Donderdag 1910. Wn n e n l andT* Mo 199. 48e Jaargang;. 25 Augustus. PeuilktoiL jfon Week tof Week. n metpiijsop- ht onder lett. r. D. Y. ALTA VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Het is nu veertig jaren geleden, dert von Moltke en de andere groote Lren van 1870, hun beroemde veld- Seen tegen de Franschen leverden, J er niet in slaagden den vader- landschen grond te verdedigen, maar Lil vrede moesten koopen voor den .(stand van het tegenwoordige Duit- sche rijksland en de voldoening eerier ontzaglijke som. De slagvelden, rondom Metz wor den dezer dagen weer druk bezocht en daarbij wordt weer menig pittig woord gesproken. Gelukkig denken in onzen tijd slechts weinigen meer aan de mogelijkheid van een nieuwen krijg. B'i de Franschen is de zeer natuurlijke gedachte aan revanche, die «durende 'de eerste jaren na 1871 W gansche politiek beheerschte, op den achtergrond geraakt, en hoewel er ook Duitsche chauvinisten waren, die nog altijd niet uit den roes der overwinning konden geraken, is hun geschreeuw na het kritieke Marok- ka'ansche jaar toch vrij wat verstomd. Men begint elkander wat beter te be grijpen. Een Fransche vereeniging, die de herinnering aan 1870 in eere houdt, is zonder bezwaar door de Duiische overheden toegelaten om de gedenkdagen op Duitsch gebied te vieren. Bij de Duitsche gedenkfeesten is telkens bijzondere hulde gebracht aan den ouden veldmaarschalk graaf Hazeler, ook een der veteranen van den grooten oorlog en bijzonder be kend om zijn treffende gelijkenis met Hellmuth von Moltke. Toen Hazeler nog het grenskorps van Metz com mandeerde, scheen hij aangewezen om, als het weer tot een treffen met de Franschen kwam, de Duitsche troepen op den weg van 1870 voor te gaan. Laat ons hopen dat niemand meer genoodzaakt zal wezen dien treurigen weg des bloeds te volgen. Keizer Frans Jozefs tachtigste ge boortedag is alom in Oostenrijk en Hongarije met grooten luister gevierd. De wensch van den jubilaris, om het bijeengebrachte geld vooral voor liefdadige instellingen te gebruiken, zal trouw worden vervuld. De bad plaats Ischl genoot de eer den jarige in haar midden te hebben. Het moet een treffend schouwspel zijn geweest, een volksschare van vijftig millioen zielen te zien hulde brengen aan den hoogbedaagden vorst, die sedert de woelige dagen 'an den Hongaarschen onafhankelijk heidsoorlog, met Russische bajonetten bedwongen, de kroon van Habsburg e|i St, Stefanus draagt, en die sinds 'eng de achting en liefde zijner on derscheidene volken bezit, hoe heftig 18.) «Wat een leuke vent is onze neef m'l toch," zei Philip Assel lachend, dm de aandacht af te leiden van grinniken der meisjes en de ver- 'ena stilte der anderen, zette Hans '«Lang zullen ze leven, lang zullen kvenAllen zongen mee, de gla- j wnken en verschrikt van de uitte huilde de hond onder den stoel '"zijn meester. 0nt.c 'aatste flesch champagne werd sin!'Me kaarsjes in de lampions veis en de walm van de P'"en Preidde een onaangenamen geur. zuste '3eva' ziin zoon> om zijn mek naar *lu's te begeleiden. De van f' s'aaPdronken en half zeeziek genoten zoetigheden, bestorm- "°g eenmaal Marie en trachtten de J?r aleventle lippen de aanstaan- 0°nmama te kussen. De vader zij elkander onderling ook bestrijden. Het is een feit, dat ook bij republi keinen, democraten en socialisten, de persoon des keizers in hooge eere staat en de laatsten vergeten dan ook niet, hoe aan hem de invoering van het algemeen stemrecht te danken is geweest. V|ienden des vredes beseffen maar al te goed, welke verwarring uit het heengaan van den Oosten- rijkschen keizer kan voortvloeien en daarom koesteren zij de hoop dat nog menig levensjaar den eerwaar- digen monarch beschoren moge zijn. Zeker is het, dat hij flink van lichaam en flink van geest is, ondanks zijn bijna vurige belangstelling in de po litiek en de regeeringszaken. Bij regen en wind gaat hij ter jacht, beklimt bergen, daalt af in de valleien en komt zonder eenige vermoeienis op zijn villa te Ischl terug. Hij heeft de lenige gestalte van een jongen man en de veerkracht er bij. Nog slechts weinige maanden ge leden heeft hij de zware inspanning van een triomfreis door Bosnië en Herzegowina getrotseerd zonder er eenigen hinder van te hebben. Keizer Wilhelm heeft, op Wiihelms- höhe, op zijn gewone klinkende wijze, een toast uitgebracht op zijn getrou wen bondgenoot en daarbij, met een zinspeling op psalm 90 vers 10, het lange leven van den keizer van Oostenrijk, welks jarental reeds de bijbel, door arbeid en moeite geze gend heet, voor het Duitsche vader land even kostbaar, lief en eerwaardig genoemd als voor het Oostenrijksche. Er zijn eenige meerdere aanwijzin gen, dat het uitbreken van een zoo- genaamden diplomatieken oorlog tusschen Spanje en het Vaticaan zal vermeden worden. De Pauselijke nuntius, die te St.-Sebastiaan een bezoek bracht bij de koningin-moe der, moet daarbij vergezeld geweest zijn van den minister van buiten- landsche zaken en beiden moeten vriendelijk in elkanders gezelschap zijn geweest, 't ls geen belangrijk feit, maar het is er dan toch een. De Spaansche republikeinen beweren dat de heer Canalejas geenszins de man is om de scheiding van kerk en staat in Spanje door te zetten. Ook dat is mogelijk. Van meer be- teekenis kotnt het ons voor dat de zaak hangende blijft en zoolang dat duurt bestaat er altijd kans om nog eens tot een vergelijk te komen, zon der dat de Spaansche regeering in hare voorwaartsche beweging terug gedrongen wordt. De stad Posen, de hoofdstad van Pruisisch Polen, met andere woorden, van dat deel van Polen, hetwelk bij de verdeelingen van dezen staat aan Pruisen toeviel, is verheven tot resi dentiestad, hetwelk, zeer eenvoudig, Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Bduertentiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden werd boos en zond ze weg. Zij gin gen om de tafel, groetten en gaven ieder een hand, toen verdwenen de drie jongelui. Goldammer wendde zich nu tot Marie en zei„Met Paschen neem ik die schreeuwers weer in huis. Het pensioen van mijn schoonvader kost mijn beurs al genoeg, het kostgeld voor die twee bengels kan ik sparen." Het meisje schrok. Hoe zou zij het met die overmoedige halfvolwas- sene kinderen klaar spelen Zij wist echter wel, dat haar tegenwer pingen niets hielpen. Hij kneep haar in den arm en fluisterde „Engel, mijn lieverd, om jou te krijgen, doe ik veel. Je bent toch mijn kleine hartedief!" Hoe rook hij naar wijnZij trachtte zich van hem los te rukken. „Nu, hoe is het wij moeten toch toch den bodem zien riep Philip Assel en schonk zijn glas en dat van zijn buurman vol. Hoe hij den wijn ook afgekeurd had, deze scheen hem nu toch goed te smaken. De oude makkers waren in vroo- lijke stemming, zij spraken over ofschoon misschien niet zoo bijzon der verheffend, beteekent dat de kei zer er nu en dan wel eens komen wil en er daarom een paleis wilde hebben, waarvoor de Pruisische Landdag de kredieten heeft toegestaan, welk gezegd paleis Zaterdag door den keizer aanvaard en ingewijd is. De plechtigheid moest met veel vertoon geschieden, om toch maar indruk op de Polen te maken en hen te beduiden dat hunne landen aan Duitschland behooren. Jammer dat de koning van Pruisen er nog altijd komt alsof hij een veroverd land be zoekt en dat er nog steeds bijzondere voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen. Overigens is de keizer bij deze gelegenheid nog al gematigd geweest en de verwachting dat hij scherp zou wezen tegen de Poolsche nationalisten is niet bewaarheid. Trouwens hebben de Polen nogal eenige reden van tevredenheid, want er is nog steeds geen uitvoering gegeven aan de wet, welke aan de Pruisische regeering verzocht om het Poolsche grondbezit tot zekere om vang te onteigenen. 't Is jammer dat in Oostenrijk de feesten vallen in een tijd van zeld zame duurte van levensmiddelen, waarvan de oorzaken nog niet vol komen verklaard zijn. in andere lan den heerscht ook duurte, vooral viceschduurte, door de socialisten den woekerhandel in vleeschgenaamd. De regeering van Neurenburg is tegen die duurte in verzet gekomen en heeft aan de Beiersche regeering ver zocht om het invoerrecht op vee in te trekken of althans aanmerkelijk te verlagen, den invoer onbelemmerd toe te staan en de spoorwegtarieven voor het vervoer te verminderen. Verder wil men het daarheen leiden dat Oostenrijk den uitvoer van vee niet verbieden zal, waardoor de vleeschprijzen in Duitschland nog hooger zullen worden. Zoo ziet men het alweer. Eerst gaat men den in voer verbieden om de binnenlandsche kooplui te begunstigen en wanneer deze van den toestand misbruik maken want wel degelijk is er van een soort van woekerhandel sprake, dan moeten de grenzen opengesteld worden, waardoor het naburige land verlokt wordt tot uitvoer, wat een voudig ten gevolge heeft dat ook in dat land de prijzen weer stijgen. De vloek van toltarieven, bescherming en beschermende rechten is overal volmaakt dezelfdemaar men leert toch niet of wil het althans niet doen. Munchen en al de andere Beier sche steden zouden zich bij het ini tiatief van Neurenberg willen aan sluiten en op het congres der Beier sche gemeenten zal de zaak ernstig behandeld worden. In Beieren wordt schoolherinneringen, verzekerden el kander hunne liefde en zwoeren, dat zij toch beiden altijd fameuze kerels waren geweest. Zij sloegen op de tafel, lachten en zongen met zware tongen en ruwe stemmen. Daar de stank van de talk onver draaglijk werd, blies Hans de lam pions uit. Liebreich werd zoo moe, dat hij zich nauwelijks rechtop kon houden. Juffrouw Duvernier maakte een einde aan de pret. Zij stond op en verklaarde, dat het haar tijd was, om naar huis te gaan. Haar buurman hield de champag- neflesch tegen het licht, en daar deze leeg was, zeide hij„de juf frouw heeft gelijk, morgen is er weer een dag, het is een, een heerlijk net verlovingsfeestje ge weest," en nu zouden zij allen op breken. Op den trouwdag zou de pret voortgezet worden, hoopte hij. Luid lachend omvatte hij Goldam- .ner, dien hij een „bekoorlijken ben gel" noemde en draaide met hem in het rond. Zijn broer sloeg hij op den schouder en riep„Slaap maar goed uit, oude schaapskop 1 Allemaal het openlijk gezegd, dat het niet langer aangaat om ter wille van de groote Pruisische veefokkers het vleesch op kunstmatig hoogen prijs te houden. De Amerikanen hebben bewezen dat er een beter en meer afdoend middel legen den woekerhandel be staat: geen vleesch meer te gebrui ken Dat moge voor velen esn schrik beeld zijn, 'fis volstrekt niet zoo'n ernstig gemis als het schijnt en, als men het middel goed toepast, bo vendien een zeer tijdelijk gemis. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder is voor-, nemens Dinsdag 30 Augustus a. s. voor enkele dagen naar het Loo te gaan ter bijwoning van den verjaar dag van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin Moeder, de Prins en Prinses Van Teek, vergezeld van jhr. Schimmelpenninck, kamer heer van H. M. de Koningin-Moeder maakten gisteren een autotocht door de provincie Utrecht en bezochten o.m. Doorn, Amerongen en Wijk-bij Duurstede. Te 3 uur uitgereden, keerde de vorstelijke familie half zeven te Soestdijk terug. Maandag zal H. M. de Koningin- Moeder op het paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van officieren van het Duitsche regiment Prins Frederik der Nederlanden no. 15, welke afvaardiging H. M. den dank van het regiment komt betuigen voor de schilderij, welke H. M. ter ver siering van de nieuwe societeitszaal aan het corps geschonken heeft. Het doek, vervaardigd door den kunstschilder van militaire tafereelen, Hoynck van Papendrechf, stelt voor een aanval op het dorp Pian- tenay, in den slag van Waterloo door het 15e reg. infanterie, ophetoogen- blik van het sneuvelen van kapitein Seydlitz. De dankbetuiging zal ver gezeld gaan van de aanbieding van een boekje, geschreven door majoor Cramer, van dat regiment en ver meldende de geschiedenis van het korps. Hoofd van de officieren-deputatie is de kolonel-regiments-commandant von Morgen. Koningin Emma zal de officieren aan een noenmaal vereenigen. De opening der Staten Generaal. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft Zoo geen onverwachte gebeurte nissen plaats vinden, kan als vast staand worden aangenomen, dat op Dinsdag 20 September de gewone zitting der Staten-Generaal door H. gaan we onder de dekens!" Eindelijk waren zij allen heenge gaan. ,,Je maakt alles wel in orde, kind," zei Liebreich, „slaap lekker, mijn dochter," en hij ging naar zijn kamer. Hans hielp Marie opruimen. Zij gevoelden zich beiden zoo gedrukt, dat zij nauwelijks nog een paar woorden over de gebeurtenissen en de indrukken van dezen avond spra ken. Met een handdruk gingen zij van elkaar. Het meisje wierp zich in vertwij feling op haar bed, weende en snikte, alsof zij sterven zou, tof zij ten laatste in een onrustigen slaap viel. ZESDE HOOFDSTUK. Eenige dagen na het feestavondje kwam Hans Assel verschrokken en treurig van zijn broeder terug. Phil p had een beroerte gehad. De dokter, die hem altijd voor wijn en sterke gemoedsaandoeningen ge waarschuwd had, schreef die beroerte aan het rijkelijke gebruik van de champagne toe. M. de Koningin persoonlijk zal wor den geopend. Dit is sinds eenige jaren niet geschied en zal ongetwij feld aan den Prinsjesdag den ouden luister bijzetten. Het „Hdbl." verneemt, dat bij het bezoek van den koning en de konin gin van België aan Amsterdam de pantserschepen „Jacob van lleems- kerek", „Piet Hein", „Evertsen" en „Friesland" aldaar zullen komen. Militaire academie. Alsnog komen voor een plaatsing bij de Kon. Mil. Academie tegen 19 September in aanmerkingvoor de infanterie hier te lande Cli. Hoogers, H. P. Teufelink, H. J. C. van Rietschoten, N. Tielrooy, J. A. van Schaik, B. L. M. C. Perquin en D. J. Oosterink. Daarentegen komen niet voor in de nieuwe aankondiging de in de vorige aankondiging voor plaatsing bij de infanterie hier te lande aangewezen jhr. W. C. Boreel en A. H. N. Schregardus. Jhr. W. C. Boreel is thans voor de cavalerie hier te lande aangewezen. De Rotterdamsche gemeente- begrooting. De gemeentebegrooting van Rotter dam, dienst 1911, weidra in te dienen zal zijn sluitende te maken tnet be houd van 't heffingspercentage van 4 pet. inkomstenbelasting en dat niet tegenstaande behalve in het gewone accres der uitgaven ook rekening ge houden zal moeten worden met een verhooging der onderwijssalarissen noodig geworden, nu de praktijk heeft aangetoond, dat de zooveel gunstiger geachte regeling te 's Gravenhage. haar invloed ten zeerste doet gevoelen blijkende uit een niet onbelangrijk ver loop der meer ervaren onderwijskrach ten. Een milder vloeien der verschil lende middelen, dank zij de drukke scheepvaartbeweging en het gunstige afsluiten van het dienstjaar 1909, waardoor een vrij groot saldo voor 1911 beschikbaar is, mogen worden aangenomen als de voornaamste fac toren voor deze niet onbevredigende uitkomst. Uiteraard heeft men moeten opgeven de verleden jaar uitgespro ken verwachting dat bij het ontwer pen der begroofing van 1911 zou kunnen rekening worden gehouden met het ontwerp-Heemskerk tot wij ziging der Gemeentewet. Legaten. De heerTymen Abconvcr.te Sloterdijk overleden, heeft gelegateerd aan Ue Geref. Kerk t: SioterJijk, zijn woon huis met f 10.000 voor een nieuw kerkgebouw, aan de school op Ge reformeerden grondslag f 5000, aan Toen de zieke zijn bezinning en zijn spraak had teruggekregen, terwijl hij nog door verlamming aan de linkerzijde leed, begon hij te schel den op het ellendige vocht, waarmee zijn vermeende vriend hem vergiftigd had. Zijn vrouw en kinderen, in voort- durenden angst over den opvliegen den, hardvochtigen man, verzochten zijn broer bij hen te blijven en de verpleging van deii lastigen zieke met hen te deelen. Nu zat Hans naast Marie aan de keukentafel en verklaarde, dat hij niet anders kon doen dan aan den wensch van zijn schoonzuster vol doen om voor eenigen tijd in het huis van zijn broer te verblijven. „Philip noemde mij zooals gewoon lijk „schaapskop", en vond hef goed, toen zijn vrouw vroeg, of ik mocht komen. „Nu ja," zei hij, „als zieken- bewakers en bliksemafleiders zijn de schaapskoppen dikwijls het bruik baarste," (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1