No. 198 48e Jaargang. 1910. ES- Woensdag- 24 Augustas. jfemeentebestuur. InnenlaM" Feuilleton. en kleuren! iDERËN, Aardewerk, Rookstellen, ers, Amerik. rens, Hobbel- Blikwerk en eelgoede= sorteering eel. de Etalage, evelend, en 6,35 dl 1 en 7,05 n 5,05 ion 6.35 d) h) yc-rtr?k izen Boraaele^1 hoogste 15 Bn. at Tan 10,45 6 April tot VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Artikel 11 der Landweerwet. Landweerdistrict no. 38. LANDWEER. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen. De Burgemeester der gemeente Vlissingen brengt ter kennis van den verlof ganger HERMANUS LAMBERTUS KOSTER, Stbl. no. 943, dat hij in gevolge aanschrijving van den minis ter van oorlog, d. d. 10 Augustus 1910, afd. militie en landweer (L) no. 326, is opgeroepen om op Maandag den 26 September 1910 tot het hou den van oefeningen onder de wape nen te komen te Vlissingen bij het 3de regiment infanterie 4e bataljon, voor den tijd van zes dagen de opgeroepene moet zorg dragen, dat hij op dien dag in uniform ge kleed en voorzien van de hem uit gereikte kleeding en uilrustingstuk ken en van zijn zakboekje zich op de hierboven aangegeven plaats aan meldt des voormiddags ten 7 ure. Indien ziekte de opkomst mocht verhinderen moet hiervan daags voor den tijd der opkomst door overleg ging van eene geneeskundige ver klaringter gemeente-secretarie blijken. De verlofganger van de landweer, die niet voldoet aan eenè oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Vlissingen, den 22 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KQUDEKERKE. Bezoek Belgisch Koningspaar. Het „Hbl." verneemt nader, dat een voorloopig program in verband met liet bezoek van het Belgische Ko ningspaar reeds was ontworpen. Z. M. de koning der Belgen en zijn gemalin met groot gevolg komen Don derdag 15 September a.s. per extra- trein van Brussel naar Amsterdam (Centraalstation). De ontmoeting met H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal aan het Centraalstation plaats vinden, waarna de Koninklijke stoet, door cavalerie begeleid, zich rechtstreeks naar het Paleis aan den Dam zal begeven. De komst van hei Belgische ko ningspaar zal zoo tijdig zijn, dal in het Paleis te Amsterdam het dejeuner fan gebruikt worden. Hierna wordt door H. M. de Koningin en haar hooge gasten een rijtoer gemaakt, waarbij waarschijnlijk ecnige bezoe ken worden afgelegd. Een bezoek aan het Rijksmuseum en aan de dia mantslijperij der firma Asscher staan °P het voorloopig program. Na terugkomst ten pateize, zal Z. li lilt 17.) Florian had zijn zusters van de «school gehaald. Hij en de beide me 7- waren de eersten, die kwa- Zij hadden vroeger met Marie k Peeld; de oudste, slechts vier Jonger dan haar nieuwe moeder, dj. een opgeschoten bakvischje, gaarne voor volwassen werd „.j>ez'e.n- Zij hadden beiden dun, stum shaar> zomersproeten, Pneusies, en overmoedig rond de oogen. zii ne' '»'de vreugdekreten snelden i VLaar Marie, klemden zich aan haar w»i en r'epen door elkaar: „Wel, J' Wle had dat gedacht!" - Gij Dana Z|6 - vvel blij, dat gij onze geld »ia' hij heeft veel thuis!" Nu k0lllen wij gauw "laaS ze toch weg," riep Gold- M. de koning der Belgen leden der Belgische kolonie ontvangen. Donderdagavond heeft ten paleize een groot gala-diner plaats in de beroemde burgerzaal, waarbij vele autoriteiten, o.a- het geheele corps diplomatique, zullen aanzitten. Vrijdag 16 September wordt een bezoek gebracht aan H. M. de Ko ningin-Moeder in haar paleis te Soest- dijk. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen met de Konink lijke gasten des morgens van dien dag zoo tijdig per extratrein van het Centraalstation naar Baarn vertrekken, dat het déjeuner ten paleize Soestdijk gebruikt kan worden. Ook de thee zal nog bij H. M. de Koningin-Moe der gebruikt worden, waarna H. M. de Koningin met haar gasien terug reist naar de hoofdstad. Hier wordt dan gedineerd. Des avonds Vrijdagavond dus zal waarschijnlijk een concert in het Concertgebouw bijgewoond wor den. Zaterdag 17 September vertrekt het Belgische Koningspaar van het Cen traalstation nadat ten paleize het dé jeuner gebruikt is. In den morgen zal een rijtoer gemaakt worden en bezoeken worden afgelegd. Tot zoover het program, dat nog een voorloopig karakter draagt. Wij vernemen voorts, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met groot gevolg te Amsterdam zul len aankomen op den morgen van den 15en September en des Zater dags, na het vertrek der Koninklijke gasten Amsterdam weer zullen verla ten. H. K. H. Prinses Juliana komt niet mede naar Amsterdam, maar zal gedurende het hooge bezoek iogeeren bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. Statistiek. Als no. 137 der Bijdragen tot de Statistiek van Nederland, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, verscheen dezer dagen de statistiek van de berechting der overtredingen van de Arbeids- en Veiligheidswetten in 1909. Betreffende de Arbeidswet wordt medegedeeld, dat in het geheel 1622 veroordeeiende vonnissen werden uitgesproken (1167 tegen mannen, 455 tegen vrouwen) het grootste aantal in het tijdvak 19051909. Gedurende deze vijfjarige periode werd het kleinste aantal veroordee iende vonnissen uitgesproken in 1905, nl. 1363, terwiji het gemiddeld aantal 1461 bedroeg. Bij de 1622 veroordeeiende von nissen, uitgesproken in 1909, werden 3017 overtredingen berecht, het kleinste aantal in het tijdvak 1905 1909. Het aantal berechte overtre dingen was het grootst in 1905, nl. ammer boos en hij bevrijdde Marie met geweid van de kinderen. „Zij bederven je nieuwe japon, die bengels Juffrouw Duvernier kwam vervol gens binnen, zeer koel en trotsch van houding. Zij scheen de zaak geheel onverschillig op te nemen. De laatsten waren het echtpaar Assel. De goudsmid Philip Assel was een dikke heer met een korten hals en een rood gelaat, die voor zijn bleeke schroomvallige echtge- noote liep, voor haar sprak en voor haar handelde. Het scheen, alsof bij zijn binnentreden de kamer plot seling voller en kleiner was ge worden. Met de beener. van elkaar bleef hij in het midden staan en begon met het verstandige besluit van zijn schoolvriend te prijzen, zich een jong, mooi vrouwtje te nemen „]a, ja, de vrouwen verouderen vroeger dan wij, en houden het niet met ons uit. Een paar kinderen, en het is met haar gedaan. Gelukkig, wanneer men in staat is, een nieuwe te nemen Hij lachte luid, terwijl zijn kleine ootmoedige vrouw in een TELEFOONNUMMER 10. 3659, het gemiddelde aantal bedroeg 3350. Van de 3017 in 1909 be rechte overtredingen waren er 2117 door mannen en 900 door vrouwen gepleegd. Het aantal overtredingen door mannen gepleegd is in het tijdvak 1905 1909 voortdurend ge daald dat door vrouwen gepleegd was in 1909 grooter dan in een der andere jaren van genoemde periode. Veroordeeling tot principale hech tenis kwam in 1909 niet voor. Wat de Veiligheidswet betreft, wordt op gemerkt dat slechts 5 overtredingen in 1909 door vrouwen werden ge pleegdalle andere, 418 in getal, komen ten iaste van mannen. De 423 overtredingen werden berecht bij 275 vonnissen. Zoowel het aantal vonnissen als dat der overtredingen blijft ver beneden die aantallen in een der andere jaren van het tijdvak 1905—1909. Het gemiddeld aantal vonnissen per jaar fiedroeg voor ge noemd tijdvak 412, dat der berechte overtredingen 562. Overtreding der Veiligheidswet werd ook in 1909 weder over het algemeen zwaarder gestraft dan over treding der Arbeidswet. Gemiddeld werden gedurende het tijdvak 19031909 de hoogste boe ten (gemiddelden van minder dan f 25 boete buiten beschouwing latende,) opgelegd door het kantongerecht te Amsterdam I (f 21.53) en de Arr. Rechtbank te Rotterdam (f 20.39). Het gemiddeld bedrag der boeten, opgelegd door de kantongerechten Rotterdam I, Rotterdam II, Gouda, Ridderkerk, Amsterdam IV, Gronin gen, Appingedam, Winschoten, Assen en Emmen, bleef tusschen f 20 en f 10, dat opgelegd door 13 rechters, tusschen f 10 en f 5, terwijl door 31 rechters gemiddeld met een boete van minder dan f 5 werd gestraft. Het gemiddelde voor het kantonge recht te Kampen was het laagst, nl. f 1.83. De vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën, wier doel onder meer is, steun te verleenen aan we duwen en weezen van leden die overleden zijn en niet in de termen vallen om voor rijkspensioen in aan merking te komen, hield Zondag middag een vergadering te Utrecht. Werden op de algeineene verga dering, 28 Maart te Amersfoort ge houden, de statuten herzien, deze hebben de Koninklijke goedkeuring niet kunnen verwerven. Door be middeling van de eere-commissie is inmiddels aan het hoofdbestuur ge worden een conceptwijziging dier statuten, waarop de Koninklijke be williging vermoedelijk wel zal worden verkregen. fibonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige i/oorwaarden bescheiden hoekje ging zitten. Goldarnmer wreef zich vergenoegd de handen. Ja, ja, Philip had gelijk, hij verstond de zaak, hij wist te leven Men ging in het atelier. Liebreichs versiering storid bij het helle gaslicht verrassend goed, en werd geprezen. Hij glimlachte van genoegen. De plaatsen waren niet aangewe zen, zoodat ieder kon gaan zitten naast wie hij wilde. Goldarnmer hield Marie aan zijn rechterkant, en aan zijn linkerkant zat de vriend uit zijn jeugd, tusschen hen beiden stond de ijsemmer met de champag- neflesschen. Juffrouw Jeanne die naast den dikken goudsmid was gaan zitten, begon met hem te bab belen en te coquetteeren. Terwijl Goldarnmer bezig was, de verschillende taarten te snijden, fluisterde Philip, die het etiket van de champagneflesschen had bekeken zijn buurvrouw minachtend toe „Bah, dat goedje kost nog geen daalder de flesch!" „Een beetje vrekkigheid is helaas zijn zwakke kant," fluisterde zij hem schouderophalend toe. Marie had Om nu te besparen de kosten, verbonden aan een algemeeene ver gadering bestaande uit de afgevaar digden van de meer dan 80 afdee- lidgen, over liet geheele land ver spreid, kwam het hoofdbestuur bijeen met de afgevaardigden van de afdee- lingen Amsterdam en Rotterdam, de grootste, en van Amersfoort, Hilver sum en Utrecht, de dichtstbij wonende. De thans voorgestelde statutenwij ziging werd zonder belangrijke dis cussie aangenomen. Er is feitelijk niets veranderd, be halve dan de omschrijving van het doel der vereeniging en het vormen eener kas. Vlissingen, 23 Augustus, De nieuwe Fröbelschool. „Kommt, lasst uns den Kindern leben". Onder dezen titel verscheen in 1844 een boek uit de hand van Frederik Fröbel. „Komt, laat ons voor de kinderen leven". Wat een rijken en diepen inhoud bevat dit opschrift alleen reeds. Hoe kan het zijn, dat nog zoo vele menschen het nut niet inzien van een goede Fröbelschool, een schooi, waar gearbeid wordt in den geest van dien schrijver en waar toch is de natuurlijke en weldadige kweekplaats voor het jonge kind. De reden hiervan is hoofdzakelijk onkunde of vooroordeel en het is daarom zeker gewenscht gelet op de eerstdaags te openen Fröbelschool in de Paul Krugerstr., iets mee te deelen waarom het zoo nuttig en noodig is voor een kind een Fröbelschool te volgen. Menigeen acht een Fröbelschool alleen nuttig voor kinderen uit de volksklasse, want zegt men de moeder gaat vaak uit werken, dus kan geen oog houden op haar kind en op een Fröbelschool zijn ze goed bezorgd. Zeer zeker. Maar een kind uit den meer gegoeden en den burgerstand dan Heeft niet elk kind, zonder uitzondering, behoefte aan leiding, vooral bij zijn eerste har monische ontwikkeling is men thuis altijd in de gelegenheid zich op de juiste manier met het kind bezig te houden Zich geheel in het kinder leven in te denken? Het kinderleven mee te leven Bovendien is dit iets, waartoe lang niet iedereen in staat is, ook al heeft men er volop den tijd voor. Maar men wil nu eenmaal het kind graag bij zich houdenook heeft het thuis veel speelgoed. Goed het kind blijft thuis. Maar daar begint het al. De moeder heeft natuur lijk haar huiselijke plichten waar te ne men, dus het kind moet zich zelf maar amuseeren. Eerst gaat het goed het kind zit „zoet" te spelen, maar och al heei gauw komt de verveling. Het kind heeft er behoefte aan, werk de vrouw van Assel gewenkt om aan haar rechterzijde te komen zitten en trachtte haar gezellig te onderhouden Hans zat naast zijn schoonzuster met wie hij beter overeenstemde, dan met zijn iuidruchtigen broeder. Die drie waren nog het meest in hun schik als Goldarnmer zich niet met hen be moeide. Liebreich en de kinderen zaten aan de lange zijde der tafel tegenover het verloofde paar. De beide meisjes aten voortdurend taartjes en keken daarbij scherp naar haar vader en Marie. Als hij teeder met haar sprak, den arm om haar legde en haar zelfs eenmaal vluchtig kuste, stootten de beide meisjes el kander aan en grinnikten zoo luid, als baar volie mond toeliet. Florian at en dronk weinig, hij was geheel in gedachten verdiept bij den aan blik van zijn aangebeden toekomstige stiefmoeder. Dicht bij Liebreichs stoel zat zijn hondje naar lekkere hapjes te hun keren. Het beest kreeg meer taartjes, dan zijn meester zelf opat. Toen allen een glas voor zich hadden, hield de oude heer Liebreich als aanstaande schoonvader het vgo: zaam te zijn het wil weten hoe dit of dat voorwerp in elkaar zit. Dit is nu eenmaal een der natuurlijke strevingen die hef kind openbaart. Bij gebrek nu aan het noodige ma teriaal, want zijn speelgoed kan het niet uit elkaar halen of het breekt, gaal het bij verboden voorwerpen zoeken. Ai heel spoedig bemerkt de moeder dit en nu klinkt het onop houdelijk „Afblijven, nergens aan komen, daar „zoet" blijven spelen. Een poosje misschien gaat het weer goed, maar al heel spoe dig herhaalt zich dan het voorgaande. En omdat het kind nu zijn onte vredenheid toont, wordt het „onge hoorzaam" en „stout" genoemd. Doch aan wie hier de schuld? Ach menig moeder moest eens weten, wat er vaak omgaat in zoo'n kinder zieltje. Wist zij dit, vele kinderen zouden dan vooral later geheel anders beoordeeld en beter begrepen wor den. Maar op een Fröbelschool dan Mogen daar de voorwerpen uit elkaar gehaald worden klinkt nu de vraag zeker. Daar is eenvoudige bouwstof voor de ontwakende werkdadigheid, voor de scheppende aandrift, die altijd wil transformeeren. Er is onschadelijk gereedschap om de kleine hand te ontwikkelen en te sterken om oog en hand eenparig te laten werken. Het kind behandelt blokken van aller lei vorm en ontdekt al bouwende, dus al spelende, de eerste eigenschappen der lichamen. En heeft het een geheel opgebouwd, dan kan het dit ook weer afbreken, zonder iets te bederven of stuk te maken. Verder werkt het met vorm en getal, schikt kleuren en tinten en maakt afbeeldingen van al wat het verlangt uit de materialen, die hem geboden worden en zijn aanschou wingen worden eerst volledige waar neming door het behandelen der dingen. Maakt men op de lagere school gebruik van de vrije- en ordeoefenin gen der gymnastiek, op de Fröbel school maken de kinderen o. a. al spelende oefeningen met een bal aan een koord, om de spieren van armen, polsen, handen en vingers te ontwik kelen. Ook de eerste spelletjes mqeten dienen tot oefening voor armen en bee- nen om dan geleidelijk de werking van gehoor, gezicht en spraak uit te lokken. Men bemerkt wei, dat op de Fröbel school alle ieeren spelenderwijs gaat. Ook dat de Fröbelmethode niet enkel bestaat uit „matjesvlechten", zooals enkele menschen meenen, maar dat bet kind in zoo'n inrichting geestelijk en lichamelijk omwikkeld wordt en dat het alleen die materialen in han den krijgt, weike het voor leeftijd en ontwikkeling noodig heeft, om daar mede dan geleidelijk op te klimmen. Moet het belang der Fröbelschool zijn plicht op de gezondheid van bet jonge paar te drinken. Maai bij moest daarbij iets dichterlijks zeggen, een paar eenvoudige woor den zouden hem niet voldoende geweest zijn. De prikkelende wijn, dien hij in langen tijd niet had gedronken, de feestelijke omgeving, het vroolijke gebabbel van zooveel stemmen om hem heen en het knallen van de champagnekurken hadden hem in een dichterlijke stemming gebracht. Hij verzonk in een diepzinnig na denken, stond eindelijk van zijn stoel op, klopte tegen het glas en sprak met pathos Lelies en rozen Geuren en koozen! Ook dit jonge paar Kooze nog menig jaar Moog Liefde hen omzweven, Hun steeds genoegen geven, En prettig deez' hoiden Door het leven leiden. De lange magere man stond daar, met den blik strak omhoog gericht, de linkerhand op de borst, het cham pagneglas omhoog in de rechterhand. Op zijn ingevallen wangen brandden roode vlekken en zijn adem vloog. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1