BIJVOEGSEL fandag 29 Augustus 1910, No. 202. Gemeentebestuur, Vervolg Binnenland. VAN DE BRANDWEER. Oproeping van vrijwilligers bij de brandweer. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Qelet op artt. 405 en 425 der al- «eiueene verordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat zij, die genegen zijn als vrij williger bij de brandweer geplaatst ie worden, zich daartoe van af heden dagelijks tot en met 30 September e|j, uitgenomen Zondags, ter ge meente-Secretarie (bureau Bevolking) kunnen aanmelden van v.m. 9 uur lot n.m. 4 uur dat men, om vrijwilliger te zijn, den leeftijd van 25 jaar moet bereikt hebben, niet ouder zijn dan 50 jaar, geen plichten ten aanzien van de militie of brandweer te vervullen hebben, en vrij zijn van hinderlijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoordeeiing van Burgemeester en Wethouders en dat de diensttijd voor vrijwilli gers op slechts tien jaar gesteld is. Vlissingen, 27 Auguslus 1910. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BRANDWEER. De Opperbrandmeester te Vlissin gen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat eene beproeving der spuiten, bepaald bij art. 439 der algemeene verordening van politie, zal plaats hebben in de Arsenaalstraat op Maan dag 5 September 1910, des namiddags ten 5 uur, van de spuiten A en B en op Woensdag 7 September d.a.v. op 'tzelfde uur van de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen telkens des na middags ten 4.45 uur, zullen moeten bevinden aan hunne respectieve brandspuithuizen en dat bij ongunstige weergesteld heid op die dagen, des namiddags 'usschen 3 en 4 uur een roode vlag van den toren zal worden uitgestoken ten teeken dat de beproeving tot den volgenden dag en 't zelfde uur zijn uitgesteld. Vlissingen, 27 Augustus 1910. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. WEMELSFELDER. De jaardag van H. M. de Koningin. De 31ste Augustus zal dit jaar door de Nederlandsche Kolonie te Brussel luisterrijk worden gevierd. Er heeft zich een comité gevormd, waarin twee bestuursleden van de vier Nederlandsche vereenigingen ,De Nederlandsche Vereeniging", „Ons Vaderland", „Limburgia" en de Nederlandsche Kamer van Koophan del zitting hebben. De gezant der Nederlanden heeft 't beschermheerschap van het Neder landsche feest aanvaard, terwijl de Nederlandsche consul-generaal te Brussel, de heer Ruysch en de Ne derlandsche regeeringscommissaris bij de tentoonstelling, jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, zich bereid ver- Waarden in een eere-comité zitting nemen. Het uitvoerend comité stelde zich 'en doel ook de minvermogende ®idgenooten in de gelegenheid te s'ellen dezen heuglijken dag te her denken. Er zal in het chalet de scène, een café-restaurant met grooten tuin, ln de onmiddellijke nabijheid van de tentoonstelling en het Bois de la Cambre, een Hollandsche kermis worden georganiseerd. Des avonds za' het feestterrein schitterend worden verlicht. Des namiddags hebben op "et terrein kinderspelen plaats, terwijl een groot aantal mingegoede landge noten onthaald zullen worden. Nederlandsche Bond van Gemeente- Ambtenaren. .D>e jaarvergadering dezer vereeni- B'ug wordt ditmaal gehouden te Mid- nlburg, op 15 en 16 Sep. a.s. Ook nu Weder vermeldt de agenda van deze aeer werkzame vereeniging verschei dene punten, die van groot belang in v°or gemeenten en ambtenaren. Wij noemen daarvaninstelling van een bureau van inlichtingen stichting van een rust- en vacantie-oorduit schrijven van een prijsvraag; verzoek aan de regeering tot bevordering der Zondagsrust van de gemeente-ambte ren motie, waarin nogmaals krachtig wordt aangedrongen op regeling van den rechtstoestand der gemeente ambtenaren, welke regeling eene zaak is van groote urgentie, zoowel we gens het belang der gemeenten als van hare ambtenaren. De Zeven Provinciën. Volgens de „N. Ct.", zal Hi. Ms. „De Zeven Provinciën", onder com- manda van den kapitein ter zee F. Bauduin, ter gelegenheid van de opening van het Zuid-Afrikaansche Unie-parlement in November, een bezoek brengen aan Kaapstad. Politie te 's Gravenhage. Burg. en Weth. van 's Gravenhage stellen voor het aantal inspecteurs van politie met 5 te vermeerderen en dit te brengen op 9 inspecteurs le klasse, 12 der 2e en 14 der 3e klasse. Voorts wordt voorgesteld het aantal agenten met 34 te vermeerderen, waar van 7 voor de uitbreiding der politie honden-brigade. De gezamenlijke kosten der politie zullen hierdoor stijgen tot f 904.440. Vlissingen, 27 Augustus. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin zal de parade op 31 Augustus a. s. op het Bellamypark plaats hebben. De heden definitief opgemaakte kiezerslijst voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier voor de jaren 1910—1912, bevat de namen van 149 kiezers. Naar wij vernemen is door den stand der gasfabriek op de huisvlijt- tentoonstelling een zuiver bedrag van f 18,10 ontvangen en afgedragen aan de vereeniging het „Groene Kruis" alhier ten behoeve van de tubercu lose bestrijding. Bij Kon. besluit van 15 Aug. jl.no. 28, zijn goedgekeurd de wijzigingen in de statuten der vereeniging het „Groene Kruis" alhier, in verband met de tuberculose bestrijding. In de week van 19 tot en met 26 Augustus werden hier 738 zeebaden genomen, waarvan 445 door heereu en 293 door dames. De temperatuur van het water varieerde van 62 tot 64 graden. Het weer was over het algemeen goedevenwel hadden wij nu en dan zware regenbuien gepaard met krachtigen wind. Door de kapel „Zeelandia", direc teur ^de heer H. M. Huibregtsen, wordt morgenavond een concert gegeven in hetStrandhotel van den heer Schroder. Het programma daarvoor is als volgt samengesteld „Roosevelt", marche Americaine, F. Barrégat„Brise Ethérée", valse de genre, Francis PopijOuverture zu „Berlin wie es weint und lacht", A. Cortradi „La Séréuata", O. Braga „Matche du Ralliement", R. Wibic-r; „Rote Rosen", F. Léhar; „Die lustige Wiitwe",potpourri, F. Léhar „Nachti- gaels Frühlingsjubei", solo voor pic colo, Otel„Dollarprinzessin", L. Fail; „Marche des Vétérans", P. Pickari. Maandagmorgen worden hier met de nachtboot uit Engeland verwacht H. K. H. Hertog en Hertogin van Saksen Coburg Gotha, die in een voor hen geserveerd salonrijtuig hunne reis per Noordduitschen maiitrein zullen voortzetten naar Reinhardts- brunn. De minister van oorlog heeft op verzoek ingetrokken de overplaatsing van den heer T. Bakker als admi nistrateur der militaire verplegings- inrichtingen van Venlo naar hier en thans met ingang van 1 September als zoodanig te dezer stede benoemd den heer W. Karreman, gepensioneerd adjudant-onderofficier van het Indi sche leger. Het 4e bataljon alhier, dat heden morgen per extratrein van 7 uur voorm. van Bergen op Zoom naar 's Heer Arendskerke werd vervoerd en vandaar moest marcheeren, kwam hedenmiddag om 2 uur in het gar nizoen aan. De le luitenant L. A. C. Duuring alhier is met ingang van 24 Aug. jl. benoemd tot officier van speciale diensten bij het 4e bataljon. Van de manschappen der najaars- ploeg 1910, uit de provincie Zeeland, zullen in het garnizoen Vlissingen 93 miliciens, worden ingedeeld. De tamboer S. van het 4e bataljon alhier, werd heden uit Bergen op Zoom naar 's Hertogenbosch over gebracht, teneinde voor den krijgs raad aldaar, wegens mishandeling van een meerdere, terecht te staan. Bij het Belgisch loodswezen alhier zijn benoemd tot loodsleerlingR. Deroy, E. Carre, F. Vanhoutte, E. Becu, L. Vollemaere, J. Delanghe, G. Vlaminck, komende van Ostende C. Decrop, komende van Nieuwpoort; G. Asaert. A. Nierynck, A. Gonsales en F. Lecluyse, thans sloeproeiers bij den loodsdienst alhier. Met ingang van 1 Sept. a. s. wordt de rijkstelefoniste, mej. C. Lefèvre, overgeplaatst van Baarn naar Vlis singen. Bij beschikking van den minister van marine zijn, met ingang van 1 September 1910, de lste lichtwachter- stuurman aan boord van 's Rijks lichtschip „Schouwenbank", J. van der Steen, en de lste i'chtwachter stuurman aan boord van 's Rijks lichtschp „Noord Hinder", A,j. de Munck, in gelijke betrekking over geplaatst respectievelijk aan boord van 's Rijks lichtschip „Noord Hinder" er, „Schouwenbank". Ten huize van vrouw H. te O. en W. Souburg, eene bekende bij de politie, is beslag gelegd op een partijtje hout, van diefstal afkomstig. Procesverbaal werd tegen haar op gemaakt. De heer P. Wielemaker, lid van den gemeenteraad te Meliskerke, her dacht heden den dag waarop hij voor vijftig jaar tot raadslid gekozen werd. Uit vele woningen wapperde de vlag als bewijs hoe de gemeentenaren met den jubilaris deelen in diens vreugde. ln het zoowel in- als uitwendig met vlaggen, groen en bloemen ver sierde gemeentehuis werd des mid dags eene buitengewone raadsverga dering gehouden, waarin de heer P. Wielemaker toegesproken werd door den heer L. Bosselaar, die er op wees hoe de jubilaris onder drie voor gangers van spreker en nu reeds meer dan 25 jaar onder zijn bestuur zich heeft doen kennen als een lid, die steeds er naar streefde om de belangen der gemeente te behartigen en te bevorderen, hetgeen voorna melijk bleek uit de wijze waarop hij de taak van wethouder vervulde. Als blijk van hoogachting bood spreker den bijna 82 jarigen jubilaris, namens den raad, een prachtige leuningstoel aan. Zéér velen woonden de plech tigheid bij. Behalve dit geschenk ontving de heer Wielemaker nog talrijke bewijzen van belangstelling in zijn feest. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland lot dijkgraaf van den Jacobpoldcr, C. M. van Nieu- wenhnyzer J.-W. Zn., te 's Heer- Arendskerketot plaatsvervangend dijkgraaf van den WilheirninapoldeJ (Walcheren), L. Puype, te Arnemui- den tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Oranjepolder (Walcheren) F. P. Polderdijk, te Nieuw en- St. Joostland, tot plaatsvervangend dijk graaf van den Spieringpolder, A. M. van Nieuwenhuyzen te Wissekerke tot lid van het bestuur der waterkee- ring van den calamileuzen Oud- Kempenshofstedepolder, G. L. Dorst, Jz., té Stavenisse tot plaatsvervan gend dijkgraaf van den Ser-Lippens- poider, j. Huyssen Jacsz. te Ter Neu zen tot dijkgraaf van den Angelina- polder, A. de Milliano, te Philippine tot dijkgraaf van den Paulinapoider, A. Bliek, ie Biervliet; tot lid van het bestuur der waterkeering van den caiamiteuzen Viietepolder Th. P. de Kam, ie Wissekerke tot dijkgraaf van den Van HaaftenpoMer, A. A. Nieu- wenhuyzen, te Oud Vossemeertot dijkgraaf van den Catspolder, L Barre- man, te Kats tot lid van ïiet bestuur der waterkeeringen van den calima- teuzen Anna Frisopolder, W. de Looft Thz. te Wissekerketot voorzitter van hei bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, j. C. Stern, te Sluis; tot dijkgraaf aan den Schengepolder, W. Kakebeeke te Goes; tot lid van het bestuur der waterkeering van den camaiiteuzen Annapolder, J. de Regt, te Cortgene tot gezworene van den Konninginne- polder, P. de Dobbeiaere, te Bier vliet. KERK- EN SCHOQLNIEUWS. Ger. Kerk. Beroepen te Willemstad ds. A. Scheele te Veere. Op het tweetal te IJseinionde komt voor ds. G. F. Kerkhof te Oost- en West-Souburg. Onze stadgenoote, mej. M. B. van den Bolck, is met ingang van 1 September a. s. uit 37 sollicitanten benoemd tot onderwijzeres te Brakel (Geld.) Tot onderwijzer aan de chris telijke school te Schoondijke is benoemd de heer A. Janse te Oost- kapelle. Rechtzaken. Door den heer H. A. van Dalsum, notaris en lid van de Provinciale Staten te Hulst is, naar hij in het door hem uitgegeven blad „de Volks wil" mededeelt, appèl aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank te Middelburg van 23 Augustus jl., waarbij hij wegens beleediging van pastoor Schets te St. Jansteen ver oordeeld werd tot f 100 boete, sub sidiair 20 dagen hechtenis. De moord te RenKum. Gisteren heeft het justitieel onder zoek zich opnieuw geconcentreerd op den verdachte J. R. En de gang van de instructie heeft velschillende voor hem bezwarende omstandigheden doen kennen. Het parket uit Arnhem kwam te half twee weer te Renkum aan en hervatte in het gemeentelijk gebouw achter het postkantoor zijn zitting. De officier van justitie was zelf ook weer ter plaatse, voorts de w. n. burgemeester en drie doktoren. De verdachte R. werd per tram uit Wa- geningen weer naar Renkum overge bracht en in een cel opgesloten. Een paar maai liet men hem voorkomen, waarbij R. een plaats had te pas- seeren. Zoodoende kon hij worden gadegeslagen door het echtpaar Kraak dat door de justitie ontboden zich in de nabijheid ophield. De justitie, die in de zaak van de vermiste Doortje Kraak nog steeds in het duister tast, heeft een oogen- blik verband gezocht tusschen beide misdrijven op jeugdige meisjes ge pleegd, 'aangenomen dan dat ook Doortje Kraak als slachtoffer van den eenen of anderen misdadiger ge vallen is. Wat vrij algemeen wordt aangenomen. Het echtpaar Kraak bleek R. be slist niet te kennen, zoodat hij niet als een der mannen, die zich wel onder verdachte omstandigheden te Oosterbeek ophielden, kon worden aangewezen. En evenmin mag ver band gelegd worden tusschen den Renkumschen en den Oosterbeek- schen moordaanslag. De officier van justitie te Arnhem had namelijk een brief ontvangen van een psychiater, waarin deze be toogde, dat Van Zuylen die te Oos terbeek Rika van Veeien met een dolk stak ook het Renkumsche mis drijf op zijn geweten kon hebben. Daarop heeft de officier van justitie een onderzoek doen instellen naar de verblijfplaats van Van Zuylen ge durende den tijd, waarbinnen de moord te Renkum moet zijn gepleegd. En daarbij kon onomstootelijk vast gesteld worden, dat van Z. in die uren niet op het terrein van de misdaad kan geweest zijn. Wat nu de bezwarende feiten tegen den verdachte R. betreft, wordt het volgende medegedeeld. De man, die dit afschuwelijke misdrijf pleegde moet bloed aan lichaam en kleeren hebben gehad. Ter uitwissching van de sporen was een verschooning en uitwassching van het vuile linnen dus gewenscht. R. had vrij schoon on dergoed aan, terwijl in sterke soda staande or.derkieeding van hem in beslag genomen is. Maar natuurlijk heeft de justitie naar het tijdstip van de laatste verwisseling van onder goed door R. geïnformeerd en daarbij den verdachte op liegen betrapt. Den eenen keer verzekerde hij zich Za terdag j.l. te hebben verschoond, en later heette het, dat dit des Maan dags was geschied. Ook geeft R.'s moeder, bij wie hij in huis is op dit stuk tegenstrijdige verklaringen. Ver schillend beddegoed, o. m. lakens waarop men meende bloedsporen te ontdekken, zijn ten huize van den verdachte in beslag genomen. Hierbij komt, dat de houding van R. tegenover lieden inet wie hij ge woon was om te gaan, na het bekend worden van den moord' geweest is als iemand die zich schuldig voeli. Toen nl. politie en justitie het on derzoek begon heeft hij tegen kame raden gezegd „Ik zal maar niet met julüe meegaan, want de politie zal mij wel komen halen." Dan heeft de justitie bij haar onderzoek kunnen vaststellen, dat R. zich in eikenhak hout, waartusschen het lijk gevonden is, heeft opgehouden, en thans kan worden medegedeeld, dat een her haald scherp onderzoek aan den lijve van den verdachte zeer bezwa rende aanwijzingen heeft opgeleverd. De justitie heeft verlof gegeven het lijk te begraven. De begrafenis zal plaats hebben hedenmiddag fe half twee. Sedert 10 uur gisterenavond is de verdachte in scherp verhoor en wordt met verschillende getuigen gecon- confronteerd. Er worden bijzonder bezwarende getuigenissen afgelegd. Tegen iemand uit Wageningen heeft de verdachte den dag van de mis daad gezegd „een fijn 14 jarig meisje" op het oog fe hebben. De verdachte blijft echter tot dusver ontkennen zich aan de misdaad te hebben schul dig gemaakt. Zie Laatste Berichten.) Nog eenmeisjezoek. 't Eene is nog niet voorbij, of 't an dere komt ons weer ter oore. Bij zekeren v. R. te Oosterbeek diende een 18jarig meisje, een ontslagen ver pleegde uit Zetten. De ouders van dat meisje, wonende te Amsterdam, waren door de directie uit Zetten in kennis gesteld dat hun dochter bij R. dienstbaar was. Vader en moeder vernamen taal noch teeken van hun kind, zelfs niet op hun beider ver jaardag. Moeder schreef eenige brieven, doch geen antwoord. Verleden week schreef moeder een kaart, dat zij met den pleiziertrein zoü komenwant dat zij zich ongerust maakte over haar stilzwijgendheid. Geen antwoord. Vrijdag nu brengt de pleziertrein moeder naar Oosterbeek, maar o schrik. In den winkel van v. R. aan gekomen, kreeg moeder de tijding „O, die is ai een week of drie weg, d'r goed is nog boven. Ze was 's mor gens spoorloos verdwenen." Waar heen De politie is meteen en ander in kennis gesteld. („N. Arnh. Ct") Onweer. Gisternamiddag is een werkman uit Lage-Zwaluwe, op de Amer werkzaam, door den bliksem gedood. Te Almkerk is gisternamiddag de bliksem in een door drie gezinnen bewoond huis geslagen. Een begin van brand werd spoedig door. een spuit gebluscht, Op een drukkerij te Bergen op Zoom is gisternamiddag een zetter die een raam wilde sluiten, doorden bliksem getroffen, waardoor hij ge heel blind werd. Vliegen. Een enorme menschenmassa was gisteren op het vliegterrein te Utrecht aanwezig. Naar schatting waren er 5000 men- schen. Het weer was zeer ongunstig tegen half 7 ontlastte zich zelfs een hevig onweer, waarom Olieslagers van vliegen moest afzien. Teleurge steld moesten de bezoekers aftrekken. Olieslagers hoopt heden den bezoe kers die teleurstelling ruimschoots te vergoeden. De justitie te Amsterdam heeft geen termen gevonden, om een be rucht individu, aangehouden in ver band met een geval van straatroof op de Egelantiersgracht, langer in preventieve hechtenis te houden. De man is, wegens gebrek aan bewijs, op vrije voeten gesteld. Daardoor is de bende, die de hoofdstad reeds ge- ruimen tijd onveilig maakt, weer ver sterkt met den man, die voor hun aanvoerder doorgaat. De bende kiest den openbaren weg tot terrein harer werkzaamheden en treedt met groote driestheid, men mag wel zeggen onder het oog der politie, op, zonder dat deze er iets aan schijnt tc kun nen doen. H.bben de leden van dit gilde eenmaal hun slachtoffer uitge kozen, dan wordt door tenlasteleg ging van bepaalde, niet nader (e omschrijven, feiten getracht, het slachtoffer geid af te zetten. De heeren zijn daarbij wel zoo verstandig, dat zij bij hun woor denkeus (wanneer het op onderhan delen over de „afkoopsom" aankomt) zorgvuldig alles, wat zweemt naar afpersing of afdreiging in den zin der Strafwet, vermijden. Maakt dit de zaak voor politie al moeilijk, nog moeilijker wordt zij door de omstan digheid, dat slechts zeer zelden een dergelijk geva! tot haar doordringt, ln de meeste gevallen betalen de slachtoffers maar stilletjes, uit vrees voor overlast. in de Minervahaven te Amster dam is een 45 jarige groenteman, bij het aan boord brengen van groenten, van de plank gegleden en verdronken. Gisteren is op den weg te Hoel- mershaag een met zeegras beladen wagen omgevallen. De wagen viel in het water. De wagenbestuurder kwam in het wier terecht. Hoewel spoedige hulp aanwezig was, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wek ken. Een man, die aan een huis op de Prins Hendrikkade te Amster dam bezig was met het herstellen van glazen, viel met den rechterarm door een ruit, waardoor hem de pols slagader werd doorgesneden. Hij is,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5