Vrijdag 26 Augustus. No 200. 1910. Feuilleton. 'O 48e Jaargang. bedrijfsbelasting. BINNENLAND. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Greote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. (jemeentebestuur. Afkondiging van de Kohieren No. IV en V der Bedrijfsbelasting dienst 1910/11. pe Burgemeester van Vlissingen aakt bekend jat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger zijn ge zonden, de door den Directeur der directie belastingen te Middelburg executoir verklaarde Kohieren No. IV en V wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1910 11 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd hunne aanslagen op den be paalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen res weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Augustus 3, De Burgemeester voornoemd, V DOORN VAN KOUDEKERKE. Het Belgische Koningspaar. Van officieele zijde wordt nog omtrent het aanstaande bezoek van Belgische Koningspaar aan de hoofdstad bericht, dat H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prir.s der Nederlanden, voornemens zijn met hoogst derzelver Koninklijke gasten in den namiddag van 15 Sept. een :k te brengen ten Stadhuize, waar het hooge gezelschap door den gemeenteraad van Amsterdam zat worden ontvangen. De gemeenteraad in comité-gene raal het aanstaande hooge bezoek aan de hoofdstad besprekende, stond het noodige krediet toe, zonder vooraf een cijfer vast te stellen. De begroeting van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin der Belgen en het Koninklijk Echtpaar zal in de Raadszaal plaats hebben door Burgemeester en Wethouders aan het hoofd van den gemeenteraad van Amsterdam. Het Vrijdagavondconcert in het Concertgebouw, wordt overeenkom- den wensch van H. M. de Ko ningin, door den gemeenteraad aan geboden. Deze wensch van H. M. staat in verband met de voorliefde van het Belgische Koningspaar voor muzikale genietingen. „Het „N. v. d. D." verneemt, dat ijdens het bezoek van Z. M. den ®ning der Belgen en Zijn Gemalin Amsterdam het pantserdekschip «Friesland" en de pantserschepen Jacob van Heemskerck", „Piet Hein" 19.) hans lachte weemoedig bij ditge- ■Sde en gaf toe, dat hij tegen Phi- Pi ?en ervaren zakenman, op gee- •"eiw'jze was opgewassen. „De "Od heeft alle schepselen ver- Drlrr §emaakt. En het is toch L wanneer een schaapskop bij Ron11 no8 ergens voor deugt." zal ivü an'lwoordde Marie „Hoe («J het 'n dezen verschrikkelijken sin,, c'en trouwdag zonder u eetiiffp' °'i ziil iuist miin letinfL ,Vnend en mijn troost." Zij hem n ^em aan en liefkoosde ,enH!>foefde haar gerust te stel- zoeken e'°°tde haar te zullen be- L, l' z°° dikwijls hij uit Philips T krton wegkomen. Mar zün" .nam'ddag verhuisde hij ln broer. Het ging hem aan Evertsen" en nog een vijfde (welk is nog niet vastgesteld) zullen ver toeven, voorts twee kanonneerbooten, twaalf torpedobooten en een onder zeeër. Waarschijnlijk zullen de sche pen het Oosterdok als ligplaats krij gen en komt er een aan den kop van de Handelskade te liggen. De Eereraad. De verschillende politieke bladen bespreken de uitspraak van den eereraad inzake de tegen dr. Kuyper ingebrachte beschuldigingen. De iinksche pers is unaniem van meening dat dr. Kuyper allerminst is gerehabiliteerd, terwijl daarentegen de anti-rev. pers van oordeel is dat dr. Kuypers zedelijke eer ongerept is. De conclusie van de kath. pers is niet eenstemmig. Het „Huisgezin" bijv. zegt in de uitspraak gemist te hebben het verlossende woord dat aan corruptie zelfs niet kan gedacht worden, terwijl „de Gelderlander" zegt dat dr. Kuyper wel ongerept in zijn eer, maar niet ongedeerd als politiek man uit deze vuurproef komt. Wij meenen te kunnen volstaan met deze korte samenvatting die de quintessens van de verschillende artikelen weergeeft. Koninginnedag. Op den 31en Augustus zullen door de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam de na volgende feestelijkheden worden ge geven Des namiddags muziek uitvoering in het Vondelpark, op de Noorder- markt des namiddags en des avonds concert; op het plein voor de beurs des namiddags door de stafmuziek van het 7e reg. inf. des avonds door de stafmuziek van de Kon. Weer- standsvereenigingen De feestelijkheden achter het Rijks museum bestaan des morgens in Volk- wedstrijden onder leiding van de Amst. Gymnastiekonderwijzersver- eenigingdes namiddags speciali teitenuitvoering. Concerten door de stafmuziek der Weerbaarheid. Opstij ging van de luchtreizigster Katchen Paulus, uit Frankfort a. M., die ook een parachute zal nederlaten. Vóór de luchtvaart zal de ballon captief opgaan. Des avonds concert in deii tuin van het Paleis voor Volksvlijt, o.a. uit voering van deOrauje-Nassaucantate. Om halftien vuurwerk op den Amstel. Het Deensche geschenk. Het door Hr. Ms. „Evertsen" aan gebrachte kanon uit Kopenhagen is ter beschikking gesteld van het Rijks museum te Amsterdam. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden 't hart, dat zij zoo leed onder de verloving, waartoe hij haar had over gehaald. Had hij zich er toch maar niet mede bemoeid. Doch wat zou er van haar vader geworden zijn? Die maakte zich bezorgd voor haar toekomst. Hoe zou zij zich schikken in het huwelijk met den man, die ook hem onverdraaglijk was, als hij Marie bewijzen van zijn teedere liefde gaf? Zonder het aan zichzel- ven te willen bekennen, verschafte het hem verlichting, dat hij niet dagelijks getuige behoefde te zijn van deze verhouding. Marie gevoelde zich in die dagen zeer verlaten. Zij zag nu duidelijker dan vroeger in, hoe haar vader weinig deelnam in haar lot. Nu hij van zorgen vrij was, gaf hij zich nog meer aan zijn droomerijen over. Zij leed onder zijn zorgeloosheid, voornamelijk omdat zij gestadig meer inzag, dat de mensch in alle ernstige levensvragen voor zich zelf moest opkomen en dat men in de moeilijkste oogenblikken alleen op eigen kracht moet rekenen, Nog dikwijls kwam haar binnenste in verzet, tegen haar noodlot. Was Middenstandsbond. Het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Middenstandsbond werd j.l. Maandag in het Nederlandsch Paviljoen op de Brusseische tentoon stelling officieel ontvangen. De heer jhr. mr. H. W. van Wijck, commissaris-generaal, heette het be stuur welkom. Hij wees op de uit nemende wijze waarop Nederland op deze tentoonstelling aan den wed strijd der volkeren deel neemt en geeft voor het welslagen van onze afdeeling de eer aan den heer Regout, den tegenwoordigen minister van justitie, die, voor aan spr. deze functie werd opgedragen, commissaris-gene raal was. Oorspronkelijk was de regeering van voornemen grootscher plannen tot uitvoering te brengen, wijl dit voor het hooghouden van den Neder- landschen naam aanbevelenswaardig kan heeten. Het buitenland staat verbaasd over de praestaties van Nederland en de groote beteekem's o.a. van den machi nebouw, en inderdaad, wij, Neder landers, hebben een te kleinen dunk van ons zeiven. 't Ontbreekt ons daarenboven zoo vaak aan durf, doch durven we eenmaal, dan is de over winning vaak aan onze zijde. Men oordeelt verschillend over de beteekenis van tentoonstellingen, niaar ook nog op deze tentoonstelling treedt de groote waarde daarvan aan het licht. Hier toch is het vermaak op den achtergrond geschovende ar beid is hoofdzaak. Het is de taak van den midden stand de belangen vr.„ tentoonstel lingen krachtig te bevorderen en voor te staan. Ook van de regeering wordt in de toekomst meer steun verwacht, zooals deze in het buitenland wordt ondervonden. In Duitschland worden steeds technici als regeeringsverte- genwoordigers aangewezen, mannen voor hun grootsche en gewichtige taak berekend. In Engeland vindt men de Boards of Trades, die b.v. voor de Engelsche afdeeling op deze tentoonstelling vitrines beschikbaar stelden. Deze vitrines worden voor meer exposities aan de exposanten verhuurd. Helaas zijn deze schoone vitrines nu door brand geheel ver nietigd. Thans nog maken wij Neder landers kostbare getimmerten, voor korten tijd, daarna maken wij er brandhout van. Ten slotte zegt spr. te verwachten, dat de Nederlandsche Middenstand de stuwkracht zal zijn, om de re geering te bewegen tot krachtige werkzaamheid in den zin als uitge sproken. Hierna zeide de heerj. S. Meeuw- sen, voorzitter van den Middenstands bond, den commissaris-generaal har telijk dank voor de ontvangst en zij dan werkelijk verplicht, haar le vensgeluk op te offeren oin haar vader een gemakkelijk, zorgeloos leven te bezorgen De overtuiging, dat zij evenveel recht had op levens geluk als haar vader, bracht haar binnenste in opstand tegen deze ge dwongen verloving. Ais zij toch nog eens met haar vader sprak, en hem zeide, hoe wan hopig zij was, als zij hem smeekte, opnieuw aan te vangen, alles op te offeren, te werken, zij wist zelf niet watzij weerde zich, al had zij even weinig kans op bevrijding, als een dier, dat in een val gevangen is. In deze stemming liep zij, toen Goldammer weer eens bij haar was geweest, naar haar vader in den salon. Zij sidderde van drift, en had een gevoel alsof zij hardvochtig en hoogmoedig zijn, en alles vernielen en verbrijzelen kon, wat haar stuiten en dwingen wilde. Emil Liebreich scheen druk aan het werk. Toen het meisje nader kwam, zag zij, dat hij met kleuren en penseelen bezig was. „Zoo," dacht zij, „hij doet toch iets, hij retoucheert, omdat Hans weg is." deelde mede, dat vermoedelijk een deel van het eerstvolgende Midden standscongres zal gewijd zijn aan de besprekingen van tentoonsteliingsbe- langen, bezien van het standpunt van den handeidrijvenden industrieelen middenstand. Spr. hoopte, dat, wanneer te zijner tijd den heer Van Ascli van Wijck om voorlichting zal worden gevraagd, hij deze wel zal willen verleenen. Hierna werd den bestuurders van den Middenstandsbond gevraagd hunne handteekeningen te plaatsen in het officieele gedenkboek. In de vergadering, welke daarna plaats vond, werd door het bonds- bestuur besloten het achtste Congres in Juli 1911 te doen plaats vinden te Roermond. Landweer-officieren. De minister van oorlog heeft met het oog op de omstandigheid, dat bij het reserve-personeel der land macht het aantal officieren in den rang van tweede-luitenant, met be stemming voor den dienst bij de landweer, voor zooveel betreft de in fanterie en de militaire administratie, geen dringende aanvulling behoeft en dat aan reserve-personeel beneden den rang van officier groote behoefte bestaat, bepaald dat onder-officieren van het reserve-personeel der land macht en gewezen onder-officieren van het leger hier te lande voor- loopig niet in aanmerking kunnen worden gebracht voor een benoeming tot officier bij genoemd reserve-per soneel, met bestemming voor den dienst bij de landweer, zooals de minder gunstige verhouding tusschen het officiers- en onder-officiers-per- soneel wat de sterkte betreft niet door vermeerdering van het laatste zal zijn weggenomen. „Boaz De jaarvergadering van de Veree niging van Nederlandsche Patroons „Boaz" is bepaald op Donderdag 15 September te Zeist. Behalve de gewone punten vei- meldt de agenda: verkiezing van bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren B. Berends Az., A. Dingemanse, D. Schut en W. Swagerman. Als onderwerp van bespreking wordt vermeld „Bespreking van de practische werking onzer plaatselijke, spaar- en voorschotbanken „Boaz", in te leiden door den voorzitter van het bestuur der spaar- en voorschot bank „Boaz" voor Sneek en om streken. Bakkerjnachtarbeid. Het nationaal comité voor afschaf fing van nachtarbeid in het Bakkers Daardoor werd zij een weinig ont wapend. Toen zij achter hem stond en haar hand op zijn schouder legde, zag hij naar haar om. Het viel haar op, dat hij zoo'n vroolijke uitdrukking in zijn gelaat had. „Ach, Marie, kijk eens, is dat niet mooi Zjj zag de fotografie van een schil derij, die voor hem lag en die hij met teere kleuren afwerkte. „Een madonna van Murillo. Kijk eens, op den maansikkel zweven vier engelen met palmen en ielien aan hun voeten. Wat een bekoorlijke wezensEn die uitdrukking, het golvende donkere haar, die opwaai ende mantel „Wat wil u daar toch mee „Wat ik er mee wil Mij aan de schoonheid verkwikken, natuur lijk „Vader," zei zij onvriendelijk, „maar dat is toch spelerij kunst, die niets oplevert, gij moet toch verdienen." „God zij dank, dat ik niet meer behoef te scharrelen om mijn brood te verdienen 1" Dat klonk als een bedrijf heeft besloten, om op Dinsdag 13 September in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te's Gra- venhage een groote openbare betoo ging te houden. Verschillende sprekers, wier namen later zullen worden bekend gemaakt, zullen daar het woord voeren. Het comité zai bij B. en W. verlof vra gen, tot het houden van een optocht, waaraan de verschillende corporatiën met hunne banieren en vaandeis zullen deelnemen, zoo mogelijk door muziek opgeluisterd. Doel van dezen optocht is, om de motie, wanneer zij is aangekomen,den griffier derTweede Kamer van de Staten-Generaal te overhandigen. Vrouwelijke onderwijskrachten. ln het jaarverslag van den school opziener in het district Assen wordt medegedeeld, dat de eenige gemeente, die een zeer bepaalde voorliefde had voor onderwijzeressen als leerkracht ook. voor de hoogere klassen, omdat er gemakkelijker mee te werken viel, daarvan nu schijnt terug te komen. De meegaandheid van de onderwij zeressen is't bestuur niet meegeval len, sinds dezen niet geschroomd hebben misstanden bloot te leggen óf in het verstrekken van leer- en schoolbehoeften of in een ordelijke schoonmaak der lokalen. Hoe dit zij, de tijd is niet ver meer af, dat deze gemeente met het afwijkend stelsel breken zal, waarbij ook voor het onderwijs in de hoogere klassen onderwijzeressen worden aangesteld. Vlissingen, 25 Augustus. Van wege den „Vlissingschen Oranjebond" zal, naar wij vernemen, ter gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin, op een daartoe geschikt punt aan den Badhuisweg, nabij de badplaats, eene versierde eerepoort worden opgesteld, die des avonds schitterend zal worden verlicht en ongetwijfeld de aandacht zal trekken van de be zoekers der vermakelijkheden, die op dien nationalen feestdag aan onze badplaats zullen plaats vinden. Aan het voornemen van den „Oran jebond" om alsdan ook eene bios- cope-vertooning in de openlucht te doen geven, kan, naar men ons meldt, om overwegende redenen geene uitvoering worden gegeven. Uitsiag Nationalen Schiet» wedstrijd. Gisteren eindigde de 5 daagsche nationale schietwedstrijd, uitgeschre ven door de schietweerbaarheids- vereeniging „Voor Vaderland en Ko ningin" alhier. zucht van verlichting. Met een tee- deren blik keek hij haar aan en legde zijn arm om haar schouders. „Ik dank je wel, brave dochter, dat gij mij van den vloek der zorgen verlost hebt. De zegen van je vader omgeve je en vervulle je toekomst met geluk." Zij beefde, zij wist niet, wat zij bij deze uiting van dankbaarheid zou doen. Hoe kon zij nu nog smeeken om haar te bevrijden van haar ver plichting jegens den man, dien zij niet lief had Terwijl hij weer naar zijn werk keek, bladerden zij gedachteloos in een portefeuille met fotografiën. Deze platen, louter landelijke gezichten, had zij nog nooit gezien. Nog steeds bezig met haar eigen gedachten, tilde zij éen der bladen in de hoogte. Zeker een boerenhof stee. Een paar hooge boomen, een hek van ruwe planken, een groote schuur met oveihangend dak, terzijde nog een schuur, waarvan de hooge en breede deur openstond. (Wordt vervolgd.) k_

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1