No. 202 48e Jaargrang. 1910. 2® Augustus. Minerale wateren. Feuilleton Maandag Courant behoort een Bijvoegsel. Qemeentebestuur. Briefen uit deflofgfacL VLISSINGSCHC Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. NATIONALE MILITIE. Tweede kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. Lichting 1911. Burgemeester en Wethouders van Vliasirgen gelet op art. 26 en volgende der Mili- liewet 1901, brergen ter kennis van b langhebhenden: dat de loting der in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen in deze gemeente zal plaats hebben ten raad hui ze op Za terdag 3 September 1910, des voormiddags ten 10 ure, voor de ingeschrevenen wier namen beginnen met A enz. tot en met M.des namiddags ten 2 ure voorde overige ingeschrevenen dat g durende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze, waarop zij is ge schied, bij Gedeputeerde Staten van Zee land bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen of door bun vader, moeder, voogd of curator; dat de bezwaren moeten worden i ge diend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op on gezegeld papier, onderteekend door hem of haar, die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht tegen bewijs van op de navolgende dagen, telkens des voormiddags van 10 tot 1 ure, ten raadhuize (bureau militie) zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrij stelling wegens broederdiecst, bedoeld in art. 53 der militiewet 1901als op Maandag den 12 September 1910, voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G op Dinsdag den 13 September 1910, jdem als voren met de letters tot en met R; op Woensdag den 14 September 1911, idem als voren met de letters S tot en met Z dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zu'len moeten verschijn er:, vergezeld van twee bij den Burgermeester bekende meerderjarige ingezetenen, terwijl op hroederdienst reclameerenden zullen moettii medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelven en de nog in leven zijnde broeders, benevens het pas poort of ander b'.wijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijke» dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame grpn :'en. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 'n onzen teger.vvoordigen tijd er wel geen mensch zijn, die zal die niet 21.) «En eens zei hij zelfs, dat hij mij voor vee! vergiffenis had te vragen, aardoor werd ik ontroerd, en ik zei at schaadt niets, Philip, dat ge mij l<x den schouder hebt aangezien, s'l zijt ook veel flinker dan ik en Eet veel verder gebracht." air!?' ^at 'k,zei hij, „gij waart nJ e?n beetje onnoozei," en daar °est ik hem gelijk in geven. „Nu 'j bood, mijn eenige broeder hoe 8 arne zou ik nu nog onrecht van '«n willen verdragen." e volgende dagen liep Hans steeds T. en. aan. hij moest, zoo goed hij "'^N'rcurigeen hulpeloozeschoon- ren bijstaan, want de kinderen wa- ii .no8 z°o onverstandig. Tegenover h<Ji'e ^as b'i zacht en liefdevol. Hij jjjj aa8<te haar uit den grond van weet, wat dit zijn. Overal, zelfs in de kleinste gehuchten zijn ze te bekomen. Ze worden echter meer gebruikt als verfrisschenden drank, dan voor de gezondheid. Bovendien worden meer kunstproducten gebruikt dan de echte natuurlijke bronwateren. En hoewel de kunst in dat opzicht ook a! de natuur zeer nabij is gekomen, geheel gelijk zijn de fabriekmatig bereide producten niet aan de natuurlijke, immers de oorspronkelijke werking, nl. de geneeskrachtige, die de na tuurlijke bronwateren hebben, blijft bij de kunstmatige in heel veei ge vallen uit. Men moet daarom de aan wezigheid van onbekende krachtig werkende stoffen aannemen, en zoo is in den laatsten tijd in vele bronnen radium aangetoond, waaraan velen de bijzondere kracht der echte bron wateren toeschrijven. Het nut der bronnen was al in de oudheid bekend. De Romeinen reeds hadden hunne badplaatsen en bronnen, wier water heilzaam op het lichaam werkten, in den loop der tijden werd de genees kracht steeds meer en meer bekend, ook leerde de ondervinding, dat niet alle bronnen dezelfde geneeskracht hadden, dat de eene bron Voor deze ziekte, de andere voor een andere z'ekte gunstig was. Zoodra de schei kunde genoegzaam vorderingen had gemaakt, bleek, waardoor dit kwam. In de eerste plaats dan door de ver schillende bestanddeelen, die de ver schillende bronwateren bevatten. Zoo bevatten sommige koolzuur, anderen zwavelwaterstof. Als vaste bestand deelen werden gevonden chloorna trium, chloorkalium, natuurmagne- sium- en kalkzouten, alsmede ijzer en arsenikum. Vervolgens werden warme en koude bronnen, onderscheiden. De bronwateren worden toegepast voor in- en uitwendig gebruik. Bij het inwendig gebruik hangt de werking af van de hoeveelheid, die opgenomen wordt, verder van de temperatuur, het koolzuurgehalte en het gehalte aan vaste bestanddeelen. Om zich een goed begrip te vormen van de werking is het practisch na te gaan, hoe gewoon water werkt. Gewoon water van nor male kamertemperatuur verhoogt de functie van de maag, te koud en te warm water remt in dit opzicht. Hier uit laat zich verklaren, dat het drin ken van te koude biertjes heei dikwijls de maag in disorder brengt. Koud water vermindert de snelheid, vari den pols, verlaagt de lichaamstemperatuur en versnelt de ademhaling. Heet .vater vermeerdert pols en ademhaling en lichaamstemperatuur, daarentegen ver slappen de slagaderen. Door het drin ken van vee! water wordt tijdelijk het bloed verdund. Heet water doet meer gal afscheiden en verhoogt de zweet- secretie. Koolzuurhoudende wateren nu schijnen de maag- en nierfunctie „Arm kind," zuchtte hij, „je angst doet mij toch zooveel leed, ik zou je zoo gaarne helpen, maar nu is er niets meer aan de zaak te verhelpen. En wanneer je je heeiemaai in het onvermijdelijke geschikt hebt, is het toch nog mogelijk, dat je een te vreden leven krijgt." „Dat kan ik me niet voorstellen, oom Hans. Ik zou wel voortdurend schreien kunnen." „Geloof mij maar, Marietjehet gaat met honderden meisjes zoo, en toch zijn zij later nog geheel tevre den. Je blijft bij ons in huis en ziet, hoe gelukkig je vader is." „Ja, dat is ook mijn eenige troost." Daar kwam Goidammer, nu een beetje verlegen, want hij kwam met een nieuw voorstel aan. Er was toch eigenlijk geen mooiere plaats dan Berlijn. Zooveel vorstelijke personen als in de Sieges Allee zal men ner gens bij elkaar vinden. En dan de Brandenburger poort, de Linden, het panopticum en nog veel meer! Wat zou Marie er van denken, als zij voor acht dagen in het „Keizerhof" gingen logeeren Dat zou ook reeds een aardige som geld kosten. De TELEFOONNUMMER 10. bij inwendig gebruik sterk aan te zeiten. Naarmate van de vaste be standdeelen zullen de verschillende minerale wateren ook anders werken. Zoo veroorzaken de bitterwateren (Frans Jozef, Hunyadi Janos, Apenta) diarrhee door hun sterk gehalte aan zwavelzouten. Vichywater werkt door zijn arsenikgehalte, evenzoo herico- water, e. d. Bij uitwendig gebruik, dus door baden, zal de werking sterker zijn naarmate het verschil iusschen bad en lichaamstemperatuur. Baden met lage temperaturen onttrekken warmte aan het lichaam, er ontstaat spier werking, waard oor verhoogde ver branding in 't lichaam, de ademhaling wordt dieper en langzamer, de urine- productie grooter. Warme baden doen de temperatuur in het lichaam stijgen, de spieren verslappen, de ademhaling versnelt, het hart werkt harder, en de zweetsecretie vermeer dert. De huid is zoo goed als on doordringbaar voor water en de be standdeelen ervan, de werking der baden berust dus hoofdzakelijk op het temperatuursverschil, het kool zuurgehalte en de vaste bestanddee len doen alieen dienst als huidprikkel. Warme bronnen zijn dus van goede werking bij alie kwaien, waar een ge woon warmwaterbad gunstig is, dus jicht, rheumatische en zenuwaandoe ningen en sommige huidziekten. Koele baden zijn weer goed voor overprikkelde gestellen, neurasthenie en hysterie. Koolzuurhoudende bron nen moeten opgezocht worden door maaglijders. Deze personen moeten zich dus naar Marienbad, de Apolii- narisbron, Karlsbad e. a. begeven. Arsenicumhoudena bronwater is aan gewezen voor bloedarmoede, evenals de siaaiwaierbronnen. De zwavelbronnen schijnen uit stekend te zijn voor catarrhen der bovenste luchtwegenchronische huidziekten, jicht. Dan zijn er nog de alcaiische bronnen, ijzerwater- en keukenzoutbronnen, allen bekend om hunne verschillende werkingen, te veel om op te noemen. Eindelijk be staan er nog modder- en slijkbaden. Alen moet zich niet voorstellen, dat de menschen in dergelijke oorden maar zonder meer in en onder de modder gaan liggen. De modder wordt eerst geprepareerd. De modder wordt tot brei gemaakt, en dan door toevloeien van water of damp ge schikt voor een geheel of gedeeltelijk bad. De slijk wordt verkregen van binnenzeeën en rivieren en heeft evenmin als de modder een vaste samenstelling. Modder en slijk schij nen voornamelijk te werken door de sterke huidprikkel. Ze vinder, toe passing bij rheumatische aandoenin gen van spiereu en zenuwen. Een andere vorm van siijkbad is het zoo- goedkoopste kamer kost daar wel vier mark psr dag, terwijl men hier toch voor niets wuonf. „Maar zonder kosten heeft men niets. Het eten is er heerlijk, daar heeft men wat voor zijn geld," Dat scheen hem de allerbeste hu welijksreis, want de geheele geschie denis met zijn nieuwe trouwerij kostte hem toch reeds vreeselijk vee! geid. Wanneer het hem te duur was, moesten zij het huwelijk maar ach terwege laten, meer.de Marie met een opflikkering van hoop. Daar kwam zij echter slecht af. „Doe mij pleizier en spreek nooit meer zulke malle praat," riep hij toornig. „De huwelijksafkondigingen hebben plaats gehad, nu kunnen we het niet meer afstellen. Wil je be paald naar Dresden, dan blijft mij dat heizelfde, maar een dwaasheid zou het wezen." Zij verzekerde, dat haar volstrekt niets aan Dresden gelegen was, en dat hij van haar mocht reizen waar heen hij wilde. „Wij maken ailes gereed zooals het is afgesproken," zei hij, zich ftbonnsrnents-fidyarfentiën op zeer ooordeeiige uoorutaarden gen. Fangobad, waarbij de patient werkelijk geheel of gedeeltelijk om huld wordt met slijk. Ontegenzeggelijk oefenen vele bron nen een krachtige genezende werking uit bij verschillende ziekten. Niet iedereen echter is in de gele genheid zich naar dergelijke bronnen te begeven, vandaar dat er pogingen worden gedaan ze kunstmatig te be reiden. Men vindt daarvan reeds ge wag gemaakt in de 16e eeuw, doch eerst in de 19e eeuw heeft men pas de gewenschte uitkomst gekregen. Door de fijnere chemische analyses is mgn in staat kunstmatige bronwa teren te maken, die in samenstelling zoogoed ais geheel overeenkomen met de natuurlijke, alleen bleek nogal eens, dat ze niet zoo geneeskrachtig werkten, waarschijnlijk dan, zooais reeds bovengezegd, door het gemis aan radium-zouten. Een der meest gebruikte fabriekmatig verkregen producten is wel het spuitwater. Dit dient alleen tot verfrisschenden drank en wordt bereid door gefiltreerd water en koolzuur onder 5 a 6 atmosfeer druk in flesschen te brengen, welke luchtdicht gelaten worden door een metalen toestel. Wil men zich naar de een of andere badplaats begeven, om genezing te zoeken voor zijn lijden, dan dient men dus tengevolge der verscheidenheid zich weer te wenden tot den geneesheer. Deze alleen zal kunnen bepalen, wat voor de kwaa! de aangewezen plaats is. Maar is men eenmaal ter plaatse, dan ook is dit niet voldoende, ook daar is men, wil men werkeiijk iets be reiken, wel gedwongen zich te be geven tot de badartsen. Immers zij, geheel op de hoogte der werking van de bron, zullen precic-s de kuur kunnen regelen. Bovendien zijn bij komende omstandigheden van het grootst gewicht; streng dieet, rust en gezonde huisvesting zijn factoren, die de bronnenkuur uiterst gunstig kunnen influenceeren. A. LXXXI. Mag men de loopende geruchten geiooven, dan heerscht er. in parle mentaire kringen nogal ontstemming over het wetsontwerp betreffende de reorganisatie onzer kustverdediging die een uitgaaf van niet minder dan 40 millioen zal vergen. Het is niet alleen dit eerbiedwaardige bedrag (naar ik meen over 21 jaren te ver deden, terwijl de werken in 8 jaar zouden worden voltooid), waarover men de wenkbrauwen fronst, maar vooral het koppige gerucht, dat Duirschland onze regeering tot het opknappen onzer kustverdediging heeft genoopt, geeft veel aanleiding vergenoegd in de handen wrijvend. „Je pakt den mooien handkoffer, die ik je geschonken heb, met het aller- noodigste in. Wij blijven bier nog dineeren, wat ook zijn goeden kant heeft, daar men het toch moet be talen, er; reizen dan af. Je trekt de mooie japon aan, die je van mij hebt, ik trek dat mooie geruite reis kostuum aan, en dan rijden wij naar het hotel. Het blijft toch hetzelfde, of dat hotel hier of in een andere stad staat." Marie haalde de schouders op en schikte zich naar zijn wil. Zij had wegens het sterfgeval in de familie, daar Philip Assel tóch een volle neef van haar vader was, om uitstel van het huwelijk verzocht, echter te vergeefs. Zoo kort voor het huwelijk kon de datum niet meer veranderd worden. Alle menschen moesten ster ven, en de goede Philip was nu niet precies een heilige geweest. Nu wilde Hans toch in geen ge val aan het huwelijksmaal deelnemen, meende zij, en die zou zij toch het liefst daarbij tegenwoordig zien. „Dat is zijn zaak," bromde Goid ammer, „Als hij niet wil, dan is het tot ergernis. Men zegt dat een Ka merlid der linkerzijde gegevens heeft verzameld waaruit zou blijken dat door een gr>oote Europeesche mogend heid (het is gemakkelijk te raden welke) op Nederiand, evenals op an dere nog kleinere Europeesche staten een bepaalden aandrang is uitgeoefend, en men meent dat het bovenbedoelde dure wetsontwerp daarvan het uit vloeisel is. Een eigenaardig gevolg van die meening is, dat thans veel meer dan voorheen geloof wordt ge hecht aan de helaas wat vage maar toch niet geheel onduidelijke bewe ringen van baron van Heeckeren inzake den directen invloed, indertijd door den Duitschen keizer op onze regeering uitgeoefend met betrekking tot onze defensie. Het schijnt, dat baron Van Heeckeren het thans niet meer noodig acht om zijn houding in die kwestie door middel eener brochure te rechtvaardigen, zooals heette dat gebeuren zou. Doch ook al is men overtuigd, dat baron Van Heeckeren het bij 't rechte eind heeft gehad, dan blijft toch de hoogst onhandige manier, waarop hij de zaak heef! aangepakt, zeer te betreuren en men mag wei aannemen dat zijn smadelijke val als Eerste-Kameriid de straf was voor den afkeurenswaar- digen vorm van zijn actie en niet haar inhoud. Ik zal hier niet verder op de kwestie van de 40 millioen ingaan, maar toch zou ik aan hen, die zich in hevige mate ergeren aan de in menging eener vreemde regeering in onze defensie-aangelegenheden, wil len vragenof hier de schuld niet rust bij Nederland zelf, dat de nood zakelijkheid dier inmenging niet heeft voorkomen en of wij, met het oog op onze onafhankelijkheid, wel op den goeden weg zijn met onze de fensie Doch over dit zwaarwichtig on derwerp op 't oogenblik niet meer. Wel nergens in ons lieve vader land woekert dekanker van het crediet zoo hevig als in Den Haag de stad van uitgaan, chic-doen, méédoen, vertoon, aanstellerij, de stad van duur- leven ook bij bescheiden inkomen. Het is verbazend ais men sons hoort hoevele jaren verscheidene „deftige" families hun leveranciers j op geld laten wachten, terwijl men intusschen heel trourv naar Kurnaus, schouwburg enz. enz. gaat (waar gemeenlijk geen crediet wordt ver kend), met vrouw en dochters chic gekleed gaat en toch zeker 's middags op tafel wel iets anders heeft dan alieen de beroemde houten hammen. Er behoort moed we 1 Maar liet is niet minder verbazen 1 en hel ver- eischt niet minder moed, dat de winkeliers zoolang ciediet verleenen. Doch het is ook werkelijk voor hen ook goed. Voor een groot sieraad van de tafei houd ik hem niet." Een bruiloftsavond zou er ook niet gevierd worden, daar aan beide kanten weinig gezellige kennissen waren voor het bruiloftsmaal waren slechts twintig personen bij elkaar gescharreld. in den namiddag, daags voor het huwelijk, toen Marie uitgegaan was, kwam Goidammer bij Liebreich in zijn kamer. "„Mijn dochter is niet thuis," zei de fotograaf, betreurend, dat hij te vergeefs kwam. „Vandaag is het me alleen om u te doen, mijn waarde heer. We moe ten toch ook eens in vertrouwen een woordje over zaken spreken." Versuft keek Liebreich den vriend aan. Deze had immers op zich ge nomen, zijn zaken te regelen en voor hem te zorgen. „Hier zijn al uw voldaan getee- kende rekeningen, ik heb ze voldaan geteekend, de somma van 740 mark en 65 pfennig." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1