsen vastgesteld heeft welk een onmisbaar nut de motor boot oplevert. Het is dus dringend noodig voor den loodsdienst dat van hoogerhand dra de hand aan het werk geslagen wordt voor een tweede of tenminste een reservemotorloodssloep. Men schrijft ons uit Middelburg Zondagmiddag omstreeks half zes liepen een zestal grondwerkers, werk zaam te Vlissingen, al zingende langs den Stationsweg. Een agent van politie maande hen tot kalmte aan en wilde een der personen, die zich in kenneiijken staat bevond, arres teeren. Nu gingen alle zes personen den agent te lijf en ontnamen hem zijn gummistok en sabel en sleurden hem langs de straat, terwijl zij hem bovendien nog mishandelden. Ge lukkig kwam assistentie voor dezen agent opdagen en slaagde de politie er in drie der verzetplegers te arres teeren en naar het bureau over te brengen, terwij! later op den avond nog een vierde werd gearresteerd. Deze laatste werd naar het bureau overgebracht omdat hij enkele sol daten die den eerstgenoemden agent op diens verzoek wilden assisteeren, daarvan afhield. De electrische tram is weer voor eenige dagen van de Markt verbannen en zal dien tijd uit de Langeviele vertrekken. Dit is geschied in verband met het spannen der draden voor de verlichting op Woens dag a. s,, waarmede men reeds bijna geheel gereed is en die gedeeltelijk ook over de rails hangen en dus, indien de tram doorreed, door den beugel zouden verniefd worden. De politie heeft gisteren een goeden slag geslagen. Twee agenten die in burgerkieeding op den Segeer- weg surveilleerden, betrapten op heeterdaad een zestal jongens, die aan het appels stelen waren en reeds minstens ieder een twintig stuks te pakken hadden. Tegen de jongens werd proces-verbaal opgemaakt en de appels in beslag genomen. De levering van brands'offen gedurende het tijdvak van 1 October 1910 tot en mei 30 September 1911 ten behoeve van het garnizoen Mid delburg is toegewezen aan J. E. Burrink alhier. Omtrent het door H. A. van Dal- sum, notaris te Hulst, 1 ingestelde hooger beroep was hoewel de heer Van Daisum het in zijn eigen blad heeft medegedeeld op heden ter griffie te Middelburg nog niets bekend. Tengevolge van het spelen met lucifers is gisterennamiddag te 'ruim 4 uur de landbouwschuur van den beer J. de Bruijne de Die onder de gemeente Sluis afgebrand. In de schuur waren reeds geborgen elf gemeten erwten, vier gemeten gerst en eene groote partij hooi. Dank zij de gunstige windrichting bleef het huis, waarin de arbeider H. woonde gespaard, hoewel het voortdurend wegens de groote hitte nat gehouden moest worden. De brandweer van Sluis, die spoedig op het terrein verscheen, kon niets anders doen dan te trachten dat de vlammen zich niet uitbreidden, daar de geheele schuur al tegen den grond lag. Het 5jarig zoontje van zekeren H. heeft bekend een vuurtje aangemaakt te hebben, waardoor de schuur in den brand is geraakt. Verzekering dekt de geleden schade. Het vee was buiten in de weide. Te Ossenisse is de schuur van den landbouwer De Waal door den blik sem getroffen en totaal afgebrand. Men meldt ons uit Sluis Gisterenmiddag op klaarlichten dag te omstreeks 12 uur, had in het veld onder deze gemeente een treffen plaats tusschen een drietal met jachtgeweren gewapende stroopers en een tweetal manschappen van de alhier gestatio neerde marechaussée. Zoodra n.l. de stroopers zich door de dienaren van de wet ontdekt zagen, sloegen ze op de vlucht in de richting van de Belgische grens, achtervolgd door genoemde ambtenaren. Twee hunner die vreesden alvorens de grens te bereiken in handen van de vervol gers te vallen, keerden zich plotse ling om en brachten de geweren in aanslag. De politie was hen even wel voor en loste een karabijnschot zonder evenwel te treffen, waarop de stroopers weer het hazenpad kozen. Bij de Belgische grens gekomen hield een hunner wederom stil en legde het geweer andermaal aan. Ook nu weer was de politie hem te vlug af en werd weer een karabijnschot gelost. Dit schot scheen zijn doel niet ge mist te hebben want men zag den strooper vallen. Spoedig evenwel stond hij weer overeind en vluchtte op Belgisch grondgebied. Men heeft nog niets naders om trent hen ontdekt. Men vermoedt dat het beruchte wildstroopers zijn. Voor de gemeente Axel en Zaamslag zal, krachtens Kon. besluit, eene Ka mer van Arbeid opgericht worden, waarin vertegenwoordigd zal zijn het landbouwbedrijf, voor zoover dit be staat uit akkerbouw, veehouderij, tuin bouw en het repelen, het roten, en het drogen van vlas. IV De moord te Renkum. In zake den kindermoord te Ren- kum vernemen wij nog eenige bij zonderheden, waaruit de schuld van R., die, zooals wij reeds meldden, Zaterdagochtend bekende, den moord op Adriana Puile bedreven te hebben, ten duidelijkste blijkt. Woensdagavond wandelde hij met een vriend, een zekeren B., in den omtrek van de plaats, waar de moord gepleegd was en waar het onderzoek der politie met de politiehonden reeds in vollen gang was. B. stelde toen voor, eens te gaan kijken, daar hij nog nooit politiehonden aan het werk had gezien, waarop van R. verwarring toonde en voorgaf, zich niet wel te gevoelen en liever naar huis terug te keeren. Ook blijkt thans nog, dat Van R., toen hij Maandag, den dag voorden moord, suikergoed gekocht had, nog getracht heeft het dochtertje van een zekeren Bakker, inwoner van Renkum, mee te lokken. Bij het verhoor van Vrijdagavond reeds was de houding van R. zoo, dat aan zijn schuld eigenlijk geen twijfel meer was. De rechter van in structie, Van der Dusse, en de sub stituutofficier van justitie, Schaepman, hadden beklaagde zoover gebracht, dat hij op het punt stond, alles te bekennen. Toch bleef hij nog zwij gen, waarop men hem ten slotte met rust liet. Vrijdagnacht om 4 uur werd beklaagde daarop naar bet huis van bewaring overgebracht. Zaterdagochtend te negen uur vroeg hij den rechter-commissaris te spre ken, wien hij aiies bakende. De justitie heeft zich wel kranig gehouden, waar zij met zóo weinig gegevens in betrekkelijk korten tijd deze zaak heeft weten op te helderen. Omtrent het onderzoek van Vrij dagavond inzake den kindermoord te Renkum kan de „Arnh. Ct." nog meedeelen Nadat alle verdere getuigen waren gehoord, werd de verdachte voorge leid, nogmaals gehoord, vooral ook waar hij de laatste dagen was ge weest en hoe hij zijn tijd had be steed. Toen bleek het reeds, dat verschillende dingen werden verzwe gen, die aan de justitie bekend wa ren. De verdachte bleef alle schuld ontkennen, in tegenwoordigheid van de politie werd de verdachte toen door den rechter-commissaris op ge moedelijke wijze toegesproken. Hem werd gewezen op het verschrikke lijke van deze misdaad; in het kort alles werd gedaan, om op zijn gemoed te werken, doch, hoezeer ook onder den indruk, de verdachte bleef ont kennen. Daarna heeft mr. Schaepman hem opnieuw toegesproken en hem als het ware verpletterd met alles wat de justitie in deze zaak de laatste dagen had verzameld. Hij wees hem er op, hoe hij nog den dag voorafgaande aan de misdaad had getracht de dochtertjes van Bakker mede te lok ken, hoe hij omtrent een ander mooi meisje onzedelijke praatjes had verkocht, hoe hij eenige uren het misdrijf suikergoed had de verdachte had zulks niet m gedeeld hoe hij omstreeks uur der misdaad in het hout i gezien en nog zeer vele feiten omstandigheden. Toen werd (je,11 dachte als het ware verbijsterd h al deze gegevens, en zoozeer u? hij onder den indruk, dat hij iJ; zakte op een stoei. De heer Schaf man drong er op aan, dat hij c zou bekennen en daardoor zich den last dezer vreeselijke bevrijden. Hij wees hem op het schrikkelijke van zijn misdaad de schuld daarvan op zijn ge'J was te lezen, doch het mocht t' gelukken hem tot bekentenis te J genzijn laatste woorden waJ' „ik kan het niet bekennen." Toen heeft men het opgeget( omdat de verdachte totaal gebrofe- was, doch alle aanwezigen vm overtuigd, dat Van R. de dader en niemand anders. Men deelde hem mede, dat) naar Arnhem zou worden over?1 bracht, en dat hij daar, al was? ook midden in den nacht, den recï tercommissaris of den officier vragen bij hem te komen, indien zich wiide ontlasten door een volt dige bekentenis. Zaterdagmorgen heeft de verda* werkelijk den rechter-commissii verzocht bij hem te komen en i» dezen een volledige bekentenisalri legd. Zaterdagmiddag had, zooals retij is gemeld, de begrafenis van hetjeui dige slachtoffer plaats. Aan de grot! sprak ds. Heijer, Herv. predikant)] Renkum, naar aanleiding van 103 15, een kort aangrijpend wod Hij wees op de droeve omstandig] den. De belangstelling was groot, Y: bloemen dekte de baar. Herhaaldelijk kwamen ie Na den kinderen, die aan den Bussu- merweg woonden, op school® klachten, dat een vreemde heer lit op eenzame wegen wiide troont: onder voorwendsel, dat hij jarig i en hen op die wegen wilde tal teeren. Gelukkig hebben reeds langen Ij: geleden de onderwijzers in alle Idi sen als preventieven maatregel I kinderen gewaarschuwd, om meliii mand, onder welk voorwendsel bedreiging ook, mede te gaan, zooi het laaghartig individu, die nog nil door de politie ontdekt is, nog gs slachtoffers heeft kunnen mak Vrijdagmiddag te haifvijf kwant 2 opgeschoten jongens van 14ja de politie in kennis stellen met et ander onzedelijk bedrijf. Op den Huizerstraatweg n.l. watt zij achtervolgd door een lieer» lage schoenen, korte broek, spos hemd en met pet gekleed, dochc zich echter zeer oneerbaar gedrot Vermoedelijk onraad bespeuren; haalde hij uit een pak, dat liijl zich nad, een kapelaansjas en ka; laanshoed te voorschijn en kleeïj zich schielijk daarmede. De politie, van een en ander kennis gesteld, spoorde hem op, Ar vankeiijk meenende met een pseud kapelaan te doen te hebben, kr zij al spoedig tot de ontdekking, zij werkelijk een kapelaan gear# teerd had. De getuigen, o. a. ook een wtf man van Huizen, die den verdat' ook oneerbaarbaar had zien werden allen aan een langdurigs hoor onderworpen. Allen herkenij zij den verdachte, die bekende der zijn kleeding ais geestelijke alij geloopen te hebben. Eerst te 7 uur werd den verdac. verlof gegeven te vertrekken, proces-verbaal was opgemaakt, Onweer. Te Tjall^j zijn 5 koeien door den kliksem dood. Vrijdagavond heeft I* een groot deel van Friesland kort maar hevig onweer gewoed, bliksem is o. m. in twee bots huizinge te Ternaard en onder»; ward geslagenbeide zijn afgebrand. Bij de eerste kon boedel worden gered. Te is de bliksem in een boerderijr slagen. De boerderij is geheel brand. Te Scharren bij J0# eveneens een boerderij dooi' bliksem getroffen en afgebrand.' het onweer, dat te Dodewaard1"; gewoed trof de bliksem een w®, welke geheel is uitgebrand. Ve'*L ring dekt de schade. Te jj voort sloeg de bliksem in denSP"' steen van de woning van eenaI^ der zonder brand te veroorzaken. der kinderen werd aan het bee"; troffen en moest onder genef dige behandeling gesteld worde Te Naarden sloeg de bliksem 1 bureau van de genie. Schai gelukkig niet veroorzaakt. - gemeente Bussum werd op lende plaatsen schade ver aan het telefoonnet. Te is een groote boerensielling, I boor drie gezinnen, door dj|: sem getroffen. Een gedeelte, schuur ging in vlammen op, dagmiddag, tijdens een hevi§ der, bevond zich op de Schi vischersvaartuig, gemerkt E eigenaar P. van Dort. Deze zjjn drie broeders en een zoo éen hunner oesters gaan koi werden op de terugreis di winden, die het vaartuig dei telen, in het water ge worp, hunner hingen aan het wan) twee hunner met levensgev uit het vooronder door het w; den redden. Zoo bleven zij tijd in angst hangen, toen p. C. van Nispen, van de sioomboot „Stad Gent", knecht even, nadat het onwi bedaard, hen aantroffen en n levensgevaar redden. De zoo vast in het zand, dat he| gelijk was ze los te krijgen, kelingen zijn te Bergen-i| aangebracht. Ollesiager's sue Utrecht. De laatste da| den koenen aviateur en vliegcomité een reuzensucces Aanvankelijk bestond het p vluchten te houden. De ster bracht daarin echter verander cies 5.5 u. snorde de elegank monoplane de lucht in, onder gejuich van de vele duizei het terrein aanwezig. Onda tellen wind doorkliefde het de staalblauwe lucht, groot beschrijvend, terwijl „Ant\ Jan" telkens, ais hij over In vloog, vriendelijk met de ham De grootste hoogte, die bere was tusschen de 400 en 5t Olieslagers vloog over een van de stad, ver genoeg om duizenden en nog eens duiz verrukking te brengen. De kq genier, op wien het bericht Maasdijk's dood Zaterdagavc ten indruk had gemaakt het aanvankelijk beslist niet en daarom seinde hij om be naar den Arnhemschen hoofd saris van politie was giste zelf weer. Na 50 minute| sec. in de lucht te zijn had om 9 minuten voor z landing plaats. Het publi dol van enthusiasme, het ve afsluithekken, sprong over slooten, omringde het vli en droeg „Antwerpsche Jai luid gejubel naar den hang dolle ovatie hield wel een aan. Drie lauwerkransen Olieslagers omgehangen. In „Maison Okhuysen", slagers logeerde, had een plaats. Speeches werden weer gehouden. Teekenend oogenblik, waarop Oiiesls uiterst sympathies bewo den jammerlijken dood herd ziju armen collega Van ..Die mij vandaag heeft zien zeide hij, „kan onmogelijk I dat een klein ongeval een dé: ongelukkigen afloop met brengen." Toen de Nagant-auto, heer'Landeweer, die Oliesla den trein bracht heden in Ostende Maison verliet, drukten verscheidei den vliegenier in vervoering| Ook aan het station was overweldigend. De Bredasche week. Onder grooten toe- het publiek is Zondag te Bredasche vliegweek aang Oe Rus Lenkowlesch vloog hoogte van pl.m. 20 Meter j min. 493/5 sec. Daarna eher eerst1 min., dai door verkeerd sturen steeg °P en vloog toen op een h •w> meter gedurende 4' a telken tijd hij 8 K.M. aflei Luchtvaart. DJ Legagneux vloog te Havre paal. Het toestel duikelde i?e av'ateur werci onder stukken begraven. Legagn met bloed bedekt opgeno z'jn toestand is nog niets t beu Fransche dame, mej neeft te Mourmelon met go et examen voor aviatrice el- Dutrieu gaf indertijd 'eg-carrière, in music halls e,rLa flèche humaine a I u, Jor de politie als te w«d verboden. Mej. Dutrieu is de derc i wie de Aéroclub het ge «eett uitgereikt. Mevr. Del,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2